Toekomstige Vlaamse onderwijzers gasten van Haarlemse Kweekschool Muzikale strijd in Treslong om W ereld-bloembollen-vaandel Knipperlichten op kruisingen Herenweg HET GEHEIM VAN MATO GROSSO Officiële opening van Dure Zaterdagavondruzie Rijcentrum „Te Paard" „Gezicht op Haarlem" wordt uitgewerkt MAANDAG 26 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 B. en W. van Heemstede vragen crediet van f 2900 Bouw aan Manpadslaan van transformatorstation Gemeentelijke voortuin- aanleg hij nieuwe huizen voorgesteld Crediet van 86.000,- voor aanschaffing van auto's Ontvangst ten stadhuize Jaarvergadering Kring Haarlem KNZB Door industrialisatie gaat visstand achteruit KNBRD houdt op 8 Mei algemene jaarvergadering door Marcel Roos Feestavond HKV „Haarlem" Gevallenen herdenking in Heemstede Bromfiets-berijder werd onwel en overleed Voorlopig op naam van een Engels korps Dr. Feuilletau cle Bruyn sprak over defensiekwesties Bloemen uit Hawaii voor burgemeester Cremers Overheid moet kiezen F. A. Zwarter overleden De beste wijze de internationale betrek kingen te verbeteren is ongetwijfeld: aan buitenlanders gedurende enige tijd in eigen gezin gastvrijheid te verlenen en ook zelf opgenomen te worden in de levenssfeer van de vreemdeling in zijn land. Dat heeft in October van het vorige jaar een groep leerlingen van de Rijkskweekschool te Haarlem ervaren, toen zij gedurende een gehele week opgenomen waren in het in ternaatsleven van de Rijksnormaalschool te Lier in België. Voor een evengroot aan tal normalisten van die school maken de ouders van de Haarlemse kwekelingen en de leraren het mogelijk de laatste week van April in Hollands bloemenstad en om geving door te brengen. Deze uitwisseling geschiedt op initiatief en met hulp van de Belgische err Nederlandse regeringen op grond van het Cultureel Accoord tussen beide landen. Vergezeld door de directeur en een drie tal leraren arriveerden ze gisteren per trein, waar de gastvrouwen en gastheren de Zuiderburen het rijke programma voor de komende week aanboden en ieder haar of zijn gast meenam. De Belgische jonge mannen zullen gedurende een week het zo geheel anders geaarde schoolleven van een externe leerling in een gemengde school meemaken, althans gedurende een drietal dagen, die hoofdzakelijk in de Rijkskweek school en de Rijksleerschool worden door gebracht. Het studiekarakter van het bezoek komt tot uitdrukking in een viertal korte voor drachten te houden door docenten van de kweekschool: ,,Het geestelijk leven in Ne derland" (dr. A. v. Biemen), „De schatten van het Frans Hals Museum" (de heer J. W. Fossen), „Net Nederlandse onderwijs en de onderwijzersvorming" de heer Jr. v. d. Meulen), „De Nederlandse Onder- ivijsfilm" (de heer E. van Zoest). De gas- B. en W. van Heemstede hebben aan de Raad een crediet van 2900 gevraagd voor het aanbrengen van knipperlichten op de Zandvoortselaan, Lanckhorstlaan, Laan van Rozenburg en Adriaan Pauwlaan, waar deze wegen de Herenweg kruisen. Op de drukste uren wordt het verkeer op het kruispunt ZandvoortselaanHeren weg—Lanckhorstlaan geregeld door een verkeersagent, terwijl op de tijden, dat de scholen aan- en uitgaan een agent op de wegkruising Adriaan PauwlaanHeren wegLaan van Rozenburg toezicht houdt. Ook op minder drukke uren blijken deze kruispunten echter een voortdurend ge vaar voor ongelukken te zijn. Een volledig automatische verkeersinstallatie achten B. en W. op deze punten niet op haar plaats, omdat de Herenweg een voorrangsweg is en door de Rijkswaterstaat niet zou wor den goedgevonden, dat het verkeer komen de van de zijwegen gelijkwaardig gesteld zou worden aan dat van de Herenweg. Een dergelijke installatie is bovendien zeer kostbaar gebleken. Het voorstel zal wor den' gedaan in de openbare raadsvergade ring van 29 April. B. en W. van Heemstede hebben aan de Raad een voorstel doen toekomen, strek kende tot de stichting van een transfor matorstation bij de Manpadslaan en het leggen van een hoogspanningskabel van het station bij de Van Merlenlaan daarheen. De kosten worden totaal op 53.000 ge raamd. Een dergelijk voorstel werd eer tijds- reeds gedaan doch gebleken is dat de toen voorgestelde afmetingen van het sta tion niet aan dë eisen voor een capabele apparatuur voldoen. Door de stichting van dit station zal voorzien kunnen worden in de ëlectrische voorziening van het grensge bied, die reeds jaren ontoelaatbaar is. Bo vendien ontstaat daardoor de mogelijkheid de Leidsevaartweg