Gebr. BEEKMAN Kerkdiensten Symphonie-orkest „Haerlem" Chaos in Berlijn Clowntje Rick Heemstede Bloemendaal ZATERDAG 8 MEI 19 54 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Heringa Wuthrich FEUILLETON M. A. Koedijk veertig jaar hij de P.T.T. Voor de kinderen Mej. mr. M. de Keijzer rechter te Alkmaar Aanrijding op de Zaanenlaan Figaro*s uit Amerika uKi w' Bloemenmozaïek morgen nog te bezichtigen A. Schouten jubileert Winterclubwerk van Vondelkwartier Cursus bloemschikken Vacantiebonnen kunnen verzilverd worden Vijfenvijftig jaar getrouwd Weense celliste speelt in Heemstede H. L. A. van de Pavert 25 jaar bij de politie „Let's do it again" (FransHals). Een ai'tistenechtpaar kwam, na een enigszins gezocht misverstand, tot de ontdekking, dat zij elkaar niet meer kunnen vertrouwen en de beide partners besluiten te scheiden. Zij zijn echter niet bijzonder geschokt door deze beslissing en beiden kiezen an dere vrienden en vriendinnen. De vrouw laat haar oog vallen op een uraniummijn- eigenaar en de man zoekt zijn vrouwelijke kennissen in de artistenwereld. Steeds weer tracht een van de beide echtelieden een verzoening tot stand te brengen, maar steeds komt er weer iets tussen. Via allerlei vrolijke liedjes en exotische dansen leeft het ex-echtpaar in spe naar naar het einde van een periode van twee maanden toe. Dan zal namelijk de schei ding een feit worden. Uiteraard komt alles op het laatste nip pertje nog goed. De vrienden en vriendin nen worden aan de kant gezet en de vrede is weer gesloten. Jane Wyman en Ray Millard spelen in deze luchtige technicolorflim bekwaam de hoofdrollen. H. d. G. „Vijf dagen schrikbewind" (City, Vrijdag tot en met Zondag). Hoewel deze film handelt over wet en orde (de oor spronkelijke titel luidt „Law and order") viert bandeloosheid hoogtij. In het middel punt staat een vredelievende man, die in de Wild-West-nederzetting, welke hij be woont, begrip poogt bij te brengen voor rechtvaardigheid. In de fuctie van sheriff maakt hij zich door het nemen van enkele straffe maatregelen meer vijanden dan vrienden. Zijn doel bereikt hij, maar niet voordat hij zijn gemeente heeft geïmpo neerd met krachtige woorden, moed en koppigheid. De hoofdfiguur heeft heel wat kommer te verwerken, waarin hij wordt bijgestaan door een schone jongedame. Een amusante film. „Roman Holiday" (Rembrandt- theater) Thans kan men van de vrolij ke historie van een slipperend prinsesje en een romantische journalist genieten, die wij enige tijd geleden in „ERBIJ" be spraken. „Julius Caesar" (Cinema Palace) In ons bijvoegsel „Erbij" van 27 Maart heeft onze filmredacteur P. W. Franse een uitvoerige beschouwing gewijd aan deze verfilming van Shakespeare's toneelstuk „Julius Caesar" door de filmregisseur Jo seph E. Mankiewicz, die de karakters, met inachtneming van Shakespeares bedoe lingen zeer wel heeft benaderd. In alle opzichten overtroffen kan men deze „Ju lius Caesar" niet noemen. Zij mag dan de grote dichterlijke visie niet geheel kun nen opbrengen, zij bevat zoveel mooie en indrukwekkende episodes, dat zij noch Shakespeare noch Mankiewicz oneer aan doet. „Invasie" (L i d o) Deze rolprent is er eer. in een lange reeks van al of niet, maar meestal niet, geslaagde Hollywood produc ten die de afgelopen wereldoorlog als hoofdmotief hebben. Het is misschien maar beter om de oprechtheid van de bedoelin gen die bij de makers hebben voorgezeten niet in twijfel te trekken, alhoewel de ver leiding na anderhalf uur kanonschoten, man tegen man gevechten en familierela ties die met grote onwaarschijnlijkheid, om der wille van een pakkende scenario, uit de doeken worden gedaan, zeer groot is. „In vasie" is een filmisch verslag van de we derwaardigheden van een Amerikaanse compagnie, die na haar opleiding in de V.S., uitgezonden wordt naar het Europese front. Er worden landingen uitgevoerd in Sicilië, Salerno, Anzio en in Noxmandië, waarna de gedecimeerde compagnie in Duitsland de bevrijding meemaakt. Het grootste bezwaar van deze film, die som mige goede documentaire gedeelten bevat, schuilt in haar oppervlakkigheid, veroor zaakt door het feit dat de makers