Weerbericht Eden en Molotov vonden oplossing voor voorzitterschap OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Reorganisatie der Deense luchtmacht Deens Koningspaar deed zijn intocht in Rotterdam Met de „Piet Hein naar de Karei Doorman Dr. D. H. Peereboom Voller benoemd tot burgemeester van Bloemendaal Zij knoeiden aan straaljagers uit wraakzucht tegen officier Wederzijdse gevoeligheden door wederzijdse tact onaangeroerd gebleven Duitse trein ramt Rome- Kopenhagen-expres Nieuwe zuivering in hoge Sovjet-regionen? Eisenhower: „Tijd voor grote beslissingen' Amerika bouwt een super-luchtmacht Goed begin der Geneefse conferentie Het woord is aan Heden belangrijke stap van Bidault in Genève Drie doden, zestig gewonden Reeks ongelukken met straaljagers de aanleiding Gearresteerde Belgische korporaals bekennen Toeval bracht sabotage aan het licht Vrachtauto te water; twee slachtoffers De strijd in Indochina Weerrapport Minister Talbott: 68e JAARGANG No 244 - Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 27 APRIL 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 92 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE. (Van de correspondent van het A.N.P.) De verrassende snel heid waarmee Maandag overeenstemming is bereikt over de netelige kwes tie van het voorzitterschap van de conferentie van Genève getuigt volgens Westelijke zowel communistische gedelegeerden van het algemeen-gevoelde verlangen om alles te vermijden wat de conferentie reeds bij het begin tot mislukking zou kunnen doemen. Toen Eden met Molotov ging spreken om een oplossing te vinden voor het pro bleem van het voorzitterschap, had hij twee voorstellen in zijn zak: Voorzitterschap bij toerbeurt van de Grote Vier (dus met uit sluiting van China) of van alle negentien deelnemers. Het eerste voorstel was onaan vaardbaar voor Molotov, die steeds heeft aangedrongen op gelijkstelling van China met de Grote Vier. Het tweede voorstel was op zijn minst genomen onaangenaam voor Dulles, die tevoren had gezegd geen Chinese of Noord-Koreaanse voorzitter te willen accepteren. De oplossing (welke aan Molotov wordt toegeschreven) was: Een voorzitterschap om beurten bekleed door Eden als vertegenwoordiger van de Wes telijke mogendheden, Molotov als vertegen woordiger van de communistische mogend heden, en een derde, die de kleine en dan liefst de Aziatische landen zou ver tegenwoordigen. Deze derde werd Prins Wan Bongsprabandh, de 63-jarige minister van Buitenlandse Zaken van Thailand. Op een bijeenkomst van de 16 landen, die in Korea hebben gestreden, werd deze op lossing nog goedgekeurd. Men prefereerde deze concessie boven een ,,touw-trekken", dat dagenlang had kunnen duren en waar door de hele conferentie had kunnen mis lukken. De eerste vergadering van de Geneefse conferentie heeft slechts 20 minuten ge duurd. Daarna werd zij verdaagd tot Dins dagmiddag 15 uur. Naar afgevaardigden verklaarden, heers te er op de openingsbijeenkomst een rus tige, kalme, bijna onnatuurlijke sfeer. Er bleek niet de geringste onenigheid te be staan over de kwesties die ter sprake kwamen. Na de afgevaardigden welkom te hebben geheten, gaf de voorzitter, Prins Wan, het woord aan Foster Dulles, die sprak over de regeling der procedurekwesties. De door Eden en Molotov overeengekomen rege lingen werden goedgekeurd. Deze behelzen, behalve het dagelijks wis selende voorzitterschap tussen Thailand, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, dagelijkse vergaderingen, uitgezonderd op Zondag, welke om 15 uur zullen beginnen en om 19 uur eindigen, met een korte onderbre king om 17 uur. Waarnemers achten het grootste succes van de conferentie het feit, dat de verga dering Maandag kon beginnen, compleet met een voorzitter, een werkschema en een agenda, hoewel er enige dagen geleden nog een complete chaos in het administratieve apparaat heerste. Het eerste deel van de conferentie, over Korea, wordt bijgewoond door de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Groot-Brittannië, communistisch China, Australië, België, Canada, Columbia, Ethio pië, Griekenland, Luxemburg. Nederland, Nieuw-Zeeland, Philippijnen, Thailand en Turkije. Dat de openingszitting reeds