„Haarlems Bloei"voor vuurproef van vreemdelingeninvasie SB PROTESTANTEN van BRUGGEN „Ons Buurthuis" slaat spijker op de kop POKON Toneel tijdens de Paasdagen Radio-oproep lokte lawine van hulpvaardigheid uit j Hulp en bloemen neven aan de redactie Twee debuterende regisseurs Rendez-vous in Lob's woud" Haarlems jongetje sinds Zondag vermist Maria Stuart" in 's-Gravenhage DINSDAG 20 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Burgerlijke Stand H.K.G. naar Hoorns Marionettentheater Inbraak door vernielde étalageruit van Haarlemse juwelierszaak Ds. W. J. van Elden overleden H. Boon overleden Het Informatiecentrum van Haarlems Bloei op het Stationsplein heeft van Vrijdag af tot Tweede Paasdag de vuurproef moeten doorstaan De proef op de som of het appa raat voor Haarlems vreemdelingenverkeer inderdaad is opgewassen tegen de eisen die een massale intocht van logieszoekende en de weg-vragende vreemdelingen stelt. Nu de drukte is weggeëbd, nu leiding en personeel van Haarlems Bloei even respijt hebben om op adem te komen en de geleverde prestaties te overzien kan die vraag volmondig bevestigend beantwoord worden. Zo druk was het nog nooit voor het Infor maiiecentrum van Haarlems Bloei op het Stationsplein. Vreemdelingen die een onderdak voor de nacht komen vragen en Haarlemmers die dat komen aanbieden in file voor het gebouwtje binnen welks muren onder hoogspanning wordt gewerkt. Vrijdag begon de drukte, Zaterdag liep het storm. Zes tot acht man personeel in plaats van de gebruikelijke drie informa- trices stonden urenlang achter de balie, spraken Frans, Duits, Engels en nog veel meer om antwoord te geven op alles wat een buitenlander maar wil weten. Zij no teerden adressen, gaven tips voor beziens waardigheden en hingen voor alles aan de telefoon. Want tegen de Zaterdagavond waren alle hotels en pensions al tjokvol en moest de lijst van duizend particuliere adressen worden aangesneden. Om half één Zaterdagnacht was de laatste klant gehol pen, de laatste van de duizend die men een onderdak voor de nacht had bezorgd. Op de Eerste Paasdag, toen in de loop van de middag het personeel van Haarlems Bloei onder aanvoering van de voorzitter, wethouder D. J. A. Geluk, en de nieuwe directeur, de heer W. van Willige, weer stond aangetreden, zou het nog erger wor den. Om zeven uur 's avonds was de bron van particuliere adressen uitgeput. Men volgde het voorbeeld van Den Haag en riep' per radio de Haarlemmers op logeer- gelegenheid ter beschikking te stellen: men kwam ongeveer driehonderd kamers te kort. Van dat moment af geleek het Informa tiecentrum op het Stationsplein een onge ordend dolhuis. De telefoonlijnen waren in een oogwenk bezet met hulpvaardige lieden die hun slaapsaletten aanboden. Haarlems Bloei kon zelf alleen nog maar opbellen door een door de bereidwillige P. T. T. ter beschikking gestelde tussenlijn. Tegelijkertijd bewoog zich een dichte drom naar het Stationsplein van Haarlem mers die persoonlijk zich kwamen melden. Twee dames van de stichting posteerden zich toen maar in de gure kou ter weers zijden van de ingang om adressen te no teren. Na 150 namen opgeschreven te hebben, is men er maar mee opgehouden. De drukte bleek trouwens niet zo groot meer te wor den als men aanvankelijk had vermoed. Er ontstond trouwens een nog wat ver velende controverse tussen mensen-met- stromend water en mensen-met-lampet- kan. Het is begrijpelijk, dat Haarlems Bloei er voor alles op uit is de vreemdelingen zo goed mogelijk te ontvangen. Dus werden eerst de adressen-met-vaste-wastafel ge bruikt. Gevolg: noodkreten van de lampet kan-bezitters bij de politie. HAARLEM, 15 April 1954 ONDERTROUWD: 15 April, E. J. Fiege en Ch. F. Geerts. GEHUWD: 15 April, W. de Jong en T. van der Reijden: H. Vos en Z. Kroon; C. Bakker en J. P. Stringer: Th. H. Hessling en L. A. Hofsté; .T. Ham en A. Schermerhom: E. Th. van der Waag en E. van der Vliet; H. E. Balk en W. G. Roosenhart; J. C. Klingen en J. J. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 14 April, M. S. StoofHermus: M. KükRiegen: A. H. Kokvan Millingen; 15 April, W. J. E. Tang Snijders. BEVALLEN van een dochter: 13 April, A. Zeilemakervan de Wetering: 14 April, A. M. OckhuijshenSterneberg; N. H. Cornet van Gijtenbeek; 15 April. G. J. van der Meijvan de Water; A. S. Verkade-de Vries. OVERLEDEN: 13 April, J. E. Cieremans. 77 j.. Wilhelminalaan: E. C. van Mourik. 2 m., Schoterweg: M. E. J. Nieman. 84 j., Schotersingel; 14 April. M. A. C. Goossen— de Knoop. 69 j.. Rechthuisstraat; D. Koning Slagveld. 63 j., Hazepaterslaan: A. C. Da- velaarHermus. 41 j.. Clovisstraat; H. J. van den Berg. 65 j.. Hazepaterslaan. HAARLEM. 16 April 1954 GEHUWD: 16 April, H. Hemerik en R. Boosman BEVALLEN van een zoon: 15 April, .J. E. Jansenvan Eerten; E. den Hollander Cop; 16 April, C. J. ZethofSeijsener; C. M. HijneHoogenboom. BEVALLEN van een dochter: 15 April, H. M. A. LensenBakkenhoven. OVERLEDEN: 14 April, M. Pirovano— Kuijl, 81 j.. Wouwermanstraat; 15 April, A. Smits—Beekveld, 48 j„ Hazepaterslaan. HAARLEM, 18 April 1954 GEHUWD: 17 April. H. S. K. Hamelijnck én N. de Looze; R. J. de Koek en H. List. BEVALLEN van een zoon: 16 April, W. J. M. Sandigvan den Broek; J. Kuipersvan Bakel; H. SteenmanMeerwijk; B. A. M, JacobsCastelein; W. Ditmarvan de Wall; 17 April, B. J. van der MeijPhilippo. BEVALLEN van een dochter: 16 April, J. TierieCreebe; C. L. OostromPus; M. H. Keuss—Klunder; 17 April, J. Schoonderbeek Selhorst. OVERLEDEN: 15 April, J. van der Kroft, 76 j., Anjelierenstraat; 16 April, D. F. Kaart, 86 j., Schotersingel; L. J. Jansen van Galen —Carton, 74 j., Jansstraat. Een andere, serieuzer klacht van de vreemdelingen betrof de onmogelijkheid om in Haarlem op Zon- en feestdagen ook maar de geringste hoeveelheid vreemde valuta gewisseld te krijgen. Aanvankelijk verleenden een aantal hotelportiers daartoe nog wel hun mede werking, maar tenslotte was hun voorraad op de tijdens de Paasdagen gevraagde hoe veelheden niet berekend. Toen heeft Haarlems Bloei maar besloten de aangeboden valuta te accepteren en zo doende de lacune aan te vullen. Intussen is ons bij informatie gebleken, dat wel tijdens Goede Vrijdag en Zaterdag de Nederlandse Credietbank geopend is ge weest. Wij vernamen, dat het speciaal Za terdag daar bijzonder druk is geweest. De ervaringen met de Paasdagen hebben aangetoond, dat er in de bollentijd zeker behoefte is aan openstelling van een bank voor valutazaken. De verlichting en versiering van Haar lem straten hebben zeker de instemming Twee gevallen van hulpvaardigheid: om half één 's nachts komt op Eerste Paas- j dag een Amerikaanse chirurg binnen- vallen. Hij komt met zijn auto uit Nancy en is dood-op. De dames van Haarlems I Bloei zijn het ook, maar blijven niet- temin nog een uur op het vinkentouiv. En met resultaat: dan heeft de Ameri- kaan een warm bed. Tevoren is een bejaarde Frangaise in l gezelschap van een jong meisje om on- derdak komen vragen. Beiden zijn door en door koud en verlangen naar een verwarmde kamer. Op dat ogenblik is geen enkel adres voorhanden. Lukraak