Koningin nam als „erekolonel" défilé van Sussex Regiment af Tonicum voor mevrouw O. bevatte cyaankali Amsterdamse huisvrouw zou Joodse landgenoot hebben laten arresteren Epilepticus mag slechts bij uitzondering buiten de maatschappij worden gehouden Oefening van Nationale Reserve in Zandvoort Het beroemde onderdeel kreeg een schilderij van zijn oprichter Willem III Deskundige verklaart dat van tumor in de hersenen geen sprake was Grote duinbrand bij Bentveld Haarlemse rechtbank Eis: één jaar voorwaardelijk MAANDAG 10 MEI 1954 9 Epilepsiedag op „Meer en Bosch' Rijkarbeidsbiireanx actief Opvoeding voor onderwijs Nationale luchtvaartschool gaat over naar de KNWL Drukfout Heemsteedse gemeente ontvanger geschorst Vrouwen mogen tot arbiter benoemd worden STRAFZAAK TEGEN BERKELSE ARTS Nationaal monument dr. A. Plesman Katwijk heeft thans 25000 inwoners Agenda voor Haarlem 7 De Federatie voor Epilepsiebestrijding organiseert jaarlijks een bijeenkomst voor bedrijfsartsen, sociale leiders, ambtenaren en verdere belanghebbenden, waarop beur telings de wetenschappelijke en sociale zijde van de epilepticus door diverse deskundi gen worden besproken en aan det hand van hun practische ervaringen toegelicht. De Stichting „Meer en Bosch" te Heemstede, het centrum der epilepsie-bestrijding in ons land, fungeerde Zaterdag als gastvrouw voor de talrijke genodigden in gebouw „Irene", dat een welhaast ideale vergader ruimte is geworden. De inleidende voordracht op deze, door dr. B. Ch. Ledeboer gepresideerde bijeen komst, werd 's morgens gehouden door dr. F. H. Glastra van Loon, die hiervoor als onderwerp gekozen had „Epilepsie en reva lidatie van epileptici." Spreker verklaarde cjaarbij, dat de epilepsie als zodanig reedis duizenden jaren als bekend moet worden verondersteld, doordat I-Iippocrates de twee hoofdvormen daarvan al vrij nauwkeurig omschreven heeft. Bijna tweeduizend jaar lang kon aan deze kennis slechts weinig v/orden toegevoegd; tot in de negentiende eeuw, toen de geneeskunde door de regi stratie der electrische verschijnselen een enorme vooruitgang boekte. Men kon als oorzaak een afwijking in de hersenschors vaststellen, waardoor tevens is verklaard, dat men vroeger meende hierbij boven natuurlijke krachten te moeten betrekken. De patiënt werd immers door de epilepsie overvallep, zodat de naam „vallende ziek te" een totaal onjuiste aanduiding betekent. Spreker verklaarde verder, dat een toe val op zich zelf weinig gevaarlijk is; men zou het kunnen beschouwen als een natuur lijke ontlading van energie, waarbij de lijder op straat of in de werkplaats zoveel mogelijk met rust gelaten moet worden. De slechte reputatie voor de epilepsie scheef dr. Van Loon toe aan sommige psy chiaters, die in verschillende publicaties juist veel aandacht hebben besteed aan enkele, uiterst zelden voorkomende vormen van criminaliteit. Uiteraard is voor hen vooral de criminele zijde van belang en of schoon deze interesse gemakkelijk te ver klaren is, wordt de epilepsie hierdoor toch onnodig in discrediet gebracht. Want 75 procent der epileptici heeft de volkomen normale beschikking over de geestelijke vermogens, zodat zij zonder enig bezwaar in het arbeidsproces kunnen worden opge nomen. Genieën onder hen zijn evenmin uitgesloten zelfs Julius Caesar, Dosto- jewski, Flaubert en De Maupassant wai-en epileptici en ook nu komt hun intelli- gentie-quotient dikwijls ver boven het nor male uit. Het slot van zijn voordracht wijdde spreker aan de sociale positie van de epi lepticus, waarbij hij naging welke moge lijkheden de maatschappij overlaat. Eigen lijk is de lichamelijke invaliditeit hierbij secundair; hoofdzaak is de geestelijke toe stand van de epilepticus, die door revali datie tot een bruikbaar mens voor de samenleving kan worden afgeleverd. Spre ker betreurde het, dat de strenge keurings voorschriften hun terugkeer tot het ar- Zanidvoort verkeerde Zaterdiagmiddiag in omstandigheden, die sterk aan een oorlogs toestand deden denken. Tot verbazing van badgasten en inwoners verschenen om streeks 3 uur met machinegeweren