Besprekingen over Indochina zijn Zaterdag begonnen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gaullisten demonstreerden tegen regeringsbeleid Vietminh meldt dat generaal de Castries is gevangen Negen delegaties trachten allereerst een accoord over wapenstilstand te bereiken Het woord is aan Hulde uit Moskou aan de oorlogscoalitie Kr ij gsge vangenen worden weggevoerd Asyl geweigerd aan de ontwerper van de MIG? Frans plan voorgelegd Vietnamese Ghandi9 Ho Tsji Minh aan het woord Scelba weert communis tische journalisten uit ministeries Glaeske's vrouw verdwenen Communisten hielden zich merkzvaardig stil Amerikaans bezoek aan de KSG in Luxemburg Amerikanen vlogen zonder verlof boven Noorwegen Truman waarschuwt Eisenhower tegen toenemende hysterie Nieuwe president in Paraguay Britse regering wijst twee Sovjet-diplomaten uit Twee Zwitsers door lawine gedood Onthulling in Nezv York Weerrapport 68e JAARGANG No 255 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 10 MEI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 103 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., pr kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsrnan GENèVE, (United Press). Kort na half vier Zaterdagmiddag is in Genëve de vredesconferentie over Indochina begonnen. Hieraan was een bijeenkomst voorafgegaan tussen de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en zijn Russische ambtgenoot V. M. Molotov, om de procedure te bepalen van onder meer de waarneming van het voor zitterschap. Negen landen zijn aan de conferentietafel geschaard om te trachten een regeling te treffen voor de kostbare en bloedige Indochinese oorlog die zeven jaar aan de gang is. Het Westen wordt vertegenwoordigd door Amerika, Engeland, Frankrijk en de drie verbonden staten van Indochina, Vietnam, Cambodja en Laos. Aan de communistische zijde staan Rusland, China en de delegatie van Vietminh onder leiding van Ho Tsji Minh. De plaatsing van de deelnemende dele gaties heeft heel wat hoofdbrekens gekost, omdat ook hier prestige-gevoeligheden in het geding waren, maar uiteindelijk werd een formule gevonden, die uitging van het Franse alphabet. Cambodja nam de eerste van de negen mahoniehouten tafels in, die in een cirkel staan rond de voorzitter en de andere landen volgen in deze volgorde: Amerika, Vietnam, Frankrijk, Laos, Viet minh, China, Engeland en Rusland. Eden is de voorzitter van de eerste bij eenkomst en begon met de procedure regels uiteen te zetten, die overigens precies dezelfde zijn als die vastgesteld bij de Ko reaanse besprekingen. Frans, Russisch, Engels en Chinees zijn de officiële talen. Waarnemers mogen de conferentiezaal niet betreden, tenzij dit in onderling goedvinden wordt toegestaan. Er zullen geen perscommuniqué's worden uit gegeven en elke delegatie zal zelf mede delingen verstrekken aan de pers. De negen delegaties tellen in totaal 120 leden. Rede van Bidault De eerste spreker was de Franse minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault. Hij deed een beroep op de vergadering het principe te aanvaarden van een „algemene wapenstilstand", die wordt ondersteund door onontbeerlijke veiligheidswaarborgen. Zijn plan omvatte de volgende punten: Het terugtrekken van de communistische strijdkrachten uit de verbonden staten van Laos en Cambodja. De ontwapening van de ongeregelde benden Vietminh-opstandelingen en het terugtrekken van de geregelde legers naar bepaalde zones in de staat Vietnam. internationale commissies dienen toe zicht uit te oefenen op de naleving van de wapenstilstand. Het tot stilstand komen van de vijande lijkheden dient te leiden raar een over gangsperiode, waarin na verloop van tijd vrije verkiezingen moeten