Jaarlijks model-rijden door schooljeugd begonnen Kort en bondig AUTO'S zonder chauffeur Ontvoering Jaap je Klerk niet uitgesloten geacht „Elke afgerukte bloem betekent gemoedsverruwing van het kind" Tentoonstelling over het lezen in de Haarlemse raadzaal „Hij werd in een auto meegenomen", zeggen meisje en veerman Kamerleden op de Keukenhof Ik ga nu met plezier mijn was doen Wethouder Disselkoen: ^Hoe is het ontstaan? DINSDAG 27 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Met een meisje meegenomen in een auto Voorjaarsmarkten ten bate van gevluchte jeugd Speeltuin Vondelkwartier wordt op 1 Mei geopend Signalement van de bestuurder Signalement van Jaapje Klerk Christelijke Muziekgroep uit Stockholm in Haarlem Ontslag op staande voet werd terecht gegeven Ds. Jörg bedankt voor Heemstede Burgerlijke Stand Haarlemse bakkers Vrijdag gesloten Ds. Roos beroepen door .Geref kerk Haarlem- Z. Belangwekkende discussie-avond over jeugdzorg en natuur IN 'T GENIEP Koninginnefeest te Spaarndam LAATSTE WEEK VICTOR CONSAEL Van rotswand tot microfilm Eerste hulp op kermisterreinen Meiviering te Heemstede Hollend paard botste tegen vrachtauto Het is nu al tien dagen geleden, dat een viereneenhalf jarig knaapje uit Haarlem, dat op Eerste Paasmiddag nog op straat had gespeeld, spoorloos verdween. Jaapje Klerk, een aardig ventje met donkerblonde krullen boven een levendig gezichtje. Ver legenheid kent Jaapje niet, en zo is hij een van die vele kinderen, die meegaan met ieder, die maar een beetje vriendelijk is of een snoepje belooft. De meeste van die kinderen komen na een paar uren of dagen wel weer terecht. Een politieoproep maakt melding van de vermissing en meestal is er dan vrij spoedig het verlossende telefoon tje.... Met Jaapje is het echter anders gesteld. Men heeft gedregd in en rond Haarlem, men is afgegaan op aanwijzingen van hel derzienden en wie zich daarvoor uitgeven en men heeft iedereen verhoord, die het ventje die middag nog gezien heeft. Daar om acht de politie in Haarlem het niet uitgesloten, dat kleine Jaapje Klerk moge lijk ontvoerd zou kunnen zijn. Waarom, waartoe? Daarvoor zijn. geen directe aan wijzingen te vinden, al geeft het feit, dat zijn vader, die tweede stuurman ter koop- vaardijk is, niet onbemiddeld is iets te denken. Voor zover men de gang van zaken heefi kunnen reconstrueren, is hét mogelijk, dat Jaapje Eerste Paasdag tussen 4 en 6 uur werd meegenomen in een donkergekleurde personenauto, waarin alleen de bestuurder zat. Daarvoor zijn twee aanwijzingen. Die van een 4'/2-jarig meisje, dat eveneens werd meegenomen, maar later uit de auto werd gezet omdat het huilde en de ver klaringen van de veerman van het veer over de Ringvaart nabij de Cruquius onder Haarlem, die bedoelde auto waarschijnlijk heeft overgevaren. Die Paasmiddag trof een vrouw op de Schalkwijkerweg een huilend meisje aan. Het vertelde uit een auto te zijn gezet. De dame gaf het kind mee aan een zestien jarige jongen, die het op de fiets in de rich ting huis vervoerde en het bij de Buiten- rustbrug meegaf aan een paar tienjarige meisjes, die de opgegeven straat wel wisten. Dit meisje vertelde met een jongetje van ongeveer dezelfde leeftijd in de auto te hebben gezeten. De veerman van het veer, een forse Gro ninger, is positief in zijn verklaringen. Hij heeft die middag ongeveer tien auto's over gezet en daar het overzetgeld mede afhan kelijk is van het aantal inzittenden, pleegt Vele leden van de Eerste en Tweede Kamer brachten Maandagmiddag een be zoek aan de Keukenhof te Lisse. Dit is de derde keer dat de volksvertegenwoor digers een excursie naar de tentoonstel ling maken en dat zij de eerste jaren niet zijn gekomen moet worden toegeschreven aan het feit, dat men nog