Haarlem een Koninginnedag lang vol muziek m m m Circus „Elleboog" op de Kattenberg Hoorn des overvloeds van volksfeesten Veel plezier in Heemsteedse Sportparken m J. Groot snelste nieuweling in wielerronde van Haarlem-Oost Muzikale show op Grote Markt trok duizenden Waardering voor houding Haarlems B. en W. Franse charme onder Lautjes toezicht LMf\K\ l/C O wast schoner, vlugger HwV V E IC en voorzichtiger Tuisen militaire parade en Oranjebal Bloemendaal mm L_ VA ZATERDAG 1 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT StNico/aas ook niet samen met Kerstmis Agenda voor Haarlem VIN&ESTEI3M Co. Niet bedrogen Genoeglijk feest in Spaarndam Koninginnedag in Santpoort Om de damtitel l Ringrijden in Noord F eestmutsen en zuurstokken In het schijnsel der lampions De tien geüniformeerde muziekkorpsen, die uit Noord, Zuid en Oosten van Neder land de Haarlemse viering van Koninginnedag kwamen opluisteren, hebben heel wat beweging, feeststemming en jool in de binnenstad gebracht. Zonder dat zij er erg in hadden werden hun gangen nagegaan door een van de drie juryleden, die déze „grote muzikale show", zoals dit programmanummer van het Centrum-Comité „Koninginne dag" in de feestgids heette, te beoordelen hadden. De twee andere juryleden hadden tot taak de verrichtingen der korpsen critisch na te gaan op de .Grote Markt, waar halt gehouden werd, om in de muziektent een kort programma uit te voeren. Er was met dat al „show en er was „muziek In vele gevallen domineerde het eerste; in betrek kelijk weinige was er evenwicht' tussen beiden, maar in alle werd bereikt dat er wat te zien en te horen was, genoeg om een feestvierende stad in een opgewekte stem ming te brengen. Even over tienen besteeg de Amsterdam se Tram-Harmonie de muziektent. Over de klankproductie van dit korps viel niet te roemen. Een betere indruk maakte „Excel sior" uit Boskoop, dat met zijn uitgebreide „kleine staf' in bonte uitrusting, veel be kijks had. Het muziekkorps der voormalige Schutterij uit Enschedé, bracht op slag spanning in de demonstratie. In de „Sla vische Rhapsodie" van Friedmamn werd gemusiceerd alsof het vakwerk was. Bo vendien bleek ook de discipline buiten het musiceren om volkomen gehandhaafd. Een goede prestatie leverde ook de Harmonie uit Almelo, vooral met de „Slavische Mars" van Tsjaikofsky. De Schutterij uit Bolsward miste in het musiceren wel enige soepelheid, maar speelde overigens zeer correct en had be kijks om zijn nieuwe uniformen, die zo van de kleermakerij kwamen. Ook de nieuwe frisse costumering van het Heemsteedse korps St. Michaël kleurde fraai in het lentezonnetje. Deze vereniging was tea- elfder ure bereid gevonden een niet uitkomend korps te vervangen. Onder de pittige directie van zijn onderdirgent werden enkele marsen gespeeld, waarbij het de p-ote tromslager maar niet wilde lukken door het vel van ziin instrument te beuken, een kunstje waarin zijn collega van de „kleine staf" van St. Michaël reeds met succes geslaagd was. Delf zij I's Kavenkapel maakte een goede beurt met zuiver en zeer soepel samenspel. St. Stefanus uit Borne speelde opmerkelijk rhythmisch, maar niet zonder overdrijving van tempo en klankvorming. Ailes ging on dertussen met muzikaal temperament. De aftocht van dit korps met de „Sambre et De viering van de Bevrijdingsdag Mr. J. A, F, C. ten Bokkel, de voorzitter van het centrumcomité „Koninginnedag", heeft gisteren voor de opvoering van „Grotestadslucht" door de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" in de geheel bezette Stadsschouwburg verklaard grote waardering te koesteren voor het besluit van het Haarlemse gemeentebestuur om de Vijfde Mei als Bevrijdingsdag als ge bruikelijk te blijven aderen. „De Vijfde Mei heeft een geheel andere, maar ook even grote inhoud dan Konin ginnedag. Beide herdenkingen op een dag houden betekent te kort doen aan de ge voelswaarde van beide dagen. Wij vieren ook Sint Nïcolaas en Kerstmis niet op de zelfde dag", aldus mr. Ten Bokkel. Het publiek heeft de voortreffelijke op voering van „Cremer" uitermate geappre cieerd. Op 4 Mei kunnen niet-leden van 't centrumcomité „Koninginnedag" of een der afdelingen van 't Comité van Nationale feesten aan de Stadsschouwburg nog kaarten krijgen voor de eveneens gratis voorstelling op 5 Mei. ADVERTENTIE BARTfcLIORÏSSTR. HAARLEM-TEL/13439 FERD. BOISTR. 