Derde aanval op Dien Bien Phoe Zaterdagavond begonnen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Diplomatieke activiteit in Genève nadert hoogtepunt Voorstel ter oplossing van één aspect van vluchtelingenprobleem Nationale herdenkingsavond Vietmjnh slaat eindelijk toe Zal minister Dulles ontslag vragen? Het woord is aan Nederlands initiatief President Perón wenst regering door het volk Het Britse koninklijke gezin herenigd McCarthy kiest nu de Britten als mikpunt Liberale internationale over de H-bom Millioenen arbeiders vierden één Mei 68e JAARGANG No 249 MAANDAG 3 MEI 1954 298e JAARGANG No 97 Jordaanse regering afgetreden Paters bekijken ravage na de brand Twee kinderen bij explosie ernstig gewond GENTRUM HEEMSTEDE OVERVEEN Ex-voogdes van Joods meisje blijft in arrest Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider' Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HANOI. (Reuter./AFP.) De Vietminh- l den. Verder was er een bespreking tussen opstandelingen zijn Zaterdagavond hun Dulles, Casey en Webb, de ministens van reeds lang verwachte derde aanval op de belegerde Franse vesting Dien Bien Phoe begonnen en hebben na acht uur felle strijd drie steunpunten rondom de vesting in handen gekregen een ten Oosten, een ten Noord-Westen en een aan de Noord kant van het centrum veroverd. In déze sectoren zijn de opstandelingen het cen trum van de vesting tot op ongeveer 600 meter genaderd. Ook zijn zij een steun punt van de Zuidelijke verzetspost binnen gedrongen. Vannacht zijn de aanvallen evenwel niet voortgezet. Tevoren was gemeld, dat de Vietminh het grootste deel van de 40.000 man, die zij rondom Dien Bien Phoe had samengetrok ken, in de strijd had geworpen. Tegen het aanbreken van de dag waren de Fransen en Vietnamezen er toch nog in geslaagd de opstandelingen uit twee van de drie posi ties te verdrijven. Het garnizoen heeft de heroverde punten echter weer moeten prijs geven, ondanks de hulp van alle be schikbare toestellen van de luchtmacht. De verliezen aan beide zijden waren zwaar. Zo is na vijftig dagen van vrijwel onaf gebroken gevechten de strijd om Dien Bien Phoe in zijn kritiekste fase gekomen. Voor de eerste maal zijn de opstandelingen een massale aanval begonnen tegen alle stel lingen rondom het kamp, niet alleen tegen de posten, welke rondom het hoofdkwartier van generaal de Castries liggen, maar ook tegen de versterkingen van'het Zuidelijke verzetscentrum. Zes steunpunten van de twintig, die het gehele verdedigingsstelsel telt, hebben tegelijk de voornaamste stoot van de aanval moeten opvangen met hand granaten, mitrailleurs en in gevechten van man tegen man. De Castries heeft bevel gegeven om na iedere aanval van de Viet- minth een tegenaanval te doen. Tegelijk met hun derde aanval op Dien Bien Phoe zijn de Vietminh-opstandelin- gen een nieuwe actie tegen de weg- en spoorwegverbinding tussen de havenstad Haiphong en Hanoi in de Delta van de Rode rivier begonnen. Langs deze weg worden de goederen aangevoerd, die, bo ven Dien Bien Phoe worden uitgeworpen. Te Hanoi verwacht men, dat de opstan delingen, die langs de weg meer dan een divisie hebben "samengetrokken, zullen po gen het verkeer geheel tot stilstand te brengen. De Fransen hebben reeds voor zorgsmaatregelen getroffen. Op verschei dene plaatsen heeft de Vietminh de verbin ding verbroken en mijnen gelegd. Generaal MacCarthv, hoofd van het bu reau van de operaties der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, is uit Tokio in Hanoi aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de situatie, die door de jongste aanval van de Vietminh tegen Dien Bien Phoe is geschapen. (AFP) Het Franse opperbevel maakt bekend, dat Zondag alleen zwaar is ge vochten om het geïsoleerde Zuidelijke