3" BIOLINE Zoek de ZON op Ex-U-bootmannen verenigen zich aan een bierfuif A. M. Tijsseling hartelijk gehuldigd Haarlemmermeer „Een blik terug zonder politieke motieven" Alle Sovjet-jagers zijn straaljagers Militair overleg op hoog niveau te Singapore over Zuid-Oost-Azië Zandvoort Boeiend toneelspel ,De Phoenix van Lisse bl INS DAG 11 MEI 19 54 HiVARLEMS DAGBLAD OPKECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Bavoschool vierde gouden jubileum Aalsmeerse kweker wegens belastingfraude veroordeeld Opticien WEB ER Burgerlijke Stand van Haarlem Biljarten Willemsen kampioen van 2de klasse cadre 38/2 Waar zvorden de meeste kinderen geboren Hoge Raad verwerpt cassatieberoep M. A. Koedijk veertig jaar bij de P.T.T. „Caminadeirada" in het Concertgebouw Laagvlieger gestraft STADION- NIEUWTJES AMSTERDAM - BOEDAPEST ZWALUWEN - ROODE DUIVELS REVANCHE RONDE VAN NEDERLAND Stadion -n ieuzvtjes Nutting in het Lagerhuis Marine heeft 350 duikboten Bevan keurt Chinese hulp aan Vietminh goed Defensiepact is nog niet van de baan Chochlov uit Londen in Washington aangekomen Engels-Duits economisch bondgenootschap Teveel kantoorpersoneel, te weinig onderwijzers Postduivenvereniging Pleines hield een vlucht Chr. Besturenbond (BIOLAIN) het nieuwe vermageringsmiddel Zandvoortse oudjes hadden prettige avond J. A. van Dam kwart eeuw in de wijn-branche Jubileum ds. H. W .Eerland In de hal van het Haarlemse Stadhuis waren Maandagmiddag velen bijeengeko men om afscheid te nemen van de admini strateur ter secretarie de heer A. M. Tijsse ling, die na een loopbaan van vierenveertig jaar bij de gemeente Haarlem om gezond heidsredenen afscheid heeft genomen. Daarbij zijn hartelijke toespraken gehou den. waaruit bleek hoe het werk van de scheidende ambtenaar gewaardeerd is en hoe gezien hij was in het ambtenarencorps. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers richtte zich het eerst tot de heer Tijsseling en bracht hem temidden van tal van vrien den dank voor hetgeen hij gedurende meer dan veertig jaar voor de gemeente gedaan heeft. Hij heeft het gemeentebestuur ge diend met een eindeloze ijver en niet af latende belangstelling gedurende vele jaren aan de afdeling financiën. Als een rots kon men op hem bouwen. De heer Tijsseling was een goed ambtenaar in de beste zin van het woord, een goed leider van zijn afdeling, die contact onderhield met het college van B. en W, De scheidende ambtenaar was in gesprekken met spreker een goed en pret tig tegenspreker: dat kwam omdat hij steunde op feitenkennis en ervaring. Na herinnerd te hebben aan het contact met de burgerij besloot de burgemeester met de heer Tijsseling de beste wensen voor de toekomst aan te bieden. Wethouder W. C. Bakker zeide er be hoefte aan te hebben dank te zeggen voor de steun, die hij in de afgelopen vierenhalf jaar genoten heeft van de heer Tijsseling. Deze heeft hem goede wenken gegeven, speciaal toen hij pas de functie van wet houder had aanvaard. Hij was een uitste kend ambtenaar met een goede pen, die weliswaar soms te scherp was. Spreker heeft het gewaardeerd, dat de heer Tijsse ling steeds voor zijn mening uitkwam. Hij zal in de toekomst zijn assistentie missen. Mr. H. E. Phaff, het woord voerende namens de ambtenaren van de secretarie en hei kantoor van de gemeente-ontvanger, herinnerde aan de besprekingen met de heer Tijsseling, waaruit diens sportiviteit bleek en aan de aangename samenwerking met de ambtenaren. De heer Tijsseling is in 1909 als klerk begonnen en in de loop der jaren administrateur en chef van een af deling geworden. Niet alleen door zijn func tie, maar ook door zijn omgang stond hij in aanzien en genoot hij de achting van velen. Als aandenken aan de lange loop baan overhandigde de heer Phaff een pols horloge. Gisteren is het gouden jubileum van de R.K. Lagere School (Bavoschool) voor meisjes in de Klarenbeekstraat op feeste lijke wijze gevierd. Des morgens is een kerkelijke viering gehouden; in de