van een behoorlijke electrische verlichting te voorzien. B. en W. van Heemstede hebben de Raad een voorstel doen toekomen over de tuinaanleg bij het complex van 24 en 12 woningen aan de Leeghwaterlaan en de Ir. Lelylaan. B. en W. stellen dat de ervaring heeft geleerd dat de voortuinen die door de bewoners zelf worden aangelegd en onder houden veelal het straatbeeld niet bevor deren. Daarom achten B. en W. het beter van gemeentewege gemeenschappelijke voortuinen aan te leggen, zodat de tuinen i daardoor meer het karakter zullen krijgen i van een openbaar plantsoen. Deze wijze1 van tuinaanleg wordt reeds in vele ge- j meenten toegepast. Ook voor de bouwkas- woningen aan de Slotlaan zullen door Openbare Werken op kosten van de bouw kas dergelijke tuinen worden aangelegd. Met deze aanleg is een bedrag van 1500 gemoeid. Het onderhoud zal ongeveer een kwartje per week per perceel bedragen. B. en W. van Heemstede doen het voorstel tot een credietverlening van f86.650 voor de aanschaffing van een drie tons vrachtauto, een roltrommelvuilnisauto en een autoveeg- machine. De aankoop van een nieuwe vrachtauto wordt geargumenteerd met de omstandigheid dat de thans in gebruik zijn de wagen reeds in 1936 werd aangeschaft. Op deze auto zullen een eenzijdige kipinstallatie en ee i extra olieleiding worden aangebracht, ten behoeve van de voorspanning van een sneeuwploeg. De totale kosten worden op f 11.400 geraamd. De aanschaffing van een derde roltrom melvuilnisauto voor f30.250 wordt noodzake lijk geacht om bij bijzondere drukte in de schoonmaaktijd de werkzaamheden zonder vertraging te doen plaats vinden en om in te springen wanneer een der beide vuilnis auto's. die al vijf en zes jaar in gebruik zijn. in reparatie of revisie zijn. Voor de levering wordt een termijn van zes maanden uit getrokken. Aangezien het steeds moeilijker wordt om jonge krachten aan te trekken voor het vegen van straten, en omdat enkele leden van het personeel van de reinigings dienst in het komend jaar gepensionrieerd dienen te worden, achten B. en W. het raad zaam om tot mechanisatie over te gaan. Daartoe stellen B. en W. de aankoop voor van een autoveegwagen van f 45.000, die echter niet eerder dan acht maanden na op dracht geleverd kan worden. ten-docenten en -leerlingen wonen naar keuze lessen bij en zullen in Amsterdam ook de Mytylschool voor lichamelijk-ge- hrekkigen bezoeken. Bezichtiging van het Frans Halsmuseum, tochten naar Keuken hof en Den Haag, Amsterdam en Broek in Waterland, Edam, Hoorn, Enkhuizen, Wie- ringermeer en Afsluitdijk en naar Zand- voort, Bloemendaal en de Kennemer Dui nen zullen de Belgen in staat stellen een veelzijdige indruk te krijgen van het Wes ten van ons land, onderwijskundig, land schappelijk en cultureel. Een bijzondere gebeurtenis zal zijn het bijwonen van het derde Beethoven-concert te geven door het Concertgebouw Orkest op Donderdagavond. Op een sportmiddag, een schoolavond en een bijzondere feestavond zullen gasten en gastheren, gastvrouwen hun krachten meten. Dit laatstgenoemde programmapunt dient wel een aparte vermelding. Een Belgisch- Nederlandse Avond zal geheel verzorgd worden door de normalisten en de Haar lemmers zelf: door koren, instrumentale muziek, voordrachten en enkele cabaret nummers en wel op Vrijdag 30 April in het Gemeentelijk Concertgebouw Een bal zal de avond besluiten. Introductie voor die feestavond is mogelijk door bemiddeling van de leerlingen der Rijkskweekschool. Als altijd toonde het Haarlemse gemeen tebestuur de grote waarde van internatio naal jeugdcontact te beseffen door het ge zelschap hedenochtend om 10 uur officieel ten stadhuize te ontvangen. Vanmorgen werden de Lierenaren met hun Haarlemse gastvrouwen en -heren door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers en de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, in de oude raadzaal ontvangen. De burgemeester wees op het toenerpende aantal verbindingen tussen Haarlem en België onder meer doelende op de hefschroefvliegtuigverbinding en op de historische band in het bijzonder tussen Haarlem en Lier omdat beider rijks kweekscholen in 1816 door Koning Willem I gesticht waren, al wilde hij niet in de vraag treden of de Belgen deze band nu wel de aantrekkelijkste vonden. De heer R. Merecy, directeur van de Lierse Normaalschool, zei in zijn dank woord dit een familiebezoek te vinden, met alle spanningen maar ook met de rijke in houd daaraan verbonden. Nadat de