gemeend hebben in anderhalf uur tijd de toeschou wer een beeld van de gehele oorlog te moeten geven. Hierdoor moet men genoe gen nemen met een reeks korte fragmenten, die aan onduidelijkheid niets te wensen overlaten. „Het monster uit verloren tijden" (Roxy) Enige Amerikaanse atoomgeleerden brengen een geweldige atoomexplosie te weeg in het Poolgebied. De hitte, die bij deze explosie ontstaat, doet grote gedeel ten van de ijs- en sneeuwkap smelten. Doch zij doet meer: zij bevrijdt een rhedo- saurus, een van die geweldige monsters, die reeds millioenen jaren geleden uitstierven, uit zijn winterslaap. Het dier begint een alles vernietigende tocht over de aarde, brengt een vissersboot tot zinken, duwt een vuurtoren omver en verschijnt tenslotte in de haven van New York, waar het aan land kruipt. De paniek, die hierdoor onder de inwoners van New York ontstaat, wordt op uiterst knappe wijze uitgebeeld. De spanning, die reeds in het begin van de film aanwezig is, vindt haar hoogtepunt ADVERTENTIE aan het eind van deze griezelrolprent, wan neer het dier, na eerst een grote ravage te hebben aangericht in de binnenstad van New York, verstrikt raakt in een door de feestvierenden inderhaast verlaten Luna park. Het eind van deze uiterst fantasti sche, doch zeer knap in elkaar gezette film laat zich dan gemakkelijk raden. N.K. „Moulin Rouge" (Minerva). Tot en met Maandag wordt in het Minerva- theater de film Moulin Rouge vertoond, die in Haarlem grote belangstelling heeft getrokken. „Zij die van de zonde leven" (Luxor) Voor de zevende week wordt in het Luxortheater de Franse film „Zij die van de zonde leven" vertoond. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS helpen promptf ZONDAG 9 MEI 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10.30: Bijzondere dienst. Ds. G. P. Klijn, van Driebergen. 2.30 p. m. Ame rican Community Church. Pastor: Rev. J. Möhringer. 7: Ds. C. de Rh. van Zandvoort. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk. Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Dr. A. J. Rasker. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. R. Aschoff. 10.30: Jeugdd. Ds. P. J. Mackaaij, van Oegstgeest. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Zang- dienst om 10 u. Kapel Sarepta, Hazepatex's- laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Vermeer. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Diaconessen- L'uis. Hazeoaterslaan. 4.30: Ds. Joh. Brons geest. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Ds. J. Möhringer. Jcugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zo merkade. 10: Wika J. J. Timmer. V/est, Leid- sestraat 10: Dhr. B. Witzel. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. J. W. Drost. Eglise Wal- lonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbe- spreking Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. Boer. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10: Br. L. Slappendel, Bodegra ven. 7: Ds. Jac. Buiten, Haarlem. Woensdag 8: Br. H. van Doorn, Heiloo. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 5: Ds. J. Visser. Am sterdam. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Gerrit Abbink. Opwekkingssamenkomsten. Zuider straat 15. Donderdag 8: Dhr. P. A. van Gent, Doorn. Vrije F.vang. Gemeente, geb. Voor helmstraat 3. Bethel. 10 en 4.30: Evang. C. J. W. Faasen. van Sliedrecht. Broederge meente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. O. R. G. Centrum, Wes- terhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Sol iethof f. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugdgebouw Schoterweg hoek Pijnboom straat. Dinsdag 7 30: Jeugdclub 1518 jaar aan de kerk. Ver. Doopsarez. Gemeente. 10.30: Dr. D. Richards, van Bussum. Ri-mnnstr. Ger.ef. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst 'DoopL Geref. Kerk. Wilbelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer, van Amsterdam. T.vceum-Aula. incang van Merlenstraat. 9: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. 