binnen een half uur was afgelopen verraste iedereen, met inbegrip van de chauffeurs en de orde handhavers, met het gevolg dat het naar buiten komen van de ministers een chaos veroorzaakte. Sommige van hen hadden moeite om zich een weg door de menigte te banen en andere zochten geruime tijd vergeefs naar hun auto. Maar dat er, gezien de moeilijkheden van de voorbereiding der conferentie, vandaag toch maar zo weinig OOOOI^/»OOOOOOOTOOOOOOOOOClOOOC Van gezaghebbende Franse zijde is te Genève vernomen dat Frankrijk er vandaag bij de Sovjet-Unie op zal aan dringen onverwijld besprekingen over het beëindigen van de Indochinese oor log te bevorderen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault zal hiertoe vanmiddag vóór de zitting, die aan een bespreking van het Koreaanse vraagstuk zal worden gewijd, stappen doen bij zijn Russische ambtgenoot Molotov in een particulier onderhoud, dat werd afgesproken na de weigering van de Rus om een voor Maandagavond belegde bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der .Grote Vier" bij te wonen, zulks omdat de communistisch-Chinese premier en mi nister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai niet was uitgenodigd. Bidault wil met het oog op het steeds ioenemend aantal slachtoffers van de reeds zeven jaar durende oorlog in Indochina zo spoedig mogelijk komen tot besprekingen over de wijze, waarop een wapenstilstand in Indochina kan worden gesloten. chaos op de zitting zelf is geweest, kan een klein wonder worden genoemd. Onze mewerker te Genève seint: Als officiële talen zullen op de confe rentie Engels, Frans, Russisch, Chinees en Koreaans worden gevoerd, wat wil zeggen dat deze talen op de vertaalinstallatie zullen worden opgenomen. Men zal iedere dag in plenaire vergadering bijeenkomen, behalve Zondags, en zo mogelijk 's avonds om zeven uur eindigert. De bijeenkomst van gisteren vormde een zuiver formeel en onsensationeel begin, doch had als achtergrond een bewogen diplomatiek spel, waarvan de regeling voor het voorzitterschap het resultaat was. De officiële woordvoerders van. de verschil lende delegaties hebben strikte instructies om op alle lastige vragen ontwijkend of helemaal niet te antwoorden. Vandaar dat een toestand van spanning is ontstaan, die misschien binnen enkele dagen tot grotere klaarheid kan worden gebracht, wanneer de meest-brandende kwestie van de dag Indochina tot een climax komt. Nu de militaire toestand in Zuid-Oost-Azië van kwaad tot erger uitgroeit, zou met een Amerikaanse interventie in Indochina waarmee Dulles herhaaldelijk gedreigd heeft meer dan ooit rekening moeten worden gehouden. De vorm van deze in terventie staat vermoedelijk nog geenszins vast. Een gecombineerde actie van vloot en luchtmacht is voor de aanvang het meest waarschijnlijk. De V.S. zullen een derge lijke actie een .collectief kleurtje" willen geven, waarvoor de instemming van Frankrijk en Engeland in eerste instantie vereist is. Een dergelijk besluit zal zeer zeker op grote tegenstand bij grote lagen van de publieke opinie in deze landen stuiten en de stroming, die genegen is met de Indiase premier Nehroe aan te sturen op een staken der vijandelijkheden en een regeling van alle problemen, wordt met de dag groter. Nader wordt gemeld: De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft vandaag zijn Franse collega, Bidault, op diens uitnodiging bezocht om te spreken over een bespoediging van de zittingen ter behandeling van de Indochinese kwestie, aldus werd te Genève vernomen. Molotov bezocht later de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles. Zij kwamen bijeen op Molotovs verzoek. Drie personen zijn omgekomen en zes tig gewond toen vanochtend even voor half zeven de Duitse trein Wiebelsbach- Frankfort bij Hanau ten Oosten van Frankfort van opzij inreed op de expresse- trein RomeKopenhagen, zo deelt de di rectie van de West-Duitse spoorwegen mede. De locomotieven van beide treinen en vijf rijtuigen van de exprestrein liepen uit de rails. De gewonden werden naar het zieken huis overgebracht. Na achttien ongelukken met Deense straalvliegtuigen in een jaar tijds, waarbij twintig piloten de dood vonden, heeft de Deense minister van