„Noodwet-immigratie" in de V.S. verloopt uiterst traag DAN PO J ovonxji^ PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Geneefse conferentie begint Maandag met geharrewar Opzet in het spel? De radio geeft Vrijdag Positie van 750.000 ontheemden geregeld China gast of gastheerChinese taal op vertalingssysteem of niet? A Toch ió het zo J DONDERDAG 22 APRIL 1954 GFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Rusland treedt toe tot de Unesco Japans justitie-minister vraagt ontslag Amerikaanse lening van honderd millioen voor KSG Dienstbodennood in Spanje Prijsvraag voor Zilveren Anjer-probleem Congresgangers uit Israel mogen niet in Indonesië Soekarno naar Ambon UN O-vluchtelingencon ventie in zes landen bekrachtigd UNO-ambtenaren tussen twee vuren V 'v';'"- 5 'ü'-r 'Ml V. „Titoïsten" onder Franse communisten gegispt VPRO bracht reeds een ton voor Triëst bijeen Verborgen schatten Op 7 Augustus van het vorige, jaar heeft president Eisenhower een wet ondertekend, welke door Huis en Senaat der V.S. was aangenomen en waarbij boven de gewone immigratie-quota nog 214.000 vluchte lingen en bijzonder gedupeerden in Ame rika zouden worden toegelaten. Maar de uitvoering van de wet is zo traag verlopen dat tot nu elects zes van deze categorie mensen werkelijk geïmmigreerd zijn. Senator Humphrey uit Minnesota beeft thans de regering der V.S. ervan beschul digd, de angst voor subversieve acties te gebruiken als een middel tot uitstel. De wet door Eisenhower indertijd een „grootse humanitaire maatregel" genoemd en door dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris der UNO voor het vluch telingenvraagstuk, ten zeerste geprezen voorziet in de extra toelating van o.a. 55.000 Duitse vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn, 35.000 andere vluchte lingen uit Duitsland en Oostenrijk, 10.000 vluchtelingen verblijvend in andere Euro pese landen, 60.000 Italianen, 17.000 Grie ken, 17.000 Nederlanders, 4000 wezen uit verschillende landen en 5000 vluchte lingen die reeds op een tijdelijke vergun ning in de V.S. verblijven. De oorzaken van de vertraging bij de uitvoering van deze wet opgetreden, zijn van verschillende aard. Oorzaken der vertraging De belangrijkste is de tijdrovende ar beid van het onderzoek naar de politieke betrouwbaarheid van de candidaat-immi- granten. Hiertoe moet speciaal personeel worden opgeleid in Amerika en dat Ame rikaanse personeel zelf moet zich onder werpen aan diepgaande en langdurige on derzoekingen naar politieke betrouwbaar heid. Een en ander verloopt nog buitengewoon langzaam, zo zelfs, dat men hier en daar de beschuldiging heeft geuit dat de instantie aan wie deze taak is opgedragen het veiligheidsbureau van het departement van Buitenlandse Zaken opzettelijk talmt. Leider van dat bureau is namelijk Scott McLeod, die een goede vriend is van ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 1323'J POETSKATOEN IN t KG DOZEN PARIJS, 21 April (Reuter). Op het hoofdkwartier van' de UNESCO de UNO- organisatie voor culturele en maatschappe lijke aangelegenheden te Parijs is heden medegedeeld dat de Sovjet-Unie UNESCO- lid is geworden. De Japanse minister van Justitie, Take- roe Inoekai heeft volgens A.F.P. vandaag zijn ontslag ingediend naar aanleiding van het geschil tussen de regering-Josjida en het Openbaar Ministerie inzake de schan dalen betreffende de marine-werven. De regering heeft zich bovendien verzet tegen de arrestatie van Eisakoe Sato, de secretaris-generaal van de liberale partij, die door het Openbaar Ministerie werd ge- eist. Het nieuwe militair tehuis van het humanistisch thuisfront te Nunspeet zal op Donderdag 13 Mei om 15.00 uur door de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kra nenburg worden geopend. Het tehuis heet „De Leemberg". HILVERSUM, I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Vlaggen- parade. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Franse chansons. 10.00 Sym- phonette-orkest en solist. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koorzang. 12.00 Ange lus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 15.00 Hier vrij Europa. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Wetenschap en leven, gesprek. 18.10 Lichte muziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Verzoekprogramma. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek forum. 21.00 Luchtmachtkapel. 21.30 Slag om de Grebbeberg, klankbeeld. 22.00 Viool en piano. 22.25 Amusementsmu ziek. 22.45 Kerk en mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viool en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianotrio. 14.45 Voordracht en muziek. 15.05 Franse chansons. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Kamerkoor. 16.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Piano. 19.30 Mensen en conflicten, hoorspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Zang. Hierna: De vijf maagden, hoorspel. 21.00 Voor de jeugd. 21.40 Gevarieerde muziek. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.15 Strijkorkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroep-orkest. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.30 Beelden uit het kunstleven, 21.0021.45 Ge varieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Causerie. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Volkszang. 20,00 Beiaard concert. 20.15 Orkest-concert. 21.20 Kunst- kaleidoscoop. 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuws films. (Op 224 en 75 m.). McCarran, de man van de beruchte immi- gratiewet, en van McCarthy. Andere oorzaken van de vertraging zijn: de moeilijkheid dat eerst de personen, die een voorkeursbehandeling bij immigratie hebben (verwanten van Amerikanen) be handeld moeten worden. Er zijn aanzien lijke aantallen van zulke voorkeursgeva'1- len, in Nederland b.v. 2000, in Italië 15.000. Tenslotte hebben de buitenlandse staten, die van de wet zouden profiteren, veela'l een grote terughoudendheid aan de dag ge legd, omdat zij op zich moesten nemen, te allen tijde die immigranten terug te nemen die zich later in de V. S. onder valse voor wendsels zouden blijken te hebben inge drongen. Lange tijd waren alleen Neder land, Italië en Griekenland hiertoe bereid. Men verwacht in New York dat deze „noodimmigratie" zeker niet voor Juli beter op gang kan komen. In Washington verneemt A.F.P. dat de Amerikaanse regering aan de Europese Kolen- en Staalgemeenschap binnenkort een lening zal verstrekken van ongeveer 100 millioen dollar De lening zou vermoe delijk een looptijd hebben van meer dan 20 jaar. Zij zou voornamelijk bestemd zijn voor de modernisering van de bedrijven in de landen der Kolen en Staalgemeenschap en voor de bouw van arbeiderswoningen in de betreffende landen. De eersten die te lijden hebben gehad van de komst der Amerikaanse militairen in Spanje zijn de Spaanse huisvrouwen. Sinds de eerste Amerikaanse officieren met hun gezinnen arriveerden, zijn de lonen van de Spaanse dienstbodes van 200 tot 400 pesetas per maand gestegen. Voor de Amerikanen betekent dat niets (400 pese tas is tien dollar), maar voor de senoritas wordt het steeds moeilijker een dienstbode te betalen en geen dienstbode betekent geen siësta. Er zijn al tal van ingezonden stukken in de dagbladen verschenen waar in de Spaanse dames haar hart over dit euvel luchten. Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds zal een aantal Nederlandse kunste naars uitnodigen een aesthetisch verzorgd embleem voor de Zilveren Anjer te ont werpen. Deze onderscheiding wordt jaar lijks uitgerekt aan personen, die zich bui ten hun normale werkzaamheden bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur. Uitgenodigd zijn de kunstenaars J. Gunterswijk, beeldhouwer en penningkunstenaar, Den Haag; mevrouw E. Swart-Hudig, beeldhouwster, Amster dam; H. Laupman, industi-ieel ontwerper, Baarn; Pam. G. Rueter, graficus, Amster dam en C. Visser, beeldhouwer, Amster dam. De beoordeling zal geschieden door een jury, bestaande uit jhr. W. J. H. B. Sand- berg, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, J. Bruyn, kunstschilder te Wassenaar en D. Elffers te Amsterdam. ADVERTENTIE Geen lusteloosheid meer. Geen last van overgevoelige zenuwen. Méér kracht, méér levensvreugde. Inderdaad, stralende gezondheid, dank zij 'Jict genumsterkende Voedsel Vrees voor Arabische reacties DJAKARTA (Aneta) De secretaris generaal van het Bureau van ,,De Azia tische Socialistische Conferentie" heeft medegedeeld, dat de Aziatische socialis tische conferentie, welke eind April in Bandoeng zou worden gehouden, geen doorgang kan vinden, daar de Indonesi sche regering geweigerd heeft enkele ge delegeerden in Indonesië toe te laten. De conferentie zou worden bijgewoond door vertegenwoordigers van socialistische par tijen in de Aziatische landen, en van de socialistische internationale en leden van de coördinatiecommissie van het anti-ko loniale bureau, onder wie de heer R. Bar- katt van Israël. Van regeringszijde werd meegedeeld, dat de regering geweigerd heeft visa's te verlenen aan de Israëlische delegatie. Die weigering is gebaseerd op de overweging dat men de goede betrek kingen met de Arabische landen wenst te handhaven. De Indonesische socialistische partij heeft een fel protest tot de regering ge richt en medegedeeld dat de conferentie nu in Rangoon zal worden gehouden. DJAKARTA (Aneta). President Soe karno zal begin Mei een bezoek brengen aan Ambon ter bijwoning van de over dracht van een keik aldaar door de rege ring aan de Christelijke gemeenschap van Ambon, aldus heeft een persofficier van het territorium Oost-Indonesië op een persconferentie medegedeeld. Hij zeide, dat de overdracht van deze kerk een bewijs is, dat de godsdienstvrijheid in Indonesië dooi de regering wordt gewaarborgd. „De kwes tie tussen de Islam en het Christendom in Zuid-Celebes is niet uitsluitend een pro bleem van godsdienstige aard, maar is meer een uitvloeisel van het optreden van benden", zo voegde de officier hieraan toe. ADVERTENTIE yermoe id? lu*tel°0>' De vluchtelingenconventie van de UNO wordt vandaag van kracht in zes landen: Australië, België, Denemarken, Luxem burg, Noorwegen en West-Duitsland. Naar aanleiding van dit feit heeft de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, mr. C. J. van Heuven Goedhart te Genève een verklaring afgelegd, die ook door de radio van de UNO is uitgezonden. „Op deze dag", aldus mr. Van Heuven Goedhart, „zullen nieuwe fundamentele rechten gevoegd worden bij die, welke gastvrije landen gegeven hebben aan de slachtoffers van vervolging, die op hun grondgebied asyl zoeken. Die fundamen tele rechten zijn nu gecodificeerd en op sociaal en economisch gebied zelfs uitge breid door deze conventie. De 22ste April is een mijlpaal in ons streven naar een wereld, die gebaseerd zal zijn op volledige erkenning van de rechten van het individu op een leven in waardigheid, vrijheid en zelfrespect". De nieuwe conventie treedt in de plaats van vroegere internationale overeenkom sten inzake vluchtelingen. Zij voorziet o.a. in de