VITAMINE MS) VLOKKEN MAISON MARCEL <^3rieve n aan de redactie „COVELUX PLASTICLAC" Interessante Russische film over ballet en opera Kort en bondig Sinds Zondagavond vermist jongetje nog steeds spoorloos Moeilijkheden bij bezetting van stembureaux in Haarlem Lisse werkt ijverig aan de voltooiing der praalwagens Ir. M. H. Maas met ziekteverlof „COVELINE" Kennemer Lyceïsten bij directeur van UNESCO WOENSDAG 21 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Oproep van politie aan onbekende man Permanent de Luxe f 11. Bloemendaal heeft weer een „De Knip" Padvinderswedstrijden Breng zon en kleur in uw interieur VERFINDUSTRIE Culturele vorming leerlingen lagere scholen Conferentie „Bescherming Culturele goederen" Basketballprogramma Zij brachten hem f2200 voor Atheense school Burgerlijke Stand De Statenverkiezingen Jaarvergadering van de Haarlemse reddingsbrigade „Zo zong de Gouden Eeuw" in laatste stadium van voorbereiding Drie dagen en drie nachten reeds zoekt de politie in samenwerking met enkele telepathen en een groot aantal buurtgeno ten naar het sinds Zondagavond vermiste jongetje Jacob Klerk, wonende in de Rus- tenburgerlaan 23 te Haarlem. Het kereltje, dat 414 jaar oud is, giing Zondagmiddag buiten spelen en sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Het dreggen in het Zuider Buitenspaarne bij de bouwputten aan de Schalkwijkerweg heeft tot nu toe nog geen enkel resultaat gehad. Onafgebroken zoekt de politie, die bijge staan wordt door een groot aantal buren van de ouders van Jacob Klerk. De vader van het jongetje, de heer J. Klerk, die toen de vermissing bekend werd in Hamburg verbleef, keerde uiter aard direct naar Haarlem terug. Bij het zoeken werd gebruik gemaakt van een po- litie-speurhond en tevens werd de hulp in geroepen van enkele telepathen, onder wie de bekende paragnost G. Croiset uit En schedé. Oproep Met het oog op het onderzoek verzoekt de commissaris van politie, hoofd van de Justitionele Dienst in Haarlem, de onbe kende man, die op Zondag 18 April jongst leden tussen 16 en 17 uur op de Schalkwij kerweg op verzoek van een bewoonster aan die weg een meisje van ongeveer vier jaar oud, dat haar huis niet meer kon vin den, naar de Bakkerstraat in Haarlem heeft gebracht, zich voor het verstrekken van inlichtingen te vervoegen aan zijn bureau, afdeling kinderpolitie, Lange Wijngaardstraat 22rood. Ook de ouders van het betreffende meis je en eventuele andere getuigen wordt verzocht zich met de kinderpolitie in ver binding te stellen. Volgens de bewoonster aan de Schalkwijkerweg zou het meisje na- ADVERTENT1E Met aandacht en met smaak wordt Uw coiffure in onze salons verzorgd H. WAKKER - ex-chef kapper Stoomvaart My. Nederland Gcd. Oude Gracht 98. Tel. 20837 Uit Bloemendaals verleden herinneren zeer oude ingezetenen zich nog het café „De Knip" op de hoek van de Busken Huetlaan en de Kleverlaan te Bloemendaal, in welk perceel tegenwoordig het kantoor van de melkfabriek Gebr. Houtgraaf is gevestigd. Van de vier toen in Bloemendaal gevestigde café's alle op de Bloemendaalseweg was „de Knip" het laatste op de weg naar Haarlem en de historie verhaalt, dat menige Haar lemmer, in Bloemendaal werkzaam, voor hij huiswaarts ging in de Knip een glas bier dronk. De afrekening van de vertering geschiedde aan het eind van de week als het loon ontvangen werd. De gebruikte gla zen bier werden op een lat geturfd tot er aan het eind van de week werd afgerekend. Zo'n lat kan men nu nog in het kantoor van de heer Houtgraaf aantreffen. Later reed de tram naar Bloemendaal langs de Kleverlaan en dus langs café „de Knip". Oude Bloemendalers weten te ver halen, dat na een bezoek aan 't café de ar beiders eerst een eindje op de fiets precies tussen de tramrails probeerden te rijden. Ging dit goed dan fietsten zij verder naar huis. Wij zouden dit alles niet verteld hebben als Bloemendaal sinds vandaag niet opnieuw een „de Knip" had gekregen. Het initiatief hiertoe werd genomen door de heer L. Krabshuis, directeur van hotel Duin en Daal De heer Krabshuis liet in de afgelopen we ken door de heer Bennik de vroegere kan toorruimte in zijn hotel geheel inrichten naar „de Knip" anno 1600. Hij vestigde er een bar en daarvan geschiedt vanmiddag de officiële opening. De laarlijkse districtswedstrijden