plaats vinden in Vietnam. Het plan Bidault biedt beëindiging der vijandelijkheden aan, in ruil voor terug trekken der communistische troepen in Vietnam, vrijlating van de gevangenen der Franse Unie en internationale controles. Verwacht wordt dat in het communistisch plan dat zal worden ingediend door de vice-president van Vietminh, Pham Van Dong geëist zal worden dat onmiddellijk en in geheel Indochina het vuren wordt ge staakt en dat algemene verkiezingen wor den gehouden. Als het communistische plan de verwachte inhoud heeft, zal het door het Westen vei'worpen worden. Het Westelijk standpunt is dat een onmiddellijk staken van het vuren, zonder goede militaire en politieke garanties, het de communisten mogelijk zal maken het gehele gebied over te nemen en de historische invasiepooi-t naar geheel Zuid-Oost-Azië open te leggen. Na Bidault sprak Pham Van Dong, vice- premier der Vietminh en leider van de delegatie der opstandelingen. Pham Van Dong stelde voor dat ver tegenwoordigers van Pathet Lao en Khmer pro-communistische „verzetsregeringen", respectievelijk in Laos en Cambodja) zou den worden uitgenodigd aan de Geneefse besprekingen deel te nemen. Dit leidde tot hetgeen van Franse zijde wepd beschreven als een lange en verwarde bespreking. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotov steunde het voor stel der Vietminh. Van niet-communistische zijde werd het voorstel gedaan dat dit vraagstuk zou wor den besproken door vertegenwoordigers der vier uitnodigende mogendheden, namelijk de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk. De commu nistische delegaties dienden daarop een tegenvoorstel in, inhoudende dat aan elke bespreking zou worden deelgenomen door vertegenwoordigers der zogenaamde „Grote Vijf" de „Grote Vier" en communistisch China. Hierover werd geen beslissing bereikt, waarna werd besloten de conferentie tot Maandag te vei-dagen. GENèVE (United Press) Een stille, bescheiden man, de 45-jarige Vietnamese dichter Vo Tan Min, vast nu reeds zeven dagen in zijn tentje, dat op een steenworp aistand ligt van het gigantische „Palais des nations", in een poging om zijn steentje bij te dragen tot een spoedige vi-ede in zijn land. „Ik moet lijden met mijn volk," zo zeide hij, „en wanneer er in mijn land geen. vrede komt, dan zal ik doorvasten tot de dood." Zondag schoof hij met zijn zwakke, bruine hand het muskietengaas voor zijn tent opzij en vroeg: „Is er nog nieuws?" Maar het enige nieuws was, dat men op de eei-ste zitting reeds in een impasse ge raakt is over de toelating van communisti sche delegaties uit Laos en Cambodja. Vo zuchtte en liet zijn hoofd weer op het kussen vallen. „Dank u voor de mededeling," zeide hij. „Dan moet ik verder vasten". Vo Tan Min, een reizend dichter, kwam kort voor de confei'entie in Genève begon, hier aan en sloeg zijn tent op. Naast de tent staat een klein tafeltje met daarop een pul met tulpen en een blinkend geschuurde, ongebruikte braadpan. Toen de gedelegeerden arriveerden, deel de Vo oproepen aan hen uit, waarin hij aandrong op een spoedige vredes-regeling. Maar niemand sloeg acht op deze een zame, geweldloze strijder voor de vrede. Daai-om besloot hij te gaan vasten. Hij ligt nu in zijn tent te vei-hongeren, terwijl de limousines der gedelegeei'den op korte af stand langs suizen. Gisteren is de Zwitserse politie 'bij hem geweest en heeft getracht hem 'te overreden r.aar een ziekenhuis te gaan. Maar hij heeft zacht en beslist geweigerd. Hij wil zijn ge vecht met de tijd en de honger voortzetten. Van de zijde der meeste delegaties werd Zondag vernomen, dat er niets bijzonders plaats vond. „Wij hebb geen haast," zo werd er gezegd. LONDEN (Reuter) Het Chinese pers bureau „Nieuw China" heeft een vraag gesprek van de leider der Vietminh, Ho Tsji Minh, gepubliceerd, dat hij aan het Indonesische persbureau „Antara" heeft toegestaan. Hij zeide onder meer: „Het is or.s vaststaand besluit om met Frankrijk over een staken van het vuren, een wapen stilstand en het herstel van de vrede te onderhandelen op basis van onafhankelijk heid, eenheid en democr-atische vrijheid. De strijd is slechts gericht op het scheppen vn een vreedzame, verenigde, onafhanke lijke, democratische en vrije natie. Wij hebben steeds naar een vreedzame op lossing gestreefd. De Fransen hebben ech ter de Frans-Vietnamese overeenkomst van 1946 geschonden en hiennede is de strijd ontbrand". Hij zeide te hopen, dat de conferentie van Genève tot een vi-eedzame oplossing zal leiden. „De heersende kringen in Amerika" zo vervolgde de leider der Vietminh, „streven er naar de oorlog uit te breiden, teneinde Indochina tot een Amerikaanse kolonie te maken en de vi-ede in het verre Oosten en de wereld in het algemeen te ondermijnen. Wereldvrede kan bei'eikt worden als de landen, en vooral de grote mogendheden, bereid zijn hun geschillen door ondei"- handelingen te regelen en als de volken der wereld zich niet laten verblinden door oorlogsstokers". .Ho Tsji Minh veroordeelde de Ameri kaanse politiek in Zuid-Oost-Azië. De po gingen om daar een pact tot stand te bi-en- gen zullen stuiten op het verzet van de volken van geheel Azië, aldus de Vietminh- leider. Op een desbetreffende vraag antwoordde Ho Tsji Minh, dat hij achter de Indone sische eis stond, om Nederlands Nieuw- Guinea bij de republiek Indonesië te voe gen. „Dit was een gei'echtvaardigde eis", zeide hij. ROME (United Press) Premier Mario Scelba van Italië heeft alle communis tische journalisten voor onbepaalde tijd de toegang tot de ministeries ontzegd als repi-ésaille tegen een artikel in het com munistische blad UNITA, waarin „niet met name" te noemen beledigingen tegen de premier gelanceerd werden. Een wooi'dvoerder verklaarde, dat deze maatregel alleen van toepassing zou zijn op joui-nalisten, die behoren tot officiële communistische organen zoals het ochtend blad „l'Unita" en weekbladen als „Rinas- cita" (wedergeboorte) en „Vie Nuove" (nieuwe wegen). De woordvoerder deelde mede, dat Scelba en Piccioni, de minister van Buitenlandse Zaken, aangevallen wer den wegens het zenden van blijken van medeleven aan de Franse premier Lanie! in vei'band met de val van Dien Bien Phoe. BERLIJN (Reuter). De vrouw van de West-Berlijnse architect Glaeske, die vier weken geleden naar Oost-Berlijn ver dween, wordt vei-mist. Vrijdag heeft zij haar woning in West-Berlijn verlaten en zij is nog niet teruggekeerd, aldus een be kendmaking van de West-Beidijnse politie. Haar man verdween een maand geleden gelijk met een functionaris van een orga nisatie van Russische uitgewekenen, IToesjnovitsj, naar Oost-Berlijn. Volgens Oost-Duitse berichten was Ti-oesjnovitsj vrijwillig uitgeweken en Glaeske gearres teerd wegens spionnage. Volgens de West- Berlijnse poltie echter werd Troesjnovitsj, mogelijk met hulp van Glaeske, ontvoerd. Vrijdagavond meldde een Oost-Berlijnse vrouw zich aan de woning van mevrouw Glaeske. Zij zei dat zij een familielid van mevrouw was en dat deze haar had ver teld, dat zij haar echtgenoot wilde ontmoe ten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Sanial-Dubay Genoegens zijn als voedingsmid delen! de eenvoudigste vervelen het minst. PARIJS (Reuter) Ongeveer 15.G00 aanhangers van generaal De Gaulle heb ben Zondag bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe op de Place de l'Etoile een minuut stilte in acht genomen. Zij wilden hiermee uiting geven aan hun verzet tegen de