geen contact met de Kamers had. De burgemeester van Lisse, die tevens lid van de Tweede Kamer is, heeft het contact gelegd en daardoor is thans een traditie ontstaan, aldus merkte de heer T. M. H. van Waveren, voorzitter van de Stichting Keukenhof, in zijn be groetingswoord op. Een rondwandeling werd over de ten toonstelling gemaakt en de kassen werden bezocht. Tijdens een bijeenkomst bracht dr. Jan Schouten de dank van de Kamer over, omdat de voorzitter en ondervoor zitter, vliegende, varende of rijdende v/aren. Hij weidde in zijn dankwoord voor de uitnodiging speciaal uit over de econo mische betekenis van de bloembollencul tuur. De bloembollen hebben ons namelijk geleerd in de jaren 1945 en 1946 dat men nooit precies kan raden, wat nu belang rijke artikelen zijn en welke niet. Men vermoedde, dat de cultuur slechts lang zaam vooruit zou komen. De wereld schijnt echter anders te oordelen. Hij sprak de wens uit, dat het de Keukenhof en de bloembollencultuur goed zou gaan, omdat het ook in het belang van het vaderland is. Dr. E. van Raalte sprak als deken van de parlementaire pers en brak een lans voor het vernoemen van een van Flora's producten naar iets of iemand, die iets met de volksvertegenwoordiging te maken had. Hij meende een naam te hebben gezien, namelijk Utopia, maar het was ondanks het goede hart, dat de parlementaire pers de Kamers toedraagt toch wel een beetje te veel van het goede. Het laatst woord was aan dr. v. Raalte, maar de daad aan de Keukenhof, want alle dames kregen narcissen mee naar huis. Onder het motto „Nederlandse jeugd helipt gevluchte jeugd" zullen de gezamen lijke jeugdorganisatie van Haarlem en om streken de voorjaarsmarkten houden, waarvoor de Nederlandse Jeugd Bewe ging het initiatief genomen heeft en waar- va' de opbrengst bestemd zal zijn voor ouderloze gevluchte kinderen. Hiertoe is door de heer Smit. voorzitter van het dagelijks bestuur van het N.J.G. in Haarlem, een commissie geïnstalleerd, die de organisatie ter hand zal nemen. De voorjaarsmarkten zullen gehouden worden in de Vishal op 21 Mei des avonds en op 22 Mei des middags en des avonds. Het secretariaat van de commissie is ge vestigd bij de heer J. G. Bon, Hyacinthen- laan 7 in Haarlem; telefoon 19741. Zaterdag 1 Mei wordt de speeltuin Von delkwartier aan de Vergierdeweg in Oud- Schoten voor de jeugd opengesteld. Op 5, 6 en 7 van die maand vindt in het club gebouw de expositie plaats van door de kinderen deze winter vervaardigde werk stukken. Tenslotte zullen op 11, 13 en 14 Mei ouderavonden worden gehouden, waarop de oprerette- en zanggroep „Goudhaartje en de Troubadour" voor het voetlicht brengt.. hij een blik te werpen in elke auto. In een van de auto's bleek behalve de bestuurder een klein jongetje te zitten. Hij herinnert zich dat nog goed, omdat hij het overzet geld daarop bepaalde: alléén voor de be stuurder, dertig cent. Men weet dus slechts dat het waarschijn lijk een donkergekleurde auto was, waar mee het kind van het veer in Zuidelijke richting werd vervoerd. De bestuurder was naar schatting 30 tot 35 jaar oud, blootshoofds, met donkerblond hoogopgekamd haar. Hij droeg vermoede lijk een bril met hoornen montuur. Hij was gekleed in een donkerblauw costuum met een heel smal licht streepje. Zoals gezegd is Jaapje een ventje van 4'/ï jaar, een knap kereltje met diepblauwe ogen en donkerblonde krullen boven een levendig gezichtje. Hij was gekleed in een marineblauwe „monty coat" (een zoge naamde houtje-touwtje-jas) met dito ca puchon, rood-bruin kort broekje, grijze sportkousen en lage bruine schoenen. Hoewel Jaapje lichamelijk normaal ont wikkeld is, heeft hij opvallend dunne beentjes. Op zijn linkerwang bevindt zich een klein lidteken. Overigens vestigt