Haarlem kon technisch overwicht niet in zege uitdrukken: 1-1 Spanje schakelde Nederland uit voor de Davis Cup: 4-1 Njord won hoofdnummer Varsity; vier bijnummers voor Triton fó&l fó&l Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick Chaos in Berlijn EHS degradeert bij de derdeklassers Courses op Mere veld Alleen op de laatste dag redelijk tennis Alberto Ascari won de „duizend mijlen" Achterhoede sterkste deel van Haarlem-elftal OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Bloemendaal speelde gelijk met Swift (0-0) Nieuw Europees record bandstoten Hockey Kruize vervangen in Nederlands hockeyteam Skiff-nummer voor Aegir Voor de kinderen Na 139 K.M. per uur Eén dode, vijftien gewonden bij monsterrace NS. rolt plakt brandt FEUILLETON Speciale prijzen in de Tulpen-rallye Boksen Turpin verloor titel door K.O. in eerste ronde Zwemmen W. de Vreng verbeterde record 400 m. vrije slag MAANDAG 3 MEI 1954 Haarlem is er gisteren in de Friese hoofdstad niet in geslaagd het onmiskenbaar technisch overwicht in een overwinning uit te drukken. De oorzaak daarvan ligt in de eerste plaats in het gebrek aan afwerking van de aanvallen, want over het geheel genomen zijn de roodbroeken meer in de aanval geweest dan Leeuwarden. De Haarlemse verdediging heeft uitstekend gewerkt en daardoor de middenlinie voldoende gelegenheid gegeven om de voorhoede bij te staan, maar daar hield het goede spel op. Roozen was als midvoor een goed spelverdeler, maar ook hij hield, evenals zijn medespelers, de combinaties te kort, terwijl bovendien links buiten Groeneveld volkomen uit vorm was. Door dit alles kon de hardwerkende Friese verdediging meestal baas in eigen huis blijven. Ook aan de andere kant was de afwerking van de aanvallen onvoldoen de, maar daar toch meer door de kracht van de Haarlemse verdediging. Stopper De Voogd heeft de Friese midvoor Van der Ley vrijwel steeds weten uit te schakelen en rechtsback Odenthal deed hetzelfde met de linksbuiten. Kuys had wat meer moeite met de Friese rechtsbuiten, maar hij wist er toch in behoorlijke mate toe bij te dragen dat doelman Snijders een rustige middag heeft gehad. Ook de doelman van de thuisclub had het niet zo bijzonder druk. Wel stuwden Boeree en Barends hun voorhoede op, maar Jacob, Boom, Roozen, Brussee en Groeneveld zagen geen kans om daarvan voldoende te profiteren. Groeneveld kreeg een beste gelegenheid om de score te ope nen. maar hij treuzelde te lang, waardoor de Friezen nog konden ingrijpen en even later schrok Brussee van een plotseling op duikende kans zo erg, dat hij miste. Snelle reactie Reeds in de eerste seconden na de rust nam Haarlem de leiding. De Voogd gaf een goedgeplaatste pass door het midden, waar op Roozen snel reageerde en de Friese doelman geen kans gaf (nuléén). Haar lem bleef aanvallend spelen, maar Leeuw arden kon toch diverse malen het spel ver plaatsen en toen Odenthal mistrapte kreeg de midvoor van de gastheren Van der Ley een kans, die hij gebruikte (éénéén). ADVERTENTIE Dnclstraat 39HAarlem - Tel) 1323Ï Chassis verf „Tencopal iwart" Vierdeklassers Voor de Haarlemse vierde klassers brachten de resultaten van Zondag teleur stelling en vreugde. Teleurstelling voor Bloemendaal, dat een punt verspeelde aan Swift, vreugde voor Onze Gezellen, dat van Madjoe wist te winnen en nu met APGS alleen aan de kop gaat. DIO kon het in 4E niet bolwerken tegen De Meteoor, want de Amsterdammers namen met vier-één de punten mee en blij ven VVB dus op de voet volgen. ETO ver loor thuis van BDK. In 4F mag Bloemendaal zijn doelman Cassee danken voor het feit, dat deze een strafschop stopte. Nu bleef het bij een punt loos gelijk spel en dit ene verliespunt kon wel eens beslissend zijn voor de kam pioenskansen. Onze Gezellen deed het beter. Kwam weliswaar met één-nul ach ter te staan, maar won toch nog door doel punten van Verhappen en Sanders met twee-één. Halfweg nam bij DSS een drie-nul voor