ivordt iemand uit Santpoort opgebeld. Het is in de roos. Een kwartier later S komt hij met. zijn auto voorrijden om het tweetal af te halen. En bij alle drukte vergat men niet om alle dames die het Informatiecen- trum bezochten met een bloemrijke at- tentie te laten vertrekken. der vreemdelingen gehad. Zij bleken inzon derheid enthousiast over het effect van de donkere Grote Kerk met de van binnen uit verlichte ramen. Ook het Frans Halsmu seum heeft veel belangstelling getrokken; tweeduizend bezoekers tijdens de Paasda gen. De drukte concentreerde zich vooral op de middagen. Het tijdelijk établissement „Bon verre" in de Vleeshal heeft het niet zo druk gehad als verwacht werd, maar voor het overige zijn de Haarlemse restaurateurs best te vreden. En zij prepareren zich op de ko mende Zaterdag, want men rekent met het Bloemencorso op een nog grotere toevloed. ADVERTENTIE STEMT CH. LIJST, (Verkort weergegeven) Paasprijzen. Van verschillende kanten vernam ik en ondervond het ook zelf, dat de prijzen van diverse artikelen vlak voor de Paasdagen gestegen zijn. Ik vraag mij af waar dit voor nodig is. Mij dunkt dat alles al duur genoeg is en voor veel ge zinnen de eindjes moeilijk aan elkaar te knopen zijn. Is hier nu niets aan te doen? Moet nu altijd maar een bepaalde groep de dupe worden van mensen, die op winst bejag uit zijn en blijkbaar nergens voor terugdeinzen? Wat maakt een kleine loons verhoging' uit, als de prijzen toch weer stijgen? EEN WERKMAN Herinnering. Toen ik deze brief schreef, tikte ik bij vergissing 1945 inplaats van 54. Zozeer was ik verdiept in de herinne ringen. toen vlak na de oorlog de onein dige opluchting baanbrak dat we voorgoed van de Duitse bedreiging waren verlost. Thans is de situatie geheel veranderd. De Duitse dreiging is op politiek terrein met steun van Westelijke landen weer ver schenen. maar wij Nederlanders voelen haar ook weer aan den lijve. Wanneer men ziet hoe Duitse toeristen zich gedragen, krijgt men zin om de hele deviezenrommel te vergeten en de regering te vragen, de grenzen te sluiten voor deze groep van vreemdelingen. In Arnhem hebben zij met Pasen de binnenstad op stelten gezet, xn Elten hebben zij pamfletten tegen de Ne derlandse regering verspreid, in Amster dam zongen ze nazi-liederen en in de bol lenstreek gingen zij tekeer alsof ze op nieuw bezetters waren. Wat een wonder dat de Fransen, die ook het een en ander van de Duitse mentaliteit weten, niet in de E.V.G. willen! B. E. Het is al weer enkele jaren geleden, dat aan de Kampersingel in Haarlem een wo ning vex'd ingericht als clubhuis voor kin deren uit stadsdelen waar een te kleine behuizing te weinig gelegenheid geeft voor vermaak. Een centrum dus van gezonde vrijetijdsbesteding. Huis en club moesten uiteraard onder één naam worden aange duid. De keuze viel op „Ons Buurthuis". En als wij opmerken, dat deze keuze de enige iuiste is, dan beroepen wij ons op een ervaring, die we er deze week hadden. In de loop der xaren schreven wij al een en ander over het werk dat hier door en voor een groot aantal jongeren wordt ge daan. Men zal daaruit hebben kunnen op maken, dat de veelzijdigheid van vrijetijds besteding daai-, tot twee conclusies- leidt. Allereei-st mei-ken wij op, dat er steeds po sitief wordt meegeholpen aan de vorming van de jeugd met positieve resultaten om dat het clubhuis r.aast hun eigen huis een „thuis" is waaraan die jeugd later prettige herinneringen zal hebben. Tot de tweede conclusie komt men misschien iets minder snel. Die mogen we dan