48 A DAM - TEL, 717162 ROSLEDEREN 3ASSEN ƒ125.— ZATERDAG 1 MEI Stadsschouwburg: „Volpone", Het Vrije Toneel, 8 uur. City: „The Glenn Miller story", alle leeft.. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van ^arijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur'. Rem brandt: „Sterkere banden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij zijn niet bang", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Fanfaren der Ehe", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het getatoueerde lijk", 14' jaar, 7 cn 9.15 uur. Minerva: „Ivoorjagers''. 14 jaar, 7 cn 9.15 u. ZÓNDAG 2 MEI Stadsschouwburg: „Volpone", Het Vrije Toneel, 8 uur. City: „The Glen Miller story", alle leeft., 2, 4.20. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van Parijs", 14 jaar, 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven". 13 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrand!: Juegdprogramma met tekenfilms van Donald Duck, 11 uur. „Ster kere banden", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij zijn niet bang", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Song to remem ber", alle leeft., 11 uur. „Fanfaren der Ehe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Roxy: „Het getatoueerde lijk". 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 2, 4.15 uur. „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en "9.15 uur. MAANDAG 3 MEI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Waalse Kerk, Begijnhof: Conférences Wallonnes, spr.: dr. Paul Tour nier, 8 uur. Minerva-thcater: „Potasch en ■Perlemoer". Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. City: „The Glenn Miller story", alle leeft., 2. 4.20. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van Parijs", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 13 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sterkere banden". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij zijn niet bang", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Fan faren der Ehe", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlangers van de dood', 18 jaar, 2.30 cn 3 uur. ADVERTENTIE HAARLEM TEL. 25382 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK Meuse"-mars maakte indruk. „Crescendo" uit Zutphen maakte van het hele geval als „bcerenkapel" een grao, die een vrolijke stemming wekte, Van Haren's Muziekkorps uit Den Bosch imponeerde door zijn disci pline en het Harmonie-orkest N.S. uit Utrecht trachtte met wat fantasie hel. mu- ziek-showprogramma een eigen stijl te ge ven. De jury, bestaande uit Marinus Adam, Wachtmeester A. Loepen en ondergeteken de, kende als volgt de zes uitgeloofde prij zen toe: 1. Enschedé. 