Bouwers van corso-wagens lieten hun fantasie de vrije loop J Agenda voor Haarlem De beelden in de Keukenhof Internationaal Muziekconcours in Hillegom geopend Melodie in Bloemen Nieuwe televisiestudio komt in Hilversum Bloemenfeest opnieuw luchtiger en speelser Atoomgeleerden hekelen Washington „Harmonie onder de volken" door „harmonie der muziek" 3 Compositie prijsvraag van het Bijbelgenootschap KALK? Neem voortaan Extra contingent woningen voor medewerkers Kantoprmactiinehandel P. HARTOG Scooterfabriek naar Schiedam Opbouwen en afbreken Nederlands overbevolking en de emigratie Hollandsche Sociëteit sticht kantoor in Canada VINKESTEIJN Co. As van vijf verzetslieden in Loenen bijgezet Vereniging voor Mulo Gedeserteerd uit bet Vreemdelingenlegioen Pauselijke brief aan Duitse bisschoppen UNO-subcommissie voor ontwapening vergaderde Massale uitbraakpoging in Oost-Duitse gevangenis ZATERDAG 24 APRIL 1954 Na bestudering van de ruim tachtig in zendingen voor de compositieprijsvraag van het Nederlands Bijbelgenootschap is het de jury duidelijk geworden, hoe moei lijk het thans is geworden om originele muziek voor gemeentezang te componeren. Zij heeft het lied „Een ruiter draaft door alle landen" (tekst van ds. O. Jager) on der het motto „Straatsburg" en het lied „Here God, het woord der waarheid" (tekst van prof. dr. P. Boendermaker) onder het motto „Canticum novum" kunnen bekro nen. Na openipg van de naambriefjes bleek van beide liederen de heer Willem Vogel te Amsterdam de componist te zijn. De jury vond geen termen aanwezig één van de voor het lied „Heb dank o God van alle leven" (tekst van Fedde Schurer) in gekomen composities te bekronen. ADVERTENTIE De lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie!) Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocoladesmaak, bij apothekers en drogisten. N.V. PHILIP5-ROXANE PHARMACEUTISCH CHEMISCHE INDUSTRIE „DUPHAR" - AMSTERDAM - OLST - WEESP De bouwers van corsowagens zijn pas tevreden als ze een hele nacht door kunnen werken. Vrijdagmorgen begon men met het steken van bloemen en zo lang het licht is, schijnt men over zeeën van tijd te beschikken. Pas des nachts gaat men hard aan de slag. Vannacht waren er niet minder dan een zevenhonderd mensen bezig om enkele millioenen hyacintenbloemen op de dertig praalwagens te prikken. Vanmorgen vroeg konden de laatste bloemtoeven worden aangebracht en om ongeveer acht uur klonk het eerste „Rijden maar". Op dat ogenblik schoven de deuren van de H.B.G.-hallen te Lisse open en gleed de eerste wagen naar buiten. Het gemeentebestuur van Hilversum heeft van het provinciaal bestuur te Haar lem bericht ontvangen, dat aan Hilversum een extra contingent van 300 woningen is toegewezen, waarvan een belangrijk deel bestemd is voor de medewerkers van de televisie. In het feit, dat een zo groot contingent voor televisie-medewerkers is toegewezen, meent men het antwoord te zien op de vraag, waar over enkele jaren de defini tieve velevisiestudio zal verrijzen. Desge vraagd deelde de heer J. W. Rengelink, secretaris der Nederlandse Televisie Stich ting. mede, dat het inderdaad in de bedoe ling ligt de TV-studio mettertijd te Hilver sum te bouwen. ADVERTENTIE Schoferweg 123 - Haarlem - Tel. 12681 TEL- EN REKENMACHINES Om half twaalf begon de jury haar moei lijke taak, want men gaat het steken van de bloemen met het jaar beter leren doen en hoe mooier de wagens, hoe meer er op ieder foutje moet worden gelet. Dit corso is weer mooier dan verleden jaar. Het is luchtiger en speelser. Het mo tief „Melodie in Bloemen" heeft veel fan tasie wakker geroepen. Opvallend is, dat de meeste ontwerpen zijn gebaseerd od operette en opera-fragmenten. Soms is het niet gemakkelijk om de samenhang te vin den, maar aan de schoonheid van de wa gens doet dit niets af. De onderwerpen lenen zich tot speelsheid, want wat wil men sprookjesachtiger dan „Duizend en één Nacht", de operette van Joharon Strauss. Zo licht als de muziek is de wagen. Een bark met een baldakijn, gedragen door ijle pilaren, waaronder de vorst Suleiman met zijn harem verblijft. „Die schone Galathea" jagend in haar prachtige schelpboot, wordt getrokken door zeven dolfijnen. Het is een