Verdere daling werkloosheid in provincie Noordholland F. DAMIAANS EN ZN STOFZUIGERREPARATIE „RITSA PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST 7 Wereldnieuws JEUK De radio geeft Woensdag Voorlopig geen T V-uitwisseling Tegencandidaat van Perón gearresteerd DINSDAG 27 APRIL 1954 Steeds groter tekort aan geschoolden in grafische vakken Wijziging organisatorische voorschriften Gaat U verhuizen Zijlvest 41 - Haarlem (jee MORRIS iïeftneifou&Jij! Jeugdige werklozen geen probleem Emigratie meer in trek Plan voor rheuma-studie- centrum in Amsterdam DOBBELMANN... LEKKER MAN! Verzending van zeepost Moeilijkheden over artisten-honoraria Politieke deliquenten opnieuw achter slot Kerkelijk Nieuws Wegens „minachting" van de president Malenkov wil meer handel tussen Oost en West Sovjet-Unie treedt toe tot de ILO TccU ió het zo KRUIS EN MUNT J Wij ontvingen vain het Rijksarbeids bureau een rapport betreffende de ontwik keling van de arbeidsmarkt iin de provincie Noordholland over het eerste kwartaal van dit jaar. Hieruit blijkt dat de werkloosheid onder de mannen daalde van 18.520 tot 14.982, van dit aantel waren er 12554 ge heel werkloos en 2338 tewerkgesteld bij de zogenaamde „D.U.W."-objecten. Ook de werkloosheid onder de vrouwen daalde van 1482 tot 1383. De algemene conjunct- tuurverbetering, die in het begin van 1953 inzette, duurde dit kwartaal voort en nam zelfs in bijna alle bedrijfsklassen toe. Hoe wel deze gunstige conjunctuur belangrijk is, moet toch 60 tot 70 procent van de da ling worden toegeschreven aan de daling van het aanbod. In de bouwnijverheid daalde het aanbod met 990 mannen. De spreiding van de werkgelegenheid voor schilders door middel van de subsidierege ling voor schilderwerk in de winter, wordt door het rapport geslaagd genoemd. Ver wacht wordt dat de bedrijvigheid in deze bedrijfsklasse nog zal toenemen. Momen teel is er echter al een tekort aan goede bouwvakarbeiders, in het bijzonder aan metselaars en timmerlieden. In de metaal nijverheid is het tekort aan vakarbeiders en geoefenden nog steeds groeiende. In vergelijking met cijfers van 1953 is de situatie op de arbeidsmarkt „zeer gunstig te noemen", aldus het rapport. Het aantal werklozen daalde in één jaar tijd met bijna zesduizend. Als oorzaak hiervoor noemt het rapport de grote bouwactiviteit en de ver betering van de conjunctuur in 1953- Blijkens het rapport is er een groot tekort aan vrouwelijk personeel. In de beroeps groep kleding is een grote behoefte aan confectiesbiksters en naaisters. Een groot gedeelte van de vraag richt zich op jeug dige krachten, waarvan het aanbod echter zeer beperkt is. Onder het huishoudelijk personeel is een stijging van de werkloos heid waar te nemen, welke veroorzaakt wordt door de toeneming van het aanbod in het gewest Amsterdam. Deze stijging in Amsterdam is toe te schrijven aan de in schrijving van werksters, die in verband met leeftijd!, capaciteiten en belemmering niet geholpen konden worden. In de rubriek grafische nijverheid maakt het rapport gewag van dé plannen van een aantal Haarlemse werkgevers om de orga nisatorische voorschriften zodanig te wij zigen, dat ook oudere krachten in dienst kunnen worden genomen. Hiertoe werden ADVERTENTIE Kunt U zich voorstellen hoe erg het is, wanneer Uw kostbaar huisraad be schadigd wordt door onvakkundige verhuizers? Zo'n verhuizing wordt dan dubbel zo duur en dan hebt U spijt. Loop daarom geen risico's, maar kies een yakman. Onze firma staat door zijn jarenlange rijke ervaring borg voor prima vak werk. Vraag ons eens offerte. Het verplicht U tot niets. Telef. 12456, 14155, 22279. HILVERSUM, I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpenrallye. 8.25 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 V. de vrouw 9.40 en 10.18 Platen. 10.3)0 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 De Vijf Admiralen, hoorspel, 12.20 Tulpenrallye. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Hansel und Gretel, opera (le en 2e acte). 14.55 Viool en piano. 15.30 Lichte mu ziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Tulpenrallye. 18.00 Platen. 18.05 Reportage. