ZEVEN DAGEN HAARLEM Een aanbeveling welke overbodig behoorde te zijn AUTO'S zonder chauffeur Deze zomer weer meer toneel in het Openluchttheater Haarlemse basketballers te sterk voor Den Haag Haarlemse Postfanfare in Concertgebouw Zweeds koor zong in Waalse kerk Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Films voor de HKG VRIJDAG 30 APRIL 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 VRIJHEID VERPLICHT Volgend jaar laatste inzameling voor Stichting 1940-1945 Geen bezwaar tegen bouw van kapel in Janskerk auto's berecht HVS uitgeschakeld Benzinepomphoudster bij Oosterhout zag een automobilist en een jongetje NOG SLECHTS ENKELE DAGEN schei den ons van de avond, waarop de stille stoeten weer door de straten en over de wegen van Nederlands steden en dor pen zullen trekken naar de plaatsen waar in hun eenvoud indrukwekkende gedenk tekens herinneren aan het hoogste offer, dat zovelen voor de herovering van onze elementaire vrijheid brachten. Er schuilt in deze herdenking zoals in elke herdenking een gevaar. Name lijk, dat zij ontaardt in een formaliteit, in een jaarlijks weerkerende plechtigheid uit traditie alleen. Want denken wij eigenlijk nog wel aan de ménsen, voor wie deze kx-uisen en beel den werden opgericht? Denken wij eigen lijk op onze stille tocht en gedurende de twee minuten stilte op de avond van de vierde Mei teveel aan een naamloze menig te gevallenen, zonder dat wij ons van de afschuwelijke wei-kelijkheid van hun dood voor het vuurpeloton of in de kampen der verschrikking bewust worden? Achter al deze thans in steen gebeitelde namen hebben eens mensen gestaan, men sen van viees en bioed. Mannen, vaders Diefstallen uit geparkeerde aan de inzameling van dit jaar, hetzij door het brengen van een geldelijk offer, hetzij door mee te werken als collectant aan de lijsteninzameling, welke tot 8 Mei wordt gehouden, hetzij door het organiseren van of het deelnemen aan een uurloonactie in het bedrijf waar ge werkt. Collectanten en collectrices kunnen zich opgeven bij de heren G. de Boer, Voor helmstraat 37, telefoon 18358 en W. Knol, Brouwersplein 33. Het valt ons zwaar dit alles te moeten schrijven, elke nieuwe Mei opnieuw. Dit zouden dingen moeten zijn, zo gewoon, zo verankerd in ons leven, dat iedere aanbe veling overbodig kan worden genoemd. Om met de dichter H. J. Scheepmaker te eindigen: Gij, moeders, en gij allen, die zo zeer Bekommerd zijt in 't smartelijkst berouwen: Dit volk vergeet uw doden nimmer meer, Het schild was zwak, maar sterk is het betrouwen. vooral, met een vrouw en kinderen. Vrou wen en kinderen die de lege plek in hun huis moedig hebben aanvaai-d in het besef, dat er dingen zijn welke boven het huise lijk geluk kunnen uitgaan en waarvoor men, als het moet, een offer heeft te bren gen. Maar dat offer is van zo bittere en hei lige aard, dat het niet verzwaard mag wor den door materiële consequenties, waar een gezinshoofd, een kostwinner ontbreekt, gluurt de zorg, de armoede, het gebrek en de ellende. De mogelijkheden voor kinde ren om een vak te leren of te gaan stu deren, zo zij daartoe de begaafdheid be zitten, wordt aanzienlijk beperkt, bestaat veelal in het geheel niet. Op 5 Mei 1945 was het voor elke goede Nederlander een uitgemaakte zaak, dat men tegenover de nabestaanden der in het verzet gevallenen een ereplicht had. Zij moesten het leven kunnen leiden, dat zij naar alle waarschijnlijkheid geleid zouden hebben, indien de vader, de kostwinner, gespaard gebleven ware. Zo werd de Stichting 19401945 gebo ren. Iedereen weet, iedereen die het weten wil, weet, dat de Stichting 19401945 on noemelijk veel werk heeft verzet, al haar krachten onafgebroken heeft ingespannen om voor de nabestaanden der gevallenen de best mogelijke situatie te bereiken. Maar iedereen behoort ook te weten, dat de Stichting 19401945 dit werk slechts doen kon en kan, dank zij de steun van het gehele Nederlandse volk. Die is in de eerste jaren gul en graag gegeven. Helaas valt niet te ontkennen, dat blijk baar de tijd wel niet