Tweede Kamer oordeelt over minister Cals' televisieplan 3 rieven aan de redactie Drukte in Lisse en omgeving ontstond pas in de namiddag Vooral over een algemeen programma zijn de meningen zeer verdeeld RALEIGH Fa. C. van Maren Zesjarig jongetje na aanrijding overleden Amsterdamse Beurs MAANDAG 10 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Afgedreven jacht bracht reddingswezen in actie vanaf ƒ174. Christ. Hist. Jongerengroep hield propaganda-avond Concurrent voor de bollenstreek Duinen zijn teer! Zondagse drukte Wandelaar op Slaperdijk door motor aangereden „Alberdingh Thijm" speelde een paardenklucht „Boflichtingen" naar mobiele B.B.-colonnes? In- en uitbreker G. B. weer in arrest Acht in plaats van vijf ton voor uitzendingen naar de West De Tweede Kamer heeft thans haar oor deel gegeven over de tweede Televisienota van minister Cals. Vele Kamerleden waren van mening, dat de experimentele periode te kort en het aantal kijkers en zenduren te gering is ge weest om een verantwoord oordeel over de invloed van de televisie op het Nederlandse volk te kunnen vormen. Nagenoeg algemeen bestond de overtui- ginge dat televisie een uitermate belang rijk communicatiemiddel is, met grote mo gelijkheden, zowel ten goede als ten kwade, zodat dit nieuwe middel voorzichtig en met beleid gehanteerd moet worden. Enkele leden waren over de wijze, waar op de regering zich de voortzetting van de televisie-uitzendingen denkt, niet enthou siast. De kosten van aanschaffing van een televisietoestel zullen een rem vormen tegen een grote uitbreiding van het aantal kijkers. In vergelijking daarmee wordt de opzet veel te groots geacht. Deze leden konden de culturele betekenis van de uit zendingen niet hoog aanslaan; zij verwach ten er eerder geestelijke vervlakking en smaakbederf van. Daarentegen stemden vele leden in met" de zinsnede in de nota over de betekenis van de televisie „als waardevol instrument tot. bevordering van de culturele ontwik keling en tot verbetering van dê ontspan ning, terwijl ook haar betekenis als infor matiemedium niet mag worden onder schat." Propaganda en reclame Bij deze leden was de vraag gerezen hoe de minister staat tegenover pro paganda in de televisie-uitzendingen. Zij hadden met enige verbazing gele zen, dat bij de regering de neiging be staat om enerzijds terughoudend te staan ten aanzien van staatkundige en politieke voorlichtingen in de aether, doch anderzijds propaganda ten behoe ve van de programma-verzorgende omroepvereniging toelaatbaar te ach ten. Deze leden zouden het omgekeerde meer voor de hand liggend hebben ge acht. Mag men het er voor houden, zo vroegen zij, dat ter zake van de tele visie generlei censuur is te verwach ten? Met belangstelling had men kennis ge nomen van de mededeling, dat de moge lijkheid onderzocht wordt om waarborgen te scheppen, dat reclame-uitzendingen op een aanvaardbaar peil blijven. Vele leden stonden zeer gereserveerd ten aanzien van de mogelijkheden van reclame-uitzendin gen, met name op grond van de ervarin gen die men in het bijzonder in Amerika daarmee heeft opgedaan. Verscheidene leden vreesden, dat men ter wille van de inkomsten op den duur de eenmaal toegelaten reclame-uitzendin gen niet meer naar behoren zou kunnen beteugelen en dat men aldus langzamer hand tot steeds grotere eoncessies ten aan zien van de reclame zou overgaan. Zii ver klaarden zich mede met het oog hierop voorshands te"-en het toelaten van reclame in de beeldradio. Zendtijdverdeling Indien men uitgaat van het princine, dat de verzorging van de televisie aan de om roepverenigingen moet worden toever trouwd, dan is de consequentie hiervan volgens vele leden dat de zendtijd onder deze verenigingen naar - billijkheid wordt verdeeld, dus volgens normen, welke in hoofdzaak berusten op een vertegenwoor diging van de groeperingen in het Neder landse volk volgens levensbeschouwing. Naar van andere zijde werd opgemerkt, zal dit vrijwel neerkomen.od een verdeling van de zendtijd onder