uitgifte van een nieuw reisdocument, dat door vluchtelingen kan worden ge bruikt. Ook stelt zij vluchtelingen op het gebied van sociale steun, godsdienstuit oefening en lager onderwijs gelijk met de staatsburgers van het asyl-verlenende land. Tot dusver gelden de voorzieningen van de conventie voor meer dan driekwart millioen vluchtelingen en dit aantal zal groeien, naarmate andere regeringen de conventie in de toekomst ratificeren. Ze is ook reeds geratificeerd door Engeland, waar zij op 9 Juni van kracht zal worden. Veertien andere landen, waaronder Neder land, hebben de conventie wel onderte kend, maar nog niet geratificeerd. Ds. F. KLEIJN TREEDT AF Naar wij vernemen zal ds. F. Kleijn te Scheveningen, predikant in algemene dienst vanwege de Remonstrantse Broederschap, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, aftreden. Ds. Kleijn maakte in 1931 en in 1933 in opdracht van het Vrijzinnig protestantisme een reis door Indonesië en heeft daar tal van vrijzinnige groepen gevormd. Hij was eerst secretaris en later voorzitter van de Vereniging van Woodbrookers in Holland en is voorts curator van de Leidse Univer siteit. Hij was hoofdredacteur van het Re monstrantse weekblad, en was lid van het I.K.O. (Interkerkelijk Overleg). Veertig Engelse volksdansers zijn Dinsdagavond te gast geweest bij de Marker Volksdansclub. Samen met de Markers hebben zij des avonds onder het licht van een aantal schijnwerpers een uitvoering gegeven. GENèVE (Van de ANP-correspondent). De grote conferentie van Genève moet over vijf dagen beginnen, maar in het ge bouw van de UNO, waar zij zal worden ge houden, wordt er nog ernstig aan getwij feld, of er Maandag werkelijk zal worden geconfereerd. De Westelijke grote drie en de Sovjet- Unie hebben, zoals men weet, nog steeds geen overeenstemming bereikt omtrent de positie, die China op de conferentie zal in nemen. Zolang die overeenstemming niet bereikt is, kan er geen conferentie-secre tariaat worden samengesteld. De vier uitnodigende regeringen zijn het er wel over eens geworden, dart er vijf conferentietalen zullen zijn, Frans, Engels, Russisch, Chinees en (bij het debat over Korea) Koreaans, maar, zoals de Westelijke landen pas nog in hun jongste nota aan Moskou hebben gestipuleerd, is China, ondanks de Russische verklaringen van het tegendeel, geen uitnodigend land. Heeft het Chinees dus recht op technische gelijkstelling met Frans, En gels en Russisch, waardoor het een plaats zou moeten krijgen op de instrumenten voor gelijktijdige vertalingen? Volgens "net Westen niet, volgens Rus land wel. Bijgevolg krijgen de UNO-amb tenaren grijze haren bij de gedachte dat, als zij technische voorbereidingen treffen voor gelijktijdige vertaling in en uit het Chinees, zij er wel eens door het Westen van zouden kunnen worden beschuldigd op een Westelijke concessie te hebben gespe culeerd, terwijl zij, als zij het niet doen, van de Russen te horen zullen krijgen dat zij uit partijdigheid de communistische landen hebben wilden tegenwerken Delegaties arriveren Naar het Sovjet-persbureau „Tass" meldt zal de Sovjet-delegatie naar de Geneefse conferentie onder leiding staan van minis ter Molotov en de volgende leden tellen: Gromyko en Koeznetzof,onderministers van Buitenlandse Zaken. Joed'ine, ambassadeur in Peking, Zaroebin, ambassadeur in Washington, Winogradof, ambassadeur in Parijs en Soezdalef, ambassadeur in Noord- Korea. Intussen is de invasie van gedelegeerden in Genève al begonnen. De K.L.M. had de eer, de eerst aangekomen delegatie te ver voeren, namelijk die van Thailand. De Sia mezen werden gevolgd door Turkse en Philippijnse gedelegeerden en door een Chinese voorhoede van ongeveer