MAISON MARCEL KAPTEfN MOBYLETTE ......Clowntje Riek Kort en bondig Chaos in Berlijn HARTENDORP Fa. C. van Maren SLOT DEFECT? Voorting won Lisser wielercriterium Radio Moors 'Brieven aan de redactie ZATERDAG 1 MEI 1954 Een kostbaar document.... Gemeentelijk ziekenvervoer vandaag begonnen J. P. M. Tiemens sprak over sociale zekerheid Eén Mei viering met vlotte acrobatiek S95-- Nachtdienst apotheken Engelse renners stelden teleur Voor de kim der en Inspectie van P. en T. nu in hoofdpostkantoor Gouden ring en horloge zijn weer terecht Permanent de Luxe f 11. Burgerlijke Stand FEUILLETON „Het getatoueerde lijk" (Roxy). Een wandelaar in New York ontdekt, tij dens het uitlaten van zijn hondje, op een stil plekje een (gestolen) auto met daarin het lichaam van een vermoorde vrouw. Nog geen minuut later is de recherche aan wezig en dan begint het onderzoek, dat op suggestieve wijze wordt uitgebeeld. Een jonge rechercheur, die nog de nodige ervaring in het speurderswerk mist, gaat vrijwel op eigen gezag te werk. Met le vensgevaar waagt hij zich in het hol van de leeuw, doch weet daar uiteindelijk de hoofddader te ontmaskeren. Van Maandag af: „Handlangers van de dood". N.K. „Sterkere banden". (Rembrandt). Een boeiende en vaak bekoorlijke Duitse film over een crisis in de echtelijke ver houding van een zangeres (Gertrud Küc- kelmann), die op het hoogtepunt van haar roem verongelukt en een verlamming aan haar beide benen krijgt. Haar echtgenoot, een architect (Hans Söhnkerdie vast van plan is haar trouw te blijven, werkt bij de verbouwing van een kasteel tot een hötel samen met een piepjonge vrouwelijke col lega, waarmee hij eerst op voet van vijand schap staat, doch die hem gaandeweg meer in beslag neemt Zijn echtgenote, die hiervan niets weet, wilde zich trouwens toch reeds van hem laten scheiden om hem de gelegenheid te geven een geheel valide vróuw te vinden, maar wanneer de man daarvan hoort, zweert hij de bakvis af en blijkt dus de soliditeit van de huwelijks band, waarop in de titel gedoeld wordt. De zeer harmonische gang van zaken, die de film een beetje illusoir maakt, wordt nog bevorderd door liederen van Brahms, Schubert en Mozart, die voortreffelijk door Rita Streich worden vertolkt. H.B. „De twee straatjongens van Parijs", (Frans Hals). De bekende romam van Pierre Decourcelle „Les deux gosses" is opnieuw verfilmd, nu echter in panora mische projectie en hoewel het geheel er zeer zeker duidelijker en „dieper" op ge worden is, blijft het verhaal van twee ver waarloosde jongetjes, twee intrigerende families en een onbetrouwbaar landlopers- echtpaar nog steeds even dramatisch en voor de moderne bioscoopbezoeker wellicht uit-de-tijd. Een lieftallige moeder wordt om haar zuster te sparen betrokken in een liefdes-tragedie. Haar jaloerse echtgenoot neemt de benen en haar zoontje wordt, door een vergissing, ontvoerd. De jaren gaan voorbij. Het jongetje groeit in gezelschap van een pleegb roert je op en dan achten de regisseurs het mement gekomen om het hongerige knaapje zijn eigen moeder te laten bestelen. Natuurlijk loopt het na veel geschrei allemaal best af. De moeder krijgt haar kind weer, de echt genoot keert naar zijn huis terug en alles is net zoals vroeger. De hoofdrollen zijn in handen van Yves Deniaud, Marie Bizet en Lea Padovani H.d.G. „Fanfaren der Ehe" (Lido) Deze Duit se amusementsfilm is een vervolg op „Fan faren der Liebe", waarvan men niet alleen de rolbezetting, maar ook de grapjes heeft overgenomen. De twee jongemannen, die in „Fanfaren der Liebe" zich in meisjes kleren staken om een baantje bij een „Da- menkapelle" te kunnen krijgen, herhalen deze verkleedpartij om ongemerkt hun respectieve echtgenoten te kunnen bespie den, die een zee- en snoepreisje maken. Zij weten als een schatrijke Amerikaanse en haar verpleegster aan boord te komen en dan beginnen natuurlijk de talloze verwik kelingen' die een climax bereiken als de