Zes gezinnen in Montfort dakloos door brand Wereldnieuws Haarlemse politie ondervindt belangeloos veel medewerking PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST Bos- en heidebranden in Drente en Noord-Brabant De radio geeft Dinsdag Hangende kwestie MAANDAG 3 MEI 1954 2 N. v. SCHAGEN en Zn. ooooooooooooooooooooooo Heringa Wathrich Rode Kruis zendt dekens naar Griekenland Arrestaties in Casablanca na moordaanslagen Egyptische Revolutionnaire Raad gezuiverd Afscheid bij de KLM Circus Mullens komt naar Haarlem Het Rotterdams Ballet Ensemble opgeheven William Pont stoot bedrijf in Suriname af Nationale programma's voor radio op 4 en 5 Mei Danktelegram van Deens Koninklijk Paar Indonesisch parlementslid in arrest bendelid? Verdwijnen van Jaapje Klerk Dordtse loods verdronk bij vergaan van lichter Verbod op Nederlands volkslied in Indonesië Dr. K. H. E. Gravemeyer terug uit Zuid-Afrika Treinen staan twee minuten stil J Aardbeving in Griekenland eiste 28 doden Aan Deense verdediging ontbreekt nog van alles Kerkelijk Nieuws Noodweer eist 13 doden in de Verenigde Staten och ió het zo Oneindig veel priem getallen VJ Zondag zijn door nog onbekende oorzaak te Montfort bij Roermond zes arbeiders woningen tot de grond toe afgebrand. Het waren de eerste noodwoningen, die in het door de oorlog zwaar getroffen Montfort na de bevrijding gebouwd werden. De hui zen waren opgetrokken van stenen, afkom stig van het vliegveld Venlo en waren wegens de toenmalige schaarste aan mate rialen met stro gedekt. Dit zeer brandbare materiaal vatte Zondagochtend door nog onopgehelderde oorzaak vlam en in een ommezien stonden de zes woningen in lichtelaaie. De meeste bewoners waren toen ter kerke. Van het huisraad en de verdere inboe dels kon niets gered worden. Vier van de zes huizen werden door mijnwerkersgezin nen bewoond. Slechts één gezin was niet verzekerd. Brandweer te laat gewaarschuwd In het St. Dominieuscollege te Neerbosch bij Nijmegen is Zondagavond omstreeks kwart over elf brand uitgebroken. De brand werd geconstateerd door om wonenden, die op circa tien minuten af stand van het college wonen. Deze hebben eerst het college gewaarschuwd, hetgeen uiteraard met tijdverlies gepaard ging, zo dat de brandweer pas na ettelijke minuten door de leiding van het college kon wor den gealarmeerd. De bewoners hebben in afwachting van haar komst vergeefs ge tracht de brand met eigen middelen te be strijden. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Bos- en heidebranden Een hardnekkige brand heeft gewoed in het heide- en bossengebied tussen Heeze en Mierlo. Nadat reeds enkele dagen brandjes het heidegebied van Heeze hadden geteis terd, sloeg het vuur over naar een complex bossen op Mierlo's gebied. Het nam weldra zulk een omvang aan, dat de ploegen van de bosbrandweer machteloos stonden. Er werd assistentie ingeroepen van de brandweren van Mierlo, Helmond, Some ren, Gemert, Geldrop, Eindhoven en Heeze. Ook kwam een peloton militairen van de kaderschool uit Weert te hulp. Ternauwernood konden twee boerderijen worden gered. Naar schatting werden 50 hectare bos en heide een prooi der vlam men. Daarbij waren enkele tientallen hec tare jonge dennenaanplant en middel zware dennenbossen van de gemeente Mierlo en van een houthandel uit Helmond. Ook in Drente langs de weg van Spier naar Wijster in de gemeente Beilen heeft een heidebrand gewoed, nadat in de kurk droge heide een vuurtje was gestookt. De Beiier brandweer, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, begon het vuur met enige stralen water uit een nabijgelegen ven te bestrijden. De brandweer uit Assen werd te hulp geroepen en nadat men gezamenlijk enige uren had gewerkt, was men