""gkoe 7 „Jtufo" Sportrijwielen Het Rijwiel- en Banden Theater Een flinke leerling verkoopster rompenmakers gevr. voor een goed d. BERG's woningtextiel Telefoon 11002 Nieuw gedokter aan ontwerp statuut wekt achterdocht fl. 145.- Amicale sfeer door Nederlandse behoudzucht in gevaar gebracht Pilotenwerving voor Indochina in de V.S. In ons land te weinig vermaak bij avond Nieuwe ontwikkeling in W estlandkanaal' '-plan Famezo D. J. V. d. MEER BUITENBAND hèt Bandje van de week JAC. WISKER Vroom Dreesmann Onbehagen in Suriname Herziene Saarplan door Bonn in principe aanvaard Bezoek van Koning Haakon uitgesteld Stad uit 2000 voor Christus in Afghanistan ontdekt Liberalisatie van invoer uit dollargebied Amsterdamse inbreker tot drie jaar veroordeeld Dr. N. O'Connor mocht niet in ons land spreken Touristisch euvel: V enlo- Ruhr ortkanaal voor Duitsland oninteressant" Migratie-commissie heeft tekort van 2,6 millioen dollar Dames van Die Raeckse uitgeschakeld Voorlichtingsavond over emigratie naar Australië Scheepvaart ZIJN BETER DONDERDAG 29 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Paramaribo) De berichten uit Nederland van de laatste tijd over de verdere voorbereiding van de Ronde Tafel-Conferentie, hebben in Suri name heel wat beroering verwekt. De pers gaf blijk van gevoelens, welke van teleurstelling via lichtere of scherpere ontstemming liepen tot een zeker wantrou wen in de goede bedoelingen van Neder land. En men kan wel aannemen dat deze een afspiegeling zijn van de reacties, welke zich bij het politiek-gezinde deel van de bevolking afspelen. Ook vele Surinamers, die zich nauw aan Nederland verhonden voelen, en zelfs vele ras-echte Nederlan ders, steken hun teleurstelling over de gang van zaken niet onder stoelen of banken. En dit is begrijpelijk. Men heeft hier, zij het als omstanders, meegeleefd met de activiteiten van de klei ne commissie. Men heeft gezien of begre pen hoe deze na moeizame arbeid, waarbij alle partners water in hun wijn hebben moeten doen, en blijk gaven van veel ge duld en goede wil ten slotte gekomen.is tot een ontwerp-statuut, waarmede alle delegaties zich konden verenigen. Men heeft vernomen hoe de voltallige Surinaamse delegatie besloot om zich vol ledig bij de bereikte overeenstemming aan te sluiten. En tenslotte heeft men gelezen hoe de heer Lou Lichtveld, als Surinaam se attaché aan het Nederlandse gezantschap te Venezuela, op meesterlijke wijze heeft gereageerd op de pogingen, welke diverse Zuid-Amerikaanse staten tijdens de Pan- Amerikaanse conferentie te Caracas hebben gedaan om Suriname los te weken van Nederland. Men vond dit en terecht knap werk en voelde zich veilig jn de band met Nederland. En nu komen de berichten dat in de vol ledige Nederlandse delegatie voor de R.T.C. de meningen over het bereikte ontwerp verdeeld zijn, dat bepaalde politieke par tijen bezwaren hebben tegen sommige clausules en dat zij voornemens zijn om deze onderwerpen, omtrent welke zo moei lijk overeenstemming in de kleine commis sie werd bereikt, opnieuw op de helling te brengen. En dit op grond van overwegingen van staatsrechtelijke formuleringen, zó subtiel, dat alleen de specialist eruit wijs ka,n wor den. Het ontwerp-statuut is daardoor nog steeds niet gepubliceerd, hetgeen ock al tot teleurstelling en bij sommigen tot gevoelens van onbehagen en wantrouwen leidt. Men vreest dat Suriname niet voor gelijkwaar dig, voor vol wordt aangezien. Gevaren Ook voor de meest-goedwillende is dit spel niet wel begrijpelijk. De formulering van het verder samengaan in een konink rijk behoort in de eerste plaats te berusten op gevoelens van adhaesie desnoods van welbegrepen eigenbelang. Zo lang deze aanwezig zijn, zal ds formulering effect hebben. Verdwijnen deze gevoelens, dan zal elke formulering, hoe fraai staatsrech telijk deze ook is opgesteld, haar effect verliezen. Het vertrouwen zal dan verdwe nen zijn en een dwingende sanctie ont breekt immers! En als da.n twee zeer deskundige Neder landse ministers en een staatssecretaris, uitgezonden door de Nederlandse regering, menen dat het ontwerp voor Nederland aanvaardbaar is. dan geeft het wel