Frans orkest luistert muzikale show op Koninginnedag op LINOLEUM KROMMENIE STIENS MAISON MARCEL Vijfhonderd kinderen zingen cantate in Grote Kerk Manufacturenzaak J. Th. Kort viert 1 Mei haar eeuwfeest Aantrekkelijke volksfeesten in Haarlem Uitgebreid programma op Bevrijdingsdag Wedstrijd voor het publiek Uit de zingende bossen een week naar de bollen Wie overlegt, legt liever linoleum Winkeltje breidde zich uit tot bedrijf met verscheidene filialen ZATERDAG 2 4 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Kind er circus Permanent de Luxe f 11. Twee Zweedse schonen in Haarlem te gast Militaire parade Viering Bevrijdingsdag Lustrum zeepkistenrace Kermis In Noord In Oost Herdenking van gevallenen in Haarlem Voetbal Nederlands B-elftal VOOR MODERNE BRILMONTUREN Gierstraat 27 Telefoon 16764 Viering Koninginnedag in Santpoort Nachtdienst apotheken Hier die krant Sinds 25 jaren over de gehele wereld in deze originele verpakking! Wacht U-voor namaak! Platina bruidspaar nam serenade in ontvangst De jaarlijkse réveille op de Grote Markt te Haarlem ter opening van de viering van Koninginnedag heeft dit jaar enige vernieuwing ondergaan. Het centrumcomité „Koninginnedag" heeft namelijk besloten op 30 April om half acht 's morgens de feestelijkheden te laten beginnen met bazuingeschal op de torentransen van de Grote Kerk. Daarna wordt tot kwart voor acht op de Grote Markt koraalmuziek uit gevoerd door het muziekcorps van het Leger des Heils. Dit muziekcorps zal om kwart over acht door de geheel te openen hoofddeuren aan de Lepelstraat de Oude St. Bavo binnen marcheren. De kerkgangers die een onder leiding va nds. A. J. van Rhjjn te houden korte dienst wensen mee te maken kunnen zich achter het muziek corps aansluiten. Dat vormt dan het stijlvolle begin van een waarlijk feestelijke viering van de 45ste verjaardag van Koningin Juliana in Haarlems binnenstad. v Na de kerkdienst volgt om 9 uur de tra ditionele aubade. Om 10 uur zal andermaal muziek op de Grote Markt weerklinken en nu, behoudens een korte onderbreking op etenstijd tot de late avond toe. Dan begint namelijk de grote muzikale show, waaraan niet minder dan twaalf muziekcorpsen uit het gehele land zullen meewerken: de Amsterdamse Tramharmo nie „Excelsior" uit Boskoop, het muziek corps van de voormalige schutterij uit En schedé, de Almelose Harmonie, „Het vlie gend wiel" uit Eindhoven, de Christelijke muziekvereniging „Delfzijls havenkapel", de Bornse muziekvereniging „St. Stepha- nus", „Crescendo" uit Zutphen, Van Ha rens muziekcorps uit Den Bosch en het Harmonie-orkest der Nederlandse Spoor wegen uit Utrecht. Om 10 uur 's avonds zullen de Boys de Poissy uit Poissy in Frankrijk de muziek tent op de Grote Markt bezetten. Dit voor treffelijke Franse orkest doet buiten mede dinging mee. Er is nog sprake van dat er ook een Bel gisch orkest naar Haarlem komt. Aan het optreden van deze orkesten is een aardige wedstrijd voor het publiek ver bonden. Het Centrumcomité geeft namelijk gratis formulieren uit, waarop het kan invullen welke zes orkesten voor een prijs in aanmerking komen. Het Comité heeft 25 geldprijzen, uitéénlopende van vijftig gulden tot een rijksdaalder, ter be schikking gesteld voor hen die de uitslag van de jury raden of benaderen. De stembiljetten kunnen worden afge haald aan het adres Kruisweg 41 en zijn verder op 30 April de gehele dag op de Grote Markt verkrijgbaar. De stembus, waarin men tot 11 uur 's avonds de biljet ten