In 200 van de 1000 gemeenten is melksanering doorgevoerd Clowntje Rick Chaos in Berlijn „Om excessen kan men haar niet verwerpen", menen zuivelhandelaren Damnieuws ap óp die kale schutting met Buitenhijts Avondcourses DONDERDAG 22 APRIL 1954 4 'n TIP VAN BOOT Schaken Het Glare Benedict schaaktournooï Botwinnik wint de zestiende partij Kerkelijk Nieuws Voethal Sijbers (VVV) en Tolmeyer (BI. Wit) nu ook bij centrale training Tournee Leeds United Hockey Districts-hockeydag voor dames Wielrennen Nederland leidt nog bij driedaagse wegwedstrijd in Antwerpen Tennis De Spaanse tennisploeg Wedstrijdrooster voor Nederland-Brazilië Voor de kinderen Roeien Veteranen van Het Spaarne op de Amstel Herenploeg Leonidas kampioen derde klasse FEUILLETON Volleyball Om het kampioenschap district Noordholland Water poloprogramma Paardensport Sport in 't kort Te Utrecht heeft de Centrale Besturen bond van Zuivelhandelaren voor haar leden een bijeenkomst gehouden, waar aan de ongeveer duizend opgekomen melk handelaren voorlicnting gegeven werd over de te verwachten regeringsmaatregelen. De regering heeft na de gebleken moeilijk heden in de melksanering volgens een nota van minister Zijlstra een aantal regerings maatregelen in overweging genomen. De vergadering keurde een algemene conclusie goed waarin wordt gezegd dat „zo er sprake mocht zijn van représailles van overheidswege in verband met moge lijk voorgekomen excessen bij de melksa nering, deze représailles niet gericht kun nen zijn tegen hen, die in het geheel niet zijn gesaneerd of op wier sanering niets is aan te merken: die bij deze excessen niet zijn betrokken. De centrale besturenbond van zuivelhan delaren dringt er bij de zusterorganisaties op aan voor deze stelling gezamenlijk aan dacht te vragen bij de verantwoordelijke overheidsorganen, alsmede samen te wer ken aan de opbouw van de melkvoorziening in Nederland in het belang van consument en melkhandel". Negentig percent van de melkhandelaren is georganiseerd in de vier landelijke bon den, te weten de Katholieke, de Protestant- Christelijke, de Centrale Besturenbond en de Verenigde Melkhandelorganisaties. Uit deze bonden is al eerder een kleine com missie samengesteld, welke tot taak heeft de melkhandel te verdedigen tegen de in de regeringsnota genoemde bezwaren. De conclusie van de gehouden vergadering zal aan deze commissie worden voorgelegd. De voorzitter van de vergadering, de heer D. van Kampen uit Veenendaal, zeide bij de opening, dat het niet in de bedoeling lag de vergadering zich te laten uitspreken voor of tegen de sanering. Hij zeide dat de gedachte aan vrijwillige sanering al in 1938 leefde. Van de duizend gemeenten zijn er op het ogenblik tweehonderd waar melksanering is, waarvan 22 met sanctie van het bedrijf schap zuivel en de rest op vrijwillige basis. Bij de 200 saneringen zullen er wel zijn, die niet feilloos werken, maar dan mag de sanering als zodanig niet worden veroor deeld en nog minder mogen regerings représailles worden genomen tegen de gehele melkhandel, aldus de heer Van Kampen. De dienende taak van de melk handel is naar zijn mening niet in strijd met de sanering. Van bestuurszijde werd in de vergade ring de verwachting uitgesproken, dat de melkhandel zijn strijd voor het behoud van de zelfstandigheid niet zal verliezen. Dordtse uitspraak De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in een zaak, die de melkhandel in Dordt en omgeving nogal ADVERTENTIE Mijn vriend heeft een heel aardig hoK.'e. Met een hond en een papegaal op een stoKje. Die papegaai hij praat echt. Maar als hij iets zegt Is 't .Tip van Bootz geef me een slokje Inz. Heer J. H. Amsterdam on tv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. In Zürich is het Clare Benedictschaak- tournooi voortgezet met het spelen van de partijen uit de derde ronde. De resultaten luidden: Nievergelt (Zwits.)—Zimmermann (Zwits.) 1—0; Beni (Oostenrijk)—Walther (Zwits.) 1—0; Euwe (Ned.)