Kathe drale Basiliek St. Bavo werd een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. In het Klooster aan de Westergracht werd een receptie gehouden. Des middags is in de St. Leonarduszaal in de school voor jongens aan de Wester gracht voor de meisjes en genodigden de operette „Sneeuwwitje" door een dertigtal leerlingen opgevoerd. De kinderen hebben met deze uitvoering veel genoegen beleefd, niet alleen doordat hun spel, dat zij met een hunner onderwijzeressen, mejuffrouw A. Meeusen, hadden ingestudeerd, zo op recht was, maar ook door de fleurige cos- tuums, die door de kinderen van de acht ste klas, onder leiding van de Zusters, waren gemaakt. Vooraf heeft een der leerlingetjes plebaan H. W. Achterof van harte gelukgewenst met zijn zilveren priesterfeest, dat hij bin nenkort gaat vieren. Het Amsterdamse gerechtshof heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Aalsmeerse kwekerij-directeur M. B„ verdacht van valse aangifte voor de ver- mogens-aanwasbelasting. Een bedrag van f 235.000 was niet in zijn boekhouding vermeld. Het vonnis luidde een gevange nisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek van een jaar en zes maanden voor-arrest. De Haarlemse rechtbank had B. destijds veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar en zes maanden met aftrek van een half jaar voör-arrest. ADVERTENTIE Maar zorg, dat U hierbij een zonnebril draagt met glazen die Uw ogen niet schaden GROTE HOUTSTRAAT 1BB bij de Houtbrug HAARLEM. 10 Mei 1954 ONDERTROUWD: 10 Mei. J. Kort en D. A. C. Zirkzee. GEHUWD: 10 Mei. L. Koole en J. de Korte. BEVALLEN van een zoon: 7 Mei. L. Zwem mer- -Draijer; 3 Mei. P. H. van den Hoek Kauffman; W. VelthuisOversteegen: J. Chr. Portegijsde Krijger; 9 Mei. D. de Leeuwvan der Ham; B. Steijnebrugh Beckers; 10 Mei, C. ter Haakde Jong; C. E. Heeremansvan Ooijen; A. C. Leeuwe Uilenbroek. BEVALLEN van een dochter: 7 Mei, G. S. A. Sassenvan Veenendaal; 8 Mei, C. M. KeesKappetijn; R. van DeelenTenkink; A. van RotterdamVerhoeven: L. F. F. WallyBerkhuysen; C. J. M. Hofstee Spoelder; H. van der BlomMeijers; 9 Mei, A. J. Meljado—Portier; 10 Mei. H. A. G. SchavemakerSap; J. C. WesselingVer hoef: T. JorverdaKort. OVERLEDEN: 7 Mei. H. Zethof. 74 j.. Scheepefsstraat; M. H. ZandvlietBuijs. 59 j., Oudeweg; 8 Mei. H. P. Plevier. 56 j„ Kenaustraat: A. Zwemmer, 75 j., Kamper laan; 9 Mei, C. S. van den BrinkVerkes, 61 j., Spaarndamseweg; 10 Mei, K. Kraaijen- oord, 37 j., Thorbeckestraat. Namens de afdelingschefs van de ge meentesecretarie sprak de heer J. W. A. Stalpers woorden van dank en bood een vierkleuren-potlood aan. De heer B. Cornet voerde namens de derde afdeling het woord. Er werd prettig samengewerkt en de heer Tijsseling was een voorbeeld van plichts betrachting. Spreker overhandigde een reiswekker. De gemeente-ontvanger, de heer B. J. Tijssen, dankte de heer Tijsseling voor de prettige samenwerking. De heer Tijsseling richtte zich met woor den van dank tot de sprekers en haalde herinneringen op uit zijn loopbaan. Daarbij memoreerde hij de goede samenwerking met de wethouders en met de ambtenaren. Tijdens de hierna volgende receptie heb ben velen afscheid van de heer Tijsseling genomen; onder hen waren vele hoofden van takken van dienst. Na de twee laatste partijen, waarin zowel Agema. Doves en Willemsen ieder nog een kans hadden, legde Willemse beslag op de titel 2de klas cadre 38/2 van het district ..Haarlem" van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. De einduitslag luidde: J. Willemsen A. Agema P. Dickman J. Doves D. Noordman J. v. Rongen R. Lunenburg J. v. d. Linden 1928 182 59 10.59 10 1928 138 117 13.97 8 1976 148 143 13.35 8 1973 162 108 12.17 8 1853 162 109 11.43 8 1781 211 45 8.44 6 1705 170 72 10.02 4 1601 181 58 8.84 4 idelde bedroeg: 10.88. De zaak-Fonteijn Voor de derde maal heeft de Hoge Raad uitspraak gedaan in de zaak tegen de 54- jarige ex-sergeant-konstabel der Ko ninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam. Thans