blijk van weinig inzicht in de feitelijke ver houdingen tussen Nederland en Suriname, Spoedig hervatting van overleg met Frankrijk? De West-Duitse regering heeft eenstem mig de drie voorwaarden goedgekeurd die kanselier Adenauer verbonden heeft aan goedkeuring door Duitsland van de „Euro peanisering" van de Saar, zo is na een kabinetszitting in Bonn onthuld. De drie Duitse voorwaarden zijn: 1. De bevolking van de Saar moet ge legenheid hebben vrij te stemmen over een eventueel Europees statuut voor hun ge bied. 2. Europeanisering van de Saar zou hand in hand moeten gaan met de unifi catie van Europa en behoort slechts voor lopig te zijn, hangende een vredesverdrag met Duitsland. 3. Duitsland moet geleidelijk dezelfde bevoorrechte economische positie krijgen die Frankrijk thans in de Saar geniet op basis van de economische conventies tus sen Frankrijk en de Saar. Aan deze voorwaarden is in principe voldaan door het herziene plan van de Nederlander Van der Goes van Naters voor een oplossing van het Saarprobleem. De Fransen hebben tegenvoorstellen in gediend, voor het merendeel economische kwesties betreffende, die tot dusverre on aanvaardbaar waren voor Duitsland. Verwacht wordt dat Adenauer vandaag zal verklaren dat hij bereid is de onder handelingen met de Franse regering over de Saar voort te zetten. Uit Teterboro in New Jersey (V.S.) meldt United Press: Honderden Ameri kaanse piloten melden zich voor een ..squadron van doodsverachters" dat hier gevormd wordt om voorraden over te brengen naar de Franse soldaten in hun netelige posities in Indochina. Sommigen dezer vrijwilligers geven ronduit toe dat de grote aantrekkings kracht gelegen is in het salaris van 25.000 dollar per jaar. Anderen geven als motief op dat zij Indochina uit handen van de communisten willen houden. Een luchtvaart-wervingsbureau, die de mannen volgens contract recruteert voor een niet met name genoemde luchtvaart maatschappij, maakte bekend dat slechts de allerbeste, geroutineerde piloten voor de baan in aanmerking komen. Wanneer zij zijn aangenomen ontvangen zij een polis voor een gratis levensverzeke ring groot 10.000 dollar. Voor het zover is, wordt hun op het hart gedrukt dat zij „op de dood moeten rekenen wanneer zij neergeschoten worden achter de vijande lijke linies." als politieke partijen in Nederland de zaak weer op losse schroeven willen zetten. Men bedenke overigens dat ook de Su rinaamse politici mensen zijn en dat de politieke situatie hier weinig stabiel is. Laat ons hopen in het welbe,grepen be lang zowel va.n Nederland als vain Suri name, dat degenen, die straks tot een beslissing geroepen zijn, de wijsheid zul len bezitten om zich de nodige beperking op te leggen en het thans nog bestaande vertrouwen laten prevaleren boven juridi sche bedenkingen. Zulks mede in de weten schap dat een mislukking van de komende R.T.C. zeker ernstig afbreuk zal doen aan de verhouding tussen beide partners. Naar wij nog vernamen heeft de Suri naamse delegatie naar de R.T.C. vergaderd in verband met het van Nederlandse zijde gedane voorstel aan de regeringen van Suriname en de Antillen om de R.T.C. op 18 Mei te doen aanvangen. Zij nam echter geen beslissing omdat zij eerst het officiële Nederlandse standpunt omtrent het ontwerp statuut wenst te weten. OSLO (Reuter) Het officiële bezoek van koning Haakon van Noorwegen aan Nederland in Juni is uitgesteld met het oog op de hofrouw die wegens het over lijden van kroonprinses Maertha in acht wordt genomen, aldus is Woensdag offi cieel medegedeeld. De Koning zou Ne derland van zestien tot achttien Juni heb ben bezocht. In Afghanistan heeft een Franse archae- ologische expeditie onder dertig meter zand de resten van een oude stad gevon den, daterend van ruim tweeduizend jaar voor Christus, zo meldt Reuter. De stad ligt, ruim duizend meter boven de zee- sDiegel op een bijna ontoegankelijk pla teau, dat aan drie zijden door hoge bergen is omgeven, ten Zuiden van Kandahar de op een na grootste stad in Afghanistan. Op de gebouwen van de stad, die van wit gepleisterde rode baksteen zijn opge trokken, is de verf nog zichtbaar. Aarde werk met tekeningen