Wettelijke beperking van het cadeaustelsel voorgesteld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT België Geen gezamenlijke waarschuwing aan Peking vóó r Genève Alles wijst op een Belgische socialistisch-liberale coalitie Kabinet-Scelba met hakken over de sloot Bedrijven mogen slechts geschenken geven die tot het assortiment van de eigen branche behoren Neutrale zones gevraagd voor berging gewonden Wettelijke regeling nodig geacht Het woord is aan Sabotage aan Comets niet uitgesloten Nieuw arrestatiebevel tegen ex-SS'er Faber Truman trekt van leer tegen McCarthy Strenge maatregelen tegen ontrouwe CDU-afgevaardigden „Vlagincident,, in Wenen De strijd om Dien Bien Phoe Dulies voorlopig gezwicht Amerikaanse minister vandaag naar Parijs Bouwsels van staal en beton Spaak verzvacht formatie-opdracht Beroep in Velser affaire verworpen Weerrapport 68e JAARGANG No 234 1 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 13 APRIL 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 82 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE VREDIGE STILTE waarin wij onze Statenverkiezingen tegemoet gaan kunnen wij met enige verwondering no teren dat ook de Belgische voorbereiding van verkiezingen en de verkiezingsdag zelf zonder enige opschudding of opwinding verlopen zijn. Met enige verwondering, niet alleen omdat de Belgen emotioneler van aard plegen te zijn, bij zulke gelegenheden, dan wij, lieden van het Noorden. Maar ook omdat er voor hen meer op het spel stond. Zij moesten immers een nieuw parlement kiezen en dat met de mogelijkheid, dat de Kamer „om" zou gaan doordat de enige regeringspartij, de Katholieke C.V.P., haar volstrekte meerderheid zou verliezen. Dat vooruitzicht is bewaarheid; de C.V.P. heeft het afgelegd, al is zij numeriek de sterkste partij gebleven. De stoutste famtaisie kan zich niet indenken dat bij ons ooit nog eens één partij in de meerderheid zou komen en ook aanzienlijke zetelwinsten en -verliezen kunnen wij ons nauwelijks meer voorstellen. Maar de Belgen lijken ook het resultaat met grote bedaardheid te hebben aanvaard. Sinds zij van hun koningskwes tie verlost zijn, zijn bij hen de politieke emoties geluwd. Lauwheid bij verkiezin gen is een na-oorlogs West-Europees ver schijnsel dat zich blijft handhaven: ook in Engeland, waar het vroeger toch levendig genoeg toe kon gaan, in Frankrijk en in de Scandinavische landen. Buropa-na-de-oor- log heeft vooral op het vasteland weer grote arbeidsactiviteit verworven, maar geen sterke politieke belangstelling bij het grote publiek. Helaas is d'it een omstandig heid die zeker ook ten aanzien van de pogingen tot Europese één'heidsvorming remmend heeft gewerkt. Een der grootste en meest actieve voor standers daarvan, de Belgische socialisti sche leider Paul-Henri Spaak, zal nu wel licht weer minister-president worden. Het is nog niet zeker, maar de kans schijnt groot. In theorie zou men drie verschillen de regeringscoalities mogelijk moeten ach ten: een van socialisten en liberalen, die eerder m de regering hebben samenge werkt.. een van C.V.P. en socialisten en tenslotte ook een van C.V.P. en liberalen. Maar de laatste mogelijkheid is blijkbaar niet aan de orde en lijkt ook onlogisch nadat de socialisten zo grote winst hebben behaald. De eerste mogelijkheid, socialis ten en liberalen aan het bewind, dient zich op dit moment als het meest waarschijn lijk aan. Onze Brusselse correspondent schreef gisteren: men vraagt zich te Brus sel af waarom de C.V.P. regeringsverant woordelijkheid zou aanvaarden na zo'n harde afstraffing van het kiezerscorps te hebben ontvangen. Maar men vraagt zich wel eens meer in de politiek zoiets af en krijgt dan