sprong, doch DSS kon juist nog voor het eindsignaal de eer redden. Een schrale troost overigens, want DSS staat nu onder Halfweg. THB zag kans een vier-één achterstand bij SJC in een vijf-vier overwinning om te zetten en omdat Concordia zijn laatste wed- strijd bij Lisse met vijf-twee verloor, moet THB uit de twee resterende wedstrijden twee punten vergaren om zich veilig te stellen. Onmogelijk lijkt ons dit niet, gezien het uitstekende resultaat van gisteren. De ranglijstjes zien er thans als volgt uit: Het werd daarna een uitermate span nende strijd, waarin Haarlem bleef domi neren maar niet voldoende doortastend heid vertoonde om via open spel de Friese defensie uiteen te spelen. Aan de andere kant gaf ook het voortreffelijk werkende trio Odenthal, De Voogd en Kuys geen kansen meer weg en het bleef in deze spannende, maar toch op matig peil staan de ontmoeting, éénéén. Hetgeen reeds lang dreigde, is deze Zon dag bU de derdeklassers een feit geworden: EHS degradeert. De Haarlemse ploeg op bezoek bij Always Forward verloor deze wedstrijd met één-nul en met nog drie wed strijden te spelen kan EHS het puntenaan- tal van de Hoorners niet meer bereiken. Ripperda moest tegen Kinheim met een vijf-één nederlaag genoegen nemen. Door Maarten nam Ripperda de leiding, waarna Prinsen gelijk maakte. Nadat v. d. Water Kinheim een voorsprong had bezorgd, bood Ripperda weinig tegenstand meer. Prinsen, Donselaar en Van Vuuren voerden de eind stand op tot vijf-één voor de Velsenaren. De wedstrijd tussen de aloude tegenstan ders HBC en TYBB, die voor HBC alleen nog van betekenis was voor het bezetten van de tweede plaats, werd door de Heem- steedse ploeg met twee-nul gewonnen. Vogel scoorde voor de rust en na de her vatting maakte Neeskens de zege voor HBC tot een feit. Zandvoortmeeuwen was niet opgewassen tegen Postduiven, dat in theorie altijd nog een kampioenskans bezit. De rust ging in met één-nul voor Postduiven. In de tweede helft scoorden de gastheren nog driemaal, zodat een vier-nul zege voor de Postduiven hier het resultaat was. Wassenaar, dat van Lugdunum verloor, kon de kampioensvlag niet hijsen en moet nu afwachten wat Post duiven in de nog resterende drie wedstrij den zal presteren. De wedstrijd HillegomVIOS eindigde onbeslist (één-één). Het was- een slechte partij voetbal, waarin beide ploegen diverse scoringskansen ongebruikt lieten. Een kwartier voor het einde gaf Peetoom Hille gom de leiding. Vijf minuten daarna brach ten de Hagenaars de balans in evenwicht en daarbij bleef het. Tijdens het tournooi om het Europese kampioenschap bandstoten heeft de Duit ser Lütgehetman het Europese record voor het hoogste gemiddelde in één partij verbeterd. In zijn partij tegen de Zwitser Mussberger werd door Lütgehetman ge wonnen met 150 punten in 16 beurten, met een gemiddelde van 9.37. Het oude record voor het hoogste gemiddelde in één partij stond sedert Maart 1954 op naam van de Spanjaard Domingo. Paterswoldeprijs (2100 m.): 1. Quick Fire 1.34.7; 2. Quibus 1.34.7; 3. Ready Hollandia G 1.34.1. W. f3,50, PI. f 1,50, f2,10, f 1,40, Gek. f9,60, Cov. f7,50. Nieuw Schoonebeekprys (2100 m.): 1. Nico the Saint 1.30.7; 2. O Mc Gregor 1.31.5; 3. On of Eve 1.32.4. W. f2,80, PI. f 1,20, f2,80, f 1,30, Gek. f 15,70, Cov. f9,80. Ellertsveldprijs (1700 m.): 1. Sir Spencer 1.34; 2. Sunshine 1.38.1; 3. Sita 1.39.4. W. f 1,50, PI. f 1,10, f 1,20, Gek. f2,50, Cov. f3,40. Eeldeprijs (2100 m.): 1. Parrino P 1.33.7; 2. Rudi Trothan 1.34.5; 3. Rève de Sophia 1.34.5. W. f 17,30, PI. f2,60, f 1,40, f 1,70, Gek. f 10,70, Cov. f6.30. Honsreprijs (2140 m.); 1. Quaester 1.32.8; .2 René M 1.33.2; 3. Regina Spencer 1.33.9. W. f3,50, PI. f 1,60, f3, f 1,20, Gek. f 11,30, Cov. f 12,40. Zwinderenprijs (2000 m.): 1. Pelikaan S 1.29.3; 2. Prince Maire 1.31.1; 3. Paul A 1.31.4. W. f 1,40, PI. f 1,30, f2,30, Gek. f6,10, Cov. f4,90. Van Gend- en Loosprys (2200 m.): 1. No- tekraker S 1.28.2; 