van vijgenbladen en berggeiten er op en bronzen beelden wij zen op een vijfduizend jaar oude be schaving. In het verslag over het eerste kwartaal 1954 van het Centraal Orgaan voor de eco nomische betrekkingen met het Buitenland wordt medegedeeld, dat besprekingen heb ben plaats gevonden tussen vertegenwoor digers van het Centraal Orgaan en ambte naren van de ministeries van Economische Zaken en Landbouw, betreffende de over wogen liberalisatie van de invoer en goe deren uit het dollargebied. Om een over zicht te verkrijgen van de gevolgen, welke van een dergelijke liberalisatie voor de Ne derlandse producten te verwachten zijn, werd aan de hand van het Benelux-tarief van invoerrechten .met betrekking tot iedere positie nagegaan in hoeverre tegen liberalisatie al of riet bezwaren zouden be staan. De indruk van deze besprekingen was dat bij een op normale leest geschoeid handelsverkeer voor een slechts gering aantal producenten gevaren voor de Ne der landise markt te duchten zijn. Daarnaast is er door het Centraal Orgaan op gewezen, dat de mogelijkheid van on gewenste consequenties niet uit het oog mag worden verloren, indien een omslag der conjunctuur Amerika zou nopen een gedeelte zijner massa-producten op de Ne derlandse markt aan te bieden tegen aan merkelijk lagere prijzen dan waarvoor de Néder land.se producent zijn goederen voortbrengt. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaken tegen de dertigjarige Amsterdamse meubelmaker K. van B. en de 21-jarige monteur-auto- handelaar J. G. eveneens uit Amsterdam, die er van verdacht werden in de nacht van 16 op 17 September in Badhoevedorp ingebroken te hebben. Van B. zou toen een garage ingegaan zijn en zou daar een accu, een groot aantal tangen en sleutels en twintig liter benzine weggenomen hebben, terwijl G. buiten op de uitkijk stond. Van B. zou enkele maanden later uit een garage in Heemstede een groot aantal monster koffers hebben meegenomen en ook G. zou, aldus de officier van Justitie, die de twee verdachten beschouwde als de leden van een Amsterdamse inbrekersbende, nog een aantal inbraken in alle delen van het land gepleegd hebben. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, had veertien dagen geleden tegen Van B. een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar en zes maanden geëist en te gen G. een gevangenisstraf van één j aai en drie maanden. De rechtbank veroor deelde Van B. tot drie jaar gevangenis straf. Ten aanzien van J. G. achtte de rechtbank het onderzoek niet volledig en stelde de stukken weer in handen van de rech ter-commissaris. Het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak heeft aan de ministei's van Bui tenlandse Zaken en van Justitie gevraagd, waarom de Plngelse geleerde, dr. N. O'Con nor, die op 26 Maart in ons land een lezing zou houden over een wetenschappelijk on derwerp, verhinderd is, deze voordracht te houden en gevankelijk over de grens is ge leid. „Zijn de ministers niet van mening, dat een dergelijke behandeling, een buiten lands geleerde aangedaan, niet bevorderlijk is voor de naam van Nederland in het bui tenland en schadelijk voor de internatio nale culturele betrekkingen?", zo vraagt de heer Gortzak. „Nederland is een uitstekend touristen- land", aldus verklaarde de heer Harold Brewster, een van de meest vooraanstaan de Amerikaanse experts in het tourisme. Het voornaamste wat Nederland de tourist kan bieden naar zijn oordeel zijn de voortreffelijke maaltijden in de diver se restaurants. Bovendien is het leven goedkoop. De hotels zijn over het alge meen goed, doch bieden nog te weinig comfort. Het aantal badkamers, in ver houding tot de beschikbare bedruimte, achtte hij over de hele linie nog belang rijk te gering. In de eerste klasse hotels in de grote steden en badplaatsen is er de laatste tijd een verbetering gekomen, maar de kleinere hötels hebben weliswaar zindelijke kamers, doch er ontbreekt te veel comfort als bad- en douchegelegen heden alsmede wat bijvoorbeeld de Amerikaan per se wil een eigen toilet bij de kamer. De heer Brewster vertelde de indruk te hebben dat Nederland (en met name de grote steden) de vreemdeling