Uitgebreide Amerikaanse garanties voor defensie der Oude Wereld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IJslandvisserij wordt gestaakt in' Ronde taal Noodweer in Zuiden der Verenigde Staten Communisten in Texas buiten de wet gesteld G. I. Joe" blijft in Europa Boodschap van Eisenhower aan premiers der EVG-landen Franse militairen niet voldaan over Engelse EVG-waarborgen „New Look" zal kracht der VS verzwakken Dreigende staking in atoomfabrieken Zo nodig Amerikaanse troepen naar Indochina Amerika zendt twee vliegkampschepen Van Acker of Spaak Belgisch formateur Atoomenergie voor vreedzame doeleinden Radio-actieve regen buien in Japan Het woord is aan Vrij koude Pasen 68e JAARGANG No 237 ZATERDAG 17 APRIL 1954 298e JAARGANG No 85 Integratie van Amerikaanse, EVG- en NAVO-troepen Voorlopig door Washington bezworen Opzienbarende verklaring van „anonieme autoriteit" De strijd in Indochina Vietminh wijzigt aanvalstactiek bij Dien Bien Phoe Kamiel Huysmans verwacht: Amerikaans concern krijgt concessie Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN EEN JAAR GELEDEN de Zweed Dag Hammarskjoeld benoemd werd tot secretaris-generaal van de UNO, als op volger van de Noor Trygve Lie, was hij zo verrast dat hij zijn ontsteltenis niet kon verbergen en bedenktijd vroeg. Die duurde weliswaar kort, en hij aanvaardde de torenhoge diplomatieke post, maar in Zwe den was men op zijn beurt verrast door zijn ontsteltenis. Want hij stond daar be kend als een bijzonder gesloten natuur, had er dan ook de bijnaam „de welwil lende oester" verworven en werd er be schouwd als het lijnrechte contrast met de joviale, spraakzame dikke Noor Trygve Lie. Op Hammarskjoeld heeft een jaar UNO- ervaring zijn uitwerking blijkbaar doen gelden. Zijn jongste verklaringen kenmer ken geenszins een zwijgzaam man en even min een pijnlijk-voorzichtig diplomaat. Ik mag u even daaraan herinnei-en: „De Wes telijke en de communistische wereld moe ten leren met elkaar te leven. Het enige alternatief is een derde wereldoorlog, die de zelfmoord der beschaving zou beteke nen. Het bewaren van een machtsevenwicht is niet genoeg (ofschoon beter dan niets) om het hoofd te bieden aan de bedreiging van de beschaving door een oorlog met waterstofbommen. Erkend moet worden dat enige van de wensen van hen, die in 1945 de UNO stichtten, niet zijn verwezen lijkt en dat de UNO in de huidige omstan digheden noch de vrede kan opleggen, noch een vi'eedzame i-egeling van inleimationale geschillen kan afdwingen. Er is geen ander bestaand of denkbaar verbond van naties ter wereld, daartoe in staat." Dit mag ronde taal heten. De lezer zou kunnen opmei-ken dat dergelijke commen taar op de UNO hem eei'der onder ogen is gekomen en ik kan dat niet ontkennen, maar het bijzondere belang en de bijzon dere openhartigheid van deze commentaar liggen in het feit dat zij geuit is door de hoogste functionaris van de United Nations Organisation in onze taal: Verenigde Naties zelf. Die hiermee feitelijk erkent dat de wereldorganisatie, welker secretaris generaal hij is, ten aanzien van haar doel en taak in een toestand van machteloos heid verkeert. Zij kan noch de vrede opleg gen, noch een vi-eedzame regeling van in ternationale geschillen afdwingen. En rond uit geeft hij toe dat het bewaren van een machtsevenwicht in de wereld niet goed genoeg is (ofschoon beter dan niets) om het hoofd te bieden aan de bedreiging van de beschaving door een oorlog met de af grijselijke moderne strijdmiddelen. Dit is andere taal dan het gepx-aat van verscheidene ministères die het zo graag hebben over het redden van