kan deponeren, staat op de trap van de Hoofdwacht. De orkesten worden beoordeeld op mars- discipline, muzikaal gehalte en show prestaties. Het eerste punt wordt vooral gecontroleerd op de route van het Kenne- merplein naar de Grote Markt langs Kruis weg en -straat en Barteljorisstraat. Na zijn optreden dat ongeveer drie kwartier duurt marcheert elk orkest af via Ko ningstraat, Gierstraat, Grote Houtstraat, Gedempte Oude Gracht, Kleine Houtstraat, Lange Veerstraat. In de Damstraat wordt de stoet ontbonden. Voor de jeugd maar voor haar niet alleen heeft het Centrumcomité een bij zondere verrassing in petto: het optreden van het befaamde kindercircus „Elleboog" ADVERTENTIE Met aandacht en met smaak wordt Uw coiffure in onze salons verzorgd H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98. Tel 20837 Donderdagavond arriveerden op Schiphol met een toestel van de S.A.S. twee Zweed se meisjes. Flora en Pomona, of wel Jane Sandèn uit Malmö en Ann-Britt Hallen- gren uit Baxjö, die morgen gekleed in de door hen meegebrachte Viking-kleder drachten, op een als een Vikingschip op getuigde bloemenwagen in het corso in de bollenstreek zullen meerijden. Zij werden verwelkomd door de heer Jac. Nieuwenhuis, voorzitter v^n de Zweedse afdeling van de Nederlandse Bond van Bloembollenexporteurs, die hen hoe zou het anders kunnen ieder een grote bos tulpen overhandigde. Jane en Ann-Britt werden in het najaar van 1953 bij het 50-jarig bestaan van de Zweedse Handelskwekersvereniging, in Stockholm uit twintig candidates gekozen als Flora en Pomona, welk laatste woord fruit be tekent. Bij deze competitie werd niet zo zeer gelet op schoonheid, als wel op re presentatieve kwaliteiten. Flora en Pomo na, ongeveer 18 jaar, zijn dan ook gewone meisjes zonder allures van schoonheids koninginnen, en zij hebben zich zeer op deze reis verheugd. Het is trouwens de eerste keer dat zij hier op het continent kwamen. Beiden gaan nog op school, maar hebben hun plannen voor de toekomst wel klaar. Flora heeft het voornemen om tand arts te worden en hoopt tijdens de studie ook in de gelegenheid te zijn het avond conservatorium te bezoeken, om zich bezig te houden met haar liefste hobby, namelijk zingen. Pomona, die iets donkerder is dan Flora, wil verpleegster worden. Zij zullen één week in Nederland ver blijven, en zoveel mogelijk gaan zien. Zo staan uitstapjes naar Amsterdam en Den Plaag op het programma. Maar het hoog tepunt blijft natuurlijk het corso dat mor gen vanuit Lisse zal vertrekken voor een bloemrijke tocht door de bollenstreek. Ook Keukenhof zal worden bezocht, want ten slotte zijn zij niet voor niets de gasten van H%derlandse bollenkwekers, uit Amsterdam onder leidiimg van mevrouw Ida Last De circusmuziek wordt verzorgd door het grote orkest „De Alpenjagers". De opvoering heeft plaats om half drie op de Kattenberg in het Kenaupark. Tenslotte is er, zoals elk jaar, een voor stelling door de letterlievende vereniging „J. J. Cremer". Opgevoerd wordt het blij spel „Grote Stadslucht", dat aantrekkelijk is om het tijdsbeeld dat het van het luch tige toneel omstreeks de wisseling van deze en de vorige eeuw door décor en kledling geeft. De kaarten hiervoor kunnen op Donder dag 29 April van 1015 uur gratis aan de Stadsschouwburg worden afgehaald. Om 11 uur vindt op de Dreef een mili taire parade plaats waaraan wordt deel genomen door de 168ste afdeling zware luchtdoelartillerie, 1-113 Aan- en 'Afvoer - troepen en de 