in de avond uren te weinig vermaak van internatio naal niveau biedt. Een gunstige uitzonde ring hierop noemde hij Den Haag. Maar Amsterdam vond hij bepaald slecht in de amusementsgelegenheden. „Wanneer wij uw folklore als Volendam en Marken ter beschikking hadden", aldus deze Ameri kaan, „zouden wij er ontegenzeggelijk iedere avond een grote show van dansen en muziek in nationale dracht geven". In dit verband wees hij erop dat het bij voorbeeld, wat de Amerikaanse touristen betreft, wenselijk zou zijn de verschil lende musea in de zomer ten behoeve van de vreemdelingen open te houden. Vol gens hem zou dan de entréeprijs, die hij „het laagste, waar ook ter wereld" noem de, rustig verhoogd kunnen worden. Wat betreft het aanhouden van de tou- ristische stroom naar ons land verklaar de de heer Brewster, dat deze zal blijven vloeien zolang Nederland het goedkoopste land in Europa blijft. Wanneer deze goedkoopte zou verdwij nen, zou de stroom vreemdelingen ook aanmerkelijk dunnen omdat andere lan den meer vermaak zouden bieden. De heer Brewster bekleedde eertijds een leidende functie bij het hoofdkantoor van de American Express en is thans als ad viseur voor touristische aangelegenheden verbonden aan de economische dienst te Washington. De plaatsvervangende voorzitter van de Duitse „Westlaind Kanalverein" dr. Nagel te Neuss, heeft Woensdag medegedeeld, dat de plannen voor de aanleg van een water- wegverbinding tussetn Rijn, Maas en Schel de in een nieuw stadium zijn gekomen. België, Luxemburg en West-Duitsland hebben naar aanleiding van een komend Belgisch congres voor de binnenscheep vaart te Luik uitnodigingen verzonden aan de belanghebbende landen om te ko men tot de oprichting van een internatio naal consortium voor de aanleg van een verbinding tussen Rijn en Maas. Bij de lan den, die zich tot nu toe interesseerden is thans ook Frankrijk. Verder is te verwaoh- ten, dat ook Nederland belangstelling zal tonen en vertegenwoordigers naar Luik zal zenden. Volgens DAP is het de bedoeling, dat de landen, die zullen deelnemen aan de bij eenkomst te Luik, zich daar reeds een de finitief oordeel zullen vormen over de loop van het aan te leggen kanaal. Het kanaal zou in Duitsland bij Neuss in de beneden loop van de Rijn uitmonden. Mocht Ne derland aan het project medewerken, dan komt de Westelijke uitmonding in het Ju- lianakanaal ten Zuiden van Born in aan merking. Mocht ons land hiertegen be zwaar hebben dan zou de kanaalloop wor den geprojecteerd van Geilenkircihen Noor delijk langs Aken en Visé naar het Albert- kanaal. Een verbinding tussen de Maas en de Rijn van Venlo naar Ruhrort wees dr. Na gel van de hand op grond van het feit, dat een dergelijk kanaal derhalve volkomen „oninteressant" zou zijn voor Duitsland. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. «^XXXOOOOOODCCOOOOCXXXXDOOi Op de conferentie van de intergouverne mentele commissie voor Europese landver huizing te Genève heeft de Nederlandse delegatie Woensdag verklaard dat onze re gering op 14 Mei a.s. een speciale vlucht van de K.L.M. ter beschikking van de commissie zal stellen voor het vervoeren van 55 Europese vluchtelingen uit China naar verschillende landen in Europa. De directeur van de commissie, Gibson, deed een beroep op de leden-staten om door extra-bijdragen het tekort over 1954 ter grootte van 2,6 millioen dollar te hel pen dekken. In dit bedrag is bijna een mil lioen dollar inbegrepen voor het vervoer van 4000 Europese vluchtelingen uit China en het Nabije Oosten. Amerika verklaarde zich bereid zijn bij drage met een millioen dollar te verhogen, als de commissie haar doel voor 1954, de verplaatsing van 118.400 emigranten, be reikte en indien andere landen eveneens hun bijdragen zouden verhogen. Australië kondigde hierna een bijdrage aan van on geveer 400.000 dollar, Zwitserland van 400.000 Zwitserse francs, Denemarken van 30.000 dollar en Noorwegen van 14.000 dol lar. De commissie zal dit jaar slechts 15.000 emigranten naar de V.S. vervoeren in plaats van de gehoopte 30.000, omdat mas sa-vervoer onder de Amerikaanse „Refu gee relief act" pas in de tweede helft van 1954 zal kunnen