de vijf grote omroep verenigingen. Verscheidene leden gaven reeds bij voorbaat als hun oordeel te ken nen, dat zij er niets voor zouden gevoelen om het beheer en de exploitatie der zend- inrichtingen te doen berusten bij het staats bedrijf der P.T.T. Het algemeen programma Het standpunt van de regering, dat het televisieprogramma bestaan moet uit een algemeen programma naast de program ma's van de omroepverenigingen, gaf aan leiding tot uitvoerige beschouwingen. Bij vele leden ontmoette de ontworpen organisatie van het algemeen programma bezwaar, met name voor zover de algemene omroepverenigingen verplicht worden de totale programmasfof aan te bieden aan de algemeen programma-commissie. Zij acht ten dit onjuist, omdat zodoende óf wel de bijzondere uitzendingen van de omroep verenigingen een tweede-rangs karakter dreigen te gaan dragen, óf wel het alge meen programma de dupe van deze opzet dreigt te worden, het een of ander naar gelang de commissie en eventueel het be stuur der N.T.S. het hart meer aan het algemeen programma dan aan de bijzon dere uitzendingen zal blijken te hebben verpand. Een deel van deze leden had tegen het algemeen programma, zoals het in de nota wordt voorgesteld, voorshands onoverko melijk bezwaar. Argumenten voor een al gemeen programma zijn volgens de nota, dat de uitzendingen bij een beperkte zend tijd voor een zo groot mogelijk aantal kij kers aanvaardbaar moeten zijn. Deze leden merkten op, dat ook als de uitzendingen In de vroege morgen van Zondag is nog al wat opschudding gewekt in plaatsen aan de Nederlandse en de Engelse kust door een bericht op verzoek van het vliegveld Valkenburg door Scheveningen-radio uit gezonden en inhoudende dat het Neder landse jacht Fortuin II verdwenen was on geveer 120 mijl ten Westen van IJmuiden, nadat een vuurpijl was waargenomen. Aan schepen in de nabijheid werd verzocht scherp uit te kijken. Enkele uren later nadat de reddings boot van Gorleston aan de kust van Nor- filk was uitgevaren kon het spoedsein echter worden ingetrokken: de Fortuin II, die door de wind uit de koers was gedre ven was teruggevonden door een vaartuig van de Nederlandse marine en op weg naar Den Helder. Alles was wel aan boord. De Fortuin II, die zes marineofficieren aan boord had, nam met zeven andere jachten deel aan een race van Den Helder naar het Engelse lichtschip Smith Knoll voor de kust yan Suffolk en terug. De race stond open voor de leden van de Konink lijke Nederlandse Marine Jachtclub. volledig gelegd zouden worden in de han den van de omroeporganisaties, ten volle de mogelijkheid zal bestaan om deze eis te voldoen. Verscheidene leden achtten de invoering van een algemeen programmaschadelijk en verwerpelijk. Het. algemeen programma, zoals de regering dat. als zelfstandige groot heid wil, is naar het inzicht van deze leden in strijd met het systeem van de vrije om roep op basis van de geestelijk-maatschap pelijke krachten, die in ons land leven. Zulk een algemeen programma bevat óf een grootste gemene deler van de in ons volk aanwezige cultuurtendenties en is dus een bewijs van onze nationaa 1 -culturele ar moede óf, indien het gekozen wordt uit door de omroepverenigingen zelf aange boden programma's, is het een bewijs van de werkelijk algemeen-nationaal-culturele gezindheid van die bepaalde omroepvereni ging, en dan is het als zelfstandig daar buiten georganiseerd en voorgedragen pro gramma overbodig en in feite een onder mijning van het stelsel van de vrije omroep. Sommige leden stonden een televisie- dienst voor, welke werkelijk algemeen is en waarbij alle geestelijke en maatschap pelijke stromingen de gelegenheid krijgen zich te uiten.