van het district Haarlem van de vereniging „De Ne- derlandsche Padvinders" zijn gehouden. Et- namen zeventien patrouilles en drie zeever- kennersbakken .van troepen uit het district aan deel, waarvan twee zonder mededin ging. Dinsdagavond werd het gedurende twee dagen gespeelde spel „de beklimming van de Mount Everest" beëindigd en kon de uitslag bekend worden gemaakt. Er werd gekampeerd op het Elfregie buitencentrum op het Naaldenveld aan de Zwaluwenweg te Aerdenhout. Op dit terrein en dat van de Amsterdamse Waterleidingduinen werden de opdrachten uitgevoerd, waarvan de be doeling was, om uit deze voorronde acht pa trouilles te halen, die in de finale op Hemel vaartsdag en de daaraan voorafgaande Woensdag andermaal om de eer van de beste patrouille van het district te zullen strijden. De beste patrouille van het district mag vervolgens met de Pinksterdagen in Om men deelnemen aan de strijd om nummer een van het land te worden. In subkamp rood plaatsten zich als de vier beste groe pen: 1. Zeeverkenners Spaarnegeuzen I, 2. Santpoortse groep; 3. Brederodegroep; 4. De Camerons. De volgorde in subkamp blauw was: 1. Zeeverkenners Spaarnegeuzen H;2. Zeeverkenners Kon Tiki; 3. Duinzwervers, 4. Vliegende Pijl. De opening van het kamp geschiedde door ir. J. Pool, districtscommis saris van de N. P. V. in het district Haar lem, die ook later nog een deel der wedstrij den bijwoonde. (Verkort weergegeven) Vuilnisbelt. Nadat het hek van de speel tuin „Willen Is Kunnen" aan de Oude Weg door de opgeschoten jeugd reeds grondig was vernield, beginnen de ouders thans het terrein als een vuilnisbelt te gebrui ken. Alles wat men kwijt wil gooit men op dit terrein en ook de vuilnisbakken en stofzuigers worden er geleegd. Naast de ingang heeft men reeds een mesthoop ge vormd. Beseffen de ouders niet, dat hun eigen kinderen straks op dit terrein moeten spelen en is het niet mogelijk, dat de po litie hier een oogje in het zeil houdt? De voorzitter van W.I.K., H. P. HERING Jacob Klerk melijk verklaard hebben, dat „iemand met een auto ons mee zou willen nemen". De pogingen van de Haarlemse politie om het adres van dit meisje op te sparen zijn ech ter zonder resultaat geweest. Signalement Het signalement van Jacob Klerk, gebo ren 25 October 1949 in Haarlem luidt: On geveer 95 centimeter lang, tenger postuur, gezonde gelaatskleur, gaaf gebit, donker blond krullend haar, opvallend dunne beentjes, klein litteken op linkerwang. Ge kleed in,rood-bruin kort broekje en rood bruine blouse met witte strepen, gebreid katoen ondergoed, lage bruine schoenen, donker-blauw houtje-touwtje jas met capuchon, grijze sportkousen. De directeur van het bedrijf van Open bare Werken der gemeente Haarlem, ir. M. H. Maas, is sinds enige tijd met ziekte verlof. Van de uitslag van een medische keuring hangt het af of hij in actieve dienst zal terugkeren of dat hij met vervroegd pen sioen zal gaan. De gezondheidstoestand van de heer Maas is de laatste jaren minder goed. In 1951 moest hij voor geruime tijd zijn werk neerleggen, een jaar later volgde een tweede, langduriger inzinking. In de tweede helft van 1953 nam hij zijn taak weer op, doch de laatste tijd voelde hij zich weer minder fit. Voor een man van zijn werkkracht en doorzettingsvermogen welke de ge meente en haar inwoners ongetwijfeld ten goede zijn gekomen zou het te betreuren zijn wanneer op deze wijze een ontijdig einde aan een verdienstelijke carrière zou komen. Aan de andere kant zullen velen ir. Maas gunnen, dat hij in een zo goed mogelijke gezondheid van een welverdiend pensioen kan genieten. De heer Maas werd op 10 Maart 1892 te Makkum (Fr.) geboren; studeerde te Delft, waar hij het diploma civiel-ingenieur be haalde. In 1919 vertrok ir. Maas naar Indonesië, waar hij vijf jaar werkzaam was bij de Hollandse Maatsch. tot het maken van werken in gewapend beton. In '22 repa trieerde de heer Maas en kort daarop volgde zijn benoeming tot adjunct-direc teur van Gemeente-werken te Leeuwar den. Na in 1926 tijdelijk als directeur te zijn opgetreden werd hij een jaar later benoemd tot directeur. De nieuwe vee markt is zijn werk. In de vergadering van de gemeenteraad van 25 Juni 1930 werd ir. Maas benoemd tot directeur van Openbare Werken te Haarlem. Onder zijn leiding