5: Dr. A. Dondorp Zuid-Ooste»-kerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk. Begijnhofkaoel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Oud-Ger. Gemeente in Nederland. Parklaan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Donder dag 7.30: Ds. F., au Marchie. van Voortuiisen uit Leersum. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Donderdag 8: Ds. M. Ge- leijnse. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Bethel Pentecostal Temnle Inc., Tempeliersstraat 55 rd.. 3: Evangelisatiedienst. le en 3e Zon dag H. Avondmaal. Woensdag 7: Bidstond. Bapfiste Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. F. Jansma. 8.15: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zater dag 7.30: Straatzang. Zondag 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtsamenkomst (Ged. Oude Gracht). 8: Verlossingssamenkomst. 12: Sa menkomst voor kinderen. Dinsdag 2.30: Vrouwenbond. Donderdag uitvoering Zwit sers muziekkorps in de Nieuwe Kerk. N.we Kerksplein. Pinkstergemeente, N.we Kruis straat 14. 10 en 7.30: Openbare samenkomsten Donderdag 7.45: Gebedskring. Vrijdag 8: Bijbelkring. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samenkomst (Broodbre- ken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Sa menkomst. Gemeente des Heeren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst 'met HC Avondmaal en Preek) Kinderbijbelklassen tegelijker tijd. 19.30: Samenkomst met Bijbelstudie en Onderlinge Discussie. Dinsdag 20: Damesbij- belklas. Woensdag 16.30: Kinderbijbelklas sen. Woensdag 20: Gospel Service in English Vrijdag 20: Evangelisatie (in Noorderkapel. Haarlem-N.) Volle Evangelie gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dhr. J. Zeegers. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst of bij goed weer Openluchtsamenkomst op de Dreef bij Houtplein om 7.30. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten,' Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- Maar agent.... ik heb niks gedaan. Ik heb niet gegooid!", zei Bunkie ontdaan. Maar de agent was niet zo gemakkelijk te overtuigen. Hij hield Bunkie stevig bij zijn arm vast en meende zeker, dat het Bunkie was geweest, die de sneeuwbal tegen, zijn helm had gegooid. „Jij gaat maar 'es met me mee!", hield hij streng vol. De arme Bunkie wist niet, hoe hij de agent zou kunnen overtuigen dat hij met het hele geval niets te maken had. Wat zou oom Tripje wel denken als hij vernam, dat Bunkie was meegenomen naar het politiebureau! Maar er was niets aan te doen. Hij moest mee. „Kom, schiet 'n beetje op", ze de agent. „Ik heb vandaag nog meer te doen!" Er zat voor Bunkie niets anders ophij moest mee. En toen, opeens.... zzzzzjiet!daar suisde een sneeuwbal rakelings langs hen heen'. „Wel, alle moppen!", riep de agent verbouwereerd, terwijl hij omkeek. En toen zagen ze 'n jongen, die hard lachend achter een muurtje vandaan rende en de benen nam. „Dag, agentje!", riep de ondeugd spottend, en toen was hij om de straathoek ver- dwenen ADVERTENTIE Geen weg (e slecht geen bocht te scherp Doe dit eens: Al» U een Fiat-berijder ontmoet, vraag hem dan eem naar zijn wagen. Hij zal er móér goede dingen van zeggen dan U van ons zoudt durven geloven. Automobielbedrijven Haarlem - Bloemendaa) Tel. 14160 Tel. 22165 door Jean Bom mart vertaald uit het Frans) 25) Eén seconde aarzelde hij. Plat op het trot toir gaan liggen of een huis induiken? Het ogenblik daarop klonk een hevig gekraak, en voelde hij hoe hij van de aarde werd opgetild. Daarna rende hij half struikelend een steile trap af, temidden van een ver stikkende gele rook, miste een trede en rolde in het duister tegen iets zachts. Nerveus zocht hij, nadat hij was opge staan, in zijn zakken om zi.jn eleetrische lamp te voorschijn te halen. Maar met een vloek hield hij op en sloot zijn ogen; een felle lichtstraal scheen hem midden in zijn gezicht. Er was nog iemand anders in die kelder. „Doe dat licht uit", schreeuwde hij. Ongeduldig geworden, stak hij zijn eigen lamp aan op het ogenblik, dat de ander zijn lichtstraal op het pla fond en de muren van de kelderruim te richtte. En hij bleef stomverwon derd staan. De man. die bij hem in de kel der was, was Speer! „Hé", zei hij. U bent toch niet gewond, excellentie?" Alle