2. Morning Star 1.29.4; 3. Over Again 1.29.5. W. f5,70, PI. f2,10, f 1,30, Gek. f5,20, Cov. f5,90. - W. f2,80, PI. f 1,40, f5, f3,80, Gek. f 12,50, Cov. f 11,50. Totalisator-omzet f 75.816,50. Het Nederlands hpckeyelflal dat Zondag 9 Mei in Amsterdam tegen de Belgische ploeg zal aantreden is als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam). Achter: Drijver (Togo) en Garrels (HHYC). Midden: Van Dijck (Kampong), Loggere (Laren) en Ancion (Kampong). Voor: Van Beaumont (Togo), Van Heel (HHYC), Hooghiemstra (SCHC), Boerstra (HHYC) en Hillenius (Togo). Reserves: Gouka Nijmegen, Derckx (Venlo), Terlingen (Be Fair), Kruize (HHYC) en J. van Erven Dorens (Baarn). Als aanvoerder zal Loggere fungeren. De Spanjaarden hebben op de tweede dag van de Davis Cupwedstrijd tegen Ne derland tijdens het dubbelspel hun beste spel niet nodig gehad om Nederland met drie gewonnen partijen zonder één Neder landse set-overwinning uit te schakelen voor de tweede ronde. Roemloos is het Davis Cuptournooi 1954 voor Nederland al geëindigd na drie ontmoetingen, waarin van Nederlandse zijde tennis werd gede monstreerd, dat voor een gemiddeld hoof- klasseteam een slechte dag had betekend. Zo mogelijk nog slechter dan de enkelspe len van de eerste dag was het dubbelspel dat Dehnert en Van Meegeren tegen de combinatie Ferrer-Draper uitvochten. Goed beschouwd is „uitvechten" een verkeerde uitdrukking voor het tamme en van fouten wemelende spelletje, dat de beide Hage naars het publiek voorzetten. Weer had Ferrer even nodig om op tem peratuur te komen en ook Dra per kon niet dadelijk tot zijn spel komen. Zo kon Van Meegeren de tweede game met zijn service op love winnen. De Span jaardien trokken, zodra de gelegenheid zich voordeed, over hun servicelijn maar voren, waar zij al da delijk met scorende volleys en smashes van leer trokken. Vain Meegeren en Dehnert bleven met een doorbraak op Draper's slor dige service en fin de viifde game op die van Ferrer een korte tijd het beste van het spel behouden, maar na 4-2 was de koek op en met scherpe volleys op de trage door de windvlagen omgebogen drives scorend, dan weer midden tussen Dehnert en Van Meegeren door. wonnen de Span jaarden dé vier resterende games. Nadat de tweede set met 6-3 door Spanje werd gewonnen leek de derde set al een heel snelle beslissing van de partij en de match te zullen brengen. Binnen een kwar tier was het 0-4. maar weer kwam een in zinking aan Spaanse zijde en met zijn plots uitschietende backhand kon vooral Van Meegeren voor een aantal Nederlandse punten zorgen. Op love zelfs won hij in de zevende game zijn service (3-4). Juichend stortten zich Zondagmiddag vele Leidse studenten in het koude water van het Amsterdam-Rijnkanaal om de Oude Vier van Njord, die het hoofdnummer van de Varsity gewonnen had, te kunnen gelukwensen. Njord boekte hiermede de vijftiende Varsity-overwinning in de reeks van deze jaarlijkse studentenroeiwed- strijden. Heerste er vreugde bij de Leidenaren, verslagenheid was er bij de Amster damse studenten: de Oude Vier van Nereus, die als één der favorieten gold, speelde geen rol van betekenis en werd vierde. Goede tijden zijn er overigens niet gemaakt; een straffe tegenwind maakte dit onmogelijk. Doch al houden we hiermee rekening, dan moeten we toch constateren dat het roeipeil op deze Varsity laag \yas. Een uit zondering hierop vormden de Oude Vier van Njord en de Jonge Acht van Triton. Reeds bij het oproeien der Oude Vieren toonde de Leidse ploeg een betere bootbe- heersing te hebben en beter met het ruwe water overweg te kunnen dan haar mede dingers. Hoe ruw diit water was bleek wel bij het opstellen der ploegen, toen één der boten nagenoeg volgelopen was en leeg- gehoosd moest worden. Vanaf de eerste meter bleek de superiori teit van deze Leidse vier, die fel maar be heerst startte en onmiddellijk een geringe voorsprong nam, d'ie geleidelijk vergroot werd toen de ploeg haar baantempo van 32 slagen per minuut gevonden had. Ondanks hét moeilijke water vertoonde Njord een opmerkelijke eenheid en een levendig rhythme. Nereus bleek deze mid- 4e 4f VVB 20-35 APGS 20-26 de Meteoor 20-33 Onze Gezellen 20-26 ETO 19-23 Bl'daal 20-25 DVAV 18-21 Swift 20-24 NEC 20-21 Aalsmeer 20-21 Waterloo 20-19 St. Pancr. 