Aan Zuid-Oost-Aziatisch pact wordt reeds gewerkt Nederland stak de vlag uit en ging goeddeels aan het werk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opschudding in kringen van het Britse Gemenebest Conferentie over Indochina op Vrijdag of Zaterdag? Opzienbarende verklaring van Eisenhower Nieuwe luchtbrug naar Indochina Gaullisten moeten Laniel redden Duitse autobus ging in vlammen op Het woord is aan Europese Betalingsunie blijft nog bestaan N.A.V.O. handhaaft maarschalk Juin Voorzitterschap nog niet geregeld De 5 Mei-viering In sommige bedrijven wos opvallend veel vraag naar een snipperdag 68e JAARGANG No 252 DONDERDAG 6 MEI 1954 298e JAARGANG No 100 Rust heerst om Dien Bien Phoe Troetsnovitsjs metgezel gearresteerd Dertig schoolkinderen op het nippertje gered Kroonprinses Gaecilie van Pruisen overleden Incident wordt gesloten geacht Snipperdag in Genève Hooggeplaatst publiek bij zeepkistenrace Benden teisterden enige ondernemingen in W. Java Duitsers begaan met bet lot van Dien Bien Phoe Verlangen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman WASHINGTON (Reuter) „Aan de voorgestelde Zuid-Oost-Aziatische veilig heidsovereenkomst wordt gewerkt", aldus verklaarde Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie. De president las een op schrift gestelde verklaring voor. Hij verklaarde dat „de landen van het In dochinese gebied thans in opbouwende zin denken, hetgeen de onafwendbare nood zaak van aanvaarding van het beginsel der gemeenschappelijke veiligheid in houdt".„Er zijn in dit opzicht aanzienlijke vorderingen gemaakt en ik ben er van overtuigd dat verdere voortgang zal vol gen", zeide hij, hieraan toevoegend: „het feit, dat wij bezig zijn met het opstellen van een Zuid-Oost-Aziatische veiligheids overeenkomst, kan belangrijke gevolgen hebben voor de besprekingen over Indo china te Genèvé". GENèVE Eisenhowers verklaring, dat een collectieve beveiliging van Zuid-Oost- Azië „in de maak is", heeft bezorgdheid gewekt bij afgevaardigden van het Britse gemenebest op de conferentie te Genève. Enkelen beschouwen de verklaring als een poging om de zaak te forceren. Wel zijn Amerika en de landen van het Gemenebest, het er over eens, dat er over een defensief verdrag voor Zuid-Oost-Azië gesproken dient te worden, maar voor het begin van de Geneefse conferentie heeft het Gemene best te kennen gegeven, dat het eerst wil zien hoe de besprekingen in Genève zich ontwikkelen. United Press verneemt evenwel dat de president een goede reden had voor zijn uitlating, omdat goed ingelichte diplomaten zeggen, dat Groot-Brittannië heeft beslo ten de voorbereidende besprekingen over het vormen van een pact voor Zuid-Oost- Azië te beginnen voor het einde van de conferentie te Genève. Men vermoedt dat Eisenhowers opmerking sloeg op dit Brit se besluit dat ingegeven zou zijn door het Westerse verlangen om over een „reserve plan" te beschikken als de conferentie mocht mislukken. Omtrent Dulles' voorstel voor het slui ten van een Zuid-Oost-Aziatische veilig heidsovereenkomst zeide- Eisenhower nog: „Vanzelfsprekend waren onze voornaam ste bondgenoten tevoren ingelicht. Dulles deed geen nieuw voorstel. Hij bevestigde slechts opnieuw de bèginselen, welke de na-oorlogse Amerikaanse buitenlandse po litiek hebben bepaald. Zij waren een her innering aan belanghebbende bevriende Aziatische landen, dat de Verenigde Staten bereid waren met andere landen samen te werken bij de toepassing van deze begin selen op het in Zuid-Oost-Azië bedreigde gebied. De meeste van de vrije Zuid-Oost- Aziatische staten en andere, rechtstreeks hierbij betrokken landen, hebben blijk ge geven van hun belangstelling. De bespre kingen zijn gaande", aldus de president. Eisenhower wees er op dat te Genève nog geen opheldering is verkregen over de vraagstukken, samenhangende met het (nog komende) Indochinese gedeelte dei- besprekingen". waaraan hij toevoegde: „Het initiatief hierin moet in de eerste plaats berusten bij de regeringen van Frankrijk, Vietnam, Laos en Cambodja, welke