Golden Fictio C Voor de kindereai V Sprintzege voor Belg Borgmans in eerste étappe Groningen-Almelo Agenda voor Haarlem Belg Stassen en Duitser Engel leiden na klassementsproeven Clowntje Riek Chaos in Berlijn Courses in Hilversum Overeenstemming tussen Pellenaars en KNWU Internationale Tulpen-rallye Reeds 41 équipes zijn uitgevallen geniet van RONDE VAN NEDERLAND Prestatieprijs voor veteraan Lambrichs Beslissings-driekamp begint op Vrijdag 30 April Damuitslagen Clubwedstrijd van De Kampioen-Olympia FEUILLETON ADVERTENTIE DINSDAG 27 APRIL 19b* EEN GULDEN GENIETING VOOR 80 CT. ADVERTENTIE De beste Nederlandse wegrenners heb ben niet kunnen verhinderen, dat de eerste étappe van de Ronde van Nederland een zege heeft opgeleverd voor een der Belgen. Schulte, Wagtmans, Van Est, Voorting, elk bijgestaan door een of meer ploegmaats, moesten in Almelo het hoofd buigen voor de felle eindsprint van Borgmans, Het begin van deze étappe was, zoals verwacht werd. vrij saai. Na de start zette het rennersveld er in de rug gesteund door de krachtige wind een hoog tempo in. De snelheidsmeters in de volgwagens wezen soms een tempo van 45 kilometer per uur. Even voorbij Assen nam de Limburger Stevens een kleine voorsprong maar meer dan 300 meter gunde het fel jaeende pelo ton hem niet. In Appelscha (56 km) was de vluchteling weer ingehaald. Zestien kilometer verder, in Diever, maakte zich weer een lid van de Neder landse B-ploeg los. Voor de volgers was het al spoedig niet moeilijk te ontdekken, wie de handschoen nu had opgenomen. Men herkende de 38-jarige Lambrichs. In Vledder (na 76 km) bedroeg zijn voor sprong 30 seconden. Het peloton reageer de maar matig en Lambrichs kon het ver schil vergroten. In Steenwijk was hij al 1 minuut voor. In Havelte, na 94 km, was het 1 minuut en 40 seconden en omdat hij in Menpel de ravitaillering oversloeg om geen tijd te verliezen was hij even voorbij deze plaats al 2V2 minuut uitgelopen. Tussen Zwartsluis en Hasselt sloeg het peloton terug. Gerrit Voorting, Faanhof en Koch gaven de stoot tot de tegenaanval en zij kregen spoedig gezelschap van Schulte, Plantaz, Wagtmans, Wim van Est, Nico van Est, Haan, Cor Bakker en twee Belgen, Borgmans en Gielen. luidt: I. Borgmans (België) 4.43.29 met. bo nificatie 4.42.29; 2. Gerrit Voorting (Ned. D) z. t. met bonificatie 4.42.59; 3. Schulte (Ned. A) z. t.; 4. Van Est (Ned. C) z. t.; 5. Wagt mans (Ned. B) z. t.; 6. Faanhof (Ned. C) z. t.; 7. Gielen (België) z. t.; 8. Plantaz (Ned. A) z. t.; 9. Lambrichs (Ned. B) z. t.; 10. Haan (Ned. D) z. t.; 11. Bakker (Ned. D) z. t. 12. Nico van Est (Ned. C) z. t.; 13. Sorge- loos (België) 4.47.43; 14. Müller (Duitsl.) z. t.; 15. Stevens (Ned. B) z. t.; 17. Gelhausen (Lux.) z. t.; 18. Kirchen (Lux.) z. t.; 19. Maenen (Ned. C) z. t.; 20. Diederich (Lux.) z. t.; 21 exae quo Brinkman (Ned. B), Jans sen (Ned. C), Van As (Ned. D), Schellinger hout (Ned. D), Van Breenen (Ned. E), Wit- teveen (Ned. E), Hendrickx (België), Plas (België), Gijbeis (België), Pascal (België), Schulte (Duitsland), Schwarzenberg (Duits land), Kemp (Lux.), Bintz (Lux.), allen in dezelfde tijd als Sorgeloos; 35. Siefert (Duitsl.) 4.48.38; 36. Van Oers (Ned. C) z. t.; 37. Donker (Ned. E) z. t.; 38. Van Roon (Ned. D) 4.49.04; 39. Hein (Lux.) z. t.; 40. Guns (Ned. C) 4.50.37; 41. Schmit (Lux.) 4.50.59; 42. Gelissen (Ned. B) 4.52.05; 43. Reitz (Duitsl.) 