de brand meester. Inmiddels waren zeven hectaren bos en heide in vlammen opgegaan. Toen de Asser brandweer naar de Drentse hoofdstad terugkeerde, zagen de manschappen rook in de buurt van het woonoord Schattenberg in de gemeente Westerbork. Het bleek, dat de brandweer van Westerbork hier bezig was een bos brand te bestrijden. Met de hulp van de Asser brandweer was men het vuur spoedig meester. Hier gingen drie hectaren bos en heide verloren. ADVERTENTIE Gierstraat 40-42 - Haarlem Tel. 17768 ADVERTENTIE HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft, hulp toegezegd aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in centraal-Griekeraland. Met het s.s. „Bo reas" van de K.N.S.M. zullen op 6 Mei uit Rotterdam naar Griekenland worden ver scheept 2000 lakens, 2000 babylakens, 1000 slopen, 1000 babyslopen, 500 babydekens, 250 gestikte dekens, 750 tweepersoons ge stikte dekens, 3000 half wollen dekens voor één persoon, en 2000 tweepersoons half wollen dekens. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor-de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieu-ws. 13.45 Platen. 14.00 Omroeporkest en soliste. 14.05 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Nieuws. Nationaal pro gramma. 18.00 Toespraak 18.10 Voordracht, altviool en piano. 18.20 Herdenkingsbijeen komst. 18.50 Radio Philharmonisch orkest. 19.05 Voordracht. 19.10 Radio Philharmonisch orkest. 19.30 Reportage. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.03 Kamerorkest. 20.15 Nieuws. 20.23 Toespraak door mr. J. W. Beyen. 20.30 Herdenkingsconcert. 20.45 Viool, gamba en clavecimbel. 21.00 Omroep-orkest. 21.20 Kan een haan een ei leggen? 21.35 Bariton en piano. 22.05 Paedagogische causerie. 22.20 Viool en clavecimbel. 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Omroep-orkest. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Amuse mentsmuziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie met muziek. 14.30 Platen, 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Nieuws. 18.00 Nationaal programma: Zie Hilversum I. 20.15 Nieuws. 20.20 Koorconcert. 20.50 Beschouwing over de Conferentie te Genève. 20.55 De Burge meester, hoorspel. 22.25 Pianorecital. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 1.45 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Beroepsbelangen van de Middenstand. 20.00 Verzoekprogram ma voor de vrouw. 21.00 Zang en piano. 21.30 Platen. 21.40 Zang en piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 22,55-23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.>» CASABLANCA (A.F.P./Reuter) De Marokkaanse politie van Casablanca heeft naar aanleiding van de jongste moord aanslagen door verzetsstrijders sinds Za terdag 300 personen aangehouden, die zich niet voldoende konden legitimeren. Na een nader onderzoek zullen de arrestanten zich voor de rechter moeten verantwoorden of naar hun dorp worden teruggestuurd. Bij een serie aanslagen in Casablanca zijn Vrijdag drie blanken onder wie een Franse soldaat en een 14-jarige jongen, om het leven gekomen. Majoor Mohieddin uitgestoten? CAIRO (AFP) Volgens berichten in de Egyptische pers maakt majoor Chaled Mohieddin. een neef van de huidige Egyp tische minister van Binnenlandse Zaken, Zakaria Mohieddin, geen deel meer uit van de Revolutionnaire Raad. De betrokkene maakt sinds verscheidene weken een „stu diereis" door Europa. Majoor Mohieddin heeft een belangrijke raai Naguib, nadat deze op 25 Februari raai Naguib, nadat dez eop 25 Feoruari „zijn ontslag had genomen". Mohieddin was het niet eens met de andere leden van de Revolutionnaire Raad, toen deze be sloten om de militaire dictatuur te ver lengen. Negen officieren van zijn