Amerikaanse teleurstelling over houding der Westelijke bondgenoten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weten wij het? Koningin kreeg van Twentenaren een midwinterhoorn ten geschenke McCarthy erkent fotovervalsing Chochlov onthult toedracht van Beria's arrestatie Zware aardbeving teisterde midden-Griekenland Dulles Maandag naar Washington terug Plannen van Washington thans onbruikbaar; Nederland stelt zich „geheel achter Amerika Het woord is aan Bloemendéfilé voor paleis Soestdijk duurde anderhalf uur Eén Mei-dagorder van maarschalk Boelganin Morgen vrij warm 68e JAARGANG No 248 ZATERDAG 1 MEI 1954 298e JAARGANG No 96 Joc-Joseph-Tsjoe Vliegongeluk Radio-weerbericht Verenigde Staten sturen nieuwe protest-nota Duizenden daklozen, elf doden en 100 gewonden Leeuwen-overschot Veilig verkeer Weerrapport (van hedenmorgen 7 uur) Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom p- Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman IN 1935 verscheen Huizinga's boek „lm de Schaduwen van Morgen", waarin hij zijn scherpe diagnose van de toestand der we reld een diagnose van het geestelijk lijden van onze tijd, zoals hij het in zijn ondertitel uitdrukte opende met deze woorden: „Wij leven in een bezeten we reld. En wij weten het. Het zou voor nie mand onverwacht komen, als de waanzin eensklaps uitbrak in een razernij, waaruit deze arme Europese mensheid achterbleef in verstomping en verdwazing, de motoren nog draaiende en de vlaggen nog wappe rende. maar de geest geweken." Dat boek, verschenen vijf jaar voor de tweede we reldoorlog uitbrak, bereikte een voor het werk van een man-der-wetenschap onge kende oplage. Het werd in vele tienduizen den exemplaren verkocht. Het werd wonderlijke belevenis van een studie, die in haar veelvuldig gebruik van weten schappelijk jargon voor niet meer dan een beperkte kring geheel te verwerken was een „best seller". Het Eerste Kamerlid prof. Schermer- horn, namens zijn fractie het woord voe rend bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, heeft de eerste twee korte zinnen van Huizitnga's boek als uitgangspunt, gebezigd voor zijin grote rede: „Wij leven in een bezeten wereld. En wij weten het", de waarheid van het eerste erkennend en de grote cultuurhistoricus nagevend dat hij zich in het tweede ver gist had. De wereld wist niet dat zij be zeten wereld was. Weet zij het nu? Laat ons de werkelijkheid erkennen. Prof. Schermerhorn hield dat de ministers Beyen en Luns voor. Hij waarschuwde met na druk tegen het gevaar, dat democratische landen bedreigt die tengevolge van de ont wikkeling der techniek de richting van de dictatuur zouden kunnen inslaan. Hij toon de zich gealarmeerd door de zaak-Oppen- heimer en sprak met afschuw over het Mac Carthyisme. De veronderstelling dat de gruwelijkheid der moderne wapens (met de waterstofbom aan de spits) een middel tot behoud van de vrede zou kunnen zijn, wees hij af zoals dat ook in dit blad ge schied is( met een herinnering aan derge lijke veronderstellingen, voor de eerste en de tweede wereldoorlog tot uiting gekomen, bij de toenmalige verergering van de strijd middelen). Prof. Schermerhorn uitte zijn mening diat veeleer te vrezen valt voor toe passing van de waterstofbom op een on bewaakt ogenblik meer dan ooit, zei hij, geldt hier d'at. de eerste klap een daalder waard is. Laten wij ons toch rekenschap geven van de gevaren waarin de wereld zich bevindt. Een realistische benadering van het probleem, die handelen dringend nodig kan maken, wordt vereist. Welk han delen? De spreker pleitte met kracht en overtuiging voor een buitenlands beleid, in grote en kleine aangelegenheden, dat uit drukking geeft aan het inzicht der regering in de geestelijke waarden, die op het spel staan. Hij uitte de hoop dat zij het hare zal doen ter bevordering van bewapenings beperking op een basis van verminderd wantrouwen. Hij bezweer haar, niet achter de feiten aan te lopen, want dan is men bijna steeds mis en liet niet na te betogen dat de stem van een klein land ook die van het onze wel degelijk invloed doet gelden, mits zij