4.58.42; 44. Otte (Duitsl.) z.t.; 45. Fooij (Ned. A) 5.05.36; 46. Koch (Ned. B) 5.07.02; 47. Willekes (Ned. E) z. t.; 48. Holleder (Ned. E) z. t.; 90. La Grouw (Ned. E) z. t.; 50. Dekkers (Ned. A) z. t.; 51. Van Elderen (Ned. A) z. t.; 52. Van Sambeek (Ned. D) z. t.; 53. Smits (Ned. E) z. t.; 54. Achtervolging Deze groep zette met verbetenheid de achtervolging in en liet daarbij de rest van het peloton achter zich. Koch viel terug, maar even voor Zwolle was de voorsprong van Lambrichs al ingekrompen tot ander halve minuut. In Zwolle werden hiervan nog vele seconden afgeknabbeld en voor bij deze plaats was het nog maar een kwestie van een paar kilometer en Lam brichs werd opgeslokt. De nu weer uit twaalf renners bestaande kopgroep had inmiddels (na 145 km) het peloton al ruim 1 minuut achter zich gelaten en toen deze voorsprong snel groeide na 170 km was het al 2 minuten 40 seconden was het pleit beslecht en moesten deze ren ners gaan uitmaken, wie in de tweede étappe de oranje trui zou dragen. In de eindsprint tussen dichte hagen toe schouwers letten de Nederlandse groten slechts op elkaar en zagen niet dat buitenom de Belg Borgmans onweer staanbaar naar voren kwam. Hij versloeg Gerrit Voorting op de eindstreep met ruim verschil. Uitslagen De uitslag van de eerste étapoe van de Ronde van Nederland, van Gronineen naar Almelo over een afstand van 205 kilometer, ADVERTENTIE BORSALINO HOEDEN BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 J DINSDAG 27 APRIL Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Frans Hals: .Konvooi naar Malta", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie liefdes", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Pa lace: ..Bittere ervaring", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Pony ex press", 18 jaar. 8 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 28 APRIL Minervatheater: Ballet der lage landen, 8.15 uur. Concertgebouw: „Het geheim van Mato Grosso", filmvoordracht, 8 uur. Frans Hals: „Konvooi naar Malta", 14 jaar. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie liefdes", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Calamity Jane" alle leeft.. 2 en 4.15 uur. „Bittere ervaring". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2, 4,20, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Hands across the border", alle leeft., 2.30 uur. „Pony express", 18 jaar, 3 uur. City: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Voor de tweede avondmeeting, welke hedenavond in het Hilversumse Snortpark wordt gehouden, bestaat een veel grotere animo dan voor de eerste. Zonder uitzon dering zijn de draverijen uitstekend bezet en wat nog belangrijker is, dat de kwali teit der paarden beter is. Aan de haast traditionele overwinning van Geersen in het openingsnummer kan een einde wor den gemaakt. Hans ten Hagen kan hier een stokje voor steken met de snelle Rita Rosa, die deze keer haar prachtige voor- gift van 40 meter kan omzetten in een overwinning. Van de overige paarden kie zen wii Quick .Timmv en Stuart A. In de serie-draverij starten Queen Bess en Olymnhia S deze maal in de kopgroep, hetgeen hun kansen beduidend doet stij gen. temeer daar bet snelste paard van dit nummer Opick Ho'Iandia G reeds enige keren blijk heeft gegeven, dat hij zich in de helle verlichting niet thuis voelt en weigert zich ten volle te geven. Jan v. Leeuwen's keuze uit dit duo is dan ook aan te bevelen, vooral ook, omdat beide paarden nog de ondersteuning hebben van hun stalgenoten Pepsi Cola en Oranje .T. Hoe de vertegenwoordigers van stal France zich zullen gedragen moet worden afgewacht, daar zij een half jaar niet in de baan zijn geweest. Octavia is waard om op de plaats te eindigen. In de Duitsland-nrijs zal Quartus Spen cer zich moeten hebben verbeterd om zijn jongere