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisa tie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Ver schijningen. causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.30 Amusementsmuziek. 20.50 Vijf jaar NATO. 21.10 Kamerorkest. 21.55 Repor tage. 22.10 Tulpenrallye. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen, 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Amusements muziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Rege ringsuitzending: Nederland en de Wereld: Nederlandse ingenieurs in het buitenland. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actua liteiten. 18.25 Topsongs. 18.55 Voor de jeugd. 19.05 Moet de Staat de Kerk geldelijk steu nen?, causerie. 19.20 Ronde van Nederland. 19.30 Een ton voor Triëst. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Geravieerde mu ziek. 20.40 De ingebeelde ziekte, hoorspel. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Platen. 22.45 De tabak als maatschappelijk vraagstuk, cau serie. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Uitlopers van de Parnassus. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Symphonie-orkest en solist. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 13.30 Platen. 13.45 Piano. 14.00 Symphonie-orkest. 14.40 Platen. 16.20 Omroepkoor en -orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld 17.40 Platen. 17.50 De boeken markt. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen, 21.15 Om roeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Uganda verwacht de Koningin. Vrijbuiters Radiodagboek. Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE BARTEIJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Falcon Tweedjassen 59,50 dirie oudere krachten aangevraagd ter om scholing tot letterzetter en etser, onder toe kenning vain een trainiingstoes'lag. Hef blijkt namelijk dat hef tekort aan vakkundige krachben in deze branche steeds groter wordf. Ook de vraag naar vaklieden bij het hoogovenbedrijf bleef aanhouden. Voor de functie van handlanger bij deze be drijfsgroep werd de aanmelding van onge schoolden steeds minder, waardoor hef normale verloop nauwelijks kon warden aangevuld. De trawlvisserij biedf momenteel betere perspectieven dan het geval was. Het rap port maakt melding van de poging tot be oefening van verre visserij nabij IJsland, diie echter op een financiële mislukking is uitgelopen, hetgeen te wijten zou zijn ge weest aan de slechte weersomstandigheden. Grotere belangstelling voor deze verre vis serij wordt verwacht, nu de regering defi nitief garanties heeft toegezegd. Hef rap port zegt dat in de komende jaren dat tof een verminderde werkloosheid tussen Januari en Juni kan leiden. Van het totaal aantal personen dat per eind Februari van dit jaar bij het Rijksar beidsbureau langer dan zes maanden stond ingeschreven, was ruim 81 veertig jaar of ouder. Van hen die langer dan drie maanden stonden ingeschreven, was 74 veertig jaar of ouder. Vergelijkende cijfers uit 1953 ziin 73 en 64 Hoewel het abso lute aantal in deze leeftijdsgroep ten op zichte van Februari 1953 is gedaald, moet toch van een relatieve achteruitgang voor deze groep gesproken worden. De arbeidskrachten uit deze leeftijds groep hebben in mindere mate kunnen pro fiteren van de algemene verbetering in het economisch leven dan de arbeidskrachten uit jongere leeftijdsgroepen. Het rapport stelt vast da: de jeugdige werklozen geen problemen meer vormen. In het bedrijfs leven gaat, aldus het rapport, wel een ten dens ontstaan om ook oudere arbeidskrach ten in te schakelen, omdat men te kampen heeft met grote personeelstekorten en het ontbreken van jonger aanbod. Het direct beschikbaar aanbod van man nen per 31 Maart 1953 bedroeg voor Haar lem 2054, per 31 Maart 1954 1328, tegen respectievelijk 391 en 667 openstaande aanvragen. Voor IJmuiden bedragen deze getallen 342 en 282 tegen 124 en 93 open staande aanvragen, voor Zandvoort 111 en 85 tegen 12 en 38 openstaande aanvragen. Belangrijke tekorten aan vrouwelijk per soneel doen zich onder meer voor in de rayons Haarlem, Alkmaar, IJmuiden en Zandvoort. In Haarlem waren per 31 Maart 1953 110 vrouwen werkloos, per 31 Maart 