cavalerie-af- deling, die met hem geijverd hebben voor Naguib, zijn enige dagen geleden gear resteerd op beschuldiging van het smeden van een communistisch complot. Reeds bij het begin van de actie der officieren, welke leidde tot het afzetten van koning Faroek, nam majoor Mohieddin een be langrijke plaats in. Hij was een van de eerste officieren, die tijdens de Palestijnse oorlog door de huidige premier, Nasser, voor het verzet werden gewonnen. Van officiële zijde is niets over de po sitie van de majoor bekend gemaakt. Na een kwart eeuw trouwe dienst heeft een der eerste KLM-viiegers de 50-jarige Willem C. van Veenendaal, zijn functie neergelegd. Hij wordt hoofd van de voor lichtingsdienst bij de Koninklijke Lucht macht. De korte plechtigheid in het operations- gebouw voor dit afscheid werd gecombi neerd met de huldiging van twee jubila rissen, van wie Wim van Veenendaal er één was. De andere was zijn collega-vlie ger G. van Messel, die eveneens precies 25 jaar geleden bij de KLM in dienst kwam. Feitelijk zou er nog een derde jubilaris moeten zijn, doch die schitterde door af wezigheid: G. J. te Roller, oud-vlieger, thans vertegenv/oordiger van de KLM in Nieuw Guinea. Van Zaterdag 8 Mei tot en met Woensdag 12 Mei zal het circus Jos Mullens op het Phoenixterrein in Haarlem in een 92 meter lange tent een aantal voorstellingen ver zorgen. De paardennummers nemen een belangrijk deel van het programma in, doch ook de sensatieliefhebbers zullen niet worden vergeten. Wegens uitblijven van de verwachte fi nanciële steun heeft Netty van der Valk moeten besluiten haar in 1953 als beroeps gezelschap geconstitueerd Rotterdams Bal let Ensemble te ontbinden. In het verslag over 1953 van de N.V. Houthandel voorheen William Pont con stateert de directie dat tegenover het hoge prijspeil in Noord-Europa de centraal- Europese prijzen zoveel lager liggen dat een belangrijke verschuiving van het ge bruik ten gunste van voornamelijk Oos tenrijks hout optrad. De Scandinavische en Russische verkopers schenken aan deze toenemende concurrentie vooralsnog wei nig aandacht. Hoewel het veelal moeilijk was om voor de Noord-Europese kwaliteiten redelijke marges te bedingen, is een bevredigend resultaat bereikt. Dit veroorlooft de direc tie een voorziening te treffen voor verlies op het Surinaamse bedrijf, dat zal worden afgestoten. De uitkomsten van dit filiaal stellen steeds teleur en de perspectieven zijn dubieus. In de vooravond van 4 Mei zal over de beide radiozenders in een nationaal pro gramma de dodenherdenking worden uit gezonden. Dit programma opent om zes uur met een toespraak door mr. G. J. van Heuven Goedhart en met het voordragen van het gedicht van Jan Campert „De Achttien Doden". Vervolgens zullen ge deelten worden uitgezonden van de des middags in de Ridderzaal te 's Gravenhage gehouden officiële herdenkingsbijeenkomst, waarin zullen spreken mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en opper rabbijn J. Tal van de Nederlandse Israelie- tische Hoofd-Synagoge te Amsterdam. Na een muzikaal tussenspel zal een reportage- tocht volgen langs verscheidene plaatsen, waar Nederland die dag zijn doden her denkt. Het nationaal programma op de bevrij dingsdag begint eveneens om zes uur. Het bevat de uitzending van de bijeenkomst „Vernedering, volharding, victorie", die ter herdenking van de bevrijding in de Grote Kerk te Alkmaar wordt gehouden. Hier spreken ds. J. C. Koningsberger, pater G. Lohuis en prof. dr. G. Stuiveling. