WEER IETS NIEUWS! PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws Duitse industrie herovert Latijns-Amerikaanse markt Fa. B. ENGELENBERG A F. DAMIAANS EN ZN De radio geeft Woensdag Britse mijnenveger na brand gezonken Nieuwe beschuldigingen van Amerikaanse leger aan McCarthy's adres Getuigenissen ten gunste van Oppenheimer D PALING DINSDAG 20 APRIL 1954 Ondanks betalingsproblemen en concurrentie der V.S. N. Guinea ter sprake op Aziatische conferentie? XcltUw* Heringa Wuthrich Balkanpact wordt militair bondgenootschap Nederlands schip redt 19 opvarenden Nu zeep met seringengeur OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Prinses Margaret naar West-Duitsland Sportcolberts en -pantalons Schrijver van „Don Gamillo" veroordeeld Welterusten Communisten beschuldigen UNO in Korea Brits protest tegen nieuwe ontvoeringen in Berlijn Canadese sleep vermist In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in een hevige storm bij de kust van Alaska een grote Canadese sleepboot en een met ijzererts geladen sleepschip ver dwenen. De beide schepen hadden in totaal veertien man aan boord. Er bestaat weinig hoop dat er overlevenden zijn. Conferentie over Europese vraagstukken Else Mauhs treedt op voor Wereldomroep Gaat U verhuizen Vacantiereizen gingen niet door SCHILDPAD BRILLEN ZccU ió liet zo J ESfi-J - .--4-.l'vo U- BONN (Van de correspondent van het A.N.P.) De West-Duitse minister van Economische Zaken, professor Ludwig Erhard, besloot zijn „goodwill-reis" door Latijns-Amerika. Hij heeft een maand lang door Midden- en Zuid-Amerika gereisd en in alle hoofdsteden besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van een uitbreiding van het handelsverkeer met de Bondsrepu bliek. Kennelijk verwacht men daar een aanzienlijke versterking van de Duitse po sitie in dit deel der wereld van. Concrete afspraken zijn. voor zover tot dusverre be kend is gemaakt, echter niet gemaakt en hel werkelijke resultaat van de reis zal dan ook eerst zijn weerslag vinden in de han delsbesprekingen, die in de komende maan den tussen de Bondsrepubliek en Zuid- Amerikaanse stalen zullen worden gevoerd. De Duitse industrie interesseert zich in bijzonder sterke mate voor deze markt en wel voornamelijk voor de op grond van de industrialisatieplannen te leveren kapitaal goederen. Voornamelijk in Argentinië en Brazilië heeft de Duitse industrie een be langrijk deel van haar vroegere afzetge bied heroverd. De Duitse uitvoer heeft zich sedert 1950 zo sterk ontwikkeld, dat beide landen tegenover Duitsland een permanen te achterstand in het betalingsverkeer heb ben opgelopen. Deze heeft in het laatste jaar de verdere ontwikkeling ten zeerste geremd en de besprekingen van Erhard zijn er dan ook vooral op gericht geweest een regeling voor dit probleem te vinden. Van Duitse kant wil men er de basis DJAKARTA (Aneta). De voorzitter van het Indonesische „Buro Irian", de heer Diapari, heeft medegedeeld, dat hij het wenselijk zou achten, dat Indonesië op de eerlang te houden conferentie van Aziati sche en Afrikaanse landen, de kwestie van de status van Nieuw Guinea ter sprake zal brengen, en wel bij een bespreking over het „kolonialisme" in de Aziatische en Afrikaanse landen. De heer Diapari heeft voorts de sugges tie gedaan, dat de kwestie Nieuw Guinea ook ter sprake zal worden gebracht op de conferentie van minister-presidenten van Aziatische landen, die eind April te Colom bo zal beginnen. ADVERTENTIE fats i maag te do®J verlichting en bn - geeft spoedig v0igens vooi voortgezet gebruik vog schrift rachel (ouwel-)vorm voor goed De cacn magen Sabb.TBegln 4°""» morgen met HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8,00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst, cau serie. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgen wijding. 11.00 Platen. 12.00 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Platen. 15.00 Kamer muziek. 15.35 Platen. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Een goed woord voor een goede zaak, causerie. 18.05 Platen. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven, causerie. 18.30 R.V.U.: Verschijnin gen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzie t. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Verkie zingsuitslagen. 21.00 Vijf jaar Nato, klank beeld. 21.20 Metropole Orkest. 21.45 Verkie zingsuitslagen. 22.15 Lichte muziek. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 Voor de jeugd. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Mens en gemeenschap in de na-oorlogse Deense litte ratuur. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Hammondorgel. 12.45 Gitaar ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 13.45 De weg omhoog, causei e. 14.00 Voor de kin deren. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Platen. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Utrechts Stedelijk orkest, koor en solist. 17.23 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Varkensfeesten in Cen traal Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Het Joodse Paasfeest. 18.40 Gevarieerde muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Verkiezingsuitslagen. 19.10 Orgel. 19.25 Verkiezingsuitslagen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Verkiezingsuitslagen en platen. (Intermezzo: Reportage). 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20—24.00 Verkiezingsuitslagen en platen. TELEVISIE (Gezamenlijk programma). 22.00—24.00 Verkiezingsuitslagen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Instrumentaal trio. 14.00 Platen. 15.00 Geva rieerde muziek. 15.45 Platen. 16.00 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Orkest-concert. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES zoeken voor een credietverlening die het mogelijk moet maken de industriële expor ten ondanks de betalingsmoeilijkheden nog op te voeren. Overigens hebben deze om standigheden ertoe geleid, in versterkte mate de mogelijkheid van vestiging van Duitse industrieën in de Zuid-Amerikaan se landen te overwegen. Juist tijdens Er- hards reis is bekendgemaakt, dat de Volks- wagenfabriek in Brazilië het spits zal gaan afbijten door de vestiging van een filiaal bedrijf. Columbia heeft juist in deze dagen aan de Duitse Siemensmaatschappij op dracht gegeven voor de levering van een televisiezender. Ook dit land zal spoedig een handelsdelegatie naar Bonn zenden. In Istanboel is bekend gemaakt, dat pre sident Tito van Joegoslavië met Turkije is overeengekomen, het Balkan-pact te maken tot een bondgenootschap „met wederzijdse verplichtingen van militaire aard", wan neer Griekenland hiermee instemt. Het pact tussen Griekenland, Turkije en Joegoslavië werd 28 Februari 1953 onder tekend. Oplossing voor Triest nabij In Ankara wordt vernomen dat Tito de Turkse autoriteiten heeft meegedeeld, dat spoedig een oplossing voor het vraagstuk- Triëst zal worden gevonden. Turkije heeft indertijd het bestaan van dit geschil een hinderpaal geacht voor het tot stand brengen van nauwe banden tus sen de NAVO-landen en de landen van het te sluiten Balkan-bondgenootschap. De Britse mijnenveger „AM-MMS 1558" is Zaterdagmorgen 25 km buiten Duinker ken door nog onbekende oorzaak in brand geraakt. Het Nederlandse schip „Phoenix" heeft 19 bemanningsleden van het Engelse seh'ip. dat later gekapseisd en gezonken is, gered. Tien andere opvarenden werden door het Franse vaartuig „Tuinésie" op gepikt. Voorzover bekend zijn