Hiiiiiininii HL.»». F Reorganisatie Bloembollencultuur komt binnen kort aan de orde BICKRPKN PANDA EN DE MEESTER-ALCHEMIST A J Wereldnieuws Maagpijn De radio geeft Dinsdag Onderscheiding voor prof. ir. J. Th. Thijsse Studentenrepubliek van Plato" in het holst van de nacht gesticht Teek ió Aet zo MAANDAG 10 MEI 1954 Groepen uit de algemene vereniging meer ingeschakeld dan in verleden fpg Brandend Maagznnr dat schrijnt tot hoog in de keel Friese Vereniging van Vrijz. Hervormden 50 jaar Stoomschip voor Finland Driehonderd burgemeesters confereerden in Gent Aardrijkskundig Genootschap prijst zijn geografisch werk Veilig voor de politie op het eiland Robinson Heringa Wuthrich Eerste redding uit zee op Bloemendaalse strand Kapconcours in „Treslong'' centrum van veel fantasie O HERBOUW TEMPEL J (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur verkeert op het ogenblik in een zeer belangrijke fase van haar ontwikkeling. De nu 94-jarige ver eniging kan zich overleven. Om dit gevaar te voorkomen heeft een aantal leden een reorganisatieplan opgesteld, dat binnenkort zal worden behandeld in een buitengewone algemene vergadering. Pessimisten be weren, dat het dan er op of er onder zal gaan, want hoewel er uiterlijk niet veel van blijkt schijnen de ontevredenen bij een eventueel afwijzen van dit plan een af scheiding te overwegen. Met nadruk schre ven wij het woordje schijnen. De oorzaak van dit alles is een opeen stapeling van begane onrechten, achter uitstellingen, gevoelens van onmondig heid, alles vermeend of niet. De Algemene Vereniging is namelijk een zeer moeilijk te besturen vereniging, waarvan zo goed als ieder, die iets met het bloembollenvak te maken heeft, lid is. Er zijn verschillen de groeperingen te onderkennen, wel niet vast omlijnd, maar ze zijn er. Iedere groep heeft weer andere belangen. Om te beginnen' de kwekers. Zij zijn te verdelen in tulpen-, hyacinten- en nar- cissenkwekers. Deze kwekers telen in wezen verschillende producten, die ieder voor zich speciale voorzieningen behoeven. Zelfs zo, dat een kweker van meer dan één gewas, bijvoorbeeld een opheffing van de beperking van de tulpenteelt zou kunnen voorstaan, maar geen van de hyacinten. Het geval is niet eens theoretisch. Dan zijn er de groepen, bollenbedrijven en gemengde bedrijven. De economische belangen van beide groepen komen in veel gevallen niet met elkaar overeen. Deze heeft de onderscheidingen in Noord en Zuid, i.e. ten Noorden en ten Zuiden van het Noordzeekanaal, in het leven ge roepen. Deze begint te vervlakken, maar in de strijd over het al of niet invoeren en handhaven van de sanering werd zij zeer levendig gebruikt. Om het allemaal nog een beetje gecom pliceerder te maken kan men ook nog de grote en de kleine bedrijven noemen en tenslotte nog de leden, die alleen kweken en zij die kweken en exporteren, waarbij nog een groep komt die alléén exporteert. Dit is nog niet alles, want ook bestaan er grote afdelingen en kleine, waarbij de grote veel contributie betalen, maar die een plafond in hun stemrecht hebben, waarvan de vele kleine geen last hebben. De grote afdelingen voelen zich nu on mondig, omdat de kleine alles kunnen overstemmen. Zolang de vereniging zich op haar oor spronkelijke opzet, een zuiver vaktech nische, bewoog ging alles prachtig. Er is een organisatie opgebouwd, die van on schatbare waarde is gebleken voor het vak. Men stichtte een beurs, een scheids gerecht, dat moeilijke kwesties tussen vakgenoten onderling aan de hand van ADVERTENTIE U kunt Uw maagevnen daarom zijn volledig rust 9v,nrdnekkig. Begint U morgen \j mm Emaao CACHETSAKRÏR smaakloos, L HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.35 Dansmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest, en soliste. 13.50 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Viool en piano. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Suriname, de Nederlandse Antillen en wij. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Beschavingswerk in Nieuw Guinea is over brugging van 400 jaren. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19:30 Platen. (20.0520.10 Dr. W. Drees over het Nationaal Monument „Dr. A. Plesman"). 20.25 De gewone man. 20.30 Kamerorkest en solist. 21.25 Kan een haarf een ei leggen? 21.40 Altviool en piano. 22.05 Ouders en kin deren, causerie. 22.20 Marialiederen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Utrechts Stede lijk orkest, koor en solist. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.-uitzending. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Dansorkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie. 14.30 Platen. 14.40 Scholradio. 15.00 Platen. Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.20 Mili taire causerie. 18.30 Militair orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Bariton en piano. 19.30 Verzoekpro gramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Dr. W. Drees spreekt over het Nationaal Monument „Dr. A. Plesman". 20.10 Platen. 20.15 Gevarieerd programma. 21.35 Licht*, muziek. 21.55 Mede delingen. 22.00 De Conferentie in Genève. 22.05 Promenade-orkest. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—23.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—22.30 Tijd voor Jolijt, revue. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekpro gramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Blaaskwintet. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisterraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). een handelsreglement oploste, men orga niseerde de Flora en deed nog veel meer, waardoor het bloembollenvak werkelijk omhoog werd gestuwd. Daarna kwamen de crisisjaren. De ver eniging raakte verwikkeld in economische problemen. Toen bleek hoe uiterst moei lijk het is om met deze leden een bepaalde lijn te trekken. Voortdurend botsten de belangen. Tulpenkwekers beslisten over een cultuur waarvan zij niets afwisten en zo was het ook met de andere. Alles werd over een kam geschoren. De gevolgen hiervan zijn niet uitge bleven, vele malen werden tegenstrijdige beslissingen genomen. Een weifelende middengroep wankelde nu eens naar deze en dan weer naar die zijde, zodat men in een vergadering zelfs, eens drie geheel verschillende voorstellen over de sanering verwierp, met als enig resultaat, dat „Den Haag" maar niet wachtte op adviezen van de Algemene Vereniging en zelf besliste. Ook op andere terreinen bleek de on mondigheid van de vereniging. Een on mondigheid ontstaan door de vele keren dat een aantal leden van mening verander de. De onverkwikkelijke zaak over het al of niet verplaatsen van de zetel naar Hille- gom was een van de symptomen er van. Nu h5eft een aantal goedwillende leden een reox-ganisatieplan opgesteld. De be doeling hiervan is, dat iedere groep van kwekers van een product over zichzelf zal beslissen. Zo zullen de dochterverenigingen de zogenaamde „Groepen" „De Tulp", „De Hyacint", „De Narcis", „De Lelie", „De Iris" in de moederorganisatie, de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, bijna geheel op eigen benen staan. Hun voorzitters zullen in het hoofd bestuur zitting hebben en hun plannen zullen aan het hoofdbestuur worden voor- geled, dat dan slechts zal beslissen of deze al of niet strijdig zijn met de algemene vakbelangen. De leden van deze vereni gingen zijn en blijven echter ook lid van de Koninklijke Algemene, die zich als vroeger zal bezighouden met algemeen vaktechnische aangelegenheden. Uit de leden hiervan zal het hoofdbestuur worden gecompleteerd. Zo op het oog is er dus geen vuiltje aan de lucht. De ergenis over de progressieve stemtabcl in de Koninklijke Algemene Vereniging, de doorn in het oog van de grote afdelingen, heeft men weggehaald door een persoonlijk stemrecht, dat niet meer zoals thans is gebaseerd op het be- teelde areaal. In de Groepen wil men ech ter het progressieve stemrecht handhaven en dan kan wel eens een struikelblok blijken te zijn. Ondanks het feit, dat men de scherpste kanten er af heeft gehaald. Het is name lijk zo, dat in de groepen zo mogelijk kringen zullen worden gevormd. De uit gebreidheid van de „Bollenstreek", name lijk van Texel tot West-Brabant, maakt het vele leden onmogelijk om de belang rijke vergaderingen steeds bij te wonen. Run stemmen werden in het verleden dus niet uitgebracht. Vormt men nu een kring, bijvoorbeeld van narcissenkwekers op Texel, dan zal de stem van deze kwekers wel worden uitgebracht in de algemene vergadering van een groep. De voorzitters van de kring zullen namelijk in het groepsbestuur worden opgenomen en zij j vertellen dan hoeveel stemmen de kring voor of tegen een bepaald voorstel heeft uitgebracht. Indien de stemming in de laatste ver gadering van de groep „De Narcis" ty perend is voor die in de andere groepen dan zal dit punt veel moeilijkheden geven. Een aantal narcissenkwekers bleek name lijk niet van zins een kweker met een be drijf van misschien vijf hectare, vier stem men te laten uitbrengen terwijl een kwe ker met een halve hectare maar een stem zou hebben. De meerderheid die er voor was, was echter geen 'driekwart. De ver eniging „De Narcis" zal dus al vast buiten het schema van de reorganisatiecommissie vallen. Het is mogelijk, dat de gehele reorgani satie hiermede staat of valt. Er wordt een zeer grote zelfbeheersing vereist op het punt van geven en nemen. In de groep „De Hyacint" schijnt men al vrij ver ge vorderd te zijn op dit punt, waarbij de grote kwekers een behoorlijke veer moe ten hebben gelaten. Vandaag zal „De Tulp" gaan beslissen en daarna moet het plan nog in de afdelingen van de Koninklijke Algemene Vereniging worden behandeld. Zouden er afdelingen zijn, die een bepaal de bevoorrechte positie niet willen laten varen of adders onder het gras gaan zoe ken dan kon het wel eens gebeuren, dat ook dit plan de vereiste meerderheid van drievierde niet haalt. Niet voor niets hoopt iedereen, dat alle leden de grote lijnen ADVERTENTIE ,- kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smel ten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen or&tmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. De Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in Friesland vierde Zaterdag haar 50- jarig bestaan- Zii is deze viering begonnen met een herdenkingsdienst in de Wester- kerk te Leeuwarden, welke werd geleid door ds. F. H. Bruins. Ds. Brui ris had zijn herdenkingsrede de titel gegeven: „De velden zijn wit". „Dat hebben oolk de man nen gedacht", aldus spreker, „die 50 jaar geleden bijeen kwamen onder leiding van dir. C. J. Niemeyer uit Bolsward, bij wiens gedenksteen in de Martinikerk te Bolsward op 8 April (de eigenlijke geboortedag van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Friesland) een korte plechtigheid werd gehouden. Het doel van de op 8 April 1904 gehouden vergadering was, gelden te ver zamelen om daarmee godsdienstonderwijs en -prediking te versterken", te bewaren wat verloren dreigt te gaan en kracht te brengen, waar zwakheid tot verderf voert". Deze doelstelling wijst er dus op, aldus ds. Bruins, dat van den beginne af de geestelijke opbouw hoofddoel is geweest, en dat het besef levend was, dat deze op bouw van vrijzinnig Christelijk leven een taak was van de kerk en binnen kerkelijk verband moest geschieden.. Bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld is een schip voor Finland te water gelaten. De „Ariel", met 3000 ton deadweight, is een zusterschip van de „Rhea", welk vaartuig in de afgelopen week door „De Merwede" werd overgedragen. Het schip is bestemd voor de Finsche rederij Finska Angfartygs Aktie- bolaget te Helsinki. Voor deze rederij wer den reeds vier schepen gebouwd; de „Sirius", „Orion", „Ceres" en „Rhea"; de „Ariel" heeft een stoommachine van 2300 pk. Brussel (Belga). Meer dan 300 Belgische, Nederlandse en Luxemburgse burgemeesters hebben Vrijdag en Zaterdag deelgenomen aan een conferentie, welke was georganiseerd door de Bond van Belgische steden en ge meenten in samenwerking met de Neder landse zustervereniging. De burgemeester van Eindhoven de heer H. A. Kolfschoten, de burgemeester van Diekirch (Luxemburg) de heer Cravatte en de burgemeester van Gent, de heer Mer- chiers, hielden referaten over het onderwerp van deze drielanden conferentie „De ge meente en de industrie". Zaterdag werd de conferentie onder voor zitterschap van bugemeester A. d' Ailly besloten. Zaterdag zijn Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie, China, Vietnam, Laos, Cambodja en de Vietminh in Genève besprekingen begonnen oyer Indochina. Op de foto: de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden en zijn Russische ambtgenoot Molotov tijdens de openingszitting van de conferentie. Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium en hoog leraar in de theoretische en experimentele hydraulica aan de Technische Hogeschool te Delft, is onderscheiden met het erelid maatschap van het Koninklijk Nederlands aardrijkskundige Genootschap wegens zijn bijzondere verdiensten voor de aardrijks kundige wetenschap. De bij deze onderscheiding behorende bul is de Delftse hoogleraar vanmiddag uitge reikt door de voorzitter van het genoot schap, prof. dr. G. L. Smit Sibinga tijdens de algemene ledenvergadering, gehouden in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De voorzitter deelde mede, dat dit ere lidmaatschap toegekend ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het genoot schap in 1953, dat toen niet gevierd is van wege de stormramp aan prof. Thijsse niet alleen wordt aangeboden wegens zijn verdienstelijk werk bij het geografisch herstel van het geschonden land na de na tionale ramp, doch ook wegens zijn voor uitziende blik bij het afsluiten der zee armen, die hij jarenlang geleden reeds be pleitte met behulp van zijn geografische kaart van Nederland van de 21e eeuw. „Dat reeds zo spoedig deze plannen dich ter bij de verwezenlijking zijn gekomen door het advies van de Deltacommissie, had prof. Thijsse enkele jaren geleden ze ker niet gedacht", zo zei de voorzitter. „Uw denkbeelden hebben mede een stempel ge drukt op de vormgeving van de toekomsti ge geografische gesteldheid van ons land". Prof. Thijsse zei in zijn dankwoord voor deze „grote onderscheiding", dat hij een der vele amateur-geografen in Nederland is. Hij sprak de hoop uit, dat in zijn toe komstbeeld, zoals dit op zijn kaart van de 99 BRUSSEL (A.N.P.) De studenten van de Vrije Universiteit te Brussel hebben aan de vooravond van hun examens de studie onderbroken om een landing uit te voeren op het in Ter Kamerenbos gelegen schil derachtig Robinson-eiland, om er midden in de nacht de „Studentenrepubliek van Plato" uit te roepen. Een 60-tal mannelijke en vrouwelijke studenten begaf zich Donderdagavond laat naar de grote vijver in het bekende bos bij Brussel waarin het eiland Robinson ligt. Daar de bootjes waarmee de Brusselaars op Zondagen plegen te spelevaren aan het eiland gemeerd lagen, zwom een vijftal studenten onvervaard naar het eiland en keerde enkele ogenblikken later met roei bootjes terug. Om 23 uur was het gehele gezelschap ingescheept en de landingsvloot bereikte zonder veel moeite het strand. Onder kla roengeschal namen de toekomstige genees heren en advocaten bezit van het veroverde grondgebied. De eigenaar van het eiland-restaurant was door al het leven wakker geworden. Het gaf echter niet of hij al probeerde de politie en de brandweer op te bellen want de studenten waren begonnen met de tele- len zien. ADVERTENTIE foonkabel door te snijdenTegen mid- en het belang van deze reorganisatie zul- dernacht verscheen niettemin de politie, maar omdat zij over geen enkel bootje be schikte, kon zij niets anders doen dan van de andere kant met lede ogen toekijken hoe de studenten uit een paar tonnen bier, die zij hadden meegesleept op haar ge zondheid dronken. Tenslotte werd de rijkswacht opgebeld, maar, omdat ook zij niet over rubber bootjes beschikte, moest zelfs het leger er bij te pas konrn. Pas Vrijdagmorgen om HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES zes uur konden de dienaren der wet voet aan land zetten. Intussen hadden de stu dentencommando's een tegenaanval onder nomen op de rijkswachters en de politie agenten en omdat zij hierbij overvloedig