alle wonden heelt, maar in elk geval sommigen snel doet ver geten. Al te gemakkelijk wordt vaak geoor deeld over de materiele omstandigheden waarin de nabestaanden der verzetslieden zich bevinden. Zeker: door de wijziging van de wet Buitengewoon Pensioen heeft het rijk een groot deeel der zorgen van de Stichting 19401945 op zich genomen. Toch blijft er nog een belangrijke taak over, namelijk de verzorging van hen, die door toevallige omstandigheden niet onder de pensioenbepalingen vallen, de bekosti ging van de studie der kinderen en de extra zorg voor de invaliden. Berekeningen van deskundigen hebben aangetoond, dat de Stichting 19401945 hoogstwaarschijnlijk nog slechts twee keer een geldinzameling behoeft te houden. Als de collecte dit jaar en vooral die in het herdenkingsjaar 1955 goed slaagt kan het einddoel worden bereikt. Daarom Haarlemmers: werkt allen mee De rijksdienst voor de monumentenzorg heeft thans geen bezwaren meer tegen de voorgenomen bouw van de kapel in de Jans kerk. De kerkdiensten, samenkomsten en ont spanningsavonden vonden tot nu toe steeds plaats in de zitzalen van het rusthuis en dit bracht met zich mede. dat vooral de ontspan ningsavonden dikwijls in gedrang kwamen. Thans komt er echter een gelegenheid om een zaal te betrekken, waar niet alleen kerkdien sten zullen worden gehouden, maar waar tevens een ruime gelegenheid zal zijn voor een nuttige tijdsbesteding van hen, die daar toe nog in staat zijn en de lust er voor ge voelen. Met drie ruime overwinningen op de Haagse basketballspelers(stcrs) hebben de Haarlem mers het seizoen 1953-'54 besloten, daarmede de reeks nederlagen in de stedenwedstrijden eindelijk in winst omzettend. Deze wedstrijden hebben wel laten zien dat het Haagse district op een te smalle basis rust en zeer zeker nog niet aan het gemiddelde Haarlemse spelpeil kan komen. Het begon al direct bij de juniorenwedstrijd waar de Haarlemse jeugd zich oppermachtig toonde. Uitstekende combinaties brachten al gauw een 80 voorsprong, die geen enkele maal bedreigd werd. Vooral v. Elk zorgde ervoor dat een 5720 overwinning behaald werd. Bij de dames ging het aanvankelijk niet zo vlot. Een beter combinerend Den Haag zorgde in de eerste tien minuten voor een 6—4 voor sprong. Het inzetten van Sehrama bracht bij Haarlem verbetering. Ze kwam de rust met een 1411-voorsprong. Na de rust was er nog maar één ploeg die speelde, n.l. Haarlem. Huigen en Sehrama zorgden voor een grote voorsprong. Pas in de laatste minuten kon Den Haag nog weer tot scoren komen. Eind uitslag 4521. Ook de heren Van de Haagse herenploeg hadden wij gro tere tegenstand verwacht. Het dient echter gezegd dat de Haarlemse ploeg uitstekend spel liet zien en dan ook voor een voorsprong zorgde. Hooyveld en Sanders waren goed op schot en zo was in de rust reeds een 3111- voorsprong bereikt. Haarlem kon thans rustig al zijn spelers inzetten, zonder dat de over winning ook maar even in gevaar kwam. Met NI Molenkamp als productiefste speler in de tweede helft werd een 5335-overwinning geboekt. De zaak tegen drie Amsterdammers, die ervan beschuldigd werden herhaalde malen koffers en andere goederen uit geparkeerde auto's te hebben geroofd, is thans ten einde. In eerste instantie werd van dit drietal door de Amsterdamse rechtbank alleen een zekere W. tot één jaar vex-oordeeld. Zijn beide hand langers werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, doch de Officier van justitie tekende tegen deze vrijspraken hoger beroep aan. Veertien dagen geleden stonden zij derhalve voor het Amsterdamse gerechtshof terecht. Gisteren volgden de uitspraken. De 31-jarige Amsterdammer B. Z. werd veroordeeld tot één jaar en drie maanden. Doch de 39-jarige R. H. S. werd opnieuw vrijgesproken. De Haarlemse Postfanfare weet zijn plaats onder de amateur-muziekverenigin gen van onze stad goed te handhaven. Het ziet er zelfs naar uit, dat de tegenwoordige dirigent, Jan Groot, de positie van het corps nog zal kunnen verstevigen, wanneer men althans afgaat op de goede