Vrijspraak geëist tegen twee ex-politieambtenaren uit Velsen J Wereldnieuws HOOGTEZON Veteranenlegioen Nederland eist représailles tegen Indonesiërs PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST N M' Facet van „Velser-affaire De radio geeft Woensdag Alt-zangeres Paulina de Haan overleden Dr. E. Heldring overleden BummAïimtns Op protestvergadering in Haarlem Toch ió Uet zo .y DINSDAG 4 MEI 1954 2 Benden op Gelebes door T.N.I. uiteengeslagen Eerste autobuslijnen naar „Flevoland" Premie voor het schieten van houtduiven Loop niet door met die hoofdpijn! Heringa Wuthrich Drie Labourwhips ontslagen Behoud van Nationale Luchtvaartschool zeker H. 3. MAERTENS N.V. KEI P Gr. Houtstraat 1 37 naast luxor Ruilverkaveling van anderhalf millioen ha. Narrïman Sadek hertrouwd Grootste ondeelbare getal 99 In het vervolg van de behandeling van de zaken tegen de beide ex-politiemannen H. H. H. en C. N. v. d. V., beiden uit Vel sen, die voor de bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank terecht stonden, werden een aantal getuigen a décharge ge hoord, die vrijwel allen verklaarden, dat het in de maanden vlak na de bevrijding dikwijls voorkwam, dat opsporingsambte naren geschenken van politieke delinquen ten aangeboden kregen. Meestal waren dit echter pakketjes, die een viertal flessen met drank bevatten. Voorts wees de ge tuige J. R. de J. uit Velsen nog op het feit, dat de beide verdachten in het geheel geen invloed konden uitoefenen op een spoedige behandeling van een zaak van welke poli tieke delinquent dan ook. Na de schorsing meende de officier van Justitie, mr. W. H. Overbeek in zijn requisitoir, dat er bij de behandeling van de „Velserafaire" een factor van bijzon der groot belang gaat worden: de tijd. Ook bij de bewijsvoering heeft men met dit probleem te kampen. Mr. Overbeek meende, dat men nu, negen jaar na dato, alleen nog maar kan vaststellen, dat de ge schenken om good-will redenen gegeven zijn. Voorts was de officier van Justitie van oordeel, dat de overtreding, welke door de beide verdachten gepleegd was de over treding van artikel 362 van het wetboek van Strafrecht tengevolge had, maar dat het feit, aangezien het voor 30 September 1945 was gepleegd niet meer strafbaar was. Mr. Overbeek vroeg dan ook vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Pleidooi De verdediger van H. H. H., mr. J. H. Ekering, meende in zijn pleidooi dat zijn cliënt de dupe was geworden van een ge vecht op hoog niveau, een rancunestrijd tussen hooggeplaatste autoriteiten. Daarbij kwam nog, aldus pleiter, dat H. reeds drie jaar zijn functie als politie-ambtenaar niet mag vervullen en dus reeds langdurig ge straft is voor zijn onvoorzichtige domheid. Want ook de verdediger was er van over tuigd dat zijn cliënt met het aannemen van pakketten in de val was gelopen, die men in Den Haag voor hem had opgezet. Mr. Ekering was overigens van oordeel, dat de handelingen van V. gezien moesten worden als een gevaarlijk chantagemiddel en hij liet dan ook niet na, het gedrag van ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met M o I e n d i] k's Permanent MOLENDIJK 'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1 - Buslijn 3-4-8 Tel. 19706 V. en diens vriend S. te hekelen. Ook op de vraag, waarom de verdachte dan V.'s echt genote van pakketjes had voorzien, kon hij geen 'duidelijk antwoord geven. Hij ver moedde echter dat dit gezien moet worden als een daad in het politiebeleid van de maanden na de bevrijding, waarbij op sporingsambtenaren op vrij vertrouwelijke voet leefden met gedetineerden om inlich tingen omtrent bijvoorbeeld het vermogen van politieke delinquenten te krijgen. Uiteraard sloot hij zich evenals de ver dediger van V. d. V., mr. G. D. Heij, aan bij de eis van de officier van Justitie. De rechtbank zal uitspraak doen op Maandag 17 Mei. ADVERTENTIE