met alle kalibers voetzoekers gooiden leek het net echt. Het eind van het liedje was dat een tiental studenten ingerekend werd wegens openbare dronkenschap. De stichters i van de „Studentenrepubliek van Plato" hebben intussen hun ambassadeur benoemd, die binnenkort zijn geloofsbrie ven aan Koning Boudewijn zal gaan over handigen. Niet velen zullen gemerkt hebben hoe Zaterdagmiddag een tweejarig meisje aan het Bloemendaalse strand aan de verdrin kingsdood is ontsnapt. Zij dankt haar leven aan het snelle optreden van de heer W. Zonneveld uit Haarlem. De heer Zonneveld woont ook dit jaar weer in zijn zomerhuisje op het strand bij de kampeervereniging „De Zeemeeuwen" ten noorden van de kop Zeeweg. Hij is tevens lid van de Bloemendaalse reddings brigade, is des zomers in de strandwacht- dienst ingeschakeld en behaalde het vorige jaar zijn diploma's zwemmend redden. Deze kampeerder wandelde met zijn hond langs het strand toen hij in de buurt kwam van een kind, dat al spelende veel te ver in zee was gegaan. Plotseling rolde een hoge golf aan, wa.ardoor het kind het evenwicht verloor, viel en onder water bleef. De heer Zonneveld spoedde zich dadelijk naar de drenkelinge toe en kon het meisje behou den in het tentenkamp, ter hoogte waarvan het ongeval gebeurde, brengen zonder dat het nadelige gevolgen van dit koude bad had ondervonden. 36. De gassen, die uit de pot opstegen en het hele vertrek vulden, bleken bijzonder prikkelend op de reukorganen te werken. Niezend en proestend stormden allen de deur uit om in de frisse buitenlucht weer een beetje op verhaal te komen. Maar al moest hij nog zo hevig niezen, Panda dacht toch het eerst aan Jolliepop. Met moeite beurde hij de verstijfde knecht aan een kant op en sleepte hem mee naar buiten. „Oef!', zei hij, zijn tintelende neus snui tend, „dat spul is nog erger dan niespoe der!" Hij had echter niet in de gatendat wolkjes gas, die uit de geopende deur dre ven, een aanval op Jolliepops neus deden. Onder invloed van deze voortdurende prik keling kwam er eindelijk wat leven in het reukorgaan van de verstarde knecht. Het rimpelde zich, begon te klapperen met de neusvleugels en toen... HAATSJOEH Een geweldige niesbui doorschokte Jolliepop zo heftigdat hij volkomen uit zijn verstij ving werd gerukt! „Proost, Jolliepop! Ge zondheid!!", riep Panda opgetogen. „Die niesbui heeft je van je verstarring gene zen! Je hebt je losgeniesdü" 21e eeuw voorkomt, de vele Nederlanders, die er thans wonen, het materieel zo goed mogelijk zullen hebben. Een punt op deze kaart baart de hoogleraar zorgen, name lijk het fraaie natuurmonument „De Bies- bosch". „Men hoopt", zo vervolgde hij, „dit monument met betrekkelijk weinig opoffe ring te kunnen sparen. Hij verheelde niet, dat bij zijn plannen veel natuurschoon noodgedwongen moet warden Opgeofferd, doch „tegenover dit verlies hopen we zo veel mogelijk winst te boeken". Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de kappersclub „Marcel" werd Zondag een kappersshow gehouden in Treslong, die werd geopend door de burgemeester van Hillegom, jhr. dr. O. F. A. van Nispen tot Pannerden. De burgemeester zag toch wel een tegenstelling tussen het bloembollen en het kappersbedrijf, want in het bloem- bollenbedrijf wordt de bloem zo snel moge lijk vernietigd, terwijl de kappers juist trachten de bloem te verfraaien. De leden van de club „Marcel" verzorg den hierna een show van dagkapsels, waar bij zowel kinder- als dameskapsels in aller lei variaties werden getoond. Een extra attractie vormde de modeshow van een Amsterdamse zaak die met vier manne quins een aantal eigen modellen toonde. Voor het eerst werden onder andere enkele strandtoiletjes getoond, die bij de aanwezi gen zeer in de smaak vielen. Deze show werd besloten met een allerwege bewon dering wekkende bruidsjapon. Het middag programma werd afgesloten met het tonen van avondkapsels. 