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door een groot omroepkoor, de koninklijke militaire kapel en Piet Kee aan het orgel. Het hoog tepunt van het avondprogramma vormt ook ditmaal het traditionele „elf drop pings", waarin ter herinnering aan de voedseldroppings van 1945 drie vliegtui gen met reporters aan boord boven alle elf provincies verlichte parachutes zullen uitwerpen. De vinders van de para chutes zullen prijzen ontvangen. C*XOOOOOOOCOC)CXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOCiOOOOOOCOOOOOOOO(X>OCX3G Zowel Zaterdag- als Zondagmiddag heb ben de Zandvoortse raadsleden „in hoger sferen" vertoefd, door een vlucht per helicopter boven Zandvoort en een re tourvlucht naar de Keukenhof in Lisse te maken. Doel van deze vluchten was, de raadsleden vanuit de lucht de moge lijkheden te tonen voor uitbreiding van het dorp. De vlucht werd Zaterdagmid dag meegemaakt door burgemeester mr. H. M. van F enema. Zondagmiddag door de directeur van Publieke Werken, de heer M. Deutekom, die beiden de raads leden over de uitbreidingsmogelijkhe den tijdens de vlucht inlichtte. Na af loop van beide vluchten verklaar dev.,- allen zich enthousiast over hetgeen men, had gezien. De heer E. Slagveld merkte spontaan op: „Nóóit heb ik geweten, dat Zandvoort uit de lucht zó mooi kon zijn". Ook de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman, maakte Zater- iagmiddag de trip mee. OOCOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOObC Het Deense Koninklijk Paar heeft aan Koningin Juliana en Prins Bernhard in een telegram zijn dank betuigd „voor de drie onvergetelijke dagen, die wij in uw prach tig land hebben doorgebracht. De vriende lijkheid van het Nederlandse volk zullen ons altijd in dierbare herinnering blijven". De Koningin en de Prins hebben daarop telegrafisch geantwoord: „Wij waren zeer gelukkig U hier bij ons te hebben en U iets van ons land te laten zien. Een bezoek als het Uwe sterkt blijvend de vriendschap tussen onze volkeren. Wilt U onze beste wensen aanvaarden voor U en Uw gezin en voor Uw bewonderenswaardig volk". DJAKARTA (Aneta) Het parlements lid Sidik Kertapati is door de militaire po litie in Djakarta gearresteerd en naar Bandoeng overgebracht. Dit blijkt uit een mededeling van de voorzitter van het par lement, Sartono. Deze mededeling werd later aangevuld door een verklaring van het plaatselijke militaire commando van Djakarta. Sidik Kertapati is lid van de progressieve fractie, die de regering steunt. Een officiële mededeling over de reden van deze arrestatie ontbreekt, tot dusver, doch het blad „Indonesia Raya" meldt, dat het Indonesische leger bewijzen had verzameld, dat Sidik Kertapati contact onderhield met benden en zelfs bendeleider zou zijn van de „Bamboe Roentjing" op West-Java. Velen in den lande zijn begaan met het lot. van de ouders van de vierjarige Jaapje Klerk, die zoals bekend op Paasmiddag uit Haarlem verdween. Dat blijkt al reeds uit de'vele „aanwijzingen", die zijn binnenge komen en die voor zover zij serieus lijken, zo nauwkeurig mogelijk worden onder zocht. Dit geeft de politie, die haar crimi nele dienst inschakelde en van het geval melding maakte in een buitengewoon op sporingsblad, heel wat werk. Een Rotterdamse huisvader, die vier kin deren heeft, heeft meegedeeld, dat hij gaarne h'onderd gulden zou beschikbaar stellen voor degene, die aanwijzingen geeft, welke leiden tot opsporing van het kind. Hij ging hierbij uit van de gedachte, dat anderen wellicht zijn initiatief zouden willen volgen en het uitloven van een flink bedrag velen zou stimuleren om hun ogen goed de kost te geven. Wellicht ook, zo meent hij, zou een geldsbedrag misschien de tong(en) kunnen losmaken van die gene^) in binnen- of buitenland, die mogelijk van de ontvoering en de eventuele dader meer afweten. Van de zijde der Haarlemse politie ver namen wij desgevraagd, dat men met erkentelijkheid overigens voor de goede