SPORTCOLBERTS 'n feestelijke sigaret! Verlaging vermakelij kheidsbelasting voor Haarlemse bioscopen KM%Rfee Kort en bondig Ü)Ukr Bloemendaal „Moeilijkheden van vele studenten verbijsterend" Europese vrouwen-unie Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 Voorstel in voorbereiding Triniteitslyceum met drie teams in finales VLOTTE SPORTIEVE van zuiver wollen tweed 3?.-, 44.-, 49.- en hoger Nationale herdenking in Zandvoort Eén Mei-viering van P.v.d.A. in Zandvoort 4 Sportraad Zandvoort in oprichting F. H. Mentjox 25 jaar bij N.Z.H.V.M. Buitenland zag hoe hulp in rampgebied besteed is Beheerder van Simpang- hotel in Soerabaja veroordeeld Ex Koningin Narriman gaat hertrouwen Al vele jaren lang een onveranderlijk k waliteits-hou vast in de lawine van nieuwe merken. De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Deel van Malakka „vrij van communisten" Russische diplomaten verlaten Australië Prof, dr. G. C. Heringa: Voor „meer invloed der zwakke sekse in staatszaken" Export bloembollen naar Duitsland Huysmans voorzitter van Belgische Kamer DONDERDAG 29 APRIL 1954 Naar wij vernemen wordt in Haarlem een verlaging: overwogen van de vermake lijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellin gen. Deze belasting bedroeg sedert 1948 35% van de cntréeprijs. Later werd voor voor stellingen van bijzondere culturele waarde een speciaal tarief van 10% voorgesteld met een limiet van zes vertoningsweken per theater. Zoals men zich zal herinneren hebben de Haarlemse bioscoopdirecties ongeveer twee jaar geleden het College van B. en W. en de raad verzocht het percentage te verla gen met het oog op de sterk gestegen ex ploitatiekosten van het bioscoopbedrijf en ook omdat zij het principieel, onjuist von den dat de film hoger belast wordt dan an dere kunstuitingen. Naar aanleiding van het toen in Haar lem gevolgde conflict tussen gemeente en bioscopen de laatste hadden een sluiting der bedrijven aangekondigd indien het verzoek om verlaging niet werd ingewilligd is het vraagstuk van de vermakelijk heidsbelasting. op landelijk niveau behan deld, te meer omdat dit probleem niet al leen in Haarlem actueel was. Zo is in het afgelopen half jaar van rijkswege een rapport opgesteld over de rentabiliteit der bioscoopbedrijven en ver scheen er ook een ministeriële circulaire aan de gemeentebesturen, waarin de mi nister het in 1948 onder de druk der toen geldende economische omstandigheden voox-gesch reven heffingspercentage van 35% niet meer als bindend beschouwde. Thans zijn de meeste gemeenten, na onderling overleg in de Vereniging van Nederlandse gemeenten, tot de conclusie gekomen dat er aanleiding is het heffings percentage op 25 percent te stellen, met dien verstande, dat de uitzondeiïngsbepa- lingen voor de culturele films dan ook komen te vervallen. Hierbij moet opge merkt worden, dat de „tien-procentrege ling" niet voldaan heeft. De bioscopen, zo wordt gesteld, hebben niet zozeer culturele films dan wel kasstukken van goed ge halte tegen het verlaagde tarief gedraaid. Ook is gebleken dat de bioscopen niet al tijd vrij waren in de keuze der films. De bioscoopdirecties daarentegen vonden de limiet van zes vertoningsweken per jaar te bezwaarlijk om uit financieel oogpunt riskante films in te zetten. Ook B. en W. van Haarlem zouden een voorstel bij de raad daartoe indienen. Aan de andere kant is het ook weer niet zo, dat de bioscoopdirecties nu geheel te vreden zijn. Zij blijven zich verzetten tegen een ander heffingspercentage dan voor andere vormen van kunst en