toch het onverwachte antwoord, zodat mogelijkheid nr. 2 zeker nog meetelt: een regering van Katholieken en socialis ten. Zowel in dit geval als in het eerstge noemde lijkt de mogelijkheid groot dat Spaak met de formatie zou worden belast. De vraag blijft dan nog of hij ook weer minister van Buitenlandse Zaken zou wor den: een functie die in de huidige tijd moei lijk verenigbaar is met het premierschap, omdat ministers van Buitenlandse Zaken wereldreizigers zijn geworden, die soms zelfs wekenlang afwezig zijn. Als een rege ring van Katholieken en socialisten in Bel gië gevormd zou worden waarbij libe ralen, communisten en de twee Katholieke dissidenten in een kleine, onderling-ver- deelde oppositie zouden belanden en de verhoudingen een sterke gelijkenis met die in ons parlement zouden vertonen zou men de overeenstemming nog groter kun nen maken door ook in België twee minis ters aan Buitenlandse Zaken te benoemen: één met en één zonder portefeuille. Mis schien zou overeenstemming in richting dier grote regeringspartijen de ontwikkeling van Benelux ten goede komen. Spaak zal, teruggekeerd aan het be wind. zijn Europees streven zeker getrouw blijven. Al moet ook ziin geloof van vroe ger jaren in de mogelijkheid van snelle verwezenlijking ernstig geleden hebben, hij behoort zeker tot degenen die in hun over tuiging ten aanzien van de noodzaak van Europese eenheid ongeschokt zijn. En ook tot degenen die het vertrouwen hebben behouden, dat d'ie noodzaak tenslotte tot verwezenlijking zal dwingen. Het zal voor de Europese zaak in elk geval goed zijn a's hij weer bekleed wordt met een rege- ringsgezag. dat zijn invloed in Europa aan zienlijk zal vergroten. R. P. De coalitieregering van Mario Scelba, die twee maanden geleden gevormd werd, heeft Maandag in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden een geringe meerderheid behaald bij een stemming over de begro ting van het ministerie van Financiën. De stemverhouding van 295 tegen 284. De afgevaardigden waren voor de stem ming van hun Paasvacantie teruggeroepen. De regering was Zaterdag verslagen, maar de stemming was toen ongeldig, om dat zeven stembriefjes onder stembussen op de grond werden gevonden. De meeste politieke commentators schrij ven cle „opstand" van Zaterdag in de ge lederen van de coalitiepartijen toe aan rechtse Christen Democratische leden, die de regering-Scelba willen vervangen door een kabinet, dat een meer rechts standpunt inneemt, waarschijnlijk onder leiding van de voormalige premier Giuseppe Pella. Het bestuur van de Christen-Democrati sche Partij besloot Maandag „de strengste maatregelen" te nemen tegen afgevaardig den, van wie ontdekt wordt, dat zij on trouw zijn geweest jegens de regering. De negende verjaardag van het binnen trekken der Russische troepen in Wenen wordt dit jaar alleen door de communisten en Russen aldaar gevierd. Vorige jaren vlagden alle openbare gebouwen, maar de Oostenrijkse regering heeft dit thans nage laten uit protest tegen de Russische wei gering om op de viermogendhedenconfe- rentie te Berlijn een vredesverdrag voor Oostenrijk te sluiten, waardoor dit land zijn onafhankelijkheid zou herkrijgen. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het ontwerp van een wet tot beperking van het cadeaustelsel. Officieel heet deze wet: .Regelen tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in verband met het uitoefenen van een bedrijf". Voorgesteld wordt te verbieden dat bedrijven geschenken aanbieden of ver strekken in de vorm van goederen, tenzij deze dezelfde soort zijn als goederen, welke die bedrijven tegen betaling plegen te verstrekken. Dit verbod geldt niet, indien aan nemelijk kan worden gemaakt, dat de geschenken op gelijke voet aan directe of indirecte afnemers en aan niet-afnemers worden aangeboden en verstrekt. Ook geldt het niet ten aanzien van het aanbieder, en verstrekken van geschenken aan wederverkopers van goederen. Voorts geldt het verbod niet voor geschenken in de vorm van goederen, welke voorzien zijn van een in het oog vallend, onuitwisbaar ken merk, dat aan het goed een duidelijk reclamekarakter geeft, mits zij behoren tot de goederen, die het betrokken bedrijf tegen betaling pleegt te verstrekken. Evenmin geldt het verbod voor het naar algemeen of plaatselijk gebruik op gezette tijden aan bieden en verstrekken van geschenken De minister van Economische Zaken kan van het verbod vrijstelling verlenen voor bepaalde goederen. De minister kan deze bevoegdheden overdragen aan de Sociaal Economische Raad en bij bijzondere omstandigheden ook aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. In de toelichting verklaren de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken onder meer, dat de vele argumen ten, welke in cle loop der jaren ten gunste van een regeling van het cadeaustelsel naar voren zijn gebracht, in wezen terug zijn te brengen tot het ene argument, dat het cadeaustelsel een onordelijk element in de concurrentieverhoudingen brengt. De bewindslieden zijn van oordeel, dat men de vele vormen van het cadeaustelsel in twee grote groepen kan verdelen, namelijk een vorm waarvan de toepassing alleen de con currentie tussen de branchegenoten onder ling raakt, en bovendien die tussen onder nemers in verschillende branches. Het ligt niet op de weg van de overheid zich te bemoeien met de vormen van het cadeaustelsel, welke tot cie eerste categorie behoren. De regeling dient aan de branche genoten zelf te worden overgelaten. Anders ligt het evenwel met die vormen van het cadeaustelsel, welke tot de tweede categorie moeten worden gerekend. De bewindslieden menen, dat de toepassing van het cadeaustelsel met behulp van niet tot de branche behorende goederen de normale concurrentieverhoudingen ver stoort ten nadele van de kleinhandelaren, tot wier normale bedrijfsuitoefening de distributie van die goederen behoort. Zij achten het in het algemeen belang, dat deze uitwas van het stelsel door invoering van een wettelijke regeling wordt bestreden. Bloemlezing van geschenken Uit het hand over hand toenemende aan tal aankondigingen van niet tot de branche behorende artikelen gevoerde cadeau-acties is op te maken, dat deze vorm van het cadeaustelsel gestadig voortwoekert. Fabri kanten van zeep en wasmiddelen geven textiel, huishoudelijke artikelen, ameuble menten, sieraden en speelgoed ten ge schenke, margarinefabrikanten textiel, huishoudelijke artikelen, bromfietsen, klokken, vulpennen, sieraden en speelgoed, koffiebranders en theepakkers werken met porcelein, aardewerk, tafelzilver, naai dozen en kapdozen. Grootwinkelbedrijven in levensmiddelen en vrijwillige filiaal bedrijven bieden cassettes lepels en vorken, lakens en slopen, serviesgoederen, potten en pannen, fornuizen, koelkasten, dames hoeden en zonnebrillen aan. Puddingfabri kanten geven rijwielen en huishoudelijke artikelen cadeau. Importeurs van scheer mesjes zoeken het bij voorkeur in horloges, wekkers, fototoestellen, strijkijzers en vul pennen. Een fabrikant van soepen geeft nylonkousen toe, een schoensmeerprodu- cent fototoestellen, horloges, vulpennen en aanstekers, een lijmfabrikant speelgoed. In de textielhandel fungeren tafelcouverts, handkoffers, horloges, fototoestellen, ser viezen, boeken, bonbons en zelfs eieren als toegift. Zeer grote bedragen worden voorts aan geschenken besteed door uitgeverijen en geïllustreerde bladen, die hun abonnés voorzien van huishoudelijke artikelen, lepels, vorken, scharen, textielgoederen, bromfietsen en naaimachines. Het verbod richt zich ook tegen het aan bieden en verstrekken van geschenken in de vorm van goederen in verband met de uitoefenmg van dienstverleningsbedrijven. 