spei van soepele lijnen en kleuren. Geen wonder dat de or ganisator van het corso in Hannover(Duits- land) met stomheid geslagen was. „Hier bén ik nog maar een leerjongen, een stu dent bij professoren. Zo iets heb ik nog nergens in de wereld gezien." Internationale belangstelling „We kunnen veel in de States, maar dit niet," zeiden Lymann K. Harris en zijn vrouw uit Kentucky. Zij waren op doorreis van de Saar naar Amerika en hadden geen tijd het gehele corso te zien. Zij waren toch even komen kijken en hebben zich vast voorgenomen toch nog eens in de lente naar Holland te komen. De heer Harris bewonderde het zeil op de Santa Maria het meest. Een andere boot, een Vikingschip, ver voert de Zweedse bloemen- en de fruit- koningin. de gasten van de Zweedse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren. „In een Chinese Tempeltuin" van Ketel- In de gemeenteraad van Schiedam is een voorstel aangenomen tot het verlenen van borgstelling door de gemeente voor een bedrag van 500.000 ten behoeve van de bouw van een industriehal. Hierin zal de N.V. Centrale Werkplaats, waar een Ne derlandse handelmaatschappij achter staat, een scooterindustrie vestigen, waarvan de producten zowel voor de binnen- als voor de buitenlandse markt bestemd zullen zijn. Deze scooterindustrie zal de eerste in Ne derland zijn. De wagen Sancta Maria", die in de loods van het Hollands Bloembollen Genootschap" gebouwd werd en waar aan talrijke mensen de gehele nacht hadden gewerkt, moest vanmorgen voor een gedeelte weer afgebroken worden. Men had er namelijk niet op gelet, dat de top van de mast van dit schip on mogelijk door de uitgang kon. xdoooocxx*xoooocxxxx>oooooooocooooocooooooccococxxx>docoo<x by staat een „echte" Chinese uit Sassen- heim als in een sprookje. Alles is even licht en kleurig aan deze wagen. „Willem Parel en zijn Orgel" zullen de strijd aanbinden met de Schotse Hooglan ders, die Vrijdagmiddag ook de wagens zijn komen bekijken. Een van de muzikan ten vertelde ons, dat hij nog nooit voor zo iets moois had mogen spelen. De Hollandse draaimolen, die echt draaien kan. met overal verspreid imitatie draaiorgelpoppen liet weer eens zijn draaiorgel-muziek bij het vertrek uit Lisse schallen. Maar hoe aardig deze klanken ook waren, de sneeuw man op een andere wagen, die voor de lente vlucht, kon er geen vrolijk gezicht bij trekken. Het thema bloemen en liefde werd mooi gecombineerd in Barcarolle uit Hoffmans vertellingen en het samenzijn van Faust met Margaretha uit de Opera Faust. Het is bijna te veel om al die prachtig uitgevoerde taferelen te beschrijven. Vele duizenden mensen waren al vroeg naar Hillegom, Lisse en Sassenheim gekomen om een glimp op te vangen en om een goéd plaatsje te zoeken voordat het leger van honderdduizenden naar de bollendorpen zou stromen. De zon liet zich gelukkig ook zien en dat is bijzonder verheugend, want het corso wint vele malen aan kleur als de gouden zonnestralen al die lentepracht be spelen. Tegelijk met de opening van de. confe rentie over Azië zal Maandag in het ge bouw van de UNO in Genève een confe rentie van de inter-gouvernementale com missie voor Europese landverhuizing be ginnen. Gedelegeerden van 24 landen zul len er aan deelnemen. In het rapport van de directeur der com missie, Hugh Gibson, wordt Nederland „een van de drie meest critieke gebieden van overbevolking in Europa" genoemd. De twee andere zijn Italië en Griekenland. Het rapport vermeldt, dat de commissie gedurende de 27 maanden van haar werk zaamheden heeft meegewerkt aan de emi gratie van 205.000 Europeanen. Zij hoopt dit aantal gedurende de resterende acht maanden van dit jaar met 78.000 te ver hogen. Gibson zal in zijn rapport verder mede delen, dat de commissie in de eerste vier maanden van 1954 slechts aan 225 Neder landse emigranten medewerking heeft kun nen geven, waarvan de meesten naar Zuid- Amerika gingen. Gibson verwacht echter, dat het aantal gedurende de volgende maanden groter zal zijn, vooral omdat Nederland waarschijnlijk de hulp van de commissie nodig zal hebben voor het be schikbaar stellen van meer scheepsruimte dan die, waarover de Nederlandse regering op het ogenblik voor het transport van emigranten