—Grob (Zwits.) afgebroken; Bhend (Zwits.)Szabados (It.) afgebroken; Trifunovic (Joegosl.)Kupper (Zwits.) afgebroken; Canal (Peru)—Schmid (Duitsl.) afgebroken. De afgebroken partij uit de tweede ronde tussen Schmid (Did.) en Beni (Oostenrijk) werd door de Duitser gewonnen, terwijl die tussen de Italiaan Szabados en Euwe door onze landgenoot gewonnen werd. De stand na de derde ronde luidt: 1. Schmid 2 pnt. en 1 afgebroken partij; 2. Nie vergelt 2 pnt.; 3. en 4. Canal en Euwe, ieder 1V» pnt. en 1 afgebroken partij; 5. Zimmer mann Vrt pnt.; 6. en 7. Kupper en Bhend, ieder 1 punt en 1 afgebr. partij; 8. en 9. Walther en Beni, ieder 1 pnt.; 10, 11. en 12. Grob, Szabados en Trifunovic, ieder Vi punt en 1 afgebroken partij. De zestiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov is na 45 zetten door Botwinnik. die met wit speelde, gewonnen. De stand is thans: Botwinnik 9, Smyslov 7 punten in beroering heeft gebracht. Hij veroordeel de de Dordrechtsche Melk Inrichting tot 500 gulden boete en storting van een waar borgsom van 10.000 gulden voor de tijd van twee jaar en de procuratiehouder van dit bedrijf, de heer A. van Bruggen tot 100 gulden boete subsidair tien dagen hech tenis. De melkinrichting was opzettelijke overtreding van de in de Zuivelverorde- ning verplichte be- en verwerking van melk ten laste gelegd. Zij had op aandrang van de saneringscommissie in Dordt twee melkhandelaren, die het saneringscontract niet hadden willen ondertekenen, op con tingent gesteld. De officier van justitie had tegen D.M.I. geëist duizend gulden boete en storting van een waarborgsom voor de tijd van twee jaar van 10.000 gul den en tegen de procuratiehouder 300 of 60 dagen en storting van een waarborg som van 200 gulden, eveneens voor de tijd van twee jaar. Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (N.H.), (2 vac.) C. van den Bosch te Bruchem (toez.) en W. van Tuyl te Lopik. Beroepen te WijchenLeur (toez.) L. J. C. Visbeek sanatoriumpred. te Soest. Beroepbaarstelling. De heer S. Gerbran- dy, cand. te Rotterdam, stelt zich beroep baar. Beroepen te Oosthem (Fr.) C. v. d. Leeden te Hazerswoude. Bedankt voor St. Maartensdijk C. van den Bosch te Bruchem. Geref. kerken onderh. art. 31 k.o. Beroepen te Overschie J. v. d. Haar te Emmen. Examens. De classis Kampen heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. Mulders te Kampen, cand. aan de Theol. Hogeschool aldaar. Chr. Geref. kerken Tweetal te Nieuwpoort W. F. Laman te Rotterdam en J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Beroepen te Vianen D. Driessen te Vlaar- dingen; te Zutphen L. Floor Jr. te Opper does. Beroepen te Harderwijk B. Bijleveld te Noordeloos. Beroenen te Amsterdam-O., B. van Sme den te Rotterdam-Z. Geref. gemeenten Beroepen te Leerdam W. Hage te Aals- Brakel. Bedankt voor Paterson (U.S.A.) W. Hage te Aalst-Brakel. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor St. Philipsland M. A. Mie ras te Krimpen a. d. IJssel. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-W. (vac. F. Guillaume) J. F. Colenbrander te Apel doorn; te Idskenhuizen J. Eyeveld, cand. to Smilde. Bedankt voor Spijk (Gr.) J. A. v. d. Peppel te Hij ken (Dr.) Beroepen te Echten (Fr.) R. Akkerman, cand. te Amsterdam; te Schipluiden N. W. v. d. Hout, cand. te Zwijndrecht. Aangenomen naar Breda (vac. B. Boe lens) E. J. Nijhuis te Valkenburg (Z.H.); naar Colijnsplaat A. Schippers, cand. te Amsterdam. Beroepen te Amsterdam (als gevangenis- pred.) dr. P. Prins aldaar, die dit beroep ook aannam; te Hoek (Z.) J. Hengeveld, cand. te Aalten; te Munnekeburen. G. van Halsema, cand. te Zwolle; te Oppenhuizen en te Zevenhuizen (Z.H.), R. Akkerman, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Maasdijk W. M. de Bakker te Reitsum. Rem. Broederschap Beroepen te Oosterbeek J. v. d. Guchte te 's-Gravenhage, die voor dit beroep be dankt heeft. Evang. Luth. kerk Examen. Aan de gem. universiteit te Amsterdam slaagden voor het cand. exa men de heren J. Happee te Amsterdam