bedoelingen van de voorsteller, de tijd nog niet rijp acht om eventueel op een derge lijke suggestie in te gaan. In de eerste plaats is de medewerking, v/elke men op het ogenblik belangeloos levert nu reeds buitengewoon groot. Zou men op dit initiatief ingaan, dan bestaat de mogelijkheid, dat men overstelpt wordt met „aanwijzingen", die van generlei waarde blijken te zijn, hetgeen het onderzoek alleen maar kan bemoeilijken. Voorts acht men de tot heden ingekomen aanwijzingen nog niet sterk genoeg om het ANTWERPEN (Belga) De lichter „Corot" van de Compagnie Frangaise Rhe- nane is Zaterdagmiddag in de Schelde ter hoogte van Lillo gezonken. Vier personen kwamen hierbij om het leven, onder wie de Nederlandse Rijnloods Rosa uit Dordrecht. Drie personen werden gered. De „Corot" was op weg van Straatsburg naar Antwer pen met een lading van 450 ton ijzer. DJAKARTA (Aneta). De voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bogor, prof. L. W. Kuilman, heeft in een toe spraak, die hij op Koninginnedag in de sociëteit van Bogor hield, gezegd, dat het i,krachtens een beslissing van het ministe rie van Binnenlandse Zaken niet was toe gestaan op deze dag en op deze plaats het „Wilhelmus" te zingen". Prof. Kuilman achtte het noch de plaats noch zijn taak daarover te discussiëren. Hij beëindigde zijn toespraak met het eiterem van het zesde couplet van het „Wilhelmus". Zijn toespraak, werd in de Indonesische taal beantwoord door de resident van Bo gor, die de Nederlandse gemeenschap te Bogor feliciteerde met de verjaardag van Koningin Juliana. Tot de andere plaatse lijke autoriteiten, die de bijeenkomst bij woonden, behoorden de regent en het hoofd van de politie. Voor deze maatregel van de minister van Binnenlandse Zaken, krachtens welke in derdaad het ten gehore brengen van het Nederlandse volkslied op de Nederlandse nationale feestdag uitsluitend is toegestaan in de ambtswoningen van de Hoge Com missaris en de commissarissen van het Koninkrijk, is door het Hoge Commissa riaat geruime tijd geleden de aandacht van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Republiek Indonesië verzocht. Daarbij werd gewezen op het discrimi nerende karakter van deze maatregel, die alleen ten aanzien van het Nederlandse volkslied werd genomen, zomede op de omstandigheid, dat de Indonesische ge meenschap in Nederland ten aanzien van het „Indonesia Raya" aan generlei bijzon dere beperking is gebonden. De algemeen gedelegeerde van de sy node der Ned. Hervormde Kerk, dr. K. H. E. Gravemeyer, die een jaar in Zuid-Afri- ka heeft doorgebracht om daar de be langen van de Hervormde emigranten te behartigen, is Zaterdag per vliegtuig uit Johannesburg in ons land teruggekeerd. De Nederlandse Spoorwegen hebben we derom bepaald, dat op de nationale her denkingsdag op Dinsdag 4 Mei alle treinen en rangeerdelen op het gehele spoorweg net van 20 tot 20.02 uur zullen stilstaan. 30. In spanning keek de koning toe, hoe de alchemist de inhoud van de fles op het statie-zwaard liet druppelen. „Zal dat brouwsel mijn zwaard werkelijk hard ma ken?", vroeg hij hoopvol. „Gewis, Sire", antwoordde de alchemist vol vertrouwen, „harder dan staal! Geen schild, geen pant ser zal tegen het harde zwaard bestand zijn: het zal er doorgaan als door koeke- deeg! Nog enkele druppelen en....". Hij stokte en staarde verbijsterd naar het wa pen, dat plotseling zo slap als een touwtje was geworden en lodderig in zijn hand bungelde. „Ongelukkige!", kreet de koning, uit zijn troon opverend, „noemt ge DAT harder dan staal?!!" „Ay mij!", mompelde de alchemist, „het verharding s-brouwsel schijnt te zijn verwisseld met het medicijn voor bediende JolliepopTerwijl deze rampzalige gebeurtenis