Viering zilveren jubileum van de Prot. Chr. Nijverheidsschool Antigone" (van Jean Anouilh) door het Rotterdams Toneel Kort en bondig MAANDAG 10 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Feest op school en feest in huis WASSERIJ DUYN Haarlems schipperspaar 55 jaar getrouwd Gouden jubileum van pater Caminada O.F.M. type TCW 3 versnellinganaaf met terugtraprem Voorwaardelijke straf voor diefstal en steunfraude Zondagsschoolvercniging houdt in Haarlem congres Facultatieve Lij k verbr an ding Laatste opvoering van „De familie Kegge" Verkoop van grond aan het Mendelcollege Prijsvraag leverde geen bekroning op Burgerlijke Stand van Haarlem „De Dood met vacantie" bij Heemstede West Dokter C. G. J. Bos wordt op 30 Mei gehuldigd Consultatiebureau in Haarlem-Zuidwest R. Haverschmidt overleden Avond orgelconcert „Het leiden van een huishoudschool is bijzonder interessant. Men heeft niet alleen te maken met de administratieve bepalingen door de overheid vastgesteld, maar ook met leveranciers. De groentehandelaar, de slager, de bakker enzovoort leveren aan de school, voor vele honderden guldens per jaar wordt uitgegeven en dat betekent, dat een directrice aan het hoofd staat van een grote huishouding", vertelde me juffrouw G. Hagenbeek in een gesprek, dat wij voerden naar aanleiding van het vijfentwintigjarig bestaan van de Protestants Christelijke Nijverheidsschool aan de Tetterodestraat te Haarlem. De viering begint de volgende week met een tentoon stelling in de school en later volgen feestelijke bijeenkomsten voor oud-leerlingen en leerlingen. In September 1928 is de eerste cursus van de school gehouden en het zilveren jubileum behoorde dus enkele maanden géleden gevierd te worden. Het tijdstip werd niet gunstig geacht, omdat de nieuwe cursussen pas begonnen waren. Daarom is de maand Mei 1954 gekozen om feest te vieren. Onder moeilijke omstandigheden is men in 1928 begonnen. De school was ontstaan uit de Christelijke Avoadnaaischool, die in 1884 was opgericht. Deze school werd met ingang van 1 September 192b oogeheven. Hiervoor kwam in de plaats de Protestants Christelijke Nijverheidsschool, waarvoor de gemeenteraad vier lokalen beschikbaar stelde in de openbare lagere school aan de Tempeliersstraat (thans meisjes HBS). Het bestuur der Christelijke Avondnaaischool, waarvan mejuffrouw W. C. J. Bredius pre sidente on mejuffrouw S. M. Hoekstein secretaresse was, had zich in Maart van dit jaar tot de gemeenteraad gewend met verzoek te besluiten, dat de oprichting en instandhouding van een Protestants Chris telijke Nijverheidsschool, nodig wordt ge acht. In het verzoek werd meegedeeld, dat het bestuur zich had voorgesteld klein te beginnen met een of twee dagklassen, on der leiding van dezelfde lerares, die ook met de zorg voor de avondschool was be last. Na een korte gedachtenwisseling be sloot de raad met algemene stemmen overeenkomstig het verzoek. In het gebouw aan de Tempeliersstraat werd theorie gegeven en in de Huishoud en Industrieschool aan de Voorhelmstraat en in de R.K. Huishoudschool praktijk. De school telde het eerste jaar 173 leerlingen; het onderwijs werd onder leiding van mejuffrouw ïi. M. Drost gegeven door acht leraressen. Wegens huwelijk legde mejuffrouw Drost in 1930 haar functie neer en tot haar op volgster werd benoemd mejuffrouw A. C. van Schuppen. Inmiddels steeg het aantal leerlingen cn er bestond grote behoefte aan een eigen gebouw. Met voortvarendheid werd gewerkt en op 7 Februari 1931 legde mejuffrouw J. J. Hinsbeeck een herinne- riugssteen, die bij de ingang van de school aan de Tetterodestraat is aangebracht. Enkele maanden later (1 September) werd het gebouw in gébruik genomen. Spoedig was het aantal leerlingen de driehonderd gepasseerd en in de loop der jaren is het aantal gestegen tot ver boven de zeven honderd. Het hoogste aantal heeft bedragen 749. In 1928 werd alleen aandacht besteed aan de primaire opleiding (leerlingen, komende van de lagere school); kort daar op volgde de bovenbouw (hulp in de huis houding, eostuumnaaien, kinderverzorging) en in 1931 werd een klasse gevormd voor huishoudkundige. Mejuffrouw Van Schuppen trad in 1941 bruik gemaakt worden van het Wijkge- bouw aan de Mólenaerstraat en van het Lorentzlyceum. Gelukkig kan binnenkort begonnen worden aan de uitbreiding van de school op een inpandigterrein achter het gebouw en ook zal