kan beschikken. De Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen N.V. Ao 1807 te Amsterdam, heeft besloten een kantoor te vestigen in Canada. De daarvoor van de Canadese autoriteiten vereiste vergunning is reeds toegezegd. Dit kantoor biedt allerlei mogelijkheden voor Nederlanders, die naar Canada emi greren en een financiële brug van ons land naar Canada willen slaan met betrekking tot hun gezinsverzorging. De maatschappij zal zich in haar bedrijfsvoering echter niet tot de Nederlandse emigranten beperken. Het kantoor zal gevestigd worden te Toronto en onder leiding staan van een onderdirecteur der maatschappij, mr. J. C. Tupker. DAMES - HEREN BADKLEDING Degene die naar de Keukenhof gaat met als voornaamste doel de daar tentoonge stelde beelden van Nederlandse kunste naars te gaan zien, zal een hele toer heb ben om alle zesentwintig geëxposeerde werken op te speuren. Mij is het tenminste zo vergaan, dat ik na anderhalf uur wan delen in dit prachtige park op -mijn punt van vertrek terugkeerde en toen bemerkte het met de eerste prijs bekroonde bee.ld „Penelope" van Han Wezelaar niet gezien te hebben. Met behulp van een plattegrond op het informatiebureau ben ik er tenslotte toch in geslaagd het te vinden. De algemene indruk van de inzending van dit jaar is deze, dat veel oudere en bekendere beeldhouwers verstek hebben laten gaan en dat er minder extravagante sculpturen werden ingezonden dan twee jaar geleden. De „Ruiter te paard" van P. Koning heeft een vaste plaats gevonden bij de in gang van de bloemententoonstelling. Zich helder wit afstekend tegen de blauwe voor jaarshemel, geflankeerd door de kleurige vlaggen die vrolijik in de wind wapperen, vormt het een opwekkend accent. De stichting Kunst en Gezin, die ook nu weer de beelden bijeen gebracht heeft, is dit jaar ook eens in het Zuiden van het land gaan speuren. Uit Maastricht, Tilburg en Breda bracht zij een aantal werken mee waarvan verscheidene het stempel van onze jongste academie voor schone kun sten dragen. Van F. Timmermans is er een fors beeld, voorstellend Franciscus van Asisi met een duifje in de hand. Het is een aardig beeld, zwaar van vorm, mild en gemoedelijk van uitdrukking met het om- hooggeheven gelaat, maar zó Zuidelijk van aard. dat het moeilijk kan aarden in het heldere, nuchtere licht van de Hollandse kuststreek. Hetzelfde geldt voor het overi gens minder geslaagde beeld „De Barm hartige Samaritaan" van A. Engelen. Deze menslievende figuur, zeer Limburgs-regio naal het hoofd bedekt met een mijnwer- kershoed, staat wat wezenloos de verire horizon te bezien en zijn ezeltje wil ook wel graag weer terug naar de zachte glooiingen en heuvels van het Zuiden. Deze monumentale beeldhouwkunst vraagt een décor van solide architectuur. In de natuur doen de massieve vormen te na drukkelijk aan. Juist een tentoonstelling als deze zou de beeldhouwers eens kunnen inspireren tot het vervaardigen van een echt tuinbeeld. Het wisselend spel van licht en schaduw zal zowel op de vormgeving als bij de keuze van het materiaal zijn invloed moe ten doen gelden. Een geslaagde poging in die richting dunkt mij het speelse „Kind met hert" van Jonkvrouwe van Pa Handt. Het is misschien wat conventioneel van opvatting, maar men moet toch veel be wondering hebben voor de gekunde en gevoelige wijze, waarop het corpus van het dansende jongetje is gemodeleerd. Gaat men er van uit welke vormen het in de openlucht goed doen, dan dient de open compositie „Alpha" van Wong-Lun- Hing genoemd te worden. De gesDannen vormen, die twee figuren meer suggereren dan verbeelden, duiden een opwaartse be weging aan, die evenwichtig en tevens gracieus is. Uiterst problematisch is het beeld van B. Gurotenaar „Jacob en de engel". Hoewel d« vormen en de bewegingen der worste lende figuren moeilijk zijn te volgen en stellig „ongewoon" zijn. ontroerde dit beeld mij toch, al zou het mij moeilijk vallen te omschrijven waardoor de emotie nu pre cies wordt teweeggebracht. Misschien is het te verklaren doordat men de indruk krijgt, dat de ongewone en niet makkelijk te verstane vormgeving niet ontstaan is uit zucht naar originaliteit, maar uit de nood zaak zich alleen zó te kunnen