de vrede, het verzekeren van de vrede door bewapening, door het scheppen van dat machtseven wicht waaromtrent het verleden toch waar lijk voldoende geleerd heeft. En hai'd ge leerd. Ook blijkt Hammarskjoeld niet te beholpen tot degenen, die weer met de ai- oude fabel van „de wapenen die door hun gruwzaamheid de oorlog zouden uitroeien" is komen aandragen. Hij zegt zonder om wegen: West en Oost moeten leren met Cfkaar te leven; de enige andere gang van zaken leidt naar een derde wereldoorlog. Dit wordt hier niet als een sensationele d.w.z, opzienbarende verklaring ver meld. Maar wel tot vergroting van begrip van de toestand, zoals die werkelijk is. Niet alleen zijn dus de pogingen om uit breiding van bestaande conflicten te ver hoeden zoals die pas weer ten aanzien van Indochina zijn ged'aan van groot belang. Er is meer nodig. Iedere ontwik keling van een betere verstandhouding tussen Oost en West tussen de Sovjet- Unie en de Vei-enigde Staten kan men kortweg zeggen omdat d'ie de machtige brandpunten van het gevaar zijn is een stap in de enige goede richting. Want de UNO, zo vaak aangepi-ezen als het onmis bare forum waarop de naties der wereld elkaar ontmoeten, verkeert ten aanzien van het waarlijk verzekeren van de vrede in een even machteloze positie als de Vol kenbond in de jai'en vóór 1940. „Zolang men met elkaar praat komt er geen oor log", is vaak gezegd, maar dat is al te simpele en beperkte voorstelling van za ken. Om het gevaar weg te nemen moet men verder komen dan „we agree to disa gree": wij zijn het erover eens dat wij het oneens zijn een ironische formule die in Engeland, in de Volkenbondstijd, al haar vaste plaats in het spraakgebruik heeft verworven. De conferentie van Berlijn was van gi-oot belang. Zij heeft niet anders opgelevex-ct dan de afspraak voor een conferentie van Genève, die eveneens van groot belang zal zijn. Maar zal men genoeg kunnen vorderen langs deze moeizame weg van beperkte samenspraak? De wereld wacht op een initiatief van staatslieden op de machtigste posten: een persoonlijk initiatief dat ook aan tegenstand in partijen en mogelijke resultaten van vei-kiezingen voorbijgaat en dat de enkele mannen in Washington en de enkele mannen in Moskou, die het lot der wereld in handen hebben, tezamenbrengt. R. P. Vijf staten in het Zuiden van de Verenig de Staten zijn gisteren geteisterd door tor nado's, zware stormen en onweersbuien, waarin een persoon is gedood en tenmin ste zeven anderen werden gewond. In de Golf van Mexico is door zware storm een vissersboot vergaan, doch de 23 leden van de bemanning kondien door een ander vaartuig worden opgepikt. Gisteren zijn er zeven tornado's gerap- porteex-d in Alabama, Florida en Georgia. Drie tornado's teisterden het platteland van Alabama en een baande zich een weg door een woonwijk van Panama City in Florida als gevolg waarvan een café werd vernield en minstens zeven huizen zware beschadi gingen opliepen. De Gouverneur van Texas, Shivers heeft een wet ondertekend volgens welke de communistische partij in Texas buiten de wet wordt gesteld. Hij zei, nog steeds voor stander te zijn van de doodstraf voor com munisten. Hij was echter bereid een proef te nemen met de maximum straf onder de nieuwe wet van twintig jaar gevangenis straf-.-- 99 „De Amerikaanse regering zal troepen in Europa en in het hijzonder in Duitsland houden zolang zulks nodig is". Dit heeft president Eisenhower Vrijdag in een boodschap aan de eerste ministers van de zes landen der E.V.G. verklaard. Wanneer het E.V.G.