burgemeester nog een schert sende toelichting op het gobelin van de verovering van Damiate had gegeven, dankte de directeur van de Rijkskweek school, de heer J. van der Meulen, de bur gemeester en wethouder Geluk voor de hartelijke ontvangst. In hotel ,,De Leeuwerik" werd de jaarvergadering van de kring Haarlem van cle Koninklijke Nederlandse Zwembond gehouden. De jaarverslagen van secretaris en commissies gaven wederom blijk van de grote activiteit die door de aangesloten zwemverenigingen in het jaar 1953 aan de dag is gelegd. Volgens de bij het secreta riaat binnengekomen gegevens zijn er in het afgelopen jaar ruim 1700 zwemdiploma's A uitgereikt in welke cijfers de uitgereikte schoolzwemdiploma's niet zijn opgenomen. Als nieuwe vereniging werd ingeschreven de zwemafdeling van de Basketballvereni ging Santpoort. Wat het ledenaantal aangaat werd vastgesteld dat al de aangesloten ver enigingen thans het na-oorlogse diepte punt hebben overwonnen en dat vooral het aantal jeugdleden zich in een stijgende lijn bevindt. Het jaarverslag van de penningmeester getuigde van een gezonde financiële toe stand. De periodiek aftredende bestuurs leden de heer G. Voogd, voorzitter; de heer P. Wapstra. secretaris, en de heren L. A. Roozekrans en J. G. Swier, commissarissen, werden allen herkozen. In de zwemcommis- sie werd in dc vacature, ontstaan door het bedanken van de heer W. Halsema, gekozen de heer A. J. Nater. In een vacature bij de waterpolocommissie werd gekozen de heer C. Visman. De overige leden in deze com missies werden allen herkozen. De voorstellen van HVGB om de inleg- gelden voor de zwem- en waterpolo-compe- tities te verlagen en het waterpolomateriaal uit te breiden kon de instemming der ver gadering niet verkrijgen. Het voorstel, even eens van HVGB, om over te gaan tot een automatische promotie- en degradatie rege ling voor de winter kringcompetitie had de vergadering niet mee. In hotel De Leeuwerik kwamen Zondag tweeëendertig afdelingen van het Centraal Nederlands Hengelaarsverbond in jaarver gadering bijeen onder leiding van de heer F. W. Janse Kok te Haarlem. Deze herinner de er aan. dat de visstand de laatste jaren bijzonder achteruit gaat; door de toeneming van het aantal industrieën wordt het water meer en meer verontreinigd. De heer Janse Kok sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de Tweede Kamer door het vaststellen van de Visserijpachtwet een aantal beperkingen heeft ingevoerd, die ongunstig zijn voor be roepsvissers. In 1941 is een pachtbesluit ingevoerd en kort geleden nam de Kamer een voorstel aan. waardoor de pachtdwang vervallen is. Hierdoor worden, volgens spre ker. de peurders bijzonder gedupeerd. De vergadering besloot het orgaan van het Verbond „de Piscator" nog als een vrij orgaan te beschouwen. Het volgend jaar. zal aan de orde komen een voorstel tot ver plicht abonnement voor de leden. Uit de verslagen bleek, dat het aantal leden iets is toegenomen: het verbond telt thans 20.000 leden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heren E. Brink. Amsterdam. N. J. de Wit. Voorburg en J. van Leeuwen, Alphen aan de Rijn. Op Zaterdag 8 Mei zal in restaurant Mun- niks, Grote Markt 10 in Haarlem, de jaar lijkse algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gehouden worden. Hierbij zullen onder meer de zwemwedstrijden in het winterseizoen 19541955 vastgesteld worden. Bij de bestuursverkiezing stellen de heren J. L. Kattestaart, voorzitter; P. Walstra, secretaris, A. Nauwen, penningsmeester en Joh. G. van Gennip en J. F. de Haan, com missarissen, zich beschikbaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Filmvoordracht op Woensdag 28 April om 20 uur in het Concertgebouw. Het fantastische avontuur van een Vlaming, die terugkwam uit een streek, van waar nog nooit een blanke levend was teruggekeerd. Met prachtige kleurenfilms. Plaatsbespreken aan de kassa. De bekroning van wekenlang hard werken, waarbij het soms leek of er niets van terecht zou komen, beleefde Zaterdag de familie Wallage aan de Herenweg te Heemstede, toen zij de gelukwensen in ontvangst mocht nemen van talrijke belangstellenden; auto riteiten en paardenvrienden, bij de in ge bruikneming van haar hyppisch centrum „Te Paard". Na een drukbezochte receptie in de foyer van de gloednieuwe binnenmanège die met vrolijke bloemenmotieven en -manden was gesierd volgde des avonds een „gala première", waarbij de beschikbare plaats ruimte de belangstellenden nauwelijk