20-21 DIO 20-18 Animo 20-18 JHK 20-18 SDZ 21-18 DCO 20-15 ASV 20-17 Energia 19-14 Madjoe 19-15 SEMO 20-10 Halfweg 20-15 BDK 20- 9 DSS 20-14 II 4a ASC 22-23 Teylingen 21-21 Lisse 21-34 DOSR 22-20 VVSB 22-28 SJC 22-18 Roodenburg 21-27 Gr. Willem 22-16 Warmunda 21-24 Concordia 22-12 Meerburg 22-24 THB 20-11 Jongens, wat had het die nacht dik gesneeuwd! Toen Rick en Bunkie opstonden en gauw naar het raam. liepen, zagen ze 't al. De daken der huizen en de straten waren helemaal wit. „Fijn, zeg!" juichten ze. „Laten we maar gauw opschieten, dan kunnen .we vóór schooltijd nog wat pret maken!" Ze waren gauw klaar met wassen en aankleden en ook met hun ontbijt schoten ze vlug op. Toen konden ze wat vroeger weg, begrijp je? Buiten liepen ze bijna tot hun enkels in de zachte sneeuw. Zie je, Rickhet is geen natte sneeuw, maar mooi droog! Dan wordt het tenminste niet zo gauw 'n modderpap op straat!" „Ja", gaf Rick toe. „Zo is het net goed. Als we bij school zijn, zullen de andere jongens er ook wel wat vroeger zijn dan anders, dan kunnen we fijn nog wat sneeuwballen!" De hele stad was wit. Er was heel wat sneeuw gevallen! En de geluiden op straat waren nu ineens heel anders dan gewoonlijk. De wagens maakten lang zoveel rumoer niet; dat kwam, doordat de sneeuwlaag alles dempte. Het was nu ook niet zo guur meer; als de sneeuw uit de lucht is losgekomen, wordt de kou meestal wat minder. Rick en Bunkie liepen opgeruimd verder. En toen, bij de hoek van 'n straat.pof!!. daar kreeg Bunkie opeens 'n sneeuwbal tegen zijn hoofd! dag niet de vorm te kunnen bereiken welke zij in de training getoond had. Haar roeien miste de nodige zekerheid en soepelheid. Laga en Aegir hadden dat beslist wèl, en deze ploegen gaven de Leidenaren dan ook nog enige strijd. Vooral Laga bleef hard nekkig bij Njord, maar miste de sprint- capaciteiten om de aanval, die zij op on geveer 1809 meter op Njord inzette, te doen slagen. Zij verkleine de achterstand van anderhalve tot driekwart lengte, maar leverde hierbij toch eigenlijk geen gevaar meer op. Njord liep hierna weer iets uit en finishte met ruim een lengte voor sprong op Laga in de tijd van 11 min. 49.8 sec. Het is zeer jammer diat deze vier na de Varsity niet blijft doorroeien, zij vormde ongetwijfeld de beste ploeg welke we op deze middag te zien kregen. Overige nummers De Jonge Acht, na de Oude Vier het be langrijkste nummer, werd gewonnen door een zeer goede ploeg van Triton. Een rustig roeiende ploeg met goede cadans, die door de acht van Laga nauwelijks bedreigd werd. Verder won Triton nog de Jonge en de Overnaadse Twee en de Lichte Vier. Laga won na zeer harde strijd met Triton en Argo het nummer Overnaadse Vier. Een verrassing was de overwinning van de Aegir-skiffeur Tigchelaar op de Njond-man Brants. De volledige uitslagen luiden: Hoofdnummer Oude Vier: 1. Njord (S. H. M. Vrind (bg); P. L. J. CorneLissen; J. F. van Schaardenburg; Sj. E. Hoekstra (s'l); J. L. v. Ligten (St)11.49.8; 2. Laga; 3. Aegir; 4. Nereus; 5. Argo; 6. Triton. Jonge Vier: 1. Laga (J. H. Kramers (bg); W. Bouwman; H. F. v. Gogh: C. W. Dekker (si); C. J. Joseph (st)), 8.32.2; 2. Aegir, 3. Njord. Jonge Twee: 1. Triton (J. E. Neeb (bg); F. W. Orthel (sl); J. M. C. Paap (st), 9.54.2; 2. Njord. Overnaadse Twee: 1. Triton (J. de Gans (bg); O. v. Geuns (sl); G. Walimga (st)) 9.53.2; 2. Njord. Skiff: 1. Aegir (J. J. Tigchelaar) 9.37.0; 2. Njord. Lichte Vier: 1. Triton (D. Keyser (bg); A. R. Koomen; G. Schenk; I-I. Tulner (sl); C. Dijckmeester (st)), 8.52.4; 2. Nereus; 3. Laga; 4. Argo. Overnaadse Vier: 1. Laga (L. A. Tromp (bg); F. A. v. Hall; E. S. C. Meyerink; H. A. v. d. Stadt (sl); J. K. In 't Veld (st)) 8.32.2; 2. Triton; 3. Argo; 4. Aegir; 5. Njord; 6. Nereus. Jonge Acht: 1. Triton (E. J. v. d. Kuip (bg); J. Kreuze: W. J. v. d. Waal; D. Jet- ses; Th. C. W. Gieling; P. Holle; A. M. ter Haar; T. Quartel (sl); R. M. Lilien (st)) (.27.8; 2. Laga; 3. Nereus; 4. Njord. Draper won zijn service echter vlot en op d'ie van Dehnert kregen de Spanjaarden een matchpoint. Het punt ging verloren, maar op Ferrer's service werd de volgende kans gebruikt. Met 6-4 wonnen zij de derde set. Derde dag Hoe zeer de morele factor op de beide eerste dagen bij het spel van de Nederlan ders een rol heeft gespeeld, kwam pas goed tot uiting op de derde en laatste dag, waar op de laatste enkelspelen werden verwerkt. Bevrijd van de druk van te móéten win nen, speelde zowel Dehnert als Krijt een redelijke partij en laatstgenoemde had in zijn treffen met Draper zelfs zeer sterke momenten. Voor het eerst in de wedstrijd tegen de Spanjaarden werden sets gewon nen en Krijt zorgde met een vier sets-over winning zelfs voor een tegenpunt. Overi- fens zou het tegenover de Spanjaarden on- illijk zijn te veel waarde te hechten aan de prestaties van Krijt en Dehnert. Vóór Dehnert er iets van terecht bracht, had hij tegen de snelle en alles-halende Martinez twee sets verloren. Na 6-3, 6-3 voor Spanje kwam in de derde set het her stel: 6-3 voor Dehnert. Het zelfvertrouwen kwam terug en ineens had Dehnert een verbazingwekkende lengte en vastheid in zijn drives en aan het net gelukte zijn volley. Na een match pun t. te h ebben over leefd op 4-5, kwam hij weer met 5-6 ach ter om daarna met flair eu vaart de set met drie love-games uit te maken, 8-6. Snel ging Martinez na de pauze naar de overwinning. Maar van 0-4 kwam Dehnert terug tot 2-4. Op 2-5 sloeg hij met aces twee matchpunten weg, doch op 3-5 over leefde hij ze niet. Tegenpunt Krijt startte eveneens zwak en weinig overuigend tegen de lefthander Draper, dié voor zijn aanvoerder Fenrer speelde. In een oogwenk stond de Spanjaard met 3-0 voor, maar toen Krijt de zwakke backhand van zijn tegenstander door kreeg en Draper aan het net ondanks zijn even grote snelheid veel begon te missen, begon de Nederlan der'de toon aan te geven. Met sterke ser vice en vaart in zijn diepe drives won hij na 1-4 vijf games achtereen (6-4). Iets te veel risico en iets te weindig be heersing waren oorzaak van de 6-4, waar mee Draper de tweede set won. Daarna bleek de Spanjaard niet meer opgewassen tegen de jagende forehand van zijn tegen stander. Met 6-3 won Krijt de derde set. Met 6-4 in de vierde set bracht hij de partij op zijn naam. Voor de eerste maal heeft wereldkampioen Ascari de Mille Miglia gewonnen, de zware rit van Brescia naar Brescia, over 1597 km., door de Apengnen, langs de Adriatische kust en weer door de bergen van Midden-Italië, van Rome naar Florence en van deze stad met een lus naar Brescia terug. Deze afstand legde Ascari met zyn 3300 cc. Lancia in de tijd van 11 uur 26 minuten 10 seconden af hetgeen een gemiddelde van 139,648 km. per uur betekende. Het record werd overigens niet verbeterd, want Gianni Marzotto liet het vorig jaar met een Ferrari een gemid delde van 142.347 km. per uur noteren. Tussen de 400 en 500 wagens stonden voor deze monsterrace, die natuurlijk in diverse klassen werd gereden, ingeschreven. Vlak voor de start op Zaterdagavond kwam het bericht bij de organisatoren binnen, dat het volgend jaar ook Rusland van de partij zal zijn met drie speciale wagens. De broer van Gianni Marzotto, Vittorio zegevierde in de klasse der sportwagens be neden de 2000 cc. Van de uitvallers noemen wij Gianni Marzotto, Paolo Marzotto (Vitto rio, Gianni en Paolo zijn zonen van de Italiaanse textielmagnaat Gaetano Marzotto), Farina, Castelloti en Valenzano. Zaterdagavond regende het in Brescia en de eersthe berichten maakten melding van gladde wegen, vooral