daarmee alle be manningsleden gered.De Nederlandse kust vaarder „Phoenix" (390 br.t.) van Kamp mans Bevrathtingskantoor te Amsterdam, heeft geseind dat de door haar geredden van de mijnenveger peen dringende medi sche luilp behoeven. Er zouden wel enkele licht gewonden zijn. De Belgische sleepboot „Zeeleeuw" is in de nabijheid van het Engelse schip geble ven tot het was gezonken. De „Phoenix" is op weg naar Vlissingen, waar de geredden aan wal zullen worden gebracht. ADVERTENTIE f ADVERTENTIE Diirlstraat .39 - Haarlem - Tel. i:::::: EMAILLE LAKVERVEN in moderne kleuren Weer komt Castella met Iets nieuws voor de Nederlandse vrouwen en meisjes. Iets nieuws! Welk een aangename klank hebben deze woorden voor de vrouw, of het nu iets is voor haar garderobe, voor haar huishoudenof voor de verzorging van haar uiterlijk. Ze vindt het altijd prettig iets nieuws te pro beren. Daaraan hebben de Castella-fabrieken na tuurlijk gedacht, toen zij na het enorme suc ces van de Bloemenzeep besloten deze nieuwe Seringenzeep te brengen. Welk een keus in Castella zeep heeft de vrouw nu tot haar beschikkingWelke mogelijkheden voor de verzorging van haar huid De klassieke Castella Schoonhcidszeep met de huidverjongende oliën (2 stuks 50 ct.). Castella Spécial (32 ct.) met het wonderbaar lijk schuim. En nu in aansluiting op de Bloemenzeep met de rozengeur (20 ct.) Castella Seringenzeep (eveneens 20 ct.)! Is het te verwonderen, dal de Nederlandse vrouw al enthousiast wordt bij het horen van de naam Castella I ADVERTENTIE Het Amerikaanse leger heeft in een te Washington gepubliceerd rapport senator McCarthy ervan beschuldigd dat hij aan wezig was, toen zijn naaste medewerker Roy Cohn dreigementen uitte tegen leger- functionarissen in een poging om een voor keursbehandeling te verkrijgen voor Mc Carthy's in militaire dienst opgeroepen medewerker Schine. Het rapport werd Woensdag verzonden naar de Senaatscommissie voor onderzoe kingen, die het geschil tussen McCarthy en het leger zal behandelen. De openbare be handeling zal waarschijnlijk volgende week Donderdag beginnen. In het rapport staat dat Cohn in aan wezigheid van McCarthy dreigde „het leger in een zo slecht mogelijk daglicht te zullen stellen en het land te laten zien, hoe slap het werd geleid", als Schine niet New York als standplaats zou krijgen. Cohn zou bovendien, aldus het rapport „in tegenwoordigheid van McCarthy en met zijn toestemming", de minister voor legerzaken, Robert Stevens, en de rechts kundige raadsman van het leger, John Adams, gewaarschuwd hebben, dat hun houding invloed zou kunnen hebben op het onderzoek van de subcommissie naar het voorkomen van communisten in het Ame rikaanse leger. Dreigement van Cohn Cohn heeft na de publicatie van het legerrapport in overleg met McCarthy, de subcommissie getelegrafeerd, dat deze openbaarmaking in strijd is met de com- missieregel, dat nimmer tot bekendmaking mag worden overgegaan, zolang een be paalde zaak slechts van één kant is be licht. „Wij zullen de subcommissie geen nadere inlichtingen verschaffen, vóórdat een on derzoek is ingesteld om uit te maken, wie verantwoordelijk is voor deze schending der commissieregel. Wij wensen tevens dat, wanneer de toedracht duidelijk is gewor den, geschikte maatregelen tegen de ver antwoordelijken zullen worden genomen", aldus Cohns telegram. Leger-advocaat gewipt Een advocaat, die was aangewezen om het leger terzijde te staan in het geschil met McCarthy, Frederick Fisher, is van deze taak ontlast omdat hij lid is geweest van het Nationale Gilde van Advocaten, dat door de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigden eens als „een bolwerk van de communistische partij" is aangeduid. Prinses Margaret van