steunpunt, waaruit de Vietminh na voort durende Franse tegenaanvallen, tenslotte werd verdreven. Zondagmiddag waren alle punten van het steunpunt, die de Vietminh in handen waren gevallen, heroverd. De Franse luchtmacht weerde zich duchtig. In het bijzonder de drie posities, die de op standelingen bij de aanvallen in de nacht van Zaterdag op Zondag veroverden, moes ten het ontgelden. Inmiddels werden door grote transportvliegtuigen levensmiddelen en munitie voor de bezetting afgeworpen. De Franse censuur heeft „tot nader or der" alle berichten uit niet-officiële bron over de ontwikkeling van de situatie te Dien Bien Phoe tegengehouden. Geheime vergadering Inmiddels meldt de ANP-correspondent uit Genève, dat de conferentie tijdens het weekeinde officieel wel niet heeft verga derd, maar dat de gedelegeerden toch een drukke diplomatieke activiteit hebben ont wikkeld. In het middelpunt van deze activiteit stond de geheime „vergadering van zeven", die Zaterdagmiddag over Korea is gehou- NEW YORK (United Press) De New 'York Daily News in Washington bericht dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, moge lijk aan president Eisenhower zijn ontslag zal indienen als gevolg van de „ramp zalige" bijeenkomst in Genève. „De storm en het lawaai veroorzaakt door het onder-zoek van de subcommissie van de Senaat in de zaak tussen senator McCarthy en het leger hebben de zacht gefluisterde diplomatieke inlichtingen overstemd dat de regering in het algemeen en Dulles in het bijzonder de grootste nederlaag hebben geleden sinds Eisen hower zijn plaats op het Witte Huis in nam". „Weèst niet verrast als Dulles, bij zijn terugkeer van zijn diplomatieke nederlaag in Genève, in stilte aan Eisenhower zijn ontslag aanbiedt. Zijn verhaal is dat van het mislukken van een missie een mis sie die nooit had moeten worden gepro beerd, omdat Dulles wist, voordat hij de hoofdstad verliet, dat noch Groot-Brit- tannië noch Frankrijk hem zouden steunen". Uit een „ernstig en geheim" onderzoek dat is ingesteld door „pax-tijleiders van beide zijden" is gebleken dat slechts vijf leden van het Congres vandaag zouden stemmen ten gunste van een oorlogsver klaring, die Amerikaanse troepen naar enig deel van Azië zouden brengen, aldus schrijft de columnist O'Donnell in het blad. Buitenlandse Zaken van de „Anzus"-groep (Australië. Nieuw-Zeeland en de V.S.), besprekingen van de Vietnamese mi nister van Buitenlandse Zaken, Nguyen Quoc Dinh, eerst met 'Bidault en daarna met Dulles en Eden, twee samenkomsten van de Westelijke' „Grote Drie, en een bij eenkomst van Moiotov en Tsjoe En Lai met hun voornaamste adviseurs. Tot de „vergadering van zeven" na melijk de Grote Vier, China, Noord- en Zuid-Korea was het initiatief genomen door Eden, die Dulles er aan heeft herin nerd dat bij de Berlijnse conferentie de beste resultaten zijn bereikt op geheime zittingen met beperkte deelneming. Het zal Eden vermoedelijk enige moeite heb ben gekost, Dulles over diens tegenzin om „en petit comité" met Tsjoe En Lai te ver gaderen te doen heen stappen, maar het is hem gelukt. Nadat Moiotov over het plan was gepolst werd besloten, de groep van zeven bijeen te roepen om te zien wat er op deze wijze kon worden bereikt. De keus van deze avond was niet gemotiveerd door enigerlei erkenning van China als gelijke van de „Grote Vier". Er is dus geen sprake van dat Dulles in dit opzicht een nederlaag heeft geleden. De groep was om over Korea te kunnen praten heel logisch samengesteld uit de vier „uitnodigende mogendheden" en de drie rechtstreeks bij de Koreaanse oorlog betrokkenen. Nuttigebijeenkomst Dé vergadering had ten doel, de partijen gelegenheid te geven elkanders standpun ten in détail ,af te tasten". Na afloop vond men zowel aan communistische