-Tegen inschakeling van heT particulier initiatief zou naar de mening van deze leden geen enkel bezwaar be staan. mits de organisatie zodanig zou- zijn ingericht, dat de verantwoordelijkheid voor opzet en slagen in één hand zou berusten. .Sommige andere leden konden het niet toejuichen, dat de omroepverenigingen in feite te beslissen zouden hebben over de uitzending der programma's. De geluids om roep moge hier als waarschuwend voor beeld gelden: het peil van de radio-uitzen dingen daalt steeds dieper en men ontziet zich zelfs niet om bepaalde groepen van de bevolking te beledigen, aldus deze leden. Zij bepleitten een nationale televisiedienst met één programma en één staf, waarbij de politiek uit de programma's geweerd zou moeten worden. ADVERTENTIE the al/l-steel bicycle OVERVEEN telefoon 23523 Op Vrijdag 7 Mei hield de Christelijk Historische Jongerengroep te Haarlem een propaganda-avond met als spreker het Tweede Kamerlid de heer Kikkert, over het onderwerp verkiezingen en beginselen. De voorzitter merkt in zijn openingswoord o.a. op, dat de C.H.U. een volkspartij is, die staat op de rechten van alle groeperingen van ons vólk. Zo is het de taak van de heer Kik kert, die hoofdbestuurder is van de Nëd. Chr. Landarbeidersbond, om speciaal de be langen van de arbeiders in het oog te houden. De heer Kikkert merkte op. dat de C.H.U. een confessionele partij is. Bij het intreden in de politiek doet-zij belijdenis van haar geloof. De C.H.U. is het niet om de macht van de partij maar om de kracht van het be ginsel begonnen. De P. v. d. A. stelt het materiële op de voorgrond, grondslag is het democratisch socialisme. Wel mag men zich op zijn geloof bezinnen in de protestants-christelijke, rooms katholieke en humanistische werk gemeenschap, maar komt men tot de hoofd bestuurstafel van de P. v. d. A., dan is weer het socialisme de grondslag en niet de Bijbel. Wat betreft de vormgeving is er wel eens verschil van mening in de C.H.U. Zo heeft spreker soms groot verschil van mening met prof. Gerretson. Toch hebben beiden t. a. v. sociale wetten steeds een zelfde houding aangenomen. Dat komt omdat de grondslag hetzelfde is. Men verwijt de C.H-.U. dat zij het volk splitst in twee delen, de z.g. antithese. De C.H.U. verwerpt juist evenwel deze splitsing, daar zij in navolging van Hoedemaker wil, dat het hele volk zich door de Bijbel laat leiden. Komend tot de uitslag van de verkiezingen merkt spreker op, dat de C.H.U. in verge lijking met 1952 met 1 vooruit is gegaan, maar in vergelijking met 1950 ongeveer 1 is teruggelopen. Na de pauze werden door de heer Vlesveld een sportfilm en enkele komische films van Abbott en Costello en Charlie Chaplin ver toond, toegelicht door de heer Huizinga, welke laatste film tevens was bedoeld als propaganda voor het a.s. weekend te Bakkum. Zij, die Zondag van de natuur wilden genieten, hadden een grotere keus dan in de afgelopen weken. Daarom stond een bezoek aan de bollenstreek niet meer in het mid_delpunt der belangstelling. Velen trokken ook naar het strand, bos en hei en „concurrenten" van de bollen zijn de bloeiende boomgaarden in de Betuwe en de Beemster. Een bezoek aan de Keukenhof had men echter voor de namiddag op het programma gezet, want toen heerste er een grote drukte in Lisse. Het aantal buitenlanders, dat in het af gelopen weekeinde ons land bezocht heeft, was minder groot dan de vorige week. De hotels waren goed bezet, doch men be hoefde in Haarlem geen gebruik te maken van de particuliere adressen. Dat was ook in andere steden van ons land het geval. Vluchten met de helicopter Zaterdag kwam zeven Belgen met de helicopter uit Brussel via De Keukenhof in Haarlem en Zondag vier. Zij brachten een kort bezoek aan deze stad en gingen later op cle middag door naar Zandvoort. Boven Haarlem zijn zes vluchten op Zaterdag gehouden en vier op Zondag. Op de eerste dag betrof het bijzondere vluch ten. Des middags waren op het station Haarlem aangekomen de winnaars van de droppingwedsfrijd van Woensdagavond voor de radio. Uit elf provincies waren drie en dertig dames en heren aangewezen om een vlucht te maken. Per autobus ging de tocht naar het terrein aan de Wagen weg. Gevlogen werd boven de bollenvelden en de stad. Na afloop verenigden de deel- nemers(sters) zich in Dreefzicht. Het be stuur van de