een interne verbouwing geschieden. Gehoopt wordt, dat men in September 1955 gereed is. Pogingen in andere delen van de stad een tweede school te stichten hebben geen resultaat opgeleverd. Thans wordt aandacht besteed aan het Oostelijk deel der stad, dat zich steeds uitbreidt. F eest pro gr annua Donderdagmorgen 13 Mei wordt in de school een bijeenkomst gehouden, waarop autoriteiten aanwezig zullen zijn. Daarna zal de tentoonstelling „Feest op school en feest in huis" geopend worden. Het is niet de bedoeling cm een overzicht te geven van wat er in de achter liggende jaren weid bereikt, maar wel om te laten zien, wat een handige huisvrouw bij feesten kan bereiken en misschien nog meer wat een niet handige toekomstige huisvrouw op een huishoudschool kan leren. Bij dit alles is het gezin als uitgangs- en middelpunt ge nomen. Tot uiting zal worden gebracht hoe met weinig kosten kleine geschenken kun nen worden vervaardigd op een voor ieder uitvoerbare wijze. Ook bestaat er gelegen heid wat te kopen. Op Dinsdag 18 Mei houden oud-leerlin gen een reünie, in het Concertgebouw wordt een revue opgevoerd. Des avonds is er een bijeenkomst voor bestuursleden, oudbestuursleden, leraressen en oud- leraressen. Voorts staan bijeenkomsten i voor de jongere en voor de oudere leerlin gen op het programma. ADVERTENTIE AMSTFROAMSfcVAAItTfl) Tr,l_tK)5> Aangesloten bij Stichting Wasserij voorlichting Op Vrijdag 21 Mei zal aan boord van het Haarlemse motorscheepje „Alida Maria" de vlag worden uitgestoken, want op die dag hopen schipper G. W. Stolker en zijn echt genote A. M. StolkerZwager het heuglijke feit te herdenken, dat zij vijfenvijftig jaar getrouwd zijn. Doordat zij aan de wal geen woning kunnen krijgen zijn de 75-jarige bruidegom en zijn 74-jarige bruid nog altijd verplicht om met hun (54 ton metende scheepje het dagelijks brood le verdienen. In de Zaanstreek waar zij nog regelmatig komen om hout te laden en in Halfweg tijdens de bietencampagne, zijn deze krasse oudjes wie het leed niet bespaard is ge bleven geen onbekenden. Door ziektes en ongelukken heeft het echt paar Stolker vier dochters, allen op jeugdige leeftijd, verloren. En op 1 September 1942 werd een getrouwde zoon, die een dag vrij had genomen om zijn vader te helpen, tijdens een beschieting bij Voorschoten, dodelijk getroffen. Hij liet een vrouw cn vier kinde ren achter. Na de oorlog gingen Stolker cn zijn vrouw weer samen varen en volgende week komt dit oudste Haarlemse schippers paar voor enkele dagen met zijn scheepje naar de Spaarnestad om de 55-jarige echt vereniging te gedenken. Gezien de beperkte ruimte aan boord van het schip, zal het feest dat wordt bijgewoond door drie kinderen en veertien kleinkinderen op Zondag 23 Mei bij een aan de wal wonende zoon in de Nieuw Guineastraat 58 worden gehouden, 's Morgens om kwart over tien wordt in de kerk van St. Bavo in Haarlem-Noord, een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. Zaterdag 13 Maart was pater Honoratus Caminada O.F.M. vijftig jaar priester. Se dert 1951 geniet hij van zijn rust in Haar lem na een arbeidszaam leven. o.a. op Java in China, Pakistan en India. Ten gelegenheid van het jubileum heeft hij Zondag een olechtige mis opgedragen in de kerk in het Kleverpark. Pater Prudentius van Leusden, oud-provinciaal der Franciscanen, heeft een feestpredicatie gehouden. Vanavond wordt ter gelegenheid van het jubileum een bijeenkomst in het Concert gebouw gehouden. Op Dinsdag 11 Mei hoopt de heer J. de Jong, Bataviastraat 43 te Haarlem, het feit te herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is bij Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. ADVERTENTIE De Haarlemse politierechter Verdacht van diefstal en steunfraude stond gistermorgen voor de Haarlemse ill^hetjiuwelijk en Politierechter e=; 34-jarige Meptr uh gevolgd"door''mejuf'frouw IIagên b êêk~ die I Krommenie. Verdachte nam in .Februari nog de leiding van de school heeft. Zij was van dit jaar uit het kantoor van zijn werk- reeds als lerares aan de school verbonden Sever twee polshorloges weg, wc e tl en kende de werkzaamheden, die aan een huishoud- en industrieschool verbonden zijn, zeer goed. Mejuffrouw Hagenbeek werkte mee aan voor een krats op het Waterlooplein in Amsterdam verkocht. Dit misdrijf p'eegde hij nadat zijn werkgever hem unfair be handeld zou hebben. Die werkgever nam de