als aan anti-communistische zijde, dat de bijeen komst „heel nuttig" was geweest. Het is dus wel waarschijnlijk, dat er meer vergaderingen van deze aard zullen plaatshebben, maar vast staat dit nog niet en het is dus zeker voorbarig, te zeggen dat de groep van zeven voortaan de „Koreaan se commissie" van de conferentie vormt. Deze groep heeft tot dusver alleen onder zocht, waar mogelijkheden voor commissie- werk'in de Koreaanse kwestie liggen, maar de manier waarop de conferentie het com missiewerk zal organiseren is nog een open vraag. Er is onder gedelegeerden van ge dachten gewisseld over het eventuele vor men van afzonderlijke commissies voor kwesties inzake terugtrekking van de troe pen, kwesties betreffende het houden van verkiezingen, enzovoorts, maar verder dan zulke informele gedachtenwisselingen is men op dit punt nog niet gekomen. Er zit dus wel een grond van waarheid in de be wering van sommige „oud-geclienden" op internationaal politiek gebied, dat de con ferentie van Genève met haar eigenlijke werk nog niet is begonnen. Wel schijnt men het nu binnenskamers min of meer eens te zijn geworden over de samenstelling van het Indochinese deel van Notre Dame een pontificale dienst voor het inroepen van goddelijke bescherming voor het werk van de conferentie bijgewoond. Minister Luns heeft nog niet beslist of hij op een plenaire zitting van de conferentie het woord zal voeren, alvorens hij Woens dag voor twee dagen naar Den Haag terug gaat. (Reuter) De Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Dinh, heeft officieel bekend gemaakt, dat zijn regering er in toegestemd heeft, deel te nemen aan een conferentie over Indochina met de Viet minh. Mij voegde er evenwel aan toe, dat zulks nog niet betekende, dat zijn regering het regiem van de opstandelingen zou er kennen.'Vietnam zou niet instemmen met welke oplossing ook, die in strijd zou zijn met zijn nationale aspiraties in het bij zonder zijn vrijheid en nationale eenheid. AMMAN (Reuter-AFP) De Jordaanse regering onder leiding van dr. Fawzi Moelki heeft Zondag haar ontslag aange boden. Koning Hoessein verzocht de minis ters in functie te blijven, totdat ee/i nieuw kabinet is gevormd.. Toen Koning Hoessein vorig jaar was gekroond, had hij Moelki, die ambassadeur te Londen was, verzocht een kabinet te vormen. In Februari deden geruchten de ronde, dat de regering ontslag zou nemen. Dit werd echter tegengesproken en het kabinet kreeg twee maanden geleden het vertrou wen van het parlement. Er staan geen ver kiezingen op het programma vóór Novem ber van het volgende jaar. Koning Hoessein heeft Zondagavond de voormalige premier Aboe El Hoeda Tewfiq opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. In een brief aan Tewfiq ver klaarde de Koning: „De buitenlandse po litiek van het land dient te worden ge baseerd op het handhaven en versterken van 'de samenwerking en verstandhouding met de Arabische landen en het in stand houden van hartelijke betrekkingen met alle vriendschappelijke en geallieerde landen". In het Dominicuscol- lege van de -paters Dominicanen te Hees bij Nijmegen is in de nacht van Zaterdag op Zondag rond het middernachtelijk uur brand uitgebroken. De brandweer, die pas werd gewaar schuwd nadat de be woners eerst zelf had den getracht het vuur meester te worden, slaagde erin de brand te beperken tot de oude vleugel van het gebouw, die voor een groot deel geheel uit brandde. De nieuwe vleugel liep ondanks de ongunstige wind weinig schade op. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kort sluiting. Foto: twee paters bekijken de ravage in de keuken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Charles Baudelaire: Een avond, toen de ziel der wijn zong in de flessen. (In Les Fleurs du Mal; l'Ame du vin). Zij speelden met ontstekingspijp van landmijn Twee kinderen zijn Zaterdagavond ernstig gewond, doordat zij een ontstekingspijp van een landmijn tot ontploffing hebben ge bracht. De kinderen zijn opgenomen in het ziekenhuis te Dirksland. Het ergste gevaar is thans geweken. De rijkspolitie te Middel- harnis heeft de bewoners er opmerkzaam op gemaakt, dat dit ongeval is veroorzaakt door het spelen met een op zichzelf niet zo ge vaarlijk uitziende ontstekingspijp van een Duitse landmijn. Deze pijp is ongeveer 7 centimeter lang. De grootste doorsnede is 3 centimeter. Op het eerste gezicht lijkt het geheel op de zekeringen voor de electrici- teitsmeter. Aan de bovenzijde bevindt zich een klein koperen knopje, aan de onderzijde steekt een koperen pen uit. Veelal is het metaal sterk geoxydeerd. Waarschijnlijk is het voorwerp, waarmee Zaterdag het ongeluk is gebeurd, verloren bij het transport van oude metalen door opkopers. De Nederlandse regering heeft zich van daag met een memorandum tot de bij de Raad van Europa aangesloten regeringen gewend met een voorstel tot leniging van de nood der Europese vluchtelingen, die merendeels in West-Duitse en Oostenrijkse kampen verblijven. Zij wil fondsen stich ten waaruit de middelen tot deze leniging moeten worden geput. Ondanks UNO-bemoeiïngen en een her haald beroep op het wereldgeweten is ge bleken dat het probleem der internationale vluchtelingen allerminst was opgelost en \nao™mes* ar'Jan dat nog honderdduizenden van hen geheel de conferentie. Deze zal volgens de huidige afhaTI,£,Hlr vSn international,» h,,in m stand van zaken beperkt blijven tot negen delegaties: de Grote Vier, China, de drie verbonden staten van Indochina en Viet minh. Maar er is nog sprake van, dat de drie verbonden staten een gezamenlijke delegatie zullen hebben, zulks om te voor komen dat de communisten uit protest tegen een al te „zware" numerieke ver tegenwoordiging van de anti-communisti sche landen, zouden aandringen op het uit nodigen van andere Aziatische staten. De Nederlandse minister mr. J. M. A. H. Luns, die per auto in Genève is aange komen, heeft Zondag in de kathedraal van afhankelijk van internationale hulp in Europa verblijven. Voor stumperds In deze groep zijn twee categorieën dui delijk te onderscheiden. In de eerste plaats bestaat er nog een groot aantal „moeilijke gevallen", bestaande uit zieken, onvolwaar- digen, ouden van dagen, enzovoort, die blij vend zullen moeten verzorgd worden in inrichtingen en tehuizen. De kosten voor hun blijvende verzorging worden door des kundigen geschat op gemiddeld 500 dollar per hoofd. Aangezien het hier om ongeveer 10.000 gevallen gaat, is voor een blijvende 18.00 uur: 18.45 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: WEST 19.20 uur: 19.30 uur: 19.35 uur: 19.25 uur: 20.00 uur: NOORD 19.00 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: OOST 18.15 uur: Vlag halfstok. Herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk. Vertrek voor stille tocht van Oude Groenmarkt naar monument aan de Dreef. Twee minuten stilte bij het monument. Stille tocht van Verenigingsgebouw in Kamerlingh Onnesstraat naar monument aan de Westergracht. Tocht van Van Oosten de Bruynstraat hoek Pijlslaan. Tocht van Hasselaersplein. Tocht van Theemsplein. Twee minuten stilte bij het monument. Herdenkingsdienst in de Immanuëlkerk. Vertrek van de stille tochten van Floresstraat en Muiderslotweg naar fusilladeplaats Jan Gijzenbrug. Twee minuten stilte, aflossing van de wacht. Vertrek voor stille tocht van de Amsterdamse Poort, eerst naar' Grote Kerk, daarna naar monument op de Dreef. 