beginnen. Ruim 33.000 emigranten zullen door de commissie naar Argentinië worden overgebracht en meer dan 25.000 naar Australië. Woensdagavond werd in de Sporthal van de BPM in Vlaardingen het districtskam pioenschap verspeeld als tweede voorronde van de nationale volleyballkampioenschap- pen. Hieraan werd deelgenomen door de Haarlemse kampioen Die Raeckse, Celebes uit Den Haag en Rammehlaars uit Rotterdam. Celebes speelde zeer sterk en won van Rammehlaars met 152, 152 en 154. Hierna kwam Die Raeckse tegen de Haagse dames. De rood-witten gaven uitstekend partij en verloren dan ook minder gedeci deerd dan Rammehlaars, tussenstanden 15—10, 15—5, 15—9. De strijd die hierna dus gespeeld werd tussen Die Raeckse en Rammehlaars moest beslissen welk team als tweede ploeg naar de kampioenschappen zou gaan. Na een spannende strijd heeft Die Raeckse met een kleine nederlaag genoegen moeten nemen: 15—13, 15—13, 13—15, 5—15, 15—13. Portoricaanss nationalist veroordeeld De dertigjarige Portoricaanse nationa list José Colon, die het Amerikaanse Fe derale Bureau voor Onderzoekingen in Maart telefonisch had medegedeeld voor nemens te zijn president Eisenhower te vermoorden, is gisteren door een New Yorkse rechter tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het „in woorden naar het leven staan van het staatshoofd der Verenigde Staten". Colon is indertijd, terwijl hij nog aan het telefoneren was, gearresteerd. Op Vrijdag 7 Mei wordt in Theater Royal, Kruisweg 1049 in Hoofddorp door het Gewestelijk Arbeidsbureau een emigra tievoorlichtingsavond gehouden over de kansen en mogelijkheden van Nederlanders m Australië. Als spreker zal optreden de heer J. van der Heijden uit Amsterdam, die onlangs van een reis door geheel Australië in ons land is teruggekeerd. Na de voordracht zullen er vragen gesteld kunnen worden en tevens zullen er enkele films vertoond worden. Aardijk, 26 te Tampa. Abbekerk, 29 v. Aden te Suez verw. Amsteldijk, 28 v. Rotterdam te Antwerpen. Artemis. 23 v. Izmir n. Haifa. Alphard, 27 v. Rotterdam n. Recife. Axeldijk, 26 v. New York r. Trinidad. Arundo, 27 v. Savanna n. Charleston. Akkrumdijk, 27 te New York. Alchiba. pass. 27 Kanarische eil. n. Antwerpen Amstelpark, 28 te TJ. Priok. Arkeldijk, 30 Le Havre verwacht. Alderamin, 27 265 m. O.ZO. Malta. Annenkerk, 27 30 m. Z. Albany. Aagtekerk, 28 v. Genua te Marseille. Janeiro. Aldegonda, 28 v. Pladiju n. Makassar. Alderamin, pass. 28 Malta n. Gdynia. Amstelvaart, 28 v. Vancouver te Osaka Ariadne, 28 v. Savona te Genua. Aldabi, pass. 23 Fernando Noronha n. Rio de Alioth, 27 te Victoria. Antonia, 29 te Singapore. Averdljk, 28 v. Bremen n. Rotterdam. Aalsum, 28 v. Rotterdam n. Aden. Alblasserdijk, 24 v. Havanna n. Vera Cruz. Amstelkroon, 29 v. Beyrouth n. Port Said. Amstelstad, 26 v, Kobe n. Poesan. Aardijk, 29 te New Orleans. Alioth, 28 v. Victoria n. Gas Palmas. Alnati, 28 v. Buenos Aires n. R'dam. Alphacca, 29 te Santos. Amstelibrug, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Amsteldiep, 28 v. Kopenhagen n. Narvik. Amstelveen, pass. 29 Djeddah n. Aden. Andijk, 28 v. Hamburg n. Rotterdam. Aagtedijk, 28 te Boston. Aaisum 29 te Amsterdam. Aalsdijk, 28 te Philadelphia. Alamak, pass. 28 Ouessant n. Le Havre. Albireo, 28 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Alblasserdijk, 26 te Vera Cruz. Almdijk, 30 v. Port Arthur te Le Havre verw. Arendsdijk, pass. 1 Mei Vlissingen n. Antw. Averdijk, 29 te R dam. Ball, 27 v. Djibouti n. Colombo. Banka, 27 te Probolinggo. Barendrecht, 28 te Suez. Bloemfontein, 27 390 m. W. Kp. Frio. Bagan, 28 te Tj. Priok. Baud, 28 te Singapore. Blijdendijk, 27 810 m. W. Lands End. Breda, 27 610 m. W.ZW. Lands End. Blitar, pass. 28 Finisterre n. Duinkerken. Bacchus 28 v. Curasao n. New Orleans. Billiton, 28 v. Casablanca n. New York. Boschfontein, 28 v. Suez n. Port Soedan. Bloemfontein, 28 720 m. W. Lobito. Bonaire, 28 440 m. NO. Barbados. Boskoop, 28 v. Cristobal n. Cartagena. Britsum. 