de taal spreekt die sterk er* welbewust op de toekomst is gericht. Koe vaak is niet gebleken, dat hetgeen op een bepaald tijdstip ais vaag idealisme ver worpen werd, later bleek het inzicht in de werkelijkheid te zijn geweest! In een latere phase van zijn rede gispte prof. Schermer horn ten aanzien van de ontworpen Euro pese politieke gemeenschap de Nederlandse neiging „om ail es precies op papier te wil len laten kloppen", met een gebruikelijk woord: de neiging tot perfectionisme. Bij de internationale technische hu'.p, waar over hij nog sprak en die hij aanduidde als „een klein glimlichtje aan de politieke ho rizon" beval hij aam niet schriel te zijn met besteding van gelden voor dit doel. Neder land kan ook ten deze heel waf nuttigs ver richten, maar men kan niet voor een dub beltje op de eerste rang zitten. Het is verheugend dat deze betoogtrant in onze Eerste Kamer gevoerd is, omdat zij de schijn, waarin zoveel verhuld wordt, loslaat en rondweg de werkelijkheid voor opstelt. Die mag pijnlijk zijn omdat zij zo veel zorg en twijfel baart, maar het heeft nooit zin om een struisvogelpolitiek te vol gen. En zeker het is op deze plaats hier in de loop der jaren herhaaldelijk betoogd is het verkeerd de invloed van een klein volk als het onze, dat door de qualiteiten die het bezit een grote naam in de wereld heeft, te onderschatten. Onze directe mede verantwoordelijkheid voor het lot van de mens is daarmee gemoeid. Wat gaat van ons uit in Genève, waar onze delegatie blijkbaar tot dusver zeer weinig voorne men heeft om zich te doen horen? Welk durvend initiatief ten aanzien van vermin dering der bewapening", welk voorstel om beter bemiddeling tussen de grote mach ten mogelijk te maken is van de kleine landen waarom niet met Nederland Voorop? te wachten? Ik herinner daar bij aan het hier onlangs besproken arti kel van Bertrand Russell in de New York Times, waarin hij een conferentie aanbe val op de basis van hetgeen vereent: de overtuiging dat oorlog slechts tot verschrik kelijke vernietiging kan leiden. Donderdag a.s. zullen de ministers Beyen en Luns in de Eerste Kamer het debat beantwoorden. Met interesse wachten wij af wat voorai de eerste te zeggen zal heb ben. Want wij leven in een bezeten wereld. En wij moeten dat weten om te kunnen handelen. R. P- Deskundigen op het gebied van de Chi nese taal hebben Westelijke journalisten te Genève er attent op gemaakt, dat de achternaam van Tsjoe en Lai, de premier en minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, wordt uitgesproken als het Engelse Joe (voor Joseph). Een tweemotorig Indiaas passagiersvlieg tuig is Vrijdag, kort nadat het van het vliegveld Dun Dum bij Calcutta was opge stegen, brandend neergestort. Drie leden van de bemanning, onder wie de bestuur der en een passagier kwamen om het le ven. Zeven inzittenden werden gewond, van wie vier ernstig. GENèVE, (United I'ress en Reuter). - Het ziet er naar uit dat de Amerikaaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, die Maandag" naar Washington teruggaat, hevig teleurgesteld is over het gebrek aan enthousiasme bij de andere Westelijke mogend heden ten aanzien van de Amerikaanse plannen voor Indochina en Korea. United Press spreekt zelfs van ernstige meningsverschillen bij de Westelijke Grote Drie. Noch de eenmaking van Korea onder Zuid-Koreaanse supervisie, noch de afwijzing van Ruslands aanbod om lid der NAVO te worden, noch een gezamenlijke militaire inter ventie in Indochina kon de instemming der andere Westelijke bondgenoten verwerven, zodat deze Amerikaanse plannen mislukten. Bovendien kwam Engeland met de wens dat India en de andere gemenebestlanden in Azië een grotere rol in de Aziatische kwesties van verdediging zouden spelen, wat voor Dulles een steen des aanstoots is. ben niets nieuws opgeleverd. Van het front in Indochina, inzonderheid Dien Bien Phoe, valt evenmin iets nieuws te melden. De Zuid-Koreaanse regering heeft het voorstel van de Australische minister Casey, afgevaardigde op de Geneefse con ferentie, tot het houden van algemene ver kiezingen in geheel Korea van de