stichting van nieuwe cursussen voor j de inkoper in dienst voor het rnaken^van opleiding van lerares en sedert April 1953 is in het gebouw een der vijf Nederlandse proefscholen voor de opleiding tot huis- houdlerares gevestigd. Een huishoudlerares wordt opgeleid voor huishoudkunde, was- behandeling, koken en voedingsleer. Thans worden vele cursussen gegeven, niet alleen overdag, maar ook in de avonduren. Spe ciale cursussen worden gehouden voor meisjes, werkzaam in de bedrijven en hier voor bestaat grote belangstelling. Het bestuur, dat thans onder leiding van mevrouw A. SchreuderBlokhuis staat, leed enkele weken geleden een groot ver lies. Mevrouw mr. J. H. G. Schutte Struick, die van 1932 het secretariaat had waargenomen, overleed onverwacht te Heemstede. Mevi-ouw B. HeimigVan den relaties om de zaak uit te breiden. Ver dachte bracht hem met tal van buiten landers in connectie, die tot zijn eigen relaties behoorden. Toen eenmaal op deze wijze aan de wens van de werkgever was voldaan nam deze nog een ander tegen ge ringere betaling in dienst, die de nieuw verworven relaties onderhield zonder dat de inkoper daarvan op de hoogte was. Deze ontdekking deed de verdachte zich schul dig maken aan een diefstal, „louter uit balorigheid", zoals mr. Roggeveen, die hem verdedigde, het uitdrukte. Met deze zaak valt samen een steun fraude. Toen de inkoper bij zijn nieuwe patroon in dienst trad had hij reeds een be trekking, zodat hij voor de nieuwe werk- Burg neemt"^voorlopig 'het'"secretariaatj Kever 's avonds werkte. De inkoper verloor waar I zijn oorspronkelijke betrekking maar bleef Toekomsthlannen bij de nieuwe werkgever in dienst. Hij I beschouwde het meer als vriendendienst Het gebouw is reeds geruime tijd te klein.dan als baan, daar het bedrag, dat hij ver- Soms moet er les gegeven worden op dediende, vrijwel geheel moest worden uit- zolder en in de kleedkamer. Ook moet ge- 1 gegeven voor representatie. De inkoper ondervond dus geen enkel voordeel van zijn werk. „Eerder nadeel", aldus mr. Roggeveen. Daarom vroeg de inkoper steun aan, die hij kreeg totdat hij wegens de hierboven genoemde diefstal met de politie in aanraking kwam. De Nederlandse Zondagsschoolvereniging De officier, mr. J. Wiarda, wilde reke- houdt op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Juni haar ning houden met de omstandigheden waar- achtentachtigste jaarvergadering in het Con-J onder de vergrijpen waren geschied en eiste voor de steunfraude een week on voorwaardelijke en voor de diefstal een aand voorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Roggeveen pleitte voor een voor- begeleiding van de heer P. van Ègmond. j waardelijké straf voor beide delicten. Hij Vervolgens zal de heer C. Roodhart iets ver- j meende, dat zijn cliënt slechts een waar- tëllen over het Zondagsschoolwerk in we- schuwing moest worden gegeven, gezien reldverband. De Leidse Oecumenische spel- toestand waarin deze de diefstal en de van'tel pfnkSterspel - de certgebouw te Haarlem. Op de openingsdagejste voor de steunfraude een week on- spreekt prof. dr. E. L. sme!ik over „Kinder- voorwaardelijke en voor de diefstal e< gebeden waarna een bezoek aan Amstei - dam wordt gebracht. Des middags is er!maand voorwaardelijke gevangenisstraf, samenzang van Zondagsschoolliederen met van M. Nijhof. De volgende ochtend houdt de vice-voor- zitter. ds. J. ter Scheeget te Amsterdam, verdachte een aangeboden baan zou moe ten afslaan als hij een week gevangenis straf zou moeten uitzitten. Tevens zou hij een jaarrede over „Kinderen leiden tot dan een strafblad hebben, hetgeen hem Jezus" en desmiddags luisteren de bezoe-j^jj het ZOeken van een nieuwe baan niet kers naar „Hij heeft onder ons gewoond' Medewerking verlenen Willem Berkhemer, Rosa Spier, Piet van Egmnnd, een kinder koor van Haarlemse Zondagsschoolkinderen tot voordeel zou strekken. En hij meende, dat zijn cliënt dat. niet. had verdiend. De politierechter, mr. J. P. Petersen, en een balletgroep van de Hervormdehield inderdaad rekening met de mogelijk- Kweekschool te Amsterdam. Leider is de heid, dat de verdachte niet uit criminele heer Gerard van Huls. Met een wijdings- dienst in de Grote Kerk wordt de jaarverga dering gesloten. In de onder leiding van de heer B. de Boer gehouden jaarvergadering van de af deling Haarlem van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding is in plaats van de heer T. C. R. Smit gekozen tot secre taresse mevrouw C. SmitBecherer. De heer C. F. Keyser is tot bestuurslid gekozen. Meegedeeld werd, dat de afdeling Haar lem een vijver en een fontein heeft aange boden ter plaatsing in het tweede cremato rium, dat dezei lagen in Dieren in gebruik is genomen. De naam van de heer T. C. R. Smit. die zo veel voor de vereniging heeft gedaan, is gebeiteld in het fontein. overwegingen had gehandeld en legde een voorwaardelijke straf van een maand op voor beide delicten met een proeftijd van drie jaar. Op Dinsdagavond 8 Juni zal in de stads schouwburg in Haarlem een opvoering wor den gegeven van het toneelstuk „De familie Kegge" door de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer". Toen dit stuk voor het eerst voor scholieren werd gespeeld waren er meer dan 3000 aanvragen voor toegangsbewijzen. Sindsdien zijn enkele voorstellingen gegeven, maar er zijn zeker nog 1200 belangstellenden, die het stuk nog niet hebben gezien. De B. cn W. van Haarlem delen de gemeente raad mee. dat het bestuur van de Sint Tho mas a Villaiftyya-stichting hun bij brief van 11 September 1952 verzocht heeft te willen meewerken aan de spoedige totstandkoming van het door de stichting ontworpen Mendel college op een terrein aan de verlengde Orionweg. Alhoewel B. en W. wegens de bij deze aangelegenheid gemoeide onderwijs- belangen in beginsel uiteraard zeer gaarne bereid waren aan het gevraagde verzoek te voldoen, waren er enkele omstandigheden, die een spoedige verwezenlijking van de plannen der stichting in de weg stonden. In de eerste plaats was het uitbreidingsplan voor de omgeving nog niet goedgekeurd en voorts was een aantal voor de ontsluiting van de te bebouwen terreinen benodigde gronden nóg eigendom van derden. Het college heeft het bestuur bericht welke voor waarden er verbonden waren om met dé bouw te beginnen. Daarna is een verschil van mening ontstaan tussen B. cn W. en het bestuur der stichting over de prijs van de grond en de uit te voeren openbare werken. Thans stellen B. en W. de gemeenteraad voor aan de stichting in koop af te staan de grond waarop de school gebouwd wordt, namelijk ongeveer 1255 m.2 tegen een prijs van f 16 per m.2 en kosteloos en om niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden, met de bestemming voor de openbare dienst, enige stroken grond, gezamenlijk ruim 21.000 m.2 groot. Voorts vragen B. en W. een crediet van f322.000 beschikbaar te stellen voor de uitvoering van openbare werken. Ter gelegenheid van de Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de Vrouw in het Krelage- huis was een prijsvraag uitgeschreven. Ge vraagd werd suggesties te doen voor de volgende beurzen en een prijs van '1000.— was beschikbaar gesteld. De jury heeft op last van de notaris, die met het toezicht be last was, het grootste deel van de ingekomen antwoorden terzijde moeten léggen op grond van het feit. dat niet was voldaan aan de voorwaarden. Gevraagd was namelijk het noemen van gewenste artikelen, demonstra ties of attracties, hetzij het geven van een origineel idee. In haar uitspraak deelt de jury mee, dat helaas onder de aanvaardbare inzendngen geen enkel werkelijk origineel idee te vinden was, dat de directie van de beurs tot richtlijn zou kunnen dienen om de attractie voor de volgende jaren te ver hogen. Zij heeft gemeend geen enke'e in zending voor bekroning met het beschikbaar gestelde hedrag van 1000.— in aanmerking te 'aten komen. Met algemene stemmen werd besloten vier troostnrijzen van elk 100.toe te kennen vcor de ideeën van de hieronder in alpha- betisehe volgorde te noemen inzenders(sters): O. B'ank te Heemstede P. E. Pronker Surink t.e Haar'em; E. J. Schalij te Sassen- heim; M. van Vliét te Overveen. Aan de directie van de beurs is voorgesteld het resterende bedrag van 600.te reser veren voor een in 1955 extra toe te kennen bekroning. HAARLEM, 8 Mei 1954 GEHUWD: 8 Mei. J. J. Frnnswa en D. II. Chr. Kappert; H. M. Scherer Jansen en A. Lagerveid; L. Oosting en II. de Boer. BEVALLEN van een zoon: 7 Mei. J. M. M. HartmanDreijer; 8 Mei, L. J. Schreur Tollenaar. BEVALLEN van een dochter: 5 Mei, M. L. M. WildschutVerhoeven; 7 Mei, E. Zijl straMoezelaar; J. M. Hermansvan den Berge; 8 Mei, A. W. BroekhuizenKiebert; N. C. de BeenWildschut; A. J. van de Bunt Bos. OVERLEDEN: 6 Mei, A. H. M. Soet— Janssen, 79 j„ Indischestraat; ,1. Stegemeijer, 72 j., Rijksstraatweg; 7 Mei, M. J. Kollaard Er zijn toneelstukken, die eigenlijk voor zien moesten worden van het etiket „Amateurs afblijven!". Hiertoe behoort ongetwijfeld „De Vreemde Bezoeker" door Alberto Cassela, omdat de opvoering hier van een sfeer en een dispositie vereist, die slechts door weinig dilettanten kunnen worden opgebracht. Deze vreemde be zoeker is namelijk niets of niemand min der dan de dood. die wil onderzoeken waarom de mecs'e stervelingen het af scheid van het leven zo onnoemelijk zwaar valt. Daarvoor begeeft" hii zich gedurende dr'e dagen in een menselijke gedaante als prins Sirkj de Vita'ba Alexandri onder de levenden, ten einde aldus dit probleem te kunnen benaderen. De Dood met vacan tie! Geen b'oem verdort meer. op het slag veld zwijgt het kanon, alle ongelukken hebben een merkwaardig gunstige a^oon en de mensen ondergaan de zonderlinge sensatie niet ouder meer te worden. De Dood geniet als een mysterieuze prins gastvrijheid bij de hertog van Cathilica, waardoor hij in de gelegenheid is de men sen gade te slaan en hun verschillende begeerten te observeren. Hierbij consta teert hij het bestaan van de liefde en ont dekt, dat het leven voornamelijk waarde krijgt door de hoop op wederliefde. Ook komt hij in contact met verschillende charmante vrouwen, maar haar liefde is zinnelijk en bevredigt hem niet. Hij zoekt naar een wezen dat de waarheid kent en desondanks niet voor de Dood bevreesd is. Ten slotte schenkt de etherische Grazia hem hetgeen waar hij naar hunkert; zij doorgrondt dat de Dood soms simpeler en eenvoudiger is dan het leven, misschien zelfs begeerlijker en zij vergezelt hem vol vertrouwen cp zijn terugreis naar het andere Rijk. Eon tonee'spel vol symboliek en diep zinnige gedachten, mooi van taal en knap uitgewerkt. Maar welk een enorme op gave voor deze spe'ers van „Heemstede- West", die zich voordien uitsluitend op het vrolijke genre wensten toe te leggen. Doch do nieuwe regisseur, Frans van Emmerik heeft hoger gegrepen; een poging, die on getwijfeld op waardering aanspraak maakt. Dat het geen feilloze, voorstelling géworden is kan aan deze appreciatie niet de minste afbreuk doen; daarvoor was do opgave te zwaar en het milieu van de hoogste Italiaanse aristocratie te onge woon. Maar er werd door allen kennelijk naar het hoogst bereikbare gestreefd; er was voor deze opvoering zelfs een spe ciaal decor vervaardigd en ook aan de costuums werd een verheugende zorg be steed. Daarbij was men zo ge'ukkig te kunnen beschikken over Jan Overtoom, die deze mysterieuze prins Sirki een dikwijls in drukwekkende gestalte gaf. Zijn ver schijning wist telkens de vereiste sfeer op 'e roepen en door articulatie en plastiek bereikte hij een eenheid, die deze rol tot de bijna fascinerende centrale figuur van deze voorstelling maakte. Na hem dient direct Theo Visser te worden genoemd, die Baron Cesarca met een beschaafde bonhommie tot „Lebemann" stempelde. Marv Visser was Grazia, het meisje dat door een der spelers „bijna te lieftallig om echt te zijn" wordt genoemd. Zij bereikte het vergeestelijkte van dit bijna etherische wezentje niet altijd, ofschoon haar zuivere onbevangenheid wel tot uitdrukking kwam. Jan Haver, Piet Mudde en Huub Vassink de laatste vooral wisten hun nerveuze spanningen naar behoren Jot uitdrukking"të brengen en bij 'de dames Onderscheidde Lien Wijnstroom zich nog als een beheerste prinses de San Luca. J. v. D. Dokter C. G. J. Bos en zijn echtgenote, de bekende zangeres Jo Vincent, zullen, zo als v/ij reeds meldden, voor een jaar naar Zuid-Frankrijk gaan. Patiënten van dokter Bos willen bij het afscheid een blijvende herinnering aanbieden, op een afscheids receptie ten huize van dokter Bos op 30 Mei. Zij, die aan het geschenk willen bijdragen, kunnen dit voor 15 Mei doen op de giro rekening no. 157751 van het Witte Kruis in Overveen met vermelding „Huldigingdok ter Bos". Een album met namen wordt bij het geschenk overhandigd. In het gebouw aan de Kamerlingh Onnesstraat in Haar'em-Zuid-West wordt een spreekuur van het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters van de af deling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis gehouden on der leiding van mevrouw H. G. Hui- bregtse-Meyerink. Iedere Maandag is er van twee tot drie uur spreekuur voor moeders met zuigelingen lot zestien