resultaten, die gisteravond op het concert van de Post fanfare in de gemeentelijke Concertzaal bereikt zijn. Tot mijn spijt kon ik niet alle negen nummers horen, die het corps had voorbe reid. Maar ik kon uit de vertolking van enkele der beste werken wel constateren, dat deze dirigent gezonde muziekprincipes huldigt. Zij traden bijvoorbeeld aan de dag bij de voordracht van de Rococo Suite van Gerard Boedijn, waarbij met doorzichtig spel, duidelijk melodische vorming en een gave samenklank een uitstekend resultaat werd verkregen. Er kwam muzikale span ning in de uitvoering, die bij de vertolking van de verbleekte wals „Tesoro mio" niet werd verkregen. De Huldigingsmars uit „Sigurd Jorsalfar" van Edward Grieg ging wat moeizaam en de opbouw naar de cli maxen werd wat stroef van ontwikkeling. Maar dit nam niet weg, dat men, wanneer de climax er eenmaal was, toch met genoe gen kon luisteren naar een mooie korps klank, zuiver en kernachtig, met opvallen de uitblinkers als trompetten, saxofoons en bassen. Het Tamboerscorps werkte onder leiding van de heer W. van der Peijl aan het con cert mede. Het kreeg eigenlijk geen zelf standige taak, maar begeleidde eerst het Fanfarecorps bij het spelen van een mars en daarna gaf het een rhythmisch accom pagnement voor een vaardige accordeonist, die drie populaire nummers liet horen. Ver der was het tot rhythmische steun voor een goed spelende klarinettist bij de artistiek niet verantwoorde uitvoering van dé hcofdmelodie uit de Bolero van Ravel. Dat kon toch echt niet door de beugel, zelfs niet met knipoogjes van prettige verstandhou ding tot de muzen. De drie vermelde populaire nummers konden er dus mee door en het tamboer corps sloeg hiervoor met vaardigheid en accuratesse de trommen. Maar liever had ik het corps geheel zelfstandig gehoord, dessnoods ter afwisseling van het fanfare corps. Want dan hadden de rhythmische en V®rdac^ Yase fal,Ieen gedag" dynamische kwaliteiten van de tamboers vaard in verband met de diefstal van een /uideiyker naar voren kunnen komen dan van een bromfiets in Overveen. die hij tezamen met W. zou hebben gepleegd. Een veroordeling zou hebben moeten volgen op grond van de verklaringen van deze medeverdachte, want een tweede getuige was er niet. Evenals de rechtbank heeft het hof dit niet verantwoord geacht. Te Amsterdam is de trekking gehouden van de nationale loterij ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. De hoofdprijs, een auto, viel op no. 132834, de tweede prijs, een scooter, op no. 185136 en de derde prijs, een koe, op no. 88990. nu het geval was. Na de pauze hebben de talrijke aanwezi gen zich kunnen vermaken bij een geani meerde cabaretvoorstelling. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE OPEL REKORD - CHEVROLET - HILLMAN AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. N.V. _Evenals Die Raeckse heeft ook HVS het niet verder dan de Kringkampioenschappen kunnen brengen. In de BPM Sporthal werd gisteren verlogen van Libanon en RVC. Het begon voor de Haarlemmers niet guns tig. Er moest tegen een ingespeeld Libanon begonnen worden. Zo kwamen de Haarlem mers al direct voor een grote achterstand te staan hetgeen een eerste game nederlaag tot gevolg had, tussenstanden 8—15, 15—5, 12—15, 15—9, 15—5. Tegen landskampioen RVC was de op gaaf veel te zwaar; tussenstanden: 015, 15—13, 715 en 915. De tussenstanden van Libanon tegen RVC waren 615, 815 en 11—15. Uit leden van de Pinkstergemeente in Stockholm werd vijfendertig jaar geleden een koor gevormd, dat de bijeenkomsten van de gemeente in haar „Filadelfia"-kerk met zang en instrumentale muziek zou op luisteren. Het 35-jarig bestaan werd de aandeiding tot het organiseren van een tocht door Nederland ten einde in enkele plaatsen mede te werken bij samenkom sten van de Nederlandse geloofsgenoten. Gisteravond was het Zweedse koor de gast van de Haarlemse Pinkstergemeente tijdens een dienst in de Waalse Kerk, welke vrij druk bezocht was. De heer E. Schuurman, voorganger van de Haarlemse gemeente, leidde