Sovjet-Unie breekt met Australië wegens de kwestie-Petrov Westelijke drie weigeren China als „vijfde grote" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Blijder geluid Vietminh dringt langzaam maar zeker in het fort door Australische diplomaten moeten Rusland binnen 3 dagen verlaten Londen: „Formele breuk" Golf van arrestaties van Sovjet-agenten Twee Belgische soldaten gearresteerd Dame op Rijksstraatweg dodelijk verongelukt Begin Geneefse conferentie wellicht later McCarthy beklaagt zich: Moskou belooft hoger levensstandaard Het woord is aan Droog en zonnig weer Cambodja doet een beroep op de UNO De laatste dagen van D ien Bien Phoe Zij pleegden sabotage aan straaljagers „Ik ben afgeluisterd" Begrotingsrede van de minister van Financiën Koninklijk gezin uit Innsbruck vertrokken In de Noord-Oostpolder werd niet gestemd Zaalchef van Bangdoengs hotel uitgewezen Weerrapport 68e JAARGANG No 242 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 24 APRIL 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 90 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSE FILOSOOF Lord Bertrand Russell heeft in de New York Times eem blijder geluid doen horen omtrent het lot der mensheid dan men tegenwoordig van zo menigeen, die zich tot voorspellen ge roepen acht, pleegt te vernemen. Hij ver werpt de opvatting van „een mensheid, als voortgedreven door boze geesten en niet langer meester van haar eigen lot", radicaal en schrijft haar toe aan luiheid en bijgeloof. De oorlogsrampen die de mensen sinds 1914 hebben getroffen en de bedreiging met nog grotere rampen in deze tijd zijn niet te wijten aan „het lot" maar aan de wil van de mens: aan de hartstocht van velen en de beslissingen van enkelen. Maar die hartstocht en die beslissingen kunnen ook geluk brengen. Enerzijds werkt in de wereld de kracht van de vijandschap tussen communisten en niet-communisten, anderzijds die van het streven, een volgende wereldoorlog te vermijden. Die krachten hebben elkaar tot dusver in een angstaanjagend onzeker evenwicht gehouden. Men zou zich een betrekkelijk geringe gebeurtenis kunnen voorstellen die het verbreekt en een we reldoorlog ontketent, zegt Russell. Het is niet zo gemakkelijk zich een gebeurtenis voor te stellen die het streven naar vrede zou versterken, maar toch geloof ik dat die mogelijk is. Dan komt hij met zijn voorstel. Hij grondt het niet op een mogelijke verande ring in de denkwijze van de Russen, want hij gelooft niet dat zij in een nabije toe komst de Bergrede zullen gaan toepassen. Evenmin gelooft hij aan pogingen om el kaar van wederzijds standpunt af te brengen of aan eenzijdige concessies, die alleen tot overvragen zullen leiden en tot het bereiken van een punt van weerstand. Lord Bertrand Russell wil overleg baseren op de zijns inziens enige overtuiging die aan beide zijden wordt aanvaard: name lijk dat een wereldoorlog even rampzalig zou zijn voor de overwinnaar als voor de verliezer. Er is niets bij te winnen en alles te verliezen. U kent deze overtuiging uit dif'blad; er zijn anderen die haar po gen te verbreiden. De wijze oude Brit wil de vernietiging, die een nieuwe oorlog zou veroorzaken, tot enig agendapunt van een conferentie der groten laat ons zeggen: Big Five maken. Hij wil die conferentie doen voorbereiden door neutralen, die een document zouden moeten opstellen waarin de te verwachten uitwerking van een vol gende oorlog zou zijn neergelegd. Hij stelt zich voor dat de neutralen daarop de com mentaar der machtigen zouden vragen en acht het mogelijk dat die als het werk goed gedaan was eensluidend zou zijn. Èen erkenning van de juistheid der argu mentatie. Erkenning tegenover de neutra len zou erkenning tegenover elkaar mee brengen, die zich niet zou moeten beper ken tot staatslieden maar vergroot moeten worden door onbeperkte publiciteit van het document. Het rapport zou de