DJAKARTA (United Press) De gue rilla's op Celebes, waarover onlangs werd bericht, dat ze de bevolking terroriseerden en duizenden ménsen hadden gedwongen de Islamietische godsdienst aan te nemen, zijn thans naar verluidt teruggedrongen op kleine eilanden langs de kust. De vice-premier Zainul Arifin heeft na een bezoek aan de eilanden Sumbawa en Bima verklaard dat daar een kleine groep in filtranten van de op Celebes optredende guerilla's van Kahar Muzakkar uit elkaar werd geslagen door een gecombineerde leger- en politie-actie. Een aantal bende leden werd gearresteerd en een aantal do cumenten buitgemaakt. De politie heeft thans de situatie weer geheel in handen. Hoewel de polder Oostelijk Flevoland nog in wording is, komen er Maandag reeds de eerste autobusdiensten met het „oude land". De n.v. Veluwse Autobusdiensten te Ermelo heeft vergunning gekregen voor het vervoer van personen via de Noordelijke en de Zuid-Westelijke dijk van de toekom stige polder. De dienst over de Noordelijke dijk gaat van Kampen via Brunnepe en de Rogge- botsluis naar de Ketelhaven. De bussen die de dienst over de Zuid-Westelijke dijk uitvoeren rijden van Harderwijk naar de werkhaven aan de Knardijk, tussen Har derwijk en „Lelystad". HILVERSUM, I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 De moed der hoop, hoorspel. 12.00 In strumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Hervormde Kerkdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Meisjeskoor. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.20 Instrumen taal septet. 15.40 Platen. Nationaal program ma: 16.00 Voor de kinderen. 17.00 Opera concert. 17.35 Voor de jeugd. 17.55 Elf drop pings. 18.00 Nieuws. 18.15 Toespraak door dr. W. Drees. 18.25 Platen. 18.40 Voordracht. 19.00 Instrumentaal sextet en toespraak door mr. F. J. F. M. van Thiel. 19.30 Bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding. 20.30 Nieuws. 20.37 Elf droppings. 22.15 Metropole orkest, Intermezzo: Voordracht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM O, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 10.00 De vrijheid is te koop, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Prome nade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinde ren. 15.30 Voor de zieken. Nationaal pro gramma. 16.0024.00 Zie Hilversum I. TELEVISIE (N.T.S. Nationaal programma). 20.1521.30 Filmactualiteiten. Weerbericht. '45'54, cabaretprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.30 Voordracht. 17.45 Vlaamse liederen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Balletmuziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.10 Platen. 20.15 Orkestconcert. 21.05 Platen. 21.20 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. The Carpenters' Com pany, causerie. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 75 m.). In de ouderdom van 82 jaar is Zondag te Hilversum overleden de vroeger beken de altzangeres mevrouw Paulina de Haan- Manifarges. De crematie van het stoffelijk overschot zal Woensdag om 12 uur te Wes- terveld plaats hebben. Paulina de Haan werd 4 April 1872 te Rotterdam geboren,waar zij aan de Muziek school tot bevordering der Toonkunst het elementaire onderricht ontving. De toenter tijd aan die instelling verbonden concert en operazanger Paul Haase, die in haar aanvankelijk een sopraan zag, heeft haar eerste schreden naar het concertpodium geleid. Zii debuteerde in Osnabrück tijdens een uitvoering van Handel's „Messias", toen zij onverwacht als plaatsvervangster moest optreden. Op twintigjarige leeftijd viel haar de eer te beurt te Zürich liederen van Brahms te mogen zingen, waarbij de componist haar zelf begeleidde. Brahms zei van haar vertolkingen, dgt hij zich zijn liederen zó had gedacht. Zij beëindigde haar studie onder leiding van de zangpae- dagoog Julius Stockhausen. Paulina de Haan vestigde