In bollenstreek was het drukker dan tijdens de Paasdagen Geringe invest eringslust Fodens Motor Works Band won W ereld-bloembollen-vaandel Grote stroom Belgen en Duitsers Anti-Duitse plakkaten bij verscheidene wegen Jaarverslag Herstelbatik Hulp in Indochina moet eindigen MAANDAG 3 MEI 1954 7 Ernstige aanrijding Weer ergenis over optreden van Duitse touristen JliNNlpL Bijna drieduizend gulden voor Heitje karweitje-actie Schoolzwemwedstrijden in Stoop's bad fpM 5 r "f 1 Verkiezingszege in Turkije voor de democraten 4genda voor Haarlem De Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in het Westen van het land waren er op voorbereid, dat het op 1 en 2 Mei druk zou worden in de bollenstreek. In het bijzonder werden Belgen en Duitsers verwacht, omdat velen van hen op de Eerste Mei vrij hebben en van de gelegenheid gebruik maken een tocht te maken. Daarbij kwam, dat er op de Meidag een Zondag volgde, zodat er rustig een trip naar Nederland ge maakt kon worden. Door de late bloei stonden de bollenvelden er prachtig voor en dat was ook voor vele Fransen en Amerikanen, die tijdelijk in West-Duitsland ver toeven aanleiding naar ons land te komen. Bovendien is de Keukenhof een grote trek pleister. Het was in de bollenstreek nog drukker dan in do afgelopen weken. Druk bezoek aan de Keukenhof ir~ Ge durende het weekeinde is de Keu kenhof druk bezocht. De parkeerruimte van het tentoonstellingterrein was voor de eerste maal te klein en zelfs na inscha keling van reserveruimten was er nog niet voldoende plaats voor alle vervoermid delen. Het aantal autobussen, dat Zondag be zoekers naar de Keukenhof bracht, wordt op 600 geraamd. Het bestuur van de Keu kenhof schat het aantal bezoekers tijdens de laatste dagen op meer dan 125.000. Haarlems Bloei weer in actie In Haarlem was het nog drukker dan tijdens de Pasen. Op het bureau van Haar lems Bloei op het Stationsplein had men rekening gehouden met een stroom van vreemdelingen en gedurende de gehele Zaterdag zijn vele leden van het personeel in de weer geweest. De meeste toeristen kwamen tussen vier en tien uur des avonds inlichtingen over onderdak inwinnen. De hotels in Haarlem en omgeving wa ren reeds volgeboekt. Uit vele steden van West-Europa waren verzoeken binnen gekomen om kamers te reserveren. Haar lems Bloei heeft een zeshonderd buiten landers onderdak verschaft. Er ontstonden hier en daar moeilijkheden, omdat bleek, dat particulieren, die op de lijst stonden reeds een of meer gasten hadden. Buiten landers, die met Pasen aan logies-ruimte waren geholpen, hadden aan vrienden en kennissen, die Zaterdag in Haarlem kwa men, een adres opgegeven. Kwam er dan een door Haarlems Bloei opgegeven toe rist, dan ontstonden er moeilijkheden. De politie heeft medewerking verleend bij de drukte op het Stationsplein. Er moest gezorgd worden, dat de buiten landse auto's geparkeerd konden worden Later wees de politie de weg aan toeristen als zij op de hoogte gebracht moesten wor den van hun tijdelijk nachtverblijf. De koude van Zondagmorgen heeft wei nigen weerhouden hun voorgenomen tocht naar de bloembollenvelden te maken. In het centrum van Haarlem en op de toe gangswegen zag men enkele duizenden auto's en fietsen zich in Zuidelijke richting begeven. Kanotocht naar de bollen Voor een aangename afwisseling in het toerisme zorgden de kanovaarders. Reeds enige jaren achtereen houdt de Haarlemse kanovereniging Spaarnevogels een tocht naar de bollen per kano. Zondag waren leden van clubs uit de Zaanstreek, Am sterdam en Haarlem bijde .kanohaven aan het Zuider Buiten Spaarne bijeen gé- komen. Via de Kampersingel gingen hon derdvijftien kanovaarders(stërs) naar