2. Delfzijl, 3. Born, 4. Almelo, 5. Bolsward en 6. Boskoop. Aan deze wedstrijd was ook een prijsvraag voor het publiek verbonden die om de verlok kende geldprijzen velen er toe bracht een stembiljet in te leveren. De prijzen gaan naar diegenen wier oordeel het dichtst, bij de officiële uitspraak ligt. De gelukkige winnaars zullen heden per briekaart ervan verwittigd worden. De heer D. P. van Ellinckhuiizen, die dit speciale pi-ogi-arnmanummer van Konin ginnedag georganiseerd had, en ziin opzet over 't geheel genomen zo ordelijk zag en hoorde veadopen, zal na afloop wel een zucht, van verlichting geslaakt hebben en met een ..oef. daar gaan de laatsten" zijn zware dagtaak beëindigd hebben! JOS. DE KLERK ADVERTENTIE In de menigte, die zich gisteravond op de Grote Markt kalm had staan beraden over de verkiezing van het ork.est-van- ■de-dag, werd omstreeks tien uur enige beroering gebracht door de show van het Harmonieorkest van de N.S. uil Utrecht. De politie moest met man en macht bréssen in de compacte mensen massa slaan teneinde de vele onver wachte wendingen van dit marcherende gezelschap bij te houden. Het publiek amuseerde zich er best. bij. Misschien was het het abrupte einde van deze opwinding, die ineens plaats moest ma ken voor een stilletjes luisteren naar de ..Boys de Poissy". dat velen naar huis deed gaan toen deze boys-in-burgcr eindelijk in de muziektent hadden plaats genomen. Misschien was het ook de lang durende aanvoer van extra stoelen naar de tent. die de afneming van de belangstelling veroorzaakte. In elk geval kreeg een woordvoerder van de kapel, die in aarzelend Nederlands de redenen van de vertraging trachtte uiteen te zetten, een donderend applaus, dat. ver dere verklaring overbodig maakte. Blijkens sommiger uitlating stelden de boys wat teleur. Maar wat vele toege wijde luisteraars zeker teleurgesteld zal hebben was het verschijnsel, dat som migen noch bij het Wilhelmus, noch bij de Marseillaise de moeite namen op te staan en/of de hoed. af te nemen, dat, bij het charmante fragment uit ,,Violet- tes Impériales" van Vincent Scotte een motorrijder uiterst langzaam met open knalpot meende te moeten wegrijden cn dat. bij de pompeuze Marche du Couronnement de la Muse" van Gustave Charpentier een aantal rotjes werd ont stollen. Het. zijn namelijk beide werken, die wij de Nederlandse orkesten zeker zouden willen aanbevelen. coooooocoocoooocoocoooocooooooocooooooocoooooooc» Op de Kattenberg in het Haarlemse Kenaupark was het al niet minder druk dan elders in het centrum van de stad. Voor de circusvoorstelling door het circus Elleboog (een achter neefje van Knie) was een belangstelling die ruw geschat uit niet minder dan vijf duizend volwassenen en kinderen zal heb ben bestaan. Geen wonder overigens, want een circus, dat wordt gevormd door alleen kinderen van zes tot veertien jaar heeft een dubbele aantrekkingskracht. Vijfender tig Amsterdamse kinderen verbinden al ruim vier jaar hun vrije tijd en vinding rijkheid aan alle aspecten van dit artisten- leven. Mevrouw I. Last-ter Haar, die de leiding heeft, laat hen zelf met ideeën komen, die ze, uiteraard met haar aanwij zingen, ten uitvoer brengen. Ongeveer zes tig maal per jaar treden zij op in tal van plaatsen in ons land. En ditmaal heeft Haarlem kunnen zien wat ideeën van kin deren vermochten en op welke wijze ze vorm werden-gegeven. De kinderen bleken zich met een enorm vernuft op alle terrein te hebben bekwaamd: clownerie, acroba tiek. koorddansen, gewichtheffen, „dieren"- dressuur, dansen, met een allure, volkomen gelijk aan die, welke wij kennen van de beroepscircusartisten. De sfeer van het echte circus was er. ook al door het orkest „De Alpenjagers", dat toepasselijke muziek leverde, 's Morgens hadden de Heemstede naren in het Sportpark met circus „Elle boog" kennis gemaakt. Het succes was daar niet geringer dan in Haarlem. De foto laat een nummertje zien op de tot piste getransformeerde Kattenberg. ADVERTENTIE Dan moet U helder denken. De waarde van een wasmachine bijv. wordt niet alleen bepaald door zijn prijs. Nog belang rijker zijn veiligheid voor Uw goed en levensduur van Uw machine. Wie daarop let, kiest Hoover. Én door de behoed zame wijze waarop hij wast èn door zijn lange, lange levens duur verreweg de goedkoopste machine van alle! Vraag Uw handelaar demonstratie. Model 319 - wast 15 l<g droog wasgoed In een half uur. Met auto matische pomp f.485.