924ste afdeling lichte lucht doelartillerie. De viering van de Vijfde Mei begint des morgens om half acht met de réveille door de Spaarnebazuin op de Grote Markt, ge volgd door een muzikale wandeling door de Haarlemse politiekapel. Het ochtendprogramma van het Centrum comité „Koninginnedag" vermeldt vervol gens twee geliefde nummers: het kinder zangconcours op de Kattenberg in het Kenaupark. Er zijn deze keer acht deel nemende scholen. Voorts zorgt een kinder - ballet voor een fleurige afwisseling iin het programma, dat om 10 uur begint. Om half elf wordt op de Grote Markt het startsein gegeven voor de vijfde zeep kistenrace. Dit jubileum komt ook tot uitdrukking in de door het Centrumcomité beschikbaar gestelde priizen: behalve de wisse'beker thans vier fietsen en sportartikelen, terwijl tevens drie extra prijzen worden gegeven voor de beste coureurskleding. 's Middags wordt op de Kattenberg een Bevrijdingscabaretrevue opgevoerd. 's Avonds om half negen heeft op de Grote Markt de uitvoering van het lied „Vrijheid" (Muziek: Ernst van 't Kaar; tekst: Jan Engelman), van de Bevrijdiinigs- cantate „Herboren Holland" (tekst: Jaap Moulijn) en van „Zo zong de gouden eeuw" van Jos de Klerk plaats. Daaraan werken Haarlems mannen- en gemengde zangkoren, jeugd- en knapen koren, de beiaardier Arie Peters.het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Jos de Klerk mee. Het verdient dit jaar nog meer dan an ders aanbeveling het officiële programma te kopen. Daarin zijn trimmers alle teksten van de uit te voeren liederen en cantaten volledig opgenomen. Uiteraard wordt er die avond ook een gratis voorstelling van „Grote Stadslucht" door „Cremer" in de- Stadsschouwburg gegeven. (Kaarten afhalen op 4 Mei). De feestelijkheden worden besloten met een bijzonder oorspronkelijk water- en luchtvuurwerk, dat aan en op de Klopper singel, tegenover Het Kalf bij de Vrouwen- hekbrug wordt gegeven. De kermisvermakelijkheden zijn diit jaar het laatst te vinden op het Phoe- nixterrein op 30 April, 1, 3 en 5 Mei. In Haarlem-Noord wordt Koninginnedag 's morgens ingezet met een ommegang van half tien tot twaalf uur van de boeren- kapel St. Caecilia die op platte wagens door deze stadswijk zal rijden. Op deze wijze zullen de bewoners vast wat in de stem ming worden gebracht voor de ringrijderij, die om kwart over twee aan de Orionweg zal plaats vinden. De Santpoortse Draverij Vereniging zal haar medewerking hieraan verlenen, terwijl er ook nog prijzen zijn uitgeloofd, variërend van 25 tot 10 gulden. In de avonduren, van acht tot twaalf wordt er in het Julianapark een openlucht-bal gehouden, waarvoor vele surprises in petto worden gehouden. In de pauze zal de boe- renkapel weer aan bod komen en het laat ste deel van de viering van deze dag in luiden. Op de Bevrijdingsdag, 5 Mei, zullen om negen uur en om half elf twee voorstellin gen worden gegeven in het Frans Hals theater door het Marionettentheater van Bert Brugman. Om drie uur zal de Haar lemse brandweer uitrukken. Evenwel niet voor een brand die men op dat tijdstip ter opluistering van de feestvreugde zal ver oorzaken, maar om een blusdemonstratie te geven aan de Mercuriuslaan. In de avond zal men van acht tot twaalf uur weer kun nen dansen in het Julianaperk en om half tien zal daar tevens een taptoe worden gehouden. De bewoners van Haarlem-Oost zullen op Koninginnedag worden gewekt door een réveille van het tamboercorps „Het Oos terkwartier", dat om half acht haar