's Avonds streden 50 kapsters en kappers uit het gehele land om de overwinning bij het vervaardigen van een dagcoiffure in twintig minuten en het omwerken daarvan tot avondcoiffure in 45 minuten, waarbij gebruik moest worden gemaakt van levende bloemen. De internationale jury had geen gemak kelijke taak om deze, vaak fantasierijke, kapsels te beoordelen. Uit deze wedstrijd bleek wel, dat de Nederlandse kapper voor zijn buitenlandse collega zeker niet hoeft onder te doen. Ter gelegenheid van de Internationale Rode Kruisdag is in het Rode Kruis Centrum in Woudschoten voor het standbeeld van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis, een krans gelegd door luitenant- generaal A. G. J. M. F. v. d. Kroon, lid van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Volksboot. Na de volkswagen de volks boot. Uitgerust met een volkswagen motor heeft deze boot, die 22 voet lang en 7 voet breed is op het Alstermeer bij Hamburg een proefvaart gemaakt. Hon derd Vaartuigen van dit type worden gebouwd bij de Hedidtmann-jachtwerf. De boot haalt een topsnelheid van 28 kilometer- per uur, is uitgerust met de luchtgekoelde 25 pk. volkswagenmotor en heeft een cabine met toilet, pantry en twee kleine slaapkabinetten. De prijs zal 10.000 mark zijn. Zweden brommen. Ook in Zweden komen de bromfietsen steeds meer in zwang. Volgens een schatting van de Zweedse wielrijdersbond rijden er thans onge veer 300.000 „Mopeds" in Zweden. De vorige zomer heeft de regering bepaald dat fietsen met hulpmotoren tot 50 cc. inhoud en met een snelheid niet hoger dan 30 km. per uur vrijgesteld werden van belasting en van de verplichting voor de bestuurder om een rijbewijs te bezitten. Koning in levensgevaar. In Noord-Grie kenland worden thans militaire oefenin gen gehouden, waarbij met scherp wordt geschoten. De jeep, van waaruit Koning Paul de manoeuvres gade sloeg, geraakte, door een vergissing van de bestuurder, in de gevarenzone, doch er waren geen noodlottige gevolgen. De koning heeft het overige gedeelte der oefening vanuit een waarnemingspost gadegeslagen. Werkloosheid. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is in April met 260.000 verminderd. Dit is de eerste verminde ring sedert October 1953, aldus de re gering. Het aantal werklozen bedroeg in April 3.465.000. Wijnboeren in actie. Wijnbouwers in Zuid- West-Frankrijk hebben Zondag een reusachtige verkeersopstopping veroor zaakt door wegen te versperren bij een stadion, waar 15.000 toeschouwers een voetbalwedstrijd zagen. De wijnverbou wers, die op deze wijze hun ontevre denheid luchtten willen, dat de regering hun afzet van hun overtollige alcohol verzekert. Boter van de bon. Vandaag is voor het eerst na lange jaren de roomboter bon loos in Groot-Brittannië verkrijgbaar, maar duur. Nu de subsidie is vervallen is de prijs gestegen tot 4/1 per pound voor de goedkoopste soort. De prijs van de goedkoopste soort margarine is slechts 1/4. De kleinhandelaren hebben de raad gekregen „kalm aan" te ver kopen omdat er kans is op een storm loop in weerwil van de hoge prijzen. Goedkopere koffie. De Zweedse koffiebran- ders hebben besloten de koffieprijzen te verlagen met 0.60 kr. per kilo. De ver laging is het gevolg van een grote ver mindering van de omzet als gevolg van een protestactie van de Zweedse huis vrouwen. Met ingang van heden kost de koffie in Zweden 17.50 kr. per kilo. Televisie in Moskou. Radio-Moskou heeft gemeld dat ongeveer 50.000 inwoners van Moskou televisietoestellen bezit ten. Dit jaar zullen 325.000 televisie toestellen in de Sovjet-Unie vervaar digd warden en het volgende jaar 760.000 Koning Leopold terug. Koning Leopold van België en zijn gemalin, de prinses van Réthy, die sedert Februari in midden- Amerika hebben vertoefd, zijn Zondag in Brussel teruggekeerd. Zij waren, ver gezeld van prins Albert, die zich in Maart eveneens naar Panama had be geven. Koning Boudewijn en prins Alexander waren ter verwelkoming van hun ouders op het vliegveld Meis broek aanwezig. De officiële ontvangst kon door het opdringen van het publiek niet doorgaan. Het hoge gezelschap kon zich slechts met moeite een weg banen naar de gereedstaande auto's en reed onmiddellijk naar het paleis te Laekeru Ontevreden boeren. Met