deze dienst. Hij ging voor in gebed, sprak over het ideaal, dat de gemeente leden bezielde en dat ook aan het leven van de aanwezige Zweedse broeders en zusters richting en diepte gegeven had. In het licht van dit ideaal moet men ook het optreden van het koor zien. Het ging er deze avond niet om de muziek als ge- perfectionneerde kunst-uiting te onder gaan. Men hoorde dit koor zingen in de uiting van een religieuze bewogenheid en dienstbaarheid. Het vertolkte de eenvoudige couplet liederen met zichtbare overgave, zónder dirigent en met een begeleiding van een paar violen en tokkelinstrumenten dié sterk aan krontjongmuziek deed denken. En het moet gezegd worden, dat deze Zweedse getuigende Christenen hun zingen gaaf van klank en beschaafd hielden. Een van hen sprak nog over zijn geloof in zijn zo muzikaal klinkende moedertaal „het Italiaans van het Noorden". Zijn toespraak werd vlot vertaald door de beleider van het koor. Het koor van de Haarlemse Pinkstergemeente liet zich ook nog horen met een lied van populair muzi kale aard. Het weerde zich verdienstelijk, zo zelfs, dat ik mij afgevraagd heb waar om dit koor niet een geestelijk lied van hogere muzikale waarde had genomen. Men moet dit stellig eens proberen, juist omdat men zingt onder het devies: Soli Deo Gloria. Omdat mijn aandacht gisteren ook elders gevraagd werd, betreft dit verslag uiter aard slecht een gedeelte van de avond. P. ZWAANSWIJK De eersite voorstellingen in Bloemendaals Openluchtheaiter zullen deze zomer op 12 en 13 Juni gegeven worden door het Ballet der Lage Landen, dat onder leiding van Mascha ter Weeme staat, met Angela Bayley en Pieter van der Sloot ails eerste solisten. In tegenstelling tot het vorige jaar zal de daudkurust noet de voornaamste plaats op het programma innemen. Niette min kan waarschijnlijk ook het Rotterdams Balletensemble onder leiding van Netty van der Valfk wordien verwacht (half Juli) en geeft de Kennemer Balletschool van Maud Kool wederom de gebruikelijke uit voering, ditkeer op 20 Juni. Hoogtepunt van het dansseizoen wordt vermoedelijk het optreden van het Joego- slavisch Danstheater uit Zagreb met 45 medewerkenden, waaronder eigen muzi kanten. Er worden van 8 tot 12 Juli vier avondvoorstellingen gegeven en twee ma tinees onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vorming van de school gaande jeugd. Deze voorstellingen maken geen deel uit van het Holland Festival, waarbij Bloemendaal dit jaar niet inge schakeld is, om de eenvoudige reden, dat er wederzijds geen geschikte evenementen te vinden waren. Men hoopt voor het vol gend jaar op herstel der samenwerking en is reeds bezig stappen te ondernemen om wederom een Engels toneelgezelschap te laten optreden, Weer Toneelfestival In de maand Augustus komen er twee Nederlandse beroepsgezelschappen in Bloe mendaals Openluchttheater toneelspelen. De groep Theater uit Arnhem geeft op 14 en 15 Augustus voorstellingen vain „Don Camillo en de kleine wereld" vam Johan Walham, naar het gelijknamige boek van Guareschi, met Albert van Dalsum in de titelrol. Daarna komt de Toneelvereniging met enige opvoeringen van „Circus Knie" van Zuckmayer onder regie van Hans Tie- meyer, met Aaf Bouber, Annie de Lange en Johan Elsensohm. Het Kennemer Toneelfestival zal na een onderbreking van één seizoen hervat wor den. Te beginnen op 27 of 28 Juli zullen er acht voorstellingen wordien gegeven van „De Prins van Homburg" van Heinrich von Kleist, in de vertaling van David Ko ning en onder regie van Henk Rigters (van de Nederlandse Comedie) een der prach tigste stukken uit de wereldlitteratuur, waarmee het Théatre National Populaire van Jean Vilar, met Gérard Phihpe in de titelrol, zulke opzienbarende successen in Frankrijk, ook in openluchttheaters, heeft geboekt. De Katholieke ton eel verenigingen in Haarlem en omstreken hebben gezamenlijk de stichting „Kunst en Vermaak" in het leven geroepen en deze zal ter gelegenheid van het Mariale jaar een reeks vertonin- Bazuingeschal VANOCHTEND heeft ba zuingeschal