tegenstanders te kunnen kloppen, waarvan Rosa R de beste wordt geacht. Rosa Dear en Roi de C'ng Mille zul'en waarschijnlijk nog voor Quartus Spencer eindigen. De formidabele verrichting van Narci- so van Zora in Alkmaar stempelt deze hengst tot de grote favoriet in de Enge- land-prijs, die door leerlingen zal wor den betwist. Daa^ bovendien de jonge Wagenaar beri met deze fraaie hengst overweg kan is hij een vertrouwde combinatie, waar tegen Our Volann en Morning Star het niet zullen kunnen bolwerken. Een gevaarlijke outsider is de sterke Franse import Brin d'Amour, die in een prachtige vorm steekt, doch van 60 tot 40 meter voorgift moet geven. Een zware taak, doch niet onmogelijk. In de Luxemburg-prüs heeft stal Geer sen de beste papieren met de representan ten Qui Gagne A en Réthy Hollandia. Een gemakkelijke overwinning zal het niet Paas (Ned. A) z. t.; 55. Van Osta (Ned. A) z. t. Lambrichs werd met algemene stemmen de prijs voor de strijdlustigste renner toe gekend. 1. Nederland D (Gerrit Voorting, Haan, Bakker); 2. Nederland C (Wim van Est, Faanhof, Nico van Est) 14.10.27; 3. België (Gielen, Borgmans, Sorgeloos) 14.13.41; 4. Nederland B (Wagtmans, Lambrichs, Pay- mans) 14.14.41; 5. Luxemburg (Diederich, Gelhausen. Kirchen) 14.23.09; 6. Duitsland (Müller, Schulte, Schwarzenberg) 14.23.09; 7. Nederland E (Van Breenen, Willekes, Donker) 14.24.04; 8. Nederland A (Schulte, Plantaz. Fooy) 14.32.34. Gezien de vele tegenslagen, die de Duit ser Preiskeit in deze étappe heeft onder vonden. en het feit, dat hij alleen rijdend meer dan de helft van de totale afstand heeft afgelegd, hebben de wedstrijdcom- missarissen alsnog besloten hem voor de tweede étappe naar Valkenswaard te laten starten. Preiskeit is, hoewel hij na de con trole-sluiting in Almelo binnenkwam, in het étappe-klassement opgenomen als 56ste met een tijd van 5 uur 33 min. 29 sec. Maandag werd de eerste étappe van de Ronde van Nederland verreden. De rit werd door de Belg K. Borgmans (links) gewonnen. De finish in Almelo: van rechts naar links G. Schulte (derde); G. Voorting (tweede); W. van Est (vierde) en de Belg K. Borgmans (eerste). Persoonlijk damkampioenschap De wedstrijden voor de beslissings-drie kamp om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland 1954 welke in Am sterdam zullen worden gespeeld tussen P. Roozenburg (IJmuiden), P. Bergsma (Wartena) en J. M. Bom (Rotterdam) zijn voor de volgende data vastgesteld: 30 April: BomRoozenburg. 1 Mei: RoozenburgBergsma. 2 Mei: BergsmaBom. 7 Mei: RoozenburgBom. 8 Mei: BomBergsma. 9 Mei: BergsmaRoozenburg. Voor de finales persoonlijke kampioen schappen van Kennemerland 1954 werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: N. Blom-J. Poppen 1-1; H. van Berk-L. C. Vooijs 2-0; B. Dukel-W. de Jong 2-0; B. Dukel (Damclub „IJmuiden") heeft zich door zijn overwinning op W. de Jong van de tweed pelaats verzekerd. Eerste klasse. J. ter Haak-W. Persoon 2-0. Tweede klasse. L. Visser-J. Visser 2-0; H. Leeuw-C. Vrolijk 2-0. In deze klasse behaalde L. Visser (K.N.C. Haarlem) het persoonlijk tweede klasse kampioenschap van Kennemerland.v Naar wij vernemen is thans volledige overeenstemming bereikt tussen de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie en Kees Pellenaars over de in de toekomst te volgen gedragslijn. De sportcommissie van de Wielren Unie heeft Pellenaars schrif telijk bevestigd, dat laatstgenoemde voor onbepaalde tijd als ploegleider zal kunnen fungeren in alle internationale wegwed strijden voor professionals en wel in die wedstrijden, welke naar het oordeel van de sportcommissie