politiek van de regering en tegen het Europese leger. Uit roepen als „Leve De Gaulle" en „De Gaulle aan de macht" weerklonken, toen de ge neraal zelf naar voren stapte. Nadat de minuut stilte in acht was genomen, tracht te men in optocht langs de Champs Ely- sées te gaan. Een kort handgemeen ont stond. toen de politie en leden van de re publikeinse garde dit verhinderden. Uit de menigte klonken daarop leuzen als „Laniel, treed af" en „Pleven, treed af". Aan het begin van de Champs Elysées dreef de politie een groep van 70 jonge lieden met knuppels uit elkaar. Dertig van De opperbevelhebber van het Russische leger tijdens de oorlcg, maarschalk Zjoekov, heeft Zondag in de „Pravda" hulde ge bracht aan de moed van Groot-Brittaaxnië, de Verenigde Staten, Frankrijk en andere bondgenoten van Rusland in de oorlog. Zjoekov schi-eef: „Het Sovjet-volk zal nooit de offers vergeten, die deze landen hebben gebracht in de harde strijd tegen het Hitlerdom. De Sovjet-Unie bewijst hulde aan de Britse en Amerikaanse strijd krachten uit de oorlog en haar bevelheb bers, generaal Eisenhower en veldmaar schalk Montgomery"- In bet artikel, dat ge schreven werd ter gelegenheid van de negende verjaardag van het einde van de oorlcg in Europa, zei Zjoekov, dat Rusland zijn strijdkrachten heeft verminderd, zodat zij thans niet sterker zijn dan bij het uit breken van de oorlog. LUXEMBURG Vrijdag en Zaterdag heb ben de heren Waugh, adjunct-staats secretaris van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, Burgess, onderstaatssecretaris van het Amerikaanse departement van Financiën, ambassadeur Bruce, vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten in Europa en Hunter, ver tegenwoordiger van het Amerikaanse departement van Financiën bij de inter nationale oi-ganisaties, een bezoek gebracht aan de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal te Luxemburg. De reden van het bezoek moet gezocht worden, zowel in de persoonlijke belang stelling voor de KSG, als in de belang stelling, v/elke de Amerikaanse regering voor deze gemeenschap gevoelt, deelde Waugh mede. TOKIO. Keuter/A.F.P.) Volgens een bericht van radio-Vietminh bevindt gene raal de Castries, de gewezen bevelhebber van Dien Bien Phoe. zich onder de krijgs gevangenen van de Vietminh. Er werd niet gezegd of De Castries gewond is of niet. Ook niet of hij zich heeft overgegeven. Radio Vietminh deelde verder mede, dat 8000 man van het garnizoen van Dien Bien Phoe gevangen genomen zijn. Een aantal „.vijanden", die gevlucht waren, werden achtervolgd. De radio meldt dat totaal meer dan 16000 elite-manschappen en alle Franse bevel hebbers, onder wie een gener'aal-majoor (De Casti-ies), 16 kolonels en 1749 officie ren en onderofficieren, zijn gedood, gewond of gevangen genomen; 62 Franse vliegtui gen zijn neergeschoten of verwoest en „alle wapens en munitie-opslagplaatsen en mili taire uitrusting van de vijand" buit gemaakt. De ï-adio verklaarde, dat de gevangenen goéd worden behandeld en verzorgd. SAIGON (Reuter). De Franse opper bevelhebber in Indochina, generaal Heure Navarre, heeft te Saigon verklaard dat bui tenlandse interventie in Indochina nood zakelijk wordt als^ de conferentie van Genève geen vi-eedzame oplossing brengt. De Vietminh had bij Dien Bien Phoe een vorm van oorlogvoering toegepast, die doet denken aan de gevechten aan Rijn en Ruhr in de tweede wereldoorlog en de loopgra venoorlog van Verdun in de eerste. Ver- ii.