hand gewezen, aldus is Vrijdag te Seoel ver nomen. De onderminister van Buitenlandse Zaken, Tsjo Tsjogng Whan, noemde het voorstel „belachelijk". Er zijn honderd zetels in het parlement van Seoel voor Noord-Koreanen gereserveerd en alleen hiervoor moeten verkiezingen worden ge houden, aldus is het overbekende stand punt van de Zuid-Koreaanse regering. De radiouitzending van het K.N.M.I. om kwart voor zes 's ochtends over Hilversum I zal ook weer op Zondagen geschieden. Voorts is een wijziging gebracht in het weerbericht voor de scheepvaart, dat uit gesproken wordt in de uitzendingen van kwart voor zes en tien voor zeven. Dit bericht zal in het vervolg gelden zowel voor de scheepvaart in een smalle strook van ongeveer 5 km. breed langs de Noordzee kust, als voor het strand langs de kust van de Belgische grens tot Schier monnikoog. Bovendien is het geldig voor de Waddenzee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Jules Michelet (1798-1874): Engeland, is een keizerrijk; Duits land een landeen ras; Frankrijk een persoon. (In: Histoire de France). Eden heeft Vrijdag met Molotov en Tsjoe En Lai geluncht, en waarschijnlijk daarbij aangedrongen op betere betrek kingen tussen Engeland en Rusland plus China. Churchill heeft op een meeting' van de vrouwenorganisatie der Conservatieve Partij in Engeland enthousiast gepleit voor betere betrekkingen tussen Rusland en Groo-Brittannië. De delegaties der klei nere Westelijke landen die geheel achter de Amerikaanse politiek staan zoals Nederland zwijgen in Genève in alle talen. Dit alles is voor Dulles een weinig bemoedigende ontwikkeling, die zijn oor spronkelijke aggressieve voornemens tegen de tegenpartij te Genève heeft doen ineen schrompelen. Hij vormt in Genève een eenling wat betreft de „vrede door krachf'-theorie, die in Washington door militaire grootheden als generaal Radford koortsachtig wordt bepleit en door de „China-Lobby" onder inspiratie van For- mosa-Chinezen wordt aangeprezen om een nieuwe Chinese burgeroorlog mogelijk te maken. Radfords advies om in Indochina militair .in te grijpen is door de Ameri kaanse veiligheidsraad Vrijdag verworpen en volgens zegslieden in de omgeving van de Amerikaanse president is deze nu ook overtuigd van de onwenselijkheid om zich in een militair avontuur in Indochina te storten, nu de bondgenoten zo weinig medewerking blijken te verlenen. United Press meldt laconiek, dat „Ne derland zich geheel achter de Verenigde Staten schaart", doch dat de Nederlandse delegatie, evenals de andere kleinere, van spreekschuwheid blijk geeft. Ten aanzien van welke plannen of meningen Neder land zich achter Washington schaart, wordt niet gemeld, wat deze stellingneming enigs zins problematisch maakt, aangezien Wash ington zelf na de jongste ontwikkelingen waarschijnlijk nog geen nieuwe houding heeft gevonden. Er is trouwens bij het be gin der Geneefse conferentie reeds gemeld, dat men van Nederland geen initiatieven moet verwachten. Wat dit betreft zijn de Nederlandse voornemens wel letterlijk uit gevoerd. Nu Bedell Smith Walter Bedell Smith, die minister Dulles in Genève zal vervangen, is uit Wash ington vertrokken. Hij zeide, dat in Berlijn overeengekomen was, dat de conferentie van Genève niet een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken zou zijn doch van plaatsvervangers. Minister Dulles zou de besprekingen van Washington uit blijven leiden. „Hij heeft het Amerikaanse standpunt op de „zeer moeilijke onder handelingen" te Genève duidelijk ge maakt", aldus Bedell Smith. Dulles zal. voor zijn vertrek nog een onderhoud met Molotov hebben, <?n op doorreis naar Amerika Italië aandoen om met minister-president Scelba over de E.V.G. te praten. Niets nieuws De debatten van Vrijdag te Genève heb- WASHINGTON. (Reuter). Senator McCarthy heeft Vrijdag de subcommissie van de Senaat, die een onderzoek instelt naar zijn geschil met het leger, medege deeld, dat James Juliana een lid" van zijn staf een foto had veranderd om de minister van het leger en soldaat G. Schine er samen alleen op te kunnen tonen. Sc'nine is de