ver maak geldt en voeren verder aan, dat hun bedrijven door de invoering van cinema- scoop en dergelijke voor grote inves teringen staan, die gepaard gaan met hogere recettepercentages voor de ver huurkantoren, tot vijftig procent toe. Aan de andere kant is het de vraag of deze in vesteringen niet bestreden zouden kunnen worden uit de op de vervangingswaarde gebaseerde reserveringen der bioscoop bedrijven. Voor het publiek zal de verlaging der vermakelijkheidsbelasting overigens geen verschil maken. Het gaat hier om een ver betering der exploitatiemogelijkheid der bioscoopbedrijven. ADVERTENTIE Ruime keuze Gasfornuizen Het Schoolvoetbaltournooi Tot de eindstrijd van het schoolvoetbal tournooi in Haarlem (afd. C) drongen door de Hartenlustschool 2 en het Triniteitslyceum 2, die respectievelijk de Th. M. Ketelaar- school 2 en de St. Jeroenschool 2 een neder laag toebrachten. In afd. D bond de St. Hen- ricusschool 3 de strijd aan tegen HBS B 5 en het Gymnasium ontmoette de 1ste Centr. School 2. In de eindstrijd zullen we de St. Henricusschool en de 1ste Centr. School zien. In afd. E alfd. Verliezers waren de uitslagen vrij hoog. De Koorschool kon het ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat lalb - Telefoon 16015 De plaatselijke commissie „Nationale herdenking" in Zandvoort heeft het vol gende programma voor de avond van 4 Mei vastgesteld: Om zeven uur des avonds zal een herdenkingsbijeenkomst worden ge houden in „Monöpole". Er zal gesproken werden door een der plaatselijke predikan ten, door kapelaan J. F. Steenman in Zand voort en door de heer K. R. Staal, algemeen secretaris expogé in de bezettingstijd. De bijeenkomst wordt besloten door koorzang van het R.K. Kerkkoor, waarna de stille tocht in tegenstelling tot andere jaren zal beginnen bij het Stationsplein om 19.40 uur. Men gaat dan via de Van Speijkstraat naar het monument in het Vijverpark. Als af sluiting van de twee minuten stilte zal het Zandvoorts mannenkoor het „Dodenlied" ten gehore brengen. De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid heeft het volgende programma voor de 1 Mei-viering vastgesteld: Des middags om twee uur zal in theater Monopole een kinder-filmmiddag worden gehouden, waar vex-toond zal worden „De Vissei-sjongen". Des avonds zal in gebouw „Zomerlust" de feestvex-gadering plaats hebben. Wet houder W. F. Happé van Haarlem zal daar spieken over het onderwerp: „Gelijke kan sen voor ieder in een wereld van vrede en welvaart." Er wordt medewerking verleend door de plaatselijke afdeling van „De Stem des Volks" en door Henny Fonteyne en Adri Kaan. In hotel Keur werd door het sportweek- comité in Zandvoort een vergadering gehou den, waarvoor vertegenwoordigers van alle Zandvoortse sportverenigingen waren uitge nodigd. Een tiental verenigingen had hieraan gevolg gegeven, terwijl de overge genodigden die niet aanwezig konden zijn, hun instem ming met de bestaande plannen schriftelijk hadden betuigd. De heer B. H. Brink gaf als voorzitter van het sportweek-comité een korte uiteenzetting van het doel der bijeenkomst en wees erop, dat na de oorlog in diverse gemeenten in Nederland sportraden werden opgericht, een adviserend lichaam tussen gemeentebe stuur en sportverenigingen. Het mag immers van een gemeentebestuur niet worden ver langd, dat men alle technische bijzonder heden kent, welke bij de diverse sporten naar voren treden. Een sportraad zal zelf nimmer een evenement organiseren, dit wordt aan de betreffende verenigingen over gelaten. Ook het gemeentebestuur benoemt