zich in ons land als concertzangeres. Zij maakte deel uit van het kwartet, dat werd gevormd door mevrouw A. Noordewier-Reddingius (sopraan).' Jan Rogmans (tenor) en Johan nes Messch-aert (bas). Ook maakte zij met mevrouw Noordewier en Anton Verhey deel uit van een trio, dat vele kerkconcer- ten heeft gegeven. Paulina de I-Iaan heeft in ons land naam gemaakt door haar veelvuldige medewer king aan oratoria. Ook in het buitenland is zij vele malen opgetreden. Zij werd on der meer uitgenodigd naar Moskou en St. Petersburg te komen, doch door het uit breken van de eerste wereldoorlog heeft zij deze invitaties niet kunnen aanvaarden. Betrekkelijk vroeg, in 1927, heeft Paulina de Haan het podium vaarwel gezegd. Haar laatste optreden had te Rotterdam plaats. Nog lange tijd is zij als zangpaedaffoge te Rotterdam werkzaam gebleven. Haar verdiensten werden door de kroon erkend met de ere-médaille van Kunsten en We tenschappen in de Huisorde van Oranje. Met Paulina de Haan-Manifarges is een zangeres heengegaan, die in ons land een goede traditie, met een oprecht kunstenaar schap, heeft voortgezet. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheden, een einde te maken aan de ernstige schade, die houtduiven aan de landbouw toebrengen. Men wil bestrijding met gifstoffen zoveel mogelijk vermijden wegens de gevaren, die hieraan voor andere dieren zijn verbon den. Voortaan zal worden getracht, de overvloedige houtduivenstand te beperken door het geven van een premie op de jacht op houtduiven. De premieregeling geldt uitsluitend voor houders van vergunningen voor het schie ten van houtduiven. ADVERTENTIE Maandag is in alle stilte op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. Ernst Heldring, die op 29 April in Am sterdam op 82-jarige leeftijd is overleden. Dr. Heldring is van 1899 tot 1937 direc teur geweest van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij en na dien vele jaren president-commissaris. Bij na tien jaar lang, vam 1922 tot 1931, was dr. Heldring voorzitter van de Kamer van Koophandel'en Fabrieken voor Amsterdam. Van 1921 tot 1939 was hij commissaris, later president-commissaris vaat de Neder- landsche Bank. Voorts was hij president commissaris van de Java-China-Japan lijn, commissaris van de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland" en gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij. Toen dr. Heldring 68 jaar was cn zich feitelijk reeds uit het zakenleven had terug getrokken, werd op hem een beroep ge daan door de NederlandSche Handel Maat schappij te Amsterdam, om de opengeval len plaats van president dezer instelling te bezetten. Dr. Heldring heeft hieraan ge volg gegeven. Van October 1939 tot eind 3948 is hii president van de Nederlandsche Handel Maatschappij geweest. Ook op het gebied van kunsten en we tenschappen heeft dr. Heldring zich be wogen. Sinds 1912 was hij ondervoorzitter en sinds 1929 voorzitter van de vereniging „Rembrandt". Ook in het Koninklijk Ne derlands Aardrijkskundig Genootschap heeft dr. Heldring een belangrijke plaats ingenomen. Zo was hij van 1899 tot 1901 secretaris, van 1901 tot 1906 penningmees ter, van 1932 tot 1936 voorzitter en sinds 1939 vice-voorzitter van dit genootschap. In 1932 werd de heer Heldring door de gemeente-universiteit van Amsterdam het ere-doctoraat in de handelswetenschappen verleend. ADVERTENTIE Haarlem LONDEN (Reuter). Drie van de twaalf Labour-,,whips" (leiders in het parlement die er op moeten toezien dat de afgevaar digden zich aan de partijlijn houden bij stemmingen) zijn Maandag ontslagen als gevolg van een „opstand" van verleden week, toen 65 Labourleden zich niet hiel den aan de voorschriften van de leiding bij het debat over de waterstofbom; Bij de stemming over een motie van een Labourlid om vervaardiging van water stofbommen in Groot-Brittannië zonder toestemming