en A. Jense te Utrecht. Aan de heer L. Evelein theol. cand. te Utrecht is na zijn tweede openbare voor stel de bevoegdheid verleend in de ge meenten in de eredienst voor te gaan. VRIJZINNIG HERVORMDE GEMEENTEN Blijkens het zo even verschenen Jaar boek van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland ziin er van de 1424 gemeenten in de Ned. Herv. kerk 399 vrijzinnig. Er zijn totaal 1860 gewone pre dikantsplaatsen waarvan 381 vrijzinnig. Voorts zijn er nog 50 buitengewone predi kantsplaatsen waarvan er 5 vrijzinnig ziin. Het aantal Vrijzinnig Hervormde predi kanten bedraagt 319 waarvan 281 dienst doen in de Ned. Herv. kerk waaronder 6 in algemene dienst, 16 ziin voorganger in een afdeling der vereniging. 18 in geest verwante verenigingen en 4 doen dienst in de West. In Noordholland zijn 112 vrijzin nige tegen 71 orthodoxe gemeenten. In alle andere provincies zijn de vrijzinnige ge meenten in de minderheid al liggen de ver houdingen in Friesland niet zo heel ver uit elkaar met 123 orthodoxe en 108 vrijzinni ge gemeenten. ADVERTENTIE ENMODE Regenjassen 59.50 1 jaar garantie BARTEUORISSTR 24 HAARLEM IEL 204 20 In het Olympisch stadion in Amsterdam werd onder leiding van bondsoefenmeester Van der Leek de centrale training van het Nederlands voetbalelftal hervat. Bij de spe lers. die voor de oefeningen zijn uitgeno digd, waren twee nieuwelingen en wel Sijbers van VVV en Tolmeijer van Blauw Wit. Vergeleken bij de trainingsploeg van voor de laatste wedstrijd tegen de Belgen waren ook Van -der Kuil (VSV) en Van Rooy (Eindhoven) nieuw, doch deze twee spelers hadden reeds vroeger aan de centrale training deelgenomen. Verder waren voor de training uitgeno digd Steiger (PSV), De Rijk (MOC '39), Odenthal (Haarlem), Tebak (Eindhoven), Boskamp (Ajax), Kuys (Haarlem), Wiers- ma (Donar), Klaassens (VVV), Biesbrouck (RCH), Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta), Van der Hoek (Feijenoord), Louer (NOAD), Van Beurden (BW), Michels (Ajax), Brooymans (RAC), Van Melis (Eind hoven) en Van der Gijp (Emma). Bennaars )Dosko) en Bleyenburg (Rig- tersbleek) waren verhinderd de oefeningen deze avond bij te wonen. Vijf spelers, Gruij- zen (Sittardia). Heyster (HDVS>. Overbeeke (Dosko), Van Ede (Sparta) en Mouw (Rapi- ditas) zijn afgevoerd. De mogelijkheid bestaat, dat de lijst van 24 spelers nog te zijner tijd met enkele spe lers wordt uitgebreid. Het wedstrijdprogram voor Leeds United, de Engelse tweede divisieclub die een drietal wedstrijden in ons land zal spelen, ziet er als volgt uit: Woensdag 28 April: tegen Nederland B op het Vitesse-terrein in Arnhem. Woensdag 5 Mei: tegen het Noordelijk elftal in het Stads park in Groningen. Donderdag 6 Mei: tegen het Oosteliik elftal op het terrein van Go Ahead in Deventer. Alle wedstrijden zullen 's avonds om half zeven beginnen. Op 2 Mei worden in Amersfoort dames districts-hockey-wedstrijden gehouden. Daar het Oosten verhinderd is aan deze wedstrij den deel te nemen, komt het Westen met twee elftallen, welke op enkele uitzonderin gen na als een Noordhollands en een Zuid hollands elftal zijn te beschouwen. De volgende elftallen zullen in het veld komen: Noordholland: doel: Jurrissen; achter: De Greve (Laren) en Burgersdijk (Amsterdam); midden: Boer (Pinoké), Van Turnhout (Al liance) en Van Tienhoven (Laren); voor: Saarberg (BDHC), Olthoff (Alliance), Van Nierop (Amsterdam), Van Hilten (Pinoké) en Schoen (Amsterdam). Zuidholland: doel: Ten Barge (Be Fair); achter: Vigeleyn (Kieviten) en Riezebos. (Togo); midden: De Kiezer (HHIJC), Tie- lenius Kruythoff (Togo) en Cornelissen Kieviten); voor: Bleekemolen (Be Fair), Brouwer (HHIJC). Rieder (Gooi), Heems kerk (HHIJC) en Duyster (Togo). De uitslag van het eerste gedeelte van de tweede étappe van de driedaagse wegwed strijd van Antwerpen, een rit over 170 km. met Antwerpen als start en finish, luidt: 1. Borghmans (Kempen) 4 uur 34 min. 47 sec.; 2. Schotte (West Vlaanderen) op 2V4 lengte: 3. Gerrit Voorting (Ned.); 4. Van Est (Ned.); 5. De Santi (It.) allen in de zelfde tijd als Borghmans. Op de 15e plaats ex aequo een ploeg van 19 renners, bij wie Schulte, Wagtmans, Ko- blet, Öckers en Ketelaar. Allen in dezelfde tijd als G. de Rijcke. 