de politie er de aan dacht op, dat kleding en haardracht of haarkleur door ontvoerders gewijzigd kunnen zijn door middel van knippen, verven enzovoorts. Mocht iemand de kleine man ergens menen te ontdekken, dan kan men hem vragen stellen over zijn zusje van tien maanden, dat „José'tje" heet en over een oom en een tante, die „Frans" en „Truuk" genoemd worden. Tot heden heeft men alle mogelijke moeite gedaan om het kind op te sporen. Alle mogelijke plaatsen werden afgedregd en de ouders zijn zelfs naar Aken geweest om de aanwijzingen van een „helderziende" te controleren. De politie in Haarlem ver zoekt thans dringend om inlichtingen, hoe vaag ook, mondeling, schriftelijk of telefo nisch op K 2500 15350. Donderdagavond 29 April zal in de Waal se Kerk een zang- en muziekuitvoering worden gegeven door de Christelijke Mu ziekgroep uit Stockholm, welke van 24 April tot 2 Mei een vacantietrip door ons land maakt en 's avonds in verscheidene steden achtereenvolgens musiceert De le den van deze groep behoren tot de grootste van de meer dan vijfhonderd Pinksterge meenten in Zweden. Geen van hen is be roepsmuzikant. Zij zijn bijna allen leden van de Filadelfiakerk in Stockholm en hebben overdag een gewone betrekking. Economische politierechter Maandagmorgen stond voor de Haar lemse economische politierechter terecht de directeur van een Haarlemse brood bakkerij, aan wie ten laste was gelegd, dat hij een bezorger had ontslagen, zon der daarvoor toestemming te hebben ge kregen van het Gewestelijk Arbeids bureau. Uit de behandeling van de zaak viel het volgende te reconstrueren: de veertig jarige A. A. J. T, uit Haarlem was, als broodbezorger in dienst bij de bakkerij, enige weken ziek geweest. In die tijd was door klachten van klanten van zijn wijk aan het licht gekomen, dat T. tijdens zijn werk in uniform café's bezocht en zich vaak tegenover klanten onvriendelijk uit liet. Toen hij dan ook na zijn ziekte weer op zijn werk versoheen, moest hij bij de directeur komen, die hem, op grond van de klachten en het rapport van een con troleur op staande voet ontsloeg en hem daarbij onder het oog bracht, dat hij zich had schuldig gemaakt aan drankmisbruik. Op de vraag van de officier van Justitie, mr. J. Wiardi, waarom deze alsnog toe stemming tot ontslag bij het Gewestelijk Arbeidsbureau had aangevraagd, ant woordde de directeur, dat hij dit gedaan had op uitdrukkelijk verzoek van de vak vereniging, waarvan T. op dat ogenblik lid was. Het verzoek, tot twee maal toe gedaan, was evenwel afgewezen. De direc teur had T. nog enige weken loon uitbe taald, opdat deze, op zoek naar een nieuwe werkkring, zijn gezin zou kunnen onderhouden. De officier van Justitie was van mening, dat de directeur in zijn recht stond, want deze had T., met opgave van de juiste reden, op staande voet ontslagen. Hij vor derde daarom ontslag van rechtsvervol ging, waarmee de raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, in zijn nopjes was en de economische politierechter, mr. J. A. Bletz, zich kon verenigen. Ds. J. C. Jörg uit Apeldoorn heeft be dankt voor het beroep dat door wijkge- meente Zuid van de Nederlands Hervorm de gemeene van Heemstede ter vervulling van de vacature-Bartlema op hem werd uitgebracht. Haarlem, 26 April 1954 BEVALLEN van een zoon: 23 April: M. Bos Hetem. 25 April: J. A. van 't HoffTool. A. M. 'PeperHulleinan. 26 April: J. K. Hoog- lugtKrooder. BEVALLEN van een dochter: 22 April: G- van de VeldeMaarse. 23 April: A- M. de WinterHuijboom. 24 April: A. M. Breed Schouten. Chr. W. KoehorstVan der Meij. 25 April: A. F. JochemusVan Beest. B. WittkamperTeitsma. E- van Meel—Kool. J. M. van der VeerVan der Zon. 26 April: F. van NesSwart. M. M. ScholteSchoen. OVERLEDEN: 22 April: M. van Dam— Dekker, 80 jaar, Hazepaterslaan. 