in de bergen, waar de routes bochtig zijn. Farina, de bekende Italiaanse coureur, verongelukte met zijn Ferrari bij het Gardameer, in de omgeving van Peschiera. Zijn wagen botste tegen een boom en werd geheel vernield. Farina kwam er nog al goed af. Hij brak zijn arm en hij liep enkele schaafwonden op. Bij Vicenza viel wederom een ongeluk te noteren. Twee kilometer voorbij Vicenza reed de Citroën, bestuur door de Fransen Pouschol en Saisse tegen een verkeersbprd op.'Pouschol werd op slag gedood en Saisse liep een zware her senschudding op. Bij dit ongeluk werden acht toeschouwers gewond. Nog meer gewonden Via Padua en Rovigo bereikte de deelne mers Ferrara. Een van de deelnemers kwam daar met zijn auto in aanraking met enkele kijkers, die lang de kant van de weg ston den. Drie toeschouwers werden daarbij ge wond; de deelnemer kon later zijn weg ver- Volgen. Inmiddels waren de Italianen Ta- rassa en Bucchi bij Padua van de weg af geraakt. Hun Lancia liep grote schade op, zij zelf werden gewond. De snelheden, vooral van de grote klasse, waren duizelingwekkend. In Verona noteerde men voor Taruffi een gemiddelde van 186,499 km/h, voor Ascari 182,769 km/h en voor Maglioli 182,790 km/h. In de omgeving van Ferrara maakten de Engelsen O'Hara en Major een slippertje, hetgeen de reden was, waarom de Aston Martin van dit tweetal niet meer wenste te starten. De strijd op de laatste honderden kilo meters tussen Bologna en Brescia (over Modena, Parma, Piacenza, Cremona en Man tua) was feller dan ooit. De Lancia van Ascari vocht tegen de Ferrari van Maglioni. terwijl in de klasse tot 2000 cc. Musso met Maserati en Marzotto elkaar op leven en dood bestreden. ADVERTENTIE In de tekening hierboven zitten verschillen. Die te vinden is maar 'n aardigheid, 'n spelletje. Wat géén spel is, maar ernst, is de keuze van het beste vloei bij Uw shag. Bij vloei zijn er 3 belang rijke verschilpunten: de 3 kwa- liteitspunten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Tussen twee haakjes: dit keer zijn er in de tekeningen vier verschil punten. «Mm door Jean Rommart (vertaald uit het Frans) 20) „De toestand is inderdaad niet opwek kend", zei Sauvin, na een korte stilte. „Wat denkt de Baas er van?" Carlo Kersten boog zich naar het oor van Sauvin. En fluisterend zei hij: „Hij denkt aande opvolging". De Chinese Vis moest zich inspannen om een levenloos, uitdrukkingsloos gezicht te bewaren. Hij sloeg zijn oogleden neer om zijn te fel schitterende pupillen te verbergen en knikte peinzend. Tegenover hem deed de ander hetzelfde. Er volgde een tamelijk lange stilte. „Vanzelfsprekend", zei Sauvin tenslotte. „Ik wist overigens helemaal niet, dat de gezondheidstoestand van de Fiihrer zo cri- tiek was. Maar in dat geval moet Himmler natuurlijk de verantwoordelijkheid op zich nemen. Er is geen enkele twijfel dienaan gaande mogelijk". „Toch wel. En wat de Fiihrer betreft vrezen wij het ergste. Die charlatan van een Morrel gaat maar door met Hitier langzaam met zijn vervloekte pillen te ver giftigen! De Baas is nogal ongerust omdat de horoscoop van Hitier voor deze dagen ongunstig is". „Oh ja?" zei Sauvin. De favoriete masseur van Himmler boog zich opnieuw naar voren om nu heel zacht te fluisteren: „De 7e Mei". Hij maakte een snijdende beweging met zijn hand. Sauvin knikte weer eens en antwoordde: „Ja, wat wilt u1 Als er een ongeluk zou gebeuren, zou Himmler chef van het Derde Rijk zijn!" „We moeten het ergste voorzien", zei Carlo, „,en ons niet laten meeslepen door de gebeurtenissen. Juist daarom heeft de Baas u gevraagd ontslag te nemen als chef van de Hitlerjugend en u dringend uit Beieren laten komen! Alle mindere ka meraden, die u hier kunt ontmoeten, zul len denken dat u uit de gratie bent. Ac cepteer hun rouwbeklag schijnheilig of niet en laat hen maar praten!" Sauvin glimlachte en sloeg zijn oogleden goedkeurend neer. „Heeft de Baas vanmorgen over uw ont slag