landen vooral belang hebben bij een oplossing van het Indochinese vraagstuk". WIESBADEN (Reuter) Amerikaanse Globemasters van het type C-124 zijn Woensdag uit Zuid-Frankrijk gevlogen om voor de tweede maal in drie weken Franse militairen naar Indochina te brengen, al dus heeft het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa meegedeeld. Het aantal vlieg tuigen en het aantal vervoerde militairen werd niet bekend gemaakt maar het moet gaan om 800 man. LONDEN (United Press) Een parti culiere Britse chartermaatschappij, de „Air Charter, Ltd", heeft bevestigd, dat zij onder contract goederen, waaronder ge neesmiddelen, voor de Franse unie-strijd krachten naar Saigon brengt. HANOI (U.P./Reuter) Korte perio den van helder weer hebben piloten van de Franse luchtmacht in Indochina in staat gesteld aanvallen te doen op de communis tische posities rondom Dien Bien Phoe zo dat transportvliegtuigen weer vrijwilligers en uitrusting konden uitwerpen. Het weer begon gistermiddag te verbeteren na een periode van vier dagen waarin het ondoen lijk was de luchtbrug vanuit Hanoi in stand te houden. Er zijn geen andere ontwikkelingen in de toestand van Dien Bien Phoe. De op standelingen hebben hun aanvallen op de Oostelijke stellingen van 2 Mei niet hervat. De zware regens hebben de mannen van generaal de Castries nieuwe ellende ge bracht. Dien Bien Phoe is nu een vlek in een groot moddermeer. De verdedigers kunnen onvoldoende bescherming vinden tegen de zware regens. De toestand in de vesting is „zeer slecht", in het bijzonder voor de gewonden, die door de vrijwel on ophoudelijke artillerie bombardementen slechts weinig slaap krijgen. Een vrouw De verpleegster Geneviève Degalard Terraube de ..Florence Nightingale van Dien Biên Phoe", is het Franse militaire kruis met de palmen toegekend, aldus is vernomen van een piloot, die door middel van zijn radio met zuster Terraube had gesproken. Enige dagen geleden werd zij onderscheiden met het Legioen van Eer. In antwoord op vragen verklaarde Eisenhower dat Dulles naar zijn mening „de bekwaamste Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is, die ik mij kan her inneren", hieraan toevoegend: „Hij heeft mijn volledige steun". Toen de president gevraagd werd com mentaar te leveren op berichten, volgens welke de Verenigde Staten te Genève een van hun grootste diplomatieke nederlagen hadden geleden, antwoordde hij: „Men kan niet zeggen dat een slag verloren is, zolang het strijdgewoel nog gaande is". „Ik weet er niets van dat ik te Genève een diplomatieke nederlaag zou hebben ge leden", verklaarde Dulles nadat hij Eisen hower voor diens persconferentie verslag had uitgebracht .over zijn te Genève ge voerde besprekingen. Dulles heeft 24 leiders van het Congres medegedeeld, dat de Verenigde Staten op het ogenblik niet van plan zijn troepen naar Indochina te zenden, aldus is te Washington vernomen. Naar verluidt zeide Dulles op een geheime bijeenkomst, dat PARIJS (Reuter). Waarschijnlijk zal Gaullistische steun de tien maanden oude Franse regering van Joseph Laniel redden, wanneer de motie van vertrouwen heden in stemming wordt gebracht. De Gaullisten bekenden, dat zij, hoewel zij critiek heb ben op de minister van Buitenlandse Za ken, Bidault, geen kabinetscrisis willen veroorzaken tijdens de besprekingen te Genève. Wanneer zij hierin volharden be staat er grote kans dat de regering zal aan blijven. De socialistische voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering, Mayer, heeft de Franse regering gecritiseerd, omdat deze er niet in geslaagd is een onmiddellijke wapenstilstand bij Dien Bien Phoe te ver krijgen in ruil voor toelating van Vietminh tot de vredesonderhandelingen te Genève. Mayer meende, dat men ook met Ameri kaanse tussenkomst had kunnen dreigen om een wapenstilstand te verkrijgen, aldus wordt uit welingelichte kringen vernèmèn. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Raad van de republiek, de Franse eerste kamer, Plai- sant, heeft bij premier Laniel zijn bezorgd heid uitgesproken over de gang van zaken te Genève. BERLIJN (Un. Press) Het Oost- Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de West-Ber- lijner Hans Glaeske, op dezelfde dag, waarop hij met de Russische emigranten leider dr. Troetsnovitsj uit West-Berlijn verdween, namelijk 13 April j.l.. door de Oost-Duitse autoriteiten, gearresteerd is op beschuldiging van spionnage. Volgens het ministerie werkte Glaeske voor de West-Duitse inlichtingendienst van Gerhard! Gehlen, die gedurende de tweede wereldoorlog hoofd was van de inlichtin gendienst van het Duitse leger in Oost- Europa. Westelijke functionarissen zijn nog steeds van mening, dat dr. Troetsnovitsj met ge weld naar Oost-Berlijn ontvoerd is, hoewel hierover de laatste dagen enige twijfel ge rezen is door de brieven, die Troetsnovitsj aan familieleden en vrienden in het Westen geschreven heeft en waarin hij zegt, vrij willig naar Oost-Berlijn gegaan te zijn. Men meent echter, dat de Rus gedwongen wordt deze brieven te schrijven. Men twijfelt er in dit verband sterk aan of Glaeske inderdaad gearresteerd is. Eer der verluidde, dat hij een overtuigd com munist zou zijn. Eisenhower Indochina een veel slechtere plaats vindt om Amerikaanse troepen te gebruiken dan Korea. Verder zou Dulles hebben gezegd, dat de Verenigde Staten zullen voortgaan met de verwerkelijking van hun plan tot een ver enigd front ter bescherming van Zuid- Oost-Azië, zelfs indien Groot-Brittannië niet meewerkt. Tengevolge van kortsluiting is gister avond in Almelo brand ontstaan in een Duitse toerwagen die met een dertigtal schoolkinderen uit Nordhorn terugkeerde van een reisje door Nederland. De bus brandde in korte tijd geheel uit. De kin deren konden op het nippertje de bus verlaten. Enkelen liepen brandwonden op. De autobus had 's morgens in Hille- gom een aanrijding gehad, waardoor de voorkant enigszins was ingedeukt. Ver moedelijk zijn hierbij enige draden van de electrische installatie beschadigd. Toen cTe chauffeur gisteravond, na te hebben stil gestaan voor een overweg te Almelo, de bus in beweging wilde zetten, schoot een steekvlam uit de motor, waardoor in een ommezien de gehele bus in brand stond. Onder de kinderen ontstond een paniek, maar men slaagde erin allen uit de bus te halen. Enkele kinderen liepen brandwon den op. Een deel van hun bagage werd een prooi van de vlammen. BAD KISSINGEN (D.P.A.) Kroon prinses Caecilie van Pruisen, de echtgenote van de in 1951 gestorven kroonprins Wil helm van Duitsland, is. heden te Bad Kis singen in de ouderdom van 67 jaar aan de gevolgen van een hersenbloeding over leden. Caecilie Auguste Marie, hertogin van Mecklenburg-Schwerin. was eerp doch te. van groothertog Friedrich Franz II van Mecklenburg-Schwerin en de. Russische grootvorstin Anastasia Michaelovna. In 1905 trad zij in het huwelijk met de Duitse kroonprins, de oudste zoon van de laatste Duitse keizer, Wilhelm II, uit welk huwe lijk vier zonen en twee dochters werden geboren: prins Wilhelm (in 1940 in Frank rijk gesneuveld), prins Louis Ferdinand, het tegenwoordige hoofd van het huis Hohenzollern. prins Hubertus (in 1950 in Afrika overleden), de thans in Engeland woonachtige prins Friedrich. prinses Cae cilie. die als mevrouw Harris in Amerika woont, en prinses Alexandrine, die in Beieren woont. Bezorgde mijnwerkers en familieleden slaan het werk van de reddingsploegen gade rondom de dodenkuilte Ribola in Italië, waar een hevige ondergrondse gasexploi- sie een gang van een kolenmijn deed. instorten. Vijftien mijnwerkers werden hierbij gedood, dertien zwaar gewond, vele anderen zijn in de mijn opgesloten. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S J. Rostand: Wie zich niet verheft tegen alle oorlogen zal zich nooit tegen een enkele verheffen. (De la Vanité". 