1-Iet verbod geldt niet, indien hij, die zich van het cadeaustelsel bedient, aannemelijk kan maken, dat hij bij het aanbieden en verstrekken der geschenken geen onder scheid maakt tussen afnemers en niet- afnemers. Overwogen is het verbod te beperken tol de toepassing van het cadeaustelsel met behulp van niet tot het assortiment van de cadeaugever behorende goederen. Die opzet zou de gemengde bedrijven, inzon derheid de warenhuizen, aanzienlijk meer armslag geven dan de gespecialiseerde zaken. De bewindslieden achten dit niet redelijk en hebben daarom een andere op zet gekozen, waarin niet het assortiment van de cadeaugever, maar het normale assortiment van de gehele bedrijfstak be slissend is. De vraag, of bepaalde goederen al dan niet in de uitoefening van het be trokken bedrijf plegen te worden verstrekt, dient te worden beantwoord aan de hand van de in een Véstigingsbesluit of -beschik king opgenomen omschrijving van het be drijf. De afbakening van bedrijven, voor welke geen of nog geen vestigingsbesluit of vestigingsbeschikking geldt, is aan het oordeel van de rechter overgelaten. „Reclamegeschenkcn", artikelen die dui delijk de naam van de fabrikant of het merk van zijn product dragen, moeten „consumptieverwant" zijn aan de tot zijn bedrijf behorende goederen. Een koffie- fabrikant mag dus wel een kop en schotel met reclamemerk cadeau geven, maar geen bierglas. Uitzonderingen op deze bepalin gen zijn gemaakt voor reclame-kalenders en zak-agenda's. Ook plaatjes, die ondernemers bij hun artikelen verpakken, worden niet door een verbod getroffen, evenmin als luchtballons, die winkeliers aan kinderen van kopers verstrekken, In individuele gevallen kan ontheffing worden verleend, bijvoorbeeld als een jubi lerende firma haar vaste afnemers een ge schenk wil aanbieden. Daartoe krijgen de Sociaal-Economische Raad en de Kamers van Koophandel de bevoegdheid. Overtredingen van de wet zullen berecht worden door de economische rechter. Ruime overgangstermijn Ten einde het bedrijfsleven een redelijke termijn te geven voor het afwikkelen van lopende cadeau-acties, voor zover deze in het ontwerp worden verboden, en dus te voorkomen, dat in geschenken geïnvesteer de gelden verloren zouden gaan, wordt voorgesteld de ontworpen wet pas op een door de Kroon te bepalen tijdstip in wer king te doen treden. Het is de bedoeling dit tijdstip zodanig te bepalen, dat binnen redelijke grenzen gelegenheid gegeven wordt aanwezige voorraden cadeau-artike len van de hand te doen. Bovendien heeft het bedrijfsleven dan gelegenheid tijdig voorstellen te doen inzake het verlenen van vrijstelling. (Van onze correspondent in Londen) Het resultaat van de besprekingen, die Dulles gisteren met Eden en Churchill heeft gevoerd over het Amerikaanse voorstel in zake eensgezind optreden in Indochina, is dat Dulles bereid schijnt te zijn het Britse standpunt te aanvaarden, namelijk dat ge wacht diende te worden met een gemeen schappelijke waarschuwing aan China tot na de conferentie van Genève, zulks om de kansen der conferentie niet in gevaar te brengen. Vandaag zal een officiële verklaring over de besprekingen worden afgelegd. Het Britse standpunt blijkt te zijn, dat Engeland bereid is tot een soort pact om verder op treden der communisten in het Verre Oos ten te beletten. In dit opzicht zouden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië. Nieuw- Zeeland, Australië