gold het een cassatie beroep tegen een arrest van het Haagse gerechtshof van 25 November, waarbij, evenals in verscheidene instanties al ge schied was, Fonteijn wegens smaadschrift werd veroordeeld, thans tot twee maan den voorwaardelijk. Dit smaadschrift zou zijn gepleegd naar aanleiding van het feit. dat F. zijns inziens ten onrechte destijds voor de militaire dienst is afgekeurd. Fonteijn wenst ontslagen te worden van rechtsvervolging op grond van art. 261 van het Wetboek van Sti-afrecht: niet strafbaarheid wanneer gehandeld is in het algemeen belang of ter noodzakelijke ver dediging. De Hoge Raad heeft thans alle klachten tegen voormeld arrest ongegrond geoor deeld en het cassatieberoep verworpen. Dinsdagmorgen werd in de ontspannings zaal van de PTT in de voormalige boter- fabriek aan de Leidsevaart hoofdopzichter M. A. Koedijk gehuldigd wegens het feit, dat hij veertig jaar bij de PTT werkzaam is. Uiteraard waren een groot aantal col lega'.; naar het ontspanningslokaal geko men toen de directeur vam het telefoon- district Haarlem, ir. J. M. de Vos als eerste van een lange rij sprekers het woord kreeg. Hij schetste uitvoerig de diverse werk zaamheden van de heer Koedijk, die na zijn opleiding in Zwolle en Den Haag naar Haarlem overgeplaatst werd, waar hij kort na de bevrijding werd benoemd tot chef van de afdeling huistelefoons. De heer Vos, die tevens zijn dank overbracht aan me vrouw Koedijk, overhandigde de jubilaris een geschenk in couvert, de gebruikelijke oorkonde en het teken van veertig jaren trouwe dienst. Onder de overige sprekers bevond zich onder meer de voorzitter van de jubileum commissie, de heer K. J. Preusterink, die namens een groot aantal kennissen en col lega's een schilderij aanbood. De vertegenwoordiger van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel bracht ten slotte het werk van de heer Koedijk in de vakorganisatie in herinnering. Tenslotte dankte de jubilaris voor de bewezen hulde, waarna de talrijke aanwe zigen de gelegenheid kregen de heer Koe dijk en diens familieleden persoonlijk ge luk te wensen. Ter gelegenheid van het gouden pries terfeest van pater H. Caminada O.F.M., die van 1907 tot 1921 kapelaan was van de St. Anthoniusparochie Groenmarkt in Haarlem, is gisteravond in het Concertge bouw een huldigingsavond gehouden, die zeer aantrekkelijk was. doch helaas wel een beetje te veel van het goede gaf. Namens een grote groep Haarlemse vrienden heeft de heer H. W. M. van Os de jubilaris toegesproken. Op een uiterst gezellige wijze heeft de spreker de werk zaamheden van pater Caminada onder woorden gebracht, waarna de revue ..Ca minadeirada'' werd opgevoerd. In een non stop-programma van één-acters werden alle mogelijke gebeurtenissen uit het le ven van de jubilaris voor het voetlicht ge bracht. Vooral het optreden van het Arn hems Jeugdballet viel bij de toeschouwers zeer in de smaak. De sergeant-vlieger L. A. G. van de vliegbasis Gilze-Rijen is door de Krijgsraad te Velde-Oost in Arnhem veroordeeld tot zes weken militaire detentie, waarvan drie weken voorwaardelijk. Verdachte heeft op 1 December van het vorige jaar in een Harvard een gevaarlijke solovlucht boven IJmuiden gemaakt, naar hij zei, om zijn ouders en een jarige zuster te begroeten, die de volgende dag zouden emigreren. Iemand op de watertoren verklaarde, dat G. op nog geen dertig meter hoogte was komen aanrazen ADVERTENTIE wrijdagavond, aanvang 7 uur, geven Hongaarse voetbalprofessoren col lege aan het Amsterdams elftal. Op één uitzondering na bestaat de ploeg van Budapest uit dezelfde spelers, die En geland met 6—3 versloegen. Puskas. Hidegkuti, Budai. Zakarias, Koesis. Lorant, namen die het be grip volmaakt voetbal vertegen woordigen! Twee dagen eerder, Woensdag 12 Mei, aanvang 7 uur, is de uitslag wel een open vraag. Op die avond gaan de poorten van het Olympisch Stadion open voor de traditionele ontmoeting tussen de Zwaluwen en de