de Leidse vaart. Ondanks de kou heerste er een prettige stemming. Omstreeks het mid daguur werd Hillegom bereikt en via slootjes trok men naar een kwekerij waar gerust werd. Intussen had men genoten van prachtige velden, die gemakkelijk per kano te bereiken waren. De terugtocht ging via de Ringvaart naar het Zuider Buiten Spaarne. De kano vaarders bleven zo veel mogelijk bijeen. Nooit zo druk geweest bij grens van Wernhout Een drukte als tijdens het afgelopen weekeinde is in Wernhout nog nimmer voorgekomen,, verklaarden de grensbe ambten van het grenskantoor aldaar aan de Nederlands-Belgische grens. Niet minder dan 15.000 auto's en auto bussen zijn tijdens het weekeinde de grens in Nederland-richting gepasseerd. Het was op 1 Mei des morgens vroeg al met Bel gische wagens begonnen en des middags arriveerden de Franse auto's, vooral auto bussen van reisbureaux, die driedaagse reizen naar Nederland houden. Ook Zon dag waren het vele Belgische „dagjes mensen" die de grens naar Nederland overschreden. Toen de 65-jarige A. Z., wonende aan de Zandvoortselaan bij de Kennemer Golfclub, Zaterdagmiddag omstreeks half een van het fietspad plotseling de laan wilde oversteken om zijn woning te bereiken, werd hij aan gereden door een uit Duitsland komende personenauto. Dr. J. van der Meer, die de eerste hulp verleende, stelde een heupfractuur en een zware hersenschudding vast en liet het slachtoffer in bewusteloze toestand naar de Mariastichting in Haarlem vervoeren, waar bij nader onderzoek geen levensgevaar aan wezig bleek. De bestuurder van de auto treft geen schuld Op 1 Mei waren de gelederen van de Belgische douane versterkt. Deze heeft nog enige tijd controle op clandestiene boterinvoer uitgeoefend, doch (lit veroor zaakte behalve vele grimmige Belgische gezichten ook verkeersopstoppingen, zodat de controle vrij spoedig soepeler werd. Urenlang zijn tijdens deze dagen de auto's, zo werd verklaard, „en file" over de grens gereden. Bijna 45.000 personen passeerden Elten Evenals de voorgaande dagen is het ook Zondag uitermate druk geweest aan het grenskantoor Elten aan de weg Emmerik- Arnhem. Doordat het kantoor dag en nacht open is in tegenstelling tot andere kanto ren, zijn vele Duitse toeristen die ons land elders zijn binnengekomen, via het kan toor Elten weer naar Duitsland vertrok ken. Hun aantal wordt op Zondag tegen de 45.000 geschat. Zondagmorgen tot twaalf uur passeer den 250 autobussen de grens in Neder landse richting. Tijdens de avonduren werden ongeveer 400 autobussen geteld, die naar Duitsland terugkeerden. De Nederlandse douane heeft verschei dene steekproeven op de uitvoer van koffie genomen en enkele kleine hoeveel heden in beslag genomen. De Nederlandse maréchaussée moest 25 auto's naar Duitsland terugsturen, omdat de papieren niet in orde waren. Gedurende dit week-einde hebben zich in Amsterdam, Arnhem en omgeving, en kele incidenten voorgedaan naar aanleiding van de invasie van Duitse toeristen. Op ruiten van hotels en .restaurants en op Duitse auto's werden papieren geplakt met hel opschrift „Deutsche nicht erwiinscht". Een demonstratie, welke het gevolg was van het onwelvoegelijke optreden van jonge Duitse toeristen, die gedurende de Paasdagen hun entrée in Arnhem „luister" hebben bijgezet met het zingen van het Horst Wessellicd. Van een landelijke actie is evenwel geen sprake geweest en bijvoorbeeld in Den Haag zijn geen demonstraties voorgevallen. De grote stroom Duitse toeristen is intus sen in de residentie niet onopgemerkt ge bleven. Met name heeft het lichtelijk aan matigende optreden van sommige toeristen uit Duitsland niet alleen verbazing maar ook