zijn vertegenwoordigers in een sportraad. Na een uitgebreide discussie, bleken alle aanwezigen het belang van een sportraad ook voor Zandvoort in te zien en het sport week-comité ontving machtiging van de ver gadering, de voorbereiding tot de oprichting yerder uit te werken. Tegen de verwachting in kon de Vondel school de mr. Bruchschool niet baas in de winnaarsafdeling. Het werd een gelijk spel, waarbij de mr. Bruchschool de gelukkige werd bij het nemen de strafschoppen. De Vondelschool miste echter twee normale strafschoppen tijdens de wedstrijd. De uitslagen waren: Afdeling C: Hartenlustschool 2—Th. M. Ketelaarschool 2 1—0; St. Jeroenschool 2— Triniteitslyceum 2 0—2. Afdeling D. Winnaarsafdeling: St. Henri cusschool 3HBS B 5 41; Gymnasium lste Centr. School 1—2. Afdeling E. Verliezersafdeling: Koorschool St. BavoSt. Lambertusschool 1 16; J. P. CoenschoolRijksleerschool 25. Winnaarsafdeling: Mr. BruchschoolVon delschool 11, Mr. Bruchschool wint. Het programma voor Zaterdag (eind strijden): Afdeling A: Ti-initeitslyceum 1—HBS B 1 2.30, R.C.H. Afdeling B: MTS 2—Th. M. Ketelaarschool 1 ,2.15, R.C.H. Afdeling C: Hartenlustschool 2Triniteits lyceum 2, 3.15, H'steeds Sportpark. Afdeling D. Verliezers: Triniteitslyceum 3 A. H. Gerhardschool 4 2,00, H'steeds Sportpark. Afdeling D. Winnaars: St. Henricusschool 3lste Centr. School 2, 3.15, H'steeds Sport park. Afdeling E. Verliezers: St. Lambertus school 1Rijksleerschjol, 2 uur, H'steeds sportpark. Afdeling E. Winnaars: om de 3de prijs: verliezer St. Bavoschool—Jacobaschool tegen de Vondelschool, 2 uur, R.C.H. Om lste en 2de prijs: winnaar St. Bavo school—Jacobaschool tegen Mr. Bruchschool, 3.15, R.C.H. Opmei'kelijk is, dat het het met drie elftallen tot heeft gebracht. Triniteitslyceum de eindstrijden Vanmorgen herdacht de heer F. H. Mentjox, haltechef A bij de N.Z.H.V.M. het feit, dat hij vijfentwintig jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. De direc teur van de maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, overhandigde hem een getuig schrift en een zilveren médaille namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Th. Hetem, chef van de vervoers dienst sprak hem toe en overhandigde na mens de directie een geschenk in envelop pe. Later in de ochtend werd de heer Mentjox gehuldigd door zijn collega's. Achthonderd, houten huizen in 52 gemeenten Volgende maand is het een jaar geleden dat in het rahipgebied de eerste door het buitenland geschonken houten woning kon worden betrokken. Sindsdien zijn er hon derden van deze huizen opgetrokken, af komstig uit Finland, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Oostenrijk, en zijn er Zuidhollandse, Zeeuwse en Noord-Bra bantse gemeenten met een „Finlandplein", „Koning Haakonstraat", „Weense plein" en dergelijke namen voor straten en plei nen, die geheel worden gevormd door ge schenkwoningen. Deze zomer zullen in 52 «emeenten in het rampgebied ruim 800 outen woningen bewoond zijn, die aan duizenden slachtoffers van de watersnoou een onderdak zullen bieden, dat niet zel den geriefelijker is dan deze mensen ooit hebben gekend. Nu het tijdstip nadert, dat verreweg het grootste deel van de houten geschenk woningen zal zijn betrokken, heeft de mi nister van Volkshuisvesting en Weder opbouw, ir. Witte, vertegenwoordigers van organisaties in en van de regeringen van de vijf landen, die deze huizen hebben ge schonken, uitgenodigd naar ons land te komen om te zien welke bestemming aan deze geschenken is gegeven en zelf te er varen, hoe dankbaar