van de tran sen van de Oude Bavo ver kondigd, dat het weer Ko- nirginnedag is. Vlaggen en wimpels geven de stad een nog fleuriger tooi dan zij van nature al draagt en al zijn wij Noorderlingen nu niet bepaald de kampioenen der uitbundigheid, toch maakt een feestelijk gevoel zich allengs van ons meester Na de aubade zijn wij er helemaal in. Intussen: er is vandaag een groep stadgenoten die met wel zeer bijzondere gevoelens ont waakt, zij behoren immers tot de uitverkorenen die thans met lint of rozet getooid mogen gaan als teken van Koninklij ke erkenning hunner maat schappelijke werkzaamheid. Er zijn bekende en minder bekende stadgenoten bij, maar één ding is zeker: ze hebben hun onderscheiding allemaal verdiend. Hun namen hebben wij gis teren reeds gepubliceerd en het was ons natuurlijk niet moge lijk in alle gevallen afzonder lijk te berichten dat burge meester Cremers hen met de onderscheidingstekenen heeft gesierd. Voor twee gedécoreerden maken wij gaarne een uitzon dering. Het zijn de heren J. Voogd en J. J. A. van der Linden. De eerste hebben wij zo vaak meegemaakt als de even bekwame als vriendelijke voorzitter van de Grote Hout straatvereniging, een man ook die bij heel veel gelegenheden heeft bijgedragen tot het aan zien van onze belangrijkste winkelstraat. De heer Van der Linden is de nestor van het Centrum comité „Koninginnedag", het comité dat maakt dat er op na tionale feestdagen wat te doen is in de stad. En dat „wat te doen" bete kent een keur van vermaken, voor jong en oud, rijk en arm. Ja, ook voor „arm", want het Centrumcomité houdt vast aan zijn stelregel: .alles gratis voor iedereen. Aan dat werk heeft de heer Van der Linden heel wat uren gespendeerd en we gelo ven dat het zijn liefste wens is, dat Haarlems burgerij het co mité krachtig steunt door zich als donateur op te geven bij de heer Jac. van Maris, Barre- voetestraat 19. Ook daartoe weerklinkt dit bazuingeschal. De 39, niet-politiek Wanneer de heer D a n i ël Verbaan (Arbeid) in de Haarlemse raad het wooi'd neemt, wordt het aanstonds duidelijk, dat iemand spreekt, die al heel wat stormen over zijn (mai-kante) hoofd heeft voelen gaan. En dat is ook zo, want de heer Verbaan is van huis uit zeeman. Zijn vader was twin tig jaar schipper op een Scheveningse logger, tot hij in 1918 met zijn scheepje op een mijn liep en de dood in de golven vond, tezamen met een broer, een zwager en twee neven, zodat de gehele familie in rouw werd gedompeld. En daar de uitkering van „Zee risico" de somma van zestien gulden per week bedroeg voor de weduwe Verbaan met haar zes kinderen, zat er vóór de dertienjarige Daan niets an ders op dan ook zo gauw mogelijk het ruime sop te kiezen. Tot 1922 bleef hij vissen, daarna kwam hij bij de koopvaardij, waar hij het van licht matroos tot boots man bracht van studeren kwam niets meer en voor namelijk voor de K.N.S.M. voer. In de dertiger jaren komt men Verbaans naam voor het eerst tegen in de annalen van de Centrale Bond van Trans portarbeiders. Hij wordt ge kozen in 't vakgroepsbestuur, wordt in 1931 lid van de Bondsraad dat is hij nu nog en 1930 ook laat deze vattingen strookte. Verbaan was werkloos, zijn kaart voor Duitsland lag al klaar. Hij fietste nadat in Katwijk pogingen om werk te vinden waren mislukt naar Den Haag, omdat hem daar een man op een sleutelpositie was genoemd, die wellicht wat „dóen kon". „Ben je N.S.B.'êr?", vroeg die heer. „Moet dat?", luidde de wedervraag van Verbaan. „Nee, want dan trap ik je de deur uit," was het (duide lijke) antwoord. Op die basis vonden ze elkaar en werkte Verbaan vier jaren voor de provinciale voedselcommissa- ris. Met hoeveel pleizier hij daar ook werkte: op de Be vrijdingsdag stond hij weer voor zijn vakbeweging klaar, die hem- naar de moeilijke af deling IJmuiden stuurde. In 1949 werd hij overgeplaatst naar Haarlem, waar hij wijlen de heer Mars opvolgde als secretaris-penningmeester van de Centrale Bond van werk nemers in het transportbedrijf en evenals in IJmuiden op een Gereformeerde school