-vei'drag van kracht wordt, zullen de Verenigde Staten in over- eenstemnfing met hun rechten en ver plichtingen, dje voortvloeien uit het At lantisch pact, volgens ondei-staande be ginselen en verbintenissen handelen, aldus de boodschap van Eisenhower. De Vei-enigde Staten zullen in Europa, met inbegrip van Duitsland, de eenheden handhaven die noodzakelijk zijn om bij te dx-agen tot de verdediging van de Noord- Atlantische zóne, zolang dit gebied be dreigd wordt. Zij zullen de andere leden van N.A.V.O. en de leden van de E.V.G. raadplegen over kwesties van wedei-zijd's belang, zoals de sterkte van de troepen die ter beschikking van het oppex-bevel in Europa dienen te worden geplaatst en voorts een zo vér gaand mogelijke eenwox-ding van de strijd krachten van de E.V.G.-landen en de an dere landen van de N.A.V.O. aanmoedigen. De V. S. zullen, in overeenstemming met de door Eisenhower gedane voox'stellen aan het Congx^es, middelen blijven zoeken om de veiligheid van de Atlantische gemeen schap te vergroten door op grotere schaal inlichtingen uit te wisselen over nieuwe wapens en methoden. In overeenstemming met hun politiek, gericht op de handhaving van de een heid en ongeschondenheid van de E. V.G., zullen de V. S. elke actie die deze eenheid en ongeschondenheid in ge vaar brengt, beschouwen als een ge vaar voor de veiligheid van de V. S. De V. S. beschouwen het Atlantisch ver drag liever als een verdrag, dat voor on bepaalde tijd is aangegaan dan als een van een bepaalde geldigheidsduur. Geen opheffing der atoombom geheimen De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, heeft verklaard, dat het „uitwisselen van inlichtingen over nieuwe wapens en methoden", waarover in de boodschap van Eisenhower gesproken wordt, betrekking heeft op het gebx-uik en de uitwerking van waterstofbommen en atoomwapens, maar niet op hun productie- geheimen. Hij zei voorts, dat de leidei-s der twee grote Amerikaanse partijen de bood schap hebben goedgekeurd, zodat de sanctie van het Congres bij vooi-baat verzekerd is. Londen: twijfelachtig Uit Londen meldt Reuter dat het Britse departement van Buitenlandse Zaken dc boodschap van president Eisenhower of ficieel toejuicht, maar dat in diplomatieke kringen wordt gevreesd, dat zij er weinig toe zal bijdragen de Franse tegenzin ten gunste van de E.V.G. te doen afnemen. De beste wijze om de Franse opinie ten gunste van de E.V.G. te beïnvloeden, zo menen deze kringen, zou zijn geweest, de duur van het Noord-Atlantisch verdrag formeel van twintig tot vijftig jaar te verlengen, overeenkomstig de duur van de E.V.G., die op vijftig jaar is vastgesteld. De Ameri kaanse i-egering had echter verklaard, dat het onmogelijk was de toestemming van het Congres voor een dergelijke stap te verkrijgen. Parijs voldaan De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, is naar AFP meldt, van mening, dat de boodschap van Eisenhower voldoet aan de Franse voorwaarde voor bekrachtiging van de E.V.G. Ook in diplomatieke kringen te Parijs heeft de boodschap in tegenstelling tot Londens pessimisme, een levendige voldoe ning gewekt. Frankrijk is tevox'en geraad pleegd over de bewoordingen van de bood schap, waarin Amerika meer verplichtin gen op zich neemt dan het deed volgens het Atlantisch Pact. Dit omschreef n.l. niet de vorm van de militaire bijstand die de ondertekenaai-s elkaar moeten geven, ter wijl Eisenhower's boodschap ondubbelzin nig zegt, dat de Amerkaanse troepen in Europa zullen blijven, indien een Europees leger zal worden gevormd. In Franse militaire kx-ingen is men van mening dat de door Groot-Brittannië ge dane voox-stellen tot samenwerking met de E.V.G. geen wezenlijke waai-borgen voor Frankrijk inhouden. Volgens deze kringen houdt de bepaling, dat de samenwerking tussen de Britse en de E.V.G.