men in de getroffen gebieden voor deze hulp is. Een bezoek van twee dagen aan het rampgebied heeft de buitenlandse gasten, waarvan velen voor de eerste keer de door het water te weeggebrachte verwoestingen in ons land zagen, niet alleen overtuigd van de gevoe lens onder de bevolking voor hetgeen aan hulp uit het buitenland is ontvangen, maar ook zeer onder de indruk gebracht van de wilskracht en het doorzettingsvermogen dat is opgebracht om de gigantische taak van de wederopbouw ter hand te kunnen nemen. DJAKARTA (Aneta) Het landgerecht van Soerabaja heeft de heer A. H. M. Jo- han, destijds beheerder van het Simpang- hótei te Soerabaja veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 maanden en 10 dagen. Dat was de tijd, die hij in voorarrest heeft doorgebracht. De heer Johan was beschul digd van prijsopdrijving, gepleegd in de tweede helft van het vorig jaar. Met Egyptisch geneesheer Het Egyptische blad „Al Akhbar" meldt heden, dat de Islamietische autoriteiten ex-koningin Narriman toestemming heb ben verleend tot een huwelijk met de arts dr. Adham El Nakib, de zoon van de on langs wegens corruptie tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld oud-directeur van een ziekenhuis, dr. Ahmed el Nakib. ADVERTENTIE Op 'n dag als morgen heeft U meer dan ooit recht op 'n feestelijk-goede sigaret. Neem daarom King's Cross de werkelijk uitstekende Virginia voor de aantrekkelijke prijs 80 cent. van 20 stuks 80 ct. 50 stuks fl. 2... 100 stuks fl. 4.-- En als U zich die sigaret gunt. ondervindt U meteen, waarom het al jarenlang onveranderlijk vast staat: ma Woensdagmorgen hebben de Koninklijke Deense gasten, vergezeld door Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan „De Keukenhof". Men ziet hier Koningin Ingrid en Koningin Juliana, die werden rondgeleid door de voorzitter van „De Keukenhof", de heer T. van Waveren, Een gebied van ruim duiaend vierkante kilometer van de staat Perak in Malakka is Donderdag formeel „vrij van communis tische terroristen" verklaard. Door deze maatregel werden 184.000 mensen bevrijd van een stringente voedselrantsoenering en een uitgaansverbod. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. L. Limburg—Tucker- mann, z.; E. J. Bijvoet—Luijten, d.; G. J. DriessenWanjek, z.; IJ. HeuleWietsma, z.; G. de Jong—Starink, z.; N. Box—van Reenen, z.; E. Verwervan Westerop, d.; P. van Schepenvan Deudekom, d.; M. S. Bee- renvan Schooten, z.; A. de Vries—Olijer- hoek, z. ONDERTROUWD: J. van Halm en J. M. A. Hopman; J. van der Sluys Veer en E. Dyse- rinck; C. N. van der Geest en D. H. Kroon; A. J. Eikhuizen en M. Genzer; J. W. Koop man en E. J. Westerveld; C. F. Bremer en B. M. Kroeze; L. A. Eerden en N. Hoede; M. R. Wybenga en L H. van Trappe. GEHUWD: H. J. Veninga en A. Chr. Bos; P. W. Hiddinga en F. van den Berg: J. Ph. Philippona en A. M. Wijsmuller; K. van Exter en B. M. Bangert. OVERLEDEN: B. H. C. Stevens. 6 j.; J. C. Bilder, 53 j.; A. F. Dijkman—van der Linde, 74 j.; Wed. R. L. Stokvis—Kiinkspoor, 61 j.; N. Couzij, 48 j. De staf der Russische ambassade in Canberra is onder leiding van ambassa deur Generalov, en met inbegrip van de „Tass"correspondent Antonov, Donderdag van het vliegveld Canberra vertrokken voor het eerste gedeelte van de terugreis naar Moskou. Het gezelschap, waarbij zich ook vrouwen en kinderen bevonden, was ongeveer vijftig man sterk. Het vertrok in twee vliegtuigen naar Pexdh, vanwaar men op de „New Australië" naar Europa reizen zal. Ook de Australische diplomaten in Mos kou hebben nu uitreisvisa