rond gang zal beginnen. Om drie uur in de mid dag zal men kunnen kijken naar een wie lerwedstrijd. De technische leiding van deze wedstrijd berust bij de H.S.V. „De Kampioen". Start en finish zijn gelegen aan de Richard Holkade. Onder meer zal een wisselbeker worden verreden. Degenen die vorig jaar de viering van deze dag meemaakten, zullen zich zeker net optreden herinneren van de tyroler- kape! „De Alpenjagers". Dze kapel zal ook dit jaar in de muziek- AUVERTEKTIE Ben prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins Linoleum is practisch onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft er haast niets aan te doen. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom' menie. Dat is alles! Linoleum ij 2 meter breed Prijzen vanaf f. 6,45 per vierkante meter L i n o f e 11 vanaf f. 3,9 5 is mooi en blijfi mooi tent op het Nagtzaamplein de feestvreugde muzikale luister bijzetten. Van half tien tot elf uur treedt de boerenkapel „De Hooi schelf" op met een programma dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, want de titel zegt „As ge maar leut het", en daaraan zal het zeker niet ontbreken. Op 5 Mei komt opnieuw het tamboer corps „Het Oosterkwartier" in actie om de bewoners het opstaan te vergemakkelijken. Om tien uur wordt de kinderen van leden van de Oranjebond een feestelijke ochtend aangeboden in het Rembrandt theater, waar zij onder meer plezier kunnen beleven aan de film „Gullivers reizen". Van twaalf tot één uur strooit het carillon van de St. Janskerk vrolijke deuntjes over Haarlem- Oost, waar de kinderen zich dan wellicht al aan het voorbereiden zijn voor de Klep permars, die om drie uur aan de Zomer- vaart zal aanvangen. Medewerking wordt verleend door het Fanfare- en Trommel corps van de speeltuinen. Het geheel staat onder leiding van de heer J. Wildschut uit Haarlem. Deze vrolijke stoet zal onderweg twee maal halt houden. De eerste keer voor het Grote Gasthuis, waar de kleppermars in zijn geheel zal worden uitgevoerd voor de kleine patiëntjes die er verpleegd wor den en achter de ramen zullen toèkijken. De tweede maal wordt op de Grote Markt halt gehouden, ook hier wordt de gehele mars ten gehore gebracht. Des avonds, van acht-tot elf uur, wordt deze dag besloten met een muzikaal festijn waaraan hoe kan het haast anders weer de Tyroler- kapel „De Alpenjagers" en de boerenkapel „De Hooischelf" zullen medewerken. Zowel op 30 April, als op 1, 3 en 5 Mei zullen ter vergroting van de feestelijkheid enige ker misvermakelijkheden zijn opgesteld aan de Zomervaart. Op 1 Mei 1954 zal het een eeuw geleden zijn, dat in de Lange Veerstraat een manu- facturenwinkeltje werd geopend door Ja cobus Thijmen Kort. Het personeel bestond uil één bediende. Thans wordt dit feit her dacht door een bedrijf met ongeveer ne gentig personeelsleden, dat zich niet alleen in de Lange Veerstraat over verscheidene percelen heeft uitgebreid, maar ook een afdeling in de Grote Houtstraat heeft en filialen in Heemstede en Zandvoort, ter wijl het de vestiging van een filiaal in IJmuiden voorbereidt. Alleen het artikel - manufacturen, zij het sterk uitgebreid - en de naam - J. Th. Kort - zijn dezelfde ge bleven. En, niet te vergeten, de trouw van de klantenkring, die zich van generatie op generatie handhaafde en uitbreidde: er ko men nog wel bejaarden in de winkel, die nog spreken van Kootje Kort" en wier luiers óók nog in deze zaak gekocht zijn. JL^.'V.V' \y> Op Dinsdag 4 Mei zullen in