kon bergen. En deze kijkers hebben geen spijt gehad van hun bezoek, dat tot bij twaalven duurde. Zij zagen een gevarieerd programma van volleerde rijkunst en rijlesonderdelen voor beginners, dat in zijn afwisseling een goed beeld gaf van de wijze, waarop in dit nieuwe centrum door ervaren instructeurs de rijkunst wordt bijgebracht aan de leer grage jeugd. Tevoren had de heer J. Broekman, een der instructeurs, een hartelijk woord van dank gesproken tot de familie Wallage, die zich voor de totstandkoming van dit centrum zoveel heeft getroost. Hel woord werd ook gevoerd door de heer Schimmelketel, die het initiatief der familie prees en de betekenis van deze dag voor dë hyppische sport in deze omgeving en in den lande belichtte. Zeer vlot werd het programma afgewerkt, dat afwisselend grepen uit de instructie en staaltjes van op hoog niveau staande ge oefendheid te zien gaf. De kinderen van het rijcentrum te paard er zijn omtrent dui zend leerlingen ingeschreven: staan blijk baar onder zeer, deskundige, psychologisch fijn-aangevoelde instructie, waarvan de heer Broekman deze avond levendige demonstra ties gaf. De dekenles, de jeugdcarnussel, de stoelendans, en de spectaculaire „manoeuvre des fleurs" waren voorbeelden van zeer geslaagde lesproeven. Het „professionele" deel van het programma bracht bewonde renswaardige dressuur en verbluffende acrobatiek. Mej. Ida Wallage en de heer Broekman in het eerste, de heren Wallage Jr. en S. van Kemenade in het tweede onder deel. De Campagne-school en het Dames zadel van mej. Wallage en de Galop-manoeu vre van de heer Broekman verwierven grote bijval, de voltige op ..Liberty" aan de longe van Wallage Jr. en Van Kemenade deed aan volbloedcircus denken. Een interessante springles vormde het culminerende einde van deze avond, die een veelbelovend beeld gaf van wat er daar aan de Herenweg nu met klimmend succes waarschijnlijk zal worden beoefend en onderwezen. De festiviteiten van de jubilerende H.K C- „Haarlem" zijn Zaterdagavond ingezet met een feestavond, die alle vorige overtrof. De revue „Veertig plus", bestaande uit 20 ta- frelen, werd in een vlot tempo afgewerkt- Hoogtepunten hierin waren het optreden van mej. H. Gottmer met haar balletgroep en van de regisseur en schrijver van deze revue, de heer J. Denckamp. De circa 400 aanwezigen waaronder vele oud-leden, hebben zich dan ook kunnen overtuigen, dat het „oude" Haarlem nog steeds krachtig en gezond is. In Zuid-Limburg, waar op Paas-Maan- dag nog tien centimeter sneeuw lag, zijn door het mooie weer de fruitbomen plotse ling in volle bloei komen te staan, zo meldt men uit Valkenburg. Zaterdagavond kreeg een 26-iarige j Haarlemmer, die in een café aan de Grote Markt een niet te verwaarlozen aantal j biertjes had genuttigd, het aan de stok met I de eigenaar van deze gelegenheid. Deze I twist liep zo hoog. dat de bierdrinker een stoel opnam en deze door en in het buffet wierp. Dat kwam hem nogal duur te staan, want de breuklijst vermeldt een grote glas- plaat, vijftien bierglazen, 34 borrel glaasjes en twee asbakken, tezamen een waarde van ongeveer tachtig gulden ver tegenwoordigende. De politie heeft tegen deze schutter proces-verbaal terzake van vernieling opgemaakt. Op verzoek van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard. heeft de afdeling Heemstede van de Commissie Nationale Herdenking voor de avond van 4 Mei het volgende programma vastgesteld. Vanaf des avonds zes uur zul len van alle openbare gebouwen, de vlag gen halfstok worden gehesen. De burgerij v/ordt verzocht dit voorbeeld te volgen en de vlaggen na zonsondergang weer in te halen. Om precies acht uur, nadat dertig seconden tevoren door middel van de brandweersirene dit tijdstip is aangekon digd, zullen twee minuten stilte in acht worden genomen. Van kwart voor acht tot ongeveer half negen zullen In de navolgende kerken wijdingsbijeenkomsten gehouden worden: de Rooms Katholieke kerken aan de Herenweg en het Valkenburgerplein, de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan, de Nederlands Hervormde kerk aan het Wilhelminaplein en het Gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Postlaan. Om 8.50 uur 's avonds zal deelgenomen kunnen worden aan een stille tocht naar het monument op de Vrijheidsdreef, waar toe men zich van half negen af kan op stellen op de Heemsteedse Dreef bij de Zandvaartkade. De route is als volgt; Heemsteedse Dreef, Jacob van Campen- straat, Havenstraat, Raadhuisstraat, Raad