van het parlement te verbie den, hadden deze leden en de drie „whips" voorgestemd, hoewel de officiële leiders hen opdracht hadden gegeven zich van stemming te onthouden. Naar wij vernemen is erdoor nauwe sa menwerking met de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart, een basis gevonden waarop de N.V. Nationale Luchtvaartschool haar bedrijf kan voort zetten. Medio 1955 hoopt de N.L.S. haar thans op Ypenburg gevestigde hoofdzetel over te brengen naar het, naar verwacht wordt, dan gereed zijnde vliegveld in de Zestlen- hovense polder bij Rotterdam. De N.L.S. leidt sport- en privévliegers op. Zij moest, daar eind 1953 de voor haar zo belangrijke opdracht van de ministeries van Oorlog en van Marine om de voor selectie van adspirant-militaire vliegers op vliegaanleg uit te voeren kwam te ver vallen, haar organisatie sterk inkrimpen. Aan -verscheidene leden van het personeel moest ontslag worden gegeven. De vloot van vliegtuigen kon echter intact worden gehouden. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Voor de tweede maal binnen een jaar is Griekenland getroffen door aardbevingen, die vele duizenden dakloos maakten. Deze telefoto toont de ravage in het dorp Pharsala, gelegen in het zwaar getroffen gebied in Midden Griekenland. Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Gisteravond werd in het Concertgebouw te Haarlem een openbare protestvergade ring gehouden door het Veteranen Legioen Nederland, als overkoepelend lichaam van o.a. de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Pro Patria en de Grooter Nederland Actie. Het Veteranenlegioen telt tienduizend leden, waaronder voornamelijk oud-mili tairen van het K.N.I.L. en oorlogsvrijwil ligere. De vergadering stond onder leiding van de heer J. G. de Vries, voorzitter van de Haarlemse afdeling van het legioen. In zijn openingstoespraak vestigde de heer De Vries er de aandacht op dat het deze maand vijf jaar geleden is, dat generaal Spoor naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Hij herinnerde aan de duizend Ambonne- zen die in kampen in Drente en Brabant verblijf houden, aan de Ambonnezen in Javaanse kampen en d? duizenden Indische Nederlanders die in Indonesië in kommer volle omstandigheden verkeren, en stelde dat het legioen zou blijven strijden voor een eervolle oplossing van deze problemen. Daarop werd het woord gevoerd door de heer Joh. van Hulzen, die zijn misnoegen uitte over het gezamenlijk protestnummer van Nederlandse letterkundige bladen tegen de afschaffing van de 5 Mei-viering, om dat in dit nummer nergens gewag wordt gemaakt van de vele Nederlandse geval lenen in Indonesië, die evenzeer het leven lieten voor de bevrijding van het Konink rijk. De heer Van Hulzen constateerde een innerlijke gebrokenheid aan de vooravond van de dodenherdenking op 4 Mei. Naar zijn mening werd het beleid van de rege ring ten aanzien van Indonesië bepaald door het voldongen feit. De Indisch'e Ne derlanders worden, aldus de heer Hulzen, dbor dit beleid genoopt tot het uitwijken in het Indonesisch staatsburgerschap. De volgende spreker, de heer H. Coen radi, voorzitter van de stichting „Door de eeuwen trouw", wiens rede getiteld was: „Ambon moet vrij", merkte op dat de vraag: waarom moet Arbon vrij?, beant woord kon worden met de wedervraag: waarom moest Nederland vrij? „Met ons hart begraven wij onze nationale aspira ties, de trouw en de eer", zei hij. „Neder land is sedert 1945 in begrafenisstemming". Over Ambon zou volgens de heer Coenradi gezwegen worden, ter wille van de politiek ten aanzien van Indonesië. „Wij walgen van het gesol met de Kroon, als het hoofd van de Unie", riep de heer Coenradi uit, waarop de talrijke aanwezigen geestdriftig applaudiseerden. Hij vroeg zich vervolgens af in hoeverre de Indonesische republiek bevoegd was om over de Unie-opheffing 'e spreken, nu