en steniguns bewapende en gehelmde politie agenten iin het dorp, die postkantoor, raad huis, politiebureau en verscheidene andere openbare gebouwen bezetten en er wach ten plaatsten. Wat later klonk uit het duin licht artillerievuur, rookwolken stegen op en op het statiansempliaeement deden dich te blauwe rookslierten denken aan een zware brand in de trein, d'ie voor vertrek gereed stond. Tot verbazing van de om standers, dlie in grote getale toekeken, raakten omstreeks 5 uur op het Raadhuis plein agenten en soldaten slaags met bur gers, waarbij rake klappen vielen, zwaar geschoten werd en een projectiel een ruit in de toegangsdeur naar het raadhuis deed sneuvelen. Op de daken bij het postkantoor bevonden zich agenten en soldaten, die dreigend de lopen van karabijn en si en- gun op het tumult beneden gericht hiel den. Dit tumult eindigde in een overwin ning van militairen en politie. Een twaalf tal burgers werd, ondier steeds groeiende belangstelling, tenslotte ondier strenae be waking naar het politiebureau geleid. Dit ongewone gebeuren, diat tot het laat ste ogenblik geheim was gehouden, bleek een grootscheepse oefening te zijn van de Nationale reserve in het district "Noordhol land West,in samenwerking met gemeente politie en reserve-gemeentepolatie. Deze oefening, die soms angstwekkend de reali teit benaderde, stond onder leiding van de districtscommandant, overste G. J. van Zeben. Bij de Clarastiehting kwam het in de duinen tot een treffen tussen militairen, Waarvan een deal opdracht had de gebou wen in Zandvoort te bezetten, wat door anderen voorkomen moest worden. Een groep saboteurs trachtte in bet dorp deze bezetting te vergemakkelijken, waaruit tenslotte de strijd voortkwam. Na afloop van de oefening verzamelden allen zich op het parkeerterrein bij de watertoren, waarna mien,voorafgegaan door het tamboercorps van de nationale reserve, in formatie opmarcheerde naar het raad huis, waar voor Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, overste G. J. van Zeben, korpschef van politie te Zandpoort, het bestuur van Noordholland West van de nationale reserve en het plaatselijk bestuur werd gedéfileerd. Het gedisciplineerde on treden van militairen en politie liet niet na indruk te maken. Overste Van Zeben deelde na afloop me de, zeer tevreden te zijn over deze met veel zorg en voorbereiding opgezette oefening, waarvan verschillende détails nog nader zullen moeten worden uitgewerkt. In het bijzonder amuseerde de jeugd zich met deze oefening en was dan ook in grote getale opgekomen om er toch maar niets van te missen. Men leefde zo met alles mee. dat een kleine jongen na afloop zijn teleur stelling kenbaar maakte met de opmerking: „Ik wou, diat er nou maar eens écht oorlog kwam." Zandvoorts winkelstand kon een en an der echter minder waarderen. Men vroe" zich af, waarom dit juist op Zaterdagmid dag moest gebeuren en dén nog op een der drukste Zaterdagmiddagen, hetgeen tot ge volg had dat vele toeristen en inwoners het dorpscentrum niet bezochten. beidsproces dikwijls verhinderen, waardoor deze patiënten hun kwaal meestal voor de arts verzwijgen. Mede doordat revalidatie in Nederland heel goed mogelijk is, mag men de epilepticus slechts bij uitzondering van de maatschappij verwijderd houden, want normale arbeid betekent voor hen niet alleen sociale, maar vooral een doel treffende menselijke hulp, aldus besloot dr. Glastra van Loon zijn met de grootste in teresse beluisterde voordracht. Na de lunchpauze werd het podium be treden door de heer G. W. Paauw, die als hoofd van een afdeling bij het Rijksarbeids bureau een nadere uiteenzetting gaf van het begrip revalidatie. In het kort betekent dit minder valide personen zodanig om te vormen, dat zij in staat zijn zelf in hun onderhoud te voorzien. Wat dit betreft, is het Rijksbureau buitengewoon actief, want men belast zich hier niet alleen met de om scholing, doch het stelt bovendien alle pogingen in het werk de patiënten bij ver schillende bedrijven onder te brengen. Zelfs aarzelt men niet de ondernemer soms 30 tot 40 procent in het