1925) Van onze correspondent in Parijs) De Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, de OEES. heeft giste ren in Parijs besloten dat de Europese Be- talings Unie. waarvan het voortbestaan periodiek ieder jaar pleegt te worden be dreigd, niet, of althans nog niet, zal worden opgeheven. Wel zal er enige wijziging in de structuur van deze centrale Europese bank worden gebracht, en daarover zal vandaag verder worden onderhandeld. Voorts zullen de 18 ministers in hun laatste zitting, voor al op aandrang van de Britse minister Butler, de problemen ter sprake brengen, die de vrije inwisselbaarheid der valuta's, welke weer wat dichterbij is gekomen, stelt. En tenslotte staat op de agenda nog het traditionele punt: de liberalisatie van de handel. PARIJS (Un. Press) Frankrijks bal sturige maarschalk. Alphonse Juin, heeft persoonlijk de NAVO-leiders de verzeke ring gegeven, dat hij zich niet meer tegen het Europese leger zal uitspreken zolang hij een commando in de NAVO zal bekle den, aldus hebben gezaghebbende bronnen gezegd. Ingevolge deze belofte heeft de raad van de NAVO officieel medegedeeld, dat zij het incident-Juin als gesloten acht. In een officieel communiqué werd gezegd dat de maarschalk, die het bevel voert over de geallieerde strijdkrachten in Centraal- Europa, ervan op de hoogte gesteld is, dat zijn alom gepubliceerde verklaringen over het Europese leger pi an. welke hij de vorige maand aflegde, in tegenspraak waren met het beleid van de NAVO. „Maarschalk Juin, die de resolutie van de NAVO-raad heeft ontvangen, blijft in zijn functie gehandhaafd", aldus het com muniqué. „Dit hqoudt in, dat. hij van nu af aan niets zal doen, wat strijdig is met de politiek van de NAVO of "dit in de toe komst zal zijn. De raad beschouwt daarom het incident als gesloten." De Franse regering heeft Juin uit al zijn belangrijke functies in het Franse leger ontslagen en indertijd werd bericht, dat de NAVO-raad het Franse voorbeeld wilde volgen. Maar naar verluidt is men op aan dringen van generaal Gruenther, de Ame rikaanse opperbevelhebber van de NAVO- strijdkraehten in Eurooa, zover niet gegaan en heeft de raad slechts de resolutie aan genomen. waarbij Juin op zijn vingers ge tikt wordt in Frankrijk heeft het incident echter een sterke weerslag gevonden die nog niet geheel bedaard is. Anti-EVG gezinde krachten schaarden zich om de maarschalk. GENèVE. (Van de ANP-corvespondent). Wie de conferentie van Genève Woensdag door Nederlandse bril bekeek, zou allicht tot de slotsom zijn gekomen dat de meeste gedelegeerden de vijfde Mei ook hier als een ..snipperdag" beschouwen. Er werd n.l. geen enkele formele zitting gehouden, noch een voltallige, noch zelfs een beperkte. Informeel is er wel geconfereerd door een aantal gedelegeerden in groepjes van twee en drie. De diplomatie van de vergaderzaal De belangstelling voor de zeepkistenraces op de Grote Markt in Haarlem was groot. Zo groot zelfs, dat de kinderen, die achter aan in de rijen toe schouwers stonden, nauwelijks het bron zen hoofd van Lautje konden zien. En dat was de bedoeling na tuurlijk niet. Twee vriendelijke glazen wassers begrepen dit. Zij staakten hun werk, zetten hun lad ders op het natte as falt en bouwden met behulp van enkele planken efn tribune, waarop een groot aantal kinderen plaats mocht nemen. Zij za ten daar hoog en, op een klein regenbuitje na, droog en hadden een uitstekend over zicht over het circuit. En ook de glazenwas sers vergaten hun vuile ramen en volg den met spanning dt series, halve finales en eindstrijden is vervangen door de diplomatie van de sa lons. Deze activiteit van de salon-diplomatie was voornamelijk aan twee onderwerpen gewijd: het arrangeren van de besprekin gen over Indochina en het uit-de-weg-rui- men van meningsverschillen onder de Wes telijke delegaties ten aanzien van Korea. Inzake Indochina zijn de delegaties het er alle over eens dat dit probleem zo spoe dig mogelijk moet worden aangepakt. De delegaties van Vietnam, Laos en Cam bodja worden deels heden, deels morgen verwacht. Van haar aankomst zal het wel afhangen of de besprekingen inderdaad reeds Vrijdag of Zaterdag kunnen begin nen, zoals de Fransen hopen. Een kwestie met betrekking tot de Indo chinese besprekingen waarvoor tot dusver nog geen