-strijdkrachten in Europa onder hevig zal zijn aan overwegingen betref fende uitrustingsvraagstukken e.d. in, dat Groot-Brittannië niet voornemens is, zijn bewapening en uitrusting in overeenstem ming te brengen met die d'er E.V.G.-staten. Er wordt voorts op gewezen dat Groot- Brittannië in feite niet verplicht wil zijn, eigen militaire geheimen met de E.V.G.- landen te delen. Tenslotte acht men het veelbetekenend dat Groot-Brittannië een divisie gevechts wagens ter beschikking van het Europese leger wil stellen, hoewel er nu reeds drie Britse tank-divisies in West-Duitsland zijn gelegerd. Volgens Franse kringen beoogt Engeland met zijn voorstel eerder tot een nauwe samenwerking met ondersteunende West-Duitse troepen te komen, dan dat het streeft naar een militaire samenwerking op gelijke voet met de zes landen, dié tezamen de Europese verdedigingsgemeenschap moeten instellen. Uit een zwaar-gecensureerd en eerst thans openbaar gemaakt rapport van ver klaringen, welke de chef van de Ameri kaanse legerstaf, generaal Ridgway, en de minister voor Legerzaken, Stevens, in Fe bruari voor de commissie voor toewijzin gen van het Huis van Afgevaardigden heb ben afgelegd, blijkt, dat beiden betoogd hebben dat het uitvoeren van de door de regering-Eisenhower gedachte nieuwe op zet van de Amerikaanse weermacht (de z.g. „New Look") er toe zou leiden dat de ge vechtskracht van het Amerikaanse leger in 1955 minder zou zijn dan in dit jaar. Ridgway heeft onder meer verklaard dat het invoeren van nieuwe wapens niet ten volle zou opwegen tegen vermindering van het aantal Amerikaanse legerdivisies van de huidige twintig tot de voorgenomen zeventien. Tien duizend Nederlandse narcissen worden gedurende de dagen voor Pasen aan de inwoners van Hamburg uitgereikt. Deze gratis uitdeling geschiedt ter gelegenheid van de bloemen- en plantententoonstelling, welke in de stad wordt gehouden. Een Hamburgse schone gezeten op een pony wagen biedt een voorbijganger een Nederlandse narcis aan. „Er zullen vele ..manen" voorbijgaan voordal we naar Mars reizen, maar we kunnen er komen", aldus dr. Wernher von Braun, die zich bezighoudt met de ontwikkeling van geleide projectielen. In een uitgave van Collier's Magazine schrijft dr. von Braun dat het waarschijnlijk een eeuw zal duren voordat men een tocht naar Mars zal kunnen maken, welke reis heen en terug twee en een half jaar in beslag zou nemen. Raket schepen zullen met geweldige snelheid het luchtruim doorklieven en na buitere de aantrekking van de aarde te zijn gekomen koers zetten naar een „ruimte"- station op 600 mijlen van de rode planeet. Van hier uit zouden projectielvormige raketten kunnen worden afgeschoten, welke op Mars kunnen landen. Nadat men gedurende vijftien maanden op deze planeet onderzoekingen zou hebben verricht, zou Mars in een gunstige positie zijn voor de terugtocht naar de aarde. De suggestieve tekening toont de landingsraketten, welke op de planeet Mars gereed staan - - voor de terugtocht. Een staking, die vanmorgen vier Ameri kaanse fabrieken dreigde stil te leggen, waar materiaal voor het maken van atoom bommen wordt vervaardigd, is te elfder ure voorlopig afgewend. Er bestond een conflict over lonen tussen de firma, die voor de Amerikaanse com missie voor de atoomkracht installaties bouwt, en de vakbonden, waarbij negendui zend arbeiders der vier fabi'ieken zijn aan gesloten. De vakbonden hadden gedreigd het werk te doen neerleggen, doch de regering had op de