twee hadden ze hun lamp voor zich neergezet, met de lichtstraal omhoog ge richt. Zo konden zij elkaar zien zonder elkaar te verblinden: Sauvin zat op een half vergane stromatras, die in die kelder was achtergelaten, Speer op de grond. De laatste staarde met een vreemde blik naar „Hickmann", met zijn rechterhand vlak bij zijn revolvertas. Langzaam kwam hij tot zichzelf en na nog eens argwanend gekeken te hebben, antwoordde hij: „Neen. En u zelf, mijnheer Hickmann?" „Hij is bang", dacht de Chinese Vis plot seling. „Hij weet dat ik iemand van Himm- ler ben, en we zijn alleenMaar hij heeft gezien dat ik ongewapend ben. Hoe komt hij hier?" Het leek alsof Speer deze gedachte had geraten, want hij zei: „Ik ging met drie officieren naar Tem pelhof. We hebben de auto laten stoppen. De bom heeft ons uit elkaar gejaagd. De anderen zitten in de kelder hier naast". „Ik ben blij u te ontmoeten", zei Sau vin. „Ik was ook op weg naar Tempelhof". „Dan bied ik u graag een plaatsje in een andere auto, als het luchtalarm voorbij is. Want ik veronderstel, dat de onze wel in stukken zal zijn". „Ik dank u, excellentie". Vier, vijf, zes explosies volgden, alle dicht in de buurt. De muren van de kel der en de op de bodem neergezette lampen trilden. Sauvin's hersenen werkten op volle toeren: „Een unieke gelegenheid om zonder ge- meesch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevende- dags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Kerk dienst Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag 8: Lange Veerstr. 16. Bijeenkomst. Hersteld Apost. Zending kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Apostolische Gemecn'te, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefibeweging. Nassauplein 8. 11: Uni versele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Ilarmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Mevrouw J. F. Croes-v. Delden, Den Haag. Gem. Gods. 10: Cultureel Gebouw, IJm. Samenkomst. 7.30: Parklaan 21, H'lem. Sa menkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. M. van dei- Voet. H. Doop. Immanuëlkerk. 10: Ds. J. Heidinga. m. m. v. het Kerkkoor. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 7: Ds. N. Padt. Stichting „Petra", Kapel (einde Mi- nahassastraat). Woensdag 8: H. v. d. Brink, van het Herm. Zaiss-comité. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. Klopoersingel 55-57. 10: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. L. Hoor weg Jr. 3.30: Ds. A. B. C. Hofland. Noord- Schoterkerk. Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5. Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang Haarlem-N. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 7: Openl. samenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssa menkomst. 12 en 5: Jeugdsamenkomsten. Leider: Sr. Kapitein A. Kruisinga A'dam Maandag 7: Straatzang Bloemendaal Spoor- overgang. Dinsdag 2,15: Gezinsbondsamen komst. Woensdag 2 en 4: Jeugdontspannings samenkomsten. Donderdag 8: Muziekuitvoe ring Zurich-bank N.H. Kerk, Nw. Kerkspl. Vrijdag 8: Muziekrepetitie. HEEMSTEDE. N. H. Kerk. Geen opg. ontv. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Doopsgez. Haarlem. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr P. J. Richel. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10: Leesdienst. 3: Ds. Verleur. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. J. van Hille, Rem. Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. Ch. de Beus. 9: Jeugdkapel 12-15 j. in Maranatha. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Bosl"an; 7-12 jaar jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. N. Padt. Hv. Ede. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole, van Bloemendaal. 15.30: Prof. Dr. G. Brillenburg Wurth van Kampen. 19.30: Dezelfde. Vrije Ka'ih. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. Donderdag 7.30: Ge sproken Reauiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: D.s J. E. Drost. 19.15: Samenzang. 19.45—20.15: Oecumenische Avondstilte. Ds. G. Kroes, Ev. Luth. Pred. te Haarlem. 10.15: Zondags school Julianakwartier Kon. Wilhelmina- school. Dompvloedslaan. 