groot gebrachte en overigens altijd religieus gebleven zee man zich inschrijven als lid van de S.D.A.P. In deze jaren ook werkte hij zomers als badmeester bij de Maatschappij Zeebad te Sche- veningen. Dat geeft hem ge legenheid de Haagse arbei- dersavondschool en andere cursussen te volgen. En hij raakt op vertrouwelijke voet met allerlei prominenten uit de politieke arena, tenminste zolang zij aan het strand aan zijn hoede waren toever trouwd. Op de Boulevard golden de geijkte scheidslijnen weer. In 1938 de crisis maakte het aanmonsteren moeilijk werd hij bezoldigd incasseer der en administrateur van de werklozenkas van zijn Bond. Dat jaar bracht hem een hoogtepunt in zijn vakbewe gingscarrière: de grote visse rijstaking werd door de Cen trale Bond gewonnen, nadat de Christelijke bond de strijd had opgegeven. Het resultaat bleef niet uit: „Een hele dag hebben we met vijf man nieuwe leden zitten inschrij ven. Ze stonden 's morgens om tien uur al twaalfhonderd man sterk in de rij." Hetgeen voor Scheveningen met zijn confessionele traditie wel iets wil zeggen. In 1940 werd Verbaan tot beambte van de Bond in Kat wijk aangesteld. Een jaar later liet hij Woudenberg van het N.A.F. weten, dat hij niet van zins was een politiek te dienen, dié niet met zijn op- voorzitter werd van de Be- stuurdersbond. En het duurde niet lang of hij zou ook in de De heer D. Verbaan was niet al te gebrand op „zijn foto in de krant". Daarom laten we in plaats daarvan een van de vele scheepjes zien welke hij tijdens de langdurige vergade ringen van de raad min of meer in gedachten op papier heeft gezet. Want zijn hart trekt nog altijd naar de zee en tekenen en schilderen was in vroeger jaren een met liefde beoefende tijdpassering. Zelf gooit hij die krabbeltjes altijd weg, maar dank zij de medewerking aan een mede-raadslid hebben we dit voorbeeld in elk geval voor de historie kunnen be waren. Haarlemse raad zijn intrede doen, nadat hij al van 1946 tot 1951 zijn eerste ervaringen in de gemeentepolitiek in de raad van Velsen had opgedaan. Op zijn verre reizen heeft de heer Verbaan natuurlijk heel wat gezien, vooral van de armoede naast weelde in landen als Italië en Spanje. Aan de wal in vreemde lan den ging hij vaak op zoek naar dingen welke de gewone toerist zo direct niet zoekt. Zo heeft hij een merkwaardige belangstelling voor oude graf stenen en kerkhoven. Hetgeen niet wegneemt, dat hij een fervent sportliefhebber is met voetballen, wielrennen en zwemmen als voornaamste trekpleisters. Maar veel tijd heeft hij er niet voor, vooral niet nu hij als voorzitter van het Haar lems Meicomité moet zorgen, dat morgen de feestviering goed loopt. De avondbijeen komst in het Concertgebouw is al uitverkocht en het kin derfeest ook; nu hoopt hij maar op een grote opkomst en goed weer voor de Mei-op tocht, die morgenmiddag door Haarlem-Oost zal trekken. Roem Een dezer dagen kuierden wij temidden van een groep vrolijke Fransen langs een der Amsterdamse grachten. Het was een van de vele buiten landse gezelschappen, die in deze maanden ons land be zoeken: docenten en leerlingen van de Franse Katholieke Hogeschool voor de Journa listiek in Lille. Zij waren overigens op excursie en had den een hartig programma in ons land af te werken. In elk geval hadden zij er schone, dagen voor uitgezocht. Naast ons liep de heer Leon Plouviet, de vroegere direc teur van Radio-Lille en de voorzitter van de „Association de Radiophonie du Nord", die bij het gezelschap behoorde en een beetje onzeker naar de hellende gevels keek. Hij vroeg ons of wij misschien toevallig óók achter zulk een gevel woonden, maar wij moesten hem naar Haarlem verwijzen en schraapten onze keel om enige ons door Haar lems Bloei geleerde attracties te gaan opsommen. Het hoefde niet meer, want de heer Plouviet zei langzaam en nadrukkelijk: „Ik denk twee keer per dag aan Haar lem" Groter belangstelling kon Haarlems Bloei toch niet ver wachten, meenden wij en ver baasd probeerden wij er ach ter te komen wat deze bejaar de Zuidei-buur