en een aantal Zuid- Oost-Aziatische landen moeten samen werken. Het is opmerkelijk dat Frankrijk, wiens koloniale houding hier en daar gecritiseerd is, niet wordt genoemd. De vorm van het pact moet nader worden uitgewerkt. In Londen gaan verschillende stemmen op voor een „NATO" voor Zuid-Oost-Azië. De Britse regering is wel bereid tot een waarschuwing aan China doch alleen wanneer de conferentie Van Genève blijkt te zijn mislukt. Eden en Dulles hebben ook de situatie in het Midden-Oosten en het geschil tussen Israel en Jordanië besproken. Vandaag gaat Dulles naar Parijs voor een discussie met Bidault alvorens naar Washington terug te vliegen en aan presi dent Eisenhower rapport uit te brengen. Volgende week zal Dulles weer naar Parijs gaan ter bijwoning van de bijeenkomsten van de Noord-Atlantische raad. Er zullen In Hamburg verrijzen reusachtige bouwsels van staal en beton, de hangars voor de nieuwe „Lufthansa". Het vliegveld van Hamburg zal eind 1954 over een com plete installatie voor de burgerluchtvaart van West-Duitsland beschikken. Acht mo derne passagiersvlieg tuigen zullen een plaats kunnen vinden in deze reusachtige bergruimten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Gerhart Hauptmann: Alleen het denkbeeld van de vre de, niet dat van de oorlog is vat baar voor stijging. dan verdere besprekingen over de confe rentie van Genève worden gehouden. Lagerhuisleden waren gistermiddag ge reed om een groot aantal vragen af te vuren over de Britse politiek in Indochina. Selwyn Lloyd, de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, beloofde dat Eden zo spoedig mogelijk na de besprekingen met Dulles een verklaring zal afleggen. Malik, de Sovjet-ambassadeur in Londen, zat op de tribune. De oud-minister uit het Labour- kabinet, John Strachy, drong aan op een verzekering, dat Engeland onder geen om standigheden strijdkrachten naar Indochina zal zenden. Selwyn Lloyd achtte het ver keerd om iets te zeggen, terwijl de bespre kingen met Dulles nog aan de gang waren,. Volgens welingelichte Franse kringen is de Franse regering van mening, dat de mogelijkheid van „verenigde actie" achter de hand moet worden gehouden als troef kaart voor het geval de Geneefse conferen tie mislukt. De Franse ministers zouden Dulles echter de verzekering geven, dat Frankrijk vastbesloten is Dien Bien Phoe te houden, wat het ook moge kosten. Een nederlaag aldaar zou cle Franse positie te Genève in grote mate verzwakken en de Vietminh gelegenheid geven aan de confe rentietafel te beweren, dat zij de overhand heeft in de Indochinese oorlog. Ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verwachten niet, dat de besprekingen met Dulles tot onmid dellijke beslissingen zullen leiden. Geweldenaar Judd Walter Judd, republikeins voorzitter van cle sub-commissie voor Azië en de Stille Oceaan van de commissie voor Buitenland se Zaken van de Amerikaanse Kamer van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat Ame rika klaar moet staan om „massale vergel dingsmaatregelen" te nemen tegen de Chi nese communisten, tot welke politiek in Zuid-Oost-Azië de Amerikaanse bondge noten ook zouden besluiten. Als de communisten zich van de rijk dommen in Zuid-Oost-Azië zouden meester maken, zouden zij door hun natuurlijke hulpbronnen en hun mensenreserves bijna onoverwinnelijk zijn, zei Judd. Hij meende, dat ondanks de ernst van de toestand in Indochina de kans op een we reldoorlog nu minder groot is dan in de afgelopen jaren na de oorlog. Wanneer Dulles niet zou slagen in Londen en Parijs, zouden de Verenigde Staten moeten kiezen tussen drie oplossingen: Zich terug trekken uit Zuid-Oost-Azië, troepen