loon van een arbeider tegemoet te komen, wanneer blijkt dat deze bij andere werknemers in prestatie ten achter blijft. In de ovei-tuiging, dat de mens alleen dan gelukkig kan zijn, wanneer hij naast zijn rechten ook een plicht te ver vullen heeft, stelde spreker vast, dat ook de epilepticus de grootst mogelijke aan dacht verdient. Het is daarbij noodzakelijk hem zo tijdig mogelijk op zijn toekomstige arbeid in te stellen, bij welke voorbereiding hij thans ook door psychiaters ter zijde wordt gestaan. De derde spreker was de heer B. van der Steeg, onderwijzer aan een der scholen voor epileptische kinderen. Hij verklaarde de methode die bij dergelijk onderwijs ge volgd wordt en welke geheel op de psychi sche eigenaardigheden van deze patiëntjes is ingesteld. Want zij moeten leren zich bij de gemeenschap aan te passen, waarbij tal van factoren moeten medewerken; niet alleen de noodzakelijke medische behande ling, doch ook het milieu in het gezin. Ver der is het onderwijs afgestemd op karakter, ontwikkeling en intellect, waarbij altijd rekening moet worden gehouden met het feit, dat 60 procent der kinderen niet en de overigen wel zwakzinnig zijn. Deze scholen worden gemiddeld door 180 kin deren bezocht, waarvan er jaarlijks onge veer 120 als genezen naar huis kunnen terugkeren. Dergelijke behoorlijke resul taten zijn volgens spreke*- toe te schrijven aan de overtuiging, dat in de eerste plaats aandacht moet worden besteed aan de op voeding en dan pas aan het eigenlijke onderwijs. De uitkomst van dit alles is soms teleurstellend, doch meestal hoopvol, omdat de kinderen op deze scholen geschikt worden gemaakt voor het normale leven en een toekomst, die hun weer enig uitzicht biedt. Deze voordrachten lokten telkens een ge animeerde discussie uit, waarbij talrijke aanwezigen hun ervaringen uit de praktijk aan het oordeel der sprekers toetsten. In de meeste gevallen kwam men tot overeen stemmende gedachten, of werden suggesties gedaan, welke door de betreffende spreker nader zullen worden overwogen. Zodat dr. Ledeboer aan het slot van deze vergadering als zijn overtuiging kon uitspreken, dat deze bijeenkomst in de strijd tegen de epilepsie ongetwijeld buitengewoon vrucht dragend is geweest, waarbij hij niet alleen de drie inleiders, doch ook de verschillende sprekers zijn hartelijke dank betuigde voor hun meestal bijzonder interessante betogen. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart zal de aandelen van de N. V. Nationale Luchtvaartschool over nemen. Dit heeft de heer C. Kolff, voor zitter van de K.N.V.V.L., in de te Rotter dam gehouden jaarvergadering der ver eniging medegedeeld. De heer Kolff heeft er aan herinnerd, dat eind 1953 voor de Nationale Luchtvaarschool moeilijkheden ontstonden toen de voor-selectie van mili taire vliegers aan de school werd ont nomen. Daardoor ontviel de school de be langrijkste bron van inkomsten. De depar tementen van Financiën en van Verkeer en Waterstaat hebben in beginsel het overnemen van de N.L.S. door de ver eniging goedgekeurd. De bedoeling is dat de vereniging van het rijk een renteloos voorschot krijgt van tweehonderdduizend gulden om de aandelen van de school te kunnen overnemen en de verplichtingen van de school te kunnen nakomen. Dit voorschot zal in vijfentwintig jaar kunnen worden afgelost. De directeur der N.L.S.de heer J. Mon- tauban van Swijndregt, zal ontslag nemen. Hij zal gedurende de overgangsperiode de K.N.V.V.L. van advies dienen. Hij was sinds 1936, met een onderbreking tijdens de tweede wereldoorlog, directeur. (-Van onze correspondent in Londen) Op de zonnigste en warmste dag van het jaar, temidden van een liefelijk heuvel landschap, heeft Koningin Juliana Zater dag als ere-kolonel van het Royal Sussex Regiment de parade van dit beroemde Britse legeronderdeel afgenomen. Onze Koningin is een van de weinige buitenlandse staatshoofden, wie de benoe ming van ere-kolonel van een Engels regi ment deelachtig is geworden. Zij deelt dit voorrecht met Koning Frederik van Dene marken en Koning Haakon van Noorwe gen, alsmede met de leden