ergernis en ontstemming gewekt. Zo zelfs dat Franse en Engelse bezoekers daarover hun misnoegen kenbaar maakten. Het zal zeker niet de instemming hebben van Duitse instanties, die op nadrukkelijke wijze streven naar een betere verstandhou ding tussen Duitsland en Nederland dat Duitsers op zeker niet minder nadrukke lijke wijze blijk geven van een mentaliteit, welke ons op pijnlijke wijze moet herinne ren aan de jaren 1940-1945. In Amsterdam werden de biljetten met de slogan „Deutsche nicht erwiinscht" eveneens op voorruiten van geparkeerde Duitse wagens geplakt. Zelfs doken zij op bij de ingangen van hotels en cafe's, zon der dat de daders opgespoord konden wor den. De hoofdstedelijke politie heeft de bil jetten verwijderd. In een café in Amsterdam West is het zelfs tot een handgemeen gekomen tus sen aldaar zittende Nederlanders en de binnenkomende inzittenden van een Duit se autobus. Op het Rembrandtsplein werden de rui ten van een Duitse wagen ingegooid. ITet heden verschenen jaarverslag van de Maatschappij tot Financiering van het Na tionaal Herstel N.V. (Iierstelbank) bevat uitvoerige beschouwingen over de finan- cieel-economische situatie van Nederland. Opgemerkt wordt onder meer dat de jaren na de oorlog, behoudende enkele inzinkin gen van korte duur en van beperkte om vang, in economisch opzicht een periode van hoog-conjunctuur hebben gevormd. Ook 1953 heeft vele kenmerken getoond van voortgezette hoogconjunctuur. Opmerkelijk was echter dat tezelfder tijd symptomen aanwezig waren, welke niet passen in het traditionele beeld van een hoogconjunctuur, namelijk een grote geld- ruimte en een hiermede gepaard gaande daling van de rentevoet. Voorts bestond er weinig lust tot het aanvatten van-projecten, welke tot nieuwe investeringen, leiden. De consumptie is in 1953, wat hoeveel heid betreft, toegenomen in verhouding tot 1952. Dit geldt niet slechts voor het totale verbruik, maar ook voor het verbruik per hoofd. De toeneming had vooral betrekking op duurzame verbruiksg'oederen. Omtrent de investeringsactiviteit wordt opgemerkt, dat de bruto-investeringen in de industrie de aanvankelijke verwach tingen overtreffen. Betwijfeld moet wor den of de doelstelling van de vierde industrialisatie-nota, een jaarlijkse "inves tering van 1800 millioen, in 1953 is be reikt. Het streven naar consolidatie, na een tijdperk van grote investeringsactiviteit, is in verscheidene ondernemingen nog niet ten einde. De wellicht ietwat overspannen investeringsactiviteit gedurende de laatste jaren dwingt daarenboven vele bedrijven tot een adempauze, aldus het verslag. In een beschouwing van het vraagstuk van het risico-aanvaardende kapitaal komt de directie der bank tot de conclusie, dat de maatschappelijke ontwikkeling aan de ene kant het ontstaan van risico-aanvaar dend kapitaal bij vroeger vergeleken meer moeilijkheden in de weg legt. Aan de andere kant doet een voortzetting van de industrialisatie de behoefte aan dit kapi taal voorshands toenemen. Voorzetting van de industrialisatie is, wanneer men het be ginsel van de vrije ruiiverkeersmaatschap- pij met haar ondernemingsgewijze produc tie wil handhaven, slechts mogelijk, indien er in de komende jaren op de juiste plaats voldoende besparingen voor de risicodra gende beleggingen beschikbaar komen. De directie herinnert aan de belasting herziening en zegt dat hiermee in elk ge val een stap is gezet op de weg die tot een betere verdeling van de jaarlijkse bèspa- ringen tussen de risico-dragende en de risicomijdende sector leidt. Zij vestigt voorts de aandacht op de omvangrijke ka pitalen in betrekkelijk liquide vorm, waar over vele in Nederland gevestigde