huisplein, Van Merlenlaan, Vrijheidsdreef. Gedurende deze tocht zullen de klokken luiden van de Rooms Katholieke kerk aan het Valkenburgerplein. Nadat de stoet bij het monument op de Vrijheidsdreef is aangekomen zal hier, na het zwijgen der kerkklokken, twee mi nuten stilte in acht genomen worden. Er zullen geen toespraken worden gehouden. De plechtigheid wordt besloten met een declamatie, waarna het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen zul len worden. Tenslotte wordt verzocht op deze avond vanaf zes uur de café's gesloten te houden. Zaterdagmiddag om kwart voor drie werd een bromfiets-berijder, de 65-jarige A. M. Meyerink uit Haarlem, zonder be roep, wonende aan de Leidsevaart 134, op de Venenburgerlaan in Hillegom onwel. Hij werd een woning binnengedragen en door dr. Wijkmans onderzocht. Na korte tijd overleed de heer Meyerink echter. De vreedzame strijd ter verovering van het Wereld-bloembollen-vaandel" begon Zaterdagmiddag in gebouw Treslong te Hillegom tussen drie buitenlandse en drie Nederlandse korpsen. Verder trad er een jeugdvereniging uit Dinteloord op, die zich toelegt op muziek voor mandoline en accordeon en in de laagste afdeling een eerste prijs verwierf. Het gaat hier echter om blazerskorpsen die, in een zelfgekozen sectie, meedingen naar een eerste, tweede of derde prijs. Maar er is nog een hoger doel: hoofdinzet is het Wereld-bloembol lenvaandel, dat zal toegekend worden aan het korps, dat in het hele jubileumcon- cours het hoogste aantal punten behaalt. Zal het vaandel naar het buitenland gaan of in Holland blijven? Daar is op het ogenblik nog geen antwoord op te geven. Deze eerste dag hebben wij nog niets ge hoord dat met hoofd en schouders boven een bepaalde norm uitkwam; in het beste geval was het te weinig om een eerste prijs met lof te halen, of amper genoeg om met de hakken over de sloot het recht te verwerven met een eerste-prijs-kaart op de pet naar huis te gaan. Men moet bij zo'n eerste confrontatie van ongelijke grootheden eigenlijk nog acclimatiseren. Dit begint met ieder geval op zichzelf te beschouwen, wat uiteraard geboden is, aangezien de bezetting en de speelwijze, bovendien ook de muzikale smaak in ieder land verschillend zijn. En tevens ook om dat op dit concours geen verplichte num mers gesteld zijn. die de vergelijking con creter kunnen stellen. Buiten kijf was „Sagene Ungdomkorps" uit Oslo, uitkomende in de eerste afdeling harmonie, het gelukkigst met de uitvoe ring van zijn nummers. Wel moest men eerst wennen aan de klankverhouding. Maar de Noren leverden beheerst samen spel en verwierven terecht een eerste prijs (met 372 punten) plus de direc- teursprijs. De Oostenrijkse „Seegrabner Bergka- pelle" uit Leoben-Seegraben was lang niet slecht, hoewel wat te dik van klank. Maar dit korps maakte er zich (naar Hollandse maatstaf althans) wat gemakkelijk van af door in de Ere-afdeling een potpourri van Weense melodieën te spelen. In die sectie verwachten wij belangrijker werk. Met een tweede prijs (304 punten) mochten de Oostenrijkers tevreden zijn. Hel derde buitenlandse korps was de jeugdharmonie „Möllergata skoln Gutte- musikkorps" uit Oslo, dat nog in primitie ve staat van ontwikkeling bleek te zijn: derde prijs met 286 punten. Nederlandse korpsen De S.H.E.L.L.-Harmonie uit Amsterdam won met 336 punten een eerste prijs in de eerste afdeling. Men had pittig en vrij zuiver gemusiceerd, vooral in de Feest- Polonaise van Svendsen. „Albert Heyn's Muziekkorps" uit Zaan dam (afdeling Uitmuntendheid) mikte hoog met de „Matrozendans" uit „De Zee" van Paul Gilson, maar moest te veel con cessies doen betreffende tempo en tech niek: tweede prijs met 302 punten. „St. Hillegardis" uit Tuitjenhorn (eerste afdeling fanfare) speelde doorgaans netjes maar flets en vrij temperamentloos: derde prijs met 271 punten. De jury bestond uit Marinus Adam uit Haarlem, Jef van Hoof uit Antwerpen en Frank Wright uit Londen. Zaterdagavond De erewedstrijd tussen de eerste prijs winnaars van deze dag ging dus in hoofd zaak tussen Oslo en Amsterdam. De jeugdvereniging „De Zingende Sna ren" uit Dinteloord mocht natuurlijk, eveneens tot de eerste prijswinnaars be horend, ook meedoen. Zoals te verwachten was werd Oslo (met de Feestpolonaise van Svendsen) nummer één in de wed- Vrijdagavond heeft op een contactavond van de Nationale Partij, in de Kleine Brink man gehouden, dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn gesproken