Engeland zal in Juli een bezoek brengen aan eenheden van het Britse leger en de luchtmacht in West- Duitsland. Zij zal op 12 Juli de lunch ge bruiken bij president Heuss. Dit zal het eerste bezoek van Prinses Margaret aan West-Duitsland zijn. ADVERTENTIE ENMODE 8ARTELJORIS5TR 24 HAARLEM TEL 20420 Wegens laster jegens oud-premier De Gasperi Giovannino Guareschi, de schrijver van „Don Camillo" en uitgever van het rechtse Italiaanse weekblad „Candido", is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens laster tegen ex-premier de Gasperi, leider van de christen-democratische partij. Ver der is hem een boete van honderdduizend lire opgelegd en betaling van de proces kosten ad tweehonderdduizend lire, als mede van een lire als „symbolische schade vergoeding". De Gasperi had Guareschi doen vervol gen wegens de publicatie in „Candido", van een brief, waarin De Gasperi in 1944 de geallieerden verzocht zou hebben Rome te bombarderen. Volgens de Gasperi was deze brief een vervalsing, waarschijnlijk kort voor de ineenstorting van het fascistische regiem door Mussolini's archiefdienst ge maakt. Guareschi verklaarde de brief in goed vertrouwen in handen gekregen te hebben. ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. WASHINGTON (AFP.). Twee vroe gere voorzitters vain de Amerikaanse com missie voor Atoomenergie hebben te ken nen gegeven, dat zii a décharge willen ge tuigen in het onderzoek, dat de congres commissie voor atoomenergie zal instellen in de zaak-Oppenheimer. Het zijn David Lilient-hal en Gordon Deam. Eerstgenoemde was voorzitter van de oprichting af tot 1950, laatstgenoemde bekleedde deze func tie van 1950 tot 1953. De Amerikaanse republikeinse senator Hickenlooper, voormalig voorziter van de congrescommissie voor atoomenergie, heeft Vrijdagavond in een radio-vraaggesprek verklaard, dat bij de ontwikkeling van de waterstofbom een vertraging van enige ja ren v/as ontstaan als gevolg van bepaalde krachtige bezwaren van invloedrijke per sonen. Daardoor kon indertijd met het plan voor de ontwikkeling van een waterstofbom niet zo vroeg worden begonnen als volgens Hickenlooper nodig was geweest. De senator sprak echter als zijn overtui ging uit, dat die bezwaren niet waren op geworpen met de bedoeling de Verenigde Staten te schaden. Een hooggeplaatste Amerikaanse rege- ringszegsman heeft volgens United Press verklaard dat uit de gegevens over prof. J. Robert Oppeniheimer blijkt dat Oppenhei mer op het eerste gezicht 's lands veilig heid in gevaar schijnt te hebben gebracht maar dat hij zelf ervan overtuigd is dat Oppenheimer een loyale Amerikaan is. De zegsman, die inzage heeft gehad van de documenten die de overheid aanleiding hebben gegeven Oppenheimer uit te sluiten van de werkzaamheden op het gebied van de kernsplitsing, vervolgde: De zaak-Op penheimer heeft de vraag doen rijzen of het juist is een man voor altijd ongeschikt te verklaren voor een hoogst belangrijke overheidsfunctie omdat hij jaren geleden in verbinding heeft gestaan met groeperin gen die de overheid onwelgevallig zijn. De Poolse en Tsjechoslowaakse vertegen woordigers in de commissie van toezicht van neutrale landen in Korea hebben de UNO er van beschuldigd het werk van de commissie, die de controle op de naleving van de Koreaanse wapenstilstand uitoefent, te belemmeren. In een brief aan de wapenstilstandscom missie schreven beide communistische ge delegeerden, dat de neutrale inspectie- groepen in Zuid-Korea niet in staat worden gesteld, de aanvoer van oorlogsmateriaal te controleren. Generaal-majoor Lacey van de wapen stilstandscommissie zeide, dat de beschul diging een „doorzichtige poging" is om de aandacht af te leiden van de beschuldiging van het opperbevel van