cultuur maatschappijen beschikken. Deze kapitalen behoren in de risico-aan vaardende sector thuis. Zij zouden kunnen In de wedstrijd voor bloemenmozaieken in de bollenstreek, behaalde deze Koning Voetbal" de eerste prijs. bijdragen tot de bevrediging van de be hoefte aan risico-aanvaardend kapitaal in Nederland. Men moet evenwel aannemen dat de meeste van deze maatschappijen een voorkeur behouden voor beleggingen in de eigen en aanverwante sfeer. Het buitenland met name verscheidene in ontwikkeling achtergebleven gebieden geeft in som mige gevallen betere kansen dan het merendeel van de Nederlandse bedrijven. Ten aanzien van 1953 wordt nog in het verslag verklaard dat in vele opzichten de ontwikkeling van het bedrijf in het ver slagjaar bevredigend is geweest. Dit is ech ter voor een belangrijk deel te danken aan de uitbreiding van financieringen op een terrein, waarop de bank zich in het ver leden niet zo zeer heeft bewogen, namelijk de financieringen, verband houdende 'rh'ët een aantal scheepvaartprojecten. Het be roep, dat- de zuiver binnenlandse industrie op de instelling doet, is beneden de aan vankelijk gekoesterde verwachtingen ge bleven. Vrijdag heeft de leiding in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders de resultaten bekend gemaakt van de verdiensten van de leden van deze vereniging der in de week na Pasen ge houden landelijke padvind(st)ersactie „Een heitje voor een karweitje" In het district Haarlem werd 2.942,19 bijeengebracht. Van dit bedrag zullen eerst vierendertig bomen worden gekocht om op Schouwen- Duiveland te laten planten. Van het reste rende bedrag is de helft bestemd voor dé" groepen, waartoe de deelnemers aan deze actie behoren. De groep kan het geld ge bruiken voor de aankoop van kampeer- en spelmateriaal. Veertig procent van de op brengst moet worden afgedragen aan het Nationaal Hoofdkwartier in Den Haag, dat de gelden dit jaar zal besteden voor de afdeling training. Het overblijvende deel is bestemd voor de districtskas. Voor de vier met een hoogste gemiddelde geëindig de horden waren totemleertjes beschikbaar gesteld. De winnaars zijn: 1. Pieter Hasse laar 6.44); 2. Buffalo's Zandvoort (ƒ4.47). De tussen haakjes geplaatste be dragen geven de gemiddelde opbrengst aan. De vier troepen, die voor een prijs in aan merking komen zijn: 1. De Meervogels, Hoofddorp (ƒ4.84); 2. Rode Pijl (ƒ4.66); 3. Prinses Irenetroep (ƒ4.05); 4. Groep de Kennemers uit IJmuiden (ƒ3.80). Niet on vermeld mag blijven het bereikte resultaat van de enige stam, waarvan de leden (jon gens van 17 jaar en ouder) behoren tot de Meer en Bosgroep uit Heemstede. Tien voortrekkers verdienden tezamen 48.31, dus een gemiddelde van 4.83 per man. De beste prestatie werd geleverd door de voortrekker W. Vreeswijk, die 10.70 met karweitjes verdiende. Er waren eveneens prijzen voor die wel pen en verkenners, die individueel het meeste geld hadden verdiend. Bij de wel pen kwam als nummer één Dick Kat, Orionweg, Haarlem-Noord uit de bus. Hij verdiende in één week 46.20! Tweede werd H. Stevens en derde P. Moonen. De uitslag bij de verkenners (12 tot en met 17 jaar) luidt: 1. Jan Pols te Hoofddorp. (Hij werkte op het platteland, wat hem 80.40 opbracht); 2. Jan Basman, Bloe- mendaal 74.40; 3. Leo Brakel 34.95. Als eerste gedeelte van de school wedstrij- den voor de Mr. F. P. Th. Rohlin.e-beker werden in Stoop's bad zwemwedstrijden ge houden. De uitslagen van de zwemwedstrijden zijn: Meisjes: 25 meter schoolslag: 1. Ria Smids, Vondelschool, 21 sec. 2. Nclly Goedhart, Born- waterschool, 22.6 sec. 25 meter rugslag: 1. Millij Sikkes, Juliana- school, 20.7 sec. 2. Corrie Breedvelt, Juliana- sehool, 21.2 sec. Jongens: 25 meter schoolslag: 1. Peter Gottmer, St. Aloysiusschool, 22.4 sec.: 2. Piet Doedhart, Dr. Bornwaterschool. 