zich in de troon zaal afspeelde, rende Panda met zijn flesje op Jolliepop toe. „Moed, Jolliepop!", riep hij„hier is een medicijn voor je! Laat me je hiermee inwrijven, dan zal die stijve nek van je weer zacht en soepel worden!" element „ontvoering" voorop te stellen met uitsluiting van andere mogelijkheden. Die andere mogelijkheden worden nog steeds naarstig onderzocht en zo is de politie van daag opnieuw met dreggen aan het werk gegaan. Zouden die andere mogelijkheden practisch uitgesloten moeten worden, dan is het van het grootste belang dat men een duidelijk positieve aanwijzing krijgt van iemand, die kan zeggen, dat hij de even tuele ontvoerder met het kind ergens heeft gesignaleerd. Voelt men van politiezijde voorlopig der halve niet voor een ingaan op genoemde suggestie, men wilde niet bij voorbaat uit sluiten dat er over enige tijd nog op wordt ingegaan. ATHENE (Reuter) In een communi qué van de Griekse premier, Alexander Papagos, is Zondag medegedeeld, d'at door de aardbeving, die Vrijdag Thessalië heeft geteisterd en waarbij 28 mensen de dood vonden, ruim 3800 huizen zijn ingestort of op het punt staan in te storten, ruim 1000 huizen licht zijn beschadigd en 19 kenken en vier scholen zijn verwoest. Men vreest, dat het dodental nog zal stijgen. Er liggen 154 gewonden in ziekenhuizen. In sommige gebieden is de volledige schade, aan dor pen toegebracht, nog niet volledig bekend. Zaterdagavond zijn nog vijf bevingen gevoeld. Duizenden daklozen slapen voor hun verwoeste huizen. Zij brachten de der de nacht in tenten of onderkomens, ge bouwd van takken, door. Zelfs in steden, die minder ernstig zijn geteisterd, verkie zen de bewoners buitenshuis te slapen uit angst voor nieuwe aardbevingen. Deze ne men echter af en Zondag deed zich er slechts één voor. Radio-Athene heeft gemeld1, dat spoor lijnen in het door de aardbeving getroffen gebied Zaterdag werden hersteld en de normale dienst werd hervat. 's-GRAVENHAGE. Onmiddellijk na de ra.mp is men begonnen met het uitrei ken van voedsel en dekenpakketten aan de slachtoffers. Aangezien Griekenland een van de 44 landen is, waar de CAIRE-orga- nasatie voorraden heeft opgeslagen, gaat er weinig tijd met vervoer verloren. De pak ketten, die worden uitgereikt, aldus deelt de CAIRE-organisatie in Nederland mede, bevatten spaghetti, bloem, koffie, vlees, melk en suiker en hebben een totaal ge wicht van 13 kg. De waarde van de goede ren bedraagt 38 per paikiket. Ook van Nederlandse zijde kan men aan deze internationale hulpverlening deel nemen. De Caire-missie in ons land, die in Den Haag is gevestigd, belast zich met de inzameling van geiden (Giro 512679). KOPENHAGEN (AFP) Rasmus Han sen, de Deense minister van Defensie heeft Zaterdag in een rede, waarin hij zinspeel de op het feit, dat de leiding van de Deense ■luchtmacht geen maatregelen nam toen in de nacht van 28 op 29 April onbekende vliegtuigen boven Denemarken vlogen, ge zegd, dat maatregelen genomen zouden worden om herhaling van iets dergelijks te voorkomen. De opbouw van de verdediging was in Denemarken niet voltooid. „Het ontbreekt ons nog zo'n beetje aan alles. Wij hebben niet voldoende materieel, niet voldoende radar-posten en bovendien is de oplei ding bij de luchtmacht onvoldoende". Hansen beschuldigde tenslotte de oppositie bladen er van, politieke munt te hebben willen slaan uit het geval van het over vliegen van onbekende vliegtuigen. KIEL (Reuter) West-Duitse vissers uit Toenning in Sleeswijk-Holstein heb ben gemeld, dat zij in de afgelopen dagen verscheidene malen door Westelijke ge allieerde vliegtuigen van onbekende natio naliteit zijn beschoten. Zij hebben de West- Duitse autoriteiten verzocht de kwestie met deze geallieerden op te nemen. Vol gens de vissers deden de incidenten zich voor juist buiten het verboden gebied rondom de eilanden, die door de gealli eerde luchtmacht als oefendoel voor bom bardementen worden gebruikt. Geen van de opvarenden werden gewond, doch de treilers liepen lichte schade op. Aangenomen naar 's-Gravenhage (vac. dr. A. J. Bronkhorst) (toez.) M. C. Koole, thans pred. in wijkgem. 