dan wel zo kon boeien. „Oui, oui", zei hij met zijn stokje tegen de kinderhoofd jes slaande„Ik neem twee keer per dag jullie Haarlem mer Olie in Wij hebben niet gevraagd „welke?", zoiets doet men niet naar buiten. Maar wij hebben het een formidabel ment genoemd. medica- Goud Vijf Mei: bevrijdingsdag. Maar voor het echtpaar J. A. DalMeloen meer dan dat alleen. Tevens staan de heer Dal en zijn echtgenote dan vijftig jaar verwijderd van het moment, waarop zij een echtpaar werden. Nadien kreeg de heer Dal in Haarlem be kendheid als eigenaar van een graveerinrichting en stempel fabriek aan de Zijlweg. Hij is thans 72 jaar, maar ondanks deze leeftijd nog actief werk zaam in zijn bedrijf. Zijn ogen stéllen hem nog steeds in staat het fijnste graveerwerk uit te voeren. Woensdagavond heeft het Koninklijk Mannen koor Caecilia hem een zang- hulde gebracht in het nieuwe fabrieksdeel naast het gebouw Rosehaghe, want de heer Dal bekleedt van dit koor het welverdiende ere-voorzitter- schap. De beide echtlieden genieten nog een uitstekende gezondheid en zullen dan ook deelnemen aan een tocht per bus door Nederland, waarvoor zij alle kinderen, kleinkinde ren en andere familieleden hebben uitgenodigd. Deze tocht zal worden gemaakt op de trouwdag en zal Utrecht als centraal punt hebben. In deze stad zal het 't echtpaar zeker ook niet aan belangstelling ontbreken. De heer Dal is namelijk sinds dertig jaar president-commissaris van de Utrechtse Verzekeringsbank. Alle waardering voor het initiatief een trouwdag op een dergelijke wijze te vieren, zeker ook namens het perso neel van de graveerinrichting en stempelfabriek, dat met familieleden is uitgenodigd het jubilerende echtpaar op Zaterdagavond 1 Mei de hand te komen drukken en te komen genieten van een feest avond in het gebouw Rose haghe. Hond Feestdagen zijn dagen van vuurwerk en niemand heeft er iets op tegen, wanneer gij naar dat vuurwerk gaat kijken. Zelfs uw kinderen moogt ge meenemen, ook daar zal niemand u kwaad om aan kijken. Alleen dit: laat uw honden thuis, want zij zijn bevreesd voor al die uiteen spattende en knallende veel kleurige bollen. Zult gij de Dierenbescher ming dit verzoek weigeren? Neen, welnu, dan vast bij voorbaat haar dank. gen van „Mariken van Nimweghen" geven, onder regie van Henk Schaer, op de laatste avonden van de maand Juni. Ook schoolvoorstellingen Voor het eerst zal er iin het Openlucht theater ook een s chool voorstelling voor de Bloemendaalse jeugd worden gegeven en wel óp 6 Juli, door de toneelgroep „Puck" of door het gezelschap De Witte Vogel uit Den Haag te verzorgen. Bij wijze van ex periment komt er deze zomer voorts de eerste variétérevue, zij het als besloten voorstelling voor aangeslotenen bij het N.V.V. Van de verdere gebeurtenissen moeten nog worden genoemd: twee concerten door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest, een landelijke dag van de Bond van ama teur-opera- en operettegezelschappen, twee matiinées van Haarlems Bloei voor de jeugd', benevens een Toogdag van De Jonge Kerk met ongeveer tweeduizend deelnemers (op Hemelvaartsdag). Waarschijnlijk komen er op dit programma nog wel enige aanvul lingen. In ieder geval zullen er op enige Woensdagmiddagen kindervoorstellingen plaats hebben. Voorts overweegt men om op iedere Zondagmiddag een gramofoon- platenconcert te geven, hetzij pianorecitals te laten houden. Als het weer het toelaat, wordt morgen reeds begonnen met de intussen wederom uitgebreide avondverlichting, die tot 10 uur branden blijft. Zeker nog tien dagen lang kan men het door de heer J. de Jong Czn. ontworpen bloemenmozaïek bewonderen, waarin bijna veertigduizend hyacinten zijn verwerkt. Het kleurige tapijt wordt voort durend ververst. Maar ook overigens geven talrijke planten en bolgewassen een leven dige toon aan het landschap, waar het in zomer en voorjaar zo goed en prettig wan delen is. Twee maal per week komen er autobussen met Amerikaanse toeristen uit Amsterdam en ook de N.Z.H. heeft reeds de traditionele rondritten, met