18.00 uur: 19.45 uur: 20.50 uur: Vlag halfstok. Wijdingsbijeenkomsten in de Rooms Katholieke kerken aan de Herenweg en het Valkenburgerplein, de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan, de Nederlands Hervormde kerk aan het Wilhel- minaplein en het Gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Postlaan. Stille tocht naar monument op de Vrijheidsdreef; opstellen op Heemsteedse Dreef. 18.00 uur: Bijeenkomst in garage van Publieke Werken, Brouwerskolkweg, Overveen. 18.55 uur: Vertrek stille tocht van Brouwerskolkweg. 20.00 uur: Bijeenkomst op de erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. oplossing een fonds nodig ter waarde van ongeveer 5 millioen dollar. Daarnaast zijn in Europa nog enige hon derdduizenden de jure of de facto staatloze vluchtelingen, die in staat zijn te werken en in het arbeidsproces moeten worden op genomen. Emigratie biedt voor deze gröëp weinig vooruitzichten, omdat zij hetzij door onvoldoende vakbekwaamheid, hetzij door de aanwezigheid van één of meer niet voor arbeid geschikte gezinsleden door de'over zeese landen worden geweigerd. Deze men sen zullen moeten worden tewerk gesteld in Europa en wel vermoedelijk voorname lijk in de landen waar zij zich thans be vinden. 190.000 van hen leven nog in kam pen, vele honderdduizenden wonen bij anderen in. In de afgelopen jaren heeft H. M. de Koningin der Nederlanden tot twee keer toe een brief gezonden aan de President van de Verenigde Staten over het lot der vluchtelingen, waarin Zij uitdrukking heeft gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke in Nederland voor dit vraagstuk bestaat. In aansluiting hierop wendt de Nederlandse regering zich thans tot de Raad van Europa met het voorstel, dat de Europese landen terstond een fonds bijeenbrengen ter waar de van 5 millioen dollar voor de „stum perds" onder de vluchtelingen. De Neder landse Regering is bereid als haar aandeel in deze gemeenschappelijke daad 4 van deze som voor haar rekening te nemen en nog in de loop van dit jaar behoudens goedkeuring van het parlement te stor ten in het noodfonds van de Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen. Voor staatlozen Tevens stelt de Nederlandse regering voor, dat het Comité van Ministers in be ginsel besluit de regeringen der staten leden aan te bevelen mede-te werken aan pogingen om in de komende vijf jaar een fonds ter waarde van ongeveer 12 millioen dollar (in Europese valuta) samen te bren gen, waaruit leningen zouden kunnen wor den verstrekt ten behoeve van de tweede categorie vluchtelingen. De regering zou het op prijs stellen, in dien de beide door haar voorgestelde initia tieven op de agenda van het Comité van Ministers zouden kunnen worden geplaatst. Zij hoopt dat haar voorstel weerklank zal vinden bij de andere leden van de Raad van Europa. BUENOS AIRES. (Reuter). President Juan Perón heeft Vrijdag in zijn jaarlijkse toespraak tot het Congres gezegd, dat het tijd wordt „de zogenaamde persoonlijke re gering van Perón te veranderen in de re gering door het Argentijnse volk". Perón zei tevens, dat hij geen verhaal zou zoeken voor persoonlijke beledigingen door oppositieleden gedurende de vekiezings- campagne. „Laster en beledigingen aan het adres van de president van het land, in stellingen en de staat vertegenwoordigen- den ambtenaren" zouden echter niet onge straft worden gelaten. De president deelde mede, dat het aantal ministers'„uit overwegingen van zuinigheid en doeltreffendheid" verminderd zal wor den. TOBROEK (Reuter) Koningin Eli zabeth en de hertog van Edinburgh heb ben zich Zaterdag bij hun kinderen, prins Charles en prinses Arme gevoegd, die hen aan boord van het jacht „Britannia" tot Tobroek tegemoet waren gekomen. Het jacht heeft koers gezet naar Malta. Het Spaanse consulaat-generaal te Gi braltar is Vrijdag gesloten ten einde een „onhoffelijkheid" jegens koningin Eliza beth bij haar