ware Amerikaanse ten tonele verschijnt. Het is allemaal niet bijster origineel en het neigt soms erg naar het gooi- en smijt- genre uit de tijd van de komische twee- acter. maar toch hebben we in Lido zelden zo uitbundig en langdurig horen lachen. S. K. „Wij zijn niet bang" (Palace) Ter geruststelling van de aanhangers van het duo Laurel en Hardy, heeft Amerika een film geproduceerd waarin de twee kome dianten Dean Martin en Jerry Lewis la- ADVERTENTIE N »s voor velen het Middenstandsdiploma In bepaalde omstandigheden hebt V het absoluut nodig Resa-Hiiversum, de alom Bekende Schriftelijke Cur sus, met een ruim 25-jarige ervaring, leidt U op de beste, prettigste en voordeligste manier op tot U het diploma hebt behaald. Vraag om gaand prospectus. Het verplicht U tot niets en het kan U een jaar studie schelen ien zien hoe hen de grapjas past. Wel, die is hen op het lijf gemaakt. Jerry Lewis beschikt over een gezicht dat hem onge veer twee maten te groot is en waarmee dus allervreemdste grimassen gemaakt kunnen worden. Wat zij in „Wij zijn niet bang" samen met Lizabeth Scott beleven komt zoveel overeen met alle als dolle en dwaze kluchten geannonceerde films uit Hollywood en omvat zoveel valluiken, levende beelden en griezelige scènes dat het ondoenlijk is om in kort bestek hier van èen sluitend overzicht te geven. Wel zouden wij willen opmerken dat een groot gedeelte van de grappigheid op rekening komt te staan van de angst die de beide komieken, niettegenstaande de titel, voort durend vergezelt. Bovendien krijgt men twee maal Carmen Miranda te zien, en tegen het eind de gezichten van Bop Hope en Bing Crosby, die echter niet kunnen verhinderen dat de film een climax-loos slot beschoren is. H. L. L. „The Glenn Miller Story" (City). Deze onderhoudende hulde aan een bandleader is opnieuw geprolongeerd. „Ivoorjagers" en „Een Koningin reist om de wereld" (Minerva). Beide films zijn bij hun verschijning in Haarlem reeds be sproken. We mogen dus volstaan met een hartelijke aanbeveling, omdat zij een be zoek zeker waard zijn. „Zij die van de zonde leven" (Lux or). Nog altijd blijft het onderwerp genoeg in trigeren om een prolongatie mogelijk te maken. Eerste telefoontje kwam tij Hens officiële overdracht Vanmorgen om acht uur is ter gelegen heid van het feit, dat de gemeente Haarlem het ziekenvervoer heeft overgenomen van de firma Mathot, een bijeenkomst gehou den bij de garage aan het Lorentzplein. Daarbij waren tegenwoordig burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers, de wethou ders de heren D. J. A. Geluk en W. C. Bak ker, de directeuren van de gemeentelijke Geneeskundige Dienst en van het Centraal Vervoer en vertegenwoordigers van Haar lemse ziekenfondsen. De burgemeester richtte zich in een korte toespraak tot wethouder Bakker; hij loof de diens werk bij de voorbereiding tot het inrichten van het gemeentelijke zieken vervoer. Moeizame onderhandelingen zijn daarbij gehouden. De burgemeester her innerde er aan, dat vierendertig jaar ge leden het ziekenvervoer in Haarlem be gonnen is: dat geschiedde toen door de politie. Daarna heeft de firma Mathot het ziekenvervoer voor haar rekening geno men. Spreker wendde zich tot de heer D. Spaargaren en bracht hem hulde voor de wijze waarop hij in Haarlem gewerkt heeft. Thans zal het ziekenvervoer onder leiding van de Geneeskundige Dienst ge schieden en spreker hoopte, dat het zal gebeuren tot zegen van de gemeente. De directeur van de Geneeskundige Dienst, dr. W. B. Smit, sprak woorden van dank. Tydens de bijeenkomst ging de telefoon: de stationcar moest uitrukken. De autori teiten kregen daardoor een goede indruk hoe de dienst functionneert. ADVERTENTIE Gun U zelf de beste hulp CAMELIA, het gerenom meerde refoim-verband met ronde hoeken. De zuiver- witte Camelia-celstof absorbeert ook veel beter. Neem met minder geen genoegen Donderdagavond hielden de A. R.