daarvoor in aanmerking komen. Onder internationale wegwedstrijden worden in elk geval bedoeld de Ronde van Frankrijk, de Ronde van Italië, de Ronde van Zwitserland, kortom, alle belangrijke buitenlandse wielerronden. De sportcom missie heeft aan Pellenaars dezelfde auto risatie verleend, welke tot dusverre de ver trouwensman der K.N.W.U. bezat. Pelle naars stelt verder de ploegen samen voor de internationale ronden, uit de aard der zaak in nauw overleg met de sportcommis sie van de K.N.W.U. Ook de keuze van me caniciens, verzorgers enz. berust bij Pelle naars. De sportcommissie heeft er bij Pellenaars op aangedrongen, dat veelvuldig contact met elkaar zal worden gehouden, zo veel mogelijk via de consul van de K.N.W.U. in Brabant, de heer P. van Ierlant, wethou der van Tilburg. Tenslotte is tussen de K.N.W.U. en Pel lenaars overeengekomen, dat de unie geen financiële verantwoordelijkheid draagt ten aanzien van de voorbereiding en uitzending van ploegen naar de internationale wieler ronden. De kosten hieraan verbonden zul len dus evenals tot nu toe het geval was, door Pellenaars worden gedragen, die daartoe opnieuw de medewerking zal in roepen van wielervrienden, zakenrelaties en andere instanties. Uit de resultaten, welke in het centrum van de Tulpen Rallye in Noordwijk aan Zee, waar dag en nacht wordt doorgewerkt, tot Dinsdagmorgen waren binnen gekomen, is de voorlopige conclusie te trekken, dat in het algemeen-klassement de strijd voornamelijk zal gaan tussen de Belgische équipe van Stassen en Gendebien, die met een Alfa Romeo rijden, en het Duitse team Engel en Ambrecht, in een Porsche gezeten. De beide Belgen zijn er in geslaagd in de drie klassementsproeven hij Giromagntj, vlak voor Belfort, niet minder dan 335 winst seconden te veroveren, waar tegenover de Duitser 332 winstseconden, een zeer klein verschil dus, worden, daar over deze betrekkelijk lange afstand ook Paul A en Quite Ileny in de eindstrijd een belangrijke gooi naar de eerste plaats zullen doen. Op het circuit van Zandvoort werd Zon dag een clubwedstrijd verreden tussen de H.S.V. „De Kampioen" en de A.S.C. „Olym- pia" om de Bluys-Beker. De wedstrijd ging over een afstand van 60 kilometer voor A- en B-klassers. Winnaar werd A. van der Hulst (De Kampioen i in 1 uur 35 min. 14 sec.; 2. A. Voorting (De Kampioen); 3. Cap- teyn (Olympia); 4. C. Bijster (De Kam pioen); 5. Martens (De Kampioen); 6. Kle- bach (Olympia). De beker kwam in het be zit van De Kampioen mqt 40 punten tegen Olympia 15 punten. En Plop zwaaide maar vrolijk, terwijl hij een rondje vloog. Oom Tripje stond op het veld en keek vol verbazing naar boven. ,.Het gadt warempel.'", zei hij bij zichzelf. ,.Dat had ik vast niet gedacht". Maar toenopeens.toen ging er iets mis. „Oei, oei!", riep oom Tripje, want hij schrok ervan. Hoe het kwam, wist hij niet, maar opeens maakte de machine een rare beweging, hij schommelde en ging helemaal scheef, zodat Plop zich stevig moest vasthouden aan de stangEn toen kwam het hele ding met 'n geweldige vaart naar beneden suizen, vlak langs oom Tripje. Die schrok zich 'n aap, want: pats!daar sloeg een van de wieken, die rakelings langs hem zwierde, met 'n klap de hoed van zijn hoofd! „Héla!", riep hij. „Wat ga je nou doen?" Maar ja, dat wist Plop eigenlijk zelf niet. Die trok 'n angstig gezicht en trapte als 'n wilde op de pedalen; maar dat scheen niet te helpen, want het zag er naar uit, dat hij het stuur over 't ding kwijt was. Zwwwwiet!vlak over het veld kwam het ding voorbij scheren, en oom Tripje keek angstig wat er nu ging gebeuren. Ook kwam de équipe