betrokken partijen een dringend beroep gedaan om de productie voortgang te doen vinden. De vakbondsleiders hebben nu besloten de staking, hangende nadere bespi-ekingen over een regeling, voorlopig op te schorten. Een hoge Amex-ikaanse functionaris, die niet bij name genoemd wenste te worden heeft tegenover journalisten in Washing ton als zijn mening te kennen gegeven da' de Verenigde Staten troepen naar Indo china zouden moeten zenden, „indien b.v. de Franse strijdkrachten zouden worden teruggetrokken." De functionaris haalde, ter toelichting van zijn bewering de woor den van president Eisenhower aan: „wij de democratische landen) kunnen ons geen verder terugtrekken in Azië veroor loven". Hij besloot met op te mei-ken dat zijns inziens een door onderhandelingen tot stand gekomen wapenstilstand Indochina onder de macht der communisten zou bren gen en voegde hieraan toe te menen dat de Franse regering op de komende Geneefse besprekingen veel moeite zal doen om een Indochinese wapenstilstand te bewerkstel ligen. (Reuter.) Deze anonieme verklaring heeft in Ame rikaanse Congreskringen veel opzien ge baard. De senatoren Hickenlooper (Repu blikein) en Humphrey (Democraat) ver klaarden, dat dit „buiten de grenzen van het x-egeringsbeleid voor zover wij het ken nen, gaat". De anonieme verklaring luidde voorts nog: „Het is nu de tijd voor ons allen om een krachtige positie in te nemen ter ver zekering van Indochina". Als dat niet ge daan wordt, zal het over twee of drie jaar te laat zijn. Als er geen ander middel is „om een nieuw terugtrekken uit Azië" te verhinde ren. „moeten wij het risico nemen, jonge Amerikanen naar Indochina te zenden." zelfs als dat de regering in een „politiek impopulaire positie" zou brengen. (AFP/ Reuter). In Hanoi is vernomen, dat de Verenigde Staten twee vliegkampschepen, de „Essex" en de „Boxer" (beide 27.000 ton) naar de Golf van Tonkin hebben gezonden. Deze Golf strekt zich uit van de delta van de Rode Rivier tot aan de Chinese gx-ens. De vliegtuigen aan boord van de schepen hebben tot nu toe niet deelgenomen aan de slag om Dien Bien Phoe of enig andere strijd in Indochina. Dien Bien Phoe in afwachting De Vietminh-bedrijvigheid om Dien Bien Phoe schijnt af te nemen. De Franse op perbevelhebber, die in het begin van de week meende, dat een derde Vietminh- aanval aanstaande was, dacht Vrijdag dat zij daarmee wellicht zullen wachten tot enige dagen voor het begin van de Geneefse conferentie. Een eventueel succes zou dan het meeste psychologische effect boeken. De Vietminh schijnt zich nu vooral toe te leggen op het maken van loopgraven naar het fort. De opstandelingen hebben een van de twee vliegvelden bij de belegex-de vesting onbruikbaar gemaakt door het aanleggen van „een zeer grote loopgraaf" over het terrein. Het wordt niet mogelijk geacht het terrein binnen korte tijd te herstellen. De Castries Kolonel Christan de Castries, bevelheb ber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, is bevorderd tot brigade-generaal. Perscensuur gehandhaafd Generaal Navarre, Frans opperbevelheb ber in Indochina, heeft aan 35 buiten landse correspondenten aldaar als antwoord op hun verzoek om minder strenge cen suur op militaire berichtgeving doen weten dat hij dit verzoek als „van nul en gener waarde" beschouwt. Onze cox-respondent in Brussel seint ons: Gisteren vei'brak Kamiel Huysmans, de thans 82-jarige socialistische staatsman uit Antwerpen, het stilzwijgen rondom de politieke consultaties van Koning Boude- wijn. Hij zei zeer openhartig, na zijn be zoek aan de Koning tot de journalisten, dat misschien nog