22.4 sec. 25 meter rugslag: 1. Nico Vrugt, Bornwater school, 20.3 sec.; 2. Kees Hogendoorn, Bloe- mendaalse schoolvereniging, 20.6 sec. mm Sv t mÊÊÊm In het circus Espagna, dat onder auspiciën van het Circus Frans Mikkenie in Leiden optreedt, werden Zondagavond twee tijgers geboren. Een van de diertjes is doodgegaan en eenzeljde lot bedreigde het andere tijgertje, want de moeder-tijger wilde niets van haar jongen weten. Er werd via de radio een bericht omgeroepen waarin om. een hond, die de jonge tijger zou kunnen zogen, gevraagd. Nog vóór een uur om was, waren meer dan honderd honden aangeboden. Met een auto van het circus werd de hond Asiaeen gedresseerde herder van de heer Rusman uit Hillegom, opgehaald. De herder vierd met haar enkele dagen oude jong bij de jonge tijger gebracht. Deze was direct vertrouwd en lag na enkele minuten rustig naast de jonge herdershond bij Asta te drinken. (Van onze medewerkers voor muziek, Jos. de Klerk en P. Zwaansivijk) Zaterdagmiddag werd het internatio nale muziekconcours van de Hillegomse Harmoniekapel in „Treslong" voortgezet. Evenals vorige week troonde het decora tieve trio juryleden weer achter in de zaal: de witgebaarde, olijk kijkende Vla ming Jef van Hoof, geflankeerd door de rustige clean shaven Engelsman Frank Wright en de eveneens baardeloze Mari- nus Adam, die met de vlotheid en de zwier van een Fransman ons land verte genwoordigt in dit college van beoor delaars. En op het voorplan van het con certpodium, aan het andere einde van de zaal, groeide maar steeds de étalage van souvenirs, door do buitenlandse deelne mende korpsen geschonken aan de jubile rende Hillegomse vereniging. Slechts vier korpsen zouden deze mid dag de strijd aanbinden. Twee vereni gingen hadden zich teruggetrokken. Eerst hoorde men een flink bezette Zwitserse fanfare: het Corps de Musique d'Yverdon, gedirigeerd door een Belg. Geen wonder dan ook dat men, na té zijn gestart met de ouverture „Ruy Bias", van Mendelssohn, ook met een kapitale compositie van Paul Gilson - „Eeuwfeest-ouverture" - voor de dag kwam, een werk dat de sfeer brengt van de Belgische fanfaremuziek op haar -hoogste plan. -Dit korps kwam uit in de supérieure afdeling'en wist daar zeer be hoorlijk te voldoen, zonder echter door rhythme en verrassende muzikale span ningen met succes een gooi te doen naar de hoogste onderscheiding. Na deze niet onbelangrijke prestatie te hebben beluis terd, wisten we de positie van het Engel se korps van verleden week als candidaat voor het „WereUdbloemboilen-vaandel" nog onaangetast. Een tweede candidaat Niet zodra echter stak de Belgische „Har monie Braine-l'Alleud (afdeling Uitmun tendheid) van wal met de Egmont-ouver- ture van Beethoven, of men voelde aan 'dé klankschoonheid en de muzikale spanning, dat dit wel eens een ernstige concurrent zóu kunnen wórdèn vo.or de geweldig ge trainde, virtuoze „Fodens Motor Works Band" uit Sandbach. Zonder uiterlijk ver toon, maar met de doeltreffende handig heid van een uitstekende vakdirigent, weet de leider Paul Gason zijn zestig amateurs te doen musiceren als vaklui, correct, soe pel, technisch zeer bedreven en met bij zonder ontwikkelde zin voor subtiele nu ances en mooie klankverhoudingen. Na een gezonde interpretatie van de genoemde ouverture speelde men het bekende „Bal let Egyptien" van Luigi met een losheid en. een fantasie, die het stuk best verdra gen kan. Geringe zwevingen in de stem ming konden de totaalindruk niet beder ven. Deze uitte zich bij het publiek met een