1 aldaar. Bedankt voor Wognum-Zwaag (toez.) P. J. Barnouw, voorganger van de Ned. Prot. Bond te Schiedam. Geref. kerken Bedankt voor Amstelveen W. van Boeijen te Eindhoven. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Leek W. Verwoerd te Ommen. Terugkeer. Koning Leopold, de prinses van Rhéty en prins Albert zullen op 9 Mei te Brussel terugkeren. De koning vertrok eind Februari met zijn echtge note naar Midden-Amerika om een on derzoek in te stellen naar eventuele sporen van de Spaanse ontdekkingsrei ziger Vasco Nunez de Balboa, die in 1513 na een tocht door de landengte van Panama de Stille Oceaan ontdekte. De terugreis gaat via Curasao, vanwaar zij op 8 Mei per KLM naar Europa ver trekken. Billy Graham. De Hongaarse communis ten hebben de Amerikaanse evangelist Billy Graham op de zwarte lijst gezet. Het officiële communistische dagblad in Boedapest, Magyar Nemzet, zeide: „Gra ham is een typische Amerikaanse za kenman. Hij verkoopt vervalste stukjes godsdienst met politieke inhoud." Begrafenis. President Coty, premier La- niel, vooraanstaande ministers en vak bondsleiders hebben Zondag de be grafenis bijgewoond van Léon Jouhaux, de Franse vakverenigingsleider die Woensdag op 74-jarige leeftijd overleed. Hij werd leider van het socialistische vakverbond „Force Ouvrière," toen dit zich na de oorlog van de communisti sche C.G.T. afscheidde. Hoog bezoek. Binnenkort zullen de ko ning van Jordanië, de presidenten van Turkije, Egypte en Indonesië, en de pre miers van Birma en Japan een bezoek brengen aan Pakistan, aldus heeft de Pakistaanse eerste minister Mohammed Ali, Zaterdagavond in een radiorede meegedeeld. Massale aanhouding. Van officiële zijde is in Kenya meegedeeld, dat in de afge lopen week te Nairobi meer dan 15.000 inheemsen zijn aangehouden, die van Mau Mau-activiteit worden verdacht. Eerste audiëntie. Voor het eerst sinds drie maanden heeft Paus Pius XII weer een algemene audiëntie verleend, toen hij Zondag in de Sint Pieter 20.000 Italiaan se schoolkinderen ontving. Ook waren tienduizend pelgrims uit vele landen in de kerk tegenwoordig. De Paus sprak een koi-te rede uit, waarna hij alle aan wezigen zijn apostolische zegen gaf. Nieuwe encycliek. Eind vorige week is een Pauselijke encycliek gepubliceerd, getiteld „De Sacra Virginitate". De La tijnse tekst van deze zendbrief beslaat meer dan twee pagina's van de „Osser- vatore Romano". De encycliek is geda teerd op 25 Maart, de feestavond van de Annunciatie. Zij handelt over het celibaat der priesters en de staat van kuisheid der religieuzen. Tegenover de ten aanzien van dit punt verspreide dwalingen stelt de Paus de leer der kerk. Kleuterschool. De Sjerpa Tensing, die vorig jaar met de Nieuw-Zeelander Sir Edmund Hillary de- Mount Everest heeft bedwongen, zal deze zoimer een speciale cursus aan de Zwitserse Alpi- nistenschool volgen. Met zes andere Sjerpa's is hij uitgenodigd voor een op leiding van drie maanden aan de Alpi- nistenschool te Rosenlaui en het insti tuut voor berggidsen in Wallis. School voor vrijheid. Eind Juli zal in Luik een „school voor de vrijheid" opgericht worden, uitgaande van de Liberale In ternationale én de Europese liberale jeugdbeweging. De leerstof zal hoofd zakelijk betrekking hebben op de „be ginselen van de vrijheid". Ontslagen. De