wel als volgt in leiden. De hele week worden er 's avonds cursussen gegeven voor alle leeftijdsgroe pen. Er is een complete timmerwerkplaats, er wordt wat boksles gegeven waarbij het vooral te doen is cm het sportieve element. Er wordt getracht de fijne kneepjes van jiu-jitsu onder de knie re krijgen om de zelfde reden. Er wordt geknutseld, gete kend, geboetseerd, toneel gespeeld, ballet gedanst, gekookt, vult ge zelf maar aan. want deze lijst is beslist incompleet. Maar men begrijpt, dat al deze vormen van vrije tijdsbesteding niet zittend kunnen worden uitgevoerd. Ér word bij gelopen, er wordt bij gerend, kortom: er wordt nogal wat rommel bij gemaakt. En dat is waarover we het even met u wilden hebben. We hebben deze week bij dat huis aan de Kampersingel aan de bel getrokken en we werden opengedaan door een jonge dame, die een bezem meevoerde in cle ene hand en een verfkwast in de andere. Aanvankelijk dachten we met een schoon maakster-van-professie te doen te hebben, maar de onjuistheid van deze veronderstel ling werd ons duidelijk toen de deur ver der voor ons openging. Want eenmaal bin nen ontwaarden we wel tien tot vijftien jongedames en evenzovele jongeheren, al len met bezems, verfkwasten, stoffers, poetslappen, vult ge zelf maar aan, want ook dit lijstje is wegens plaatsgebrek be slist incompleet. We stonden in de grote schoonmaak, zo groot als we nooit ergens anders zagen. Een aantal vrijwilligers (dat groter was dan liet aantal schoo'nmaakwerktuigen) hebben geconstateerd dat het huis wat moest worden opgeschilderd, dat een nieu we beitsbeurt de vloeren (kaal geworden door de enorme activiteit van het grote aantal leden) niets dan goed zou doen. dat de toneelkleuren om een sopje vroegen, dat in de bibliotheek een aantal kafters zich bijzonder verdienstelijk konden ma ken, en, vult ge zelf maar aan, ook deze lijst zou in zijn ware grootte te veel ruim te vragen. Maar ge kunt er van verzekerd zijn, dat er deze week is aangepakt om straks weer in een ordelijk clubhuis te zitten. En boven al, aan de Kampei-singel is deze week ge zongen, veel gezongen en hard gezongen. „Ons Buurthuis" is de enige juiste naam. Op Donderdag 29 April wordt voor leden van de Haarlemse Kunstigemeenschap in het Rembrandt Theater de op de Biënnale te Venetië bekroonde film „Justice est faite" van André Cayatte en Charies Spaak vertoond. Claude Nollier van de Comédie Frangaise vervult de hoofdrol. „Neder landse beeldhouwkunst tijdens de late mid deleeuwen" van Bert I-Iaanstra is in het voorprogramma opgenomen. Zaterdag 24 April wordt pier touringcar een excursie naar Hoorn gemaakt, teneinde voor belangstellenden de mogelijkheid te openen een voorstelling van het marionet tentheater van Richard Heuckeroth bij te wonen. Uitgevoerd wordt Ravel's meester werk „FEnfant et les Sortileges". In de afgelopen nacht werd met een steen de étalageruit van een juwelierszaak in de Paul Krugerstraat verbrijzeld. De dader deed vervolgens een greep in het uitstalraam en ontvreemdde ongeveer vijf tien horloges ter waarde van ruim acht honderd gulden. De inbreker had blijk baar zo'n grote haast dat hij geen acht sloeg op een aantal polshorloges die op het trottoir voor de winkel vielen. De po litie stelt een onderzoek in. Zaterdag is onverwacht in de ouderdom van 66 jaar overleden ds. W. J. van Elden, emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem en hulp predikant in wijk Oost (Slachthuisbuurt) en in het Kleverpark. Vorig jaar was hem emeritaat verleend wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar; Zondag 26 April 1953 hield hij zijn afscheidspredicatie. Daarna is hij nog enige tijd hulpprediker geweest. Het bericht van het overlijden zal in brede kring met deelneming worden ver nomen ,in het bijzonder in het Westelijke deel der gemeente, waar ds. Van Elden een groot aantal jaren wijkpredikant is geweest. Ruim zeven en dertig jaar was ds. Van Elden predikant, waarvan twee en twintig jaar in Haarlem. Hij was op 14 April 1888 in Rijssen (Overijsel) geboren, genoot na zijn gymnasiale opleiding academische op leiding aan de universiteit te Utrecht en werd in 1914 hulppredikant te Hengelo. Op 9 Januari 1916 deed ds. Van Elden zijn intrede bij de Hervormde Gemeente te Zoelmond (Betuwe). Twee jaar later ver trok hij naar Terkaple, waar hij tot 1922 het predikambt vervulde. Toen aanvaardde hij een beroep naar Heemse, waar hij tot 1926 bleef. Vervolgens was de thans over ledene vijf jaar werkzaam in Aalsmeer. Op 12 September 1931 deed ds. Van Elden zijn intrede bij de Nederlands Her vormde Gemeente te Haarlem na bevestigd te zijn door ds. G. J. Waardenburg. Tot 1 Mei van het vorig jaar werkte hij in Haar lem en het Leidsekwartier was zijn spe ciaal arbeidsterrein. Het gebouw aan de Leidsestraat was het middelpunt van zijn werkzaamheden. Een aantal jaren was hij voorzitter van het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van scho len met de Bijbel te Haarlem en van het Militair Tehuis aan de Jansweg. Voorts heeft hij zijn krachten gegeven aan de Hervormde bewaarscholen en had hij zit ting in vele commissies. Vrijdagavond heeft hij in de Oosterkerk de dienst geleid, waar het heil-ig avond maal werd gevierd. Des nachts is hij ziek geworden en de volgende middag naar het Diaconessenhuis overgebracht. Voor zijn aankomst aldaar was hij reeds overleden. Morgen, Woensdagmiddag, wordt om halfeen een rouwdienst in de Grote kerk gehouden, die geleid zal worden door ds. G. J. Waardenburg. De teraardebestelling is bepaald om twee uur op de Noorderbe graafplaats. Na afloop van de rouwdienst kunnen belangstellenden gebruik maken van extra autobussen, die rechtstreeks naar de Noor derbegraafplaats rijden. ADVERTENTIE •t geheim van l -- ter wereld. .«nw t ycncirr» i/un gezonde groei Chrysal it imjblocmon-vo.'dtel von dc Pokon-fabrick Noorden. De grotegesubsidieerde gezelschappen hebben niet stil gezeten in de weken, die aan Pase'i vooraf gingen: twee premières en twee belangrijke reprises waren de uiterlijk waarneembare gevolgen van deze activiteit. Wat de laatste betreft moet thans volstaan worden met enige zakelijke mededelingen. Het Rotterdams Toneel heef onder regie van de hier te lande welbekende André Barsacq ..Antigone" op het répertoire geno men, het meesterwerk van Jean Anouilh, vroeger vertoond door het toenmalige Residentie Toneel met Caro van Eyck in de titelrol, die nu door Andrea Domburg, (met Ko van Dijk als Creon) wordt vervuld. De Nederlandse Comedie heeft mei dezelfde bezetting als Comedia destijds: Mien van Kerckhoven-Kling, Ellen Vogel Han Bentz van den Berg en Guus Oster onder leiding van Johan de Meester opnieuw „Glazen Speelgoedvan Tennessee Williams aan het publiek voorgezet. Diens „Tramlijn Begeerte" zal eveneens weer in de roulatie komen. Wegens de ge ruime lijd geduurd hebbende ziekte van Mary Dresselhuys en de nog steeds aanhou dende van Guus Hermus moet „The Confidential Clerkvan T. S. Eliot naar het volgende seizoen worden verschoven. te" relatie tot stand te brengen met Liane Saalborn als zijn illusoire