28 v. Belfast n. Narvik. Bintang, 23 te Montevideo. Blommersdijk, 28 v. New York n. R'dam. Caltex Pernis, pass. 27 ten Z. Kreta n. Sidon. Cottica, 27 v. Madeira n. Plymouth. Coryda, pass. 27 Pantellaria n. Algiers. Congostroom, 27 rede Accra. Caltex Delft, pas. 28 Kp. Bon n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pas. 28 Kreta n. R'dam. Cistula, 28 v. Albany n. Fremantle. Cronen.burgh, pas. 28 Ouessant n. Onion. Celebes, 27 te Tj. Priok. Caltex Pernis, 23 v. Rotterdam te Sidon. Ceronia, 30 v. Punta Cardon te Accra verw. Coryda, 29 v. Calcutta te Algiers. Daierdijk, pass. 27 Flores n. Curasao. Dongedijk, 27 te Vancouver. Duivendijk, 27 te Antwerpen. Drente, 25 te Houston. Caltex Pernis, 29 v. Sidon n. R'dam. Delfshaven, pass. 23 St. Paulsrock n. St. Vincent Duivendrecht, 28 v. Antwerpen te R'dam. Esso Den Haag, verw. 30 Vlissingen n. Antw. Eemland, 27 te Paranagua. Edam, 27 te Hamburg. Enggano, 27 80 m. N.NO. Finisterre. Esso Rotterdam, 27 540 m. ZW. ten W. Flores. Eendracht, pass- 28 Malta n. Djidjelli. Friesland (KRL), 28 v. Aden n. Djeddah. Felipes, 27 v. Tj. Priok n. Pladju. Farmsum, 28 v. Londen n. Rotterdam. Garoet, pass. 28 Azoren n. Houston. Gaasterkerk, 27 230 m. ZW. Anderhalfgraads- kanaal n. Aden. Gouwe, 27 130 m. ZW. Ouessant n. Roterdam. Gordias, 28 25 m. W. Kp. Matapan n. Valencia. Gouwe, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Grote Beer, 28 v. Rotterdam te Quebec. Groote Kerk, 28 te Singapore. Gaasterland, 29 te Pto Alegre. Helena, 28 v. Baltimore te New York. Hera, 28 v. Amsterdam te Guanta. Hoogkerk, 28 te Rotterdam. Hydra, 27 te Rotterdam. Helder, 27 200 m. W. Ouessant. Ivoorkust, 27 te Lagos. Indrapora, 28 v. Port Swettenham n. Penar.g. rios, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Jagersfontein, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt. 28 210 m. NW. Fremantle Jupiter, 28 v. Malta te Alexandrië. Jagersfontein, pass. 29 IJmuiden n. Antw. Karimata, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Kertosona, 28 te Madras. Kieldrecht, 27 v. Djibouti n. Penang. Kota Agoeng, 27 v. Maokwari n. Hollandla. Kota Inten, 27 rede Panarukan. Kota Gede, 27 70 m. W. Bizerta. Kedoe, 28 v. Rotterdam n. Indonesië. Kota Baroe, 28 v. Basrah n. Mena el Ahmadi. Kertosono. 29 v. Madras n. Colombo. Karimun, pas. 28 Ouessant n. Amsterdam. Katelysia 28 t.h.v. Flamborohd op proeftocht. Langkoeas, pass. 27 Kp. St. Vincent n. Port Said Larenberg, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Lutterkerk, 28 te Livorno. Laurenskerk, 28 te Bombay. Lindekerk, 27 te Basrah. Loppersum, 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Laertes, 27 rede Semarang. Leerdam, 27 90 m. NW. Jebel Teir. Lemsterkerk, 27 600 m. O. Gibraltar. Lissekerk, 27 noig te Basrah. Lucita, 27 v. Heysham n. Oldkilpatrick. Langkoeas pass. 28 Gibraltar n. Port Said. Luna, 28 v. Tunis n. Patras. Lawak 28 v. Basrah n. Bahrein. Leerdam pass. 28 Perim n. Koewait. Linge, 28 v. Rotterdam n. Cardiff. Loppersum, 28 v. Hamburg te Rotterdam. Leuvekerk, 29 te Aden. Maas, 27 v. Hoegenass n. Hamburg. Madoera, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Mariekerk, 29 Shanghai verw. Meerkerk, 28 te East London. Mirza, 27 v. Sorong n. Yokohama. Mentor, 27 Kp. St. Vincent gepass. Meliskerk, 28 v. Hongkong n. Colombo. Malvina, 29 v. Miri te Melbourne. Madoera, 28 te Bremen. Markelo, 29 v. Goole te Kopenhagen. Modjokerto, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Molenkerk, 29 v. Barcelona te Antw. Mulderkerk, 29 v. Bremen te Hamburg. Maasland 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Marken 28 v. Hamburg te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 27 60 m. N. ten O. Finisterre 29 te Rotterdam. Noordam 28 440 m. NW. Flores n. Rotterdam. Nestor, 29 te Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 29 te Rotterdam. Overijsel, 27 v. Soerabaja n. Semarang. Ondina, 27 220 m. NW. Penang. Ootmarsum 28 v. Antwerpen te Amsterdam. Oranje 1 Mei te Amsterdam verw. Oranjestad, 28 110 m. N. Barbados. Orion 28 v. Thessaloniki te Istanfooel. Peperkust, 27 v. Dakar n. Le Havre. Phrontis, 27 v. Amsterdam n. Londen. Pieter-S, 28 v. Barry te Amsterdam. Polyphemus, 27 v. Suez n. Aden. Pieter S, 29 v. Barry te Amsterdam verw. Prins Fred Hendrik, 24 v. Montreal n. Chicago Pieter -S, 29 v. Barry te