23 April: M. van der VeenDe Roode, 54 jaar, Meeu wenstraat. Th. M. van Wel, 14 mnd-, Braken- burghstraat. W. van Wees, 51 jaar. Midden weg. 24 April: J. W. Kloppers, 76 jaar, Zomer- luststraat. H. A. Koster—De Haan, 34 jaar, Korte Poellaan. G. Smeenk—Haak. 42 jaar, Spionkopstraat. 25 April: P. de Nobel, 75 jaar, Pièter Kiesstraat. G. E. Vissers—Hetem, 67 jaar, Parklaan. De fietser die hier linksaf slaat is een agent in burger. Het meisje, dat linksaf gaat moet hem laten voorgaan om aanspraak te kunnen maken op een diploma. Zij tippelde er niet in. De agent naast het bord Verkeersexamen registreerde in dit geval een plus. Ge weet natuurlijk wel, dat de hand moet worden uitgestoken als ge per fiets een hoek wilt omgaan, dat rechts voorgaat en dat de bocht naar links zo groot moge lijk genomen moet worden. Al hebt ge het wellicht niet geleerd toen u op de leef tijd was van de kinderen, die vanmorgen kaarsrecht op de fiets en met ernstige ge zichten de rotonde bij het Kenaupark omdraaiden, eerst naar links keken en daarna naar rechts en vervolgens voor zichtig de Rozenstraat in reden, parallel aan en dertig centimeter van de stoeprand. Bij de hoek van de Kruisweg hoorde u hun bellen en u herinnerde zich dat er bij de koop van üw fiets ook een bel was inbegrepen. Op de Kruisweg verloor u hen uit het oog, wegens de drukte, of mis schien wel omdat die kaarsrechte kinde ren met nummers op de borst de drukte zo in het oog hielden. Het practische deel van het verkeers examen in Haarlem is vanmorgen begon nen. In de afgelopen maanden is 2500 leerlingen van Haarlemse lagere scholen in het hoofd geprent, dat er in het ver keer een systeem moet zitten, een systeem dat alleen kan bestaan indien ieder de re gels ervan op zijn duimpje kent en bewust blijft. Van die 2500 kinderen hebben er dertig bij het schriftelijk examen gefaald, onge veer één procent dus. De verkeerspolitie, die deze actie ieder jaar weer op touw zet en regelt, is met dit resultaat tevreden. Het practische deel dat tot en met 19 Mei duurt zal uitmaken hoevelen in aan merking komen voor een diploma. Misschien hebt ge vanmorgen toen u die kinderen zag gelachen, met een klein beetje spot oyer het verkeersexamen ge dacht en de doeltreffendheid ervan in twijfel getrokken omdat ge het idee zo vreemd vond, dat die kinderen voor eens en altijd hebben afgeleerd onbeheerst op hun fietsen door Haarlem te stuiven. Ach, de politie is er ook niet van over tuigd, dat haar onderricht een perfecte uitwerking zal hebben, maar aan de nood zakelijkheid ervan twijfelt ze evenmin als u. De Haarlemse bakkers hebben besloten om op Vrijdag 30 April (Koninginnedag) de winkels te sluiten. De Donderdag zal men dan als een Zaterdag moeten beschou wen, zodat er op die dag voor twee dagen brood in huis gehaald dient te worden. Deze regeling geldt ook voor de bakkers in Heemstede en Bloemendaal. Woensdag 5 Mei zal als een gewone werkdag worden beschouwd. Door de Gereformeerde kerk van Haar lem-Zuid is ter voorziening in de vacature- Boeijinga beroepen ds. D. J. Roos te Sleen in Drente. Ds. Roos, die dertig jaar is studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en deed 25 Juni 1950 zijn intrede bij de Gerefor meerde kerk van Sleen. Hij heeft pas een jaar als reserve legerpredikant gewerkt. ADVERTENTIE TK heb een proef genomen met Castella Parels en het resultaat was ENORM. Mijn mening is: voortaan altijd Castella Parels. Ik ga nu werkelijk met plezier mijn was doen. De vlekken zie je eruit trekken en je behoeft gelukkig maar een maal het goed te spoelen. Dat betekent zon tijdsbesparing, dat een pak Castella Parels mij dubbel zoveel waard is. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het U üliegl nu door de was heen! wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: In paniek vluchten de vuilste vlekken Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U be- handelt met dit won- derwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct.) een uiterst veilig was middel. waaraan U alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels in huis De Maandagavond in de bovenzaal van het Minervatheater gehouden bijeenkomst, welke op initiatief van het gemeentebe stuur van Heemstede was uitgeschreven, ten einde verschillende insiders en belang stellenden de mogelijkheid te bieden hun visie op het gebied van jeugdzorg en na tuurbescherming kenbaar te maken en in discussie te brengen, heeft zich in een bij zonder grote belangstelling mogen verheu gen. Vandaar dat wethouder H. Dissel koen, die deze avond als voorzitter fun geerde, een groot aantal leiders van diverse j eugdbe wegingenpolitiefunctionarissen, raadsleden, onderwijzers, gemeente-amb tenaren en leden van de Natuurbescher ming welkom mocht heten. In het bijzon der richtte spreker zich tot mevrouw J. van N i s p e n v a n W e 1 y, presidente van het Nederlands Padvindstersgilde en ir. A. Stoffels, houtvester van het Staatsbosbeheer bij de houtvesterij Haar lem, die zich bereid hadden verklaard door middel van een korte inleiding de discussie te openen. Het gedeelte voor de pauze werd beslo ten met het vertonen van de film „Droom land", welke is vervaardigd door Jaap Zaatman in opdracht van de Stichting „Groen en Bloemen". De bedoeling hiervan was, de aanwezigen enig inzicht te geven in de wijze, waarop men bij de jeugd lief de en belangstelling voor de natuur hoopt op te wekken. Na de pauze meldden zich niet minder dan twaalf sprekers voor het debat. Hierbij werd menig geluid uit de praktijk gehoord, van onderwijzers, ge meente-ambtenaren en politiefunctionaris sen, die door hun werkkring dikwijls met de jeugd in aanraking komen. De meesten hiervan drongen eveneens aan op het be schikbaar stellen van meer speelterreinen, waarbij een der sprekers ook een gedeelte van de Heemsteed.se Sportparken voor de kinderen vrij wilde geven. Ook werden in vele gevallen vooral de ouders schuldig verklaard aan het wangedrag der jeugd, omdat van deze zijde dikwijls een onver antwoordelijke nonchalance aan de dag wordt gelegd. Een andere spreker meende Doch alvorens hiertoe over te gaan, wen- de loslopende honden als voornaamste oor- ste de wethouder eerst zelf verschillende aspecten van dit probleem aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Zo noemde hij het een ontstellend feit, dat kort gele den in een der Heemsteedse plantsoenen voor niet minder dan duizend gulden scha de was aangericht. Toch kon spreker dit niet beschouwen als een gebrek aan liefde voor de natuur, doch eerder als een gebrek aan eerbied voor het bezit van anderen. Want in dergelijke gevallen is slechts zel den sprake van moedwillige vernieling; meestal tracht men immers aldus een stuk je natuur naar de huiskamer te verplaat sen. Wel duidt dit alles op een gebrek aan innerlijke beschaving, waaraan ongetwij feld ook vele ouderen zich schuldig maken. Wat de jeugd betreft, meende spreker de kern van dit probleem te moeten zoeken ip de vraag, of de hedendaagse jeugd wel voldoende geboden wordt. Sportvelden en speeltuinen mogen immers slechts betre den worden door die kinderen, welke van een bepaalde vereniging lid zijn, zodat zij andere plaatsen zoeken om hun energie uit te leven. Misschien moet er dan ook meer aan jeugdbescherming dan aan natuur bescherming worden gedacht, want elke afgerukte bloem betekent niet alleen een stukje vernielde fauna, maar ook een ge moedsverruwing van het