werden tal van grote werken samenhangende met uit breiding en ontwikkeling der stad uitge voerd. ADVERTENTIE middels Een wonder van dekking en glans Elk object dekt direct. Per m2 weinig duurder dan bazarverf. De Oue Saeck van de Ouegracht 95 Dezer dagen heeft de wethouder van On derwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, een studiecommissie geïnstalleerd, die zich zal bezighouden mdt de vraag in hoeverre en op welke wijze de leerlingen van de lagere scholen cultureel kunnen worden gevormd. Voordat deze stap werd genomen is over leg gepleegd met vertegenwoordigers van de plaatselijke afdelingen van de organisa ties van onderwijzend personeel. Aan de organisaties werd het verzoek gedaan om voor de te vormen commissie leden aan te wijzen, die op het terrein, dat de commissie denkt te bestrijken, reeds werkzaam zijn of daarvoor bijzondere belangstelling hebben. Na aanwijzing door de organisaties hebben in de commissie zitting genomen de heren J. Marwitz en Chr. Hollaender, leden van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, mejuf frouw M. Kraakman en de heer F. Louet Feisser, leden van de R.K. Vereniging van onderwijzers(essen) „St. Augustinus", me juffrouw J. A. Rasker, lid van de Chr. ver eniging van onderwijzers (essen), de heer A. Creveld, lid van de Unie van Chr. on derwijzersfessen), en mr. L. M. Stibbe, ver tegenwoordiger van de Bond van neutrale scholen. De laatste treedt op als voorzitter van de commissie. Bij de installatie heeft de wethouder er in zijn inleiding aan herinnerd, dat de cultu rele vorming van de leerlingen van de scho len voor voortgezet onderwijs reeds geruime tijd geleden ter hand is genomen. De op dit gebied thans werkzame commissies komen tot de conclusie, dat de kinderen reeds op veel jeugdiger leeftijd met de kunst in aan raking gebracht moeten worden en dat hier een taak voor de lagere school ligt. De wethouder beschouwde het als de taak van de thans ingestelde commissie om na te gaan op welke wijze dit het best bereikt kan worden. Het ligt in de bedoeling te bezien in hoeverre de activiteiten op het gebied van de culturele vorming in het leerpro gramma dienen te worden gegeven en in hoeverre deze in voorstellingen buiten de schooluren tot hun recht zullen moeten komen De commissie hoopt voor het komende cursusjaar met haar plannen gereed te zijn, zodat dan een begin kan worden gemaakt met de vorming van de lagere schooljeugd in aesthetische zin. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. L. M. Th. Cals, heeft in het vredespaleis de intergouvernemen tele conferentie voor de bescherming van culturele goederen in geval van gewapend conflict geopend. „Hoezeer ook de Nederlandse regering verheugd is dat de onderhavige conferen tie plaats vindt", aldus mr. Cals, „zij ver liest niet het ernstige feit uit het oog dat de te sluiten conventie als uitgangspunt heeft de mogelijkheid van gewapende con flicten, die de Nederlandse regering en met haar het Nederlandse volk van ganse harte verafschuwt. Deze afschuw wordt door alle beschaafde volkeren gedeeld". Hij hoopte dat de conventie nooit in geval van gewapend conflict zal behoeven te worden toegepast. Het basketballprogramma voor Donderdag luidt: Meisjes: HOC A—HOC B. Junioren: Antilopen BExcercitia B. Scho ten—IHJ (7 uur). Dames: ZBVS 2Antilopen 3. IHJSchoten. Antilopen 2SC Haarlem 2. Heren: Harlem T.Antilopen 2 (7.50 uur). HHCHGA. Vrijdag 23 April: Junioren: Antilopen— HHC. Excercitia—HOC. Dames: HOC 2—HHC. HGA 2—Rapiditas 2. Oosterkwartier 2HGA 3- ZBVS 2Excer citia. Heren: IHJ—SC. Haarlem. HGA 2—Ooster kwartier 2 (9.30 uur). Twee leerlingen van het Kennemer Ly ceum hebben gistermiddag in het'Interna tionaal Cultureel Centrum in Amsterdam een bedrag van ruim 2200 overhandigd aan de directeur-generaal van de UNES CO dr. Luther Evans, toen deze daar een persconferentie hield. Het waren Janneke Adama van Scheltema en Peter van Nou- huys, beiden bestuursleden van de Kenne mer Lyceum Vereniging. Toen zij een me nigte van bankbiljetten en munten op tafel hadden laten glijden, legde één hun ner dr. Evans en de luisterende journalis ten uit waarom zij dit geld hadden bijeen gebracht en hoe de UNESCO dit geld het best zou kunnen besteden. Op 11 Maart hield prof. dr. W. H. de Waele uit