voorgenomen bezoek aan de vesting op 10 en 11 Mei te vermijden. Tevoren had een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld, dat de Spaanse consul- generaal geen eer aan de Britse vorstin zou kunnen bewijzen, omdat Spanje in het bezoek aan Gibraltar, dat het nog steeds als Spaans grondgebied beschouwt, een „belediging" aan zijn adres ziet. De consul-generaal is naar Lissabon overgeplaatst Het archief is naar Spanje overgebracht. De „Britannia" heden te Valetta op Malta aangekomen. Vrijdag wórdt de reis voortgezet naar Gibraltar. BURLINGTON. (Reuter). Senator Jo seph McCarthy heeft Zaterdag in een toe spraak te Burlington in de Amerikaanse staat Wisconsin verklaard, dat „onze grote bondgenoot" Groot-Brittannië de commu nistische landen heeft meegedeeld, dat het bereid is rubber, textiel en machines te le veren, die volgens de Amerikanen „strate gische oorlogsmaterialen" zijn. Deze ver zachting van de beperkingen op de handel met communistische staten ..diende alle Amerikanen woedend te maken", aldus de senator. Hij voegde hieraan toe, dat de kiezers bij de Congresverkiezingen in de komende herfst het aan alle candidaten duidelijk moesten maken, dat zolang de communisten in hun met bloed bevlekte keikers een en kele man in Amerikaans uniform gevangen houden, het Amerikaanse volk geen cent zal sturen aan geallieerden, die meedelen strategische goederen naar de vijand te zullen zenden. LAUSANNE (Reuter. Het dagelijks bestuur van de liberale internationale heeft een bijeenkomst van drie dagen te Lau sanne besloten met het aanvaarden van een resolutie, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de waterstofbom wellicht de vrede kan brengen. Het bestuur zegt kennis te hebben ge nomen van de vele oproepen om de H- bom te verbieden, doch het verklaart met nadruk, dat ongelukkigerwijze geen nuttig doel kan worden gediend door het staken van de gewraakte proeven door de „vrije wereld", zolang dergelijke proeven in de Sovjet-Unie worden voortgezet. Het be stuur komt tot de slotsom, dat de H-bom weliswaar slechts tijdelijk een oorlog kan voorkomen door haar afschrikwekkende invloed op de regeringen, maar dat zij door haar invloed op de openbare mening wellicht kan bijdragen tot het tot stand komen van de eenheid van de „vrije vol keren" en tenslotte tot het bereiken van een toestand, waarin de internationale verhoudingen door het recht worden be heerst, een toestand, waarop vrijheid en vrede moeten zijn gebaseerd. Van de acht landen die op de conferen tie waren vertegenwoordigd Groot- Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Bel gië, Zwitserland, Denemarken, Zweden en Canada onthielden alleen de Belgen zich van stemming, omdat zij het met de bewoordingen van de resolutie niet eens waren. LONDEN (AFP). Een H-bom van een geheel nieuw type wordt, aldus meldt het Britse blad „Daily Express" heden op het ogenblik in Groot-Brittannië vervaardigd. Deze nieuwe Britse bom zou veel eenvou diger en minder kostbaar zijn dan de Amerikaanse. Als uitvinder van de nieuwe wijze van vervaardiging wordt Sir William Penny genoemd, die de leiding had bij de Britse atoomproeven in Australië. SPRINGFIELD (Reuter). De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Ridg- way, heeft te Springfield in de staat Mis souri in een toespraak tot reserve-officie ren verklaard, dat het nieuwe atoomkanon van het leger atoomgranaten kan afschie ten, die vrijwel dezelfde vernietigende uit werking hebben als de bom, die in 1954 op Hirosjima werd geworpen. LONDEN (Reuter) Millioenen arbei ders in deg ehele wereld hebben 1 Mei met optochten en betogingen gevierd. In de communistische landen werden de traditio nele militaire parades gehouden. In Moskou trok over het Rode Plein een optocht voorbij, die