47. A. Voorting 4.42.25; 52. Haan (Ned.) 4.47.22. Impanis (Belg), Gerrit Peters (Ned.) en Von Buren (Zwits.) staakten de strijd. De tweede halve étappe van Woensdag bestond uit een ploegtijdrit over 10 ronden van 114 kilometer, in vijf series van twee ploegen, die in de achtervolging tegen elkaar reden. De uitslagen waren: le serie: Zwitsers-Duitse ploeg 1 uur 25 min. 40.2 sec; 2. gemengde Frans-Italiaans- Belgische ploeg 1.28.21.8. 2e serie: 1 Hageland 1.31.03.0. Individuele tijden: Marcel Rijckaert 22.49.0; Lerno 22.49.0; Demulder 22.49.1 3e serie: 1 Kempen 1.28.53.4. 4e serie: 1. Antwerpen 1.25.43.4. 5e serie: 1. Nederland 1.24.22.6. Individuele tijden: Schulte 21.05.6; Wim van Est en Gerrit Voorting, Wagtmans 21.05.8; Adrie Voorting 22.50.4. Na deze rit zag het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Wim van Est (N.) 9 uur 45 min. 11.6 sec.; 2. De Santi (It.) 9.45.16.6; 3. Koblet (Zwits.) 9.45.20,2; 4. Van Steen bergen (Antwerpen) 9.46.23.8; 5. Gerrit Voorting (N.) 9.46.56..8; 6. Schulte (N.) 9.47.09.4: 7. Ockers (Antwerpen) 9.47.23.6; 8. De Cock (Oost Vlaanderen) 9.47.30.6; 9. Borghmans (Kempen) 9.47.39.2; 10. Wagt mans (Ned.) 9.48.11.0: 11. Schotte (W. Vlaan deren) 9.48.27.6; 44. Piet Haan (Fr.-It.-Belg. ploeg) 10.03.51.2; 47. Adrie Voorting (Ned.) 10.05.52.4. Het ploegenklassement luidt: 1. Nederland 20 uur 44 min. 40.6 sec.; 2. Antwerpen 20.48.28.4; 3. West Vlaanderen 20.50.26.2. De Spaanse Davlscup ploeg voor de ten niswedstrijd in de eerste ronde tegen Neder land, die op 30 April en 1 en 2 Mei op de Mets-banen in Scheveningen wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: Carlor Ferrer (aanvoerder), Emilio Martinez, Jose Draper en Jaime Bartoli. Het rooster voor de oefenwedstrijd welke de Nederlandse Davis Cup ploeg Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Zondag 25 April op de Mets- banen in Scheveningen tegen het Davis Cup team van Brazilië zal spelen, ziet er als volgt uit. Vrijdag: enkelspelen: VieiraKrijt, Val kenburgVan Meegeren, MoreiraDehnert. Dubbelspel: MoreiraGuimaraes tegen KrijtVan Meegeren. Zaterdag: enkelspelen: Falkenburg— Dehnert, VieiraVan Meegeren, Guimaraes -Holst. Dubbelspel: FalkenburgVieira tegen Dehnert—Van Meegeren. Zondag: enkelspelen: FalkenburgKrijt, VieiraDehnert, MoreiraVan Meegeren. Dubbelspel: Falkenburg—Vieira tegen DehnertKrijt. In de enkelspelen wordt best of five en in de dubbels best of three gespeeld. De wed strijden beginnen alle dagen om 2 uur. Onder zeer grote belangstelling organi seerde Damclub „Haarlem" ter gelegenheid van haar gouden jubileum een damdag, waaraan door niet minder dan 104 dam spelers werd deelgenomen. De prijswinnaars waren: Hoofdklasse: D. Kleen (Heemstede); Chr. F. Visse (Haarlem); H. Vermeij (De Kwa- kel). Eerste klasse: F. de Wolf (Amsterdam); G. Udo (Ouderkerk a/d. IJssel); G. Mulder (Aalsmeer); H. G. Luske (Haarlem); E. Zui derduin (Santpoort); J. J. de Jong (Amster dam); J. J. Aling (Amsterdam); A. W. v. d. Waaij (Bussum); J. Abbing (Oostzaan). Tweede klasse: P. M. Spaargaren (Aals meer); J. de Koning (Voorburg); J. de Vries (Amsterdam) C. Vermeulen (Schipluiden); J. Burggraaf (Zegveld); W. J. van Looij (Haarlem); B. Gabriël (Amsterdam); G. A. Hesselman (Haarlem). Derde klasse: J. Muijt (Zegveld); J. Vosse (Haarlem); J. Putters (Zwammerdam); J. H. Brunger (Amsterdam); J. C. R. Bus (Heemstede). De damvereniging „Het Oosten" te Haar lem hield een sneldamwedstrijd, waaraan door ruim 50 damspelers werd deelgenomen In de ere-groep behaalde wereldkampioen Piet Roozenburg de 1ste prijs en B. Dukel (IJmuiden) de 2de prijs. In de overige klassen waren de prijs winnaars: Hoofdklasse groep A: no. 1. H. H. van Nieuwkerk (Uithoorn); no. 2 Nico Blom (Haarlem) na loting met J. van Looij (Haarlem). Hoofdklasse groep B. No. 1. Th. Koeleman (Uithoorn); no. 2. J. Noordhoek (Aalsmeer) Eerste klasse, no. 1. W. Roest (Haarlem); no. 2. Th. Zwetsloot (Noordwijk). Tweede klasse. No. 1. A. Luthart (Uit hoorn); no. 2. F. W. de Pater (Haarlem). Derde klasse groep A. No. 1. A. K. Keus Cs Gravenhage); no. 2. G. Kolk Cs Gra- venhage). Derde klasse groep B. No. 1 R. I. Boelens (Amsterdam); no. 2. A. Bontenbal (H'lem). Jeugdgroep. No. 1. J. de Boer (IJmuiden); no. 2. J. Bravenboer (IJmuiden) na loting. W. de Jong Hoofdklasse Kampioen van Kennemerland. Voor de finales van de persoonlijke kam pioenschappen van Kennemerland 1954 werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: L. C. Vooijs 11 J. Poppen; Nico Blom 11 H. Swier; W. de Jong 20 H. van Berk; B. Dukel 2—0 H. Willemse; J. Poppen 11 B. Dukel; W. de Jong 20 H. Willemse; L. C. Vooijs 11 Nico Blom. lste klasse: W. Verheijde 20 W. Persoon; J. ter Haak 11 W. Roest. Ook H. van Berk en H. Willemse hebben in Wim de Jong hun meerdere moeten er kennen, waardoor laatstgenoemde beslag legde op de titel. In de partij tegen H. Wil lemse maakte Wim de Jong door de volgen de formidabele slagzet een einde aan de partij: Zwart (H. Willemse, „St. Bavo") 1, 3, 6/8, 11, 13, 15/21, 23/25. Wit (Wim de Jong „Het Oosten") 26/28, 31/39, 41/43, 45. 50. Zwart's laatste zet was 1420, waarop de nieuwe kampioen als volgt won: Wit: - 28-22; 26:17; 34-29; 32:14; 39:19; 33-28; 38:20 27-21; 31:11. Op een morgen, toen het zonnetje scheen, kreeg oom Tripje opeens het plan, weer eens bij de vrienden Juup en Plop te gaan kijken, hoe die het maakten. „Het is alweer 'n tijd geleden, dat ik er ben geweest", zei hij. ,.En het weer ziet er vandaag niet kwaad uit". Oom Tripje pakte zijn hoed en ging op weg. Op het marktplein nam hij de bus, en zo was hij spoedig bij het huis van de twee. Juup had oom Tripje al zien aankomen, en hij maakte de deur al open. „Ha, Tripje!", lachte hij verheugd. „Kom maar gauw binnen, de koffie is gezet!" „Mooi", zei oom Tripje. „Daar heb ik best trek in! En hoe gaat het met jullie?" „Best, hoor", zei Juup. „Hang je hoed maar op en kom in de kamer; de kachel staat lekker te snorren, want het is al aardig koud". Oom Tripje ging met Juup naar binnen, ja, nei was daar prettig warm. „Och, ja", zei oom Tripje. „Ik zag dat het goed weer was en toen kreeg ik zin om jullie weer eens te gaan opzoeken. Is Plop niet thuis?" Die is ginds, op het land", zei Juup, en hij lachte. Zondag 25 April wordt voor de eerste maal op de Amstel een lange afstandswedstrijd voor dames over een afstand van vier kilo meter geroeid. Bij de achten is ingeschreven door Willem 3, De Hoop, Nautilus en RIC. Bij de dubbel vieren starten Willem 3 en een combinatie gevormd door De Hoop en Wil lem 3. Diezelfde middag zullen ook de vete ranen hun jaarlijkse wedstrijd over acht kilometer roeien. Hiervoor zijn ingeschreven ploegen van De Hoop, Het Spaarne en Willem 3. De volleybalcompetitie Gisteravond is het eerste herenteam van Leonidas in het Krelagehuis kampioen ge worden in de derde klasse A van de Haar lemse volleyballcompetitie. Zonder één ver- liospunt heeft de jongste afdeling van de sportclub Leonidas dit resultaat behaald. Een overwinning op Rap. 3 was voldoende om het volgende seizoen in de tweede klasse uit te komen, maar ook de naaste concurrent van de blauw-witten, de reserves van Die Raeckse, zullen een klasse hoger gaan spelen aangezien er twee clubs promoveren. In de eerste klasse heren ontmoette Die Raeckse de Bloemendaalse politie. Twee games hadden een spannend verloop maar Die Raeckse liet zich niet verrassen en met 15—17, 11—15, 7—15 en 9—15 hielden de rood- witten het bij één nederlaag voor dit seizoen. Bij de dames heeft Velox een gedecideerde overwinning op VCK behaald en hiermede beslag gelegd op de derde plaats van de ranglijst. Tussenstanden 4—15, 11—14, 515, 15—3. Uitslagen Dames, le klasse: VCK—Velox 13. 