de UNO dat de communisten in hun gebied geen inspectie toestaan. Generaal-majoor William P. Oliver, de Britse commandant in Berlijn, heeft in een brief aan de Russische Hoge Commissaris „krachtig" protest aangetekend tegen de ontvoering" van dr. Alexander Troesjno- vitsj, een vooraanstaand ambtenaar bij een organisatie voor Russische uitgewekenen. Olivier vroeg om een onmiddellijk on derzoek en invrijheidstelling van Troesjno- vitsj. Olvier vroeg ook om vrijlating van Glaske, die voorzitter is van een organisa tie van oudstrijders. Glaske werd het laatst gezien toen hij zijn flat, achter de ontvoer ders lopend, verliet. Hij wordt sindsdien vermist. Van 21 tot 25 April zal te Parijs een con ferentie worden gehouden van parlemen taire afgevaardigden van de leden-staten van de Raad van Europa. Op deze confe rentie onder voorzitterschap van A. de Gasperi de Italiaanse oud-premier en ere voorzitter van de Europese Beweging, zul len actuele Europese vraagstukken worden besproken. Afgevaardigden van Zwitserland en Oos tenrijk zijn uitgenodigd, de conferentie bij te wonen. Radio Nederland Wereldomroep zendt binnenkort in zijn Nederlandse uitzendin gen een programma uit, waaraan de ver maarde actrice Else Mauhs zal meewer ken. Voor het eerst sinds jaren zal zij weer enkele scènes spelen uit „l'Aiglon" van Edmond Rostand, in de bewerking van Balthasar Verhagen. j ADVERTENTIE Wilt U nu ook nog goed en prettig verhuizen Neem dan als Uw verhuizer een vak man. die beschikt over goed materiaal. Wij hebben die vakmensen en wij ver huizen U dus prettig. Er treden geen beschadigingen op en straks spreekt U met veel lof over ons bedrijf en ons personeel. Vraag ons eens offerte. Het verplicht U tot niets. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft acht maanden gevange nisstraf geëist tegen de ex-chef van een reisorganisatie te Delft, J. J. Hem was ten laste gelegd in 1952 gelden te hebben ver duisterd van mensen, die ingeschreven hadden op vacantiereizen. welke door zijn organisatie zouden worden geleid. J. had deze gelden gebruikt voor het huren van boten en voor de aankoop van een schip. Hij had ook een vereniging op gericht, die in feite identiek was met hem zelf. De president nam het hem zeer kwalijk, dat hij privé boten huurde en deze dan tegen een veel hogere prijs verhuurde aan deze „vereniging". Toen door allerlei omstandigheden de zaak spaak liep en de reizen niet door konden gaan was J. niet in staat de dui zenden reis- en deviezengelden aan de deelnemers te restitueren. Toen de politie de bescheiden in beslag nam, was er een saldo van 11.080 en een schuld van 14.000. Verdachte had gepoogd naar het buiten land te vluchten. Op 29 April doet de rechtbank uitspraak. Uitstel. Verkiezingen, die in Juni op Ja maica gehouden zouden worden, zijn uitgesteld wegens veelvuldige onregel matigheden in de kiezerslijsten, aldus heeft de eerste-minister William Busta- mente Eerste Paasdag meegedeeld. Mijn. Het Deense motorschip „Elly Da- nielsen" (478 ton) is Zondagochtend bij de monding van de Wezer (Noord- Du itsland) op een mijn gelopen en ge zonken. De bemanning werd door een Duitse sleepboot gered. Enkele opvaren den werden gewond. Wrijving. De arbeidsters in de Zweedse Bofors-springstoffabriek, die indertijd door Alfred Nobel werd gesticht, is aan geraden geen nylonkleding te dragen, omdat vonken, die ontstaan door wrij ving van nylonkousen tegen nylonon dergoed, ontploffingen teweeg zouden kunnen brengen. Bar. Drie beruchte misdadigers, die Zon dag in Marseille een gewapende overval op een bar ondernamen, zijn door een broer van de eigenaar met twee revol vers onder vuur genomen, toen het drie tal de eigenaar met hun vuurwapens bedreigde. Twee misdadigers