Amsterdam. Polydorus, pass. 28 Ceylon n. Penang. Prins Joh. Willem Friso, 28 v. Port Alfred n. Rotterdam. Prins Willem IV, 28 v. Antwerpen n. Hamburg Prins Willem v. Oranje, 28 v. Antwerpen te Hamburg. Prins Willem George Fred. 28 te Amsterdam. Rijndam, 28 v. Rotterdam te New York. Roebiah, 27 v. Penang n. Belawan. Roepat, 28 Tj. Priok verwacht. Rottl28 te Alexandrië. Reael, 27 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Rempang, 27 540 m. ZO. Okinawa. Reyniersz, 27 v. Cheribon n. Soerabaja. Rafaela, 28 v. Soerabaja n. Pladju. Raki, 28 v. Padan n. Suez. Rijnkerk, 28 v. Penang n. Aden. Roggeveen, 28 te Rotterdam. Sarangan, 27 v. Singapore n. Zamboanga. Slamat, pass. 27 Str. Messina n. Genua. Sloterdijk, pass. 26 Sciily's n. New York. Stentor, 27 v. A dam n. Suriname. Stad Schiedam, 27 v. Casablanca n. A'dam. Schie, 27 v. Barbados te Paramaribo. Singkep, 28 v. Amsterdam te Antwerpen. Soestdijk, 27 v. New York n. Baltimore. Sabang, 28 te Palembang. Salatiga, 27 500 m. NW. eil. Wake. Sailand, 27 180 m. W. Lissabon. Siberoe, 27 v. Belawan n. Singapore. Silindoeng. 27 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Stad Dordrecht, 27 v. Sfax n. Rotterdam. Stad Maastricht, 27 110 m. ZW. Ouessant. Stanvac Pendopo, 27 40 m. ZO. eil. Singkep. Swartenhondt, 27 te Gorontalo. Salawati, 29 te Massawa. Schiedijk, 28 v. Havana n. Houston. Slamat, 29 v. Port Said te Genua. Soestdijk, 29 v. New York te Baltimore. Stad Maassluis, vertr. 30 v. Safi n. Vlaardingen. Sumatra, 26 v. Houston n. New Orleans. Saparoea 27 te Rangoon. Sommelsdijk, 29 te Priok. Stad Arnhem, pass. 28 Ouessant n. Port Said. Sunetta, 27 v. Miri n. Nigata. Telamon, 28 te Le Havre. Themisto, 28 te Montreal. Tarakan, 28 te Tj. Priok. Tawsli, 27 v. Mozambique n. Beira. Tabian. 27 60 m. W. Sabang. Taria, 27 40 m. NO. Belawan. Ternate, 27 00 m. ZW. eil. Siberoet. Thedens, 27 v. Tj. Priok n. Palembang. Tibia, pass. 27 Ras al Hadd n. Fao. Tjiluwah, 28 te Makassar. Tomori, 27 690 m. W. ten N. Minikoy. Thalatta, 6 Mei te Mena el Ahmadi verw. Tabinta. 29 te Djeddah. Taria, pas. 28 Sabang n. Rotterdam. Tamo, verm. 28 v. Necochea n. Rotterdam. Tegelberg, 25 v. Buenos Aires te Santos. Teiresias, 28 v. Priok n. Singapore. Titus, 23 Lissabon gepass. n. Algiers. Tomini, pass. 28 Perim n. Damman. Trompenberg. 27 v. Brownsville n. New Orleans. Talisse, 28 v. Londen n. Amsterdam. Utrecht, pass. 28 Gibraltar n. Halifax. Van Heutsz, 24 v. Singapore n. Kobe. Weltevreden, 25 te Colombo. Willem Ruys. 28 60 m. W. Minikoy. Wonosarl, 27 te Calcutta. Westland. 28 v. Las Palmas te Recife. Woensdrecht. pass. 27 Lands End n. Curasao. Waal, 26 v. Houston n. New Orleans. Westerdam, 28 760 m. Kp. Race n. New York. Waterman, 28 v. Las Palmas n. Walvisbaai. IJsel, 28 v. Piraeus te Alexandrië. Zijpenberg, pass. 23 Gibraltar n. A'dam. Zeeland, (SSM) 23 v. Blyth n. Odense. Zuiderkruis, 23 400 m. N. Flores. KLEINE VAART Annie, 28 v. Amsterdam te Londen. Actinia, 27 v. Brest n. Milfordhaven. Appingedam, verm. 27 v. Lissabon n. Oporto Admiraal Courbet, 28 v. Stettin te Huil. Admiraal De Ruyter, vertr. 28 v. Horsens n. Aarhus. Admiraal Nelson, 27 v. Paisley n. Newport Mon Att-S, vertr. 28 v. Amsterdam n. Bremen. Albergen, 0 v. Fowey te Genua verw. Algarve, 27 v. Sunderland 29 Amsterdam verw. Anna b, 27 v. Gibraltar te Londen. Arctic, 27 v. Londen ci. Antwerpen. Arnoudspolder, pass. 28 Ouessant n. Antwerpen. Bob-T, 27 v. Norrkoping naar Ramvik. Betty Anne-S, 23 v. Hamburg te Amble verw. Bill-S, vertr. 28 v. Naestved n. Falkenberg. Batavier II, pass. 27 St. Vincent n. Casablanca. Bernard-V, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Bernina, pass. 27 Kiel n. Kopenhagen. Binnenhaven, 27 v. Duinkerken n. Rouaan. Birmingham, 27 v. Harlingen n. Goole. Casana, 27 v. Gothenburg n. Varborg. Cateli, 27 v. Caen n. Antwerpen. Geirie-S, 30 v. Gibraltar te Swansea verw. Coolsingel, vertr. 28 v. Ajaccio n. Londen. Deneb, vertr. 28 v. Rotterdam n. Londen. Da Capo, 27 v. Oporto n. Antwerpen. Depa, 28 v. Aalborg te Antwerpen. Dollard, 27 nog te Gothenburg. Diligentla, vertr. 