uiten. Dit kan men stellig niet van alle wer ken zeggen, ook niet van het met een der de prijs bekroonde beeld „Don Quiehotte" van J. Snoeck, waarin wel geestige vond sten verwerkt zijn, maar dat toch wel wat in het caricaturale is blijven steken. Knap van opstelling en modelé is de met de tweede prijs bekroonde groep „Taurus" van A. Schalier. De grote zittende vrouwenfiguur van ADVERTENTIE HAARLEM TEL. 25382 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK ZATERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Een dag aan zee", Haagse Comedie, 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Convooi naar Mal ta 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie liefdes", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Bittere ervaring", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. „Vrouwen in de nacht'*, 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: ..Trans continent express", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 25 APRIL Stadsschouwburg: „De leeuwerik", Haagse Comedie, 7.30 uur. Cultura, Jansstraat: Ned. Ver. van Spirit. „Harmonia"; bijeenkomst, 10.30 uur. Roxy-theater: Instituut voor Ar beidersontwikkeling, filmochtend, 10.30 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Fanfan ia Tulipe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Convooi naar Malta", 14 jaar. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Jeugdprogramma met tekenfilms, 11 uur. „Drie liefdes", 14 jaar. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Bittere er varing", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Faust en de duivel", 18 jaar, 11 uur. „The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4.20, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Hands across the border", alle leeft.. 2 en 4.15 uur. „Trans continent ex press", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 26 APRIL Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst. 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld, 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo". alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Convooi naar Malta", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Drie liefdes", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane", alle leeft., 2 eii 4.15 uur. „Bittere ervaring", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4.20. 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Hoffmans vertellingen", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Hands across the border" alle leeft., 2.30 uur. „Pony express", 18 jaar, 8 uur. Wezelaar draagt als titel „Penelope". Het vertrouwen, dat die verlaten' vrouw in de uiteindelijke terugkeer van Odysseus be zielde, heeft Wezelaar gestalte gegeven door aan zijn figuur een statische rust te verlenen. Het is een imposant werkstuk, dat een grote concentratie verlangt zal hebben en daardoor de „adem" gekregen heeft die men in beeldhouwkunst tenslotte steeds wil ondergaan. Een beetje Italianiserend, maar niette min toch hoog te waarderen om de fraaie stand en delicate vormentaal is het staan de naakt van Titus Leeser. Bij het vijver tje met de fonteinen heeft het een uit stekende plaats op de tentoonstelling ge vonden. OTTO B. DF. KAT. Het (met een derde prijs) bekroonde beeld „Don Quiehotte" van J. Snoeck uit Voorburg. Onder zeer grote belangstelling is op die erebegraafplaats te Loenen de as van vijf slachtoffers van het tweede O.D.-proces bijgezet. Deze slachtoffers waren: P. C. Groene weg e, R. A. Uding, G. Mante, J. D. G. Thijssen en A. J. Wagner. Zij werden op 25 September 1942 op last van de Duitsers in de Bloemendaalse dui nen gefusilleerd en vervolgens te Velsen gecremeerd. Hun as werd hierna overge bracht naar Duitsland, waar de urnen na de oorlog door de activiteit van de Oorlogs gravenstichting werden opgespoord en naar Nederland teruggevoerd. Schoolhoofden moeten ontlast worden van rompslomp In de jaarvergadering van de Vereniging voor Mulo, welke te Rotterdam gehouden is, had de afdeling Haarlem voorgesteld het hoofdbestuur op te dragen stappen te doen, die er toe kunnen leiden, dat hoof den van grote Ulo-scholen zoveel mogelijk worden ontlast van