verlie zen in het licht moeten stellen die vrijwel iedereen in oorlogvoerende landen zou lij den: niet alleen door de volledige vernie tiging van steden maar ook door die van oogsten en de verspreiding van ziekten. Ongetwijfeld terecht merkt Lord Rus sell op dat niets bereikt wordt met de wederzijdse machts-propaganda die nu gemaakt wordt. Op „zijn" conferentie zou niemand „ook maar mogen aanduiden, dat de ene partij beter was dan de andere, of een grotere kans zou hebben om te win nen". Er zou alleen en uitsluitend over oorlogsgevolgen moeten worden gesproken tot men het daarover eens zou zijn en langs die weg tot de zekerheid zou zijn gekomen, dat de ander evenmin van zins zou zijn aan te vallen als men dat zelf zou zijn. Het klinkt misschien voor menigeen eenvoudig en naïef, hetgeen altijd het ge val schijnt te zijn met betogen die een weg naar vrede aanduiden. Maar dat komt doordat zovelen „eenvoudig" en „naïef" zijn gaan toepassen op iedere redenering die niet door wantrouwen beheerst wordt. Wat is hun oordeel over de wederzijdse verdachtmakingen en beschuldigingen, waarvan de wereld vervuld is? Menen zij soms dat die, als geheel beschouwd, iets nuttigs uitwerken? Dat een beschouwing als die van Lord Bertrand Russell, zo een voudig en naïef als men maar wil, belang stelling oogst in het machtige Amerika wordt alleen al bewezen door het feit dat het voornaamste dagblad in dat land, de New York Times, haar publiceert. Niet omdat hij een Engelsman is en een filo soof, want Engelsen en zelfs Engelse filo sofen zijn er veel. Maar wel omdat er zo dringend behoefte is aan eenvoudige, goede raad in de wilde verwarring die de huidige wereldpolitiek is. Men zou kunnen zeggen dat voor Lord Russell's doel die conferentie niet nood zakelijk is, dat het rapport der neutralen, dat hij voorstaat, ook op andere wijze aan de machtigen voorgelegd zou kunnen wor den met de vraag om hun oordeel. Maar de conferentie-vorm zou de indruk ver sterken en de waarde van de publiciteit van het rapport eveneens. Weer kan men naar aanleiding van dit betoog de vraag stellen, al vaak op deze plaats gesteld, waarom regeringen van landen die niet direct in de koude oorlog betrokken zijn, van kleine landen desnoods, geen oor spronkelijkheid en initiatief tonen met het uitsluitend doel, de mensheid wakker te schudden uit een nare droom. Regeringen doen dat niet? Het is geen diplomatiek gebruik, of zoiets? En de kerken dan? En de universiteiten? Dat vroeg of liever kreet de schrijver H. G. Wells, in de z.g. stille aanvangsperiode van de tweede we reldoorlog, tussen September 1939 en April 1940. De kans op beraad en hande len is nu beter; er is geen begin van een oorlog. R. R- NEW YORK. (Reuter). De ambassa deur van Cambodja in de V.S heeft Vrij dag aan de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, een beroep van ziin reform? op de UNO overhandigd aangaande „de aggressie, die Vietminh- troepen jegens Cambodja hebben ge pleegd". De ambassadeur verzocht niet om een of andere actie van de UNO in dit stadium. Cambodja behoudt zich echter het recht %e»or dit in de toekomst te doen. De Sovjet-Unie heeft gisteravond een nota doen overhandigen aan de regering van Australië waarin wordt geëist, dat Australië het gehele Australische diplomatieke personeel in Moskou zal terugroepen. Alle Russische diplomaten in Canberra zijn reeds teruggeroepen. In de nota wordt geprotesteerd tegen de „ontvoering" van me vrouw Petrov, toen zij op het punt stond naar Rusland te vertrekken. Er wordt in gevraagd, dat stappen worden ondernomen om Petrov als „misdadiger" gevangen te nemen en uit te leveren. Sinds Petrov de Russische ambassade op 3 April verliet, heeft de Australische overheid een serie stappen ondernomen, „die er op berekend zijn de verhouding met de Sovjet-Unie nog meer te verbitteren en voorwaarden te scheppen, die een normaal functionneren van de Russische diplomatieke vertegen woordiging in Australië onmogelijk maken" aldus de Russische nota. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft Donderdag in Moskou aan de Australische zaakgelastigde, Brian Hill, gezegd, dat Rusland verlangt, dat het personeel van de Australische ambassade het land binnen drie dagen verlaat. Het ambassade-personeel zou trachten Zondagavond per vliegtuig via Helsinki terug te reizen, aldus Hill. In Moskou en in Londen is men van oordeel, dat de jongste ontwikkeling een "formele verbreking der Sovjet-Russisch- Australische betrekkingen betekent. Australië opende voor het eerst in 1942 een gezantschap in Moskou. In 1943 werd het gezantschap tot ambassade verheven. Sinds 1950 staat een zaakgelastigde aan het hoofd van de ambassade. Washington verrast Ambtenaren van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken toonden zich verrast 'over de gebeurtenissen. Blijk baar, zo zegt men daar, moet de zaak- Petrov voor de Sovjet-autoriteiten zeer pijnlijk zijn, dat zij tot een zo drastische maatregel overgaan. Officieel is geen com mentaar geleverd. Geen toezicht gewenst De rode vlag op de Sovjet-ambassade in Canberra werd hedenochtend ingehaald. Uit de schoorstenen stegen rookkolommen op waaruit men opmaakte, dat de staf zich op het vertrek voorbereidde en do cumenten verbrandde. Alvorens tot verbranden van hun pa pieren over te gaan vroegen de Russen toestemming van de Australische brand weer. Een aanbod van de brandweer om op het verbranden toezicht te houden, werd met grote nadruk afgeslagen. Voor het hek van de ambassade, dat werd bewaakt door een grote herdershond, verdrongen zich 'talrijke nieuwsgierigen. Een persfotograaf, die een foto wilde ma ken, werd bespoten door een lid van de ambassade, die volgens voorschrift van de brandweer op de binnenplaats met een brandslang de wacht hield, terwijl de pa pieren werden verbrand. De Australische zaakgelastigde in Mos kou, Hill, heeft Vrijdag aan AFP ver klaard, dat het voor de Australiërs moei lijk zal zijn, de Sovjet-Unie binnen de ge stelde termijn te verlaten. Hij zei van oor deel te zijn, dat Australië Groot-Brittan- nië zou verzoeken, de Australische be langen in de Sovjet-Unie waar te nemen. De Russische burgers hebben Vrijdag avond-voor het eerst van de kwestie Pe trov gehoord, toen radio-Moskou de Rus sische protestnota aan A.ustralië in zijn binnenlandse uitzending bekend maakte. Noch radio-Moskou, noch het Russische persbureau Tass hadden eerder melding van deze zaken gemaakt. Buitenlandse uitzendingen hierover werden gestoord. Radio-stations in andere communistische landen hebben evenmin over de zaak Pe trov berichten gegeven. De drie Russische functionarissen, die de opdracht hadden mevrouw Petrov naar Rusland te brengen, zijn Vrijdagavond per vliegtuig in Oost-Berlijn aangekomen, al dus het persbureau DPA. De onthullingen van de gedeserteerde kapitein van de Russische geheime dienst, Chochlof, hebben inmiddels geleid tot een golf van arrestaties van agenten, die voor de Russische MVD werken, aldus wordt van geallieerde zijde te Bonn vernomen. In vele delen van West-Europa zijn reeds personen in hechtenis genomen en verhoord. De Amerikaanse waarnemende Hoge Commissaris in West-Duitsland, Dowling, heeft in een schrijven aan de Russische Hoge Commissaris, Semjonof, krachtig ge protesteerd tegen de door de Russische geheime dienst beraamde „moord" in West-Duitsland en de „brutale ontvoe ring" van een functionaris der Russische emigrantenorganisatie uit West-Berlijn. Deze twee gebeurtenissen „wijzen op een Hoe hevig de strijd in Indochina is demonstreert deze geheel vernielde brug over een thans nog droge rivier nabij Hue. PARIJS (Reuter) Het Franse opper bevel maakte Vrüdag bekend, dat een Viet minh-regiment in de nacht van Donderdag op Vrijdag een gevaarlijke wig in de cen