zenden om in Azië te strijden of algemene vergeldings maatregelen tegen de communisten nemen, aldus Judd. (Van onze correspondent te Londen) John Profumo, onder-minister voor de burgerluchtvaart, heeft gistermidag in het Lagerhuis over de Cornet-ramp verklaard, dat de mogelijkheid van sabotage niet kan worden uitgesloten. Dit zal volledig wor den onderzocht, evenals alle andere moge lijke oorzaken. Een Lagerhuislid vroeg nog of speciale aandacht zal worden besteed aan de veiligheidsmaatregelen van de luchthaven Rome, wegens mogelijk ver band tusen de serie ongelukken en deze luchthaven. Profumo antwoordde dat het openbaar onderzoek zich met deze kwestie zal be zig houden. In cle strijd om Dien Bien Phoe zijn gis teren nieuwe aanvallen der Vietminh- strijdkrachten op een der voornaamste verdedigingsstellingen gedaan. De aanvallende rebellen wisten in de nacht in het steunpunt door te dringen, doch hebben zich omstreeks van ochtend weer moeten terugtrekken. De andere verdedigingswerken van Dien Bien Phoe werden in dezelfde nacht door de opstandelingen onder vuur genomen. De Vietnamese generale staf heeft door middel van een mobilisatiemaatregel weer ongeveer 140.000 man onder de wapenen geroepen. Hierdoor zal het totaal aantal gemobiliseerde Vietnamezen stijgen tot ongeveer een half millioen. Beroep van Rode Kruis Uit Genève meldt Reuter, dat het Inter nationale Rode Kruis een dringend be roep op beide strijdende partijen heeft ge daan om het mogelijk te maken dat ge wonden van cle strijd om Dien Bien Phoe onder dekking van zijn embleem worden weggevoerd. Het heeft het instellen van neutrale zones De rechtbank in Diisseldorf heeft van daag opnieuw een bevel tot inhechtenis neming van de uit de gevangenis te Breda ontvluchte Nederlandse oorlogsmisdadiger Faber uitgevaardigd. De West-Duitse rechterlijke instanties onderzoeken of Faber krachtens het West- Duitse recht berecht kan worden voor de feiten waarvoor hij in Nederland is ver oordeeld. Vorige week had het gerechtshof te Diis seldorf vastgesteld, dat Faber niet mag worden uitgeleverd, omdat hij door lid maatschap van de SS Duitser geworden zou zijn. In een toespraak tot het Westminster College in Fulton (Missouri) heeft oud president Truman zich Maandag gekeerd tegen hen, die zich uitroepen tot bewakers van de Amerikaanse vrijheid, maar de in stellingen, die zij „zo driest beweren te willen beschermen, belachelijk maken." Truman noemde geen namen, maar het was duidelijk, dat hij een toespeling op McCarthy maakte. Hij zei: „Er is er zelfs een onder hen, die door een stroom van waanzinnige beschuldigingen het Ameri kaanse geloof in de onomkoopbaarheid van de regering, het leger, de scholen, kerken, vakbonden en de pers tracht te ondermij nen. Boven alles tracht hij het respect en het vertrouwen, dat de Amerikanen onder ling voor elkaar hebben, schade toe te brengen". Van de Engelsen hadden de Amerikanen het principe geleerd, dat ieder mens on schuldig is, totdat het overtuigend bewijs van zijn schuld is geleverd, zei Truman. voorgesteld voor het onderbrengen van zie ken en gewonden, als voorzien in de con ventie van Genève. Eenentwintig buitenlandse correspon denten hebben de Franse opperbevelhebber in Indochina, generaal Navarre, Maandag verzocht de beperkingen op de nieuwsvoor ziening uit de belegerde vesting Dien Bien Phoe te verlichten. Volgens berichten uit Madras is Maan dag een groep Frans-Indische politieman nen ongeveer tien kilometer ten Noorden van Pondicherry op Indisch gebied geko men. De politiemannen vuurden zeven maal op een Indisch grensdorp, waardoor twee Indiërs ernstig werden gewond. BRUSSEL (United Press) Nu de meer derheid, die de