werkzaamheden, die niet rechtstreeks behoren tot hun leiding gevende taak. In een toelichting zei de af deling: Indien een hoofd van - een grote Uloschool zijn taak als coördinator, stimu lator en vraagbaak voor de ouders naar behoren zal vervullen, moet hij ontlast worden van alle rompslomp, die voor zover de zorg voor het schoolgebouw betreft, kan worden overgedragen aan een concierge en voor zover het de schooladministratie aan gaat aan een administrateurtriceDe noodzaak hiervan, die bij het middelbaar onderwijs reeds lang wordt erkend, geldt in dezelfde mate voor het Ulo. Tevens, aldiis de toelichting, dienen de wettelijke bepalingen zodanig gewijzigd te worden, dat een vermindering van het aan tal lessen, gegeven door het hoofd, niet leidt tot een verzwaring van de taak van zijn collega's. De vergadering ging accoord met dit voorstel. Deze materie zal tevens onder werp van besbreking zijn in de commissie, die zal rapporteren over de interne orga nisatie der Uloschool. Nauwelijks was de „Tomori" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd uit Mar seille vertrokken en bevond het schip zich in volle zee of er meldde zich een jonge man bij de gezagvoerder. Hij deed het verhaal dat hij drie jaar geleden in een beschonken bui vóór het Franse vreemde lingenlegioen had getekend, als soldaat naar Indo-China was gestuurd, waar hij aan gevechten had deelgenomen. Na drie jaar was hij eindelijk met een troepen transportschip in Marseille teruggekeerd. In de haven aldaar zag hij met twee an deren kans overboord te springen. Hun vlucht werd echter opgemerkt, hetgeen tot gevolg had dat er van boord af op hen werd geschoten. „Vermoedelijk zijn mijn kameraden ge raakt", vertelde de jongeman, die beweer de Nederlander te zijn. „Ik heb ze althans niet. teruggezien". Hij zwom naar de „To mori", omdat deze de Nederlandse vlag voerde, in de hoop naar het vaderland te kunnen terugkeren. Maar de „Tomori" had ditmaal een an dere bestemming dan Nederland. Na ge pleegd overleg met de Lloyd is de verste keling onderweg overgegeven aan de „Modjokerto". Hierop heeft de versteke ling, die nu linea recta naar Rotterdam gaat, zich mogen bezig houden met aard appeljassen en dekzwabberen. Een van de dertig prachtig opgetuigde praalwagens: liet orgel van de door de radio bekende orgelman „Willem Parel". Elf vooraanstaande Amerikaanse geleer den hebben Vrijdag critiek geleverd op de regering wegens de schorsing van de kern- physicus dr. Oppenheimer, die een groot aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van de eerste atoombom. In een artikel in het „Bulletin van Atoomgeleerden" verklaarden zij, dat geen enkel land ooit tot bloei is gekomen door „diensten aan de gemeenschap met beledi gingen te belonen". „Het schijnt ons een schending van vertrouwen van de zijde der regering", al dus de schrijvers, „om een rnan te vragen, een dergelijke zware verantwoordelijkheid op zich te nemen met de volle kennis van zijn levensgeschiedenis, en dan, nadat hij duidelijk zijn best heeft gedaan en de meest waardevolle diensten heeft geleverd, de feiten, welke al die tijd in grote trekken bekend waren, te publiceren, om zijn in tegriteit te bekladden. Wat dr. Oppcnheimers morele en poli tieke bezwaren tegen de waterstofbom be treft verklaren de schrijvers, dat hij „als een man recht had op een eigen mening". In een brief aan de R.K. bisschoppen van Duitsland heeft Paus Pius XII de huidige keikvervolging in Oost-Europa de ernstig ste genoemd, die in de geschiedenis is voor gekomen. De Paus betuigde zijn dank aan de West-Duitse bisdommen voor de hulp, die zij aan de katholieken in Oost-Duits- land hebben gegeven. Wysjinski toch verschenen De Russische afgevaardigde Wysjinski heeft de' Vrijdag gehouden bijeenkomst van de UNO-subcommissie voor ontwapening bijgewoond. Men had gevreesd, dat de Rus de bijeenkomst, die zal trachten tot over eenstemming te komen over controle op atoomwapens en ontwapening, zou boycot ten, omdat een Russisch voorstel tot toe lating van communistisch China, India en Ts.iechoslowakije was verworpen. Voor de opening zeide de Russische af gevaardigde tot verslaggevers, dat hij geen bezwaar zou hebben tegen een