stierven ter plaatse, de derde overleed later in een ziekenhuis. Peso. Het Internationale Monetaire Fonds heeft bekend gemaakt, dat het zijn goedkeuring heeft gehecht aan het Mexicaanse voorstel, de Mexicaanse peso met ongeveer 30 procent in waarde te verminderen. Bommen. Drie personen zijn Zondagavond te Marakesj (Marokko) gewond, toen er een granaat op een caféterras werd ge worpen en daar ontplofte. De drie slachtoffers, die naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht, zouden blanke toeristen zijn. Vier minuten later werd er op het terras van een ander café een handgranaat geworpen. Zij ont plofte echter niet. Bij een R.K. kerk te Rabat is Zondagochtend kort na de ochtendmis een bom in een tas gevon den. Zij werd door de politie onschade lijk gemaakt. Ongeneeslijk. Volgens professor Morita van de universiteit van Tokio lijden de 23 Japanse vissers, die door radio-acti viteit als gevolg van de waterstofbom ontploffing van 1 Maart op Bikini zijn aangetast, alle aan bloedarmoede en aan een ongeneeslijke beender-mergziekte. Bloedgroep. Het „höpital de Bavière" te Luik heeft een dringende oproep gericht aan donors van de bloedgroep „B". Een hoeveelheid van dit bloed is volstrekt noodzakelijk, om een zieke, die aan leucaemie lijdt, te redden. De voorraad van het ziekenhuis zal binnen 24 uur uitgeput zijn. De oproep werd Maandag avond gedaan. Kernsplitsingsconferentie. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Strauss, heeft medege deeld, dat president Eisenhower het plan heeft een Amerikaanse weten schappelijke organisatie te verzoeken, nog dit jaar een internationale confe rentie van vooraanstaande geleerden over het vreedzame gebruik van atoom energie de eerste in haar soort bij een te roepen. Het doel der conferentie zou zijn „de dag nader te brengen, waarop de vrees voor het atoom bij de volken en de regeringen van Oost en West zal beginnen te verdwijnen". Brandweer. Een grote brand heeft Zater dag het Hongaarse dorp Windischdorff nabij de Oostenrijkse grens geteisterd. Dertig van de 90 huizen van het dorp, dat geen brandweer had, werden ver woest. Vijf Oostenrijkse brandspuiten, die hulp wilden verlenen, werden aan de grens tegengehouden door de Hon gaarse grenswacht, aldus meldt A.F.P. uit Wenen. Luchtverdediging. Naar in Washington vernomen is, wil het Amerikaanse ministerie van Defensie in het op een Juli beginnende begrotingsjaar 3700 millioen dollar besteden aan de lucht verdediging der Verenigde Staten. ADVERTENTIE GR.HOUTSTR. 19. „Meneer de alchemist!", riep Panda, „loop nu niet weg! U hebt mijn goud in lood veranderd, maar ikkeik wil mijn goud terug!" „Maar Jonker Panda", zei de alchemist, „daarmede heb ik u toch be reids geholpen?" „Nee, dat heeft u niet!", riep Panda, „u zou goud voor me maken uit loden pijpen, maar inplaats daarvan maakte u buskruit!" „Dat bewijst dan, dat ik geen goed goudrecept heb gevolgd", stelde de alchemist vast, „ik zal een ander voor u opzoeken". „Zijn er dan nog andere goud-recepten?", vroeg Panda. „Vele", antwoordde de alchemist, in zijn dik boek bladerend, „doch daar slechts één het juiste kan zijn, dienen wij ze alle te pro beren. Ha! Hier heb ik nog een aardig recept! Luister: WIE GOUD WIL MAKEN DIENT TE GAAN NAAR EEN GROTE, FORSE HAAN, HIJ WACHTE DAN TOT KLOKSLAG i VIER EN KRABBE KOPERGROENVAN't DIER" „Wat een onzin", zei Panda, „je kunt toch niet kopergroen van een haan krabben?!" „Wel wis en zeker!", antwoordde de alche mist. „Ziet, op gindse torenspits prijkt een koperen weerhaan. Al wat ge te doen hebt. is op die spits te klimmen en het koper groen van de weerhaan te krabben. Dus vooruit, jonker Panda, het zal waarachtig wel gaan!