dochter, mede waarschijnlijk omdat deze allerminst het geschikte type hiervoor was. Kostelijk was Jo Sternheim als de kod dig rondspringende Lob, de gastheer met zijn bovennatuurlijke experiment. Hulde verder voor het optreden van Hetty Beck, Jenny van Maerlant, Lies Franken, Diny Sprock, Johan Schmitz en John Soer, die met hulp van Mascha ter Weeme voor de plastiek en in een voortreffelijk décor van Lucas Wensing, hun best hebben gedaan om ons prettig bezig te homden. Helaas werden de dames onfortuinlijk gediend door de volgens het programma speciaal voor haar ontworpen toiletten. 99 Hier ziet men een der vertrekken van „Ons Buurthuis" aan de Kampersingel, waar een groot aantal vrijwilligers zich deze week aan de grote schoomnaak heeft gewaagd. Hier krijgt de vloer een beitsbeurt. Van tijd tot tijd is dit wel nodig, want de activiteit van het grote aantal leden is enorm. Eén van de premières had Zaterdag avond in Haarlem plaats, waar de toneel groep Theater het door Saalborn onder de merkwaardige titel „Rendez-vous in Lob's woud" vertaalde spel „Dear Brutus" van Sir James Matthew Barrie opvoerde. De naam van dit al uit 1917 daterende stuk berust op een uitspraak van Cassius in het eerste bedrijf van „Julius Caesar" van Shakespeare, door Burgersdijk als volgt in het Nederlands weergegeven: „Niet door de schuld van ons gesternte, Brutus, neen, door onszeive zijn wij klein en nietig". Barrie gaf op een originele wijze een illustratie van deze stelling, waarbij hij in zekere zin bij een ander stuk van Shake speare namelijk „Een Midzomernacht- droom" aansluiting zocht. De in de Ne derlandse titel genoemde Lob is een soort moderne Puck, die voor zijn week-end- gasten gedurende enkele uren een betoverd woud ontsluit, waarin zij een tweede kans krijgen om hun levens aan hun wensen te doen beantwoorden. Zij hebben bij alle verscheidenheid één ding gemeen; elk is ontevreden met zijn lot. meent verkeerd te zijn terecht gekomen. Maar wat ziet men gebeuren als deze mensen, los van de rea liteit en op een vroeger moment in hun ontwikkeling, opnieuw mogen kiezen? Laten wij enkele voorbeelden nemen. De butler Matey, die verklaard had dat zijn oneerlijkheid het gevolg was van zijn ne derige omstandigheden, blijkt nu voor een rijke zakenman door te gaan, die zijn wel vaart echter te danken heeft aan een alleen maar lucratievere vorm van oplichting dan het ontvreemden van sieraden. En wie is in dit wederzijds gedroomde bestaan de loszinnige vrouw van deze parvenu? Nie mand anders dan de dure, geblaseerde Lady Caroline, die nu ordinair hem ver troetelt, die zij in het dagelijks leven hau tain als ondergeschikte behandelt. Sterker sprekend is nog het geval van Purdie, de man die zich met Mabel onge lukkig getrouwd waande en daarom een verhouding met het aandoenlijk-prille meisje Joanna begon. Als het sprookje tij dens die midzomeravond werkelijkheid wordt, is hij met de laatste gehuwd en begeert hij Mabel als zijn minnares, omdat deze hem zoveel beter begrijpt, enfin, om al de redenen die hij tevoren in een ver liefde bevlieging Joanna had ingefluisterd. Het derde bedrijf laat dan de met een schok gepaard gaande terugkeer naar de normale omgeving zien, waarbij iedereen een ervaring rijker en een illusie armer wordt. Behalve misschien de oude me vrouw Coade, die door haar fluit-spelende dwaas van een echtgenoot opnieuw ten hu welijk wordt gevraagd in de overgangspe riode van droom naar ontwaken. Men kan uit dit stuk de in 1937 overleden Schotse auteur Barrie volledig leren