Flinter-mam en Knijnenburg al evenmin goed uit de Vo gezen te voorschijn, want hun D.K.W. maakte op een gegeven ogenblik rare sprongen, waarbij de heer Flinterman Sr. een hoofdwonde opliep en naar het zieken huis in Colmar moest worden overgebracht. De Nederlandse Fiat-équipe J. Martens- B. H. Eerligh heeft een uitstekende presta tie tot aan Champagnole in de Franse Al pen verricht. Want in de algemene klas sering bleken zij toen de vijfde plaats te bezetten. In de nachtelijke uren van Maandag op Dinsdag doorkruisten de équipes de Franse Alpen en ook in deze streek, evenals in de Vogezen, zorgden de Franse autoriteiten voor een prachtige organisatie. Dinsdagmorgen vroeg bereikten de 170 équipes, die nog in de strijd zaten, Cham- bery. Op de derde plaats stond bij Belfort de équipe van Harper (Groot-Brittannië), met een Sunbeam Talbot, en met 313 winst seconden. De uitstekend rijdende Engelsen werden echter door pech getroffen, want in de buurt van St. Claude in de Franse Alpen, kregen zij in de nacht van Maandag op Dinsdag pech, waardoor zij niet binnen de daarvoor vastgestelde tijd de controle in deze stad konden bereiken. De snelste tijd in de eerste klassements proef,de klim van de Ballon d'Alzace over 9300 meter met een hoogteverschil van 630 meter, werd gemaakt door de Engelse équipe van Murray met Frazer Nash, die een tijd van 7 min. 31 sec. voor zich liet afdrukken. Maar ook de Duitse deelnemer Engel was zeer snel in deze eerste snel heidsproef, waarbij nog aangetekend kan worden, dat deze deelnemer fraaie resul taten heeft behaald in alle drie proeven. Want steeds legde hij beslag op de eerste plaats in zijn klasse; hij maakte ook de snelste tijd in de afdaling van de Ballon d'Alzace, waarvoor hij 115 winstseconden verwierf, en datzelfde gebeurde in de daar op volgende rem- en acceleratieproef over 300 meter, waarvoor hij niet minder dan 109 winstseconden kon boeken. Er zijn tot aan Belfort Maandagavond nog al wat uitvallers geweest, want e°n overzicht, in deze stad gemaakt na vijf speciale étappes en de dirie reeds genoemde klassementsproeven, leerde, dat 170 équipes toen nog in de Tulpen Raillye zaten, met andere woorden, 41 teams hadden de strijd gestaakt. En onder deze 170 équipes bevond zich een groot percentage, dat geen schoon routeboekje meer bezat. Uitvallers Van de uitvallers noemen wij de Neder landse équipe W. H. Visser-J. R. van Pelt, die in één van de speciale étappes van de Vogezen met hun Peugeot een ongeluk kre gen, waarbij Van Pelt verwondingen opliep en naar het ziekenhuis in Colmar moest worden overgebracht. Verder de équipe J. K. Kuiper en K. Ton met Jaguar, die in dezelfde omgeving met een gebroken ach teras zaten en niet tijdig genoeg konden repareren. Voorts kwamen iin Belfort niet meer door de équipe A. L. Brussaard-F. Hulsker Sr., wier Jaguar tegen een trottoir botste.waar door de wagen in een ravijn stortte. Geluk kig liepen de inzittenden geen verwondin gen op. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 15) Maar de lucht bleef verlaten tot op een honderdtal kilometers van Berlijn, waar een eenzame Duitse jager recht op hem afvloog. Hij vroeg zich ongerust af of hij een of ander herkenningsteken moest ge ven. Hij besloot niets te doen en rechtdoor te vliegen. De ander kwam, met grote snelheid, nog steeds dichterbij. Plotseling maakte hij met zijn vleugels een schom melende beweging voor een vriendelijke groet, maakte een zwenking en verdween in Noordwestelijke richting. Berlijn lag nog verborgen in de mist, maar de meren in de omgeving schitterden in het zonlicht. Een ogenblik