haar constitutie na het aan gaan van het Unie-statuut belangrijk ge wijzigd was. Hij verklaarde zich tegen de opheffing van de Unie, omdat Ambon naar zijn mening eerst vrij diende te komen. „Rechtsherstel voor Ambon betekent eer herstel voor Nederland", besloot de heer Coenradi. Dr. W. Feuilletau de Bruyn, die door een reis naar het buitenland verhinderd was zijn spreekbeurt te vervullen, werd ver vangen door de heer T. Schilling, oprichter van het Veteranenlegioen. Hij bepleitte een grootscheepse openlegging van Nieuw- Guinea teneinde jongenen de kans te geven Nederland tot een krachtige natie te ma ken. De heer Schilling constateerde bij de regering echter een gebrek aan geloof in de jongere generatie en verweet de rege ring een gebrekkige voorlichting omtrent dit gebiedsdeel. Voorts deed de spreker een suggestie om een bureau te openen voor de aanmelding van oorlogsvrijwilli gers om naar Ambon te sturen. Het voor stel werd door de aanwezigen toegejuicht. 31. De koning was hoogst ontstemd toen hij zag welk een onverwachte uitwerking het alchemisch brouwsel op zijn zwaard had gehad. „Gij galgenaas!", riep hij, de alchemist het bedorven zwaard uit de hand rukkend, „noemt ge DIT harder dan staal dit siobberzwaard, dit flodderding?!" En besehuldigend 'hield hij het eens zo fiere zwaard op, dat nu slap en dommelig over zijn handen neerbungelde. „Helaas, Sire", antwoordde de alchemist, „dit is te wijten aan ene alchemische vergissing tussen uw zwaard en de hals van bediende Jolliepop". „Wat heeft de hals van Jolliepop hiermee te maken?!", bulderde de koning, „verklaar u nader en zo ge tracht de gek met mij te steken, zou de hardheid van uw hals wel eens met staal beproefd kunnen worden!" De alchemist hoefde echter geen verkla ring te geven, want op dat ogenblik storm de Panda de troonzaal in, een totaal ver stijfde Jolliepop achter zich aan slepend. Mijnheer de alchemist!", riep hij opge wonden, „dat medicijn, dat. u voor Jollie- pops stijve hals hebt gegeven, was niet goed! Hij is nu helemaal stijf en hard ge wordenharder dan staal!!!" Als laatste spreker trad drs. R. A. Dairt- sté op, directeur van de stichting „Oud- Wapenbroeders". Hij zedde o.m. dat de in tentie van de Indonesische regering om de Indonesische studenten in Nederland over te brengen naar buitenlandse Universitei ten een belediging betekende van de Kroon. Als reactie daarop legde hij de vergadering een resolutie voor waarin namens de aan wezigen en het Veteranen Legioen Neder land geëist wordt dat de regering dit ge baar van Indonesische zijde beantwoordt met het terugsturen van de Indonesische kadetten aan de K.M.A. te Breda, de Indo nesische adelborsten aan het instituut „Wil lemsoord" te Den Helder en alle overige Indonesiërs die hier te lande een militaire scholing genieten. De resolutie werd door de vergadering bij acclamatie aangenomen. Een telegram van dezelfde inhoud werd vandaag aan de regering gezonden. Deze protestvergadering werd besloten met het Wilhelmus. ADVERTENTIE ZONBRILLEN mat optisch juist* glazan In de Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp-Ruilverkavelingswet wordt gezegd, dat de behoefte aan ruil verkaveling in ons land nog zeer groot is, terwijl ook de animo onder de boeren er voor allerwege aanwezig is. In 1951 is vanwege de Cultuurtechnische Dienst naar de totale behoefte een onder zoek ingesteld. Het bleek, dat in totaal ongeveer 1.475.000 ha. in meer of mindere mate voor ruilverkaveling in aanmerking komen. Maakt men een onderscheid naar de mate, waarin de behoefte aan ruilver kaveling zich voordoet, dan blijkt, dat ruilverkaveling voor 480.000 ha. als zéér urgent, en voor 525.000 ha. als urgent moet worden aangemerkt, dat is in totaal dus 1.000.000 ha. Voor ongeveer 420.000 ha. is een ruilverkaveling in voorbereiding. Der halve resteert nog een oppervlakte