Haarlem op drie plaatsen bijeenkomsten plaats vinden ter herdenking van de gevallenen in de laatste wereldoorlog. Om kwart voor zeven des avonds wordt in de Grote Kerk een herdenkingsbijeen komst gehouden, waar het woord gevoerd zal worden door de heer L. Brink, lid van het Hoofdbestuur van de Nationale Fede ratieve Raad van het voormalig Verzet in Nederland. Daarna wordt het eerste deel van de Cantate „Herboren Holland" van Jos. de Klerk met tekst van Jaap Moulijn uitgevoerd, onder leiding van de componist. Vijfhonderd leerlingen van Haarlemse scholen en het Noordhollands Philharmo nisch Orkest zullen hieraan medewerken. Deze bijeenkomst wordt besloten met het Wilhelmus, waarna de stoet zich zal for meren voor de stille tocht naar Mari An- driessen's monument op de Dreef, alwaar een kranslegging zal plaats vinden. Vanaf verschillende punten in Haarlem- West zullen stille tochten vertrekken naar de fusilladeplaats aan de Westergracht. Hier wordt gesproken door de heren M. Philipson, «leraar en voorganger der Neder- lands-Israelitische gemeente, en mr. B. W. Stomps, voorzitter van de Raad van het voormalig Verzet. Ook in Haarlem-Noord vertrekken ver scheidene stille tochten naar de fusillade plaats bij de Jan Gijzenbrug, waar Kape laan Van Zeyl en dr. H. van der Loos toe spraken zullen houden. Zowel bij de samenkomst aan Westergracht, als bij die aan de Jan Gijzenbrug worden liederen ten gehore gebracht. Om acht uur zullen over het gehele land twee minuten stilte in acht worden geno men. Ten teken daarvan zal in Haarlem de straatverlichting worden ontstoken. De burgerij wordt verzocht om 6 uur des na middags de vlag half stok uit te steken en deze vóór zonsondergang weer in te halen. Het nederlands B-elftal, dat op Woensdag 28 April in Arnhem tegen Leeds United zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: De Rijk (MOC) Achter: Wiersma (Donar) en Boskamp (Ajax). Midden: Klaassens (VW), N. N. en Van Rooy (Eindhoven). Voor: Sybers (VVV), Van Beurden (BW) Van der Gijp 'Emma), Brooymans (RAC) j en Tolmeyer (Blauw Wit). Reserves: Feit (Woerden), Kuys (Haar lem), E. Jansen (Vitesse) en Corbran (Blauw Wit). ADVERTENTIE roooooooocoooooo>>30o03oooocoocx^xif!:Do:oooooooccooooaooooooc*3c*xxxxxcoooooooooooooooooooooooooooooooooociooocoooooor „Trans Continent Express (R o x y) Forrest Tucker speelt in deze Republic- film de rol van hoofdingeneur van de Rock Island spoorlijn en hij stelt alles in het werk om een spoorwegnet door de Ver enigde Staten van kust tot kust tot stand te brengen. De postkoets- en stoomboot maatschappijen vrezen echter de concur rentie en trachten derhalve elke ontwikke ling te voorkomen. Toevallig ontmoet de ingenieur de dochter van een bankier en deze brengt voldoende kapitaal bijeen om de spoorlijn, voorlopig althans, tot de Mis sissippi door te trekken. Dit is echter in het geheel niet naar de zin van een eige naar van een stoombootmaatschappij, die de hulp inroept van een stam uitgestoten Sioux-indianen. Natuurlijk is het vechten geblazen en de afloop is voor een ieder ontgetwijfeld duidelijk. Inderdaad, de spoorwegmannen winnen en de ingenieur trouwt met de bankiersdochter. In de middagprogramma's draait een iets vrolijker film, „Fiesta op de farm", waar in de zingende cowboy Roy Rogers reeds direct in het begin een liedje ten gehore brengt en pas zijn mond houdt, wanneer de laatste meters film vertoond zijn. Na tuurlijk is het bekende en wijze paard Trigger weer