trale vesting Dien Bien Phoe in Indochina heeft gedreven door de verovering van een sleutelpositie in het Westen en de Noor delijke helft van het landingsterrein. De Vietminh-troepen zitten reeds op zeshon derd meter afstand van het hoofdkwartier van generaal De Castries. Volgens het opperbevel is het gevaar voor de vesting ernstiger geworden. Aan beide zijden werden Donderdagavond zwa re. verliezen geleden. Tenminste één Viet- minh-bataljon van 800 man, uitgerust met messen, handgranaten en machinepistolen, drong in de stellingen van de Fransen door. In Parijse militaire kringen werd Vrijdag toegegeven dat de Vietminh-tactiek om het ene steunpunt van Dien Bien Phoe na het andere te isoleren en het vervolgens mili tair te „wurgen", succes blijkt te hebben. Zij verklaarden voorts dat, indien de communisten er in zouden slagen het Noord-Westelijke steunpunt vain de ves ting volledig in hun macht te krijgen, het voor de Franse luchtmacht steeds moei lijker zal worden de voorraden en ammu nitie, die de verdedigers dringend nodig hébben, af te werpen. Amerikaanse „Globemasters" met Fran se valschermtroepen aan boord bestemd voor Dien Bien Phoe, zijn Vrijdag op Cey lon aangekomen. Naar verluidt zijn enkele der toestellen na het innemen van brand stof onmiddellijk weer vertrokken en zou den de overige later op de dag de reis voortzetten. Van officiële zijde word't strikte geheimhouding over het transport betracht. AFP meldt, dat Donderdag vier Ameri kaanse vliegtuigen met Franse parachutis ten op het vliegveld bij Colombo zijn aan gekomen. Drie er van vertrokken latei- naar Bangkok. Vrijdagochtend arriveerden nog drie Amerikaanse vliegtuigen. De regering van Ceylon heeft Vrijdag in een communiqué verklaard, dat haars in ziens geen bezwaar kan bestaan tegen het feit, dat vliegtuigen met troepen voor In dochina op weg daarheen Ceylon aandoen. Dit geldt eveneens voor troepenschepen, die Ceylon onderweg aandoen. De regering van Ceylon is in deze kwestie geraadpleegd en gaf haar toestemming voordat de vlieg tuigen arriveerden. „Er is geen sprake van dat Ceylon een koloniale oorlog steunt. Ceylon is echter beslist tegen communistische aggressie en infiltratie", zo besluit' het communiqué. opzettelijk schandalige en onbeschaafde gedragslijn" van de Russische regering, aldus Dowling. In de brief werd voorts gezegd, dat de MVD-kapitein Chochlof zich vrijwillig bij de Amerikaanse autoriteiten in Frankfort had gemeld. Dowling verzoekt de Russen daarom, Chochlofs echtgenote en kind toe te staan, Moskou te verlaten en zich bij haar man te voegen. Vrees voor mevrouw Chochlofs lot Een leidende functionaris van de orga nisatie van Russische uitgewekenen, N. T. S., verklaarde Vrijdag in West-Berlijn te hopen, dat mevrouw Chochlof er in is geslaagd „asyl te zoeken in een Westelijke ambassade in Moskou". Er zou dan een kans bestaan, dat zij legaal het land zou kunnen verlaten op een ogenblik, dat „de Sovjets in ruil iets van het Westen wen sen". Hij deelde voorts mede, dat Okolówitsj, die Chochlof had moeten vermoorden, een „beroepsrevolutionnair in de beste zin van het woord is", die de psychologische oorlogvoering van de organisatie tegen de Sovjet-regering leidt. Okolowitsj had voor de oorlog geheime reizen gemaakt door de Sovjet-Unie, tot aan de Kaukasus toe. De functionaris verklaarde, dat de N.T. S. in de Sovjet-Unie kleine zelfstandige groepen, bij voorkeur met niet meer dan drie leden opbouwt. Functionarissen van de Amerikaanse geheime dienst in Bonn verklaarden te menen, dat de Sovjet-Unie gedwongen zou zijn haar gehele inlichtingen- en sabo tage-apparaat in Duitsland en Oostenrijk te reorganiseren als gevolg van Chochlofs desertie. Mogelijk was men reeds met deze reorganisatie begonnen. De Belgische recherche heeft een tweetal soldaten gearresteerd van de basis voor straaljagers te Florennes, die zich schuldig