muziekkorpsen en vaandels zijn Zondag 25.000 Zwitser se boeren naar Bern gemarcheerd bij wijze van protest tegen een besluit van de Zwitserse regering om de prijs van melk te verlagen. De regering weigerde een deputatie van de boeren te ontvan gen, doch gaf te kennen, dat zij wel be reid was Dinsdag vertegenwoordigers van de boeren te ontvangen. Chochlov in Londen. Kapitein Chochlov, voormalig agent van de Russische ge heime politie, heeft onlangs een bezoek aan Londen gebracht, aldus is van de zijde van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken vernomen. Chochlov zou inmiddels weer naar West-Duits- land zijn teruggekeerd. VER mensen die in palen zitten, of 340 rauwe eieren achter elkaar op slurpen, uitsluitend met het doel de aan dacht der wereld voor 5 minuten op zich te vestigen, behoeven we niet te spreken. Maar wanneer uit misplaatste eerzucht kunstobjecten worden vernield (om de allerergste excessen nog maar niet eens te noemen), wordt het streven om in het mddelpunt van het gesprek te komen, toch rvel bijzonder ergerlijk.. Zo dachten de burgers van Ephese er blijkbaar ook over, toen een hunner medeburgers, de onverlaat Herostratos in 356 v. Chr. de wereldvermaarde tempel van Artemis in brand stak, uitsluitend met het doel zijn naam in de geschiedenis te laten voortbestaan. Welnu, de brandstichter is inderdaad onvergetelijk geworden, want hoewel de Ephesers na zijn terechtstelling besloten het bekendmaken van zijn naam eveneens met de dood te straffen, is het toch niet gelukt de vaam Herostratos uit de geschiedenis te bannen. Wèl bleven de burgers angstvallig zwijgen, maar de his toricus Theopompos heeft de naam van de brandstichter overgeleverd verraden, zouden we willen zeggen. Na deze wandaad werd een grote inza meling gehouden om de tempel te doen herrijzen. De dames van Ephese verkoch ten hun sieraden en juwelen, koningen uit naburige rijken schonken in navolging van de vroegere Croesus prachtig ge beeldhouwde zuilen en A lexander de Grote die hier juist langs kwam op zijn verove ringstocht door Klein-Azië, bood zelfs aan de volledige herbouw voor zijn rekening te nemen, mits uit een inscriptie zou blij- k endat de tempel door hèm. aan Artemis was opgedragen. Dit verzoek werd door de Ephesers afgewimpeld met het diplo matieke, maar vleierige voorwendsel dat „het niet gebruikelijk is dat de ene god tempels opdraagt aan andere goden!" "N Door al deze medewerking 'verrees de tempel in nog grotere schoonheid en pracht. De lengte van het gebouw moet ruim 100 m. hebben gemeten en 127 zuilen van bijna 20 m. schraagden het dak; 36 hiervan waren gebeeldhouwd door de grootste kunstenaars van die tijd en Pli- nms wist te vertellen dat alleen een be schrijving van al het beeldhouwwerk in de tempel vele boekdelen zou vullen. Be halve de prachtige beelden van Praxiteles bezat de tempel ook vele beroemde schil derstukken. En dan natuurlijk nog de geweldige tempelschat, die voortdurend aangroeide. Afgezien van enige aard schokken en branden die geen noemenswaardige schade hebben aangericht, moet de tempel van Artemis in deze vorm bijna zes eeuwen on gerept hebben voortbestaan. Maar ten slotte hebben de Goten in de derde eeuw na Chr. het gebouw geplunderd en plat gebrand. Of er nadien nog pogingen tot herbouw zijn gedaan, toeten we niet, maar inieder geval was de eredienst aan Arte- mis toen toch reeds tanende, zodat op die plaats tenslotte een kerk kwam te staan, die echter ook te gronde ging door wijzi ging van een rivierloop. Wie wil weten, waar de tempelschatten zijn gebleven, mogen we verwijzen naar de zojuist genoemde Goten. Maar ook het Brits Museum heeft hiervan bij het graven nog een klein staartje te pakken gekregen, want er werden behalve verschillende kunstwerken van grote schoonheid te vens ruim 3000 (meest gouden) voorwer pen opgedolven, zoals sieraden en beeldjes die als gift of als offer aan wijlen de godin Artemis zullen hebben gediend. O ja, nu moet u hier eens over pieke ren: maakt een giraffe geluiden? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2