van de partij en uiteraard ontbreekt ook het meisje, waarop Roy ver liefd wordt niet. Het slot van deze amu sante film speelt zich af op een groots opgezet feest ergens midden in de prairie, waarbij een complete show ten tonele wordt gebracht. H. d. G. „Convooi naar Malta" (Frans Hals) Alweer een .oorlogsfilm, maar dan een die zich gunstig onderscheidt van haar on telbare voorgangsters, omdat zij zich ner gens verliest in chauvinistische bombast of valse heroïek. Het verhaal vertelt in sobere beelden van Malta's stugge verzet tegen de vijand tijdens Rommels Afrika-veldtocht, toen het kleine bolwerk in de Middellandse Zee maandenlang een weerloze prooi was van de „Luftwaffe", die het eiland soms vijftien keer per etmaal met bommen en mitrailleurvuur bestookten. Wij zien hoe het Britse garnizoen en de Maltezer bevolking samen deze hel door staan, hoe successievelijk al hun verdedi gingsmiddelen en hun voedselvoorraden vernietigd worden en hoe tenslotte, na een reeks van felle lucht- en zeegevechten, het reddende konvooi arriveert, dat de kansen doet keren. De onvermijdelijke romance, hier uitgebeeld door een R.A.F.-piloot cn een Maltezer meisje, doet het verhaal ner gens schade en vormt een treffend pendant voor de ten dele authentieke opnamen van het oorlogsgeweld, ven groot aantal markante types vooral de Britse com mandant is een uitstekende creatie vormt de menselijke achtergrond van dit overigens wel erg nuchtere relaas van ver woesting en vernietiging. De fotografie is voortreffelijk. H. C. „Fanfan la Tulipe" (Minerva). De charmante geschiedenis van een ambitieuze jongeman, die een prinses wil trouwen en daarvoor te vuur en te zwaard zijn carrière maakt. Gérard Philipe heeft heel wat tweegevechten nodig om zijn doel te berei ken. De uitkomst is echter anders dan ver moed wordt. Men kan zijn hart aan deze luchtige Franse avonturenfilm ophalen. „Drie liefdes" (Rembrandt) Het is al weer enige tijd geleden dat wij over deze film van Gorge Reinhardt, zoon van de befaamde Duitse toneelregisseur een be schouwing schreven. Het laatste deel van dit „drieluik" achtten wij het beste. De spanning wordt erin opgevoerd tot het on dragelijke, ja, is bijna wreed. Dat deel ver haalt de geschiedenis van een meisje, dat door een vroeger trapeze-werker van de verdrinkingsdood wordt gered. De trapeze werker heeft door overmoed indertijd zijn partner de dood ingejaagd. Zal hij het meisje, waarmee hij nieuwe roem wil be halen, hetzelfde aandoen? De film geeft antwoord op die vraag. Een aardige scherts met enige pretenties vormt het midden deel. Moira Shearer danst in de eerste liefdeshistorie, waarin men ook James Mason kan bewonderen. „Bittere Ervaring" (CinemaPalace) Peter Cheyney is beroemd geworden door de hoofdpersoon van zijn ontelbare boeken: Lemmy Caution, de onverschrok ken G-man van de Amerikaanse Federale Recherche, die over de hele wereld jacht maakt op bankrovers, kidnappers, spion nen en smokkeaars en voor zijn privé-ge- noegen ook op schone vrouwen. Dat is ook weer zo in deze film, een sensationele his torie over een bende gouddieven, die het tenslotte na een onafgebroken reeks vecht en schietpartijen tegen Lemmy moet af leggen, dank zij het feit dat het welge schapen liefje van de bendeleider op het laatste en zeer critieke moment de revolver waarmee zij Lemmy om zeep moet helpen, op haar vriendjes richt. Het is geen film voor mensen met zwak ke zenuwen, want iedereen heeft de zakken vol revolvers en is niet bepaald zuinig op de kogels. De film draait alleen in de avondvoor stellingen. 