ovatie, die ook bij de Engelse band niet ontbroken had. Vraagt men mij nu wie de beste prestatie leverde, dan moet ik zeg gen dat ik het niet zou weten, want het vergelijken van ongelijke grootheden is een hachelijk kunstje waar ik mij niet aan waag. Het wordt in zo'n geval altijd een kwestie van smaak en ook daar wil ik in dit geval liefst buiten blijven. Maar dat er nu twee candidatèn waren voor de ere- vlag, stond als een paal boven water. Verder hoorde men deze middag in de eerste afdeling Harmonie het „Harmoni scher Orchester" uit Hüls bij Krefeld in Duitsland. Slecht stemmende en vrij stroe ve vertolkingen van de ouverture „Dichter uiid Bauer" en de Kaiserwalzer gaven wei nig hoop op enige ondei-scheiding. En wat de „Harmonie Oranjevaan uit Fijnaart in de afdeling Uitmuntendheid ten gehore bracht, met composities van Boedijn en Popy, leek al te ongelijk van waarde om voor een prijs in aanmerking te komen. De erewedstrijd van Zaterdagavond ging tussen Zwitserland en België, waarbij men hen eindresultaat wel kon voorzien. Om de avond te vullen was ook gelegenheid tot optreden gegeven aan de liedertafel „Ein- tracht" uit Bad Godesberg-Plittersdorf die, bij een bezoek aan de bollenvelden, in Hil legom bij het kerkzangkoor St. Cecilia te gast was. Het publiek toonde belangstel ling voor op dynamiëbh effect berekende vertolkingen van de koorliederen naar tra ditionele trant, waarmee de Duitse zangers hun concertbeurt vervulden. Dat daar ook een Bretons Marialied in Duitse verta ling natuurlijk tussen was, klonk opval lend verfrissend. Het Zwitserse korps speelde onder meer een parafrase op „Schep vreugde in 't le ven" van de directeur P. J. Godard. De Belgen vertolkten een uitgebreid program ma: de beide stukken van 's middags en bovendien „Finlandia" van Sibelius en de Sabeldans van Katsjatoerian. De gezonde opvatting van „Finlandia" maakte veel indruk. De jury besloot Harmonie Braine l'Allend de eerste en het Corps de musique d'Yverdou de tweede ereprijs toe te ken nen. Zondagmiddagklanken Zondagmiddag verscheen als eerste korps „Excelsior" uit Noondwijlk op hot podium. Het kwam uit in de eerste afdeling fan fare. Eerst werd onder leiding van de diri gent L. v. d. Hoef de „First Suite" van Gustave Holst ten gehore gebracht. Aan vankelijk was het even zoeken naar de juiste onderlinge afstemming. Daarna ver liep de uitvoering technisch verdienstelijk en over hel algemeen met goede toonvor- ming. De constructieve opbouw had dui delijker kunnen zijp. De voordracht van de „Marche héroique" van Fr. FranSoi was te waarderen om de verzorgde klank. ..Kunst na Arbeid" uit de Rijp (afdeling Uitmuntendheid fanfare) stelde teleur met de uitvoeringen van twee werken van Thiry en vain Verdi. Men deelde mede, dat het korps gehandicapt was door ziekte van vief leden. Dat hét fanfarecorps „Amicitia" uit Landsmeer terecht in de ere-afdeling fan fare thuis behoort, bewees het met de uit voering van de „Suite claesique" van M. Boekei: opvallend was de verzorging der détaüs en de aandacht voor de opbouw en muzikale spanning. In dezelfde zin verliep de door de dirigent H. N. van OssenHrug- ee geleide uitvoering van ..Coriolanus" van Jenking. al bleek het muzikale gehalte van dit werk minder belangrijk. Het Amsterdamse corps met de bewust klinkende naam „Veni, vidi, vici" (ere- afdeling fanfare) gaf een verdienstelijke uitvoering- van- Verdi's ouverture Obe-tdo, zonder bijzondere kwaliteiten. Het ..Scher zo" van.M. Boekei werd technisch '"behoor lijk gespeeld, maar de uitvoering miste door te langzaam tempo de noodzakelijke spa -ran ing. In de supérieure afdeling fanfare gaf „De Eendracht" uit Den