hebben gemaakt aan sabotage. Beiden heb ben bekend. Zoals men zich herinnert deden zich ver leden jaar te Florennes verscheidene ge vallen van sabotage voor waardoor een zestal straaljagers op de grond werd ver nield. Bij onderzoek bleek, dat een me talen voorwerp in de luchtaanvoer was ge plaatst, waardoor de motor na het aanzet ten ontplofte. Gisteravond omstreeks half acht heeft er op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een verkeersongeval plaatsgehad, dat aan de vrouw van een hoofdagent van politie het leven heeft gekost. De 55-jarige mevrouw M. van der Veen De Roode, uit de Meeuwenstraat, fietste op de Rijksstraatweg in Noordelijke richting. Op een gegeven ogenblik zwenkte zij plot seling naar het midden van de rijweg. De chauffeur van een bestelauto, die vlak achter haar reed, kon haar toen niet meer ontwijken. Zij sloeg met haar hoofd tegen de carrosserie boven de voorruit en werd ongeveer vijftien meter meegesleurd. Zij was onmiddelijk dood. De voorruit van de auto werd beschadigd. De fiets werd vrij wel onherstelbaar vernield. Hoofdagent Van der Veen hoorde in zijn woning het ongeluk gebeuren. Toen hij op de Rijksstraatweg aankwam zag hij dat zijn vrouw het slachtoffer was. Dit is het vijfde ongeluk met dodelijke afloop sinds 1 Januari en het tweede dat op de Rijksstraatweg gebeurde. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ PARIJS. (Reuier). De Westelijke „Grote Drie" hebben de Russische eis, dat communistisch China de status van grote mogendheid moet hebben on de aanstaan de conferentie van Genève, van de hand gewezen. De V.S., Frankrijk en Engeland betogen dat China als gast aanwezig kan zijn, evenals andere mogendheden buiten de Grote Vier. Het gerucht, dat de Grote Drie in Parijs zouden overwegen de ope ning van de conferentie enige dagen uit te stellen, heeft in Genève nieuwe verwar ring gesticht, aldus meldt de ANP-corres- pondent. Deze verwarring komt voornamelijk voort uit het feit, dat het Europese secre tariaat van de UNO, hoewel het de confe rentie moet voorbereiden, weinig' of niet op de hoogte wordt gehouden van wat er elders nu eens in Washington, dan weer in Londen of Parijs door de Grote Drie wordt besproken. Bovendien zijn er in Genève nog' altijd geen hoge functiona rissen van de grote mogendheden aanwe zig, die met gezag namens de delegatie van hun land zouden kunnen spreken, zodat de UNO-ambtenaren zich tot niemand kun nen wenden. Men is het ook nog niet eens geworden over een regeling van het voorzitterschap en met name niet over de vraag, welke van de vier ministers de openingszitting zal presideren. Om deze moeilijkheid op te lossen heeft de Engelse vertegenwoordiger Vrijdagochtend tijdens een geheime be spreking van de Vier voorgesteld, het hoofd van hét Europese bureau van de UNO de Nederlander A. Pelt, te verzoeken deze vergadering te presideren, maar in gezaghebbende kringen werd het hoogst onwaarschijnlijk genoemd, dat deze op lossing zal worden aanvaard. Een punt, waarover de Westelijke mo gendheden het onderling nog niet eens zijn, is de verdeling der kosten van het ge meenschappelijke Westelijke secretariaat. Het leeuwendeel van de kosten zal in elk geval wel door de Verenigde Staten moeten worden gedragen. Weinigen in Genève geloven dan ook, dat het voorlopige crediet van 200.000 dollar, dat president Eisenhower aan hei Congres heeft gevraagd voor de Amerikaanse kosten van de con ferentie (waarin dus zowel de bijdrage aan het secretariaat als de kosten van de dele gatie zijn begrepen) voldoende zal zijn. Volgens de jongste voorstellen zou het Ne derlands aandeel in de secretariaatskosten De bijzondere subcommissie van de Ame rikaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar het geschil tussen senator McCarthy en het leger, heeft Vrijdag eenstemmig be sloten, zich te verzekeren van alle aan tekeningen en opnamen