twintig man, maar de k oostukken uit Peking wor den pas over enige dagen verwacht. Zij zijn gisteren in Moskou aangekomen. Voor de Chinese premier en minister van Bui tenlandse Zaken Tsjoe En Lai en zijn per soonlijke staf is een heel landgoed in het plaatsje Versoix, tien kilometer buiten Genève, gehuurd en in dezelfde omgeving is ook een villa met uitgestrekte tuinen voor de Russische minister Molotov in ge reedheid gebracht. De Russen hebben overigens ook speciaal voor de conferentie een rechtstreekse lucht verbinding Moskou - Genève tot stand gebracht, waarvoor zij landingsrechten op de Geneefse luchthaven Cointrin hebben verkregen. De Russische vliegtuigen, waarvan er alleen Woensdag reeds zes zijn aangeko men, vervoeren niet alleen leden en per- ADVERTENTIE 21. Nadat Panda met veel moeite op de torenspits was geklommen, wachtte hij ge duldig tot de klok zou slaan, want pas op dat ogenblik zou hij het kopergroen van de weerhaan mogen krabben. Zijn klauter- partij was uiteraard niet onopgemerkt ge bleven; aan de voet van de toren had zich een grote menigte verzameld, die met open mond omhoog staarde. „Ik zal heel wat uit te leggen hebben als ik beneden kom", dacht Panda, „maar dat is van later zorg. Daar slaat de klok!" Meteen begon hij met een mesje het kopergroen van de kop van de haan te krabben, terwijl hij het afkrab- sel voorzichtig in een doosje opving. Be neden hem ging een kreet van verbazing op. „Kijk! Kijk!", riepen de toeschouwers opgewonden, „hij scheert de weerhaan!!" „Staak die zotheid!", bulderde een agent omhoog, „ik sommeer je, om dadelijk om laag te komen!!" „Laat af, heer baljuw", zei de alchemist, „hij verzamelt slechts een ingrediënt voor een alchemisch brouwsel". Maar de verwoede rechtsdienaar was niet te kalmeren. Hij zwaaide met zijn sabel, declameerde wetboeken van strafrecht, kortom: hij gaf te kennen, dat hij een har tig woordje met Panda wilde spreken! soneel van de Sovjet-delegatie, maar ook het gehele kantoormeubilair voor de dele gatie, met inbegrip van eigen telexmachi nes, die voor het contact met de Russische hoofdstad zullen worden gebruikt. De Amerikaanse minister Dulles wordt Zaterdag verwacht, zijn piaatsvervanger als Amerikaans hoofdgedelegeerde zal de onderminister Bedell Smith zijn.Als plaats vervanger van Bidault komt Maurice Schu mann, de Franse staatssecretaris. Naar het ANP verneemt, zal de Neder landse delegatie als volgt zijn samengesteld: minister J. M. A. H. Luns, leider. Mr. A. W. C. baron Rentinck, gezant te Bern, plaats vervangend leider. Dr. C. L. Patijm, chef van de directie internationale organisatie bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. W. H. J. van Asch van Wijek, per manent gedelegeerde bij het Europese bu reau van de UNO, J. Meijer, adjunct-direc teur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en baron C. W. van Boetzelaer, eer ste ambassade-secretaris, die secretaris van de ^delegatie zal zijn. Minister Luns wordt pas tegen het einde van de volgende week in Genève verwacht, zodat de leiding van onze delegatie ge durende de eerste dagen van de conferentie bij baron Bentinck zal berusten. ADVERTENTIE Het brilleglas waardoor U Beter xiét DAT LEVERT KEIP NAAST LUXOR De Franse communistische partij heeft Woensdag zekere partijleden er van be schuldigd, nog steeds geen „gevoelens van vriendschap en vertrouwen" jegens de Sovjet-Unie te tonen. In een ontwerp-beleidsverklaring voor het aanstaande nationale congres van de partij waarschuwt het centrale comité te vens voor infiltratie van „provocateurs, wier taak het is de eenheid van de partij te ondermijnen". Verder wordt o.m. de uit gestoten leider André Marty gegispt we gens zijn „nationalistische en sociaaldemo cratische opvattingen". De door de VPRO georganiseerde actie „Een ton voor Triëst" heeft tot dusver ruim 101.000 opgebracht. De V.P.R.O., die zich ten doel had ge steld in tien weken honderdduizend gulden in te zamelen, hoopt thans de twee ton te bereiken. De actie duurt thans vier weken. De V.P.R.O. beoogt zoals bekend met deze radio-actie gelden in te zamelen ten behoeve van de t.b.c.