gekregen. Zij zullen vandaag per trein naar Helsinki vertrekken, waarbij zij tot aan de Fins- Russische grens diplomatieke onschend baarheid zullen genieten. Sinds de motie aangaande Studentenzorg in de Tweede Kamer, is de Nederlandse universiteit met zijn studenten in de stroom geraakt van de sociale hervormin gen, die zich in dè wereld afspelen. Dit is een van de conclusies van prof. dr. G. C. Heringa, uitgesproken te Amster dam, ter gelegenheid van de politiek- sociale dag der Vrije Universiteit, in een voordracht getiteld „Wijziging in de status van de student". De moeilijkheden waarmee de heden daagse student te kampen heeft noemde prof. Heringa in menig opzicht verbijste rend. Hij maakte er een lange opsomming van en noemde de onvoldoende lichame lijke en geestelijke verzorging, bijvoorbeeld de vleesloze maaltijden van de Mensa der gemeentelijke universiteit en de onmacht tegen overspanning, de gebrekkige mate riële studie-condities (huisvesting, boe- kentekort door geldgebrek), het tekort aan recreatie, de overhaasting van de studie en te grote spanning onder de druk van stu diebeurzen en oproepen voor militaire dienst. Voorts gewaagde prof. Heringa van een verlies aan zelfvertrouwen (grotere examenvrees dan vroeger), slechte exa menresultaten, verbijsterende omvang van depressies en psychische conflicten onder de studenten; eenzaamheid, door gebrek aan rust, aan geldmiddelen en aan studen tenhuizen, ofschoon die even nodig zijn als sanatoria. Ook de daling van het cultu rele peil is volgens de spreker een deplo rabel verschijnsel bij een groep mensen die dragers en voorbrengers van cultuur zou den moeten zijn en die zouden moeten kunnen bijdragen tot verheffing van het culturele peil van de arbeidersbevolking. Hij sprak voorts van een moeilijke weg naar de maatschappij voor afgestudeerden. De regering is zich hiervan wel bewust en zal ongetwijfeld een einde maken aan te rugvordering van haar financiële steun aan studenten. Naar sprekers mening geniet bijna geen enkele student een maandgeld groter dan 150.en velen minder dan 100.Toch is er z.i. ten minste 175.tot 200. nodig. Zulke financiële en sociale proble men kunnen volgens de spreker niet nala ten de studieresultaten ongunstig te beïn vloeden. Daarom acht hij het juist dat de sociale studentenzorg uitgaat van het mi nisterie van Onderwijs. De colleges van B. en W. van 'sGra- venhage en Rijswijk achten de exploitatie van het vliegveld Ypenburg vanwege hun gemeenten niet verantwoord. Zij hebben de daarover met de N.V. Vliegveld Ypenburg en het ministerie van Oorlog gevoerde on derhandelingen afgebroken. Op een vrouwencongres in Bazel, waar tien Europese landen waaronder Neder land vertegenwoordigd zijn, is besloten een Europese Unie van Vx-ouwen te stich ten. Deze zal zich ten doel stellen de ont wikkeling van het persoonlijke en het fa milieleven, alsook van het sociale, econo mische en politieke leven op een christe lijke grondslag te bestuderen en de vrou welijke invloed in staatszaken te bevor deren. Naar wij vernemen is de export van bloembollen naar Duitsland bepaald op 19 millioen Duitse max-ken. Dit bedrag is hoger dan vorige jaren en verwacht werd. De importvex-gxxnningen zijn geldig van 1 Sep tember tot en met 31 December 1954. Als referentsperiode is het tijdvak 1 Juli 1953 tot 31 December 1953 vastgesteld. De in schrijvingstermijn is van 20 Mei tot 19 Juni a.s. (Van onze correspondent in Brussel) Camille Huysmans, de 82-jarige minis ter van staat en ex-premier van België, is gisteren tot voorzitter van de Tweede Kamer gekozen met 109 van de 204 stem men. Ofschoon hij veel vrienden telt in de katholieke regionen, onthielden de C. V.P.