-aedelijk zal de Vietminh deze strijdwijze op grote schaal gaan toepassen en de troe pen van de Franse Unie kunnen daai-aan onmogelijk alleen het hoofd bieden. Navarre schatte de Franse verliezen in Dien Bien Phoe op 4000 doden of gewon den en 8000 gevangenen en die van de Vietminh op 18.000, waarvan 8000 doden. Hij zei dat het fort Dien Bien Phoe ge bouwd was om een bepaald type leger te weerstaan. „Maar in plaats daai-van kregen wij een geheel ander leger tegenover ons" Dat was de reden van de nederlaag. Hij achtte het mogelijk dat de Vietminh de ge wonden zal vrijlaten, maar hij gelooft niet. dat de andere gevangenen zullen worden uitgeleverd. PARIJS (Reuter). Het Franse opper bevel in Hanoi deelt mede, dat honderden manschappen van de Franse Uniestrijd krachten, in Nooi'delijke richting -naar de Chinese grens marcheren. Verkennings vliegtuigen hebben waai'genomen, dat de mannen, die een voor een achter elkaar lopen op de voornaamste bevoorradingsweg van de Vietminh, krijgsgevangenen zijn. deze groep, die naar het presidentiële pa leis wilde marcheren, werden aangehou den. In het geheel hebben elf politieman nen ten gevolge van rle relletjes kwetsuren opgelopen. Een aantal demonsti-anten werd aangehouden en een persoon werd ge arresteerd. Over het algemeen had men ernstiger uitbarstingen verwacht. Men schrijft het uitblijven ervan toe aan een complex van factoren: 1. Nationale trots over de krachtige weerstand bij Dien Bien Phoe geboden die tot uiting kwam in het ordelijk verloop van de plechtigheden van Zaterdag ter ge legenheid van het einde van de oorlog in Europa. 2. Bezorgdheid over het onzekere lot van de leden der Uniesti'ijdkrachten. die bij Dien Bien Phoe gevangen zijn genomen. Het percentage Fransen onder hen is ge ring, doch algemene sympathie wordt ge voeld voor de Marokkanen. Senega lezen, Vietnamezen en Duitsers, die hier gestre den hebben. 3. De „politieke en militaii-e fi-ustratie", die sommigen als oorzaak zien van het ge beurde van Dien Bien Phoe. Mogelijk zal de Nationale Vergadering, die morgen bijeenkomt, een debat over Indochina forceren, iets, de Laniel tracht te verhinderen. Een der vragen, die de premier zal moeten beantwoorden is waarom de Uniestrijdkrachten niet wer den geëvacueerd, toen bleek, dat het fort zich tegenover een nieuw soort strijd- krachten bevond, zoals generaal Navarre j Zatprdag in Saigon heeft gezegd. Waarom, zo zal men verder vi-agen. blijft- Frankrijk strijden in een ver land, dat nadrukkelijk onafhankelijkheid toe gezegd is en dat Frankrijk in ieder geval zal verlaten. De communisten houden zich in het land overigens rustig. Een openlijke steun aan de Vietminh op een ogenblik dat het land „zijn wonden likt" zou een uitbar sting van anti-communistisch geweld kun nen betekenen. De oorlog in Indochina heeft zich reeds zeven jaar voortgesleept. Pas bij het meer en meer bekend worden van bijzonderheden van de strijd bij Dien Bien Phoe heeft deze oorlog vat gekregen op de fantasie van de grote massa. De heldenmoed der verdedigers heeft het geloof der Fransen in hun traditionele militaire deugden verlevendigd. De Franse openbare mening is thans waarschijnlijk minder geneigd een „vrede tot elke prijs" in Indochina te aanvaarden, dan op welk ander tijdstip ook van de thans ruim OSLO A.F.P.) Generaal Finn Lam- brecht, bevelhebber van de Noorse strijd krachten, heeft Zondag in een communi qué, naar aanleiding van berichten over het vliegen van onbekende toestellen bo ven Noors gebied, verklaard, dat de toe stellen, die geïdentificeerd konden worden, Amerikanen bleken te zijn geweest. Er was gebleken, dat het overvliegen te wijten was aan navigatiefouten. De Noorse autoriteiten hebben stappen gedaan om te voorkomen, dat geallieerde vliegtuigen boven Noors gebied vliegen, als zij daarvoor geen toestemming hebben. STOCKHOLM (U.P.) Voor de tweede maal in tien dagen hebben vreemde vlieg tuigen in Westelijke richting boven Nooi-d- Zweden gevlogen, aldus