over de huidige wereld situatie. Wat Nieuw Guinea betreft, vroeg hij zich af of het niet langzamerhand tijd wordt, nu een rapport van de Nederlandse regering over de kolonisatie van Nieuw Guinea nog steeds uitblijft, dat men zelf met concrete voorstellen bij de regering komt. Na het belang van de vesting Dien Bien Phoe en de houding van maarschalk Juin uiteen te hebben gezet, keerde spreker terug tot het eigen land, waarin minister Staf, zonder het parlement er in te kennen, on langs bekend hééft gemaakt, dat een Ame rikaans eskader op Soesterberg zal worden gestationneerd. Volgens spreker is dit het uitlokken van een Russische aanval. „Wij maken op die manier het Westen van ons land rijp voor een H-bom". Volgens bereke ningen van dr. Feuilletau de Bruyn zou een H-bom boven Rotterdam uitgeworpen even sterk, als die, welke op 1 Maart door de Amerikanen tot ontploffing werd gebracht gevaren opleveren lot de lijn Zuidpunt Terschelling Leeuwarden Hoogeveen Hengelo. De spreker betreurde het, dat de Nederlandse geleerden de vernietigende wer king van atoom- en waterstofbommen slechts in gerinae mate aan het volk duidelijk maken. Tenslotte belandde hij bij zijn eigenlijke onderwerp: „De vijf divisies van minister Staf voor de NAVO en wat daarmee samen hangt". Hij verklaarde zich er tegenstander van. hot aantal van drie divisies tot vijf uit te breiden. In NAVO-verband. aldus de spre ker. kan Nederland territoriale troepen formeren, doch in E.D.G.-verband niet. Nieuwe divisies kosten veel geld. De onder houdskosten zijn zeer hoog. doch daar komt bij. dat het zware materiaal na zes jaar ver vangen moet worden. Bij een eventuele oor log zou de vijfde colonne de plaats van het zware materiaal gemakkelijk kunnen ver raden. De Nationale Veiligheidsdienst kan deze vijfde colonne niet uitroeien, dat is het werk van territoriale troepen. Deze zouden een tegenstander veel kwaad kunnen doen. de Russen bijvoorbeeld zijn niet bestand tegen guerilla-activiteit. Daarom moet Ne derland de grote waarde van territoriale troepen in gaan zien, aldus dr. Feuilletau de Bruyn. strijd, Amsterdam (met „Narcissus en Echo" vanBoedijn) nummer twee en Din teloord nummer drie. Zondagmiddag Twee buitenlandse en vijf Nederlandse korpsen dongen Zondagmiddag naar een onderscheiding in deze vreedzame strijd. Er werden vier eerste prijzen toegekend, waarvan twee aan Nederlandse vereni gingen, namelijk aan de „Hoogoven Har monie" uit Velsen en de Koninklijke Utrechtse P.T.T.-Fanfare Onder Ons. Deze beide korpsen hebben zich kranig geweerd in deze internationale wedstrijd. Dat zij tenslotte niet opgewassen bleken tegen de enorme virtuositeit van het Engelse korps „The Fodens Motor Works Band" uit Sandbach, hetwelk men be zwaarlijk nog een amateur-orkest kan noemen, mag geen geringschatting voor hun prestaties betekenen. De „Hoogoven- Harmonie" - uitkomend in de afdeling Uitmuntendheid - kon reeds bijzonder hoog getaxeerd worden om haar délicate kankverhouding en haar haast sympho- nische timbres, doch daarbij ook om de soepele muzikale voordracht, die dirigent Wim Steyn in Gluck's Alceste-ouverture en de suite „Le roi s'-amuse" van Delibes wist af te dwingen. Een paar kleine vlek jes in het samenspel konden een voor treffelijke indruk niet schaden. Vooral wegens de muzikale allure zouden wij een eerste prijs met lof niet onverdiend ge acht hebben. De jury vond echter reden om minder gul te zijn en kende een eerste prijs toe met 343 punten. Het PTT-korps uit Utrecht, spelende in de Ere-afdeling Fanfare, musiceerde on der leiding van Hendrik Altink met fris se, zuivere klank, puntig rhythme en ver zorgde articulatie. Het was een vertolking die het peil van het concours op behoor lijk niveau bracht. Een dergelijke fanfare prestatie was er totnogtoe niet gehoord. Een eerste prijs met 337 punten was ze ker niet te hoog getaxeerd. Het in de eerste afdeling harmonie uit komende Noorse korps „Sortland Musik- forening" had in de „Feestpolonaise" van Svendsen nogal zwakke momenten qua stemming en articulatie en in de ouver ture tot „Nabuco" van Verdi aanvankelijk tekort aan klankevenwicht, waarvan het zich verder goed herstelde. De Noren kre gen een eerste prijs toegewezen met 337 punten. Het Engelse korps demonstreerde zijn supérioi'iteit met een fabelachtig virtuoze vertolking van de „Ouverture caractéris- tique" van de oud-kapelmeester van de Garde Républicaine, Guillaume Baley, door Frank Wright omgewerkt tot