2e klasse: Die Raeckse 3Velox 2 13; RamplaanDe Blinkert 22. 3e klasse: HBC 3—Gios 2 1—3; AVC— OVRA 2 2—2: Rap. 2—SSO 2—2. Heren. PSCB—Die Raeckse 1—3. Heren, le klasse: PSCBDie Raeckse 13. 2e klasse: VCR 2—Boru 0—4; VCK- Ramplaan 40; PWNBrandweer 2 40; OVRASportief 22; Rap.HBC 2 31. 3e klasse: Velox 2De Blinkert 2 40; Gios—Gios 2 4—0; HVS 4—AVC 1—3: PWN 2—Die Raeckse 4 31; Leonidas—Rap. 3 40; StampersSantpoort 2 31. ADVERTENTIE Fr CETA.BE VER IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND door Jean Bommart vertaald uit het Frans) 11) „Ja. De ander ook. Gevangenen, die u mee terugibracht?" Met een onvaste blik sloot Brémond zijn ogen om ja te zeggen. Iets wat op een glim lach leek, verscheen rond zijn lippen. Straks was het Hickmann, die dringend ge opereerd moest worden en nu hij! En die brave Oswald. Ook dood? Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Ik voel me erg slap, zuster. Ik zou graag een opwekkende injectie hebben". „Nooit van mijn leven!" zei zij. „Men heeft u net morfine gegeven. Houdt u kalm. U krijgt nog een injectie als u in het vliegtuig wordt gebracht". „Waar zijn de papieren, die ik bij mij had?" Zij opende een lade van een tafel.. „Alles wat er in uw zakken zat, ligt hier", zei zij. „Er zijn twee portefeuilles vol papieren in het Duits". De arts met de witte jas kwam terug. „Bij de Staf heeft men gezegd, dat kapi tein Sauvin er niet is. Ik heb uw naam op gegeven. Men heeft me de verzekering ge geven. dat hij u dadelijk zal komen opzoe ken, zodra hii terug is, tegen zeven uur. Maar u kunt niet wachten, mijnheer Bré mond. U moet zo spoedig mogelijk ge opereerd worden! In Parijs!" „Niet voordat ik hem heb gesproken!" mompelde de gewonde. „Ik herhaal, dat het moet. Als u hem iets belangrijks te zeggen hebt, zullen wij het wel aan hem overbrengen". Brémond streed tegen een duizeling. „Ja", zei hij. „Schrijf u maar opIk voel me niet goedDat moest niet zo zijn „Uw blocnote, zuster!" zei de majoor. „Gaat uw gang maar, mijnheer". „Goed", mompelde Brémond. „Eerst een zeer dringend telegram voor kolonel Markman, tankcorps U.S. 18. „Patrouille Wainwright, Lister, Brougham vernietigd door Stuika bommenwerpers te Hartfeld te gen twee uur hedenmorgen". Getekend: „Brémond". „Zeer dringend? Goed. Het wordt ver zonden". „Verder aan kapitein Sauvin en alleen aan hem de twee portefeuilles geven, die in de lade liggen. De Duitse papieren". „Dat zal gedaan worden. En wat moet hem gezegd worden?" „Ten eerste, de lichamen van de beide gevangenen zorgvuldig te onderzoeken". „Juist", zei de majoor. „Dat is geno teerdWat dat betreftWe hebben iets onbegrijpelijks vastgesteld. Een van hen, degenen die een SS-uniform draagt, is al stijf, alsof hij al enige uren dood was. U hebt toch geen lijk mee teruggebracht, veronderstel ik?" „Ja toch", mompelde Brémond. „Dood zal hij nuttiger zijn dan levend". De dokter gaf de verpleegster een knip oogje. En zei toen: „Het is een SS-kolonel. Hij had geen en kel papier bij zich. Zelfs geen identiteits plaatje. Wat is zijn naam?" „Weet ik niet" mompelde Brémond. De majoor keek hem weifelend aan. „Goed!" zei hij. „Vermoei u niet. Maar wat moeten wij tegen uw kapitein Sauvin zeggen?" Brémond aarzelde.. „Mijnheer de majoor excuseer mij. Ik kan u voor hem slechts een geheime bood schap geven". „Geheim?" „Ja. Hij zal het begrijpen: „Om met de duivel te dineren, moet men een lange le pel hebben. Dit is de hik! En niemand, ab soluut niemand behalve Brémond weet dat hij dood is!" De majoor en de verpleegster keken elkaar nog eens aan. De gewonde had zijn ogen gesloten. „Morfine?" vroeg de verpleegster. „Neen, gevolgen van de verwonding", antwoordde de arts zacht. Hij keek bedenkelijk. Maar Brémond opende zijn ogen weer: „En? Heeft u de boodschap woord voor wooxd opgenomen?" „De boodschap: Is dat de boodschap?" vroeg de majoor. „Herhaal het, zuster!" beval hij met een bewonderenswaardige koelbloedigheid. De verpleegster herlas haar gekrabbel: „Om met de duivel