kind. Ir. A. Stoffels wilde zich op zijn beurt losmaken van de ambtelijke functie en uit sluitend de eigen ervaring laten gelden. Hij verstrekte een aantal cijfers over het Nederlandse natuurbezit, waarvan een derde gedeelte voor het publiek is open gesteld. Volgens spreker waren de bezoe kers zelf de oorzaak dat tweederde van het totaal niet meer betreden mag worden, doordat de eigenaars van het publiek te veel schade moesten ondervinden. Bos- en heidebranden en andere vernielingen kun nen niet altijd aan kwaadwilligheid wor den toegeschreven en zijn meestal het ge volg van een laakbare onvoorzichtigheid. Vandaar dat spreker er persoonlijk enigs zins huiverig voor is op meer openstelling aan te dringen, alvorens het publiek bewe zen heeft zich behoorlijk in de natuur te kunnen gedragen. Mevrouw J. van Nispen-van Wely sprak ten slotte als jeugdleidster, waarbij zij in de eerste plaats als haar mening te kennen gaf, dat de ouderen de jeugd steeds tot voorbeeld moeten zijn. Spreekster ver klaarde grote bewondering voor de moder ne jeugd te hebben, omdat de kinderen in deze tijd onder enerverende spanningen opgroeien en zij toch aanzienlijk minder recreatieterrein ter beschikking hebben dan vroeger. De ondervinding heeft haar geleerd, dat de niet-georganiseerde, de zo genaamde ongrijpbare jeugd, de meeste moeilijkheden oplevert. Vandaar drong spreekster aan op het openstellen van ter reinen, waar ook deze kindéren creatief bezig kunnen zijn. Want bewust vernie len doen zij slechts zelden, zodat mevrouw Van Nispen van oordeel was, dat er bij elk uitbreidingsplan in de toekomst met speelterreinen voor de jeugd rekening ge houden moet worden. Ook wilde zij het kind bewust met de natuur in aanraking brengen, omdat dit een voortreffelijke me thode is voor karaktervorming. In dit ver band waarschuwde spreekster er voor de natuurbescherming niet te laten ontaarden in het beschermen van ieder grassprietje, waarna zij besloot met haar volle vertrou wen in de jeugd uit te spreken. zaak der vernielde plantsoenen te moeten aanwijzen. Over het algemeen kwam men tot de conclusie, dat de baldadigheid der jeugd dikwijls s'cerk wordt overdreven door lieden, die niets van kinderen ver dragen kunnen. Na een korte repliek van de beide inlei ders, verklaarde wethouder Disselkoen dat de notulen van deze bijeenkomst in een rapport worden vastgelegd, welke men aan verscheidene instanties zal toezenden. Per soonlijk had spreker de discussies met de grootste belangstelling beluisterd en hij verzekerde, dat de verschillende suggesties nauwkeurig zullen worden overwogen, waarvan vele hem uit het hart zijn ge grepen. Spreker wenste zich evenwel van een beredeneerde instemming te onthou den, omdat de ervaring hem heeft geleerd dat een wethouder het meest bereikt, wan neer hij zijn plannen niet voortijdig be spreekt. De strijd voor sociale zekerheid Voor de A.R. districtskiesverenigingen „Idenburg" en „Groen van Prinsterer" zal op Donderdagavond 29 April in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tem peliersstraat spreken de heer J. P. M. Tie- mens, lid van de gemeenteraad van Voor burg en Chef de bureau van de Raad van Arbeid te Den Haag over het onderwerp „De strijd voor sociale zekerheid". De uitdrukking in het geniep moet in het algemene Nederlands zijn overge nomen uit een dialect, waarin de ie niet tot ij is geworden. Welk dialect weten wij evenwel niet. Men denkt onwille keurig aan verwantschap met nijpen en knijpen en aan een uitdrukking als: de kat in het donker knijpen. Maar langs die weg moeten wij de oplossing niet zoeken. In het geniep betekent: in het verborgen, in het donker. Het Angel saksisch kende het werkwoord nipan: donker worden en het zelfstandig naam woord