van rond 580.000 ha., waarvoor ruilverkaveling in het licht van de moderne eisen als eco nomisch noodzakelijk moet worden be schouwd, terwijl dan nog 470.000 ha. over blijven, waarvoor ruilverkaveling 'wel is waar nuttig zou zijn, maar thans niet ur gent is te achten. CAïRO (Reuter). Ex-koningin Narri- man van Egypte is gisteren te Heliopolis, bij Caïro, getrouwd met dr. Adham El Nakib. Dr. Nakib, wiens vader lijfarts van ex-koning Faroek is geweest en onlangs wegens corruptie tot 15 jaar gevangenis straf is veroordeeld, is 27 jaar oud. Narri- man, die 20 jaar oud is, kreeg in Februari van dit jaar echtscheiding van Faroek. Hard tegen hard. In Canada wordt een nieuwe onderzeeboot]ager de „St. Lau rent", gebouwd, die in staat zou zijn het met succes tegen de nieuwste Ame rikaanse, door atoomkracht voortge dreven duikboot „Nautilus", op te ne men. Een Canadese marinedeskundige verklaarde dat de „St. Laurent" de „Nautilus" onschadelijk zou kunnen maken, voordat deze in actie zou kun nen komen. Oproerkraaier Naguib. De Egyptische pre mier, luitenant-kolonel Nasser, heeft meegedeeld, dat tot dusver 25 officie ren zijn aangehouden naar aanleiding van het complot, dat in de nacht van 27 op 28 April werd ontdekt. De bron van verscheidene oproerige bewegingen tegen de regering is president Naguib, zo verklaarde de premier, hieraan toe voegend: „Naguib is voortaan slechts een symbolisch staatshoofd. Met de al gemene leiding van de staatszaken heeft hij niets meer uitstaande". Verlichting in Spandau. De Britse onder minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd heeft het Lagerhuis mede gedeeld dat de vier grote mogend heden het eens zijn geworden over en kele „redelijke" wijzigingen in de be handeling van de Duitse oorlogsmis dadigers in de gevangenis te Spandau (Berlijn). De gevangenen kunnen op het terrein van de gevangenis kerke lijk begraven worden. Hun verwanten zullen daarbij aanwezig mogen zijn en ook later de graven mogen bezoeken. De gevangenen mogen in het vervolg voor operaties die in de gevangenis niet verricht kunnen worden de gevange nis verlaten. Het leven van Christus. Darryl Zanuck van de „20th Century Fox" heeft be kendgemaakt, dat zijn maatschappij voor twee millioen dollar het recht heeft gekocht om „The greatest story ever told" (de grootste geschiedenis aller tijden), de Amerikaase „best seller" van wijlen Fulton Oursler over het leven van Christus, te verfilmen. Regenachtig Ierland. Sinds 1 Mei heeft het in Ierland vrijwel aan een stuk door geregend terwijl in de maand April, die de droogste in 16 jaar was, slechts drie millimeter viel. Op hoger gelegen grond is sneeuwval geweest en er waaiden winden die snelheden be reikten tot 80 kilometer per uur. Bad In thee. In Jane Russell's nieuwste film „The big rainbow", moest de actrice rondzwemmen in een tank voor enige onder water opnamen. Toen ze weer aan de oppervlakte kwam, klaag de ze „dat water smaakt naar thee". „Dat komt", zo deelde regisseur John Sturgess haar mee, „omdat het thee was. We moesten voor de opnemingen het effect hebben van zonlicht op het water en de deskundigen meenden dit het beste te kunnen krijgen door een stroom van enige tientallen liters sterke thee". Russen in Parijs. Twintig studenten uit Rusland zijn uit Moskou in Parijs aan gekomen voor een bezoek van een maand aan de Franse hoofdstad en andere belangrijke universiteitscentra op uitnodiging van de Franse nationale studenten unie. Een groep van 20 Franse studenten bracht verleden jaar een bezoek aan Rusland. Noodweer. De zware stormen die het afge lopen weekeinde in de Verenigde Sta ten 38 doden hebben veroorzaakt zijn thans over de grens van Canada ver dwenen. In plaats daarvan is uit Ca nada een stroom koude lucht binnen gestroomd en doorgedrongen tot in Arizona en Texas, in Indiana werden, zelfs zo ver zuidelijk