heeft het Zweedse ministerie van Defensie medegedeeld. l\}en heeft geen enkele aanwijziging omtrent'de nationaliteit van de vliegtuigen. Op 28 April hebben ook vreemde toestel len, waarvan men aanneemt dat het Rus sische vliegtuigen waren, boven Zweden gevlogen. De identiteit van die vliegtuigen heeft men echter niet met zekerheid kun nen vaststellen. Er is geen teken van leven waar te JI nemen in Dien Bien Phoe zelf. Men zag al- zeven_]aar oude Indochmese oorlog. Tienduizenden zijn in het afgelopen weekend naar de boomgaarden in de Betuwe getrokken die thans in volle'bloei'staan. Een beeld van de bloesempracht in de omgeving van Lent. leen smeulende puinhopen, hetgeen er op wijst, dat generaal De Castries' bevel om de wapen- en munitievoorraden in de lucht te doen vliegen moet zijn uitgevoerd. Alleen de zeer sterken kunnen er in sla gen uit Dien Bien Phoe weg te komen, want zij moeten enige hondei-den kilometers door woest gebied trekken om de naaste Frans- Laotiaanse troepen te bereiken. De Viet minh heeft aangezegd, dat geen lijfsbehoud zal worden geschonken. Op zijn zeventigste verjaardag NEW YORK (Reuter) Tijdens een diner, hem Zaterdag op zijn zeventigste verjaardag aangeboden, heeft ex-president Truman in een toespraak een beroep ge daan op president Eisenhower om zich als „baas in eigen huis" te handhaven en een einde te maken aan „de toenemende hyste rie in de Verenigde Staten aangaande het communisme". Zonder rechtstreeks melding te maken van de behandeling van het geschil tussen McCarthy en autoriteiten van het Ameri kaanse leger, wees Truman er op dat de Verenigde Staten zich gesteld zien voor „de dreiging van een dictatuur door de wetgevende macht". Hij meende dat, zon der een krachtige houding van de presi dent, „de wetgevende macht zich steeds meer zal gaan bewegen op terrein, dat uit sluitend aan de uitvoerende macht is voor behouden. Gevolgen zouden het be ïnvloeden en verwringen van beslissingen der uitvoerende macht en het beïnvloeden van bevorderingen en overplaatsingen zijn. „Er zijn Amerikanen die in het uitbui ten van de vrees voor het communisme een gemakkelijke methode zien om de kie- zcx's te beïnvloeden", besloot Truman. ASUNCION (A.F.P.) De Paraguese Nationale Vergadering heeft Thomas Ro mero Pereira tot voorlopig president van Paraguay gekozen. Hij volgt de 74-jarige Ferierico Chaves op, die vorige week is afgezet. De kiezei's van Paraguay zullen over drie maanden een president kiezen. Langs het graf van de onbekende soldaat trok Zaterdagavond een zwijgende rij oor logsveteranen. met médailles op de borst, om hulde te brengen aan de verdedigers van Dien Bien Phoe. Een grotere menigte dan in andere jaren aanschouwde hoe president Coty een krans legde op het graf. Beschuldiging van spionnage LONDEN. (Reuter). Groot-Brittannië heeft twee assistent-lucht.machtattaché's van de Russische ambassade te Londen van spionnage beschuldigd en geëist, dat zij binnen tien dagen het land zullen ver laten, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Zaterdag meege deeld. De Britse minister van Staat Selwynn Lloyd. deelde de Russische ambassadeur, Jacob Malik, mede, dat de beide Russen hun diplomatieke status misbruikt haddén. Het zijn de 36-jarige majoor Ivan Poe- pisjev en de 37-jarige majoor Andrei Goedkov Beiden zijn sinds 1951 in Londen. Er werden geen bijzonderheden bekend gemaakt over de aard van de bedreven spionnage. U.P. verneemt dat de aanwijzingen over de activiteit van de beide Russen niet uit het buitenland kwam. De Britse veilig heidsdienst zelf heeft er lucht van gekre- gen. Slechts één Engelsman was er bij be trokken, zeggen officiële kringen. KIRKENES. (U.P.). Vier van de vijf Noren die terecht