later zag Sauvir. veel rook zich met de mist ver mengen. Diezelfde nacht had er een bom bardement plaats gehad; een gehele wijk brandde nog in Charlottenburg. De rook steeg heel hoog in de lucht. De wegen van de Westelijke buitenwij ken krioelden van personen- en vracht auto's in convooien. Het kritieke ogenblik kwam nader. Be stonden er speciale voorschriften voor het landen op Tempelhof? Even later bedacht hij dat het misschien beter geweest zou zijn op een hulpterrem in de buitenwijken te landen onder voorwendsel bijvoorbeeld van een slechte ontsteking.... Maar het recente bombardement had vermoedelijk overal verwarring gesticht en men zou daarom wellicht niet verbaasd zijn hem zo maar te zien landen. Tempelhof was bezaaid met enorme bomtrechters, die groepen arbeiders tracht ten te vullen. Een rode vlag hing aan de mast van de controletoren: verboden te landen. Niets aan te doen! Sauvin maakte een rondje, waarbij hij de gastoevoer zoveel mogelijk afsloot om de motor te laten knallen. Een van de betonnen landingsba nen kwam hem intact voor. Hij dook naar beneden op het ogenblik dat een serie vlaggen op de controletoren werd gehesen. Hij vloog rakelings over de hoofden van een groep arbeiders en landde. Hij stapte uit, zette zijn helm en zijn bril af en trok zijn vliegeroverall uit. Het uni form van Hickmann stond hem uitstekend. Hij zette zijn pet, die iets te groot was, op. Een „Volkswagen" op rupsbanden arriveer de. Een kapitein'sprong er uit en ging in de houding staan. „Goedendag, kapitein!" zei Sauvin. „Ko lonel Hickmann, komend uit Hartfeld". „Tot uw orders, kolonel!" „Noodlanding. Vuile bougies". „Juist, kolonel! Zijne excellentie, de mi- I nister van Bewapening, Speer, is zo juist geland. Wilt u alstublieft instappen?" Sauvin stapte in het wagentje, dat weg reed. Het lawaai van de rupsbanden maak te ieder gesprek onmogelijk. Hij profiteer de er van om zich de gegevens te herinne ren, welke het Tweede Bureau over deze hoge nazi-functionaris bezat. „Speer, minister van Bewapening? Het was ongetwijfeld om zijn landing te verge makkelijken, dat de rode wimpel op de controletoren was gehesen. Van die zijde loop ik dus geen enkel risicoSpeer? Een vroegere architectenbediende, die ken nis gemaakt heeft met Hitler op het ogen blik, dat deze zijn paleis van de Kanselarij bouwde, en die zich heeft doen kennen als een buitengewone organisator en admi nistrateur. Staat op nogal slechte voet met Himmler, die jaloers op hem is. En daar ik SS-er ben, sta ik onder de directe bevelen van Himmler. Hij zal me dus wel niet om mijn nek vliegen. Prachtig!" De „Volkswagen" arriveerde voor 't sta tionsgebouw, een vierkant betonnen ge bouw, dat die afgelopen nacht door een bom beschadigd was; luiken afgerukt, deu ren ingedrukt, geen ruit meer heel. Maar in de vernielde hall, waar het van alle kanten tochtte, heerste een vrolijke stem ming. Een twaalftal zeer opgewonden offi cieren stond- met schitterende ogen druk te praten rond iemand, half in burger, half in 'uniform gekleed, die Sauvin bij de eer ste oogopslag herkende: Speer. De onechte Hickmann liep rustig om de groep heen, terwijl onder zijn zolen stuk ken glas en kalk kraakten, die door twee personen in de hoeken geveegd werden. „Hierlangs voor de papieren, kolonel", zei de chauffeur van Sauvin. Na een ogenblik aarzelen bleef deze staan om de minister te begroeten. „Hó!" zei Speer, „U, Hickmann? Komt u uit het Zuiden?" De kring van officieren vóór hem open de zich. Men keck met koele nieuwsgierig heid naar de nieuw aangekomene. „Ja, excellentie", antwoordde Sauvin. „En hoe gaat