Nijmegen, die al enige malen door de UNESCO is uitgezonden, een lezing over Griekenland, waarbij hij vooral de moeilijkheden van het onderwijs daar uit eenzette. Hij wekte zijn toehoorders om om iets te doen voor de opbouw van vele in de oorlog vernielde schoolgebouwen, zoals de befaamde Varvakiomschool in Athene. Deze school besloten de leerlingen van het Kennemer Lyceum te gaan helpen en op dezelfde avond werd reeds 150 bijeenge bracht. Toen kwam het dertigjarig bestaan van de schoolvereniging, dat werd aangegre pen als een unieke gelegenheid voor her haalde inzamelingen. En zo leidde de actie tot het grote bedrag, waarvan de direc teur-generaal van de UNESCO gisteren zei: „Prachtig, dat is voor het eerst op al mijn bezoeken, dat ik met geld ontvangen word." „Laten we hopen dat ons voorbeeld door veel scholen gevolgd wordt," zei de Haar lemse lyceïst met volkomen gerechtvaar digde trots en dr. Evans liet duidelijk blij ken, dat hij deze hoop deelde. Voor kracht en levensvreugde ADVERTENTIE Goed voor het gehele gezin KONINKLIJKE N E D E RL A N O S C H E GIST- EN SPIRITUSFABRIEK N .V. DELFT HAARLEM, 20 April 1954 ONDERTROUWD: 20 April, H. Stevens en M. L. Ladiges; L. van Oosterwijk en C. J. Henkei; H. Jonker en H. H. van Leeuwen. GEHUWD: 20 April, B. Boon en P. Hart. BEVALEN van een zoon: 16 April, J. M. A. de Bakkervan Etten: N. HarstVelt; E. SalomonsHartman; G. J. Cochius Groenenberg; D. de WildeSijm; 17 April, J. H. Jongvan Schie; E. BosKaagman; M. H. JobseTiemeijer; B. WalgienMen- sink; J. M. de SchrijverBuskermolen; 18 April, J. M. BakkerTöns; Th. Chr. Kuijk van Oorschot; J. BlesgreafSchouten; G. S. M. Cornetvan den Brink; 19 April, M. P. A. LoerakkerSnoeks; L. Wilkesvan der Meij; S. M. MetzelaarSpee; J. J. Moo- nenStienstra; B. NederkoornCnossen; 20 H. W. de MaakerGoldschmeding; C. M. L. Melis—de Beer; C. Sijpestijn—Potjer. BEVALLEN van een dochter; 15 April, H. M. BradleyChapman; 16 Ajril, C. M. Stok manWarmerdam; 17 April, H. Dooren- weerdAartsen; W. J. DevileeWoolthuis; 18 April, G. Chr. de JongeKleijn; M. C. ReuzenaarHuybers; 19 April, S. A. Komen van Herwaarde; C. M. LagerweijHart man: R. A. van RoosendaalMonici; 20 April, N. DraaismaBurghout; H. van Oos- san'enTabak: H. A. van LierDroogleever. OVERLEDEN: 16 April, A. Merison—van der Kroft, 83 j„ Paul Krueerstraat 17 April, W. J. van Elden, 66 j„ Kleverparkweg: P. C. de Bondt, 69 j„ Zuider Buiten Snaarne; M. Helmond, 15 j„ van Kinsbergennlein; E. Jansen, 56 j„ de Clercqstraat; L. Hartman, 81 j„ Gasthuisvest: 18 Aoril, T. de BiltHeij- blok, 78 j., President Steijnstraat: H. Zoer, 66 j„ Gasthuisvest. K. H. Jansen. 85 j., Java- straat; 19 April, C. Donker, 53 j., Gasthuis vest; H. Boon, 67 j., Badhuisstraat. De grootste drukte hebben de Haarlemse stembureaux in de vroege ochtenduren te verwerken gehad, toen vele kiezers voor dat zij naar hun werk gingen queue maak ten om hun stem uit te brengen. De afde ling Verkiezingen op het Haarlemse stad huis dat al maanden tevoren deze Staten verkiezing heeft voorbereid, had dit jaar meer moeite dan anders met de bezetting van de 110 stembureaux omdat tot het allerlaatste ogenblik voorzien moest wor den in de plaatsen van uitvallers. Boven dien stond men voor de moeilijkheid dat de scholen, waar vele bureaux zijn onder gebracht, wegens de Paasvacantie waren gesloten, zodat de stemlokalen onverwarmd zijn. Gelukkigerwijs heeft het voorjaars- zonnnetje geen verstek laten gaan, want van de spanning over de uitslag hoeft men het in Nederland ook al niet te hebben om warm te blijven. Ondertussen haddon twee Haarlemse padvinders de gelegenheid, te baat genomen om een heitje met een schoenpoetskarweitje te verdienen, door de kiezers die zich in het stemlokaal onder het stadhuis waar wethouder Geluk als voorzitter een oogje in het zeil hield van hun belangrijke plicht gingen kwijten, aan te bieden hur^ De deze week in het Frans Halstheater vertoonde Russische film over opera en ballet „Song of Russia" geeft aanleiding tot een nadere beschouwing. Het is een interessante documentaire in doorgaans fraaie kleuren, die op het soortgelijke pro duct „Het grote concert" voor heeft wij schreven het reeds Zaterdag dat er op geen enkele wijze communistische propa ganda in wordt gemaakt. Inderdaad op geen