De Keukenhof had het gezel schap uitgenodigd een bezoek aan Lisse te brengen: hiervan is een dankbaar gebruik gemaakt. Zaterdag en Zondag zal er voor de laat ste maal boven Haarlem gelegenheid be staan rondvluchten te maken. De belang stelling in Lisse voor rondvluchten is bij zonder groot. Zondag zijn er ongeveer veertig gemaakt. Dat geschiedde niét alleen des ochtends, maar ook in de middaguren, omdat, gebleken was, dat de belangstelling in Haarlem en Zandvoort minder groot was dan in Lisse. De reden is, dat vele toeristen in De Keukeuhof verzameld zijn, die er gemakkelijker toe overgaan een vlucht te maken dan bewoners van Haarlem en Zandvoort. Keukenhof nog grote trekpleister Het bijzonder fraaie weer heeft er in ruime mate toe bijgedragen, dat het op de nationale bloemententoonstelling De Keukenhof ook Zondag bijzonder druk is geweest. Merkwaardig was echter, dat de grootste drukte voor de tentoonstelling en de bol lenstreek pas laat in de middag kwam. De rijkspolitie, die voor een uitstekende ver keersregeling zorg had gedragen, kreeg tegen het middaguur uit diverse plaatsen bericht, dat grote verkeersstromen zich in de richting van het Westen van het land bewogen, maar de topdrukte kwam pas tussen 4 en 6 uur. De Keukenhof trok ruim 40.000 bezoe kers. Op de parkeerterreinen werden 550 autobussen voornamelijk uit Duitsland en honderden personenauto's geteld. Duizenden bezoekers werden per trein aan gevoerd of maakten de tocht per fiets. Er kwam een extra trein uit Luik, die tot Den Haag reed. Daar stapten de circa 1000 passagiers in 21 grote autobussen, die de Belgen door de bollenstreek naar De Keukenhof bracht. Na het bezoek aan de tentoonstelling bracht deze grote groep nog een bezoek aan Amsterdam en maakte een rondvaart door de havens en grachten. Eerste stranddag bracht grote drukte Na de drukke week-einden, die Zand voort beleefde tijdens de Paasdagen en vorige week, door de invasie van vreemde lingen, die hotels, pensions en particulie ren menig extra'tje bezorgden, kregen in cxxxxxxxxyxprccccnrxxx* Het. blijkt dat de bezoekers van het nationale park ..De Kennemerduinen" vaak de lust Tiiet kunnen weerstaan de duinhellingen en toppen te beklimmen. Nu is dit overigens begrijpelijk genoe gen reeds onder normale omstandighe den niet in overeenstemming te brengen met de voorzorgen die voor het behoud der duinen nodig zijn. Des te minder in dit voorjaar nu de kans op verstuivin gen door een langdurige droogteperiode aanzienlijk is toegenomen. De directeur van de Kennemerduinen verzoekt het publiek dan ook met aan drang de klimlusten alleen bot te vieren op de plaatsen die daarvoor zijn aange vreten en die bij elkaar een 25 hectaren groot zijn. zodat er dus gelegenheid vol doende is voor duinvermaak. het afgelopen weekeind de strandnachters eindelijk een kans, die men tot nu toe door de slechte weersomstandigheden gemist had. Was het Zaterdagmiddag reeds flink druk, Zondag had het strand voor het eerst dit jaar de allures van een seizoendag, nu het fraaie, warme weer duizenden naar de badplaats lokte. De strandpachters kregen eindelijk hun zin, want er bleef geen stoel opbezet! Tram en trein voerden talrijke bezoekers aan, maar ook het auto- en mo- torverkeer was zeer groot, omdat vele, de bollenstreken bezoekende buitenlanders nog even Zandvoort aandeden. Het aantal logerende gasten bleef echter ver beneden dat van vorige week, lang niet alle hotels en pensioens waren bezet. Een temperatuur, de drieëntwintig gra den nabij komend en dit in het begin van de maand Mei, nodigde Zondag vele wan delaars, wielrijders en automobilisten uit hun verpozing in bos en duin en op het strand van Bloemendaal te zoeken. Er was veel toeloop in de Kennemerduinen, waar van een groot aantal fietsen en auto's ge tuigde. Op het Bloemendaalse strand ge leek het op een kalme zomerse dag. Er werden op het strand forten gebouwd, schelpentaartjes gebakken en de ouderen hielden zich onledig met een balspel. Niet alleen gingen