1954 59, terwijl er resp 379 en 495 openstaande aanvragen waren. Dit il lustreert dus duidelijk het geconstateerde tekort. Het rapport maakt melding van het feit dat de belangstelling voor emigratie in alle gewesten stijgende is. Deze belangstelling richt zich voornamelijk op de' landen Ca nada en Australië, voor Zuid-Afrika is de belangstelling gering. Het rapport schrijft dit in hoofdzaak toe aan de trage proce dure, veroorzaakt door de noodzaak van het ver-krijgen van een werkgeversverkla ring. Door middel van advertenties hebben de Zuid-Afrikaanse Spoorwegen de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid tot te werkstelling van leerling-rangeerders, -stokers en -baanmeesters, Veel animo was hiervoor echter tot op helden niet. Nieuw- Zeeland komt steeds minder in trek, het geen door het rapport wordt toegeschreven aan de emigratie-politiek van het land. De 'belangstelling voor de scholing op de Rijkswerkplaatsen in de provincie Noord- holland wordt door het rapport bevredi gend genoemd. Het totaal aantal in oplei ding zijnde personen steeg van 316 tot 371. Iin het eerste kwartaal van dit jaar vol tooiden 80 personen diverse cursussen, hiervan ressorteerden er 28 onder de bouwvakken en 52 onder de metaal vak ken. In Amsterdam bestaan plannen voor de oprichting van een internationaal studie centrum voor rheumatische ziekten. Over de plaats waar dit centrum zal moeten komen is men het nog niet eens. Gedacht wordt aan het Beatrixpark, maar ook Amsterdam-West is genoemd. De kosten zijn door Publieke Werken begroot op 2 <4 millioen gulden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Tel. 16693 Gr. Houtstraat 132 Een succes Reeds 31.726 rokers hebben spontaan meegedaan aan het Ibis Opinie Onderzoek naar rookge woonten. Liefst 8 van elke 10 rokers - zoals nu blijkt - geven de voorkeur aan een rokertje van Dobbelmann, aan IBIS EXPORT 100% Engelse shag, DOUBLET half-zware shag of KING WILLIAM Virginia sigaretten! HEBT U DE FOLDER NOG NIET ONTVANGEN? Mocht U de folder van Nederlands grootste Opinie Onderzoek nog niet hebben ontvangen, dan kunt U toch meedoen en ook U hebt dan een GROTE kans op een bijzonder aardige ver rassing voor de kinderen! U hoeft enkel onder staande coupon even in te vullen en te versturen. Doe het nü! DE MOEITE WAARD Bij Uw eerlijke mening wilt U zeker wel kennis maken met het rokertje, dat het proeven overwaard is. Vraag naar: IBIS OPINIE ONDERZOEK Wrj vragen U vriendelijk onderstaande vragen duidelijk in te vullen. Aan welk merk shag/sigaret/sigaar/tabak geeft U de voorkeur: Hebt U al eens kennis gemaakt met IBIS EXPORT 1000/0 Engelse shag ja/neen») DOUBLET half-zware shag ja/neen») KING WILLIAM Virginia sigaretten ja/neen») Op aanbeveling van wie: kennissen of vrienden/Uw winkelier I advertenties Doorhalen wat NIET wordt bedoeld. UW NAAM EN ADRES Naam: Plaats:. Straat .No.: Deze coupon kan als brief of op een kaart geplakt (dus met 10 ets of met 7 ets postzegel) worden verzonden naar: Ibis - Louis Dobbe Opinie Onderzoek selmann - Waddinxveen. IBIS EXPORT 100% Engelse shag Milde, zongerijpte Virginia op zijn allerbest; een zachte en zuivere, puurblonde mélange 85 cent DOUBLET half-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost. 75 cent Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Oranje" (12 Mei); naar Nieuw Guinea: m.s. „Japara" (13 Mei); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Willemstad" (11 Mei); naar Suriname: s.s. „Ellerdek" (3 Mei); naar de Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Jagersfontein" (4 Mei); naar Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (3 Mei) en m.s. „Noordam" (6 Mei); naar Zuid Amerika: m.s. „Uruguay Star" (3 Mei); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (.1 Mei). De uitwisseling van televisie-program ma's tussen Nederland en België zal voor lopig niet kunnen doorgaan. Het was de bedoeling geweest dat op 1 Mei de uitzen dingen van Nederland naar België zouden worden hervat. België zou dan voor het eerst TV-programma's naar Nederland uit zenden. Nu zijn er echter nieuwe moeilijk heden gerezen door een conflict over de honoraria der artisten. De