-kiesver enigingen „Idenburg" en „Groen van Prin- sterer" in het gebouw van de H.K B. een ge combineerde vergadering, waarop het woord gevoerd werd door de heer J. P. M Tiemens. lid van de gemeenteraad van Voorburg en chef de bureau van de Raad van Arbeid in Den Haag. die de principiële kanten van de strijd voor de sociale zekerheid besprak. De heer Tiemens meende, dat de mens altijd gehaakt heeft naar zekerheid in de ruimste zin van het woord en dit streven is ook door gedrongen op het terrein van het menselijk bestaan. In ons land zijn er. aldus spreker, geen mensen die van de honger omkomen, maar wel zijn er grote groepen, die op de rand van het meest noodzakelijk levensonderhoud leven. Velen verkeren echter in de veronder stelling. dat dit streven naar zekerheid de aantasting van Gods bestel betekent. Bij deze redenering, betoogde de heer Tiemens. iso leert men echter bepaalde woorden van de schrift en men interpreteert dan de fragmen ten van de bijbel verkeerd. Anderen zijn weer overtuigd van de nood zaak van sociale zekerheid, maar ménen tevens, dat de strijd om het bestaan de men sen tot grotere activiteit dwingt. Spreker be streed daarentegen de opvatting, dat bij de aanwezigheid van sociale zekerheid, het ver antwoordelijkheidsbesef zou worden onder mijnd. Toch is het. vooral in A.R.-kringen, een vraag of de overheid hierbij mag ingrijpen. Uiteraard kan niemand ontkennen, dat bij voorbeeld vlak na de oorlog de overheidsbe moeiing ten aanzien van de woonruimtever deling en de loon- en prijspolitiek, dringend noodzakelijk was. maar de overheid moet zelf bepalen, wanneer zij zich dient terug te trek ken en de volksvertegenwoordiging moet hierbij toezicht houden en hierbij moeten de A.R.-leden een eigen richting aangeven. Tenslotte vroeg de heer Tiemens zich af of men de sociale zekerheid voor alle ouden van dagen verplicht mag stellen. Aan de hand van enkele cijfers toonde spreker zelf aan. dat dit nodig is. Hij gaf wel toe. dat er dan aan de burgers een deel van de viijheid ontnomen wordt, maar tevens was hij van oordeel, dat men vroeger deze vrijheid niet op de juiste wijze had weten te gebruiken. De heer Tie mens besloot zijn interessante inleiding met de verklaring, dat het de plicht en de roe ping was van iedereen om mede te werken aan de sociale zekerheid, omdat een behoor lijke ouderdomsvoorziening nog lang niet be reikt is Na de pauze gaf de voorzitter van „Iden burg''. mr. R. K P. Kalbfleisch, de aanwezi gen de gelegenheid tot het stellen van vragen. Vandaag de eerste Mei, des avonds om acht uur, wordt door een Haarlems één Mei-comité een openluchtbijeenkomst be legd op de Botermarkt. Hier zal door het communistische Eerste Kamerlid Cor Geugjes een één Mei rede worden uitge sproken. Het programma vermeldt verder het optreden van de acrobatengroep de Franelly's. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cron.iéstr- 43 Spaarne 3 Tel 16990 Tel 17696 Kruidbergerweg 51 Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen ADVERTENTIE telescoop voorvering, vol-automatische koppeling, model Utilitaire, vanaf OVERVEEN Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaart straat 26, tel. 13290. Centraal-Apotheek v.h. L. Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 Door zün stadgenoten C. Byster en G. Feters met wie hü in de laatste ronde uit de negenmanskopgroep was ontvlucht in de eindsprint te kloppen is de Haarlemmer Adri Voorting er op Koninginnedag in ge slaagd om het eerste Lisser Wieler-criterium op zijn naam te brengen. Voorting werd ook winnaar van de prestatienrüs, waarvoor hij een verwoede strijd heeft moeten leveren met Bijster. Voor de Engelse renners die aan deze wedstrijd deelnamen, was het tempo dat de Haarlemse professionals ontketenden te machtig. Zij verdwenen een voor een van het strijdtoneel. Naast hpt tiental Engelse gasten, werd aan deze 72 kilometer lange wedstrijd deelgeno men door renners van de