maan den en de eerste en derde Maandag van de maand van halfvier tot vier uur spreek uur voor moeders van kleuters van zestien maanden tot zes jaar. Men behoeft geen lid te zijn van het Witte Kruis. Voor leden van het Witte Kruis is een uilleendépot voor afgifte van verplegings- artikelen ingericht in Kamerlingh Onnes straat 32. Dagelijks van elf tot een uur kan men zich vervoegen bij mevrouw .Tuch-De Bruyn. Tot voor kort waren de leden uit de wijk verplicht naar de Nieuwe Gracht te gaan. Het gister-avond door het Rotterdams Toneel in de Haarlemse Schouwburg ver toonde stuk „Antigone" vam Jean Anouilh dateert al uit 1944. Het werd nog tijdens de Duitse bezetting, maar ook vlak daarna, in Parijs gespeeld. De aanvankelijke mening, dat men hier met een „Nazi-spel" te deen had, sloeg spoedig om in hot. tegeneen'. Er ontstond ze'.fs een soort mmc rc.we:-in.g- stemming onder het publkk, zodat het eigenlijk geen wonder m"g helen, dnt brt na de bevrijding van Franikr-jk tame'iik snel met het 9ucces was afgelooen. Nu kostte het inderdaad weinig moeite om in deze moderne bewerking van de gelijk namige tragedie vam So foe les een toespe ling te zien op de actuete problemen van macht pn recht. Men kwam er gemakkelijk toe in de tyra.cnleke Kroon een mort voor loper van Hitier te zien (al b'eef men zit ten met een merkwanrdtee corn p'tea tie. dat men hem in vele opzichten gelijk moest geven en zeker niet totaal omsymnathiek kon vinden) en de ti'e'he'd'n a's een geest verwante van de verzetsbeweging te be schouwen. Een dergelijke opvatting over heerste trouwens ook in ons land. waar het vroeg in 1947 dnor het toenmalige Haagse gezelschap op bijzonder in dn ik wekken d« wijze werd vertoond. Maar nu kan men, er vrijer tegenover staande, gelukkig meer en hogere kwaliteiten in dnt werk waarderen en dat alleen reeds stemt tot dankbaarheid voor deze ook overigens zo verdienstelijke reorise. Men kent wellicht deze e"esch;ed?n?s, die begint op het ogenblik dat Eteocles en Polynices. de beide zonen van koning Oedi pus, die om beurten een jaar over Thebe zouden regeren, elkaar hebben gedood in hun strijd onder de muren van de stad. Kreon de troonopvolger b"eft bevo len dat eerstgenoemde met militaire eer begraven zal worden, maar dat het stof felijk overschot van de ooroerkraa;er Polv- nices onbegraven als orooi voor de pieren en jakhalzen moet blijvm liggen. Hoewel zij weet. dat daar de doodstraf op Maat. overtreedt zijp zuster AnUgone het verbod, om de ziel van de overledene rust te gun nen, aldus gehoorzamend aap een hogere wet. waarvoor zij bereid is te sterven. Op de fi'osofische verdiensten van de inter pretatie van deze oude mythe kan mode om niet te vervallen in herhalingen van wat reeds naar aanleiding van „De Leeu werik" werd geschreven slechts opner- vlalckig worden in.*»e»aan. Men zou name lijk schier emdelce discussies kunn-rn houden, nog ongeacht de politieke aspec ten. over de theorie van de absurditeit, over de verwerping van hoop en geluk terwille van een ideaal, over de heldin als weigeraarster van het compromis enzo voorts. Wij moeten thans echter volstaan met het wijzen on de verwantschap van deze Antigone met de Jeanne d'Arc van Anouilh. haar zuster in mense'ijke zuiver heid in een verdorven, laffe, corrupte om geving. Maar ook drarhaitiseh beschouwd (en daar gaat. het in d>eze rubriek in de eerste olaast om) is „Antigone" een meesterwerk. Bij mijn weten is geen schrijver er sedert de oude Grieken met uitzondering ven Shakespeare en Racine, die met geheel an dere middelen werkten zo perfect in ge slaagd de klassieke onverbidde ij'kheid vam het lot zozeer te handhaven. Dit is welis waar te danken aan een kunstgreep, maar daar gaat het juist om, want Anouvifh heeft kans gezien de oude conventies van het toneel met nieuw leven te bezielen. Men komt steeds vooruit te weten wat er ge beuren gaat, hetgeen de indruk van onver mijdelijkheid sterk verhoogt. Vooral het ontreden van de pro'oogzegger is in diit op zicht van bijzonder gTO'e waarde. En hoe eenvoudig, hoe kinderlijk eenvoudig zou men bijna zeggen, gaat. altes dan verder in zijn werk in deze hecht gecomponeerde pn zonder enderbreking vertoonde tragedie van goed recht tegen hoger recht! Mij dunkt, dat „Aptigone" beschouwd mag worden als een van de belangrijkste kunst werken van deze eeuw. De opvoering onder rede van André Barsacq. em