als Indianapolis, sporen van sneeuw gevonden. Inkrimpen. Premier Malan van Zuid- Afrika heeft verklaard dat de Sovjet- Unie op aandringen van Zuid-Afrika het personeel van haar consulaat-ge neraal heeft verminderd van dertig tot acht. De grote omvang van dat personeel had bij Zuid-Afrika bezorgd heid gewekt. Zuivering in het oerwoud. Een hoge Britse officier op Malakka heeft verklaard, dat volgens buitgemaakte documenten en verklaringen van communisten, die zich hebben overgegeven, ongeveer veertig „politiek onbetrouwbare" op standelingen door de communisten zijn gedood na zuiveringsprocessen in het oerwoud. Diplomatiek toerisme. De Britse am bassadeur in Moskou, Sir William Hayter, is tezamen met de derde secre taris per vliegtuig naar Sovjet- Toerkestan vertrokken. Hij zal onder meer Boechara, Tasjkent en Samarkant bezoeken. De reis zal twee weken du ren. Zijn vrouw zal zich later bij hem voegen. ET ijver, geduld en nauwkeurigheid hadden vele lezers zich tot voor kort roém kunnen verwerven. Er bestond n.l. een wiskundige sport, die we de „jacht op de priemgetallen" zouden kunnen noemen, en waaraan het een ieder vrij stond deel te nemen. De mensen met een wiskunde knobbel hadden daarbij weliswaar een aanzienlijke voorsprong, maar desondanks had ook de volsla gen leek een goede kans. De rekenmachine heeft aan dit edele spel helaas een einde ge maakt. Zoals u weet, bestaat er geen grootste priemgetal maar wèl bestaat het grootst bekende priemgetal. Daar wordt sinds mensenheu genis naar gejaagd. Een opwindende sport, want zodra iemand door lastig en tijdro vend rekenwerk het grootste priemgetal heeft gevonden, wordt direct naar hef vol gende, nóg grotere priemgetal gezocht, waarvan men weet dat het bestaat, omdat de reeks der ondeelbare getallen oneindig is. De Franse wiskundige Fermat die in de eerste helft van de 17de eeuw leefde en van huis uit jurist was, schijnt een metho de te hebben gekend, waardoor hij op be trekkelijk snelle wijze kon uitmaken of een getal al dan niet ondeelbaar was. Al thans, toen pater Mersenne eveneens een wiskundige van grote faam hem eens vroeg naar de delers van 10089/5598169, fN grootste 2^ 1 2147 483647 was. Ruim een eeuw lang is dit het grootste getal ge bleven waarvan de ondeelbaarheid kon worden aangetoond. Na dien heeft nog een ander priemgetal vele jaren lang als hoog ste tropliee gegolden, ooit door een getal- lenjager buitgemaakt, t.w. 281 1 2 305843 009213 693951. Een kapitale „een enzestiger" dus, die tientallen jaren lang de naam droeg het grootst bekende priemge tal te zijn. Maar Lucas was in 1877 tenslotte nog geluk kiger met 212? 1 170 141183 460469 231731 687303 715884 105727. Hoe ijverig de jacht op de priemgetallen ook werd voortgezet, dit formidabele getal van Lucas bleef de kampioen tot voor en kele jaren. Maar toen ging Miller te Cam bridge de priemgetallen met een electroni- sche rekenmachine te lijf en als grootste mammouthgetal, waarvan de ondeelbaar heid werd onderzocht, kwam toen uit de bus: 180 (21-? 1) 2 -j- 1. Deze formule zal de meeste lezers weinig zeggen, omdat hun de tijd en het geduld ontbreekt haar tot een getal uit te werken. Welnu, na uit werking krijgen we: 5 210644 015679 228794 325390 955853 335898 483908 056458 352183 851018 372555 735221. Dit is dus tot op heden het grootste priemgetal. Maar met die electronische rekenmachine is er eigen lijk geen aardigheid meer aan. Vóór we dit spel vaarwel zeggen, mogen kreeg hij nog diezelfde dag ten antwoord, we u echter niet de formules 'onthouden dat dit, getal het product was van de priem- waarmee men destijds getracht heeft gel allen 112303 en 898423. I priemgetallen op te sporen. Doar Mersenne zelf werd een reeks Daarover morgen, priemgetallen opgesteldwaarvan het {(Nadruk verboden) H. PéTILLON;

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2