heden, Zaterdagochtend, een socialistische kabinetsformateur zou wor den benoemd en hij noemde de namen van Achille van Acker, ex-premier, en Paul Henri Spaak. Om vier uur gistermiddag werd de voor zitter der socialistische partij, Max Buset, ten tweede male door de Koning ontvangen, wat de verklaring van Huysmans scheen te bevestigen. De socialistische „Peuple" plaatste boven het interview van Huysmans een kop, die veel betekenend werd genoemd: „Gaat men wegens de houding van de C.V.P. naar een linkse regering?" Deze uitlating van de „Peuple" en het interview van Camille Huysmans werden door C.V.P.-waarnemers beschouwd als een socialistische manoeuvre onx de C.V.P. tot concessies te dwingen, waardoor echter tevens wordt erkend, dat vele socialisten nog steeds de voox-keur geven aan een coalitie met de C.V.P. De eventuele benoeming van een socia listisch formateur door Koning Boudewijn betekent echter niet, dat er automatisch een socialistisch-liberaal kabinet komt. De liberalen zijn voorstanders van een verlaging van de belastingen; de socialisten zullen de belastingen dienen te vex-hogen, wanneer zij grote openbai-e werken willen gaan uitvoeren voor een uitgebreider poli tiek van werkverschaffing. De liberalen en socialisten zijn het echter eens over de reductie van subsidies aan het Katholiek onderwijs. De werkelijke inzet van de politieke onderhandelingen schijnt intussen te zijn, dat de socialisten en C.V.P.'ers duchtig manoeuvreren om de leiding van de n'euwe regering te krijgen. Socialisten en Katholieken kunnen het wellicht makke lijker eens worden over het sociaal-econo misch programma dan de liberalen en socialisten, maar een handig formateur zo als de heer Spaak zouden deze moeilijk heden niet afschrikken. Bovendien is een linkse regering conform aan de uitspraak van het kiezerscorps, dat de C.V.P. afwees. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft een program van een groep particuliere ondernemingen goedgekeurd voor onderzoek en ontwikkeling van atoom- energie voor commerciële doelen. De groep, welke bestaat uit 26 firma's of groepen van fii-mas zal ongeveer 2,3 mil- lioen dollar besteden voor ontwikkeling van een „broedreactor" voor het opwekken van electi-ische energie. De Japanse minister van gezondheid heeft Zatex-dag bevestigd, dat na de radio actieve regenval van 12 April in het gebied van Sjiba, ten Noorden van Tokio, bloemen van kleur zijn veranderd en bladeren zijn vei'bleekt. De Japanse natuurkundige Nisjiwaki deelde mede, dat door de regen, die op 5 en 6 Apx-il in het gebied van Osaka viel, vis en groente besmet kunnen zijn. De be volking is gewaarschuwd, dat eventuële regen in de komende dagen ook nog radio actief kan zijn. Minister Foster Dulles heeft in een ant- woord op een brief van mevrouw Nisjiwaki, over de verontrusting in Japan als gevolg van de waterstofbomproeven, de verzeke- ring gegeven, dat de veiligheidsmaatregelen zullen worden uitgebreid. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Vauvenargues: Om te weten of een gedachte nieuw is behoeft men haar slechts zeer eenvoudig uit te drukken. Naar wij vernemen zal de op 14 April van een reis naar IJsland teruggekeerde stoomtrawler „Abraham" Zaterdag vandaag een gewone Noordzeereis be ginnen. De thans nog bij IJsland vissende trawler „Tzonne" zal na terugkeer even eens voorlopig niet naar de verre visgron den vertrekken. Het ligt zo vernemen wij in de bedoeling de uitvoering van het onlangs gepubliceerde overheidsplan ter bevorde ring van de verre visserij enige tijd op te schorten. Gebleken is, dat de voorbereiding voor