12.13: Zondagsschool Ramplaankwartier Wijkgebouw Irene. Els- woutslaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. P. M. Mentzel, van Dordrecht De Toorts. 9: Dr. M. van der Voet, van Haarlem-N. Kapel. 7: Ds. D. C. van Wijn gaarden, van IJmuiden-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 7: Ds. G. J. Waar denburg. Dinsdag 11 Mei zal de heer M. A. Koedijk, thans hoofdopzichter bij de P.T.T. in Haar lem, veertig jaar bij dit bedrijf in dienst zijn. Huldiging en receptie zullen Dinsdag morgen tussen elf en twaalf uur plaats hebben in het ontspanningslokaal van de P.T.T. in de voormalige boterfabriek aan de Leidsevaart. tuigen met Speer te praten, zonder dat Himmler her weet", bedacht hij zich. „Hij is bang; hij heeft er voor gezorgd mij te waarschuwen dat zijn officieren hem ieder ogenblik hier kunnen komen zoekèn. We moeten dus vlug zijn! Niets aan te doen als ik onbehoorlijk ben". Hij vervolgde fluisterend: „Mijnheer Speer, ik ben blij dat ik u zo alleen ontmoet! Ik wil u dit zeggen, in 's hemelsnaam, wees voorzichtig! Himmler weet alles! Hij kan u ieder ogenblik, dat hij dat wenst, bij de Führer aanklagen". De ogen van Speer sperden zich verder open. Zijn gezicht vertrok. Het was te aan grijpender omdat Sauvin alleen maar dat gezicht zag met de diepe schaduwen, ver oorzaakt door de rechtopstaande lamp. Zijn lippen openden zich: „Alles? Wat wilt u daarmee zeggen, Hickmann?" „Ik wil daarmee zeggen, dat hij de toe spraak kent, die u in Hamburg hebt laten opnemen. En de rest!" De rechterhand van de minister van Be wapening schoot naar de tas van zijn re volver. „Ai", dacht Sauvin. „Hij is gek van angst, nu opletten!" Hij boog zich enigszins voorover, klaar om te springen, om die hand te grijpen en met zijn volle gewicht op de ander neer te vallen. Maar het was slechts een machinale, krampachtige bewe ging van Speer geweest. Hij bleef ongeveer een halve minuut nadenkend zitten, even onbeweeglijk als een standbeeld, met een tobbend en doodsbleek gezicht, met sta- Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Alkmaar mej. mr. M. de Keijzer, thans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Haarlem, tevens rechter- plaatsvervanger in de rechtbanken te Haarlem en Alkmaar. Gistermiddag omstreeks half drie is er op de hoek Orionweg-Zaanenlaan een verkeers ongeval gebeurd, tengevolge waarvan de 48-jarige wiel rijdster R. C.K. uit Haarlem met een wond boven het linkeroog, een ge broken linkeronderbeen en vermoedelijk een hersenschudding naar het Diaconessenhuis moest worden vervoerd. De wielrijdster reed op de Orionweg en wilde linksaf de Zaanenlaan oprijden. Zij zag de personenauto, die op de Zaanenlaan, rich ting Delftlaan reed, pas toen zij zich onge veer drie meter op de Zaanenlaan bevond. Zij remde, waardoor een aanrijding ontstond, met het bovenvermelde gevolg. Een veertigtal Amerikaanse kapsters en kappers maken een reis door Europa. Dit gebeurt cotec leiding van twee bekende mensen uit de kapperskringen: de heer Guro is president van de Amerikaanse Kappers Associatie, tevens verbonden aan het ministerie van Handled, en die heer Ver non Isbell is de president van de Interna tionale Kappers Associatie. In ieder land gaan zij een of meer vooraanstaande kaïp- persbedirijven bezoeken om diaar demon straties te zien of zelf te geven. Zij zijn thans in Nederland en nadat zij te gehele dag door touiriistenstreken zijn getrokken, kwamen zij Vrijdagavond in Haarlem om het bekende bedrijf van de heer Louis Pièrlót te zien. De heer Pièrlót wist dat zijn Amerikaanse colega's het plan hadden in Nederland ailP.een zijn be drijf te bezichtigen. Hij had daarom een demonstratie bereid dóe goed geslaagd mag heten. Een vijftal modellen werd onder de bekwame handen van leden van zijn staf behandeld en tenslotte namen mevrouw en mijnheer Pièrlót elk ook een model voor hun rekening. De kaïpsels kregen mooie namen, zoals La Corolle, Chrysanthemum, Tango, Espanjola en oogstten alle hartelijk applaus. De bedoeling was geweest diat na de de monstratie van Louis Pièrlót's medewer kers de Amerikanen hun kunde zouden