plaatselijke ver eniging „De Bollenstreek", het Leidse ..Swift" en „De Kampioen" uit Haarlem. Nadat de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf om half elf het startschot had gelost, vertrokken de zeventien deel nemers om hun vijftien ronden op het par cours SpekkelaanLoosterweffEsscnlaan Achterweg te gaan afleggen. De eerste ron den kenmerkten zich door een onderlinge strijd tussen Voorting en Bijster die om beurten als eerste over de streep snelden, om in het bezit te komen van de prestatie- prijs die was uitgeloofd voor de renner die de meeste keren als eerste over de streep zou gaan. Door het hoge tempo dat aan de kop van het peloton werd gedraaid, kregen ver schillende renners waaronder ook de Engelsen een grote achterstand. Nadat er ongeveer veertig kilometer was afgelegd, vormde zieh een kopgroep van negen renners, die het verdere verloop van de wedstriid beheerste. Het waren: Bijster, Voortimr, Steenvoorden. Gerard. Piet en Tonnv Feters van „De Kampioen", Van Wet ten en Van 't Oever van „De Bollenstreek" en Wallet van „Svvift", die bij elke ronde hun voorsprong op het peloton opvoerden. Bij het ingaan van de laatste ronde bedroeg het verschil twee minuten. Ook in de eindfase van de wedstrijd werd het duel tussen Bijster en Voorting om de prestatieprijs voortgezet. Het was tenslotte de jonge Tourrenner, die met de prestatie- prijs en de overwinning ging strijken. Ge rard Peters werd derde en Wallet won de sprint om de vierde plaats van het groepje amateurs, dat in de laatste ronde het con tact met de drie professionals had verloren. De uitslag luidde: 1. Adri Voorting (De Kampioen» de 72 km. in 1 uur, 37 min. en 12 sec.; 2. C. Bijster ,De Kampioen); 3. G. Peters (buiten mededinging); 4. D. Wallet (Swift); 5. P. Peters; 6. P. Steenvoorden; 7. T. Peters (allen De Kampioen); 8. A. van Wetten; 9. E. van 't Oever (beiden Bollen streek) Tourfietsen Als voorwedstrijd reden jeugdige bewo ners uit de bollenstreek een wedstrijd op tourfietsen en hierin zegevierde N. Zuider duin vóór Hoogeveen, Van Dam. Paridon, Piasmeier, Kaptem, Verbout en Faas. On danks zijn overwinning, kreeg Zuiderduin een reprimande van de jury, omdat hij bij het over de streep gaan zijn stuur losgelaten had. Hierdoor waren enkele achter hem ko mende rijders ten val gekomen. Toen Rick en Bunkie uit school kwamen was het aardig koud. Bunkie keek maar naar naar de lucht. „Zie je daar iets bijzonders, Bunkie?", vroeg Rick. „Nou, kijk maar eens, hoe grijs de lucht isHet zou me niks verwonderen, als er sneeuw kwam! Meestal, als de wolken zo laag hangen en zo donkergrijs zijn, komt er sneeuw". „Nou, ik hoop, dat je gelijk hebt", vond Rick. „De regen en mist zijn zo leuk niet. Ik heb veel liever sneeuw!" „Ik ook", zei Bunkie. „Met sneeuw kun je veel meer plezier hebben". „En of!", zei Rick. Nou, Bunkie kreeg nog gelijk ook. Toen ze gegeten hadden, moest oom Tripje nog even weg; en toen hij terug kwam, leek hij wel een sneeuwpopZijn hoed. en jas zaten vol sneeuw! Brrrlachte hij. „Is me dat even 'n weertje. Het is op eens gaan sneeuwen van jewelste!" „Ha, fijn!", juichten de jongens. Dan kunnen we morgen pret hebben!" „Toe maar", lachte oom Tripje. „Ja, jullie vindt het natuurlijk wel leuk. Maar van sneeuw kunnen we nog 'n hoop last hebben!" Maar de jongens vonden het toch 'n pretje.... Gunstige somenvoeging bereikt Donderdag is het verbouwde deel van het hoofdpostkantoor aan de Gedempte Oudegracht in gebruik genomen door de inspectie van de Post en Telegraaf, die voorheen was gevestigd aan het Kenau park 19. Met deze verplaatsing, die tot voordeel heeft dat de diensten post, tele graaf en telefoon in een gebouw zijn ondergebracht, gaat een wijziging gepaard van de interne organisatie. Van de Zijstraat af vindt, men in de parterre van de nieuwe vleugel een trans formatorruimte, een bergruimte, een los- en laadplaats voor poststukken, toiletten, de ingang van de