- Inclusief wringer. De Koninginnedag:-programma's voor Haarlem en omstreken waren zo talrijk en veelzijdig, dat wij slechts aandacht kunnen besteden aan enkele hoofdpunten en voor de rest in enkele korte flitsen kunnen aan stippen wat er allemaal nog meer de be langstelling cn waardering van het publiek beeft getrokken. Zeker is, dat de Haarlem mers en de inwoners van de omliggende gemeenten zich gisteren, begunstigd door aangenaam weer, opperbest hebben ver maakt. Hieronder laten wij korte verslagen van enkele programmapunten volgen. Omstreeks elf uur zagen talrijke Haar lemmers, die zich aan weerszijden van de Dreef verzameld hadden, een parade van een afdeling zware luchtdoelartillerie, een compagnie Aan- en Afvoertroeper, en een afdeling Lichte Luchtdoelartillerie, die werd afgenomen door de garnizoenscom mandant, de majoor W. J. van Wester hoven. Naast hem op het podium, dat voor de Griffie was aangebracht, Stond de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Verder bevonden zich onder de genodigden op het podium de hoofdcom missaris van de Haarlemse politie, de heer J. Fontijne. Een podium, op een dekschuit ï-ustend, in de bocht van de Schotersingel tussen via duct en Raad van Arbeid, door twee felle schijnwerpers verlicht en met planten in bakken versierd, vormde gisteravond een aardig openluchttheater. Wie in de mening verkeerde, op grond van verschenen berich ten, daar het Rotterdamse Ballet Ensemble onder leiding van Netty van der Valk te zien optreden, kwam bedrogen uit. Of nee, bedrogen is het woord niet, want wat de leden van de Johez-Operette te zien en te horen gaven, werd telkenmale met harte lijk applaus beloond door de grote schare toehoorders, gezeten of staande, op de ruime gazons aan de overkant. Nu mag dan ook gezegd worden, dat deze amateurs ver dienstelijke prestaties leverden. En trou wens: zang over het water klinkt (zelfs in Haarlem) altijd romantisch. De vocalisten waren: de sopraan Tiny van Zuthem, de tenor Paul Steenbakker en de bariton Rob Rozenhart, die in fragmenten uit Een Wals droom, De Czardasvorstin en zelfs de opera Rigoletto door Johan van 't Vlie aan de piano werden begeleid. Verder werkten het ballet van de Jolaez Operette aan deze uit voering mee en gaven Henny Meijers en Jan van Hemert komische dansduetten ten beste. Voorzitter D. Knook van het Kiever- parkcomité, dat dit programma had voor bereid, kondigde alle nummers voor de microfoon aan, af en toe de laat-naar-bed- mogende kinderen tot rust en orde ver manend. De Sea Side Rhythm Club uil Zandvoort liet. daarna vrolijke dansmuziek als een fontein in de avond spuiten. In Spaarndam verzamelden de kinderen zich des morgens op het schoolplein, waar na zij, voorafgegaan door het Spaarndams Fanfarecorps „Crescendo", een rondgang maakten door het dorp. Voor de aardigste costumes waren prijzen uitgeloofd. Nadat de autoriteiten, onder wie de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en echtgenote, waren ontvangen, werd onder leiding van het hoofd van de school, de heer Van Dijk. door de kinderen een aubade gezongen. Hierop volgden de kinderspelen, blokjesrapen, touwtjesprin gen, hardlopen, hoepelen en tonnetje- rollen. Eveneens werden er enkele wed lopen voor de oudere kinderen gehouden. Des middags trad vervolgens de gooche- Voorkom motschade. Koop uitsluitend wot en wofgoed voorzien van het MtTIN-etiket L ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12. Bloemendaal. telefoon 22261; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts C. G J. Bos, Zijlweg 17, Overveen, telefoon 11431. In hetzelfde tijdvak als de doktoren is de dienstdoende wijkverpleegster zuster 1VL. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloe mendaal, telefoon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemen daal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 8 Mei in spoedgevallen verzorgd door Bioemendaalse Apotheek (mej, J. M. E. Reyers), Bloemen da alsewèg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is ge opend apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. 's Avonds waren de grote tribunes van de Heemsteedse Sportparken dicht met toeschouwers bezet. Het eerste nummer bestond uit een door kinderen opgevoerd Oranje-spel „Het" Geschenk"; geschreven en geregisseerd door Bob Jansen. De schrijver heeft kennelijk getracht de be tekenis van Koninginnedag doormiddel van een eenvoudige symboliek in zijn spel uit te drukken, waarbij dan een grote taart als geschenk voor de koningin bedoeld, des nachts door de muizen wordt opgeknab beld. Wie met deze rovertjes zijn bedoeld is dan voor verschillende uitleg vatbaar, doch het volk snelt de teleurgestelde bak kertjes als één man te hulp. met het ge volg dat de taart in korte tijd schoner dan ooit aan de koningin kan worden aange boden. De kinderen was in dit spel slechts een zwijgende rol 'toebedeeld: de tekst werd door onzichtbare medewerkers voor de microfoon uitgesproken, zodat de spelers konden volstaan met pantomime en be weging. Hierdoor moest elke hapering op vallen. Er bleef niet de minste ruimte voor improvisatie, want wanneer de sprekers een hiaat met tekst trachtten aan te vul len, was het direct duidelijk dat deze woor den voor de spelers nieuw waren en zij niet wisten hoe hierop te reageren. Toch verdienen diverse taferelen met enige waardering te worden vermeld. Het amu sante dansje met de pollepels bijvoorbeeld en de kwieke muisjes, die zich zo rap een weg door cle taart banen en daarin dan geheel verdwijnen. En voor het overige was het publiek welwillend genoeg om de spe lertjes het applaus niet te onthouden. Na een toespraak van de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, en het gezamenlijk gezongen Wilhelmus, volgde het optreden van het Scapinoballet, onder artistieke leiding van Hans Snoek. De er varing, bij vorige openluchtvoorstellingen in het sportpark opgedaan, had de orga nisatoren in verband met de avondkilte doen besluiten het programma niet later dan 11 uur te eindigen, zodat het ballet nïet een achttal dansnummers kon volstaan. Dit optreden werd door het publiek met een geboeide aandacht gadegeslagen cn telkens met een spontane bijval beloond. Op hetzelfde terrein vonden 's middags de volksspelen plaats, die eveneens talrijke toeschouwers getrokken hebben. Intussen werd op het Wilhelminapleu; een oude Heemsteedse traditie hersteld. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 2 Mei worden te Heemstede waargenomen door dr. J. J. van Luin. Bronsteeweg 76, tel. 34445 15538 en dr. A. J. van Ravenswaav, Zand- vóprtselaan 70. tel. 27913. Wijkverpleegster: zr. Van den Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telefoon 38320. doordat hier voor het eerst sinds jaren een kermis was opgeslagen. Deze heeft zich de gehele dag in een druk bezoek mogen ver heugen, hetgeen dit oude plein met net pittoreske kerkje op de achtergrond, een ongemeen gezellig aanzien gaf. Deze Koninginnedag vond zijn besluit met een geanimeerd Oranje-bal op het Raadhuisplein, onder leiding van de heer H. van der Mcolen. Met medewerking van het ensemble „Musicorda" uit Haarlem en het sprookjesachtig geïllumineerde raad huis op de achtergrond, vormde dit een succesvol einde van deze geslaagde dag. In Amsterdam is een begin gemaakt met de beslissingsdriekamp om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, waarin P. Roozenburg (IJmuidenh P. Bergsma iWartena) en Bom (Rotterdam) uitkomen. De