genip: wolk, duisternis. Van de uitdrukking in het geniep is afgeleid: geniepig in de zin van: achterbaks, stiekem, tersluiks, gluiperig. Het is dui delijk dat alles wat in het duister ge schiedt de naam krijgt van laaghartig heid, riiaar dat hoeft natuurlijk niet waar te zijn. Als Rudolf van Brammen in het geniep aan vele knappe dienst meisjes oogjes gaf, bedoelt Hildebrand alleen: zonder dat anderen het zagen. V BINNENLAND Mevrouw Aina Erlander, echtgenote van de Zweedse ex-premier Tage Erlan der, is Dinsdag uit Stockholm vertrokken voor een bezoek aan Nederland op uitnodi ging van het Nederlandse ministerie van Wederopbouw. Mevrouw Erlander, die de organisatie „Redt de kinderen" vertegen woordigt, zal de wederopbouw in het ramp gebied in ogenschouw komen nemen. HAARLEM EN OMGEVING Het Spaarndams Gemengd Koor zal Donderdag 29 April in de Hervormde Kerk te Spaarndam een concert geven. Uitge voerd wordt het Requiem van Cherubini. Medewerking verlenen Frans Vester (fluit), mevrouw Van Gelderen (cello), mejuffrouw C. Hulshof (orgel) en een strijkorkest. Op 8 Mei zal het district Noordholland van de KNBRD de jaarlijkse algemene ver gadering houden. De jaarlijkse algemene vergadering van de KNBRD zal op Zater dag 22 Mei in Utrecht gehouden worden. ADVERTENTIE OPEL REKORD - CHEVROLET - HILLMAN AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. N-V. In Spaarndam zal de viering van Ko ninginnedag om negen uur beginnen. De leerlingen der scholen komen op het school plein bijeen en na een rondgang, waarbij Crescendo medewerking verleent, volgt om halfelf een aubade onder leiding van de heer S. F. van Dijk. Om elf uur worden kinderspelen gehouden om prijzen, die in het Jeugdhuis worden uitgereikt. Om twee uur worden wedstrijden ge houden voor jongens en meisjes van veer tien tot zestien jaar. In de muziektent wordt om drie uur een kindervoorstelling gegeven, waarbij de goochelaar Laretti op treedt. Des avonds verleent hij medewer king aan een programma voor ouderen. Ook werken aan het programma mee The two Mounties (twee dwazen met gitaar) en het mondaccordeongezelschap The Cro- monica's. ADVERTENTIE (t.m. Maandag a.s.) TEL. 16073 HOUTPLEIN Tijdens de kermisvermakelijkheden van de Koninginnedag en de nationale feestdag zal op 30 April, 1, 3 en 5 Mei op het Phoe- ni»terrein en op de Zaanenlaan een vaste post van Ongevallendienst worden inge richt en wel in de T. M. Ketelaarschool, Parklaan 108 en in het gebouw van de Ned. Protestanten Bond, Abeelstraat hoek Berkenstraat. Deze posten zullen geopend zijn van 18 tot 24 uur en men zal dus gedurende die uren aldaar eerste hulp kunnen verkrijgen. Eventuele ongevallen welke op deze kermisterreinen plaats hebben vóór 18 uur, moeten worden gemeld aan de Centrale Post (telefoon 14141), die dan voor hulp verlening zorgt. Nadat in het vorig jaar in het gebouw van het Nederlands Centrum voor onder wijs en opvoeding aan de Prinsengracht te Amsterdam ter gelegenheid van het vijfen zeventigjarig bestaan een tentoonstelling over het onderwerp: lezen was gehouden, volgt thans een tournée door ons land. Drieëndertig plaatsen zullen bezocht wor den. Haarlem is de eerste plaats, waar de tentoonstelling gehouden wordt. Woensdagmiddag zal burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers in de raadzaal aan het Prinsenhof de Haarlemse tentoonstelling openen. Zij blijft geopend tot 9 Mei, en is te bezichtigen des middags en des avonds, echter niet in de avonduren van 4 Mei. Het Nederlands Centrum voor onderwijs en opvoeding, dat onder leiding staat van de heer W. J. Veer, heette vroeger het Nederlands Schoolmuseum. De naam is in de loop der jaren veranderd. Op 24 Decem ber 1877 is het museum opgericht door het Nederlands