defensie, Hansen, on langs Amerikaanse NAVO-deskundigen verzocht, het gehele systeem van beveili ging, opleiding en organisatie van de Deen se luchtmacht aan een onderzoek te onder werpen, aldus meldt de „Times" uit Kopen hagen. Het Amerikaanse rapport omtrent het ingestelde onderzoek is thans inge diend en de minister heeft verklaard, dat de luchtmacht geheel gereorganiseerd zal worden. Het aantal deskundigen zal worden uitgebreid en de opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal Foerslcy, zal een bui tenlands deskundige in de rang van lucht- maarschalk naast zich krijgen. De staf van Polygoon-Profilti, die die verfilming van het bezoek van het Deense koningspaar aan ons land verzorgt, ziet men hier ten voeten uit met heel het arsenaal van zijn wapenen: vijf auto'scamerals, taperecorders, microfoons. En alle mede werkers, evenals de persfotografen gekleed in onberispelijk zwart colbert en streegijespantalon. De beide korporaals van de Belgische1 basis voor straaljagers te Florennes, die Vrijdag in arrest werden gesteld, hebben bekend, sabotage te hebben gepleegd aan een achttal „Thunderjets". Zij verklaai-dem gehandeld te hebben uit persoonlijke ge voelens van wraak jegens een officier, die hen onheus behandeld zou hebben en be weerden onder geen enkele invloed vanj buitenaf te hebben gestaan. De acht straal-i jagers zijn alle vernield door het inbrengen! van een ijzeren voorwerp in de aanzuig— ruimte van lucht in de motoren. Enkele: motoren ontploften bij de start. Men vraagt zich af of de beide korporaals ook niet ver antwoordelijk zijn voor het verongelukken van een aantal „Thunderjets" van Floren nes tijdens de vlucht. Slechts door een toeval heeft de po litie de hand kunnen leggen op beide militairen. Enkele weken geleden had den dezen verscheidene diefstallen ge pleegd ten nadele van piloten van het eskader straaljagers. Zij werden hier- Reeds hedenmorgen vroeg was te zien, dat Rotterdam toilet ging maken voor een bijzondere gebeurtenis. Niet alleen stak iedereen, die over de nationale driekleur beschikte, zijn vlag uit, maar velen, die zich deze morgen vrij hadden kunnen ma ken, trokken getooid met oranje of rood-wit-blauw reeds naar de plaat sen, waar de Koninklijke stoet zou pas seren. Aan de aanwezigheid van talrijke auto's uit de Zuidelijke provincies en uit België was te bespeuren, dat ook van die zijde grote interesse bestond voor dit be zoek. De politie was reeds vroeg in de weer om voor de nodige afzetting te zorgen en het verkeer te regelen. Het lengteverkeer over de gehele route werd al vroegtijdig omgelegd. Maandagmiddag brachten Koningin lngrid en Koning Frederik van Denemarken in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam. .Het Vorstelijk gezelschap in bewondering voor „De Staalmeesters van Rembrandt Omstreeks half elf naderde de Konink lijke stoet uit de richting Delft. Bij aan komst aan de grens der gemeente stelde de auto waarin de burgemeester mr. G. E. van Walsum was gezeten, alsmede de kamer heer van Koningin Juliana, mr. K. P. van der Mandele, zich aan het hoofd van de stoet op. In de eerste koninklijke auto wa ren gezeten Koning Frederik van Dene marken en Koningin Juliana, in de tweede hadden Koningin lngrid en Prins Bernhard plaats genomen. De bevolking van voormalig Overschie bereidde de twee Koninklijke paren een hartelijke ontvangst. Reeds hier stonden honderden langs de weg, juichend en wui vend met vlaggetjes. De hierop volgende rit door de stad ging via de Abraham van Stolkweg, Mathenes- serlaan, Witte de Withstraat, Coolsingel, Hofplein, Goudsesingel, Meent, Rodezand, Korte Hoogstraat, langs het beeld „Ver woeste Stad" van Zadkine, naar Schiedam- sedijk en Westzeedijk. Zo kon het Deense koninklijk paar een indruk meenemen van de gestadig groeiende nieuwbouw en aan leg van de eens totaal verwoeste binnen stad. Verder ging het door de Maastunnel en voorts langs het Maastunnelplein en de Brielselaan naar de Maashaven, waar het koninlijk jacht „Piet Hein" gemeerd lag. Daar waren ter ontvangst aanwezig de heer J. van Tilburg, wethouder van Rot terdam, en de directeur van havenwerken, ir. N. Th. Koomans. Zij werden, alvorens te embarkeren aan de