gesproken?" vroeg Carlo nieuwsgie rig. „Neen". „En u ook niet? Hebt u geen verklaring gevraagd?" „Neen", zei Sauvin. „Bravo! Heel sterk! Het verbaast me niet meer Himmler in zo'n vriendelijke bui meer dan mensen, die aan een half woord voldoende hebben. Hij zal u een veel in teressanter baantje geven". „Maar wat?" Opgewonden stond Carlo op en begon in het nauwe vertrek heen en weer te lo pen, terwijl hij zich in de handen wreef. „Wat?" herhaalde de pseudo-Hiokmanm na enkele seconden. „Ik zie werkelijk nie mand buiten Himmler die aanspraak zou kunnen maken op de macht. Sedert de de sertie van Hess heeft niemand zo'n belang rijke rol gespeeld bij Hitier als hij. Hij is hem altijd trouw gebleven! De Führer heeft hem altijd zelfs ten tijde van het officierencomplot, van de aanslag van de 20e Juli „mijn trouwe Heinrich" ge noemd. Goering is uit de gratie, Goebbels is alleen maar een luidspreker, een pro pagandist, een journalist.Speer. „Een saboteurviel Carlo Kersten hem in de rede. „Himmler heeft er bewij zen van! Het enige wat hem nog weer houdt is dat Hitier nog een oude, absurde vriendschap voor Speer voelt". „Juist! Wie dan? Bormann, de Grootvi zier? Hij heeft zich altijd op de achter grond gehoudenEen generaal Doenitz, Kesselring?" „Men zou dat aan de Amerikanen moe ten vragen!" mompelde Kersten. En hij vervolgde: „Het schijnt dat die Himmler verwijten de Joden geliquideerd te hebben!" Sauvin onderdrukte een geweldig ver- De volgende speciale prijzen konden aan het slot van de zesde internationale Tulpen- rallye worden toegekend: Landenwedstryd: 1. Duitsland met Engel (Porsche), Menz (DKW) en Schüter (DKW), tezamen 20 punten (optelling van hun plaat sen in het algemeen klassement). Alle vijf teams van Duitsland hebben de Tulpen- rallye uitgereden. 2. Nederland met Martens (Fiat TV). Langestraat (Dyna Panhard) en Heidendahl (Alfa Romeo) 76 pnt. Vier équipes hebben van Nederland de rit uitgereden. 3. Denemarken met Rottbol Orum (Fiat TV), Olsen (Peugeot) en Andersen (Porsche) te zamen 152 pnt. Drie van de vijf teams heb ben de rit uitgereden. Niet geklasseerd: Engeland en Zwitserland, aangezien van beide landen slechts twea teams de rit hebben uitgereden. Damesteams: 1. Sheila van Dammmevr. Hallmevr. Clarke (GB) met Sunbeam Tal bot. 2. Greta Molander en mevr. Lundberg (Noorw./Zweden) met DKW. Merkenteams: 1. BMW (Duitsland). Clubteams: 1. Automobiel Club von Deutsch- land Frankfurt a. d. Main. Persprijs: 1. Grant (GB) „The Autosport" met Triumph, totaal 27 pnt. 2. Idema (Ned.) „Trouw" met Chevrolet, totaal 39 pnt. Randolph Turpin, de Europese kampioen midden-gewicht heeft zijn titel tijdens een gevecht tegen de Italiaan Tiberio Mi- tri op sensationele wijze verloren. De strijd was bepaald op vijftien ronden. Vijfentwintigduizend toeschouwers waren aanwezig, toen Turpin in de eerste minuut van het gevecht tegen de grond ging door een harde linkse hoek van zijn tegenstan der. Mitri, „de leeuw van Triëst", werd stormachtig toegejuicht, toen hij tot Europees kampioen werd uitgeroepen. Vijf jaar geleden was de Italiaan de titel kwijtgeraakt. Toen Turpin de slag op zijn kaak kreeg, en als een blok op het canvas viel, pro beerde hij bij de achtste tel weer op te staan, maar de Spaanse scheidsrechter was van oordeel, dat Turpin niet in staat was om verder te boksen. Vijftig politieagenten moesten Mitri te hulp komen, toen de ring door supporters van de Italiaan na afloop werd bestormd. Na zijn successen op de 100 en 200 me ter, heeft De Vreng van A.Z. '70 nu ook kans gezien het Nederlands record op de 400 meter vrije slag, dat sedert 10 Januari 1953 met een tijd van 4 min. 47.8 sec. op naam stond van Ten Thije (LZO), met ruim 5 sec. te verbeteren. Deze poging werd gehouden tijdens onderlinge wed strijden van de Amsterdamse zwemclub HDZ in Amsterdam. aangetroffen te hebben. Niets bevalt hein langen con te lachen, maar keek met een geërgerd en ongelovig