oplossing is gevonden is. die van het voorzitterschap. Een Frans-Russische gedachtenwisseling, Woensdag gehouden dóór ambassadeur Chau.vel en onder-mi nister Gromyko, heeft dit resultaat opge leverd dat in geen geval een niet-deelne- mer (lees: Thailand) in aanmerking komt voor het voorzitterschap. In verband met dit niet-deelnemen wordt in sommige conferentie kringen be treurd, dat, de Aziatische landen geen po sitieve houding ten aanzien van de confe rentie van Genève hebben aangenomen. Om soortgelijke redenen zijn de Engelsen ook teleurgesteld over het „communiqué van Colombo" dat, zoals sommige hunner in privé-gesprekken met enige tegenzin er kennen, wel een aantal „open deuren in trapt" maar geen enkele constructieve bij drage tot het welslagen van de conferentie van Genève heeft geleverd. DJAKARTA (Aneta). De afgelopen dagen zijn enige ondernemingen in West- Java weer het doelwit geweest van benden. Een met bamboesperen gewapende bende, bestaande uit 250 personen, waaronder vele vrouwen, heeft de onderneming Tjikaso in het Sukabumische aangevallen. Vier onder- nemingsarbeiders werden gedood en 11 zwaar gewond; 23 huizen werden geplun derd en in brand gestoken. Een aanval op de onderneming Sperata Sinumbra bij Patuha kon door de politie wacht worden afgeslagen. Een bende, be staande uit 100 man plunderde. Dinsdag nacht de onderneming „Perbasari" in Pengalengan. Voor hotel „De Wereld" naast het Be- vrijdingsmonument is te Wageningen gis teravond het bevrijdingsvuur ontstoken. Het vuur was door motorrijders uit Nij megen gehaald en over de Wageningse berg door athleten naar „De Wereld" gebracht. Een grote mensenmassa was samenge stroomd op het plein voor het oude hótel, waar op 5 Mei 1945 generaal Blaskowitz capituleerde. Op vele plaatsen in ons land werden gis teravond festiviteiten gehouden- Maar overdag werd in het algemeen doorgewerkt. Het was de eerste vijfde Mei, waarop ingevolge het besluit van de regering niet algemeen vrijaf is gegeven. Wel be stond de mogelijkheid, voor eigen rekening vrij te nemen, maar voor zover ons tot nu toe bekend is, is hiervan over het algeméén niet veelvuldig gebruik gemaakt. Er zijn enkele uitzonderingen. Bij Staatsbosbeheer bijvoorbeeld nam driekwart van de werk nemers een halve vrije dag op. Bij de R.I. M.I. in Utrecht heeft ook driekwart van het personeel vrij gevraagd en gekregen. Het werk ging voor zover mogelijk door. Rii Stork in Hengelo was zoveel belangstel ling voor een vrije middag, d-at-de directie besloot het bedrijf des middags 'stil te leg gen. Ook het personeel van verscheidene gemeenten bijvoorbeeld Wageningen, Am sterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem alsmede van de provinciale bureaux in Gelderland was gistermiddag vrij. Ook in het Zuiden van bet land werd gevlagd. Maar daar ging overigens de vijf de Mei vriiwel onopgemerkt voorbij. Het gebied ten Zuiden van de Maas werd al in September 1944 bevrijd. Daar leven dus de dagen van September als bevrijdingsdagen in de herinnering der bevolking. In het algemeen heeft bet personeel van bedrijven en instellingen in Den Haag niet meer dan normaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid een snipper- of vrije dag op de bevrijdingsdag op fe nemen. Gedurende enkele uren heeft des mid dags boven Den Haag een vliegtuigje ge vlogen dat een lint meevoerde met het woord .snipperdag" erop. Het was op het vliegveld Ypenburg gehuurd door een groepje particulieren, die onbekend wilden blijven. „Gideonsbende" Ds. Slomp, als „Frits de Zwerver" uit het verzet bekend, sprak tijdens een bij eenkomst van het Nationale Vijf-Mei Co mité in Den Haag, waarbij het aantal ver slaggevers het aantal belangstellenden overtrof. Hij noemde het argument, dat wij de arbeidsuren om economische redenen niet kunnen missen, absurd. ..Als dit volk zijn geestelijke waarden verstaat, dan zal dit het economische leven stimuleren", zo meent hij. Spreker wekte op tot het vor men van een Gidéons-bende, die de Vijfde Mei in het hart van ons volk als