beproefde medewerker van de auteur, heeft die van zeven jaar ge'eden (met Caro van Eyck en Paul Steenbergen, Richard Flink en Piet Bron") geenszins overtroffen, voor zover menselijke herin nering als besehouwbaar kan gekten. Ik heb ook de inri-ivk behouden, dat het Haae- sc décor, met die ate steaekvcVten verriee'- de vloer, het spelkarakter beter deed uit komen dan de thans als zulten gedrapeer de gordijnen. Andrea Domburg is zeker niet de aangewezen actrice voor de titel rol, doch wat zij er met rtraikke beheersing van maakte, overtrof al'e verwachtingen en bereikte soms ze'fs cn niet geringe hoogte. Ko van Dijk gaf een prachtige, markante Kreon te zten en het was geens zins zu'n schuld rk-it hij teveel demtecerdé. Onverbeterlijk a's contrast was de kléin- mongelijke wachter met oen z^'d-aam ge voel voor humc door .To^an Fiotet op de olanken gezet. Ko Amdd was de waar dige kocze^er en verder werkten Coba Kelim", Elisabeth Vers'uvs, Eli B'om, Wim Hoddes en anderen mede aan deze voor stelling. die met een onmiskenbaar harte lijk en langdurig aonteus wend beloond. Voor de pauze stond de éénaeter „De Ro"rafenjs" v-,n Henri Mounter, een tijd genoot van Daumier on hot programma, waarvan ik door omrtarrttehed-en buiten mijn sehu'd te wetoig heb kunnen zien om pn op verantwoorde wijze vetote® va-n uit te brengen. Doch ik heb we' de indruk, dat er veel en smakelijk om "e'achen is. DAVID KONING. In de ouderdom van 83 jaar is te Haarlem overleden de heer R. Haverschmidt, oud- hoofd van -de openbaar lagere school aan de Parklaan en oud-secretaris van de Ko ninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap. De thans overledene heeft een langdurige loopbaan bij het onderwijs achter de rug. Op 16 Mei 1884 werd hij onderwijzer te Dieren, waar hij werkzaam bleef tot 31 De cember 1890. Op 1 Januari 1891 werd hij onderwijzer te Haarlem en op 16 Juni 1922 hoofd van de school aan de Parklaan. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd hem met ingang van 1 Scptem ber 1930 eervol ontslag verleend. Ook is hij hoofd gev/eest van een vervolgcursus. Meer dan vijftig jaren is de heer Haver schmidt lid geweest van de Koninklijke Lie dertafel Zang en Vriendschap, waarvan een aantal jaren secretaris. Toen hij nog bij het onderwijs werkzaam was bezocht hij trouw de repetities, maar kon geen werkzaam aan deel nemen in het bestuur. Dat was anders na zijn pensionnering. De liedertafel had toen met moeilijkheden te kamren en nadat hij hard gewerkt had om de kloof te over bruggen, hetgeen echter niet mogelijk was, werd de heer Haverschmidt oo 5 Maart 1931 secretaris. Ook kwam hij in de redactie van het maandblad van de liedertafel. Met bij zondere voortvarendheid heeft de heer Ha verschmidt zijn krachten gegeven aan de bloei van Zang en Vriendschap. In Septem ber 1942 heeft de thans overledene zijn functie neergelegd. De vergadering benoem de hem tot lid van verdienste. In korte tijd heeft de liedertafel het ver lies te betreuren van twee leden die zich tot op hoge leeftijd aan Zang en Vriendschap gewijd hebben. Op 13 Maart is de heer .T. Knijper overleden, die vele jaren deel heeft uitgemaakt van het bestuur. De crematie van het stoffelijk overschot van de heer Haverschmidt is bepaald op Donderdag na aankomst van trein 13.01 uur te Westerveld. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Dinsdag 11 Mei des avond van 89 uur door George Robert luidt: Sinfonia uit Cantate 29, BachDu pré: Concerto X, G. F. Hiindel; Drie bewerkingen van het koraal ..Nun komm' der Heiland", J. S. Baeh; a. Nazard; b. Francaise (uit „Suite Franpaise"), Jean Langlais; Choral IP, César Franck. voorstelling op 8 Juni is de laatste. Daarna —Korremans, 74 j„ Oranjestraat.; J. Faase, wordt het stuk van het repertoire genomen. 81 j., Lange Margarethastraat. Er is de laatste jaren rieel veranderd op Nieuw Guinea. Op bijna 15 kilometer van Hollandia verrees na de oorlog het proefcentrum Kota Nica, van waaruit het ont- ginningstoerk met grote intensiviteit wordt geregeld. De Papoeas krijgen hier hun opleiding in de moderne landbouwtechniek. Hier zien we een cursist r>an de op leiding voor tractor-monteurs in Kota Nica bezig om met een Mekker het hoge alang alang gras plat te rijden. Andere arbeiders zullen de vruchtbare gronddie nu nog door het gras wordt bedekt, straks 'verder ontgingen. BINNENLAND De oud-commandant van de vliegbasis Leeuwarden, commodore B. J. Fiedeldij zal Vrijdag 14 Mei zijn opvolger luitenant- kolonel R. Hofstede, het commando van de vliegbasis overdragen Sinds 1952 werkte luit.