enkele wijze, want de fragmentarisch vertoonde werken zijn op één uitzondering na onder czaristisch bewind ontstaan. In deze bespreking zullen wij ons beperken tot de gedanste gedeelten, ook al neemt een zeer indrukwekkende bloemlezing uit Glinka's muziekdrama „Iwan Soesxanin" een overheersende plaats in het geheel in. Om te beginnen ziet men de pas-de-deux (op een wals van Chopin) uit „Les Syl- phides" van de niet genoemde choreograaf Michael Fokine, die in de oorlog in Amerika is overleden. Dit duet wordt zeld- Het comité Bloembollencorso Bollenstreek is reeds geruime tijd bezig aan de voorbe reiding en de deelnemers hebben in de af gelopen- maanden plannen gemaakt op welke wijze zij in het corso, dat de titel heeft „Melodie in bloemen", met hun wagen zullen komen. Thans is de tijd aangebroken de wagens in orde te maken en dat vordert menig uurtje. Toen zij Dinsdagmiddag in de hallen van het Hollandse Bloembollen genootschap te Lisse liepen, kregen wij reeds een indruk hoe een groot aantal wa gens er Zaterdag uit zullen zien. Het had in het voornemen van het comité gelegen in deze hallen op Vrijdag een ten toonstelling van de praalwagens te houden, maar het heeft hiervan afgezien, om de deelnemers tot het laatste ogenblik toe in de gelegenheid te stellen hun wagens te versieren. Verwacht wordt, dat er Vrijdag middag voldoende kleuren van hyacinten zijn. Het is voor het comité altijd moeilijk tevoren een datum aan te wijzen. In ver gelijking met vorig jaar wordt het corso een week later gehouden. Het had best twee weken later vastgesteld kunnen wor den; maar de organisatoren hebben zich er van verzekerd, dat er over voldoende bloe men beschikt kan worden. „Melodie in Bloemen" is de titel en de vele duizenden die Zaterdag naar de bol lenstreek trekken, zullen aan opera's en bekende liederen herinnerd worden. De ge meente Lisse zal de aandacht vragen voor „Als de winter vlucht voor de lentelucht" waarbij de winter voorgesteld wordt door ken de bands mee aan een feestavond in Populair is geworden „Daar is de orgel man." In een Hollandse omgeving zal een orgel geplaatst worden. Een expeditie onderneming heeft tot onderwerp gekozen „La Ronde" van Oscar Strauss. Op de wa gen wordt een draaimolen geplaatst en draaimolenmuziek zal ten gehore worden gebracht. Donderdag komen twee Zweedse schonen in ons land, die de gasten zullen zijn van de afdeling Zweden van de Bond van bloembollenhandelaren. Zij zijn vorig jaar gekozen tijdens een bloemen- en fruitten- toonstelling in Zweden en als prijs mogen zij een reis naar Nederland maken. In de wagen die een Viking-schip voorstelt, zullen zij plaats nemen. In totaal rijden drieëndertig wagens mee, waarvan de meeste op het ogenblik te Lisse in gereedheid worden gebracht. De route Het corso vertrekt om 13 uur van de Warmonderdam te Sassenheim; 13.45 uur wordt Lisse bereikt; 14.30 uur Hillegom en 15.15 uur de grens van Bennebroek. Om 15.30 uur wordt gekeerd, 16 uur Hillegom gepasseerd, 16.45 uur Lisse, 17.15 uur Sas senheim en om 18 uur wordt de stoet bij De Uiver ontbonden. The Military Band of the Seaforth High landers en The Pipe Band of the Queen's Own Cameron Highlanders in de ceremo niële tenue zullen op de route Sassenheim Bennebroek meelopen. Des avonds wer- een vluchtende sneeuwman en de lente wordt uitgebeeld als een fee. Een firma uit Lisse laat drie kleine kleutertjes op een hek zitten. het gebouw van de Hobaho. Op de terug weg wordt het corso voorafgegaan door het muziek- en pijperscorps Canite. Tuba te Lisse en enkele plaatselijke muziekcorpsen. zaam mooi uitgevoerd door Galina Oela- nova en Wladimir Preobrajenski, zeer poëtisch inderdaad. De term „lyrische danseres" wordt wel eens bestreden, maar tegen deze creatie vallen werkelijk alle theoretische bezwai-en weg. De camera heeft het delicate lijnenspel goed geregis treerd, al mist men natuurlijk de ruimte lijke begrenzing van het theater. Interessant is ook de kennismaking met enkele representatieve stukken uit het ballet „Ravmonda" van Glazounov in de choreografie van de evenmin genoemde Marius Petipa, welke Fransman een bij zonder grote en nog steeds nawerkende invloed in Rusland heeft uitgeoefend. De filmversie is gemaakt door K. Sergejev. die zelf met veel virtuositeit de rol van