fietsenbewaarplaats en enkele vertrekken, waarin de loonadmini stratie is gehuisvest. Op de eerste verdie ping is een vertrek van negentig vierkante meter als cantine ingericht, waarbij men voor ogen heeft gehouden, dat het perso neel daar zoveel mogelijk in een luchtige intieme sfeer moet kunnen verpozen. De cantine heeft dan ook een zeer aantrekke lijke aankleding ondergaan. Op dezelfde verdieping bevinden zich verder nog drie vertrekken voor verschillende afdelingen. Uit al deze vertrekken heeft men de vloer doorgetrokken zodat langs deze ruimten een ongeveer één meter brede betonnen vloer loopt. Tegen dit betonnen looppad is een wand van glas en staal geplaatst, die, zoals de glazen wanden tussen de ver trekken, gemakkelijk uit elkaar genomen kan worden, waardoor eventueel vergro ten of verkleinen van afdelingen een kleine moeite is. De tweede verdieping telt aan de zijde van de Zijlstraat nog een ruimte, waarin het archief en de telefoonapparatuur zijn ondergebracht. De samenvoeging van inspectie en Post en Telegraafkantoor maakte het tevens nodig de reeds lang overbelaste huistele fooninstallatie van het postkantoor te ver nieuwen. Er is thans een nieuwe huis telefooninstallatie gemonteerd, waarop tien lijnen zijn aangesloten. Via deze installatie worden het hoofdkantoor, de afdelingen expeditie en bestelling (tijdelijk gehuis vest aan de Verspronckweg) en de pakket postafdeling aan de Baljuwslaan bediend. In het kantoorlokaal zijn ook nog enkele scheidingswanden van glas en staal opge trokken, wrardoor thans ruimte is vrijge komen voor een nieuwe garderobe, een materieelvertrek en kassierskamer met wachtvertrek. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Insluiping aan de Emmakade In aansluiting op het bericht van de insluiping in een huis aan de Emmakade, welke Donderdagmorgen ontdekt werd en waarbij een goudên damesring en een gou den damespolshorloge werden vermist, ver nemen wij het volgende. Een bewoner van de Lakenkoperstraat, die Donderdagmor gen omstreeks zeven uur zijn hond uitliet, zag in de buurt van het bewuste huis een man op zijn fiets stappen en snel wegrij den. Toen hij even later langs het huis liep, zag hij daar op het trottoir een gouden ring en een gouden polshorloge liggen, 's Avonds omstreeks half zeven, toen hij van zijn werk terugkeerde, heeft hij de bewoners van het perceel Emmakade ge vraagd, of de door hem gevonden voor werpen in dit huis thuis hoorden. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, waaruit ge concludeerd moet worden, dat cfe inbreker tijdens zijn bezigheden gestoord werd. ADVERTENTIE Met aandacht en met smaak wordt Uw coiffure in onze salons verzorgd H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mü- Nederland Ged. Oude Gracht 98. Tel 20837 HAARLEM, 29 April 1954 GEHUWD: 29 April, G. J. van den Bos en W. Rietveld; L. de Graaff en E. H. Wage naar; A. Zuurbier en P. M. J. Meeusen; W. L. Boer en S. Talens; E. J. Fiege en Ch. F. Geerts. BEVALLEN van een zoon 28 April, A. C. Silvis-Erbrink; L. de ManHesselink; M. E. van NimwegenSikkink; H. J. Marijnen van Berkel; A. M. van WarmerdamHar tendorp, A. M. Giebelsvan Opzeeland; 29 April, W. G. Meulenbeld—ter Balkt; C. A. van WoerdenGeertzema. BEVALLEN van een dochter: 27 April, V. P. Halderman—Rozenhart; G. R. Edam— Visser; 28 April, L. van Deursenvan de Manakker; K. KleinBarzen; 29 April G. BourgonjeJonker; J. M. TielmanBarthel. OVERLEDEN: 28 April. B. H. Dam—Por- tijk, 95 j., Thomsonlaan; C. W. Lodewijks de Ridder, 75 j., Langendijkstraat; B. Meu- ring—Willemse, 64 j., Rollandslaan. BINNENLAND Vier A.N.W.B.