de dapperen pootje baden, maar zelfs waagden verscheidene strand- bezoekers zich al aan een kort zeebad. Voor al degenen, die profiteerden van het badbedrijf was deze vroege zomerse zon- neschijnrijke dag al weer meegenomen, al was het dan niet zo, dat van een royale verdienste gesproken kon worden. Het bleek Zondag eveneens, dat een enkeling eerste hulp behoefde. Men kon nog niet bij de reddingsbrigade terecht, omdat de hulp post nog op een Bloemendaals hockeyveld staat. Daarin komt komende week veran dering en na Zondag kan men op het Bloe mendaalse strand weer rekenen op de hulp van de plaatselijke kustbrigade. Zondagavond omstreeks negen uur is op de Slaperdijk te Haarlem de 59-jarige Jan van der Klooster uit Haarlem door een motorfiets aangereden, welke werd bestuurd door een militair. De bestuurder van de motorfiets verklaar de, dat hij door de lichten van een tegen- liggende auto zozeer werd verblind, dat hij de aan de rechterkant van de weg lopende wandelaar niet heeft opgemerkt." Deze is met een gebroken linkerhiel en vermoede lijk een schedelbasisfractuur opgenomen in het Diaconessenhuis. Zijn echtgenote, die naast hem liep, bleef ongedeerd. Als vrolijk slot van haar winterseizoen heeft de R.K. Rederijkerskamer Alber- dingk Thijm eind vorige week een tweetal opvoeringen gegeven van William Map- les' „Hij, zij en Hottentot", een pretentie loos Amerikaans blij spelletje vol zott e si tuaties. Middelpunt van dit malle geval is een amoureuze jongeman die zich voor een befaamd hindernisruiter uitgeeft om indruk te maken op zijn schoonouders-in- spe, een peperdure societyfamilie, die ver slingerd is aan de paardensport. Het lot wil dat de heer des huizes juist een bizon- der vurige volblbedhengst heeft aange schaft en natuurlijk wordt de camdidaat- schoonzoon - die in feite doodsbenauwd is voor paarden - uitgenodigd om deze wilde mustang te berijden in een steeple chase vol gevaarlijke hindernissen. Twee bedrij ven lang probeert de jongeling zich via allerlei onzinnige uitvluchten aan deze twijfelachtige eer te onttrekken, maar tenslotte laat hij zich badend in het angst zweet, op het woeste ros hijsen dat dan inderdaad per ongeluk de grote race wint. Dat is het vrij povere verhaaltje waarom alles draait, een stukje klinkklare nonsens vol grollen en grappen dat weinig meer met toneel van doen had, maar wel de gelegenheid gaf om eens lekker te chargeren. Deze kans heeft men niet ge mist; vooral de pseudo-hindernisruiter van Henk Boeree was een alleraardigste figuur, wiens koddige wanhoop over het dreigende renbaan-avontuur de zaal me nig lachsalvo wist te ontlokken. Niet min der kluchtig was de voortdurend tussen stijve plechtstatigheid en panische angst voor paarden heen en weer gesmeten butler, die Johan van Zwieten met veel gevoel voor humor en nuance op de plan ken zette. Naast dit tweetal kreeg de rest van de bezetting, die min of meer nor male mensen had uit te beelden, weinig kans zich te onderscheiden. Het society- milieu, waarin deze dwaze verwikke lingen zich afspelen, wisten zij echter goeddeels waar te maken, hetgeen een niet geringe prestatie mag heten in een stuk, waarin alles op het karikaturale is toege spitst. Toneelmeester H. C. Voskuilen had voor bizonder attractieve décors gezorgd; dat van het laatste bedrijf, ontlokte de zaal zelfs een massale zucht van verrukking. De minister van Binnenlandse Zaken overweegt het oproepen van de „boflich- tingen" van 1941 en 1942 voor de Bescher ming Bevolking, die tot dusver geheel op basis der vrijwilligheid heeft berust. De mensen van deze lichtingen zouden na een keuring speciaal opgeleid worden om in tijd van nood dienst te kunnen doen bij de mobiele colonnes, die de overheids organisatie der B.B. vormt om snel naar alle zijden, waar dat nodig is hulp te kun nen bieden. Reeds geruime tijd is met deze mogelijk heid rekening gehouden, vooral met het oog op de aanvankelijk weinig bevredi gende wervingsresultaten. Een wetsontwerp over deze aangelegen heid is overigens nog niet aangekondigd. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is de zes-jarige E. C. de Bos uit de Jephtastraat in Haarlem op de Vondelweg door een passerende personenauto aangereden en zodanig gewond geraakt, dat hij Zondag in het ziekenhuis St. Joaiines de Deo is over leden. De bestuurder van de auto, die in de richting Velsen over de Vondelweg reed met een snelheid van ongeveer zestig kilo meter per uur, zag het jongetje ter hoogte van de speeltuin „Vondelkwartier" aan de rechterkant van de weg spelen. Toen hij de Eksterstraat gepasseerd was, stak het knaapje, zonder op het verkeer te letten, plotseling hardlopend de rijbaan over. De bestuurder heeft nog getracht door krach tig remmen en sterk uitwijken naar links, een aanrijding te voorkomen, doch ver geefs. Het jongetje kwam in aanraking met de rechtervoorzij de van de auto en werd ongeveer zeven meter weggeslingerd. Het slachtoffertje is met een schedelbreuk naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd, waar het Zondag is overleden. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht, zich met de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat 14 te Haarlem, in ver binding te stellen. (Verkort weergegeven De Bond voor gepasporteerd Marine personeel houdt op Zondag 23 Mei zijn jaar lijkse algemene vergadering in „Dreefzicht" te Haarlem. Europese eenheid. Met grote verwonde ring las ik het artikel in het „Haarlems Dagblad" van gisteren, getiteld: „Logeer gasten en medesoldaten", omdat de inhoud nogal kortzichtig is. In feite is het wèl zo, dat op het ogen blik het commerciële belang overheerst. Wanneer men dit niet erkent, hoeft men zich ook niet druk te maken over handels betrekkingen met Duitsland en cliënt men de uitvoer, van boter, kaas, eieren, groen ten, zuivelproducten, enz., die jaarlijks et telijke millioenen aan deviezen oplevert, wel stop te zetten. Ook kunnen wij de op bouw van een Duits goederenvervoer over de Nederlandse havens wel achterwege la ten en kunnen wij onze pogingen om tot een vrije, ongehinderde Rijnvaart te ko men, wel staken. Dit zou evenwel op economisch gebied tot een catastrophe leiden, hetgeen alweer duidelijk aantoont, dat Duitsland geenszins van ons afhankelijk is, doch dat dit omge keerd in grote trekken wel het geval is. De bewuste plakkaten zijn door enkele onbesuisden op cle muren geplakt. Uit ervaring kan ik verklaren, dat het optreden van de Duitse touristen zich over het algemeen niet heeft onderscheiden van dat van andere buitenlanders; men kan hier echter weinig van ze verdragen en wij dienen de fout dus bij ons zelf te zoe ken. Moge de Europese Eenheid spoedig een feit worden, maar dan één zonder haat, nijd en afgunst. W. B. Militaire parade. In antwoord op de Militaire parade: Ja, wij hebben weer Ko ninginnedag mogen vieren, nog in vrede en rust, tenminste zo wij het noemen willen. Want als wij ons in deze wereld plaatsen, dan kunnen wij toch niet zeggen dat er Vrede is. En zolang wij maar blijven staren naar al dat oorlogsgeweld met z'n tanks, kanonnen, straaljagers enz., dan kunnen wij toch niet spreken over Vrede. Dan ben ik het volkomen met de heer J. A. F. eens. die wijst op het centrale figuur, namelijk Jezus Christus. Hij is de enige verlosser en hoop dezer armzalige wereld. Jezus Chris tus is het die ons verlost heeft van de ti rannie. Want Hij is alleen almachtig en niet onze kracht, met onze moordwapens. D. SLOOT Blij zijn. Was ik aanvankelijk geheel niet van plan aan de discussie betreffende de militaire parade deel te nemen, omdat ik meende dat hierover nu wel genoeg over en weer geschreven was, het schrij ven van de heer v. d. Leer in het blad van Zaterdag j.l. heeft mij verontwaardigd naar de pen doen grijpen. Deze heer moet zich n.l. mijns inziens diep schamen over de beschuldiging van z.g. Pruisische mentaliteit. Het is n.l. aan de strijdkrachten van de vrije volken te danken, dat de Pruisische horden Goddank uit ons land verdreven