pauze in het Openluchttheater, hervat. Vermissing Jaapje Klerk Bij de kinderpolitie te Haarlem is gis teren bericht uit Oosterhout nabij Nijme gen binnengekomen over een automobilist en een kind en het is niet uitgesloten, dat er verband gezocht moet worden met het verdwijnen van de vierjarige Jaapje Klerk uit Haarlem. Dinsdag 20 April omstreeks half drie meldde zich bij een houdster van een ben zinepomp een automobilist, die benzine wilde kopen. Zij had echter niet en ver wees hem naar de richting Eist of Lent; daar zou de man eventueel benzine kun nen kopen. In de auto zat een jongetje, dat is xiitgestapt. De houdster van de benzine pomp heeft hem gevraagd: „Zo ben je met je papa uit?" Het knaapje gaf geen ant woord, deed erg schuw en draaide zich om. De automobilist heeft zich in de richting Eist of Lent begeven. Na het lezen van het bericht over de vermissing van Jaapje Klerk herinnerde de vrouw zich het voorval. Het signalement van de auto en van de automobilist komen overeen met hetgeen gepubliceerd is. Het is natuurlijk best mogelijk, dat een vader met zijn zoontje een tocht gemaakt heeft. De Haarlemse politie hoopt, dat hij zich met de politie in verbinding zal stel len. Ook worden bewoners uit de omgeving van Oosterhout verzocht mededelingen te verstrekken, als zij op Dinsdag 20 April een auto gezien hebben. Uit Oldekerk is bericht binnengekomen, dat een man, omstreeks hetzelfde uur dat een dame uit Den Hekter, die daar tijdelijk verbleef, een automobilist bespied heeft, sigaretten heeft gekocht. Hij was nerveus en op een vraag welik merk de klant verlangde, antwoordde hij, dat het er niet op aan kwam. In een auto is hij verdwenen. Ook Donderdagavond bleek weer eens in het Rembrandttheater met welk een zorg de Haarlemse Kunst Gemeenschap haar programma's samenstelt. Een zorg, waar aan niet altijd de publieke belangstelling beantwoordt, want voor het hoofdnummer, de indertijd in Cannes bekroonde film van Charles Spaak en André Cayatte „Justice est faite" had gerust een grotere interesse mogen bestaan. De film demonstreert hoe vruchtbaar en intelligent de samenwerking is tussen regisseur Cayatte en scenario schrijver Spaak. De leden van de H.K.G. hebben dat al kunnen constateren bij de vertoning van „Allen zijn wij moorde naars", aan welke film men een zeer sterke heugenis behoudt. Ook „Justice est faite", eveneens een probleemfilm, waarin de ge- rechtskundige behandeling dat probleem ontleedt en toelicht - maar het niet oplost - steunt op kwaliteiten welke van Cayatte en Spaak bekend mogen worden veron dersteld. Hun dialoog is geheel gericht op de uitdrukking in beelden. Elk beeld zet aan de these kracht bij. Voortdurend wordt in actie het betoog opgevangen. In dit ge val ging het om de vraag of het doden om goed te doen wel geoorloofd is en hier sprake kan zijn van een moord. Een zeer oude vraag die in de handboeken der mo raal negatief wordt beantwoord, maar in ieder afzonderlijk geval de nodige twijfel oproept. Zeer sterk is dat ook in „Justice est faite" het geval en daarin schuilen naar mijn mening èn de kracht èn de verdienste van de film, die die twijfel met een voort durende soberheid en geladenheid van beelden opwekt. Cayatte gebruikt daar voor alle filmische middelen die hem ten dienste staan en is vooral op zijn best in het toepassen van de close-up. Het scena rio van Spaak zet steeds innerlijke bewo genheid in uiterlijke actie om met de grote vondst het persoonlijk leven der getuigen rechtstreeks bij de beschouwing over de juistheid van de verschillende standpunten te betrekken, waarbij de taak der jury met steeds grotere verantwoordelijkheid wordt verzwaard. Het filmpje van Bert Haanstra in het voorprogramma behandelde zijn stof „Ne derlandse beeldhouwkunst in de late mid deleeuwen" wel zeer summier. Het gaf een indruk van technisch perfect werk, zeer eerbiedig, maar het onderwerp door zijn beknoptheid niet waardig partij gevend. Hetgeen viel te betreuren. Fr,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7