kennen, met al zijn charme en geresigneerde humor, zijn maar net niet sentimenteel wordende ge voeligheid en zijn eigenaardige vermogen om een grotere schrijver te lijken dan hij is. Op de één of andere manier is Barrie net als zijn beroemde geesteskind Peter Pan altijd een jongen gebleven, die niet vol wassen wilde worden. Zo speelt hij ook met de werkelijkheid en met het theater, om zich tenslotte berustend in de conven ties te schikken. Zijn bekoorlijkste kwali teit schuilt wellicht in zijn ietwat melan cholieke uitstapjes van het naturalistische toneel naar de aangrenzende tuin der fan tasie. Een degelijke mensenkennis liet hem daarbij nooit in de steek. Het is een fijnzinnig, maar heel dun blij spel. De opvoering, waarmee Lo van Hens- bergen als regisseur debuteerde, heeft deze breekbaarheid heel duidelijk gedemon streerd, zonder dat er nu bepaald een breuk in het wazige weefsel der verbeel ding kwam. Het is zelfs niet goed mogelijk om precies te zeggen, wat er aan deze voor stelling ontbrak, want de gewenste pastel tinten waren zuiver aangebracht en ver deeld. Misschien kwam de lichte teleur stelling door de over het geheel zeker niet ideale bezetting. De zo voortreffelijk be gonnen Jacques Snoek bij voorbeeld slaag de er in de grote scène in „het woud der onvervulde dromen" geenszins in een „ech- De Haarlemse politie deelt mede, dat Jacob Klerk, wonende in de Rustenburger- laan te Haarlem, geboren 25 October 1949, sinds 18 April half zes 's middags spoor loos is. Zondagavond deden de ouders aangifte van de vermissing en de politie heeft direct met behulp van een speurhond een onder zoek ingesteld. Gisteren en vandaag heeft men zich bezig gehouden met het dreggen in het Zuider Buitenspaarne, bij de bouw putten aan de Schalkwijkerweg. Tot nu toe echter zonder resultaat. Het jongetje is reeds eerder weggelopen en men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat hij met een of ander vervoer middel is meegereden. Te Haarlem is in de ouderdom van 67 jaar overleden de heer H.' Boon, oud- hoofd van de openbare lagere school aan de Haarlemmerliedestraat. Nadat de heer Boon onderwijzer was geweest te Gouda kwam hij op i Februari 1914 in Haarlem. Op 1 Augustus 1943 werd hij hoofd van de Teylerschool en op 1 April 1947 werd hem pensioen verleend. De crematie is bepaald op Donderdag na aankomst van trein 12.01 uur te Wes- terveld. 99 Van geheel andere orde was de première die de Haagse Comedie, als een soort voor spel tot de viering van het honderdvijftig- jarig bestaan van de Koninklijke Schouw burg aan het einde van deze maand, van Schillers dichterlijke melodrama „Maria Stuart" gaf. Hier eveneens een debuteren de regisseur, namelijk Karl Guttmann, de bekwame dramaturg van dit gezelschap, die naar ik meen in Wenen zijn op leiding kreeg en ook in Tel Aviv practisch werkzaam is geweest. Zijn echtgenote Luisa Treves heeft de al eerder (onder meer door Cor van der Lugt Melsert) ge bruikte vertaling van Anton van Duinker ken bewerkt, zoals het programma ver meldt. Omtrent de aard van deze activi teit tast men zonder tekstvergelijking in het duister. Is „bewerkt" hier misschien als synoniem van „bekort" gebezigd? Ik weet het niet maar hoe. dan ook, het resultaat klonk prima. Het is bijzonder moeilijk zich een indruk te vormen van de hoedanigheden, waar over Karl Guttmann als regisseur beschikt. Voor zijn prima mise-en-scène genoot hij de steun van de in alle eenvoud van mate riaal als bijna steeds ruimtelijk volmaakte en op suggestieve wijze sfeerdragende dé