C. V. P. sedert 1950 in het Belgische parlement had, verloren is ge gaan, wacht de socialistische leider Paul- Ifenri Spaak op een koninklijke opdracht om de eerste coalitie-regering sedert vier jaar te vormen. Alles wijst op een coalitie van socialisten en liberalen. De definitieve uitslag voor de Belgische Kamer luidt: thans 1950 zetels pet pet thans 1950 .Socialisten 37.34 34.51 86 77 Lib.soc.kartel 2.09 1.77 verdeeld C. V. P. 41.24 47,68 94 108 Liberalen i2.14 11.25 25 20 Communisten 3.56 4.74 5 7 Chr. Verbond V. Volk en Vrijheid 0.82 1 Chr. Vlaamse Volksunie 2.20 1 Andere part. 0.66 De katholieke meerderheid in de Senaat, die 175 leden telt, is ook verloren gegaan. De 106 direct gekozen senatoren zijn thans als volgt verdeeld: Katholieken 49; verlies 5 Socialisten 42; winst 5 Liberalen 11; winst 1 Communsiten 2 verlies 1 Sociaal-liberalen 2; onveranderd Van de Senaat worden 106 leden recht streeks gekozen De provinciale raden zullen op 26 April 46 senatoren kiezen, de zoge naamde provinciale senatoren. Deze twee groepen van senatoren zullen 27 April, als beide huizen voor het eerst vergaderen, op hun beurt 23 senatoren kiezen. Dit zijn de zogenaamde gecoöpteerde senatoren. Diensttijd in 't geding Een der voornaamste verkiezingsleuzen van de socialisten was vermindering van de huidige militaire diensttijd van 21 maanden tot anderhalf jaar. Doch Brusselse politici menen dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor het opstellen van de plannen voor de verdediging van West-Europa, zich ach ter de schermen krachtig tegen het socia listische voorstel zouden verzetten. De eerste taak der nieuw gekozen Belgi sche volksvertegenwoordiging zal zijn de 123 jaar oude grondwet te herzien, die moet worden aangepast aan de huidige toe- De Hoge Raad heeft het beroep van de officier van Justitie inzake de behandeling van de zaken van de Velsense politie-amb- tenaren A. J. W. en C. J. B. in cassatie ver worpen, zodat beide politiemannen, be trokken bij de z.g. „Velser-affaire" in het gelijk worden gesteld. stand, opdat België volledig zijn aandeel in de E.V.G. en andere boven-nationale Euro pese organisaties kan vervullen. Koning Boudewijn van België is vandaag begonnen met zijn overleg met de partij leiders inzake de vorming van een nieuwe regering. De koning ontving de voorzitters van de socialistische partij,»de C.V.P. en de libe rale partij. (van hedenmorgen 7 uur) weers- .5 emp. uur •3Ë to est and IS rU -5 2 i! E- t- Helsinki (geen opgaaf ontvangen) Oslo zwaar bew. windstil 4 0 Stockholm mist W 2 0 4 Kopenhagen licht bew. W 8 4 0,3 Londen licht bew. windstil 2 0 Amsterdam zwaar bew. WZW 5 4 0,1 Brussel mist windstil 3 0 Parijs zwaar bew. NO 4 8 0 Bordeaux licht bew. NNO 2 4 0 Grenoble licht bew. windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 3 8 0 Warschau regen ZW 4 2 1 Berlijn geheel bew. WNW 6 2 1 Frankfort nevel NW 3 8 0 Mïinchen zwaar bew. ZW 3 2 0 Zürich nevel windstil -1 0 Genève licht bew. windstil 0 0 Locarno licht bew. O 2 2 0 Wenen nevel NW 4 3 0 Innsbruck zwaar bew. WZW 3 0 0 Rome onbewolkt windstil 1 u Neerslag laatste 24 uur ~*3Q(XXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOr)OOOOOOOOOOOOC< WISSELEND BEWOLKT Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Matige, in het Noorden van het land aanvankelijk krachtige wind tussen West en Noord-West. Van nacht voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 14 April Zon op 5.47 uur. onder 19.34 uur. Maan op 15.58 uur. onder 4.13 uur. Maanstanden 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 April Hoog water: 1.38 en 14.01 uur. Laag water: 9.18 en 21.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1