tonen, maar hiervoor bleek tenslotte niet voldoende tijd te zijn, omdat zij veel later in Haarlem arriveerden dan was afgespro ken. Wel hebben zij nag even aan het eind van de avond bij enkele modellen de haren gekamd en anders geschikt. Louis Pièrlót liet de aanwezigen tevens genieter, van zijn sierkunst. Met verschil lende ornamenten. veren, parelsnoeren, -affia of een Volendammer kapje, toonde hij die Amerikanen hoe liet kapsel kan worden opgeluisterd. De Amerikaanse Figaro's brengen mor- "en nog een bezoek aan Amsterdam en Der Haag en daarna trekken zij verder Europa door. rende, uitdrukkingsloze ogen. „Het ge zicht", dacht Sauvin, „van een ter dood veroordeelde, die de guillotine ziet". Toen mompelde Speer fluistei'end: „Waar wacht hij dan nog op?" „Ik weet het niet", zei Sauvin. „Mis schien weet hij dat zelf nietOf mis schien is hii bang, dat het schandaal en de woede van Hitier tegen u de invloed zullen versterken van die bruut van een Kalten- brunner, die door Himmler erg gewan trouwd wordt". Speer ontspande zich. Het gevaarlijke ogenblik was voorbij. Zijn blik werd weer wat levendiger. De minister van Bewapening bevochtigde zijn droge lippen en zei langzaam: „Waarom vertelt u me dat? U?" Sauvin glimlachte en aarzelde niet: „Om dat ik u waardeer, mijnheer Speer, van wege iets, wat u tegen de Führer hebt ge zegd en wat men mij verteld neeft. U hebt die dwaas van een Goebbels geantwoord: „Millioenen vrouwen en kinderen van hon ger laten omkomen is geen overwinning!" Welnu, om te redden wat er op dit mo ment nog van Duitsland over is, ben ik se dert die uitspraak uw vriend". De reactie van Speer was onmiddellijk en hartelijk Vlot stak hij zijn hand uit. De pseudo-Hiekmamn drukte die. Hij behoefde helemaal niet te veinzen, want hij had zoëven de waarheid gesproken. „Dank u", zei Speer, „dank u, Hick mann! Als ik in leven blijf, zal ik dit niet vergeten! Hoor eens Een lading bommen kwam omlaag en Het Symphonie Orkest „Haerlem" begon gisteravond zijn optreden in de Gemeente lijke Concertzaal met de uitvoering van de ouverture van de opera „De ontvoering uit het Serail" van Mozart. Het amateur karakter van het orkest maakt het moeilijk te zeggen of het langzame tempo van de uitvoering door de dirigent Hans Bik uit voorzichtigheidsoverwegingen gekozen werd of dat dit overeenkwam met zijn ar tistieke inzichten. Hoe dit zij, de speelsnel- heid was niet in overeenstemming met het licht sprankelende muzikale karakter, dat de ouverture, met uitzondering dan van het lyrisch-bewogen middendeel, bezit. En zo gaf deze uitvoering een zwaarwichtige indruk van Mozarts in wezen ranke muziek. Van Mozarts tijdgenoot Domenico Cima- rosa (1749-1801) werd hierna het Concert voor hobo en strijkorkest ten gehore ge bracht, met de heer Arie Butter als solist. Aanvankelijk verliep de vertolking plicht matig, zonder dat solist en orkest aan echt musiceren toekwamen. Arie Butter speelde alsof hij in boeien geslagen was. Maar met de Siciliana werd hij zich bewust van zijn rechten en nam het initiatief tot een voor dracht, die opviel door een mooie, expres sieve toonvorming en door een goed aan gevoelde melodische opbouw. Dit mooie onderdeel van het hobo-concert werd het hoogtepunt van de uitvoering. In het slot- allegro leek het of de remmen weer werden aangezet, maar toch kreeg de solist nog gelegenheid een verdienstelijke techniek te demonstreren. Hans Bik had zich oorspronkelijk voor genomen ook de vertolking van het derde programmanummer: het Eerste Pianocon cert van Ludwig van Beethoven te dirige ren en tegelijk de pianopartij als solist te spelen. Maar een verstandig besluit deed hem aan de dirigent Simon C. Jansen ver zoeken zijn plaats als leider van de uit voering in te nemen. Deze dirigent hield de voordracht van het concert in het gareel. En dit was nodig, omdat Hans Bik onbe rekenbaar impulsief speelde alsof Beetho ven overal „ad libitum" had aangegeven. En dit betrof niet alleen het tempo, maar ook de dynamiek. Hans Bik's speeltechniek is voldoende ontwikkeld om goed piano te spelen. Maar hij zal zich een strenge dis cipline moeten gaan op leggën, zorgvuldig