van de Britse koninklijke familie. Opnieuw leefde de grijze historie op, toen om 12 uur het oranje en blauw der koninklijke standaard zich aan de hoge mast van het paradeterrein tegen de strak blauwe lucht ontplooide. Ruim twee eeuwen geleden had namelijk een Oranje vorst dit regiment opgericht. Bij het naderen van het plaatsje Tid worth, waar het regiment is gelegerd, wuifden de bewoners van de streek, die zich langs de smalle kronkelwegen en voor de met rieten daken bedekte woningen ■hadden verzameld, Koningin Juliana toe. Kinderen zwaaiden met vlaggetjes. Velen waren met oranje bloemen getooid. Op het laatste deel van de route werd de Ko- ninging door een militair ere-escorte ver gezeld. Op het terrein, omlijst door het prille groen van de beboste heuvels en door de militaire gebouwen van frisse rode bak steen, hadden zich op de officiële plaatsen meer dan duizend gasten verzameld. Met de Koningin waren, behalve de beide le den van haar gevolg, meegekomen de Ne derlandse ambassadeur, mr, D. U. Stikker, en de militaire attachés van onze ambas sade met hun dames. Toen de Koningin zich van haar aulo naar de verhoging begaf, waar zij de pa rade zou aanschouwen, bood het achtjarig dochtertje van de commandant van het eerste bataljon, dat met zijn achthonderd manschappen in khaki en donkerblauwe baretten op stond opgesteld, haar een bou quet bloemen aan. Het kleine podium, waarop onze vorstin plaats nam, was ge garneerd met vrolijke voorjaarsbloemen, waarbij oranje en blauw de kleuren van het regiment overheersten. Charmant schouwspel Na het koninklijk saluut, onder het spe len van het Wilhelmus door de militaire kapel, meldde de bataljonscommandant zich bij de Koningin met de woorden: „Het bataljon is gereed voor Uw inspectie, ma jesteit". De inspectie werd een buitenge woon charmant schouwspel. De muziek speelde gedurende de inspectie walsmelo- dieën, op het rhythme waarvan twee de Koningin voorafgaande officieren in don kerblauwe uniform waartegen de witte bandelieren scherp afstaken, een soort danspas uitvoerden. Het was de „slenter pas". Van een afstand leek het op een schaatsenrijderspaar, dat zich statig voortbewoog of op de mechanisch voortbe wogen poppetjes, die soms een oud klok kenspel versieren. Trouwens, ook bij de daarop volgende parade overheerste het speelse element Zoals altijd bij militaire" vertoningen in Engeland, vallen niet alleen de perfecte bewegingen op, maar ook de lichte tred van de troepen. Men kon haast spreken van elegantie. Het dorp Tidworth, waar het Royal Sus sex Regiment voor Koningin Juliana defileerde, heet eigenlijk Tedworth doch 50 jaar geleden werd door een drukfout op'een officiële landkaart de naam als Tidworth aangeduid. Sinds dien heeft men de naam dan maar in Tidworth veranderd. Op het gebied van het scheppen van traditie als gevolg van een fout staan de Engelsen voor niets. OOOnoOOnnOOCOOOOQQOCQOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOO De Engelse militairen kennen beter dan wie ook zelftucht, doch elk spoor van ka daver-discipline of lompheid is het geluk kig vreemd. Strak en foutloos marcheer den en zwenkten de troepen, waarbij voor al de „slow-march" een voorbeeld van pre cisie was. Na een half uur was deze model-verto ning ten einde, welke met het koninklijk saluut op de tonen van het Wilhelmus en een vaandelgroet werd besloten. Koningin Juliana nam daarna deel aan een maaltijd, welke haar werd aangebo den door de officieren van het regiment. Als geschenk had zij een schilderij uit ons land laten komen met de beeltenis van koning-stadhouder Willem de Derde, die in 1701 het regiment had opgericht. Boven dien heeft Koningin Juliana onderschei dingen aan de hoofdofficieren uitgereikt. (A.N.P.) Koningin Juliana is Zater dagavond om kwart voor negen uit Enge land op' het vliegveld Soesterberg en een kwartier later in het Paleis Soestdijk aan gekomen. Naar wij vernemen is bij het nazien van de rekening over 1952 de controleur van de Heemsteedse gemeentefinanciën gestuit op enkele geboekte uitgaven, waarvoor geen bewijsstukken konden