lip. dirigent P, Geugjes, een uitvoering van de Vijf Epigrammen van G. Bocd'ijn, die met de "laatste drie een verrassend hoogtepunt bereikte. Met „In troductie en Scherzo" van de dirigent ler verde het korps een knappe prestatie, die in het Scherzo tot een demonstratie van bewonderenswaardig virtuoos spel werd (met 340. punten een eerste prijs). .Hierna kwam het Franse korps „Harmo nie municipale de Laon"(ere-afdeling Harmonie); Met de ouverture „Egmont" van Beethoven en „De Toverfluit" van Mo zart. opvallend door détailverzorging en en algehele geacheveerdheid. maar met te weinig geladenheid, maakte het korps een goede indruk. Het samenspel was zeer prijzenswaardig (346 punten, eerste prijst. Het harmoniekorps „Tuindorp" uit Am sterdam begon wat nerveus met de ouver ture „De Barbier van Sevilla" van G. Ros sini. Rhythmiscbe oneffenheden kwamen nog al eens voor. ook enkele minder ge slaagde intonaties. De SLmson-suite van Hans Scheifers kreeg in de uitvoering wei nig samenhang, wat voor de vertolkings- zekerheid van de korpsleden niet bevor derlijk was. Met 272 punten en een derde priis werd dit ontreden rijkelijk beloond. Het Franse harmoniekorps „La lyre ami cale de Pois-sy" (superieure afdeling)kwam met een werk met actuele titel „Oriënt et Occident" van C. Saint Saëns. Aan de tech nisch zware eisen werd behoorlijk voldaan. In muzikaal opzicht bleef het spel vlak. De korpsklank was goed van gehalte, zo ook bij het spelen van de Mai-s van Charpen- tiér, die evenwel ook een saaie indruk maakte door het ontbreken van een pak kend rhvlhmisch accent en door moeizame ontwikkeling. De „Diemer Harmonie" trad onder lei ding van zijn dirigent W. Zwager met een pittige, sterk geladen uilvoering van ..Ruy Bias" van Mendelssohn in het strijdperk. Met de voordracht van „Divertissement des Erinnyes" van Massenet kregen enkele leden van het korps gelegenheid zich te, onderscheiden door goed solo-spel. (Met 336 punten een eerste prijs). Het tweede korps in deze afdeling was de Franse „Harmonie d'Arras". De uitvoe ring van het eerste deel van Schuberts Onvoltooide Svmphonie ging boven de krachten van orkest en dirigent. De aanhef werd hachelijk door te vroeg invallen van een partij en de onderlinge stemming bleef beneden peil. Minder eisen stelde de uit voering van „Tarras Boulba" van Alexan dre Georges'en hiermee haalde het korps zijn punten weer wat op. De erewedstrijd Voor de erewedstrijd, die Zondagavond werd gehouden, kwamen in aanmerking „De Eendracht" uit Den lip, de „Diemer Harmonie" en de „Harmonie municipale de Laon". „De Eendracht" speelde als verplicht werk „Iphigenie en Aulide" van Gluck, te voortvarend, vrij hard en weinig genuan ceerd van klank, maar overigens geache veerd (derde prijs). De „Diemer Harmonie" bracht zijn hoogste troef uit met de Slavi sche mars van Tsjaikofsky, virtuoos en fel geladen gespeeld (eerste prijs). En het Franse korps wist met een evenwichtige uitvoering van de verplichte Marche de Rienzi van R. Wagner, waarvan het trio nogal tam klonk, de tweede prijs te be halen. Op dit slotconcert sprak de burgemeester van Hillegom jhr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden de erevoorzitter van de Hillegomse Ifarmöniekapel de heer A. Vas- tenouw waarderend toe en deelde mede dat het H.M. de Koningin had behaagd hem als beloning voor hetgeen hij voor het Hil legomse muziekleven had gedaan de ere penning in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toe te kennen. Woorden van dank werden uitgesproken door de voorzitter van de kapel, de heer P. Drost, jegens allen, die tot het welslagen van het concours hadden medegewerkt, in het bijzonder tot