het algemeen uitoefenen der verre visserij, die voor een regelmatige aanvoer gewenst is, thans nog niet voldoende gevorderd is. Zowel in technisch opzicht als ten aanzien van verder noodzakelijk overleg bleken overige stappen nodig te zijn, zoals bij de thans gedane vijf reizen wel is gebleken. De tijd waarop het ovex'heidsplan afkwam was met het oog op de mogelijkheden op de verre gronden niet passend voor een onmiddellijk begin dezer visserij. In over leg met het Bedrijfschap van Visserijpro ducten is derhalve besloten de verdere besteding der hiervoor ter beschikking staande fondsen enige tijd uit te stellen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen hebben Noorde lijke winden koude, uit de Poolstreken af komstige lucht, over geheel West- en Mid den-Europa gevoepd. In Polen en Oost- Duitsland viel daarbij sneeuw. Uit het Oosten van ons land werden gisteren hagel buien gemeld en in de Ardennen en Voge zen vielen sneeuwbuien. In de Rhönevallei waait de Mistral. De Noordelijke lucht stroming wordt veroorzaakt door een depressie, die boven West-Rusland ligt en door een hogedi-ukgebied boven de Britse eilanden. Dit hogedrukgebied heeft een krachtige uitloper over Scandinavië, maar deze begon vanmorgen in betekenis af te nemen onder invloed van een depressie systeem bij IJsland en Jan Mayen. Een front van deze depressie, dat in de afge lopen nacht over IJsland trok, zal waai*- scbijnlijk gedurende de Paasdagen ons land passeren. Het zal echter niet van veel neer slag vergezeld gaan. Het Britse hogedruk gebied zal zich in de komende dagen nog naar het Noorden uitbreiden en daar om moet verwacht worden, dat de wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen zal blijven waaien. Er zullen wel perioden met zonneschijn voorkomen, maar de zon zal niet in staat zijn de polaire lucht belangrijk te verwarmen. We moeten daarom op vrij koud Paasweer rekenen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand •5 Po - ra u CO 2d 5 2 5Ü £-• e* z~ Helsinki onbewolkt NO 6 2 0 Oslo onbewolkt windstil 0 0 Stockholm onbewolkt NNO 6 1 2 Kopenhagen onbewolkt N 14 2 0 Londen mist NW 2 2 0 Amsterdam onbewolkt N 4 1 0 Brussel onbewolkt NW 2 -0 0,6 Parijs onbewolkt N 6 1 0 Boi-deaux onbewolkt NO 5 3 0 Grenoble zwaar bew. NW 10 3 1 Nice licht bew. NW 2 5 0 Warschau mist W 5 2 3 Berlijn geheel bew. NW 5 3 3 Frankfort regen NNO 7 3 0,2 München sneeuw NNW 3 -1 3 Züricb zwaar bew. N 2 0 4 Genève onbewolkt ONO 7 1 0,4 Locarno licht bew. NW 2 8 0 Wenen zwaar bew. ZZW 4 1 1 Innsbruck sneeuw W 1 -1 12 Rome zwaar bew. NNW 15 6 0,2 Neerslag laatste 24 uur AANHOUDEND VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Tamelijk heldere nacht met opnieuw plaatselijk zware nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met In de namiddag kans op een bui. Zwakke tot matige, later nu en dan vrij krach tige wind tussen Noord en West. Aan houdend vrij koud weer. 18 April Zon op 5.39 uur. onder 19.41 uur. Maan op 20.34 uur. onder 5.09 uur. 19 April Zon op 5.36 uur, onder 19.43 uur. Maan op 21.43 uur. onder 5.28 uur. 20 April Zon op 5.34 uur, onder 19.45 uur. Maan op 22.50 uur. onder 5.53 uur. Maanstanden 18 April 6.48 uur: Volle maan 26 April 5.57 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 April Hoog water: 3.31 en 15.45 uur. Laag water- 11 22 en 23 39 uur Zondag 18 April Hoog water: 3.59 en 16.14 uur. Laag water: 11.54 en uur Maandag 19 April Hoog water: 4.29 en 16.46 uur. Laag water: 0.11 en 12.28 uur. Dinsdag 20 April Hoog water: 4.59 en 17.14 uur. Laag water: 0.43 en 13.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1