eerste partij tussen Bom en Roozenburg werd door Roozenburg gewonnen. Ringrijderij bij de Weyman te Santpoort op Koninginnedag. Een gemiste kans! In Santpoort-Station werden op het plein van de Brederodesehool wedstrijden ge houden voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Niet alleen de leerlingen "van deze school, ook kinderen van andere scholen konden meedoen. Variété- p rog ra m n a Gisteravond is in het Burgemeester Rij- kenspark een zeer geslaagd variété-pro gramma opgevoerd, waaraan onder meer medewerking werd verleend door Corry Deniese als cabaretièi'e; Mabesta met sprekende pop en als goochelaar en Jos Boer in enkele sketches. Cor de Rooy ver zorgde het muzikale gedeelte, terwijl dp conférence werd verzorgd door Buziau Jr., zoon van de welbekende oude Buz. Als tweede avondattractie verzorgde de Oranje-Vereniging „Santpoort Dorp" een druk bezochte openlucht-filmvoor stelling op het plein van de Adolf van Nas- sauschool. De plaatselijke foto- en kino- handelaar Schutte nam op voortreffelijke wijze het technische gedeelte voor zijn re kening. Er werd een bont programma ver toond van zowel culturele als amusement filmpjes. Ter gelegenheid van Koninginnedag hielden de Oranjebond „Prinses Juliana" en de Haarlemse wielervereniging „De Kampioen" voor de vierde maal een nieuwelingenwedstrijd op liet parcours Rich HolkadeDiepenbrocksfcraat in Haar lem-Oost. Er werden twee series waarin de Amsterdammers L. Vink en J. Captein zegevierden en een finale verreden, waarin de Beverwijker Jan Groot zich tenslotte de snelste toonde. In de eerste serie deed de Haarlemmer A. v. d. Hulst na enkele ronden reeds een uitlooppoging, welke echter door hel pe loton in de kiem gesmoord werd. Vier ronden voor het einde ondernam hij weel een uitlooppoging, nu in gezelschap van Terlouw en Van Wetten, doch ook deze poging werd door de groep verijfeld. En toen in de volgende ronde de Hagenaar Terjouw het alleen wilde proberen, was v. d. Hulst die drie van de vier premies veroverde één der renners die hem tot de orde riepen. In de laatste ronde nam L. Vink een kleine voorsprong en behield deze tot de eindstreep. De tijd van de win naar was 37 min. en 33 sec. De tweede serie bood een veel levendi ger aanzien dan de eerste. Na tien ronden ontsnapte J. Rijkborst uit Halfweg uit het peloton en nam een veilige vooi-sprong. Enkele ronden verder kreeg hij gezelschap van C. Hoogmoed uit Alkmaar en de Haar lemmer H. Buis. In het peloton werden verwoede pogingen aangewend om bij het leidende drietal te komen, doch de enige, die succes had, was de snelle Captein, die acht i-onden voor het einde aansluiting kreeg en tevens de overwinning voor zich opeiste. Tijd winnaar 36 min. en 25 sec. Finale In de finale die wegens tijdnood ook over dertig ronden werd gereden leed de eerste uïtlooppoging van de Haarlem mers Hoppenbrouwer en v. d. Hulst reeds schipba-euk. Elf ronden voor de streep nam J. Rijk- borst weer een kleine voorsprong. Een po ging van de Amsterdammer L. Zijlstra en de strijdlustige Van der Hulst om de vluchteling te achterhalen, mislukte. Toen Van der Ilulst het samen met Hoogmoed probeerde, kwam alles weer bijeen. In de eindsprint die nu de beslissing moest bren gen, toonde de Beverwijker Groot zich de sterkste. De clubprijs ging naar het Amsterdamse „Olympia" met de renners Vink, Captein en Nooyen. Eerste serie: 1. L. Vink (A'dam): 2. P. v. Os (A'dam); 3. A. v. d. Hulst (Haar lem); 4. K. Zandbergen (Heiloo); 5. J. Meegdes (Halfweg). Tweede serie: 1. J. Captein (A'dam); 2. H. Buis (Haarlem); 3. C. Hoogmoed (Alk maar); 4. J. Rijkborst (Halfweg); 5. C. Du- memit (A'dam). Finale: 1. Jan Groot (Beverwijk); 2. L. Vink (A'dam); 3. J. Captein (A'dam); 4. K. Zandbergen .