de prins (in het oorspronkelijke scenario Jean de Brienne genaamd) vertolkte. De bewering, dat dit werk nooit buiten Rus land zou zijn uitgevoerd, is niet waar: in 1946 hebben George Balanchine en Alex andra Danilova het nog in New York ge monteerd. Een excerpt eruit staat op het répertoire van het Grand Ballet du Mar quis de Cuevas. Hoe dit alles ook zij, in dit uit 1898 da terende ballet is het een vreugde de voor ons totaal onbekende N. Doedinskaja gade te slaan, in de droomscène eerst, in een subliem adagio daarna. Het geheel is een soort klassieke suite van grote kracht en zuiverheid, met in het midden een pittig, zii het vrij onbestemd divertissement. Enigszins teleurstellend is daarna de al bijna beruchte sabeldans uit het ballet „Gayané" van Aram Katsjatoerian, welke muziek door George Skibine voor „De ge vangene van de Kaukasus" werd gebruikt. De film eindigt met een kleurrijk schouwspel van typisch Russische volks dansen, met een spectaculaire finale, die bevestigt wat wij naar aanleiding van het optreden van het ensemble „Berjozka" schreven, namelijk dat mannen hierbij on misbaar zijn. In zekere zin zijn deze folkloristisch dansen bovendien beter ge schikt voor cinematografische weergeving dan het klassieke ballet. Wij zijn al met al nu toch erg benieuwd geworden om ook eens een werkelijk product van Sovjet kunst, zoals „De fontein van Bakshizaray" bij voorbeeld, te zien desnoods op het witte doek, maar nog liever bij de ko mende voorstellingen in de Franse Opera. „Song of Russia" levert op geen enkele manier een bijdrage tot de nieuwe kunst vorm, die men wel „cine-dans" noemt en waar „De rode schoentjes" of „Een Amerikaan in Parijs" tamelijk geslaagde probeersels waren. Hier heeft men geens zins de bedoeling gehad naar nieuwe ruimtelijke werkingen te zoeken, doch al leen het toneelbeeld willen fotograferen zoals het zich aan de schouwburgbezoeker voordoet. Opvallend is daarbij een ouder wetsheid, ook qua costumering en grime. Maar misschien moet men daar blij om zijn, in zoverre namelijk als het een teken is dat beproefde tradities een maatschap pelijke revolutie overleven. DAVID KONING schoeisel extra glans te geven. Vanavond tegen zes uur wordt op het Haarlemse stadhuis de eerste stemmen- oogst verwacht. Tegen half negen zal de laatste kieskring gereed zijn. Vierentwintig man personeel zullen er werkzaam zijn om de uitslag te berekenen. Dit jaar werd voor het eerst een nieuw systeem gevolgd, waar bij de omliggende gemeenten zelf de stro ken van de processen-verbaal van de stem mingen op daartoe bestemde lijsten plak ken. Dit werd vroeger door Haar'em ge- kaan, zodat een en ander een aanzienlijke verlichting betekent. Polygoon zal van avond de drukte op de film vastleggen ten behoeve van haar journaal. In Heemstede werden dit jaar meer berichten van ver hindering van kiezers ontvangen dan vo rige jaren het geval was. Om acht uur wordt hier de laatste inzending van de bureaux verwacht. Onder voorzitterschap van de heer Joh. M- Schmidt is Dinsdagavond in hotel „De Leeu werik" de jaarvergadering van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen gehou den. Door het overlijden van de heer W. de Koring en de heer A. G. .1. v. d. Berg, waar van laatstgenoemde talrijke jaren penning meester van de brigade is geweest, was het openingswoord van de voorzitter in mineur gesteld. Uitvoerig ging de voorzitter in op de vele verdiensten van de beide overlede nen Staande werden zij door de vergadering herdacht. Ook memoreerde de voorzitter het verscheiden van de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, ere-voorzitter van de brigade en hierbij werden eveneens enige ogenblikken stilte in acht genomen. Vervolgens wierp de voorzitter een terug blik op de viering van het veertig-jarig be staan van de brigade in 1953. Uit het uitvoerige jaarverslag van de in het afgelopen jaar plaats gevonden gebeur tenissen ontlenen wij, dat bij 171 ongevallen door leden van de brigade hulp werd verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende bestuursleden: mejuffrouw C- Feringa. secretaresse: D Heymans, arts, vice-voorzitter en de heer G- van Bruggen, met algemene stemmen herkozen. Tevens werd de heer D. ter Haak tot bestuurslid ge kozen. De heer G. van Bruggen zag ziin be