het daar?" „Heel goed excellentie". Een sarcastisch lachje werd zichtbaar op het gelaat van Speer. Toen: „U bent gewond, naar ik zie?" „Een landing op een akker, excellentie". Speer maakte een hoofdbeweging en keerde hem de rug toe. Sauvin ging het bureau binnen en liet zijn identiteitspapie ren zien, die de beambte met een beweging en een brede glimlach afwees: „Onnodig, kolonel! Als u alleen maar het register van aankomst wilt tekenen". Hij legde dit register op de balie en de Chinese Vis tekende: „R. Hickmann". Zon der de minste moeilijkheid: hij had zich de vorige avond lange tijd geoefend. „De kolonel weet ongetwijfeld het grote nieuws al?" mompelde de onderofficier met een stralende lach. „Welk nieuws?" vroeg Sauvin. „Het overlijden van die boef van een Roosevelt?" „Roosevelt? Dood?" Een ogenblik bleef Sauvin sprakeloos. Toen schitterden zijn ogen, hij hief zijn rechterhand, sloeg zijn hakken tegen elkaar en riep met luide stem: „Heil! Heil Hitier!" „Heil Hitier!" herhaalde de beambte met enthousiasme. .„God is met ons, kolonel!" In de hall had men door d.e gebroken glazen muur gehoord wat er gebeurde. Toen hij uit het bureau kwam zag hij een officier, die hem een glas champagne aan bood: „Uit naam van zijn excellentie Speer!" zei hij vrolijk. „Wilt u ons de eer aandoen met ons te drinken, kolonel?" „Met zeer veel genoegen, kapitein!" ac cepteerde Sauvin. Energiek schudde hij een tweetal enthou siaste handen en kwam bij Speer, voor wie hij opnieuw salueerde. „U wist het nieuws dus nog niet, kolo nel Hickmann? Goebbels heeft 't gister avond gehoord!" „Het is buitengewon nieuws, excellen tie!" antwoordde Sauvin. „Aan ons het offensief!" riep iemand. „Dat geloof ik!" zei Speer. „Deze Vrijdag de dertiende zal ons geluk hebben ge brachtMaar laten wij niet inslapen, heren, integendeel; Laten wij drinken op de gezondheid van de Führer en op de Vic torie! Heil!" „Heil! Op de Führer! Op de Victorie!" Iedereen klonk en dronk zijn glas leeg. Met een behagelijk gezicht, zoals van de anderen, die hem omringden, verborg de Chinese Vis een grote verbazing.... Hij had zich niet kunnen indenken, dat deze echte nazi's zo goed in staat waren opti misme voor te wenden! Duitsland was be zet, de Russen in Koningsbergen, de Fran sen in Stuttgart, de tanks van Patton baan den zich een weg naar Beieren, en hier dronken zij op de overwinning. Dat was het voorschrift. Ongemerkt ging hij enkele passen ach teruit om niet te veel in het middelpunt te blijven. Ondanks de krachtige handdruk ken, voelde hij zich in de rol van een toe vallige gast bij een bruiloft. Speer had hem nog net beleefd gegroet bij zijn binnenkomst in de hall en hem onder vraagd met een nieuwsgierigheid, die niet van ironie ontbloot was. Men zou zeggen, dat hij zich bij nader inzien bedacht had. Deze vroegere architectenbediende was misschien de verstandigste man van het Derde Rijk. Sauvin zag hem afscheid nemen van de directeur van het vliegveld en met zijn gevolg in drie auto's stappen, die voor de deur stonden te wachten, toen hij voelde hoe iemand zijn elleboog aanraakte. Hij draaide zich om. Een SS-luitenant salueer de voor hem: „Kolonel, zijne excellentie maarschalk Himmler laat dringend naar u vragen. Ik heb hier een auto". „Goed", zei Sauvin. „Dan gaan we maar! Maar ik had er de voorkeur aan gegeven me eerst wat op te frissen. Zou u me eerst naar Hotel Adlon kunnen brengen? In vijf minuten zou ik klaar kunnen zijn". „Zijne excellentie wenst u zeer dringend te 9preken, kolonel. Hij heeft dat speciaal gezegd". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6