Onderwijzers Genootschap en de Vereniging van leraren werkzaam bij het middelbaar onderwijs. Gedurende de vijfenzentig jaar zijn het lager en mid delbaar onderwijs nauw aan het museum verbonden geweest. Thans wordt aandacht besteed aan kleuteronderwijs tot en met voorbereidend hoger onderwijs en voorts aan opvoeding voor het gezin en opvoeding buiten schoolverband. De taak van het centrum is het bijeenbrengen van tijd schriften en leermiddelen. De leiding ge niet daarbij grote medewerking van uit gevers en is daardoor in de gelegenheid aan bezoekers uitgebreide inlichtingen te verstrekken. De tijdschriften en leermidde len worden uitsluitend gebruikt voor docu mentatie. Uit het buitenland komen vaak verzoeken binnen om inlichtingen oven Nederlandse leermiddelen enzovoort. In het gebouw aan de Prinsengracht te Amsterdam zijn diverse malen tentoonstel lingen gehouden; vorig jaar is het vijfen zeventigjarig bestaan gevierd met een expositie onder de titel „Lezen van rots wand tot microfilm" en die zal in de ko mende dagen in Haarlem te zien zijn. De heer Veer heeft de tentoonstelling ingericht, die de ontwikkeling van het lezen laat zien. In de rotswand is vroeger een beeld ontstaan, waaruit men wat kon lezen en tegenwoordig wordt de microfilm gebruikt. Het beeldschrift is in de loop der eeuwen gehandhaafd; dat blijkt bijvoor beeld uit de voorstelling op verkeersborden en uit de wijze, waarop statistische ge gevens worden vermeld. Tekens zijn ook steeds gebruikt, hetgeen blijkt uit vlaggen- seinen. Ook laat de tentoonstelling het ge bruik van klankschrift zien. De expositie toont voorts het ontstaan en de verspreiding van geschriften, het ge bruik van een houtsnede, de uitvinding van de boekdrukkunst, voorts de geschie denis van het leesonderwijs (toegepast door Grieken en Romeinen en in de mid deleeuwen) en de aandacht wordt ook ge vestigd op de grondslagen van nieuwe methodes en de psychologie van het lezen. In de raadzaal is een groot aantal lees boeken bijeengebracht, die in de loop der jaren bij het onderwijs gebruikt zijn. De Stadsbibliotheek beschikt over veel mate riaal en heeft dat voor de tentoonstelling ter beschikking gesteld. De expositie is voor hen, die voor het onderwijs belangstelling hebben bijzonder interessant en zal daarom veel bezoekers trekken. Voorts worden twee lezingen gehouden en wel in de hal van het Stadhuis, ingang Koning straat. Op Donderdag 29 April spreekt Jaap Buys Jr. over „Van A.B.C. tot Kal verliefde" en op Donderdag 6 Mei mejuf frouw I. van Soelen over „Leesdidactiek en leesaf wijkingen". Ter gelegenheid van de Eerste Mei heeft de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid een feestelijke bijeenkomst geor ganiseerd, welke Zaterdagavond gehouden wordt in hotel „Het Wapen van Heem stede' aan het Wilhehninaplein. Wethou der H. Disselkoen zal als afdelingsvoor zitter een kort inleidend woord spreken, waarna drs. J. de Voogd de Meirede houdt. Hij koos hiervoor als onderwerp „Heeft het socialisme toekomst?" Na de pauze zal een lekenspel, bestaande uit muziek, zang en dans, worden opgevoerd door een aantal leden van de afdeling. Gisteravond is op de rijksweg by Nijeveen een ernstig ongeluk gebeurd doordat een paard, dat voor een wagen was gespan nen, schrok van de bei bij een spoorweg overgang. Het paard sloeg op hol en liep tegen een vrachtauto. De voerman en het paard werden op slag gedood. De vracht wagen sloeg om en geraakte in brand. De chauffeur bleef ongedeerd maar een naast hem gezeten lifter brak beide benen. Het vijfjarig zoontje van de voerman was even voor de botsing met de vracht auto van de wagen afgesprongen. De vrachtautobrandde gedeeltijk uit.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7