werden en wij hebben er een leger op na te houden om de horden van een „bevriende" natie in Oost-Europa, in samenwerking met die zelfde vrije wereld, op een afstand te hou den. Wat dan de Nederlandse parades betreft: Vorig jaar heb ik de parade in Amsterdam gezien en dit jaar die in Haarlem. Er wa ren massa's mensen op de been, waarvan velen de troepen met applaus begroetten. Ik kan niet geloven, dat die Amsterdam mers en die Haarlemmers daarom als oor logszuchtig kunnen worden gekenmerkt. Laten die overgevoelige klagers over mi litaire parades daarom blij zijn, dat ze nog de gelegenheid hebben hun eigen jon gens in vrijheid te zien marcheren. P. MEIJER Liefde. Met aandacht heb ik alle in gezonden stukken gelezen, welke er ge schreven zijn over de militaire parade op Koninginnedag en de viering van de Be vrijdingsdag. Ik vraag mij af of wij wer kelijk iets hebben geleerd. Hoeveel van die mensen die op 4 Mei j.l. 2 minuten stilte in acht hebben genomen ter herden king van de gevallenen, hebben toen in die 2 minuten gedacht: „Jongens, jullie zijn gevallen, maar wij die achterbleven zui den zorgen dat dit onheil nooit weer over de wereld komt". Hebben zij in die 2 mi nuten een stil gebed gedaan en gevraagd om hulp tot het voorkomen van zulk een ramp? Al deze beden tezamen hadden een kracht geweest die de mensheid had kun nen helpen. Is het werkelijk belangrijk om te discussiëren over het uiterlijk vertoon? Zou het niet beter zijn om alle krachten in te spannen om een derde wereldbrand te voorkomen? De grondgedachte voor al het goede is Liefde. Wanneer wij ons nu eens voornemen om, ieder voor zich, één ander mens te helpen, dan zijn wij al een eind op de goede weg. Neem eens de tijd om te praten met hem of haar die het moei lijk heeft. Als ge het goede wilt, staan er altijd krachten klaar die u zullen helpen. Zo moeten wij dan een betere wereld krij gen, waarbij een oorlog niet kan voorko men. Immers, liefde voor zijn medemens en eerbied voor het leven dat gegeven is, maakt oorlog onmogelijk. Zo handelen wij ook in de geest van onze geliefde doden. T. H. D. „Deutsche nicht erwiinscht". In di verse couranten heb ik de berichten gele zen, over de campagne, welke is gevoerd tegen Duitse toeristen. Gezien echter het enorme aantal Duitsers, dat hier te lande was, moet het percentage, dat zich zou hebben misdragen, wel zeer gering ge noemd kunnen worden. Ook tussen ons Nederlanders zijn er personen die zich mis dragen. Het is gebeurd, dat Duitsers, welke op correcte wijze naar de weg vroe gen, de grofste beledigingen te horen kre gen, of zelfs een pak slaag konden krijgen, zoals in de Grote Houtstraat is gebeurd. Velen van deze toeristen zijn voordien nog nooit in Holland geweest en is het niet op zijn plaats, deze mensen op dusdanige wijze te woord te staan. Waarom werd door diegene, welke thans deze campagne hebben gevoerd, dit ook niet met de Februariramp gedaan, toen de Duitse hulpcolonnes het land binnen kwamen? Laten wij dus correct zijn tegenover iedere vreemdeling, onverschillig welke nationaliteit. De B. Drie politie-auto's voerden zijn omvangrijke buit af De reeds vele malen wegens inbraak veroordeelde en herhaaldelijk uitgebroken Amsterdammer G. B., die in de onderwe reld bekend staat als Gerrit de Stotteraar, is dit weekend wederom in handen van de politie gevallen, na einde December van zijn laatste veroordeling op zijn zeer lange lijst, op vrije voelen gesteld te zijn. De aanhouding geschiedde in zijn woning aan de Piet Gij zenbrugstraat, hoek Kat wijkstraat te Amsterdam, door de recher che van het bureau J. D. Meyerplein. Midden vorige week waren er bij een kleermaker aan de Sarphatistraat door in sluiping 21 coupons stof ter waarde van f 1400 gestolen. Omwonenden hadden een man met een wit sloop, volgestouwd met goederen, naar buiten zien komen. Het signalement deed de recherche even aan Gerrit de Stotteraar denken, maar alle getuigen gewaagden van een bril, die de man zou ophebben. Plotseling