-parlementsleden zich als één man van stemming. In de Senaat zal vermoedelijk de libe raal Robert Gillon senator voor Kortrijk, volgende week tot president worden ge kozen, volgens afspraak tussen de beide regeringspartijen. Camille Huysmans is een internationa listische socialist van de oude stempel, en hij is het gebleven. Hij is een groot be wonderaar van de kunst en heeft talrijke vrienden onder de artisten, beeldhouwers en musici. Een van zijn geliefkoosde hobbies is zijn bibliotheek over de duivel. Het schijnt dat hij de merkwaardigste bibliotheek over de betekenis van de gevallen prins Lucifer heeft verzameld, o.a. een groot aantal ma nuscripten uit de middeleeuwen. Na het vijftienjarig presidentschap van Frans van Cauwelaert, dat voornamelijk gekenmerkt was door gezag en eerbied, zal thans de geestige en onweerstaanbare, maar soms ook fel-cynische Camille Huys mans de debatten in de Tweede Kamer leiden. BINNENLAND Een Nederlandse deelnemer aan de tul- Senrallye, de heer Van den Vlugt uit Den iaag heeft bij Metz een 17-jarig Frans meis je aangereden dat levensgevaarlijk gewond werd. Do bestuux-der is door de Franse politie aangehouden in afwachting van een beslissing van de justitie of hij zal worden vervolgd of niet. Het meisje was het 17-jarige fabrieksarbeidstertje Denise Brignon. De politie zeide dat de auto ten tijde van het ongeluk „met een overdreven grote snel heid" reed. „De Kleine Comedie" te 'sGravenhage zal worden gesloopt. Het kleinkunstensemble van Cruys Voorbergh geeft er Zondag 2 Mei de laatste voorstelling. Het bootje „Lybelle" dat de dienst Millingen—Lobith over de Rijn onderhoudt, is gisteren omgeslagen toen het tegen de boeg van een Duits tankmotorschip, de „TRG 10" was gevaren. Hierdoor raakten de vijf opvarenden van het bootje, vier pas sagiers en de kapitein, te water. Zij konden ter nauwernood worden gered door het schip „Oranje 9", dat in de buurt lag. Het m.s. „Oranje", onderweg van Indo nesië naar Nederland, wordt onvoorziene omstandigheden voox'behouden, Zaterdag ochtend, 1 Mei omstreeks half negen in de haven van Amsterdam verwacht, aldus ver nemen wij van de maatschappij „Neder land". Met de ontscheping der passagiers zal zo spoedig mogelijk nd aankomst worden begonnen. HAARLEM EN OMGEVING In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen Aantekening kraamverpleging de zusters C. P. Alberts, J. van Brouwershaven, A. G. Koning, A. Sluiter en J. Westhuis. De heer E. H. Tenhaeff te Aerdenhout heeft op een internationale bloemententoon stelling te Valenciennes in zijn afdeling de hoogste onderscheiding verwoxwen voor or chideeën. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het doctoraal examen phar- macie de heer A. J. Moolenaar te Lisse en voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer H. R. Kraus te Aerdenhout. ADVERTENTIE geluksbodeltjes Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% NederL'47 98% 98 n/„ A.K.U 210 210 Unilever 294 292% Philips Gloeil. 231% 292 Kon. Petroleum 450 453% A'dam Rubber 99 99% Holl. Amer. Lijn 145% 146 N. Scheepv. Unie 135% 135% H.V.A 125% 125% Deli My 113% 114% Amsterd. Bank 183 182 Ned. Handel Mij. 174% 174% Rotterd. Bank 171 171 Twentsche Bank 178 178 Anaconda Copper 34»/» 34 Bethlehem Steel 61% 61% Republic Steel 50% 50% 96% 98% Tidewater 21®/io 21% U. S. Steel1 45% 44%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15