's Middags gaat Doris Day in „Calamity Jane" heel wat zachtzinniger met revolvers om dan Lemmy Caution. S. K. „De terugkeer van Don Camillo" (City) Minder sprankelend darn de eerste Camillo, maar nog altijd een zeer genoege- lijke film, die de bewonderaars van de slagvaardige abbé niet moeten verzuimen te gaan zien. „Zij, die van de zonde leven" (L u x o r) oefent blijkbaar grote aantrekkingskracht uit. Opnieuw geprolongeerd. „The Glenn Miller Story" (Lido). Ook deze film over muziek en Liefde zal de Haarlemmers nog een weekje ter aan schouwing blijven voorbehouden. De manufacturenzaak J. Th. Kort in zijn eerste, bescheiden gedaante van 1854: een trapgeveltje in de Lange Veerstraat. De winkel, waarin de oprichter zijn zaken in 1854 is begonnen werd later door getrokken naar een nevenstaand pand. In 1896 overleed de heer J. Th. Kort en zijn tweede zoon J. Kort volgde hem op. Op 1 Mei 1919 nam diens oudste broer, J. C. Kort, het bedrijf over en deze stelde de heer K. Kruijer als bedrijfsleider en later als beherend vennoot aan. Onder diens krachtige leiding kwamw verscheidene uitbreidingen totstand. Ir. De vereniging herdenking Nationale da gen, Santpoort-station, heeft besloten Koninginnedag niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Het wordt weer een feest voor de jeugd van vier tot veertien jaar. Voor de kleuters er is in „De Toorts" een filmvertoning. Op het plein van de BrederodeschoqJ worden behendigheids wedstrijden gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar zijn. Ook de debutan- tjes zullen dit jaar weer aan het program ma medewerken. Het avondfeest wordt, in samenwerking met de Oranjevereniging Santpoort-dorp, gehouden in het Burgemeester Rijkenspark. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlwèg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Nolf's apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. In Nederland hebben in het afgelopen jaar 1810 buitenlanders gestudeerd, zo blijkt uit „Study Abroad" een UNESCO-uitgave, waaraan ook is medegewerkt door het Inter nationaal Arbeidsbureau van de UNO. Een bewoner van de Middenlaan in Haarlem miste reeds enige dagen ach tereen zijn krant. Aangezien hij er van overtuind was, dat het blad dage lijks bezorgd werd, kreeg hij het ver moeden, dat hier diefstal uit de brie venbus in het spel was. Daarom wachtte hij gistermiddag de komst van de krantenbezorger af, haalde de krant, zodra deze gekomen was, uit de bus, zette er zijn handtekening in en depo neerde het blad vervolgens weer in de brievenbus, waarna hij bleef wachten op de dingen, die komen zouden. En die kwamen spoedig, want het duurde niet lang, of er verscheen een begerige hand in de gleuf ende krant was verdwenen. De lezer uit de Mid denlaan, die zich zijn dagelijkse lectuur zag ontglippen, zette de achtervolging in en had spoedig de dief te pakken. Het bleek een twintigjarige banketbak kersleerling uit Haarlem te zijn, die door de bewoner van de Middenlaan naar diens huis werd teruggebracht. De politie werd gebeld en spoedig zwenkte een wagen van de Radioautodienst de Middenlaan op. Even later bekende de banketbakker-in-spe, dat hij zich reeds enige dagen aan deze krantendiefstal had schuldig gemaakt. Na opgemaakt proces-verbaal is hij weer op vrije voe ten gesteld. De bewoner van de Mid denlaan heeft gisteravond weer als van ouds rustig zijn (eigen) krant kunnen lezen. 