gefortuneerde gewezen on bezoldigde medewerker van McCarthy bij zijn speuren naar Communisten. Volgens het leger hebben andere medewerkers van McCarthy het leger lastig gevallen om Schine een bevoorrechte positie te ver schaffen toen hij opgeroepen werd voor de militaire dienst. Juliana verklaarde op eigen gezag last te hebben gegeven tot het. afdrukken van de foto waarop Stevens en Schine alleen voor komen. Hij voegde er aan toe, dat de af druk afkomstig was van een grotere foto waarop ook kolonel Bradley van de lucht macht voorkwam. De subcommissie van de Senaat tracht er thans achter te komen, welke de beweeg redenen zijn tot de „bewerking" van de bewuste foto. PARIJS. (AFP). De Sovjet minister van Landsverdediging, maarschalk Boel ganin, heeft ter gelegenheid van de viering van de eerste Mei een dagorder voor de Sovjetweermacht uitgegeven. Na de leden der strijdkrachten geluk te hebben gewenst met de viering van deze dag, zegt Boelganin onder meer: „Ik wens u nieuwe successen toe. Gij moet u de tech niek van de moderne oorlog eigen maken en uw militaire vakbekwaamheid nog meer vergroten, opdat leger, vloot en luchtstrijd krachten der sovjet-unie immer strijdvaar dig en voor hun taak berekend zullen zijn". Te Moskou is vandaag de traditionele 1 Mei-parade gehouden. Als nieuwe wa pens vielen op een grote straalbommen- werper en 13 nieuwe typen tweemotorige straaljagers met naar achteren gerichte vleugels. Ook was er raketgeschut te zien. MüNCHEN (United Press) In een vraaggesprek voor de microfoon van het anti-communistische radiostation „Bevrij ding" heeft de voormalige Russische M.V. D.-agent Nikolai Chochlov het relaas ge daan van de arrestatie van Beria, die hoofd was van de Russische geheime politie en ter dood is gebracht, en voorts mededelin gen verstrekt over een geheim Kremlin- rapport waarin critiek werd geleverd op de overleden Sovjet-premier Joseph Stalin. Chochlov zou van een vriend bij de M.V.D. hebben vernomen hoe de arrestatie van Beria zich toegedragen had. Generaal- majoor Nikolsky zou van het centrale co mité van de communistische partij opdracht hebben gekregen Beria te arresteren. Beria zou op zijn kantoor zijn geweest in de Ljoebianka-gevangenis in Moskou. Zijn secretaris was onder het een of an dere voorwendsel vervangen door een an dere, die in het complot zat. De groep die de arrestatie verrichtte bestond uit een lid van het centrale comité van de partij, Ni kolsky en twee kolonels en geschiedde eind Juni jl. Zonder aan te kloppen waren zij Beria's kantoor binnengegaan. Het lid van ATHENE. (Reuter/U.P.). - De gehele nacht is het reddings- en opruimingswerk in het gistermiddag door een zware aard beving getroffen centrale deel van Grie kenland doorgegaan. Het was de tweede grote aardbeving in Griekenland, in een jaar tijds. Volgens de laatste officiële berichten zijn ten minste elf personen om het leven geko men en 100 gewond geraakt. Van de ge wonden verkeren er 83 In ernstige toe stand. Militairen die nabij het aarrtbevingsge- bied op manoeuvres waren maar ijlings naar Thessalië waren gedirigeerd verleen den de meer dan 20.000 dakloos geworden personen hulp. Het aantal slachtoffers is minder groot dan in Augustus van het vorige jaar toen op de Ionische eilanden meer dan 450 personen door aardbevingen omkwamen. Duizenden mensen hebben de nacht on der de blote hemel doorgebracht. Bijzon derheden over de ramp, die een gebied van ongeveer vier duizend vierkante kilometer beslaat, komen zeer langzaam binnen, daar de verbindingen met de meeste getroffen gebieden verbroken zijn. Volgens een gisteravond verstrekte voor lopige officiële opgave zijn in de acht zwaarst getroffen plaatsen in totaal 2.112 huizen verwoest en 1.083 huizen bescha digd. Karditsa en Farsala werden voor de helft met de grond gelijk gemaakt. Zes personen kwamen daar om het leven. Te Sofades werden 981 huizen, 90 procent vain het totale aantal, vernield. Trikalla en La- rissa zijn minder zwaar getroffen. Koning Paul van Griekenland besloot een inspectiereis in Thracië langs de Noord-Griekse garnizoensplaatsen af te