noeming tot hoofdinstructeur wederom met een jaar verlengd en de heren Joh. M. Schmidt en dr. D. Heymans werden bij acclamatie tot leden van de technische com missie herbenoemd. Met algemene stemmen werden, oo voorstel van het bestuur, als erkentelijkheid voor de vele en belangriike diensten aan de brigade bewezen dr. D. Hey mans en mevrouw C. de KlerkOut tot ere leden benoemd. Aan de heer Joh. G van Gennip werd de onderscheiding van lid van verdienste toe gekend. Ook dit jaar zal door het district Nnord- holland van de K. N. B R. D. een EHBO- wedstrijd worden gehouden en het district Utrechf-Neder Betuwe heeft het plan om in navolging van het distriet Noordholland een landeliike EHBO-w-vlstriid voor d« districten te houden, waarbii het in He bedoeling van het bestuur van de Konink'iike Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen ligt om de best geplaatste n'oeg af te vaardigen naar de nationale EHBO-w^dstrijden die in September in Utrecht zullen worden ge houden. De uitvoering van de openluchtcantate „Zo zong de Gouden Eeuw", die onder auspiciën van het Centrum-Comité „Ko ninginnedag" op 5 Mei 's avonds op de Grote Markt moet plaats vinden, komt nu in haar laatste stadium van voorbereiding. De deelnemende zangeressen en zangers worden er aan herinnerd, dat de laatste repetities vastgesteld zijn op Donderdag 22, Maandag 26 en Donderdag 29 April, om 20 uur, in de Haarlemse Kegelbond, Tem peliersstraat; en verder op Zondagochtend 2 Mei, om half elf, en op Dinsdagavond 4 Mei om 20.15, uur, beide keren in de Ge- meèntelijke Concertzaal. Uiteraard wordt op voltallige repetities gerekend. Voor het jeugdkoor dat de bevrijdings cantate „Herboren Holland" op 4 Mei bij de Dodenherdenking in de Grote Kerk en tevens op 5 Mei op de Grote Markt ten ge hore zal brengen, geldt een afzonderlijke regeling. Zoals men weet zal Jos. de Klerk deze grootse zangdemonstratie dirigere BINNENLAND Een in Duitsland woonachtige zestien jarige jongen, die geboren is in Joegoslavië, heeft zich bij de Amsterdamse politie ge meld, daar hij zonder middelen van bestaan was. Hij was zonder geldige papieren de Nederlandse grens overgekomen en wilde in de Amsterdamse havens gaan werken. De vreemdelingenpolitie zal beslissen wat er met hem moet gebeuren. Met ingang van 1 Mei is mr. F. P. M. Prick benoemd tnt. commissaris van ge meentepolitie te Nijmegen. Mr. Prick is thans hoofdinspecteur van politie te Heerlen. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is met ingang van 1 September 1954 aan de heer S. W. Molenaar, hoofdcommissaris van gemeentepolitie te Groningen, eervol ontslag verleend. In Valkenburg (L.) is Zaterdag voor Pasen de kabelbaan in gebruik genomen. De officiële opening zal met Pinksteren ge schieden, wanneer ook het panorama „To neel der Eeuwen", dat de kunstschilder Har ry Kooten uit Heerlen in de onder de kabel baan gelegen Wilhelminagroeve aanbrengt, gereed is. De Beweging van Europese Federalisten houdt Zaterdagmiddag haar landelijk con gres in Hilversum. De 44-jarige H. Koomen uit Zaandam, een in de Zaanstreek bekende biljarter, is met zijn bromfiets tegen een personenauto gereden, Hij is spoedig na de aanrijding aan zijn verwondingen bezweken. De Koningin heeft aan het commando vaartuig A-857 de naam Hendrik Carssen ge geven. Hendrik Carssen, die op 26 April 1918 te Semarang werd geboren, was matroos- zeemilicien tijdens de tweede wereldoorlog. Hij werd wegens zijn helfdhaftig gedrag bij zijn terechtstelling in Japanse krijgsgevan genschap in 1948 posthum onderscheiden met de Bronzen Leeuw. De Hendrik Cars- s-»n is een marinevaartuig van 182 ton. Het werd in April 1940 in dienst gesteld. In Mei 1940 lag het in de haven van Terschelling. Bij de capitulatie week het uit naar Enge land en nam van daaruit deel aan maritieme operaties en aan de evacuatie van Duin kerken. Dr ir. D. R. Mansholt, directeur van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken, is belast met de voorbereiding van de reor ganisatie der rijkszorg voor de aanvullende werkgelegenheid en tevens met de .waarnc- minig van de functie van Directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren doet weer een ernstig béroepr op de politie, de ouders, de opvoe ders en de jeugd, om aandacht te schenken aan de vogels, die nestelen gaan.