internationale organisaties van ac teurs, musici en variété-artisten, die vorige week in Parijs bijeen zijn geweest, hebben daar besloten hun leden te adviseren, niet in naar het buitenland gerelayeerde tele visieprogramma's op te treden zolang er geen regeling voor een verhoogd hono rarium is getroffen. De Europese Radio-Unie heeft onlangs bepaald dat bij relayering geen verhoogd honorarium zal worden toegekend, behou dens enige uitzonderingen. Een uitzonde ring is gemaakt voor de Nederlandse uit zendingen naar België waarvoor 25 per cent extra mag worden gegeven. Tot dus ver heeft de Nederlandse Televisie Stich ting echter vijftig percent extra betaald. Zij is daartoe in principe nog steeds be reid, maar zij is gebonden aan het besluit van de Europese Unie. De secretaris-generaal van de Britse vakbond van acteurs heeft in een te Lon den gehouden vergadering van deze bond het vermoeden uitgesproken, dat de B.B.C. via de Europese Radio-Unie haar invloed heeft aangewend om het Nederlandse extra-honorarium tot de helft te redu ceren. De B.B.C. geeft geen extra hono rarium. XXXXXDOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXIOOCOCOOCOOCOOOOO Het Hof van Cassatie, het opperste ge rechtshof van Italië, heeft Zaterdag be slist, dat honderden politieke gevange nen, die verleden jaar als gevolg van een amnestie-wet werden vrijgelaten, weer naar de gevangenis zullen moeten terugkeren. Ongeveer 500 personen, die wegens politieke misdaden tot levenslange ge vangenisstraf waren veroordeeld, zagen toendertijd hun straf door lagere hoven gewijzigd in vijf jaar en acht maanden. De meestèn van hen werden onmiddel lijk op vrije voeten gesteld, daar zij reeds een langere straftijd achter de rug hadden. Het Hof van Cassatie heeft nu echter beslist, dat amnestie alleen van toe passing is op diegenen, aan wie de ver wanten der slachtoffers formeel ver giffenis hebben geschonken alsmede op hen, die schadeloosstelling hebben be taald. Alle anderen zullen echter naar de gevangenis moeten terugkeren. (United Press). Ned. Herv. kerk Drietal te Alblasserdam (Ver. van Vrijz. Herv.) R. Hensen te Grotebroek, W. v. d. Vlugt te Drachten en G. M. C. de Vries te Nes op Ameland. Geref. kerken Aangenomen naar Lisse K. Schouten te Nijmegen; naar Sprang N. W. v. d. Hout, cand. te Zwijndrecht, die bedankte voor Schipluiden. Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld H. M. Kuitert te Scharendijke. Benoemd tot geestelijk verzorger van de Valeriuskliniek te Amsterdam S. J. Popma, stud. pred. aldaar die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Nieuw-Buinen W. A. J. Dalmayer te Waardhuizen (N.Br.) Bedankt voor Coevorden C. Glaubitz te Hallum. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-C: J. H. Velema te Zwolle en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Beroepen te Deventer L. Floor Jr. te Op perdoes. Vrüe Evangr. gemeenten Drietal te Apeldoorn: H. Huson te Hen drik Ido Ambacht, Jac. Lissenberg te Bus- sum en P. J. Mietes te Amsterdam. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Rijssen E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum. De radicale Candida at bij de Zondag ge houden verkiezingen voor het vice-presi- dentschap in Argentinië, Crisologo Larral- de, is Maandag met 26 anderen aangehou den, beschuldigd van „minachting" van president Perón en het veroorzaken van ongeregeldheden. Onder de gearresteerden bevindt zich voorts Ricardo Balbin, de radicale candi- daat bij de presidentsverkiezingen in 1951. Blijkens de jonigste gegevens heeft de partij van Perón een duidelijke overwin ning behaald bij de Zondag gehouden ver kiezingen voor het Congres en gemeente raden. In Buenos Aires behaalden de Peronisten 859.597 stemmen (848.771 in 1951) en de radicalen 656.133 (620.651 in 1951). Landelijk hebben candddaten der partij van president Perón tot nu toe 4.485.937 stemmen op zich verenigd. Op de radicale candidaten werden tot dusverre 2.270.695 stemmen uitgebracht. Georgi Malenkov heeft Maandag in Moskou een toespraak gehouden voor de Kamer der Nationaliteiten, een van de twee Kamers van de Opperste Sovjet, waarin hij onder meer zei, dat