breken en zich per vliegtuig naar het aard- bevingsgebied te begeven. Schepen van de Marine kregen opdracht naar Volos op te stomen. In het gehele gebied van de Ooste lijke Middellandse Zee is al hulp aangebo den. Twee Britse oorlogsschepen zijn reeds onderweg. Volgens persberichten bevinden zich on der de vernielde gebouwen in Thessalië ziekenhuizen, politiebureaux en militaire bases. Ook kerken en spoorwegstations werden beschadigd. Tussen de puinhopen worden operatiekamers ingericht. het centrale comité had gezegd: „Lavrenti Pavlovitsj Beria, bij besluit van het cen trale comité van de communistische partij bevindt u zich onder arrest. De handen omhoog." Er waren revolvers op Beria ge richt. Hij werd gefouilleerd, de gang in ge leid en met de lift naar beneden gebracht regelrecht de kelder in waar de gevan geniscellen zich bevonden en daar opge sloten. Al spoedig waren er geruchten op gedoken dat Beria verdwenen zou zijn. Chochlov zei ook dat Beria's vrouw en zoon Semyon door generaal-majoor Ni kolsky gearresteerd waren in hun villa in Roeblevo. Chochlov zei dat Beria er tal rijke officiële en niet-officiële gezinnen op na had gehouden en dat zijn grote aantal maitresses een van de punten was geweest uit de dagvaarding voor het militaire ge rechtshof wegens hoogverraad. Zij grote buiten in Roeblevo een van de talrijke onderkomens die hij bezat was een het eigendom geweest van een Tsaristische edelman. Op het terrein bevond zich een fort. Sommige kamers waren 900 meter in het vierkant en op het landgoed bevonden zich boomgaarden, stallen en zuivelboerde- rijen. Het werd altijd zwaar bewaakt. Chochlov vertelde ook iets over een on verwacht uitgebracht rapport waarin op bedekte wijze critiek was uitgeoefend op Stalin en dat in Juli had gecirculeerd on der hoge MVD-officieren en vooraan staande communisten. In het rapport werd Stalin niet eens met name genoemd, maar het sloeg duidelijk op hem, aldus Chochlov. Citerend uit zijn geheugen zei hij dat er onder meer in had gestaan dat een van de grootste tekortkomingen in het regerings- bestuur in het verleden was geweest dat het staatsleiderschap geconcentreerd was in de handen van één man. Deze man nam beslissingen over de hoofden van de leden van het centrale comité van de partij, waardoor het overbodig werd gemaakt en het doel van zijn bestaan werd vernietigd geheel in tegenstelling tot de begin selen van het Marxisme en Leninisme. Volgens het document zou deze situatie een avonturier als Beria in staat hebben ge steld zijn positie uit te buiten voor het ver wezenlijken van persoonlijke ambities. Een woordvoerder van het Amerikaanse Hoge Commissariaat heeft verklaard dat het hoge commissariaat gelooft dat deze berichten waar zijn. Chochlov's geloof waardigheid is bewezen in zovele verschil lende zaken dat wij. geen aanleiding heb ben gevonden zijn relaas in twijfel te trek ken, zei hij. De Verenigde Staten hebben „in de krachtigste termen" hun protest tegen het „schandelijke en onbeschaafde" optreden van de Russische geheime dienst in de zaak-Chochlov herhaald. De Russische Hoge Commissaris in Berlijn Semjonov had het eerste protest als „een lasterlijke en uitdagende aanval op de Russische re gering" van de hand gewezen. Demonstratie met een midwinterhoorn door een lid van de „Hengeloër" spoilers H. Weghorst uit Hengelo stond gister morgen op het terras van het paleis Soest dijk op de midwinterhoorn te blazen tot groot pleizier van de Koninklijke familie. Hij had er zijn werk op de brouwerij voor in de steek gelaten en was met de „Henge ler Spoellers en Daansers" naar Soestdijk gekomen om de Koningin op deze dag hul de te brengen. De midwinterhoorn was een van de geschenken die deze kleurige en vrolijke Twentse boerendansgroep had meegebracht. Daarnaast hadden de Twen tenaren nog producten van de Twentse tex tielindustrie meegenomen, geschenken voor de Prinsessen en voor de Koningin. Zeeuwse volksdansers uit Middelburg voerden op het grote gazon een dansje uit en verblijdden de Konngin met Zeeuws Er kan niet meer van natuurlijk even wicht in het Krugerpark