worden over gelegd. In afwachting van de resultaten van een naar de oorzaak daarvan ingesteld ónder- zoek kan de gemeente-ontvanger zijn func tie niet uitoefenen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot opheffing van het ver bod voor vrouwen om arbiter te zijn. De bepaling dat vrouwen niet tot arbiter kun nen worden benoemd is, naar algemene opvatting, uit de tijd, zegt de Memorie van Toelichting. Daarom stelt het ontwerp voor, de desbetreffende beperking in artikel 622 van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering te schrappen. Daar arbiters vol gens artikel 627 van dit wetboek hun last schriftelijk moeten aannemen, is het wen selijk te bepalen, dat de gehuwde vrouw verondersteld wordt hiertoe de machtiging van haar man te hebben bekomen, zodat deze de aanneming van de last niet mede behoeft te tekenen. Record-drukte op de Keukenhof. Een luchtfoto van het parkeerterrein waar het Zaterdag en Zondag moeilijk waseen vrij plaatsje te vinden. Op de derde dag van het proces tegen de arts O. uit Berkel heeft de president van de Haagse rechtbank, voordat hij be gon met het verhoor der deskundigen, enkele getuigenverklaringen voorgelezen. In een van die verklaringen wordt medegedeeld dat mevrouw O. eens had ge zegd: „Ik neem geen poeders van mijn man meer in, ik krijg er altijd hoofdpijn van. Ik vei'trouw hem niet meer. Voortaan moet de assistente de poeders maar klaar maken". Ook zou mevrouw O. eens hebben ge zegd: „Ik moet onder de groene zoden. Dan komt de dienstmeid in het huis en gaan de kindéren in een gesticht." De eerste deskundige, die hierna werd gehoord was de prof. dr. W. Froentjes, di recteur van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie. Op 29 September 1952 had prof. Froen tjes een onderzoek ingesteld in'de apotheek van de verdachte. Hij had- er een flesje in beslag genomen, waarin medicijn voor mevrouw O. had gezeten, dat bij opening naar bittere amandelen rook. Voorts had hij het flesje, waarin cyaankali had gezeten, in beslag genomen. Volgens de deskundige was er vermoede lijk een geringe hoeveelheid vocht toege voegd aan de cyaankali. Bij een onderzoek in het gerechte lijke-laboratorium is positief gebleken dat zich in het tonicum van mevrouw O. cyaankali had bevonden. - Een der verdedigers, mr. Van 't Hoff Stolk, vroeg de deskundige, of het lepelsgewijs innemen van deze toni cum een gevaar voor het leven zou hebben kunnen zijn. Prof. Froentjes meende dat dit bij normaal gebruik niet het geval geweest zou zijn. Er zat echter ook 282 milligram arse nicum veel meer dan normaal in de drank, hetgeen, aldus prof. Froen tjes, gevaarlijk is, als men dit in een dag of vier inneemt.. Geen tumor Hierna werd gehoord dr. J. P. L. Hulst, gerechtelijk geneeskundige' te Leiden, die de gerechtelijke schouwing op het lichaam van mevrouw O. had verricht. Hij wist toen niet dat het lichaam cyaankali zou kunnen bevatten. Alleen had hij van een tumor in de hersenen vernomen. Dr. Hulst had ech ter aanwijzingen gevonden die wezen in de richting van vergiftiging door cyaankali. Hij had de hersenen nauwkeurig onder zocht, maar geen spoor aangetroffen van een tumor. Een der verschijnselen bij de vergiftigingsdood door cyaankali is ver stikking. Hiervan had dr. Hulst symptomen aangetroffen. Dr. D. A. G. ten Berg, arts te Rotterdam, had-mevrouw O. behandeld sands Mei 1951. Zij klaagde over veel hoofdpijn, haaruitval en vermoeidheid, f-ufcloosheid en weinig eetlust. Zij is enige tijd in een ziekenhuis opgenomen ter observatie. Zonder dat men een bepaalde diagnose had kunnen stellen, was mevrouw O. weer naar huis gegaan. Van een tumor was echter geen sprake. O. had dit laatste echter betwijfeld toen dr. Ten Beig dit aan hem had medegedeeld. Op 7 September 1952 had O. dr. Ten Berg opgebeld-en gezegd dat hij zijn vrouw wil de laten bedienen. Toen dr. Ten Berg bij mevrouw O. kwam, bleek echter dat zij niet ernstig was, zoals O. had gezegd. Dat was de laatste keer dat hij mevrouw O. had gezien. „Het overlijden van mevrouw O. kwam totaal onverwacht", aldus dr. Ten