vijf uur en 46 minuten duurde. De optocht werd voornamelijk door burgers gehouden, die spandoeken droegen, waarin gevraagd werd om meer land in cultuur te brengen en meer verbruiksgoe- deren te produceren. Het voorbijtrekken van troepen nam slechts 23 minutèn in beslag. Een nieuwe grote straalbommen- werper en 13 nieuwe typen tweemotorige straaljagers met naar achteren gerichte vleugels waren tussen de 175 vliegtuigen, die gedurende de parade voorbij vlogen. Maarschalk Boelganin, de Russische mi nister van Defensie, zeide in een toespraak van de graftombe van Lenin en Stalin af, dat het de voornaamste taak van de rege ring is „een nieuwe oorlog te verhinderen en normale betrekkingen met alle landen te onderhouden". Hij sprak slechts van de „imperialistische reactie" en noemde geen buitenlandse mogendheden met naam. Een groep fabrieksarbeiders liet een duif los, die achter Malenkov op het mausoleum neerstreek. In Belgrado reden in de militaire parade Shermanr,- en Pattontanks van Amerikaans fabrikaat zij aan zij met Russische tanks van het. type T-34. In optochten in Boedapest werden twee millioen bloemen mee gedragen. Te Rome stonden de vervoersmiddelen, waarender ook taxi's stil. Onder commu nistische leiding staande spoorwegemployés veroorzaakten een vertraging van tien mi nuten in het vertrek der treinen, omdat de regering hun niet toestond openbare ge bouwen voor hun bijeenkomsten te gebrui ken. Verscheidene duizenden mensen kwamen bijeen in het bos van Vincennes aan de buitenkant van Parijs, omdat de regering de traditionele communistische optocht door Oost-Parijs verboden nad uit vrees voor wanordelijkheden. Sterke afdelingen bewapende politie en republikeinse garde waren in de omgeving gestationneerd, maai er zijn geen incidenten voorgekomen. Een comité van bannelingen uit acht vazalstaten der Sovjet-Unie heeft te New- York een manifest uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de vrije arbeiders de tra ditie van de Mei-viering, welke de Sovjet- Unie nu grotendeels aan zich heeft getrok ken, moeten hoog houden. „Terwijl de één Mei-dag 65 jaar geleden voor het eerst en wel' in cle Verenigde Staten, werd gevierd, hebben de communisten hiervan een ver toning gemaakt, waarbij slaven-arbeiders gedwongen worden voor hun meester-sla- vendriivers te paraderen", aldus onder meer het manifest De gevangenhouding van de ex-voogdes van Anneke Beekman, mevrouw G. M. L. van M. uit Hilversum, is door de Amster damse rechtbank verlengd tot 31 Mei. Zij was op 22 Maart aangehouden. (van hedenmorgen 7 uur) Of S i ■o-g *1 X - u' 2 E jnestand ft U r« u Is X SS Stockholm, geheel bew O 4 13 0.1 Oslo geheel bew. NO 8 13 0 Kopenhagen regen ZO 6 13 0.3 Amsterdam regen ZZO 14 13 4 Londen regenbui w 6 8 8 Luxemburg licht bew. ZZO 5 13 5 Parijs regen zw 8 15 2 Bordeaux onweer WNW 2 14 6 Grenoble zwaar bew NW 6 21 0.6 Nice zwaar bew NNW 2 17 0.4 Genève zwaar bew Z 3 18 5 Ziirich geheel bew zo 1 19 3 Locarno regen N 1 11 13 Berlijn zwaar bew w 2 22 3 Frankfort half bew. z 2 18 1 München regen windstil 19 9 Wenen zwaar bew. W 6 21 0 Innsbruck regen windstil 19 7 Rome zwaar bew ZO 16 20 0.4 Ajaccio zwaar bew. zzw 8 18 20 Mallorca zwaar bew NW 4 23 0 Neerslag laatste 24 uui KOUD EN BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige mogelijk met ha gel of onweer. Matige tot krachtige wind geleidelijk ruimend naar West of Noordwest. Koud weer. 4 Mei Zon op 5.06 uur. onder 20.08 uur. Maan op 5.34 uur. onder 23.03 uur. Maanstanden 9 Mei 19.17 uur: Eerste kwartier 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 Mei Hoog water 3 39 en 16 02 uur. Laag water 11 41 en uur. Dinsdag 4 Mei Hoog water 4.22 en 16 48 uur. Laag water: 0.05 en 12.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1