koninklijke gasten voorgesteld. Omstreeks elf uur zette de „Piet Hein" koers naar het vliegkampschip „Karei Doorman", dat op stroom lag in de Nieuwe Maas. De koninklijke gasten arriveerden daar eerst, na nog een indruk van de Rot terdamse haven te hebben gekregen. De „Piet Hein" hield op de rivier de oever van het stadscentrum, keerde bij de mon ding van de Merwehaven terug, om ver volgens langs de oever van „zuid" te varen en daarna aan de staatsietrap van de „Ka- rel Doorman" aan te leggen. Alle schepen, die men was gepasseerd, groetten op de hun eigen wijze de vorstelijke personen, terwijl op de verschillende kaden het pu bliek zich verdrong, om toch maar niets van het unieke schouwspel te missen. De vorstelijke gasten werden op de „Ka- rel Doorman" onder aan de staatsietrap opgewacht door de commandant, kapitein ter zee A. M. Valkenburg, terwijl boven I aan deze trap de Commandant Zeemacht Nederland, alsmede de minister van Mari ne ter verwelkoming aanwezig waren. De erewacht aan boord stond onder comman do van de kapitein der mariniers A. J. Romyn. Aan boord van het vliegdekschip sloegen de Koninklijke gasten een demonstratie met een helicopter gade. Omstreeks kwart voor een begaven zij zich weer aan boord van de „Piet Hein", die nu op de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" aan koerste. Daar werd het noenmaal gebruikt. voor in hechtenis gesteld door de com mandant van het vliegveld, doch slaag den erin met de Paasdagen te ont vluchten. Toen men de kledingkast van een der korporaals onderzocht vond men hierin een brief afkomstig van zijn moeder waarin deze schreef: „Ik begrijp wel waarom je met de Paas dagen niet naar huis kunt komen. Ze hebben je zeker in het cachot gestopt, omdat je weer eens aan een vliegtuig hebt zitten knoeien." Deze zin wekte ernstige verdenking en toen de korpo raals terugkeerden, vielen zij al spoedig door de mand. Als het waar is dat zij slechts materiële schade wilden aanrichten, zoals zij be weren, dan zijn zij hierin wonderwel ge slaagd, want elk der vernielde straaljagers kost 13 millioen francs. De beide korpo raals, 20 en 23 jaar oud, zullen voor de krijgsraad worden gebracht wegens poging tot moord. Zij kunnen tot levenslange ge vangenisstraf worden veroordeeld. In de afgelopen nacht omstreeks half drie is een vrachtauto, bestuurd door de 23-jarige chauffeur H. Meijer, in het ka naal te Dedemsvaart gereden. Naast de bestuurder zat de 41-jarige arbeider E. Liest. Beiden kwamen door verdrinking om het leven. Pas enkele uren na het ongeval zagen voorbijgangers de wagen in het water lig gen. Toen de auto met een kraanwagen op de wal was getrokken vond men de lichamen van de slachtoffers in de cabine. Beiden waren ongehuwd. Men verwacht, dat de Russische eerste minister, Malenkov, vandaag of Woensdag een nieuwe, gewijzigde lijst van ministers bij de Opperste Sovjet zaJ indienen. In de vergadering van de Opperste Sov jet zeide Malenkov gisteren, dat men zal voortgaan met het straffen van ambtena ren, die onrechtmatige daden jegens Sov jet-burgers toepten. Hieruit leidt men af, dat er een nieuwe zuivering in de rijen van de Sovjet-amb tenaren op til is. (Reuter). Londen wil eerst resultaat van Genève afwachten President Eisenhower heeft Maandag in een rede voor de Kamer van Koophandel in Washington verklaard, dat het thans „een tijd van grote beslissingen" in wereldaangelegenheden is, waarbij de afloop van de Indochinese oorlog, de groot ste betekenis voor de V.S. heeft. Hij zei dat Indochina „de kurk op de fles" is, waarvan het verlies invloed zou hebben op het lot van honderden mil- lioenen mensen in geheel Azië. En dat ook het lot van de jonge democratie Japan daarmee ten nauwste samenhangt. „Voorbarig en overhaast" Volgens de correspondent van de „New York Times" in Genève heeft Groot- Brittannië het Amerikaanse voorstel voor het onverwijld te Washington doen begin nen van besprekingen door vertegen woordigers van tien landen over een be veiligingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië als „voorbarig en overhaast" verworpen. De correspondent, die meldt dit van „gezaghebbende diplomatieke zijde" ver nomen te hebben, voegt hieraan toe dat