(Heiloo); 5. A. v. d Hulst (Haarlem); 6. Th. Nooyen (A'dam). Clubklassering: 1. „Olympia" 11 pnt.; 2. „De Kampioen" 34 pnt.; 3. „De Spartaan" 37 pnt. laar Emile Norettie op en ook in het avond programma amuseei-de deze artist de toe schouwers kostelijk. Aan dit proga-amma werd eveneens de medewerking verleend door de acrobaten „de Moralies", de mond- accordeon-spelers „Cromonica's" en door twee jongens met een gitaar „The two Mounties" De Vereniging Koninginnedag Noord had alle reden tevreden te zijn. want het weer was uitstekend en dat maakte haar pro gramma een geanimeerde ringstekerij voor ruiters extra aantrekkelijk. De Orionweg was voor deze sportieve ontmoe ting van jonge mensen de ouderen heb ben zich ditmaal niet aan de rijderij ge waagd afgezet en onder de vele toe schouwers bevond zich de jury, die nauw lettend toezag en punten noteerde. De paarden voor het merendeel stevige boerenrossen vonden de vertoning in het begin blijkbaar nogal ongewoon, want zij waren tamelijk weerspanning en konden er vaak niet toe komen hun berijder in de buurt van de schaats met de begeerde ring te brengen. Een slank vrolijk versierd sehimmeltje maakte het helemaal bont: hij draaide soms pardoes om en het was be slist haar schuld niet dat het meisje op zijn rug niet aan een prijs toekwam. Na tien ronden en twee extra-ronden van drie ritten waren de eerste twee prij zen al in de wacht gesleept: Arie van Veen ging met f 1,cn A. Sehoorl met ƒ25,- naar huis. Om de derde en vierde prijs moest worden gereden en na een paar spannende ogenblikken kreeg R. van Schenkel 15,en mejuffrouw C. Blom de troostprijs van 10,Een openlucht bal besloot de festiviteiten. Toen de Alpenjagers in de muziektent op het Nagtzaamplein tegen half negen hun herkenningsmelodie inzetten, ging er in de verzamelde menigte een gemeenschappelijk ,,hèhè"^p. De reden daarvan was een on handelbare microfoon die gedurende een half uur een doordringende toon uitstiet en het orkest belette op te treden. Intussen was dat geenszins erg. want even verderop aan de Zomervaart was een kleine kermis gearrangeerd, zodat velen hun schreden derwaarts richtten om de tijd wat te kor ten. In het oorverdovende kermisrumoer van draaiorgelmuziek. de aandacht trek kende stem van de eigenaar van een gok tent en het gedruis van vele botsauto's, raakte men wel in de stemming. En overal de glunderende gezichten van kleuters met l'eeslmutsen op en sjerpen om. zuigend op zuurstokken of een beetje angstig te paard in de draaimolen. En was men de kermis moe, wel dan liep men langzaam afscheid nemend van het feestelijk gejoel, over tot binnen de geluidsgordel van de muziektent. De Alpenjagers en de boerenkapel- „De Hooischelf" hielden er de stemming goed in. en vormden in Haarlem-Oost een vrolijk besluit van deze nationale feestdag. Tegen de tijd dat op het Nagtzaamplein de eerste muziek opklonk, verzamelden zich ongeveer honderd kinderen aan de Kijk duinstraat voor de lampion-optocht, die even later voorafgegaan door twee mu ziekcorpsen de Lorentzkade af trok. Dat was een mooi gezicht, die lichtjes die door de kleine feestgangers heel voorzichtig, met de tong uit de mond werden a-ondgedragen, die pretoogjes en die verrukte gezichtjes. Sommigen droegen trots zelf gemaakte lampionnen mee, en ouderen lichtten met fakkels de muzikanten bij, zodat er geen noot verloren ging. Toen de kaarsen doof den, de muzikanten zwegen en de stoet werd ontbonden, was. ook voor deze kin deren een eind gekomen aan deze dag vol van i-ood, wit en blauw en een zwier van oranje daarboven. ADVERTENTIE meubelen met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze HSBR 1 120 modelkamers I In elk genre In elke prijsklasse .een grote keuze li t WONlN.QINfllCHTfNG 120 MODELKAMERS .BEVERW'JK

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5