gezicht: „Hoe is het mogelijk!" „Ja", zei Carlo „Hoe belachelijk het ook moge zijn, het schijnt, dat die domheid hen dwars zit om Himmler te accepteren! U kunt zich indenken, dat de Baas niet wist wat hij hoorde toen men daar een toespeling op maakte! Maar d>e Joden zijn machtig in de Verenigde Staten! Er zal dus onderhandeld moeten worden om dat be zwaar uit de weg te ruimen". „Natuurlijk!" zei Sauvin. „En dat zal vlug moeten gebeuren, want anderen mogen ons niet vóór zijn. Buiten medeweten van de Führer zoekt iedereen hier op het ogenblik contact met Eisen hower". „Door wiens tussenkomst?" „Oh, die ontbreekt helemaal niet! Het Roode Kruis, Zwitserland, de Paus, presi dent Salazar". „Maar wij?" vroeg Sauvin zachtjes. Carlo antwoordde niet. Hij was blijven staan voor het portret van Hitier dat hij met een dromerige blik bekeek, terwijl hij langzaam over zijn wang krabde. Sauvin vreesde dat hij te nieuwsgierig was ge weest. „Excuseer me indiscreet te zijn geweest, beste Carlo. Maar ik kom diep uit Bo- hemen, waar men absoluut niets weet. Ik heb het gevoel alsof ik een soort provin ciaalse ben geworden!" De Roemeen glimlachte en ging weer aan het voeteneind van het bed zitten. „U bent in het geheel niet onbescheiden. Grofweg kan men de omgeving van Hitier in twee categorieën verdelen: de harden en de slappen. De harden zijn woestelingen, die niet verder kijken dan hun neus lang is. Zij dromen er van zich in de Alpen in te graven en dan de Luftwaffe er op uit te sturen om alles wat van Duitsland over is in puin te gooien, voordat zij zich met hun vrouwen en kinderen om het leven bren gen. Zij verkondigen een einde a la Wag ner, daarbij de hele wereld vervullend met afschuw, schrik en ontzetting, een glo rieuze Godenschemering! Helaas brengt deze theatrale oplossing de Führer, die op mooie gebaren gesteld is, in verleiding". „Ik", zei Sauvin, „vind dat een oplossing van gekken, die door het dolle heen zijn". „Of van wanhopigen, die zich te veel gecompromitteerd hebben om bij een ca pitulatie het leven te redden! En er zijn nogal wat van dergelijke individuen! Zo als bijvoorbeeld Kaltenbrunner, die er van houdt de mensen met een ijzerdra ad te wurgenGoebbels bevindt zich onder hen, omdat hij een romantische dwaas is. En hij heeft een enorme invloed op de FührerBormann ook. Hij heeft zich bezig gehouden met het opruimen van hen, die zijn post bij Hitier wilden hebben, of van wie vermoed kon worden, dat zij daar aan dachten. Hij wanhoopt of hij zich er uit zal kunnen redden". „Aan de andere kant", vervolgde Kersten, „staat de partij van de „slappen". Speer hoopt openlijk op een wapenstilstand, on danks het gevaar van Kaitenbrunner's ijzerdraad. In het geheim zijn vele anderen, met inbegrip van de generaals, bereid te capituleren". „Juist!" zei Sauvin. En Himmler?" „Ja en neen. Ik wil zeggen; ja óf neen. U begrijpt, dit plan is voor het ogenblik nog maar in zeer grote lijnen, opgesteld,, de wind kan draaien. De Baas is buiten gewoon voorzichtig. Hij en Bormann be spieden en bewaken elkaar zonder onder breking". „En toch heeft hij onderhandelingen aan geknoopt?" „Wat loopt u hard van stapel, mijn beste Hickmann! U bent een echte soldaat, die van het front terugkeert. Neen, neen, voor het ogenblik stelt Himmler er zich mee tevreden mensen te horen praten zo als Schellenberg of de graaf Schwerin von Krosigk, die voorbereidingen treffen om graaf Bernadotte te ontmoeten, die hen zal aanhoren om via Zweden contact met Eisenhower op te nemen. Eventueel, ja. Vanzelfsprekend! Eventueel!" „Maar graaf Bernadotte is Zweed, dus neutraal. Kan Himmler hem niet persoon lijk ontmoeten?" „Mooie ideeën hebt u! En Hitier? Wat zou die er van denken? Hoogverraad! Bormann zou hem persoonlijk executeren!" Sauvin dacht enkele seconden na, met zijn kin in de hand en hij sloeg toen zijn ogen op. Wordt vervolgd)m

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6