Britse „De Havilland"- vliegtuigfabrieken hebben 800 arbeiders, dat is 55 procent van het totaal aantal werknemers, moeten ontslaan, nu de vervaardiging van „Comet"-passagiers- vliegtuigen, hangende de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak der recente ongelukken met deze toestellen, is gestaakt. Overeenstemming. De Perzische regering en vertegenwoordigers van acht inter nationale oliemaatschappijen zijn elkaar dicht genaderd in hun besprekingen over de toekomst van de voormalige Britse raffinaderij en olievelden van Abadan, aldus is te Teheran bekend ge maakt. De acht oliemaatschappijen heb ben een consortium gevormd., dat de olie op de markt zal brengen, indien d8 onderhandelingen met de Perzische regering slagen. NEW YORK (Reuter/A.F.P.) Stor men en overstromingen hebben in het af gelopen weekeinde de Amerikaanse staten Mississippi en Oklahoma geteisterd, waar door twaalf personen zijn omgekomen, tientallen gewond en grote schade is aan gericht. De sneeuw lag hier en daar in de staten Minnesota, Noord- en Zuid-Dakota en Wis consin twaalf centimeter dik. In de Noor delijke staten vroor het negen graden Cel sius. j Zes Westelijke staten, vooral Texas zijn Vrijdag door zware stormen getroffen. Een persoon kwam om het leven en zeker 56 werden gewond. De schade loopt in de honderdduizenden dollars. Uzult zich herinneren, dat onder priem- getallen worden verstaan de getallen, die behalve door zichzelf, alleen maar door 1 deelbaar zijn. In de wandeling worden ze ook ondeelbare getallen genoemd, en zij hebben zich door alle eeuwen heen in de onverflauwde belangstelling van wiskun digen (en dikwijls ook vele niet-wiskun- digen) mogen verheugen. De belangrijkste vraag was natuurlijk, of er een priemge- tal bestaat dat het grootst van allemaal is en waarboven dus geen enkel ander priemgetal zou kunnen uitkomen. Bestaat er een dergelijk priemgetal, dan zou dit tevens betekenen dat het aantal priemgetallen beperkt is. Immers, het grootste priemgetal moet tevens het laatste zijn, omdat er geen groter bestaat. Maar de bekende Griekse wiskundige Euclides, die omstreeks 300 v. Chr. in Alexandrië woonde en wiens meet kundige stellingen nu, na 2200 jaar, bij vele scholieren nog slapeloze nachten ver oorzaken, diezelfde Euclides wist destijds reeds op elegante wijze aan te tonen dat er geen grootste priemgetal bestaat. Laten we zo redeneerde hij ongeveer eens uitgaan van de veronderstelling dat het aantal priemgetallen eindig is, en dat het grootste priemgetal P is. Dan kun nen we een vermenigvuldiging maken van alle bestaande priemgetallen, en tellen daar 1 bij op; dus: (2 X3X5x7xU X- P) 1. Is dit nieuw gevormde getal nu een priemgetal? „Ja, want na de ling van elk kleiner priemgetal blijft on herroepelijk als rest 1 over". Maar u kunt ook antwoorden: ,JNeen, het nieuwe getal is géén priemgetal, want ons uitgangspunt was dat P het grootste priemgetal was, dus kan er niet een nóg groter priemge tal bestaan". Uit deze tegen strijdigheid volgt, dat we een fout gemaakt hebben bij ons uitgangspunt, t.w. de veron- derstelling dat het aantal priemgetallen eindig is. Wan neer die veronderstelling dus onjuist is, moeten we aannemen dat er oneindig veel priemgetallen zijn, en dat er dus géén grootste priemgetal bestaat. U ziet dat de oude Euclides zich hier be diend heeft van een bewijs uit het onge rijmde, een wapen waarvan wiskundigen gaarne gebruik maken wanneer zij iets niet rechtstreeks kunnen bewijzen. Na het voorgaande belanden we dan als vanzelf bij de vraag die een lezer ons stel de, n.l. „wat is het grootste getal, waarvan men weet, dat het ondeelbaar is?" Daarover morgen H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2