de Sovjet- Unie uitbreiding van de handel tussen de communistische en kapitalistische landen wenst. Malenkov wees op wat hij noemde „een zekere vermindering van de span ning in de wereld als gevolg van de in spanningen van de vredelievende mensen". Hij viel voorts in felle termen de Europese Verdedigingsgemeenschap aan, die, zo zei hij, gericht is op een herleving van het Duitse militarisme en drong aan op aan vaarding van het Sovjet-voorstel voor Europese collectieve veiligheid. Met grote nadruk betoogde de premier, dat, „indien aggressieve kringen atoom wapens tegen de Sovjet-Unie gaan gebrui ken, er geen twijfel over kan bestaan, dat de aanvaller met dezelfde wapens zou wor den vernietigd en dat een dergelijk avon tuur onvermijdelijk tot de vernietiging van het kapitalistische maatschappelijke stelsel zou leiden". Bedreiging. De 38-jarige Portoricaainse nationalist José Rivera Colon heeft Dinsdag voor een New Yorkse rechter bekend, gedréigd te hebben met een aanslag op president Eisenhower. De rechter zal morgen vonnis wijzen. Kazernebrand. De kazerne van de brand weer in het havengebied van Antwer pen is Maandag door een brand, die door een krachtige wind werd aange wakkerd, in de as gelegd.-Op het vlieg veld van Brussel ging twee ton goede ren verloren bij een brand in een op slagplaats nabij de startbaan. Bij geen van deze twee branden deden zich per soonlijke ongevallen voor. Zuivering. De Zuid-Koreaanse politie heeft in de afgelopen drie maanden bij zuiveringsoperaties 75 communistische verzetsstrijders gedood en 138 gevan gen genomen. In deze periode sneuvel den zeven politiemannen, drie liepen verwondingen op. Mortier. Bij militaire oefeningen in het gebied van Toulouse zijn vijf Franse soldaten om het leven gekomen en is een onderofficier ernstig gewond, toen een mortier, dde men per ongeluk dub bel geladen had, uit elkaar barstte. Doorkruist. De Turkse premier heeft in Ankara in een verkiezin gstoesp ra ak verklaard dat Turkije in 1-940 in feite reeds had besloten aan de zijde der Geallieerden aan de oorlog te gaan deelnemen, doch dat dit plan werd doorkruist door de capitulatie van Frankrijk. Granaat. Een 75 mm granaat uit de eerste wereldoorlog, die gebruikt werd om aarde aan te stampen, is Maandag te Darmstadt in West-Duitslaind ontploft, waardoor twee personen verwondingen opliepen. Men had weliswaar de ont steking verwijderd en op die plaats een ijzeren handvat bevestigd, doch de la ding had men laten zitten. Grensgeval. In Tel Aviv is medegedeeld, dat bij een Syrisch-Israëlisch grensin cident bij het meer van Tiberias twee Syriërs gedood zijn in een treffen tussen patrouilles. Ook bij de Egyptische grens heeft zich een schietpartij voorgedaan. Aan de Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. Vertrouwen. De Perzische senaat heeft met grote meerderheid zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering- Zahedi. Afwijzing. De Gu-atemalaanse regering heeft medegedeeld, dat zij de eis der V. S., inzake schadevergoeding voor de naasting van de terreinen van de „Uni ted Fruit Compariy" van de hand wijst. De V. S. hadden een bedrag van onge veer 16 millioen dollar geëist. Senatoren. Van de 46 zogenaamde provin ciale Belgische senatoren dat zijn zij die door de provincieraden worden ge kozen zijn er 20 C.V.P.'ers, 20 socia listen en zes liberalen. Bij de algemene verkiezingen waren reeds 106 senatoren gekozen. De 152 senatoren zullen de 23 „gecoöpteerde" senatoren kiezen. Bosbetoging. De Franse regering heeft Maandag de traditionele communistische een-Mei-optocht door het Oostelijk deel van Parijs verboden als voorzorgsmaat regel tegen eventuele wanordelijkheden. De een-Mei-demonstratie van vorig jaar verliep rustig, maar bij een optocht op 14 Juli braken ongeregeldheden uit, waarbij zeven Noord-Afrikanen werden gedood. De organisatoren van de een- Mei-optocht hebben nu opgeroepen tot het houden van een massa-betoging in de bossen van Vincennes aan de rand van de stad. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN David Morse, directeur-generaal van de ILO de arbeidsorganisatie der UNO heeft Maandagavond de toetreding van de Sovjet-Unie tot de ILO bekend gemaakt. Minister Molotov heeft in een schrijven van 24 April verklaard, dat de Sovjet- Unie de bepalingen van de ILO-eonsti- tutie aanvaardde. Zoals men weet is de Sovjet-Unie de vorige week ook lid géworden van de UNESCO, een andere internationale orga nisatie die zij voordien had geboycot. Enkele jaren na de oprichting van de UNO gaf de Sovjet-Unie te kennen, dat zij tot de ILO wenste te worden toegelaten onder zekere voorwaarden. Deze werden door Morse van de hand gewezen. 25. Het zag er naar uit dat Jolliepops poging om Panda te helpen een faliekante uitwerking zou hebben. De sluwe aankla ger wist alles zo te draaien, dat Jolliepop een slachtoffer van de zwarte kunst scheen, die Panda en de alchemist zouden hebben beoefend. „Ziet, Majesteit", riep hij, „de verdachten hebben de nek van deze arme getuige doen verharden en verstijven!" „Dat konden WIJ toch niet helpen!", riep Panda, „wijMaar de aanklager ging genadeloos verder: „de getuige is dus het slachtoffer van hun hekserijen en kwade practijken!" „Pardon", zei Jolliepop, „mag ik u in herinnering brengen, dat ik hier ben verschenen om VOOR de verdachten te pleiten, niet TEGEN hen?!" „Ha!", riep de aanklager, zich triomfantelijk .tot de koning wendend, „u hoort het, Majesteit: hoewel getuige het slachtoffer van de ver dachten is, blijft hij hen gunstig gezind. Is dit niet juist het bewijs, dat zij gevaar lijk zijn? Want, als zij slachtoffers onder hun vrienden maken, wat, zo vraag ik u, zullen zij dan wel met hun VIJANDEN doen?!" „Hm", ze de koning, „dat is zeer juist -opgemerkt, mijnheer de aanklager". W'E hebben de vorige keer betoogd, dat er 50 procent kans is dat drie gelijk tijdig opgeworpen munten met dezelfde kant komen boven te liggen. Immers, zo zeiden we, van de drie munten liggen in ieder geval al twee met dezelfde zijde naar boven gekeerd, zodat de ene overgebleven munt y, kans heeft om ook op de goede kant te liggen. Gooien we drie munten stuk voor stuk op, dan is er slechts 25 procent kans dat de drie munten op dezelfde zijde lig gen. Hier klopt dus iets niet. Inderdaad, de redenering die wij met de gelijktijdig opge gooide munten toepasten, houdt geen steek, hoe vernuf tig ze overigens ook in elkaar is gedraaid. Wanneer we ons aan de termen kruis en munt houden en dienovereenkomstig ook de beginletters k en m gebruiken, bestaan voor drie tegelijk opgegooide munten, de volgende mogelijkheden: kkk kmk mkk mmk kkm kmm mkm mmm Van deze acht kansen zijn er slechts twee gunstig, t.w. kkk en mmm, zodat de kans dat de drie opgeworpen muntstukken de zelfde bovenkant tonen, gelijk is aan 2/8, of 1/4, of 25 procent. Dit wist u trouwens ook wel, maar de vraag is, waar de fout zit in de redenering die een kans van 50 procent becijferde? In die bewijsvoering wordt het voorge- steld als zou er één mogelijkheid zijn waar- op de combinatie van tweemaal kruis (of tweemaal munt) tot stand kan komen. Dit is echter niet juist, want twee keer kruis treffen we in drie gevalen aan, t.w. kmk, mkk en kkm. In alle drie gevallen zijn het combinaties van verschillende munten. Ook twee maal munt treffen we in drie gevallen aan: mmk, kmm en mkm, en ook hier zijn het verschillende combinaties, waarin n.b. de derde munt, waarvan we berekenden dat hij y kans had om zus af zo te vallentwee keer is begrepen! U. voelt wel, dat dit niet klopt. We moeten of de kansen van iédere munt afzonderlijk berekenen, öf van alle munten gezamen lijk, maar we mogen niet een stukje ge zamenlijk doen en dan één munt die in de gezamenlijke telling al heeft mee gedaan er uit wippen en de kansen daarvan afzonderlijk berekenen. Dat zou ongeveer hetzelfde zijn als wanneer we beweerden: Nederland heeft 10 millioen inwonersAmsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben er samen 2 millioen, dus ons land telt 12 millioen inwoners! Vandaar dat we ons zgn. bewijs een drogredenering noemden. We dienen thans echter weer terug te keren tot een ander onderwerp, want een lezer wil weten hoe zalmen elk jaar de zelfde rivieren en beken kunnen vinden. Daarover mórgenJ H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2