heid dienen te betrachten en zijn persoon lijkheid ondergeschikt maken aan het werk, dat hij onderhanden neemt. Onder de lei ding van Simon C. Jansen begeleidde het orkest bijzonder verdienstelijk. Het tweede deel van de avond bracht de uitvoering van de koorfantasie opus 80 van Beethoven voor piano, solisten, koor en orkest. De Christelijke Oratoriumvereni ging Door Zang Vriendschap, waarvan Simon C. Jansen dirigent is, werkte aan deze uitvoering mede. Hans Bik was we derom pianosolist, maar hij onderwierp zich deze keer meer aan de leiding van de dirigent en hoedde zich -voor excessieve In Openluchttheater Het fraaie bloementapijt op het speelveld van Bloemendaals Openluchttheater, dat reeds duizenden kijkers trok, zal Zondag voor het laatst te bezichtigen zijn. Maandag wordt het mozaïek opgenomen, daar de nagels van de bloemen, die tot dusver periodiek ververst zijn, beginnen te verbleken. Overi gens staat de beplanting van het wandel park en de hellingen van het theater in volle bloei. De heer A. Schouten, portier-telefonist, die vandaag vijfentwintig jaar werkzaam is bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij, is vanmorgen op het hoofdkantoor gehuldigd. De heer Th. Hetem, chef van de vervoersdienst, heeft de jubilaris namens de directie toegesproken en een geschenk onder enveloppe aangeboden. Uit naam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde hij een oorkonde en een zilveren draagmédaille. In het clubgebouw van de speeltuinver eniging „Vondelkwartier" in Oud-Schoten zijn de resultaten van drie maanden han denarbeid van kinderen van vier tot veer tien jaar tentoongesteld. De meisjesafdeling heeft naast een aantal nuttige en fraaie handwerken ook een uit gebreide collectie pitriet-producten ge leverd en de jongens hébben zich toegelegd op figuurzagen en voor de eerste maal in dit seizoen op metaalbewerking. Van de postzegelverzamelaars kon men constateren, dat er over het algemeen met zorg aan de albums was gewerkt. onderbrak hem. Zijn lamp viel om. Hij zet te haar weer rechtop en steunde haar met een stuk kalk. Toen vervolgde hij: „Goed, we zullen geallieerden zijn! U zult wel invloed hebben op Himmler en iVlaar laten we dat maar laten rusten, de tijd dringtNiet zonder grote angst ben ik tot de verschrikkelijke conclusie geko men, die u al kent.. Namelijk, dat de enige mogelijkheid om dat ené te rédden wat er over is van ons Vaderland, ons dierbare Duitsland, de verdwijning van de Führer is!" Zijn gedempte stem trilde door een diepe emotie, die Sauvin trof. Bevond zich te midden van de hypocritische samen- spanners van de Hitler-troep, een ver dwaalde, eerlijke man? Speer vervolgde: „De verdwijning van mijn eens beminde Führer, van mijn vriend, van de geniale man, die het land heeft opgericht uit de ruïnes van het verdrag van Versailles en uit de slavernij! Maar ik moet me gewon nen geven. De geniale man, de redder van mijn vaderland, mijn Führer, is gek ge worden! Een hardvochtige krankzinnige! Niemand kan daar meer aan twijfelen!" Hij hield op als was hij uitgeput. Sauvin sloot bij wijze van instemming zijn oog- Leden. De man tegenovér hem dacht hard op, praatte tot zichzelf In deze kelder, waarin zij ieder ogenblik verpletterd kon den worden, waarin 't gierende geluid van de bommen, die op de nabijgelegen huizen neerkwamen, binnendrong, waar de tril lende lichtstraal van hun lampen een ontladingen, zodat zijn aandeel in het werk over het algemeen gewaardeerd kon wor den. Een lust was het te luisteren naar de stralende, solide klank van het koor en ook naar de samenzang der solisten: de sopranen Tonny Wegerif-v. d. Garde en Ded Hüsken-Reuderink, de alt Willy Lam- bregts, de tenor Paul Hameleers, de bari ton Henk Kroes en de bas Piet Tra. Ook het orkest weerde zich goed, inclusief de instrumentale solisten, behoudens dan een paar rhythmische oneffenheden. Er waren voor deze uitvoering verdiende bijvalsbe tuigingen en een overvloed van bloemen als bewijzen van waardering. P. ZWAANSWIJK. Gezien de uitstekende resultaten van de in 1953 door de afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur gehouden cursus in bloemschikken, heeft men besloten ook dit jaar weer een dergel ij ke cursus te organi seren. Hieraan kan worden deelgenomen door leden, adspirant-leden donateurs, hun huisgenoten en indien mogelijk, ook door andere belangstellenden. Evenals verleden jaar heeft men de heer A. Nunnink bereid gevonden deze cuxseus te leiden, welke tien lessen omvat, die telkens op Vrijdagavond gegeven zullen worden. De eerste les vindt plaats op Vrijdag 7 Mei in het Sportpark- Restaurant. De werknemers in de land- en tuinbouw, georganiseerden en niet-georganiseerden, die in het begin van deze zomer met va- cantie gaan, kunnen alle vacantiebonnen met geldigheidsduur tot en met 30 April inleveren op Dinsdag 11 of Woensdag 12 Mei, des avonds om zeven uur bij de heer M. J. Mooren, Lindenlaan 23 Heemstede. De uitbetaling zal dan plaats vinden op Vrijdag 4 Juni aan hetzelfde adres, even eens cm zeven uur. Het echtpaar H. Bierman, Jan van der Bergstraat 37 te Heemstede, zal Zondag 9 Mei het heuglijke feit herdenken, dat zij vijfenvijftig jaar geleden in de echt ver bonden werden. Een familiefeest, waarvan onder andere zeven kinderen en twintig kleinkinderen getuige zullen zijn. Doordat zowel de bruid als de bruidegom respec tievelijk 82 en 80 jaar oud door een uit stekende gezondheid beiden nog volkomen in staat zijn hun liefhebberijen en huishou delijke plichten te vervullen, bestaat er dus alle reden voor een opgewekt fees't. In het „Huis met de sleutels" te Heem stede (Bronsteeweg 76) geeft Zondagavond de Weense celliste Seute Benesch, begeleid door de pianist Henk Bijvanck, een recital. Zij brengen werken van Eccles, Godron, Bijvanck, R. Strauss en G. Casado ten ge hore. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 9 Mei worden te Heemstede waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 39903 en dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224. Wijkverpleegster: zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 138, tel. 39818. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38137. De heer H. L. A. van de Pavert, briga dier van politie te Bloemendaal, zal op 15 Mei een kwart eeuw in dienst zijn bij het gemeentelijke politiekorps. Het jubileum werd om familieredenen al vandaag ge vierd. Om elf uur werden de jubilaris en zijn famiie ontvangen en toegesproken in het politiebureau. Daarna was er in de woning van de familie Van de Pavert aan de Bos en Duinlaan 10a gelegenheid de zilveren jubilaris de hand te drukken. Op 1 Januari 1927 trad de heer Van de Pavert als agent van politie in dienst bij de gemeente Utrecht. Op 15 Mei 1929 ging hij over naar het korps der gemeente Bloe mendaal. Zijn benoeming tot hoofdagent volgde op 1 Januari 1948 en die tot briga dier op 1 Januari 1949. De jubilaris is sinds 1947 voorzitter van de Politie Sportclub Bloemendaal. schaars licht verspreidde .hoorde hij de be kentenis van de beste en misschien wel enige echte vriend van Hitier! „Zijn zenuwen kunnen de spanning niet langer verdragen", vervolgde Speer. „Zijn hersenen hebben het begeven Hij leeft in een nachtmerrie. Hij denkt alleen nog maar aan vernietigen, aan het verwoesten van zijn werk mèt zichzelf, om te verdwijnen in een puinhoop, in een ongehoorde Niebe- lungen-slachtpartij, om met hem het toe komstige Duitsland te doden. De roman tische dwaasheid van de volslagen vernie tiging!" „Ja", zei Sauvin, „zo is het". Speer vexwolgde met kx-achtige stem: „Tussen de Führer, mijn beschermer en vijftien jaar lang mijn vriend, en mijn Duitse vadexdand heb ik dan ook mijn va derland gekozen! Ik heb zelfs een bus gif gas in de luchttoevoer van de schuilkelder-, in de tuin van de Kanselarij, willen ope nen!" Sauvin schrok op Bij het horen van deze ongelooflijke bekentenis vroeg hij zich een ogenblik af of hij droomde of dat hij wer kelijk zijn oren moest geloven! Maar Speer vervolgde, de woorden er met een nu bijna rauw geworden stem uitstotend: „In hoogstens vijftien seconden zou er geen levend wezen meer geweest zijn in die kazemat, vijftien meter onder de grond! (Wordt vervolgdj.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6