Berg. Op vragen van de verdediger mr. Huy gens, die zouden kunnen suggereren dat mevrouw O. morfindste zou zijn geweest, antwoordde dr. Ten Berg dat hij hiervan nooit iets had gemerkt. Ook had hij niet gehoord dat mevrouw O. van haar echt genoot geneesmiddelen had gekregen toen zij ter observatie was opgenomen. De rechtbank stelde hierna vele vragen aan dr. F. A. Nelemans, pharmacoloog te Utrecht, die alle op medisch terrein lagen. De verdediger mr. Huygens vroeg of dr. Nelemans ook van mening ..waé dat O. een zeer sterk motief voor het vermoorden van zijn vrouw gehad moest hebben omdat hij destijds met zoveel haast die cyaankali be stelde, terwijl hij wist dat de reiziger van een pharmaceutische fabriek de volgende dag zou komen. Dr. Nelemans zei hierop geen antwoord te kunnen geven. De officier van justitie merkte op, dat hij wel een antwoord had en dit graag te juister tijd aan mr. Huygens zou willen mededelen. De conclusie vandr. Nelemans in zijn rapport was, dat de dood van mevrouw O. te wijten moet zijn aan cyaankali-vergif tiging.'Mevrouw O.-zoü maar weinig meer dan dé minimale dodelijke dosis hebben' in genomen, zo meende dr. Nelemams. De minister-president dr. W. Drees zal op Dinsdag 11 Mei via de zenders Hilversum I en II de- inzamelingsactie van het Comité Nationaal Monument dr. A. Plesman in leiden. Dr. Drees houdt zijn toespraak van 20.05 tot 20.10 uur. In aansluiting aan deze inleidings-toe- spraak zal het comité een aantal brieven rondzenden aan bedrijven en instellingen, met de uitnodiging bij te dragen tot de spoedige verwezenlijking van de plannen van het comité. Het comité Nationaal Monument dr. A. Plesman, is tot het be sluit gekomen het monument te 's-Graven- hage te doen verrijzen, de stad waar dr. Plesman werd geboren, woonde en werkte. In overeenstemming met de wensen van mevrouw Plesman viel de keuze van de plaats, waar het monument zal verrijzen, op het Hubertus-duin, gelegen aan de Plesmanweg (voormalige Raamweg), tus sen de Waalsdorperweg en het K.L.M.- gebouw. Rookwolken, die over Zandvoort trok ken,: en een doordringende geur van bran dend hout, die zich over het dorp ver spreidde,-, deden Zondagmiddag om twee uur reeds vermoeden, dat de brandweer, die voor een duinbrand werd gealarmeerd, voor een zware taak zou komen te staan. Dat was ook inderdaad het geval, want in de duinen- bij de Bentveldseweg te Bent veld bleek het duin over een grpte opper vlakte te branden. Met man en macht be streed men het vuur en door dit in te dam men met zand, wist men tenslotte verdere uitbreiding te voorkomen. Toen de laatste vuurresten waren gedoofd, bleek een op pervlakte van circa duizend vierkante me ter duinbegroeiïng en jonge dennen een prooi van de vlammen te zijn geworden. De oorzaak is onbekend, doch men neemt aan," dat onvoorzichtigheid met rookgerei de aanleiding tot deze zware duinbrand is geworden. Zaterdag behandelde de bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank een zaak tegen een verdachte, die elf jaar geleden een strafbaar feit gepleegd zou hebben. Drie jaar geleden had de officier van justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, tegen de verdachte, de thans 49-jarige mevrouw C. van N.-van E. uit Amsterdam vrijspraak geëist, maar thans kwam hij in een hernieuwde behandeling van de zaak mede op grond van de nieuwe getuigenverklaringen tot een eis van een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, hoewel hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat een dergelijk geval zich niet spoedig weer zou voordoen. Op de tweede dag van haar bezoek aan Engeland, heeft Koningin Juliana in Tidworth, Hampshire, het Royal Sussex Regimentgeïnspecteerd. Sinds verleden jaar is de Koningin kolonel van dit regiment, dat 250 jaar geleden, tijdens de regering van koning-stadhouder Willem III over Engeland, werd opgericht. Na de inspectie gebruikte de Koningin de lunch met-de officieren van het eerste bataljon, Gedurende de Duitse bezetting in Maart 1943 zou zij, als echtgenote van een Am sterdamse handelaar in tweede hands goe deren, namelijk