gesproken wor den: er zijn te veel leeuwen, aldus heeft de directeur van de Zuidafrikaanse natio nale parkenraad, R. Knobel, volgens „Die Burger" verklaard. „Er zal een tijd komen dat bezoekers alleen leeuwen in het Kru gerpark zien, als geen maatregelen wor den genomen". Twee Amerikanen werden gewond toen een personenauto op een kruising in Bos ton in botsing kwam met een vrachtauto, die geladen was met 10.000 boekjes over „veilig verkeer". „Profetenbrood" en Zeeuwse boterballe tjes. „Voor de guus" (voor de kinderen) zoals ze er m het Zeeuws bij zeiden. Drachster turfjes hadden de dames van „Van Knop tot Bloem" uit Gieten mee genomen en de Maastreechter Staar ver scheen met enige imposante producten van de Limburgse keramische industrie, een fruitschaal, een vaas en een bonbonstel. Om half elf was het défilé begonnen en om twaalf uur trokken de laatsten door het toegangshek, terwijl buiten nog dui zenden stonden te wuiven en te genieten van het kleurige schouwspel voor het pa leis. Andernalf uur lang stonden de Ko ningin, Prins Bernhard en de vier prin sessen op het bordes, schudden zo nu en dan afgevaardigden de hand en hadden voor ieder een vriendelijk woord. Toen het défilé ten einde was stonden op het grasveld en rondom het bordes de groepen van de elf provincies opgesteld en tot één uur onderhield de Koningin zich met de vertegenwoordigers daarvan. Zoals ieder jaar was het bordes weer onder bloe men bedolven. Prinses Wilhelmina sloeg van een dei- kamers van het paleis uit het défilé gade. Het K.N.M.I. deelt mede: Er hebben zich de laatste dagen grote veranderingen in de luchtdrukverdeling boven West-Europa voorgedaan die ook op het weer in ons land niet zonder invloed zijn gebleven. Donderdagmorgen was er in het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen een krachtige Noordelijke luchtstroming tot ontwikkeling gekomen die zeer koude lucht naar de Noordzee voerde Door de onverwachte ontwikkeling van een kleine depressie boven Schotland boog de koude stroming naar het Westen af en bereikte ons land niet. De depressie groeide uit tot een lagedrukgebied dat zich nu uitstrekt over de gehele Noordzee en de Britse eilan den en nog voortdurend in omvang toe neemt. Nederland bevindt zich aan de Oostflank van dit gebied, dat wil zeggen aan de warme kant, waar een zwakke Zui delijke luchtstroming overheerst. Deze toestand zal ook morgen aanhou den, zodat op vrij warm weer met perio den van zonneschijn kan worden gere kend. Door geleidelijke aanvoer van iets kou dere lucht in de hogere atmosferische la gen wordt de onstabiliteit echter groter. Enkele verspreide buien zijn daarom in het binnenland morgen mogelijk. co c d n C C 41 ■- S ■o-g -O'S o 5 o Sg S3 £c Sr £3 g-a z- weers- toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca zwaar bew geheel bei- onbewolkt half bew. regen half bew. zwaar bew. mist half bew. onbewolkt licht bew. mist onbewolkt nevel licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. ZZO ONO ZO Z ZZO windstil Z 3 windstil Z 1 NNW 3 windstil windstil windstil NO 1 ZZW 2 W 2 windstil ZZW 2 ONO 2 windstil 6 0 9 1 7 0 15 0 17 0.1 18 0 19 0 19 0 16 2 15 1 13 0.1 16 0 19 0 9 2 8 5 17 U 11 0 Neerslag laatste 24 uur De foto toont het nieuwste officiële statie portret van Koningin Elizabeth II, geschil derd door James Gunn, en tentoongesteld op de zomertentoanstelling van de Royal Academy. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt' om 10 uur: Veranderlijke bewolking met morgen enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 3 Mei Zon op 5.10 uur. onder 20.05 uur. Maan op 4.24 uur, onder 20.16 uur. 3 Mei Zon op 5.08 uur. onder 20.06 uur. Maan op 4.53 uur, onder 21.45 uur. Maanstanden 2 Mei 21.22 uur: Nieuwe maan 9 Mei 19.17 uur: Eerste kwartier 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 1 Mei Hoog water 2 08 en 14 30 uur Laag water 10 03 en '22 3? uur Zondag 3 Mei Hoog water: 2.51 en 15.17 uur. Laag water: 10.48 en 23.18 uur. Maandag 3 Mei Hoog water: 3.39 en 16.02 uur. Laag water: 11.41 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1