te dineren, moet men een lange lepel hebben. Dit is de.Hoe zei u ook weer?" „Dit is de hik!" „Dit is de hik. En niemand, absoluut nie mand, behalve Brémond weet dat hij dood is". De gewonde legde voorzichtig zijn hoofd op het kussen. „Uitstekend!" zei hij op gerustgestelde toon. „Geef hem dat papier, de twee porte feuilles en mijn beide lijken, hij zal wel weten wat er mede te doenNu dokter, kunt u me volstoppen met morfine en me sturen waar u maar wiltDe Dood moet spelen, maar de „Chinese Vis" heeft de kaarten!" HOOFDSTUK V. Tegen acht uur 's morgens stapte een lange officier uit een jeep en presenteerde zich op het bureau van de ziekenzaal op terrein no 3. „Kapitein Sauvin", zei hij saluerend. „Ik kom luitenant Brémond, die gewond is, opzoeken. Hoe gaat het met hem?" „Zo goed als maar mogelijk is", ant woordde de chef-arts, terwijl hij opstond om hem de hand te schudden. „Maar ik heb hem niet hier kunnen hcuden. On danks zijn tegenstand heb ik hem naar Val-de-Grace gezonden, want ik had juist een vliegtuig, dat naar Parijs vertrok. Mijn verantwoordelijkheid verplichtte me daar toe. Een onmiddellijke operatie was nood zakelijk". „Ik hoop, dat hij er door zal komen" zei Sauvin somber. „Hij heeft een goede kans", antwoord de de arts ontwijkend. Ik heb hem met geweld aan boord gebracht; hij wilde u van te voren nog spreken. Hij heeft een bood schap en papieren voor u achter gelaten". „Maar wat is er met hem gebeurd?" „We waren bang hem te vermoeien door hem te veel te ondervragen. Hij is van nacht tegen drie uur bij het landen tegen een hangar gebotst. Hij kwam uit de buurt van het bos van Hartfeld, met een Duits vliegtuig, met twee gevangenen". „Met een Duits vliegtuig?" „Ja. Een tweemotorig toestel, dat u aan het einde van de startbaan kunt zien. Het is op zijn rug geland, maar het is bijna onbeschadigd, op een propeller naHet vreemdste is, dat van de twee gevangenen, die uw vriend mee terugbracht, de een al overleden was. Luitenant Brémond heeft er sterk bij mij op aangedrongen, dat ik hem aan u zou laten zien: een SS-kolonel!" „Is de andere Duitser nog in leven?" „Neen! Maar die is bij de landing om gekomen! Hier zijn de papieren en op dit blocnotevelletje staat een boodschap, die hij me verzocht heeft aan u over te bren gen. In geheimschrift, veronderstel ik". Kapitein Sauvin las snel het velletje pa- Zaterdag wordt in het Krelagehuis in Haarlem het kampioenschap van Noord holland gespeeld. Hieraan wordt deelgeno men door alle afdelingskampioenen uit het district, n.l. de kampioenen van Alkmaar, Den Helder, Enkhuizen, de Zaanstreek, IJmond en. Haarlem. (Amsterdam en het Gooi vormen zelf een district). Verwacht mag worden dat de strijd hoofdzakelijk zal gaan tussen de kampioen van Alkmaar, Catapult (zowel dames als heren), Carna (dames) en Groen-Wit (heren) uit de Zaanstreek en de Haarlemse afdelingskam- pioen Die Raeckse (dames) en HVS (heren). Gezien het vertoonde spel van de dames van Die Raeckse in de competitie en voor al in de diverse tournooien menen we dat de rood-witten ditkeer wel tot de Kring kampioenschappen zullen doordringen. HVS zal het heel wat moeilijker hebben. Spelen de HVS'ers niet sterker dan in de laatste competitie-wedstrijden, dan zullen de resultaten wel beneden die van vorig jaar blijven. Het tournooi begint om 4 uur 's middags. Het waterpoToprogramma van de Zaterdag 24 April in het Sportfondsenbad Haarlem te spelen waterpolo competitiewedstrijden luidt: Heren derde klasse: DWT 3HVGB 4. Dames tweede klasse: DWT 2—DWR 2. Heren tweede klasse: DWT 2—DWR 2. Heren eerste klasse: VZV 1—HPC 1, HVGB 1DWT 1. Dinsdag 27 April zijn in het Sportfondsen- bad te Zaandam vastgesteld: dames eerste klasse: Nereus 1DWR 1. Heren eerste klasse: Nereus 1HPC 1. In het Sportfondsenbad Haarlem ziin dan vastgesteld: Heren vierde klasse: VZV 2— HPC 4. Dames derde klasse: DWT 3—DWR 3. Voor de eerste avondcourses in dit sei zoen bestaat een vrij redelijke animo, hoe wel voor vanavond