bezetting voor brass-band - een voortreffelijke compositie maar hachelijk moeilijk in deze omwer king, die aan het hoge koper eisten stelt van uitzonderlijke techniek en embouchure. Harry Mortimer behaalde er in Engeland verleden jaar in strijd met zeven concur renten de hoogste onderscheiding mee. En ook nu bleek zijn ensemble volledig in vorm om dit fraaie stuk alles te geven wat het toekomt, ook zijn muzikale inhoud. De „Ontboeide Prometheus" van Granville- Bautock kon daarna geen stijging meer brengen. Van de 420 te geven punten wer den er 406 toegekend: eerste prijs met lof. Bovendien verwierf dirigent Harry Morti mer de directeursprijs. Een tweede prijs was door de Muziek vereniging Liempf uit Leeuwarden en derde prijzen werden toegewezen aan „Eensgezindheid" uit Egmond-Binnen, aan „Door Wilskracht Samengebracht" uit Ven huizen, aan „Harmonie Apollo" uit Den Oever en „St. Caecilia" uit Zwaag. Zondagavond De erewedstrijd tussen de vier eerste prijswinnaars had nu meer spanning dan Zaterdagavond, want daar er maar drie ereprijzen zijn, moest er nu één mededinger afvallen. „Fodens Motor Works Band" speelde een variatiewerk van Frank Wright en werd als eerste geklasseerd. De tweede ereprijs werd toegekend aan „Sortland Musik- forening" na een vertolking van de ouver ture „De diefachtige ekster" van Rossini. De derde ereprijs was voor de Utrechtse P.T.T.-fanfare, die een „Suite héroïque" van directeur Hendrik Altink liet horen. De Velser „Hoogoven Harmonie" die haar kansen met de „Ouverture Italicnne" van Deneufbourg verdedigde viel af. Aan het Noorse korps werd de extra médaille uitgereikt voor de van verst ko mende vereniging. De niet te onderschatten inspanning, die deze mensen uit het Hoge Noorden zich hebben getroost om aan dit concours in onze bloembollenstreek deel te nemen, is dus wel beloond: eerste prijs, tweede ereprijs en herinneringsmédaille! Doch het „Wereldbloembollenvaandel" staat voorlopig op naam van de ^Fodens Motor Works Band" en het zal een stevige vereniging moeten zijn. die het definitief bezit ervan zal betwisten. Maar wie weet? Er staat volgende week nog heel wat te wachten. JOS. DE KLERK. Vanmorgen hebben Haarlems burge meester en de wethouder van Onderwijs 32 leden van de Rhode Island Horticultural Society uit Amerika ten stadhuize ontvan gen, waar mr. P. O. F. M. Cremers de gas ten van harte welkom heette in deze bloe menstad. Deze Amerikanen, allen amateur tuiniers maken een rondreis door West- Europa, waarbij zij uiteraard veel aandacht wilden besteden aan Holland. Zij waren zeer onder de indruk van de bollenvelden, te meer omdat zij nu hebben kunnen zien hoe het land. waar zij hun bollen van be trekken, dit kleurige exportproduct kweekt en voor verzending gereed maakt. Na af loop van de bijeenkomst in het stadhuis begaven de bloemenliefhebbers zich naar Brinkmann, waar zij het gemeentebestuur een lunch aanboden. Tijdens deze lunch werd door Dr. C. F. Thomas namens de groep een boeket bloemen uit Hawaii aan mr. Cremers en zijn echtgenote aangebo den. Deze bloemen werden door een der In de komende jaren zullen de in het in 1953 gepubliceerde plan „Gezicht op Haarlem" voorkomende gedachten over de ontwikkeling van de stad en het welzijn der burgers nader worden uitgewerkt. Zoveel mogelijk in volgorde van de ur gentie zullen van tijd tot tijd over bepaal de vraagstukken rapporten en studies ver schijnen welke bij het bestuur van de ge meente tot leidraad kunnen dienen. Tot, deze werkzaamheid werd Zaterdag middag op een door het bestuur van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid in- hef. jeugdhuis te Bloemend-aal belegde bijeenkomst besloten. De federatievoorzitter, de heer W. F. H a p p maakte in zijn inleiding tot de besprekingen met voldoening gewag van de algemene belangstelling welke „Gezicht op Haarlem" had getrokken en van de waardering welke naast critiek er ook bii de niet-socialistische partijen was geuit. Hij betreurde, dat daarbij teveel was uitgegaan van het standpunt, dat het hier om een onderdeel van verkiezingspropaganda ging. „Gezicht op Haarlem" moet echter tot richtsnoer dienen voor een gemeentelijk beleid op lange termijn, moet getuigen van een socialistisch perspectief. De heer Hap- pé was van oordeel dat daartoe een aantal in het plan genoemde vraagstukken verder moet worden bestudeerd en nader uitge werkt, opdat men in concr-eto wete hoe het standpunt van de Partij van de Arbeid daarover luidt. Na