* r f a a E Sargassozee is een gebied in de At lantische Oceaan dat in het Westen door de gordel van West-Indische eilan den en in het Noorden door de daarop aansluitende kust van Florida wordt be grensd. In het Zuiden wordt deze zee door de Noord-equatoriale stroom omspoeld, in het Noorden door de Golfstroom, welke watermassa's langzaam in een kring draaien, waarboven de hete tropenzon brandt. In oude zeemansverhalen iverd de Sargassozee, dit gebied dat geheel buiten de grote stromingen en heersende winden was gelegen, afgeschilderd als 'n wereld tot verschrikkingen en geheimen. Schepen zouden door wieren worden vastgehouden en ge doemd zijn in wijde kringen eindeloos te blijven voortdrij ven. Hier was ook het toneel van talrijke avonturen en van verhalen over geheimzinnige eilanden, waar piraten huisden, of schatten verborgen waren, die niemand later kon terug vinden. Maar alles wat de zeevaarders van vroeger over de wonderen en geheimzinnigheden van de Sagassozee wisten op te dissen, verbleekt naast het ondoorgrondelijke geheim van de paling die in deze zee geboren wordt. Ja, onze doodgewone paling is door on zichtbare draden gebonden aan de wereld van de Sargassozee. Daar wordt hij ge boren, en nergens anders. Maar niet alleen de Nederlandse, of de Europese paling be gint zijn leven in deze zee, maar ook de Amerikaanse soortgenoot heeft daar zijn wieg. In de eerste twee, drie levensjaren zijn de in de Sargassozee geboren aaltjes dun ne, bladvormige diertjes, die in niets op de volwassen palingen gelijken. Zij trek ken, streng gescheiden, in grote scharen van dit gebied weg, sommige naar het Oosten, andere naar het Westen. Zo ver schijnen zij ieder voorjaar aan de mondin gen der rivieren in geweldige scholen van kleine, bijna doorzichtige visjes, die meer op wormen dan op vissen gelijken. Deze glasaaltjes trekken dan in eindeloze zwer men de rivieren op, verdelen zich over vijversbeken en zeer kleine stroompjes, waar zij in het zoete water tot ware rovers worden die alles aanvallen wat hun voor de bek komt. Het lijkt wel alsof zij hier hun permanente jachtterrein gevonden hebben. Maar ieder jaar scheiden zich in de herfst enige palingen van hun kameraden af en verlaten de wateren die hun tot woonplaats zijn geworden. Zij trekken terug langs de weg die zij gekomen zijn en begeven zich wederom naar de Sargas sozee. Sommige van hen zijn hier slechts enkele jaren geweest andere blijven wel 10 of 12 jaar, maar vroeg of laat worden alle palingen met onweer staanbare drang getrokken naar hun geboortezee, waar de mannetjes de wijfjes voor de eerste maal zuilen ontmoe ten, hetgeen tevens het einde van hun bestaan betekent. Want na de bruiloft gaan de ouders ten onder in de peilloze diepten van de geheimzinnige Sargassozee. Maar na enige jaren zullen de jonge aal tjes zich weer spoeden naar de kusten waar hun ouders vandaan kwamen. Zonder ouderlijke leiding gaan deze diertjes dan dwars over de grote oceaan, de weg die zij nooit te voren zijn gegaan. Toch zal een Europese aal zich nooit naar de kust van Amerika begeven, noch zal een Ameri kaanse aal de Europesewateren binnen zwemmen. Als volgens een vastgesteld plan verdelen de Europese alen zich weer in afzonderlijke afdelingen, die andere wegen volgen, al naar gelang hun bestemming de Middellandse Zee, Scandinavië of Midden- Europa is. Waarom alle palingen door onzichtbare draden met de Sargassozee verbonden zijn, en hoe de jonge alen de weg vinden naar de jachtgrovden van hun ouders? Ziedaar een ondoorgrondelijk geheim, dat met het simpele woordje instinctniet kan wor den afgedaan. De gehele vissentrek is trouwens een mysterie. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON-

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2