een feest dag van de geestelijke vrijheden zal plan ten. „Dat moge het volgende jaar bij de tiende herdenking van de overwinning zo ziin", aldus ds. Slomp. Rij een aantal representatieve bedrijven in Amsterdam waren wel meer aanvragen 'voor een snipperdag dan normaal, doch de bedrijven hebben het grotendeels zelf in handen gehouden de aanvragen toe te staan, opdat het bedriif niet zou stagneren. In Rotterdam werkten vele grote be drijven. zoals de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, Wilton Feijenoord te Schie- „Abendpost" spreekt als haar oordeel uit. dat het garnizoen van Dien Bien Phoe thans wel „genoeg heldenmoed getoond heeft" en dat de Franse regering toestem ming tot overgave dient te geven om een tweede „Stalingrad-slachting" te voorko men. „De geest van strijden tot het laatste, ingegeven door een verlangen naar ver groting van prestige, is militaire waan zin", aldus het blad, dat hieraan toe voegt' „Wij brengen hulde aan de heldhaf tige mannen van Dien Bien Phoe, maar niet zonder een gevoel van wrok, want. on der hen, die vallen, zijn de zonen van Duitse moeders, leden van het Vreemde lingenlegioen)". xocooocoxy>occoooooocoooooc>oocjüonnf>.yxooocx>oo:ooecoocic& De vereniging Oranjedag" te Rhenen heeft op de vijfde Mei het volgende tele gram verzonden aan minister Luns, lei der van de Nederlandse delegatie ter conferentie van Genève: „De bevolking van Rhenen. verenigd rondom haar gemeentebestuur ter vie ring van de negende verjaardag van Nederlands bevrijding, begroet uwe Ex cellentie alsmede delegaties van bond genoten van weleer en andere delega ties ter conferentie en geeft uitdrukking aan haar enig verlangen, dat de confe rentie van Genève moge slagen tot wel zijn van alle volken der wereld, waarin vrede, vriendschap en samenwerking enig mogelijke hechte grondslag voor algemene economische en sociale wel vaart vormen. Moge derhalve met Gods zegen de conferentie, bezield van goede wil, in grote eendracht de weg vinden om spoedig vrede te schenken aan thans nog met elkaar strijdende broedervolken en in werkelijk democratische geest blijvende regeling der bestaande we reldproblemen bewerkstelligen volgens gebod van ware naastenliefde". dam, de gehele metaalindustrie, het gehele havenbedrijf en de Unileverbedrijven vol komen normaal door. Bij enkele werven waren gisteren zelfs nog minder aanvra gen voor een snipperdag den gewoonlijk op andere dagen. In stad en provincie Groningen waren de bedrijven en industrieën voor het grootste gedeelte niet gesloten. De algemene ten dens is, dat men overeenkomstig de wens van de regering de bedrijven normaal liet werken in tegenstelling met 30 April, toen vele industrieën en bedrijven gesloten wa ren, ofwel des middags vrijaf gaven. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 04 C 1 r- a - gS ut Ié r,nestand in fcS ij PP Z5 Stockholm licht bew. Z 2 10 Oslo regen ZO 2 8 9 Kopenhagen on bewolkt ZO 7 12 0 Amsterdam regen ZZW 9 12 1,3 Londen onbewolkt WZW 8 11 0,2 Luxemburg zwaar bew Z 3 13 0 Parijs regen W 4 14 0,7 Bordeaux motregen WNW 6 14 2 Grenoble onbewolkt N 6 12 0,3 Nice licht bew. NNW 5 18 0 Geneve licht bew windstil 13 0 Züricb zwaar bew -windstil 13 0,3 Locarno licht bew. ZZO 2 20 0 Berlijn zwaar bew windstil 18 0 Frankfort licht bew. windstil 17 0 München regen W 2 11 1 Rome geheel bew NNO 4 17 9 Ajaccio zwaar bew ONO 3 16 4 Mallorca licht bew. N 1 19 0 Neerslag laatste 24 uui ®°ooo«r<^r>TcooocoTocooooooooocoooooo3roof>ooooooorooooo. KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Koud weer met wisselende bewolking en enkele buien. Overwegend krachtige Westelijke wind 7 Mei Zon op 5.01 uur. onder 20.13 uur Maan op 8.50 uur. onder 0.49 uur. Maanstanden 9 Mei 19.17 uur: Eerste kwartier 17 Mei 22 47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 Mei Hoog water: 5.56 en 18 25 uur Laag water- 1 36 en 14 05 uur. Vriidag 7 Mei Hoog water: 6.46 en 19.17 uur. Laag water: 2.22 en 14.48 uur. »»cr*rcDQc*

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1