hebben gestaan op be schuldiging van spionnage voor de Sovjet- Unie, in Noorwegen gepleegd, zijn tot ge vangenisstraffen van twee tot vier jaar veroordeeld. De vijfde beklaagde werd vrijgesproken wegens gebrek aan deugde lijk bewijs. De voornaamste getuige van de open bare aanklager was luitenant G. Pavlov, een voormalig agent van de Sovjet-Russi sche geheime dienst, die asyl als politiek vluchteling heeft gekregen. Er staan in de naaste toekomst nog twee spionnagéprocessen te wachten. Het ene, tegen Ingvald Erikson, zal hier worden gehouden. Het tweede proces zal plaats hebben te Oslo. De hoofdbeklaagde zal zijn de bekende verzetsleider uit de tweede we reldoorlog „Oswald" Sunde. SION (Reuter) Op de hellingen van de Rosa Blanche in de buurt van Sion is Zondagmiddag een groepje van zeven Zwit serse skiërs door een lawine meegesleurd. Twee leden van de groep verloren het leven en vier werden zwaar gewond. De zevende skiër, die ongedeerd bleef, kon zich uit de sneeuw bevrijden en hulp halen. De bekende Zwitserse vlieger Hermann Ceiger is er later in geslaagd met een klein vliegtuig bij de plaais van het ongeluk te landen. Hij heeft eerst de gewonden weg gevoerd en daarna de verongelukten ge borgen. NEW YORK (Reuter) „In 1946 ben ik, met professor Siegfried Giinther, die in de oorlog de grote man van de Duitse „HeinkeF'-vliegtuigenfabrieken was, in een auto naar de Amerikaanse zone van Berlijn gereden, om aldaar Voor mijzelf en voor Günther asyl als politiek vluchteling te vragen", aldus heeft de 41-jarige Soko- lov, een voormalig Sovjet-Russische vlieg- tuigdeskundige, die in Februari als politiek vluchteling in de Verenigde Staten is aan gekomen, Zaterdag tegenover de onder- commissie van het Huis van Afgevaardig den voor het tegengaan van communis tische aanvalsdaden, verklaard, Hij voegde hieraan toe: „Niemand wilde mijn verhaal geloven. Allen dachten dat ik een Sovjet-spion was. Officieren van de Britse geheime dienst maakten dezelfde fout door toe te staan, dat ik naar Sovjet- Russisch gebied werd teruggezonden. En met mij ging professor Giinther. die later in dienst der Russen, de beroemde „M.I.G.- 15 straaljager heeft ontworpen". Volgens U.P. zal de afgevaardigde Charles Kersten, die tevens voorzitter is van de commissie een federaal onderzoek verzoeken in deze kwestie. 'van hedenmorgen 7 uur) weers- 04 C e i c Cl Is toestand cl Sc 55 si is OJ P nr ZS Stockholm onbewolkt NO 2 17 0 Oslo onbewolkt windstil 19 0 Kopenhagen onbewolkt N 7 17 0 Amsterdam onbewolkt O 6 21 0 Londen half bew. NW 1 19 0 Luxemburg onbewolkt NNO 4 22 0 Parijs zwaar bew windstil 23 0 Bordeaux regen windstil 21 0 Grenoble licht bew windstil 24 0 Nice onbewolkt windstil 20 0 Geneve neveJ windstil 19 0 Ztirich mist windstil 18 0 Locarno onbewolkt windstil 24 0 Berlijn zwaar bew NNO 2 25 0 Frankfort nevel NO 2 18 0 Miinchen nevel WZW 1 18 0 Innsbruck neveJ windstil - Rome zwaar bew windstil 18 0,4 Ajaccio onbewolkt windstil 21 0 Neerslag laatste 24 uui 30000000000T ooooooooooooooooooooor IETS MINDER WARM Verwachting medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Maam dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Plaatselijk ochtendmist, overigens vrij wel overal droog en overwegend zonnig weer Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Iets minder warm dan vandaag. II Mci- Zon op 4.54 uur. onder 20.20 uur. Maan op 13.48 uur. onder 2.19 uur. Maanstanden 17 Mei 22.47 uur- Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in I.Imuiden Maandag 10 Mei Hoog water- 9.45 en 22 24 uur Laag water: 4 58 en 17 36 uur. Dinsdag 11 Mei Hoos water: 10.56 en 23.34 uur. Laag water: 6.03 en 18.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1