-patiënten onder de vluchtelingen, die in de kampen te Triëst verblijven. As. Vier of vijf vart de 23 Japanse vissers, die besmet werden door radio-actieve as na de waterstofbomontploffing op 1 Maart, zullen sterven indien hun toe stand niet binnen veertien dagen ver betert, aldus heeft de Japanse specialist Joshio Mikama Woensdag gezegd. Dr. Mikima, de leider van de groep artsen die de vissers behandelt, zei dat de pa tiënten geregeld bloedtransfusies krij gen, maar dat „dit niet voor onbepaalde tijd kan doorgaan". Vliegramp. Bij Bur-bankCalifornië, is Dinsdag een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht in dichte mist tegen een berg gevlogen. De zeven in zittenden van het toestel kwamen om het leven. Overbelast. Ten Noorden van Pietermaritz- burg (Zuid-Afrika) is Woensdag een circusauto verongelukt doordat zij over belast was. Elf inzittende inheemsen kwamen om het leven; achttien anderen liepen verwondingen op. Juristencongres. In Antwerpen is een con gres begonnen, waaraan meer dan 200 juristen uit 20 landen deelnemen. On derwerp is het „persoonlijke element" bij het wijzen van vonnissen. Tweehoofdig. In Washington is de baby met twee hoofden uit Indiana overleden. Beide hoofden „stierven tegelijk". Als oorzaak geven de artsen ademhalings storing op. De baby werd vorig jaar December geboren. Oplaag. Op de conventie van het verbond van Amerikaanse krantenbezitters is gebleken, dat drie van de vier bladen in oplaag toenemen, ondanks de con currentie van de televisie op het gebied van nieuws. Bus in ravijn. Een autobus met 36 inzitten den is, op de weg tussen Briangon en Montgenèvre in Frankrijk, iin een af grond gestort. Een inzittende verloor hierbij het leven, terwijl talrijke ande ren gewond werden. Staal. De Engelse ijzer- en staalfederatie heeft in haar jaarverslag medegedeeld, dat de Engelse staalproductie verleden jaar de recordomvamg van 17.6 millioen ton heeft bereikt; 1 '/2. millioen ton meer dan die van 1952. Men kon dit cijfer bereiken door ingebruikneming van nieuwe installaties en doordat er vol doende grondstoffen beschikbaar waren. De grotere productie ging gepaard met een verdere toeneming van de produc tiviteit. Verjaardag. Koningin Elizabeth van En geland en de hertog van Edinburgh zijn Woensdagavond uit Colombo scheep gegaan naar Aden. Koningin Elizabeth vierde Woensdag haar 28ste verjaardag. Ontlast. Het presidium van de Opperste Sovjet van Kazakstan heeft Griori Mei- nik benoemd tot minister van Land- boüw-economie, na hem te hebben ont last van zijn functie van vice-premier. Juichen. Door dé handtekening van de president van de Verenigde Staten on der d>e door het Huis van Afgevaardig den en de Senaat aangenomen wet tot verlaging van accijnzen en belastingen is hét tarief van de federale vermake lijkheidsbelasting op filmvoorstellingen gehalverd van 20 procent tot'10 procent. Door deze maatregelen zijn ongeveer negenduizend bioscopen in de Verenig de Staten geheel vrijgesteld van ver makelijkheidsbelasting. De voorzitter van de Amerikaanse filmproducenten- organisatie, Eric Johnston, verklaarde dat deze daad van de Amerikaanse re gering over de gehele wereld zou moe ten worden toegejuicht. NAVO-BB. Sir John Hodisoll, voormalig inspecteur-generaal