Groot-Brittannië zich wel bereid verklaard heeft met de V.S. te spreken over „maat regelen om de communistische aggressie in Indochina tot staan te brengen", indien de besprekingen te Genève geen resultaat zouden opleveren. Geconcentreerd Verdun Franse militaire kringen zeggen, dat de verdedigers van Dien Bien Phoe nog steeds weerstand bieden „met grote moed en een hoog moreel. Er is echter een grens aan het menselijk uithoudingsvermogen". In deze kringen werd de strijd van de laatste 44 uur „een soort geconcentreerd Verdun" genoemd met nauwelijks enige slaap voor de soldaten. De toestand is, zo zeide men, „uiterst ernstig maar niet hopeloos". Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester der gemeente Bloemendaal dr. D. H. Peereboom Voller, thans burge meester van Aalsmeer, onder gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van deze gemeente. De heer Peereboom Voller is op 24 Januari 1911 te Amsterdam geboren en studeerde aan de universiteit te Utrecht in de rechten. In 1936 slaagde hij voor zijn candidaatsexamen en daarna was hij enige jaren werkzaam op diverse departementen. In December 1945 is de heer Peereboom Voller gepromoveerd tot doctor in de rech ten; zijn proefschrift was „Distributierege ling" en promotor was prof. Van der Bot. Sedert Maart 1946 is dr. Peereboom Vol ler burgemeester van Aalsmeer. In de loop der jaren is hij bestuurslid geworden van diverse verenigingen. Veel belangstelling heeft hij getoond voor de bloementeelt in zijn gemeente en in de organisatie van het jaarlijkse corso had hij een aandeel. Dr. Peereboom Voller is lid van het hoofdbestuur van het Nederlands Kanker instituut en van het Koningin Wilhelmina- fonds. De nieuwe burgemeester is gehuwd, va der van twee zoons van twaalf en dertien jaar en lid van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Vanmiddag zal dr. Peereboom Voller een bezoek aan het raadhuis van Bloemendaal brengen voor een bespreking. Morgenoch tend zal hij het Deense koninklijke paar ontvangen, dat een bezoek aan Aalsmeer zal brengen. Ter gelegenheid van het bezoek is hij benoemd tot riddei eerste klasse in de Dannebrog-orde. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 2 1 r- fl I; noestand 12 i: o c ra IS 5 u zs Helsinki onbewolkt windstil 0 0 Oslo zwaar hew NNO 2 3 0 Stockholm onbewolkt N 4 2 0 Kopenhagen zwaar bew WZW 2 4 0 Londen onbewolkt NO 6 3 0 Amsterdam onbewolkt NNO 4 1 0 Brussel onbewolkt NO 2 1 0 Parijs onbewolkt NO 5 5 0 Bordeaux regen O 2 13 13 Grenoble regen ONO 4 9 5 Nice regen NO 5 11 17 Warschau onbewolkt windstil 1 0 Berlijn licht bew. ozo 1 2 0 Frankfort onbewolkt NNO 3 4 0 München nevei OZO 3 3 15 Ztirich geheel bew. NO 3 6 2 Genève regen NO 8 7 1 Locarno regen O 1 9 1 Wenen zwaar bew N 2 4 0 Innsbruck (geen opgaaf ontvangen) Rome zwaar bew. ZZO 11 15 9 Neerslag laatste 24 uur „De Verenigde Staten zijn bezig met de bouw van een luchtmacht, die zo krachtig zal zijn, dat geen land ter wereld het zal wagen, ons aan te vallen", aldus heeft de Amerikaanse minister voor de luchtmacht. Harold Talbott, Maandagavond op een diner te Boston verklaard. „Onze grote hoop is dat de afschrikwek kende werking dezer luchtmacht voldoen de zal zijn om het uitbreken van een oor log te verhinderen", vervolgde hij. Talbott zei ook dat de Amerikaanse luchtmacht er naar streeft een staat van paraatheid en kracht te bereiken, waarbij het mogelijk zal zijn vijandelijke bommen werpers buiten gevecht te stellen voor zij van hun bases hebben kunnen opstijgen. AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in het Noorden van het land. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen Vannacht plaatselijk zware nachtvorst morgen dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. 28 April Zon op 5.18 uur. onder 19.58 uur. Maan op 3 07 uur onder 14 21 uur Hoog en laag water In l.lmuiden Dinsdag 27 April Hoog water: 10.15 en 23.02 uur. Laag water: 5.20 en 18 14 uur. Woensdag 28 April Hoog water: 11.42 en uur. Laag water: 6.44 en 19.45 uur. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Chamfort: Beroemdheid is het voorrecht, be kend te zijn bij hen die u niet kennen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1