cle inleiding door de heer Happé hield drs. J. J. Voogd een rede, waarin hij de geestelijke achtergrond van het plan „Ge zicht op Haarlem" analyseerde Twee gedachten vormen de hoofdlijnen in het. patroon: de vrijheid van de mens en de ordening van de maatschappij. De vrij heid van de mens neemt in het socialistisch denken en handelen een centrale plaats in: zij wordt niet, zoals in liberale kringen, op gevat. als vrijwel uitsluitend een econo mische vrijheid. Verder onderscheidde drs. Voogd een negatieve en een positieve pool van de vrijheid. Negatief zoals tot uiting komt in het Atlantisch charter: de bevrij ding van angst, zorg, gebrek en knecht schap. Op deze pool steunen de sociale zorg, de volksgezondheid en de huisvesting. De positieve pool wil dat de mens vrij zij in de gemeenschap en zich daarin veilig en gelukkig voelt. Die gemeenschap uit zich in velerlei vormen, in gezin, werk, geloof en school. Niet alleen komt deze kant van de vrijheid tot gelding in arbeidsvreugde en menselijke verhoudingen, maar vooral ook in de bewaring van de persoonlijkheid en de individualiteit. De mens moet niet alleen vrij van, maar ook vrij tot iets zijn, tot een eigen creatief vermogen zoals dat tot uiting kan komen in vrijetijdsbesteding en woonstijl. Deze verheffing van de mens is altijd het doel van de socialistische be weging geweest. Wat het tweede beginsel, dat van de maatschapoeHike ordening, betreft, achtte du-s. Voogd het voor geen'tegenspraak vat baar, dat de samenleving leiding en orde ning behoeft. Het is merkwaardig, dat zo- velen nog leiding en ordening in de kleine gemeenschappen van gezin en bedrijf lo gisch vinden om haar voor de maatschappij te verwerpen. Het is integendeel - een de mocratische gedachte, dat de overheid bij de maatschappelijke ordening een wezen lijke taak heeft. Wanneer de overheid zich onthoudt sanctionnecrt zij bepaalde, econo misch bovendrijvende krachten en mach ten. Ook dat betekent dat zij een keuze doet, maar zij legt daarvoor geen verant woording af. Principieel behoort ook de zorg voor de geestelijke goederen tot haar taak. Hier behoort de overheid echter niet zelf te kiezen, wel t.e stimuleren, al kan en moet zij daarin vrij ver durven gaan bij voorbeeld door subsidiëring van de stich ting „Goed wonen" om tot een betere woonstijl te komen. Wanneer de overheid zelf kiest voor een bepaald beleid dient zij daarbij zoveel mogelijk maatschappelijke organisaties in te schakelen. Organen als kunst-, jeugd- en sportraden zijn daartoe geëigend en zouden ook over een eigen budget moeten beschikken. Tenslotte, zo zei de heer Voogd, dient de overheid te erkennen dat op enkele terrei nen de levensbeschouwing primair is. Maar daarbij moet duidelijk het terrein van de bezinning en het terrein van de hande ling gescheiden worden. Als voorbeeld noemde spreker de ziekenhuisbouw, waar bij enkele voorzieningen centraal zouden kunnen geschieden, terwijl de vleugels voor de verpleging voor de confessionele en al gemene instellingen kunnen worden gere serveerd. In het laatste deel van zijn betoog ging de heer Voogd wat dieper in op de punten uit „Gezicht op Haarlem", die naar zijn opvatting voor verdieping in aanmerking komen, zoals de opvoeding tot burgerzin, de volkshuisvesting, de maatschappelijke zong, de mogelijkheid om huisvrouwen'de gelegenheid te verschaffen meer tijd te hebben voor ander dan uitsluitend gezins- werk, coördinatie van organisaties op on derwijsgebied, bevordering van aankoop door brede lagen d!er bevolking van kunst werken en dergelijke. Op het R.K. kerkhof „Valkenburg" te Heemstede is heden ter aardebesteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer F. A. Zwarter, gepensionneerd machinezetter van de N.V. Oprechte Haarlemsche Cou rant, die Vrijdag in de leeftijd van 78 jaren overleed. De heer Zwarter kwam 16 Mei 1896 in dienst van de firma Joh. Enschedé Zn als zetter. In 1919 ging hij over naar de N.V. Oprechte Haarlemsche Courant, waar hij tot zijn pensionnering op 8 Maart 1941 als machinezetter werkzaam was. Hij ver richtte zijn arbeid op uitstekende wijze en was mede om zijn opgewekte persoonlijk heid zeer gezien. De Amerikaanse organiste Ilo Allen, thans studerend in Hamburg, zal als vijfde _v CC11 uer deelnemen aan het vierde Internationale leden, die onlangs uit Hawaii terugkeerde,1 al? ondei;deel per vliegtuig meegenomen. den wordt Festlval m Haarlem gehou-

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10