de jury. De heer Drost, maakte ten slotte bekend, dat het grote „Wereldbloembollenvaandel" als prijs ten -deel was gevallen aan de Fodens Motor Works Band voor het hoog ste aantal punten van het gehele concours. Conferentie van Colombo gesloten COLOMBO (Reuter) Aan het einde van de conferentie van Colombo hebben de premiers van Pakistan, India, Birma, Ceylon en Indonesië een communiqué uit gegeven, waarin zij zich voor een volledige onafhankelijkheid van Indochina uitspre ken. De besprekingen werden te Colombo en Kandv gevoerd. Zoals verwacht had men geen volledige eenstemmigheid bereikt, doch de landen hadden beter kennis met elkaar gemaakt en er was geconstateerd, dat er een wezen lijke overeenstemming was ten aanzien van vele problemen. Het Indochinese vraagstuk, aldus het communiqué, vereist rechtstreekse onder handelingen tussen de betrokken partijen, te weten Frankrijk, de verbonden staten en anderen, welke in gezamenlijk overleg uitgenodigd dienen te worden. De aldus onderhandelende partijen dienden ver slag uit te brengen aan de- conferentie van Genève. De premiers spreken zich uit tegen proefnemingen met de waterstofbom zo lang de ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties aan het werk is. Vertegenwoordigers van continental China in de UNO zou bijdragen tot de sta biliteit van Azië. De premiers spreken zich uit tegen kolonialisme en verklaren, dat zulks met het oog op Marokko en Tunesië de volken het recht dienen te hebben over hun lot te beslissen. ISTANBOEL (Reuter) Eerste minis ter Adnan Menderes heeft Zondagavond verklaard, dat zijn partij, de democraten, in de Turkse algemene verkiezingen de overwinning heeft behaald. Volgens on officiële uitslagen hebben de democraten in 14 van de 64 districten, waaronder Istanboel en Izmir (Smyrna), een grote voorsprong op hun tegenstanders. Tot dusver zijn van slechts drie kies districten de einduitslagen bekend. In twee hiervan hebben de democraten de zege behaald. In het derde de republikei nen. In meer dan 50 districten leiden de democraten, voor wie een grote overwin ning verzekerd lijkt. Volgens Menderes blijkt uit het succes van zijn partij de steun van de kiezers voor haar buitenlandse politiek, gegrond vest op trouw aan de UNO, de N.A.V.O. en de pacten met andere Balkanlanden en met Pakistan. De democraten hebben geen verkiezings program gepubliceerd, maar zich uitslui tend beroepen op hun staat van dienst. MAANDAG 3 MEI Bakenesserkerk: Nationaal concert, 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bij eenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Waalse Kerk, Begijnhof: Conférences wallonnes, spr.: dr. Paul Tour nier, 8 uur. Minerva-theater: „Potasch en Perlemoei", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. City: „The Glenn Miller story", alle leeft6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De twee straatjongens van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterkere banden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij zijn niet bang", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Fanfaren der Ehe". alle leeft., 7 en 9.15 uur. ïtoxy: „Handlangers van de dood", 18 jaar, 8 uur. DINSDAG 4 MEI City: „The Glenn Miller story", a. L, 2.15 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. 2 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterkere banden", 14 jaar. 2, 4.15 en 9.15 uur. Lido: „Fanfaren der. Ehe", alle leeft., 2, 4.15 en 9.15 uur. Roxy: „Handlangers van de dood", "18- jaar, 2.30; 9 uur. Palace: „Wij zijn niet bang", 14 jaar, 2 en 4.15 uur. „Zij, die wij vereren", 14 jaar, 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9