voorstel tot het houden ven de vergaderingen van de subcommissie in Londen. „De hoofdzaak is het nut van de subcommissie", aldus de Rus. De commissie besloot haar volgende bij eenkomst dertien Mei „of daaromtrent" te Londen te houden. Het West-Berlijnse anti-communistische „Voorlichtingsbureau West" zegt van naar het Westen uitgeweken ex-gevangenen te hebben vernomen, dat 2.000 politieke ge vangenen in Oost-Duitsland naar andere gevangenissen waren overgebracht wegens een poging tot massa-uitbraak uit de ge vangenis „Waldheim" in Saksen. Het uit- braakplan was door aanbrengers verraden. De gevangenen hadden de aandacht willen -vestigen op de „verschrikkelijke" toestan den. Duizend politieke gevangenen zijn overgebracht van „Waldheim' naar „Baut zen", aan de Tsjechoslo waakse grens. De Hillegomse Harmoniekapel antici peert op haar aanstaande zestigste ver jaardag tiie in het najaar valt, met een groots opgezet vierdaags internationaal mu ziekconcours, dat vandaag begint, doch reeds gisteravond in Treslong op plechtige wijze officieel geopend werd. Nadat de voorzitter der jubilerende ver eniging een kort woord van welkom had gesproken had, heette burgemeester jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, beschermheer van de Hillegomse Harmo- niekapcl, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, speciaal welkom. Spreker noemde het te houden internationale concours een be scheiden poging om gelijkgestemden tot groter toenadering te brengen. Mr. L. A. kesper bracht hulde aan de 60-jarige ka pel en sprak enige woorden in het Engels lot de leden van de Fodens Motor Works Band, die deze avond met een concert zou den opluisteren. Vervolgens verklaarde de Commissaris der Koningin het concours voor geopend. Met het nodige ritueel werd deze een feit door het hijsen der vlaggen, waarbij de Engelse band het Wilhelmus liet horen en de promotor van de wedstrijd, de heer L. J. Kappert, zijn idealen van wereldvrede door nauwer contact van g'oedgezindcn, welbe spraakt uiteenzette. Het is ondertussen voor deze ijverige apostel voor de „harmonie onder de volken" door de „harmonie der muziek" een grote voldoening, dat hij er weer in slaagde zovele verenigingen uit het buitenland naar de bollenstreek le lokken, namelijk één uit Engeland, drie uit Noor wegen, vier uit Frankrijk, één uit België, één uit Zwitserland, één uit Duitsland en één uit Oostenrijk, om er met 20 Neder landse korpsen een vreedzame strijd aan te binden. Behalve de Engelse band, die deze avond zou concerteren, was op de plechtigheid ook een korps uit Oslo aan wezig, dat met het aanbieden van een ge schenk zijn opwachting maakte. In de onder leiding van Harry Mortimer spelende Fodens Motor Works Band leer den wij een voortreffelijk geschoold En gels korps kennen, getraind zowel in de zin voor „show" als vaardig' afgericht op zuiver muzikaal terrein, althans zeker op technisch gebied. Wanneer men dat feilloos zuivere samenspel hoort, zeldzaam rhyth- misch correct en met verrassende dyna mische effecten, bovendien met een fra- zering en een articulatie die nergens enig tekort laten merken, kan men zich moeilijk voorstellen dat men hier met amateurs te doen heeft. Toch schijnt zulks het geval te wezen met dit fabrieks-muziekkorps, dat uiteraard in de gunstigste omstandigheden tot ontwikkeling kon komen door de straffe tucht van het werkverband en de leiding van een dirigent, die het klappen van de zweep kent en de hoogste eisen kan stellen. De band heeft zijn eigen stijl, die ons soms verrast door tempo en sentiment, door zin voor uiterlijk effect en andere dingen die van onze smaak afwijken. Maar de wijze waarop deze muzikanten hun stijl verdedi gen is overtuigend. Zo lieten zij ons op dit openingsconcert een paar Wagner-frag- menten, een Rhapsodie op Negerliedjes, Sibelius' Finlandia, de ouverture Zampa van Hérold en de Ouverture 1812 van Tsjaikovsky, benevens nog enig kleingoed horen, waaruit wij deze gevolgtrekkingen maakten. Technisch gezien zal deze brass-band Zondag in de supérieure afdeling fanfare een sterke concurrent zijn. Het concours wordt in Treslong gehouden. JOS. DE KLERK.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5