van afgeluisterde telefoongesprekken, waarbij alle voor naamste figuren in het geschil zijn be trokken. McCarthy zei, dat het afluisteren en op nemen van een telefoongesprek, dat hij in November met de minister van het leger, Stevens, gevoerd had, „een ongepaste en onwettige daad" was. Hij eiste dat de sub commissie de verslagen van de opgenomen telefoongesprekken naar en van het kan toor van Stevens sinds het begin van het onderzoek naar het communisme in mili taire kringen, in beslag zou nemen. De commissie besloot echter, deze stuk ken en opnamen als bewijs openbaar te maken, indien zij voor het onderzoek van belang zijn. Het verhoor wred tot Maandag verdaagd. tussen de 3 en 4 pet. van het geheel bedra gen. Dulles' „reclame" Volgens de Parijse correspondent van de „New York Times", Benjamin Welles, wordt in Franse diplomatieke kringen ver nomen, dat Engeland en Frankrijk de Ge neefse conferentie wensen te beginnen met het krachtige stellen van de eis tot het on middellijke staken van het vuren in Indo china met als alternatief de snelle organi satie van een Zuid-Oost-Aziatisch ver bond. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, zou zich echter hier tegen verzetten, daar de wereld dit als te ken van zwakheid en niet vain kracht zou uitleggen. De ice-president van de Verenigde Sta ten, Richard Nixon, heeft aan een diner van de republikeinse partij verklaard, dat een van de hoofddoelen van de Amerikaan se politiek is „er voor te zorgen, dat Indo china niet in communistische handen valt en zo mogelijk zonder dat hier Amerikaan se troepen bij te pas komen" Volgens de Amerikaanse regering is de enige taal die de communisten verstaan macht, vastbera denheid en standvastigheid. De regering is voorts van mening, „.dat revoluties, ge steund, geïnspireerd en beheerst door com munistische leiders, niet langer als plaatse lijke burgeroorlogen kunnen worden be schouwd". De minister van Financiën der Sovjet- Unie, Verev, heeft in zijn voor de Opper ste Sovjet gehouden begrotingsrede de burgers der Sovjet-Unie voor het lopende jaar een nieuwe en aanzienlijke verbete ring van hun materiële levensomstandig heden in het uitzicht gesteld. De zware industrie blijft de voornaamste plaats innemen in de economische ontwik kelingsplannen. Het ligt in de bedoeling, dat de productie dezer industrie in 1954 12 percent groter zal zijn dan die productie van het afgelopen jaar. De productie der lichte industrie zal zich in een sneller tempo moeten ontwikkelen dan in het af gelopen jaar. In de eerste helft van 1953 is de productie van verbruiksgoederen met 7 percent en in de tweede helft met 14 percent gestegen. Als gevolg van maatregelen in Augustus en September 1953, waren de verplichte leveranties van granen, vlees, melk en groenten met bijna 45 percent toegenomen. De boeren hadden hun inkomsten met bij na 9 milliard roebel zien stijgen, terwijl zij anderszijds 6 milliard roebel minder belas ting betaald hadden dan in 1952. Om de productie van de landbouw te stimuleren was namelijk in 1953 van de agrarische bevolking 2'/2 maal minder be lasting geheven dan in 1952. Als gevolg van de prijsverlagingen der laatste jaren waren de levensmiddelen en andere ver bruiksgoederen in de Sovjet-Unie nu 50 a 70 percent lager in prijs dan in 1947. INNSBRUCK. (AFP). Koningin Ju liana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene ziin vanochtend om 9.40 uur plaatselijke tijd per vliegtuig uit Innsbruck naar Nederland vertrokken. Nivelle de la Chaussée: Laat ons doen wat gedaan moet worden en niet hetgeen men doet. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten is in de Noord-Oostpolder niet ge stemd. Dit gebied is niet provinciaal in gedeeld, zodat hier voor de Provinciale Staten ook geen verkiezingen gehouden werden. Krachtens de Grenscorrectiewet wor den, wat de toepassing van de Kieswet betreft, de gebieden Tudderen en Elten ingedeeld bij respectievelijk Limburg en Gelderland. De Kieswet is in deze gebie den niet van toepassing op de daar wo nende Duitsers. De Nederlandse ingeze tenen hebben wel aan de verkiezingen deelgenomen. In het Drostambt Elten werden 422 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan kregen de K.V.P. 328 stemmen, de Partij van de Arbeid 53. de C.H.U. 11, de A.R. 20, de V.V.D. 1, de C.P.N. 4, de K.N.P. 1, de Staatkundig Gereformeerde Partij 2 en het Gereformeerd Politiek Ver bond 2. In het drostambt Tudderen, dat 512 stemgerechtigden telde, -zijn 398 geldige stemmen uitgebracht, waarvan de K.V.P. 350 kreeg, de P.v.d.A. 33, de Prot. Chr. 8, de C.P.N. 3, het G.P.V. 0 en de K.N.P. 4. DJAKARTA. Van het hoofdparket in Djakarta verneemt Aneta, dat de zaalchef van het Bandoengse hotel Savoy-Homan, die enige tijd geleden bij een razzia is aan gehouden omdat zijn papieren niet in orde waren, Indonesië zal moeten verlaten. De reden is, dat zijn immigratiepapieren zijn verlopen. Aan deze zaalchef, de heer Schenkel, èn aan de beheerder van hetzelfde hotel, de heer Schouten, was een meldingsplicht op gelegd en zij mochten Bandoeng niet ver laten. De papieren van de heer Schouten zijn echter verlengd. De heer Schenkel zal met de eerste boot gelegenheid uit Indonesië moeten vertrek ken. Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds meer dan veertien dagen is er in ons land sprake van droog weer met koude nachten. Gedurende 16 achtereenvolgende dagen werd in De Bilt een totale hoeveel heid neerslag van 3 mm. gemeten. Nacht vorst en droogte hebben tot op heden zeer belemmerend gewerkt bij de groei van het gewas. Daarom wordt vooral door belang hebbenden in de land- en tuinbouw ver langend uitgezien naar warmer weer en regen. Het droge weer zal echter nog en kele dagen voortduren. Er komt namelijk maar weinig verandering in de luchtdruk verdeling. Het gebied van hoge barometer standen, dat zich reeds een week in het zeegebied tussen Noorwegen, IJsland en Schotland wist te handhaven, is zelfs nog iets in betekenis toegenomen. De depressie activiteit op de Oceaan is niet belangrijk genoeg om het hoge drukgebied aan te tasten of van plaats te doen veranderen. Zodoende mag in het weekeinde op droog en zonnig weer worden gerekend, hoewel in de kustprovincies aanvankelijk nog wol kenvelden van zee uit het land kunnen binnen drijven. (van hedenmorgen 7 uur) weers EO E -? J. ,C cL to a to c ta estand f O 12 p U H E- i- 2.5 Helsinki licht bew N 5 3 0 Oslo onbewolkt N 2 5 0 Stockholm onbewolkt NNW 6 2 0,5 Kopenhagen onbewolkt N 8 5 0 Londen zwaar bew N 1 6 0 Amsterdam onbewolkt windstil 2 0 Brussel mist NNO 2 4 0 Parijs onbewolkt NNW 1 2 0 Bordeaux mist windstil 7 0,1 Grenoble onbewolkt windstil 4 0 Nice half bew. NNW 4 9 0 Warschau zwaar bew W 3 4 0 Berlijn zwaar bew, W 1 7 0 Frankfort nevel windstil 3 0 München nevel ZW 2 3 0 Zürich nevel windstil 1 0 Genève nevel O 1 2 0 Locarno onbewolkt windstil 3 0 Wenen zwaar bew windstil 4 0 Innsbruck nevel windstil 3 0 Rome onbewolkt NO 3 10 0 Neerslag laatste 24 UUI AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met aanvankelijk overdrij vende wolkenvelden. Hier en daar och tendmist. Morgen overdag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering in temperatuur. 25 April Zon op 5.24 uur. onder 19.53 uur. Maan op 2.01 uur. onder 10.20 uur. 26 April Zon op 5.22 uur, onder 19.55 uur. Maan op 2.28 uur. onder 11.38 uur. Maanstanden 26 April 557 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in ÏJmuiden Zaterdag 24 April Hoog water: 7.14 en 19.42 uur. Laag water: 2.50 en 15.10 uur. Zondag 25 April Hoog water: 8.01 en 20 37 uur Laag water: 3.30 en 15.52 uur. Maandag 26 April Hoog water: 9.05 en 21.44 uur. Laag water: 4.14 ën Ï6.51 uur. OOOOOOOOOOCX» vrtf/YfrYv^viy»

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1