28 v. Ipswich n. Thameshavep Driebergen, 29 v. Casablanca te Silloth verw. Eida, 28 v. IJmuiden n. Londen. Elsenburgh, pass. 28 Ouessant n. Casablanca. Eibergen, 28 v. Avonmouth n. Swansea. Evertsen, 27 v. Londen n. Nantes. Falco, verm. 23 v. Bridgewater n. Londen. Hartel, 27 v. Vlaardingen te Rochester. Hast IV, 27 v. Rouaan n. Manchester. Hoflaan, 27 v. Swansea te Bordeaux. Ida Pieter, 27 v. Bordeaux n. Londen. Ingeborg, 1 Mei v. Helsinki te Sandefjord verw. Jonex I, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Jo, 27 v. Fur te Colchester. Jutland, pass. 28 Brunsbiittel n. Kopenhagen. Larix, 27 v. Stockholm naar Vastervik. Leny, 27 v. Preston te La Rochelle. Lies, 27 v. Bayonne n. Grangemouth. Lucas Bols I, 27 v. Sete n. Livorno. Lucas Bols II, 27 nog te Londen. Koningin Juliana, 29 v. IJstad te Verkebach verwacht. Kemphaan, 28 v. Riga te Esbjerg verw. Marcella, 28 v. Rotterdam te Huil. Matthew, pass. 27 Needies n. Dublin. Maartje, 27 v. Middlesboro n. Dundee. Markab N, 27 v. Le Havre n. Ventspils. Merwehaven, 27 v. Casablanca n. Middlesbro. Meuse. 27 v. Norrkoping n. Stockholm. Midsland, 27 v. Grangemouth n. Rotterdam. Myfem, 28 v. Parijs n. Rouaan. Meres, 28 te Londen. May Mere, 3 Mei v. Torrevieja te Buckle verw. Mies, 27 v. Marans te Stettin. Maureen, pass. 28 Brunsbüttel n. Norrkoping. Mirach N, 27 v. Casablanca te Nantes. Nero, 27 v. Lissabon naar Palermo. Nieuwehaven, 27 v. Kopenhagen te MalmS. Noorderlicht, vertr. 28 v. Esbjerg n. Boston. Neeltje b, 27 v. Kalmar n. Zaandam. Noord, 28 v. Rotterdam n. Stanlow. Noorderhaven, 27 v. R'dam te Odense. Prior, 23 v. IJmuiden te Bart. Poortvliet, 30 v. Rotterdam te Port Said verw. Pavo, 27 te Zaandam. Ponza, 27 v. Zaandam naar Gent. Rapid, 27 v. Parijs n. Rotterdam. Soemba, verm. 27 v. Frederikstad n. Gent. Swift, 27 te Parijs. Spolanda, 22 v. Port Said te Famagusta. Servus, 27 v. Felixstowe n. Odense. Spurt, verm. 28 v. Lissabon n. Antwerpen. Taormina, 28 v. Moss te Skagen. Twee Gebroeders pass. 28 Vlissingen n. St. Na- zaire. Van Brakel, 27 v. Quimper n. Cardiff. Vrede, 28 v. Vlissingen n. Kingslynn. Viking, 28 v. Middlesbro n. Kopenhagen. Vrouwepolder, verm. 30 v. Antwerpen n. R'dam Westerdijk, 27 te Gothenburg n. Halmsted. Walcheren, 27 v. Preston n. Belfast. Westpolder, 28 v. Antwerpen te Vlissingen. Wiebold Bohmer, 27 v. Duinkerken n. Dakar. Westlaan, vertr. 28 v. R'dam n. Antwerpen. Zeehond, 28 v. Vlissingen n. Boness. Zeevaart, pass. 28 Vlissingen n. Londen. AIS V OPREIS WH.7 CWN KOOPT U AAN HE7 LOKfT EVN KfiARjlB. MAAR ALS V EEN PlANO, CEfJ MOTORFIETS Cf WA7 OAH OOK WILT VERXOPEV OAN PLAATST UEEN GROENTJE! Model Eng. Sport v.a. leverbaar in elke kleur, m. remnaaf, trommelrem- men en versnellingsnaven *1 Rijwielen f 117.50 geheel compleet f 139.50 Solide garantie Alléén SCHAGCHELSTR. Telefoon 12430. Gemakkelijke betaling mogelijk. van Jac. Wisker biedt U vele voordelen. geen fout 5,48 ZADELDEK met sponsvulling, bij ons.... 1,98 SPORTSTUUR chroom 4,59 SPATBORDEN compleet, per stel 1,98 ZADELS, D. en H., bij ons4,79 PEDALEN 2,15 BINNENBAND met 1 lap0.85 KETTING Duits 1,50 KETTINGKAST, bij ons, prima3,59 BAGAGETAS dubbel, vanaf 7,95 ZADELTAS (zw.), groot 4,75 Enz. enz. enz. Alleen deze concurrerende prijzen by OVERTONWEG 3 hoek Rijksstraatweg, tel. 24888 lste klas Rijwielreparatie-inrichting. Gediplomeerd Rijwielhersteller v. DUREN'S CORSETTENMAGAZIJN vraagt pl.m. 15 jaar. Aanm.: Grote Houtstraat 10. Reiskosten worden vergoed. Fa. v. d. BERGH, Lijnbaansgracht 89, Amsterdam. NAAR KARPET Haarlem-N. vraagt voor het PERSONEELSBUREAU ERVAREN VR. KANTOORKRACHT goed bekend met loonadministratie voor de FACTURENAFDELING AANK. VR. KANTOORKRACHT (max. 21 jaar) met Mulo, goed kunnende rekenen voor de ORDERADMINISTRATIE AANK. VR. KANTOORKRACHT (max. 21 jaar) met Mulo. goed kunnende rekenen voor het CONTROLEKANTOOR AANK. VR. KANTOORKRACHT (max. 21 jaar) met kantoorervaring, goed kun nende rekenen LEERLING KANTOORBEDIENDE VR. met goed handschrift voor het BETAALKANTOOR HANDIG ACCURAAT MEISJE met belangstelling voor administratie. Aanmelding dagelijks van 3—5 uur (ook 's Zater dags) afd. Personeelszaken, Gierstraat 5, of schrif telijk.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7