-kol. Hofstede in Parijs, waar hij ge plaatst werd bij de militaire afdeling van de interim-commissie van de E.D.G., welke functie hij bekleedde lot zijn benoeming tot commandant van de vliegbasis Leeuwarden. In het ziekenhuis, waarin hij zelf vele jaren als geneesheer-directeur heeft ge werkt is Zaterdag na een verpleging van enkele weken op 71-jarige leeftijd over leden dr. W. F. Veldhuyzen, oud-directeur eau het Wilhelmiha'gaslhuis te Amsterdam. Ilij vervulde deze functie van 1929 tot 1947. Daarna was hij nog tot Mei 1952 directeur van het Kankerinstituut to Amsterdam. Door onvoorzichtigheid met vuur is Zon dag brand uitgebroken in de bossen onder de gemeente Haelen. Ongeveer 3 hectaren bos van 10" a 12 jaar ging door het vuur ver loren Vlak in de buurt ligt het buitencen trum van de verkenners „De Spar" de daar aanwezige jongens hebben met hun leiders de bosbrandweer geassisteerd bij het blussen. Het bouwen van 28 boerderijen in de Noord-Oostpolder is gegund wat betreft groep A (14 boerderijen) aan H. Fokkens te Naarden voor f 683.0Ö0 en wat betreft groep B (ook 14 boerderijen' aan de N.V. voorheen A. Kingma en Zn. te Leeuwarden voor f699.700. In de ouderdom van 82 jaar is te Nij megen overleden de heer P. Otto. Van 1913 tot 1922 heeft de heer Otto voor de liberale staatspartij De Vrijheidsbond zitting gehad in de Tweede Kamer. Prof. dr. W. Leendertz, hoogleraar aan de gemeente-universiteit en het Doopsgezind Seminarium te Amsterdam, zal enkele gast colleges geven aan de theologische faculteit van de universiteit te Bern. HAARLEM EN OMGEVING In ons blad van Zaterdag maakten wij melding van een voorstel van het college van B. en W. aan de raad om een bedrag van f19.800 ter beschikking te stellen van het Gemeentelijk Schoolpsychologisch Bureau. Van dit bedrag is echter f7000, waarvan ver leden jaar reeds f 1200 ter beschikking wer den gesteld, bestemd voor het Gemeentelijk Bureau voor School- en Beroepskeuze, even eens gevestigd in het perceel Zijlstraat 70. Voor de studievereniging voor Psychical Research, afdeling Haarlem, zal op Maandag avond 17 Mei een lezing worden gehouden in restaurant Brinkmann door dr. M. Lieaert Peerbolte uit Den Haag. Zijn onderwerp zal zijn: Psychoanalyse en het buitenzintuige- lijke waarnemen. Mejuffrouw C. Zoeter, onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 4 te Hoofddorp heeft de gemeenteraad van Haar lemmermeer verzocht haar om gezondheids redenen ontslag te verlenen. Zij is sedert 8 Februari 1918 bij het openbaar onderwijs in Haarlemmermeer. B. en W. stellen de raad voor het ontslag eervol te verlenen. De afdeling Bloemendaal-Overveen van het Erefonds voor Oud-Verpleegsters houdt op Donderdagavond 13 Mei in Domi aan het Zandvoorterpad in Overveen een kunstavond met medewerking van Annie Woud. alt, Emmy van Eden, begeleiding, Alie Miechiel- sen, piano en Riek Bonset Horst, declamatie. De heer G. Lecgsma te I.Jmuiden is be noemd tot onderwijzer aan een Christelijke school in Groningen. De heer J. J. Rohdens, draaier eerste klasse bij de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem, zal op 11 Mei veertig jaar bij deze onderneming in dienst zijn. De heer J. A. I-Ieerens. onderladingmeestcr in Haarlem is op 16 Mei veertig jaar bij de N. S. in dienst. Aan de hoofdassistent-chef dienstgelei- der bij 's Rijksbelastingen in Haarlem de heer L. Koning is met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde mej. M. J. Fontein te Haarlem. Vrijdag 14 Mei, wordt om 8 uur des avonds in Brinkmann voor het corps van leerlingen en oud-leerlingen van de Haar lemse M.T.S. een lezing gehouden door de Pers- en Propagandadienst van de P.T.T. over het moderne telexverkeer. De lezing wordt met een film geïllustreerd. Vermoedelijk Zaterdagnacht is inge broken in een Haarlemse melkinrichting aan de Zijhveg, waar uit een lade in het kantoor ongeveer f50 werd weggenomen. Kassa en winkelruimte waren opengebroken, doch er wordt, niets vermist. Morgen, Dinsdagavond, spreekt dr. A. Melchior in het wijkgebouw van ds. G. J. Waardenburg aan de Gedempte Oude Gracht 104 over zijn reizen. Film» zullen worden vertoond.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9