-wegenwachten zijn ver trokken naar Stuttgart, waar zij Nederland zullen vertegenwoordigen bij de installatie van de nieuwe „Strassenwacht" van de „Allgemeiner Deutscher Automobilclub", die Zondag officieel haar diensten ten behoe ve van het Duitse verkeer zal beginnen. Een aantal Belgische en Engelse wegenwachten zal daarbij eveneens aanwezig zijn. De federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer houdt op 5 Mei een concours d' élégance voor touring cars te Noordwijk aan Zee. Van twee tot vijf uur zullen die dag 55 touringcars voorgere den worden. Jacoba van Beieren, de schuts- vrouwe van Keukenhof, zal aanwezig zijn. Tegen de 42-jarige groentengrossier F. van D. uit Rijnsburg, die als bestuurder van een vrachtauto op tweede Kerstdag 1953 nabij Oegstgeest drie wielrijders had aan gereden, tengevolge waarvan een hunner is overleden, heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank twee jaar gevangenis straf, vijf jaar pntzegging van de rijbevoegd heid en verbeurdverklaring van de auto geëist. Het Koninklijke Instituut van Inge nieurs heeft een prijs ingesteld voor het beste speurwerk in Nederland op technisch- wetenschappelijk gebied. De prijs wordt eens in de twee jaar toegekend. De prijs voor 1954 is toegekend aan prof. ir. B. D. H. Tei legen uit Eindhoven. Op de hoek VictoriepleinRunstraat in Amsterdam-Zuid is de 48-jarige piano stemmer N. E., die op zijn bromfiets naast een vrachtauto reed, op het ogenblik dat de vrachtauto de Rijnstraat indraaide, geval len. Hij werd door het rechter-achterwiel van de auto overreden en is kort daarna overleden. In Alkmaar is op Koninginnedag de eerste open kaasmarkt van het jaar gehou den en zoals steeks trok het schouwspel weer de aandacht van talloze vreemdelingen. Bur gemeester mr. H. J. Wytema hield een toe spraak en hoopte dat dc markt weer spoe dig het vooroorlogse beeld zou vertonen mét aanvoeren van soms 50.000 kg. kaas. CVerkort weergegeven „Etebon". Met belangstelling heb ik uw artikel in de editie va.n Maandag 26 dezer, over 't Westers Litterarisch Dispuut gezelschap „Etebon" gelezen. U vermeldt daarin, dat dit het oudste dispuut- en stu dentengezelschap in den lande is, hetgeen als onjuist aangemerkt dient te worden, aangezien het Oostersch Litterarisch Dis puutgezelschap „LOS", opgericht 13 Octo ber 1806, stellig terecht op dat praedicaat aanspraak maakt. Het heeft mij verbaasd, dat de praeses van „Eetebon" u deze verkeerde voorlich ting gaf, daar hij zelf tevens lid is van genoemd dispuutgezelschap „LOS". J. L. W. SiLLEVIS SMITT, L.O.S. h.t. Vice-praeses. Naar aanleiding hiervan deelde de prae ses van „Etebon", de heer Borren, ons het volgende mede: „Het is naar ik meen in 1950 geweest, vlak voor de tiende lustrumviering van de theologische faculteitsvereniging te Am sterdam, dat een dispuut genaamd „P.O.E. L." de traditie voortzette van het in 1945 opgeheven dispuut „L.O.S." (sinds 1806). Zeer ten ongenoegen voor het dispuut „S. I.N.", dat meende evenveel rechten op de traditie van „L.O.S." te hebben en dezelfde olannen had. Hieruit is een onverkwikke lijke, maar overigens ook amusante strijd ontstaan tussen „Poel" zich noemend „Los" en „Sin", die pas enige weken geleden een einde heeft gekregen, waarbij de traditie op beide disputen „Poel" en „Sin" terug ging en men een figuur kreeg voor het dispuut L.O.S., sinds 1806 vergaderende in twee fracties. Poel en Sin. Nu wordt mij als praeses verweten, dat ik gedaan heb, alsof ik niet wist dat Los het oudste dis puut was. Maar een dergelijke geschiedenis heeft zich in 1814 afgespeeld toen Etebon de traditie tot zich trok van het dispuut „Par ci, par la" dat als zinspreuk had: „Eigen tabak en bollen om niet": Etebon. Er zijn twee mogelijkheden: óf het dispuut L.O.S. ontkent dit laatste, waarmee het dan toe geeft dat het zélf in 1945 opgehouden heeft te bestaan en pas in dit voorjaar opnieuw begonnen is zodat Etebon dus biina 140 jaar ouder is óf het dispuut L.O.S. er kent diat de traditie van „Par ci, par la" overgenomen is door Etebon. En dan is Etebon zeventien jaar ouder da.n Los." Protest. Van harte hoop ik namens velen te spreken, wanneer ik met klem pro testeer tegen de militaire parade op Ko- ningins verjaardag. Wie gisteren de lugu bere stoet van gevechtswagens voorbij zag trekken moet zich toch zeker hebben af gevraagd hoe een 'eeststemming bevorderd kan worden door voertuigen met dood en verderf brengende wapens. Wanneer zal „men" dit gaan inzien en zal de overheid een dergelijk „feestvertoon" stoppen? EEN INWOONSTER VAN HEEMSTEDE 29 April 1954. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 19) Degêen, die zijn schouder aanraakte, kon de een of andere ordonnans zijn of een zeer goede vriend. Het was onmogelijk om dat te raden. In geval van twijfel kon hij hem met een glimlachend gezicht ontvan gen. Sauvin hield er trouwens van te glim lachen als hij wakker werd. „Duivels!" zei hij. „Hoe laat is het?" „Kwart over vijf". De mam voor hem droeg een SS-uniform zonder aanduiding van een of andere rang. Hij glimlachte ook. terwijl hij naar de Ci- nese Vis keek. Een alledaags gezicht, nogal langgerekt, met groenachtig grijze ogen, korte bruine haren, een vooruitstekende kin. „Vergeef me, dat ik u wakker maak, mijnheer Hickmann!" zei hij. „Zijne ex cellentie heeft me geadviseerd u een kort bezoek te brengen. Hoe gaat het met u?" Sauvin richtte zich op zijn elleboog op: „Goed", zei hij. „Op wat hoofdpijn na". „Blijft u alstublieft liggen", zei de an der. „Na een hersenschudding, zelfs een lichte, is het het beste zich zo weinig mo gelijk te bewegen". Hij bekeek de zogenaamde blessure aan dachtig. „En u hebt een behoorlijke klap gehad! Is er een röntgenfoto gemaakt? Als ik er zeker van was, dat er niets gebroken is, zou ik die blauwe plek voorzichtig mas seren om hem te laten verdwijnen". „Ah nee!" bromde Sauvin. „Hij zal uit zichzelf wel verdwijnen". Zijn hersenen werkten op volle toeren, onder de prikkel van het dreigende ge vaar. Wie was de indringer? Hij noem de hem „mijnheer" Hickmann en niet „mijnheer de kolonel". Een vriend dus; een tamelijk intieme vriend. Die zelf nogal be langrijk was. Hierheen gezonden door „zijne excellentie". De laatste kon niemand anders zijn dan Himmler.... Plotseling herinnerde hij zieh diens laatste zin. Carlo! Carlo Kersten, de Roemeense masseur, vertrouweling van Himmler! Toch bleef hij voorzichtig: „Ik heb meer vertrouwen in u dan in een arts", zei hij. „Maar die bult is niet de moeite waard diat men zich er mede bezig houdtWat is er verder voor nieuws? Ik heb zijne excellentie vanmorgen maar zo kort gesproken. Gaat het goed, in Ber lijn?" „Het gaat", zei de man, terwijl hij aan het voeteneind van het bed ging zitten. „U kent de baas. Hij is zo voorzichtig, dat hij er vaak moeite mee heeft zelf te weten wat hij denkt. Hij heeft me gevraagd u de toestand een beetje uiteen te zetten. Hij is bang bespionneerd te worden, zelfs in zijn ministersbureau. En wat ik. Carlo, u kan vertellen, kan buiten zijn voorkennis ge beuren, nietwaar?" Sauvin kon nu een intelligenter gezicht trekken en doen alsof hij nu helemaal wakker was. Hij wist genoeg om het spel letje zonder onvoorzichtigheid te spelen. „Uitstekend", zer hij na een discreet on derdrukte geeuw. „Ik luister. Maar, eerst Hij wees naar zijn oor en maakte toen een beweging in het rond met zijn hand. „Neen", zei Carlo. „Op dit uur zijn de kamers hiernaast leeg en we behoeven geen enkele microfoon te vrezen. Ik heb het goed onderzocht en ik ken daar wel wat van". „Goed". „We hebben vandaag de 14e April", vervolgde Carlo. „Over zes dagen zal men de verjaardag van de Führer vieren. Tege lijkertijd zal de grote aanval beginnen, die de Russen honderd kilometer moet terug dringen. Als dat een overwinning wordt en volgens de sterren zal het zo zijn zullen wij een wapenstilstand sluiten met de Amerikanen!" „Een wapenstilstand?" riep Sauvin uit met een bescheiden stem. „Dat is heel goed mogelijk. Van verschil lende kanten zijn al onderhandelingen aan de gang". „Maar de Führer heeft wel honderd maal gezegd, dat men nooit zou capituleren!" „Hij zal er wel in moeten