herinnerde zich een rechercheur dat hij Gerrit op de tram had zien staan met een bril op. Men is toen naar zijn woning gegaan, welke door een aantal agenten in burger werd omsingeld. Twee rechercheurs drongen de voordeur binnen, een derde politieman kwam via een klim partijtje over tuinhek ken door de achterdeur binnen. Men nam Gerrit mee naar het bureau J. D. Meyer plein, waar hij met de getuigen werd ge confronteerd. Deze herkenden in hem de man met het sloop, i Zaterdagmiddag heeft men een huiszoe king gedaan in zijn woning. Voor het ver voer van de daar gevonden gestolen goe deren waren niet minder dan drie wagens van de politie nodig. Ondermeer vond men een Persianer bontjas (eigenares nog on bekend), een gloednieuwe spörtfiets van de duurste soort, enkele andere fietsen, een partij juwelen die enige dagen tevoren van een oude dame aan de Plantage Bad- laan waren gestolen (waarde der stenen ruim f 2500), gouden dames- en heren horloges, damestassen en de vrijwel vol ledige buit aan gestolen kleding van een inbraak in een chemische wasserij in de Slotermeerpolder. Een grote partij dames kousen (waarde zeshonderd gulden) be hoorde eveneens tot zijn buit. Niet alleen zijn eigen woning was een heel arsenaal van gestolen goederen, maar door het huren van een zolderkamer van zijn buurman had hij er nog opslagruimte bij gekregen. Uitbreekpoging Dezelfde middag heeft G. B. nog ge tracht uit te breken. Hij was reeds met één been op straat toen een actieve bri gadier en twee agenten hem nog juist bij de kraag wisten te pakken en in de cel terug brachten, waar hij nu vaste bewa king heeft. Om klokslag acht uur vanmorgen heeft jhr. mr. C. J. A. den Tex een krans gelegd bij het monument, dat achter de Neder lands Hervormde Kerk van Bloemendaal is opgericht ter nagedachtenis van de Bloe mendalers die gedurende de tweede we reldoorlog zijn omgekomen. Nadat de burgemeester zijn krans van groen met witte Aronskelken en een don ker paars lint had gelegd, legde de heer C. de Jong, die met de heer W. Schipper de afdeling Bloemendaal van de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland vertegenwoordigde, een krans van theerozen en paarse seringen met licht paars lint. Bij deze jaarlijkse plechtigheid op de morgen van de Tiende Mei waren ook de twee wethouders en de wethoudster, de gemeentesecretaris en de drie het kader vormende officieren van de gemeentepolitie aanwezig. Zoals gebruikelijk werd er niet gesproken. De foto geeft de kranslegging door de burgemeester weer. Bij de Tweede Kamer is door de re gering een voorstel ingediend om niet vijfhonderdduizend maar achthonderddui zend gulden voor de door de Stichting Cul turele Samenwerking te verzorgen cultu rele radioprogramma's voor Suriname en de Antillen, beschikbaar te stellen. Dit bedrag is nodig om te voorkomen, dat de zich op zo gelukkige wijze manifes terende uitbreiding en versteviging van de culturele contacten met deze rijksdelen zou moeten worden afgeremd. De regering is van mening, dat de culturele werkzaam heden gericht op deze rijksdelen zich zo gunstig mogelijk moeten kunnen ontwik kelen. Een op zo hoog mogelijk peil bren gen en houden van deze betrekkingen 'toch kan een belangrijke bijdrage leveren tot blijvende goede verhoudingen tussen Ne derland en de transatlantische rijksdelen. Op grond van deze overwegingen wordt voorgesteld het aanvankelijk voor genoem de rijksdelen bestemde aandeel van 500.000 in de subsidie aan Sticusa te brengen op 800.000. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 NederL'47 98 98I5/i6 A.K.TJ 21434 218% Unilever 309>4 317 Philips Gloeil. 30514 309 Kon. Petroleum 482'% 494 A'dain Rubber 90% 96% Holl. Amer. Lijn 145 145 N. Scheepv. Unie 134% 135 H.V.A 125 128 116% 119 Amsterd. Bank 189% 189% Ned. Handel Mij. 179 179 Rotterd. Bank 175 175 Twentsche Bank 176% 176% Anaconda Copper 35% 35% Bethlehem Steel 64% 64% Republic Steel 54% 57 97 96% 21% 21% 45% 46%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10