een Joodse Nederlander aan de vijand hebben overgeleverd. In Maart ontving deze koopman, J. van N. uit Amsterdam van een kennis de tip, dat er een zekere Brilleman zijn inboedel wenste te verkopen. Van N. ging hierop in en kwam met Brilleman tot overeenstem ming, dat de vrij kostbare inboedel voor 1150.het eigendom van de koopman zou worden. Enkele dagen na de koop werden de handelaar en zijn tipgever, de Amsterdamse groentehandelaar Th. J. O. door de politie opgepakt en naar het con centratiekamp Vught gezonden. Zeven maanden later kwamen beiden pas weer vrij. De koopman werd ér namelijk van ver dacht goederen van een Joodse landgenoot gekocht te hebben en aan mevrouw Van N. Van E., thans de verdachte, werd mede gedeeld, dat haar echtgenoot vrijgelaten zou worden indien zij de politie vertelde wie de verkoper van de meubels geweest was. Zij ging hier op in en lokte Brilleman naar binnen en stuurde vervolgens haar dochtertje naar de politie om de zaak aan te geven. Brilleman werd gearresteerd en naar Duitsland gedeporteerd, vanwaar hij niet terugkeerde. Mevrouw Van N. zou in de dagen, die volgden op deze arrestatie aan een viertal kennissen verklaard hebben, dat zij „nu eindelijk Brilleman had laten oppakken". Op de zitting verklaarde de verdachte, dat zij niet geweten had, dat Brilleman van Joodse bloede was, hoewel zij, aldus de ge tuigenverklaringen van enkele van haar buren nog dikwijls over de zaak had ge sproken. Een keer zou zij, toen men haar op het verkeerde van haar handelwijze wees, gezegd hebben, ..Ik kom uit Oss en ik kan goed met messen omgaan". Requisitoir In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie, mr. Drabbe op, dat hij er, mede door de vele getuigenverklaringen, van overtuigd was, dat de verdachte geweten had, dat degene, die zij had aangegeven, een Jood was. Aangezien hij echter meen de, dat mevrouw Van N. niet opzettelijk Brilleman bij de politie had aangegevén; wilde hij slechts een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de tijd van één jaar vragen met een proeftijd van drie jaar, hoewel hij ervan overtuigd was dat zij zich. niet opnieuw aan een dergelijk feit zou kunnen schuldig maken. De verdediger, mr. J. Wijngaarden, twij felde in zijn pleidooi aan de geestelijke ca paciteiten van zijn cliënte, die zoals hij zeide, toen. zij in 1941 uit Schijndel naar Amsterdam kwam voor het eerst van haar leven in een trein zat. Hij verzocht de rechtbank de verdachte, die niets van de gehele zaak begrepen zou hebben, vrij te spreken. De uitspraak werd door de rechtbank bepaald op 20 Mei. Vanmorgen is te Katwijk geboren Arendje Hazenoot, dochtér van Arend Ha- zenoot en Petronella Kuyt. Arendje is de 25.000ste ingezetene vafi Katwijk. Het ge meentebestuur heeft dé ouders een-spaar-- bankbook,je met 100 aangeboden. In 1927 werd de 15.000ste, in 1947 de 20.000ste inwoner geboren. MAANDAG 10 MEI Phoenixterrein: Circus Jos Mullens. 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bij eenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bij eenkomst van „De grotere. Wereld", 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18' jaar, 7 en 9.15 uur, City: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Invasie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het monster uit verloren tij den", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Julius Caesar", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Moulin Rouge", 18 jaar, 8.15 uur. v DINSDAG 11 MEI Concertgebouw: Noord. Philh. Orkest, 8 uur. Minervathcatcr: „Tijd voor Jolijt", K.R.O.-revue, 8 uur. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 uur. Frans Hals: „Let's do it again", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Lido: „Invasie", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het.monster uit verloren tijden", 14 jaar, 2,30 en 8 uur. Palace: „Julius Caesar", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert 8 uur. W^kgebouw Ged. Oude Gracht 104: Lezing: dr.' A, Melchior over zijn reizen, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3