- Verleden jaar werden in de maanden April, Mei en Juni duizenden vogelnesten uitgehaald en vernietigd. De minister van Financiën heeft be sloten dat op de bevrijdingsdag 5 Mei 1954 de beurzen voor de geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor de geldleningen, bedoeld in afdeling V der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. - Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de 57-jarige commies der gemëente Amersfoort" W. T. G. L. van S. vrij gesproken van de hem ten laste gelegde belediging en smaad tegenover de directeur van Sociale Zaken te Amersfoort door mid del van anonieme briefkaarten en een brief. De rechtbank had W. van S. veroordeeld tot een boete van f500. Op Donderdag 22 April zal te Mar seille een détachement ter sterkte van 203 man debarkeren, dat gedurende een jaar deel heeft uitgemaakt van hét Néderlands detachement bij de UNO in Korea. Het détachemënt omvat 11 officieren, 24 onder officieren en 168 korporaals en manschappen. Wijzigingen in het reisschema voorbehou den wordt het Vrijdag 23 April om 13.58 uur in Roosendaal verwacht. Op 25 April zal het tien jaar zijn gele den, dat in Engeland het Vrijwillig Vrouwen Hulpkorps werd opgericht. Daar de traditie van het V.H.K. en het in 1945 opgerichte Nederlandse Verpleegsterskorps K. L. op de Milva zijn overgegaan, wordt in het Prinses Julianakamp te Kijkduin het twee de lustrum van de Militaire Vrouwenafde ling gevierd. De Koningin zal de leden van de Milva inspecteren en een défilé afnemen aan de Boorlaan nabij het Malieveld. Vermoedelijk door een lek in de schoor steen is Dinsdagmiddag half zes brand uit gebroken in de boerderij van de heer P. Geven in de wijk Boshoven, te Leende. On danks blussingswerk van bewoners en buurt genoten kon door de sterke wind niet wor den voorkomen, dat de gehele boerderij, die voor de helft met pannen en voor de helft met stro was gedekt, geheel in vlammen opging. Van de inboedel kon nagenoeg alles worden gered. Het. gezin, bestaande uit zestien personen wist elders onderdak te vinden. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de Kamer medegedeeld dat een aantal leden der Kamer de wens te kennen heeft gegeven, dat de overeenkomst ter rege ling van een aantal geschilpunten tussen Nederland en Indonesië op financieel ge bied. (op 13 Januari 1954 te 'sGravenhage gesloten) aan de uitspraak van de Staten- Generaal zal worden onderworpen. HAARLEM EN OMGEVING De speeltuinvereniging ..Oosterkwar tier" zal op Vrijdagavond 23 April om acht uur een tentoonstelling van winterwerk openen in het verenigingsgebouw aan, de Bernhard Zweersstraat 2. In sanatorium Eijkengaarde aan de Westerlaan te Aerdenhout is een tamme kraai komen aanvliegen, die weliswaar bron is van vermaak voor de patiënten, doch aan ware kleptomanie lijdt en een gevaar voor de eigendommen is. De eigenaar kan zijn beschermeling afhalen. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 22 April van 3 tot 4 uur door George Robert, luidt: 1. Christ ist erstanden, H. Bach: 2. a. Fantasia sopra: Christ lag in Todesbanden; b. Choral, J. S. Bach: 3. Toc cata. Adagio et Fuga c gr. t., J. S. Bach: 4. Variaties: mein Junges Leben hat ein End, J. P. Sweelinck; 5. Ricercare (Hommage a Sweelinck). A. de Klerk; 6. Sonata da Chiesa. Tema con variazioni e finale, H. Andriessen. Maandag 26 April zullen de leden van de Tweede Kamer een bezoek brengen aan de Keukenhof te Lisse. Architect A. E. J. van Driel te Amster dam heeft vanmorgen namens het R.K. Kerkbestuur van de parochie H. Liduina te Haarlem aanbesteed het bouwen van een school met vi.if lokalen op een terrein aan de Timorstraat. Ingekomen waren 27 biljetten. Laasste inschrijvers waren de heren Nijman en Rusman te Hillegom vnor f 125.500. en de hoogste de heer H. W. Siebregts te Eloe- mendaal voor f 145.445. De leden van de Natuurbeschermings commissie Zuid-Kennemerland zijn uitgeno digd voor een bijeenkomst, die Donderdag in Overveen gehouden worrit. TVs morgens komen zij in het Kennemer Lvcpum >>iieen, waar dr A. Meesters en drs J. W. Wichers biologische demonstraties en voorlichting zullen geven en des middags wordt een ex cursie gemaakt naar het terrein van het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3