cors van Wim Vesseur, die ook de fraaie costuums ontwierp. Iets geheel anders is namelijk de stijl, de modern aandoende toon, Heeft de spelleider deze redelijke beheersing bewust gewild of was het zijn bedoeling, met vermijding van een per soonlijke opvatting, de specifieke talenten van zijn medewerkenden zo harmonieus mogelijk te verenigen? In dit laatste is hij in ieder geval zeer goed geslaagd. Het ensemble heeft van „Maria Stuart" een wat neutrale, (misschien moet men zeg gen: objectieve) doch heel mooie vertoning gegeven. De romantiek bleef echter merk waardig gedempt en dat is bij dit knap gebouwde, maar toch niet bijzonder boeien de stuk wel jammer. Een grote verrassing, binnen de zelfgekozen grenzen, was het optreden van Myra Ward als Elizabeth, koningin van Engeland, in wie men voort durend de tweestrijd tussen persoonlijk gevoel en poliliek belang gewaar werd, zich uitend in allerlei treffende détails, zo als het driftig wegschoppen van de rok in het beslissende onderhoud met de titel heldin een door Schiller verzonnen scène van grote dramatische kracht. Het knappe van Myra Ward in deze rol vond ik vooral haar belichaming van al die ele menten, zoals list, ijdelheid, trots, slechts door verstandig inzicht gematigde heers zucht en toch voortdurend die neiging tot vrouwelijke zwakte, die men met de naam van deze vorstin associeert, zodat men aan 't slot waarlijk met haar kille eenzaamheid begaan was. Zeer majestueus, ondanks alle omstan digheden, bleef Elisabeth Andersen in de titelrol. Schiller mag dan gepoogd hebben haar tevens te maken tot een martelares voor het Rooms-Katholieke geloof en in dit opzicht heeft Guttmann een misschien meer dan noodzakelijke gehoorzaamheid betracht, niettemin zag men in haar wezen bij deze uitmuntende uitbeelding duidelijk cle historische figuur, die zich do ware, supérieure vorstin beschouwde, haar trou wens niet lang volgehouden vertoon van nederige onderwerping ten spijt. In deze vrouw brandde waarlijk, zij het misschien figuurlijk gesproken te diep verbor gen onder religieuze sluiers een hartstoch telijk temperament, dat in de tuinscène tot een noodlottige uitbarsting kwam.' Voor het overige heeft Schiller zijn Maria Stuart idealiserend getekend en in dat opzicht zou hij zich over rie/.e vertolkster, die ook in de diepste beproeving haar vorsfelijke waardigheid behield, niet te beklagen heb ben gehad. De belangrijke rol van de jeugdige heet hoofd Mortimer was toevertrouwd aan de jonge Coen Flink, die meer en meer de verleden jaar bij zijn eindexamen van de Toneelschool opgeroepen verwachtingen geeszins beschaamt, maar dan ook de ene kans na de andere krijgt om deze te over treffen. In deze ster bezetting wist hij zich volkomen en met grote autoriteit te hand haven, al zal hij zich bij haastig spreken moeten hoeden voor het wegslikken van geen klemtoon dragende lettergrepen. Tot de uitblinkers behoorden verder Ida Was serman als de aandoenlijke voedster, Paul Steenbergen als de innerlijke getourmen teerde Leicester en Albert van Dalsum als Burleigh, de felle aanklager. Verder zag men goede rollen van Henri Eerens als de menselijke grootzegelbewaarder, Johan Valk als de bewaker, Luc Lutz als de graaf van Kent en de priester geworden hof meester, Jan Retèl als de dupe van de voor zichtigheid van zijn koningin wordende secretaris en vele anderen. De voorsteling gaf nog wel reden tot meer commentaar, doch laten wij dat be waren voor als het stuk naarHaarlem komt. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10