in een aantal courses de velden aan de kleine kant zijn. Het openingsnummer brengt een 6-tal paarden aan de start, die hun haver nog moeten verdienen. Gezien de tot nu toe getoonde capaciteiten mag zelfs in twijfel worden getrokken of zij die ooit wel zullen kunnen verdienen. Tenzij er verrassingen vallen moet Quick Jimmy het eerste aan de finish worden verwacht en wel in gezelschap van Quick Maire en Queen g. In de Azië-prijs zal Geersen zich niet eens behoeven in te spannen om met één van de beide vertegenwoordigers van Stal Smit te winnen. De grote concurrentie komt van Roi de Cinq Mille, die in vorm voor uitgaande is. Voor Promotor O is de afstand te lang. Een tweede zege kan deze succes volle man boeken in de Australië-prijs met zijn keuze uit de beide paarden van Stal Pays-Bas. Rêve de Sophia en Rejeton Marie B zullen Geersen niet kunnen volgen. Daarmee heeft hij echter zijn kruit ver schoten. want in de resterende nummers hebben zijn vertegenwoordigers geen grote kansen. In de serie-draverij heeft name lijk Jan van Leeuwen Jr. zijn kanonnen in stelling gebracht, die hoewel zij 40 m aan de kopgroep moeten geven, wel zulk een snelheid kunnen ontplooien, dat zij de kop- oaarden kunnen passeren. Zijn keuze wordt dan ook onze favoriet, gevolgd door Qua lity HoIIandia en Quick Star, die bij de verdediging van hun plaatsen nog moeten oppassen voor Octavia. In de monté-draverij maakt Mary Rey nolds met jockey Vóórhaar een goede kans, zelfs zo, dat wij haar voor de eerste plaats aanbevelen, vóór Lex v en Ostrogatta k. Een spannend nummer, waarin het onder linge verschil niet groot is. DE BEKERFINALES KNZB. In het Spoi tfondsenhad-Oost in Amsterdam zijn de bekereindstriiden waterpolo gespeeld. Bij de dames won De Robben met zesnul van Neptunns (Amersfoort): bij de heren zege vierde GZC met drietwee over HZ en PC. prestatie van ferreira DA SILVA. Bij de athletiekkampioen- schappen van Zuid Amerika in Sao Paulo heeft de Olympische kampioen Ferreira da ooa hln„k-stap-sprong gewonnen met 16.22 meter. Met deze zelfde afstand had hij in Helsinki de gouden médaille veroverd en het wereldrecord op zijn naam gebracht. DE TOESTAND VAN VILLORESI. Het Röntgenonderzoek in het hospitaal van Rimini, waar Villoresi en zijn mecanicien Paganelli verpleegd worden, heeft bij Villo resi geen ernstige inwendige kwetsuren aangetoond. De toestand van Paganelli blijft zorgelijk. ^^'iifrlandse tafeltennissers te gen pakistan. Op Vrijdag 23 April organiseren de Krommenieër Tafeltennis verenigingen „Rivalen" en „Verblifa" in samenwerking met de afd. Amsterdam van de N.T.T.B., de Interlandwedstrijd Neder land—Pakistan. De wedstrijd wordt gespeeld in de Concertzaal aan de Zonnelaan in Krommenie. Aanvang acht uur. pier en stak het in zijn zak zonder dat zijn gezicht ook maar het geringste verried. Hij pakte daarna de portefeuilles, haalde er enkele papieren uit, keek ze door met de verveelde uitdrukking van een ambtenaar, die zijn dagelijkse werk afdoet. De chef-arts keek heim nieuwsgierig aan, terwijl hij las. Hij opende ziin mond, aar zelde even en zei tenslotte: „De SS-kokonel lijkt op u, mijnheer". Sauvin keek verbaasd op. „Lijkt op mij?" „Ja. U zult het trouwens wel zien", mom pelde de majoor haastig. Hij voelde zich kleuren en dacht: „Dwaze opmerking! Wat doet het er toe? Als men mij het zelfde zou zeggen, zou ik het niet prettig vinden". Sauvin maakte een vage beweging met zijn hoofd en begon de docLimenten weer te onderzoeken. „Juist", zei hii tenslotte. „Ik zal dat later op mijn gemak wel verder inzien. Ik wil geen beslag leggen op uw tijd dokter". „Gaat u de beide lichamen onderzoe ken? Die Brémond heeft er zeer bij mij op aangedrongen". „Ja, zeer zeker", zei de kapitein, terwijl hij de papieren verzamelde. Zij gingen naar een tent. die enigszins verwijderd stond van de barakken. De beide lijken lagen daar op brancards. Ka pitein Sauvin boog zich voorover. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6