berusten", mompelde Carlo. De Chinese Vis trok een passend gezicht. Dat wil zeggen, een nogal trieste uitdruk king, getemperd door een fatalistische on gedwongenheid. „Ja", bromde hij. „Als het moet, moet het!" De Roemeense masseur spitste zijn lip pen en zei pessimistisch: „Hij is trouwens sedert enkele dagen erg ziek." „Werkelijk?" zei Sauvin. „Zijn zenu wen?" „Och, nu is het wat anders! Men denkt, dat hij een beroerte gehad heeft. Mijn neef, die op wacht stond in de schuilplaats van de Kanselarij, heeft hem gezien. Zijn lin kerarm is volkomen verlamd en hij sleept met zijn linkerbeen". „Sedert wanneer?" „Dat!" zei Kersten, „kon ik onmogelijk positief te weten komen! Men heeft hem zoveel men kon verborgen. Het schijnt echter in de eerste dagen van deze maand gebeurd te zijn. Himmler heeft me verteld, dat Hitier zich op 2 April tijdens een con ferentie im zijn schuilkelder verschrikke lijk heeft opgewonden In het bijzijn van tien getuigen slingerde hij Goering midden in zijn gezicht: „De hele Luftwaffe is goed om opgehangen te worden. te beginnen bij u!" „Drommels!" zei Sauvin. „Men hoorde hem in de schuilkelder er naast schreeuwen! Daarna is er iets bij zonders gebeurd. U weet, dat Speer en Goebbels op zeer gespannen voet staan. In overeenstemming met de Führer heeft Goebbels onlangs via de radio de strikte opdracht gegeven alle fabrieken en alle bruggen, die in handen dreigen te vallen van de Amerikanen, op te blazen. Kortom, de strategie toepassen van de „verschroei de aarde", zoals in Rusland. Welnu, Goeb bels had net ontdekt tussen ons gezegd: Himmler, die niet van Speer houdt, wist er méér van dat Speer dit bevel open lijk saboteerde. En toen Goebbels nu zag dat onze Führer zo buiten zichzelf was, dat hij zelfs Goering bedreigde, meende onze beste minister van Propaganda dat het ogenblik aangebroken was om ook over het leven van zijn collega van Bewapening te beschikken". „Ln?" „Dat is volkomen mislukt! Speer heeft geantwoord: Dit programma uitvoeren, de honderd vijftig bruggen in de omgeving van Berlijn opblazen, dat betekent mil- lioenen burgers tot de hongerdood veroor delenIk noem dat geen overwinning! Daarop heeft Goebbels gebruld: „Men heeft de acht officieren, die de brug van Gotha niet hadden opgeblazen, gefusilleerd! En u bent de verantwoordelijke! U!" Daar op heeft hij zich tot de Führer gewend. Maar de woede van Hitler had juist plaats gemaakt voor een inzinking. Hij heeft al leen nog maar gemompeld, met een gebaar alsof hii een vlieg verjoeg: „Dat is genoeg! Verdwijn allemaal!" „Zo", zei Sauvin. „En wat doet men uit eindelijk? Vernielt men wel of niet?" „Nu eens het een, dan weer het ander", zuchtte Carlo. „Goebbels gaat door te ver kondigen: „Verbrand, verniel'" En Speer laat machinegeweren uitdelen aan dee ar beiders van de fabrieken om de dynami- teurs te verjagen. Goebbels moedigt de Wehrwolf aan tot een anti-Amerikaanse guerilla en Himmler verbiedt hun zich te verroeren De generaals zitten elkaar dwars, opgestookt door Bormann. En van diéns spel begrijpt niemand iets. terwijl iedereen hem wantrouwt". „En Goering?" „Die heeft afgedaan! Dat hij nog niet af gezet is, is alleen omdat het opschudding zou verwekken. Hij is nog altijd lucht- maarschalk en Grootmeester van de Luft waffe. Maar de Führer is woedend over de Amerikaanse bombardementen. Als die goeie oue Goering naar de schuilkelder van de Kanselarij komt, is het om zich daar te laten uitschelden. Hij is natuurlijk een warme voorstander van het Beierse fort. Hij zou zich er meer op zijn gemak voelen! Hier wantrouwt hij Kaltenbiunner, die hem verafschuwt en die m staat is tot alles, zelfs om hem bii vergissing te laten liquideren". „Ribbentrop?" „Mijheer" von Ribbentrop? Wel, ondanks alles, is „onze nieuwe Bismarck", zoals de Führer zei, uit de gratie. Dat is het enige punt, waarover alle anderen het eens zijn!" Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6