van de Britse bur gerbescherming, is benoemd tot eerste technische adviseur van de commissie burgerbescherming van de NAVO. De Fransman Raymond Rudler zal zijn medewerker worden. Zij zullen de werkzaamheden van de commissie coör dineren om de veertien leden-landen in staat te stellen tot nauwe samenwerking inzake burgerbescherming op het gebied van verduistering, camouflage en lucht bescherming. Visa. De Franse regering heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de West-Duitsers met ingang van 15 Mei geen visa meer nodig hebben om Frankrijk binnen te komen. ADVERTENTIE r SLORDIG verspreid over de ganse aard bodem liggen heel wat goud- en zil- verschatten verborgen, al dan niet in ge zelschap van grote hoeveelheden juwelen, waarvan de opbrengst een aanzienlijke post zou betekenen, zelfs op de staatsbe groting van een grote mogendheid. Veelal zijn deze schatten van roof afkomstig, soms ook werden zij door de rechthebbenden naar een veliger plaats gebracht en nim mer opgehaald. Vaak ook is het de natuur die ingreep en de kostbaarheden voor een ieder onbereikbaar maakte, en in weer andere gevallen zijn het restanten van offerdiensten. Van zeeroverschatten die nog onberoerd in de rotsachtige V bergplaatsen langs de kusten van Madagaskar en de Caraïbische Zee, of in de moerassige streken van Florida moeten liggen, kunnen we weinig met ze kerheid vertellen, omdat de juiste gegevens hierover door gebrekkige en legendari sche overlevering onvoldoende bekend zijn. Ook over goud- en zilverzendingen die door natuurrampen of oorlogen op de bo dem van de oceaan zijn terecht gekomen, kunnen we wel zwijgen, al ware het alléén omdat de dekkende waterlaag een ont nuchterend beletsel vormt voor dromerijen. Wanneer we een willekeurige greep doen uit de verborgen schatten met een wat duidelijker geschiedkundig verleden, mo gen we over de bijkans onbereikbare schat kamer der Chibcha Indianen uit Columbia, of over de schatten die in de ravijnen van Serbas zijn neergestort, beslist niet zwij gen. We zullen met deze laatste beginnen, want ze liggen zó voor het oprapen. Er is dus haast bij. Welnu, in de eerste helft van de 18e eeuw werd de Perzische veldheer Nadir tot Sjah uitgeroepen. De nieuwe Sjah on dernam twee jaar na zijn ambtsaanvaar ding zijn beroemde veldtocht tegen Indië en veroverde het volgende jaar reeds de stad Delhi op de grootmogol. Volgens het bekende recept werd de stad grondig ge plunderd en vielen alle schatten en rijk dommen uit de vorstelijke paleizen in han den der Perzen. Een sprookjesachtige buit van juwelen en paarlen, een gouden troon, kostbaar vaatwerk en wereldberoem de diamanten, kortom, te veel om op te noemen, werd op 23 kameel-kara vanen geladen en naar Per- zië gevoerd, met bestemming Teheran. In de Perzische provincie Kirman leidde de karavaanweg door het met ravijnen doorsneden woeste bergland van Serbas, en juist midden in dit onherbergzame gebied werd één der karavanen door een orkaan overvallen, waardoor 9 zwaar beladen kamelen in een 1000 meter diepe afgrond stortten, hun kostbare lading met zich sle pend. Van de duizenden kilo's sieraden, juwelen en andere kostbaarheden, die op de. bodem van een ravijn in het bergland van Serbas moeten liggen, is tot op heden geen spoor teruggevonden. Wel hebben enige Engelsen vóór de laatste oorlog ver gunning gekregen een onderzoek in te stel len, maar resultaten zijn hiervan niet ge meld, waarschijnlijk omdat de speurtocht door het uitbreken van de oorlog ontijdig moest worden afgebroken. En nu het verhaal van de schatten der Chibcha's. Daarover, morgen. (Nadruk verboden) H. PéT^LON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2