1922 werd het tegenoverliggende perceel in de Lange Veerstraat aangekocht, een vroe gere lampenwinkel. In 1926 werden er op nieuw twee huizen ter rechterzijde bijge trokken en de fagade kon toen op de be nedenverdieping verbouwd worden tot een aaneensluitend étalage-complex. In het najaar van 1929 werd het gebouw van het Provinciaal Waterleidingbedrijf aan het Spaarne (naast de Handelmaatschappij, toen Guépin en Van der Vlugt) aangekocht en ais magazijn ingericht. Deze aankoop omsloot ook de bij het bedrijf behorende portierswoning in de Lange Veerstraat. Daardoor konden aan de linkerzijde van het pand een portiek en een tweede ingang worden gebouwd. In 1930 verscheen de naam Kort ook in de Grote Houtstraat, toen nog op nummer 50, tegenover Schravendijk. Sinds 1934 is deze afdeling gevestigd in de percelen 83 tot 87 in de Grote Houtstraat, waar thans ook een afdeling bedden en woningtextiel is ingericht. Het volgende filiaal werd in 1933 ge opend in de Raadhuisstraat 52 te Heem stede. De uitbreiding werd voortgezet in 1946 door een filiaal in Zandvoort aan de Grote Krocht 30 tot 34. Twee jaar later overleed de heer K. Kruijer, aan wiens grote ondernemings geest deze ganse reeks uitbreidingen kon worden toegeschreven. Zijn echtgenote, mevrouw G. KruijerTuytel, en zijn twee kinderen, de heer G. J. Kruijer en mejuf frouw I. J. Kruijer, zetten thans het bedrijf voort, getrouw naar zijn voorbeeld en mede steunend op de toewijding van de door hem opgeleide „generale staf" van ouder personeel. Onder de 90 personeels leden zijn er verscheidenen, die in dit be drijf hun zilveren jubileum reeds gevierd hebben. De lapjeswinkel van weleer heeft uiter aard door de ontwikkeling in het textielvak zijn oorspronkelijk karakter, waarin het accent viel op stukgoed, verloren. Manu facturen is een méér omvattend begrip ge worden door de velerlei geconfectionneer- de artikelen, die in de loop van een eeuw hun intrede hebben gedaan. Die ontwikke ling heeft het thans jubilerend bedrijf nauwgezet gevolgd, evenals de ontwikke ling in deze streek. Daarvan getuigen de filialen in Zandvoort en Heemstede en (vermoedelijk nog in dit najaar) de komst van een filiaal aan de Kennemerlaan in IJmuiden. ADVERTENTIE Ieder origineel Denicotea- pijpje en -filter is voorzien van de naam Denicotea. Belangrijk! Thans ook binnen ieders bereik: nieuwe, aantrekkelijke model len Denicotea-sigarettenpijpjes! Met 1 filter vanaf 2.75 met 11 filters vanaf 3.25 Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels Donderdagavond heeft een groot aantal le den van de Bond van Haarlemse muziek verenigingen het echtpaar Van der Wes- ten-ZuiderduLn uit de Ursulastraat in Haarlem, dat op Zaterdag 24 April zijn platina huwelijksfeest zal vieren, een klin kende serenade gebracht. Voor het huis, dat feestelijk met groen en bloemen ver sierd is, heeft de voorzitter van de bond, de heer H. Cnossen, het echtpaar toege sproken. Na afloop van de plechtigheid, die door vele belangstellenden in de met vlaggen getooide straat werd bijgewoond, heeft de heer D. Donker uit de Ursula straat, die lange tijd in de weer is geweest met het houden van een collecte voor het bruidspaar, de muzikanten bedankt. Vrijdagmorgen heeft de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, het echtpaar een bezoek gébracht. Het ge meentebestuur heeft een grote mand met fruit gestuurd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10