Roode Dui vels. Een wedstrijd met een pikant tintje: de terugkeer van de „verloren voetbalzoon" Abe Lenstra /"*\p Dinsdag 18 Mei, aanvang 8 uur, brengt het Olympisch Stadion een groot internationaal wielerprogramma met als hoofdschotel: de Revanche van de Ronde van Nederland. Namen? Wim en Nico van Est, Gerrit Schulte. Gerrit Voorting. Plantaz en Faanhof. Verder: Stayerrace achter grote moto ren met o.a. Wout Wagtmans, Ver- schueren en Jan Pronk. Als extra wielerattractie: Amateur wedstrijd HóllandBelgië met o.a. Piet van Heusden. Hijzelendoorn. Bakker en Wauters. Dinnen de muren van het Stadion wordt aan al Uw sportieve wensen voldaan. Let daarom steeds op VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 11 Mei. Aanvoer 384 vette varkens. Notering zware: 1,85—1,90; lichte 1,83—1,86, slagersvarkens 1,87—1,90; zeugen 1,601,70. Handel goed. 24 nuchtere kalve ren van 33.0045.00 en leven van 90110. HAMBURG (United Press) Meer dan 1500 vroegere bemanningsleden van Duitse onderzeeërs, die tien jaar geleden de zeeën geterroriseerd hebben, komen hier het aanstaand weekeind samen om bier te drinken en herinneringen op te halen. De vroegere Ubootkapitein Reinhard Suhren vertelde dat de vergadering „een blik terug zonder politieke motieven" zou zijn. Slechts 7000 van Hitiers 39.000 Uboot- mannen hebben de oorlog overleefd. On geveer 32.000 verdronken in hun boten. Suhren vertelde op een persconferentie: „na de oorlog moesten we allemaal het burgerpakje aantrekken en werken voor de wederopbouw van ons land. Nu deze taak enigermate verricht is, geloven we dat we het recht hebben achter een glas bier over onze avonturen te praten. Onze samenkomst heeft niets uitstaande met wat de toekomst ook mag brengen". De overlevenden hebben hun ex-vloot en beroep de bijnaam „onze gemeen schappelijke overdeden vrouw" gegeven. Suhren legde uit „wij denken aan onze vroegere Uboten precies zoals iemand aan zijn overleden vrouw denkt. We hebben lange tijd goed en kwaad met haar gedeeld en onze herinneringen zijn zeer sentimen teel". Suhren heeft in een Uboot gediend, die bijna 500.000 ton geallieerde scheepsruimte tot zinken heeft gebracht. Onder de deelnemers aan de reünie zal zich kapitein. Albrecht Brandi bevinden, LONDEN (Reuter) De Britse onder minister voor Buitenlandse Zaken, H. A. Nutting, heeft in het Britse Lagerhuis verklaard, dat de Sovjet-marine thans de beschikking heeft over 350 onderzeeërs, vergeleken met 300 in 1951 en 215 tegen het einde van de oorlog. Het marineper soneel is van 600.000 in 1951 uitgebreid tot 750.0.00. Bijna alle Sovjet-jagers zijn thans straaljagers. In 1951 bedroeg het aantal straaljagers slechts 20 procent. Twee derden der lichte bommenwerpers zijn thans straalvliegtuigen. In 1951 had de Sovjet-Unie er nog geen enkele. Het per soneel van de luchtmacht is volgens de minister 800.000 gebleven. Het aantal vliegtuigen is 19.000 tot 20.000. Het per soneel van de luchtmacht in de „satellie ten" en Oost-Duitsland is van 50.000 in 1951 gestegen tot. bijna 90.000 en het aan tal vliegtuigen bijna verdubbeld tot 2000. De helft hiervan bestaat uit straaljagers. De Sovjet-Unie heeft 175 divisies met nog steeds ongeveer 3.200.000 man. De me chanisering en de modernisering van de uitrusting zijn echter vooruitgegaan. De bewegelijkheid en de vuurkracht zijn steeds toegenomen. De Sovjet-Unie heeft thans meer dan 30.000 tanks, 20 procent meer dan in 1951. De infanteriedivisies zijn thans uitgerust met gemotoriseerde uitrustingen en hulp-artillerie. De grond strijdkrachten van de landen van het Sov jet-blok zijn sinds 1951 met 140.000 man versterkt tot ongeveer 1.210.000. Er zijn ongeveer 80 divisies, het dubbele van het aantal in 1947. LONDEN (United Press) De „Labour- rebel" Aneurin Bevan heeft gezegd, dat de Vietminh-opstandelingen in Indochina het recht hebben om hulp van communis tisch China te ontvangen. Bevan, die sprak in Ebbw Vale, zijn kiesdistrict in Wales, zeide: „Velen van ons in de Labour- beweging zijn van mening, dat wanneer Indochina voor zijn onafhankelijkheid tegen Frankrijk strijdt, zij, die deze strijd voeren, evenveel recht hebben hulp uit China te ontvangen, als de andere kant het recht heeft hulp uit de Verenigde Staten te ontvangen". Hij zeide, dat de Verenigde Staten een krachtige poging doen Groot-Brittannié in de Indochinese oorlog te betrekken. „Wij moeten de Verenigde Staten echter duide lijk maken, dat wij bereid zijn tot de nauwste samenwerking ter verkrijging van vrede, maar dat wij hiertoe niet bereid zijn, wanneer het doel oorlog is". „Wij menen, dat wanneer de Verenigde Staten in Genève zich bereid getoond had den om het revolutionnaire China te er kennen, de vrede verzekerd zou zijn ge weest", aldus Bevan. WASHINGTON (Reuter) Binnenkort zullen te Singapore militaire besprekingen op hoog plan worden gehouden, waaraan militaire vertegenwoordigers. mogelijk stafchefs, van vijf landen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Austra lië en Nieuw-Zeeland zullen deelnemen. De regelingen voor deze besprekingen zou den nog d.eze week te Genève bekend wor den gemaakt. Te Washington poogt men vast te stellen, welke landen zich zuilen aansluiten bij het voorgestelde verenigde anti-communisti sche front in Zuid-Oost-Azië en waartoe deze landen zich willen verplichten. Be langhebbende landen worden op de hoogte gehouden van de regelingen voor de con ferentie te Singapore. LONDEN (Ü.P.) Minister van Staat Selwyn Lloyd heeft in het Lagerhuis toe gegeven dat op het ogenblik oriënterende besprekingen worden gehouden over de verdediging van Zuid-Oost-Azië. Hij ont kende echter opnieuw dat reeds schikkin gen zijn getroffen voor formele besprekin gen tussen tien landen. Sedert verleden week Woensdag is Sel wyn Lloyd in het Lagerhuis het vuur na aan de schenen gelegd over deze zaak, na dat hij en president Eisenhower verklarin gen hadden afgelegd, die op het oog met elkaar in tegenspraak waren en die speciaal de kwestie betroffen of besprekingen aan de gang waren over de vorming van een Zuid-Oost-Aziatisch defensiepact. WASHINGTON (U.P.) President Eisenhower heeft Maandag een niet aange kondigde bespreking gehad met zijn hoge diplomatieke en militaire adviseurs over de critieke situatie in Indochina en Zuid- Oost-Azië. (Reuter/A.F.P.) De conferentie te Sin gapore zal voornamelijk gewijd zijn aan twee punten: De militaire leiders zullen spreken over de militaire aspecten verbon den aan een eventueel garanderen en uit voeren van een regeling voor de Indo chinese kwestie. Bovendien zullen de maat regelen voor „een collectieve beveiliging van Zuid-Oost-Azië tegen mogelijke com munistische aggressie in geval te Genève geen oplossing voor de Indochinese kwestie wordt gevonden" besproken worden. Westelijke diplomatieke kringen te Washington zijn van mening dat een col lectief beveiligingsverdrag in elk geval noodzakelijk zal zijn of te Genève al dan niet overeenkomst over Indochina wordt bereikt. De uitslag van de Geneefse confe rentie zal mogelijk bepalen, welke vorm de collectieve beveiligingsovereenkomst zal aannemen en welke landen zich zullen aan sluiten. Charles Wilson, de Amerikaanse minister van Defensie, vertrekt vandaag uit Washington voor een inspectie reis naar het Verre Oosten, die volgens militaire waar nemers ettelijke weken zal duren. Men denkt dat Wilson in het bijzonder de Ame rikaanse militaire inrichtingen in Japan, in Korea en op de Philippijnen zal inspec teren. de hoogst gedecoreerde Ubootcommandant die de oorlog overleefd heeft. Ook komt Otto Schuhart, die het Britse vliegdek- schip Courageous tot zinken heeft ge bracht, het eerste vliegdekschip dat aan onderzeeërs ten prooi viel. Voorts komt Wilhelm Sparahr, stuurman op de Uboot van kapitein Otto Prien, die Scapa Flow is binnengeglipt en daar een aantal Britse schepen tot zinken heeft gebracht. Walter Ulbricht, thans leider van de Oost-Duitse communisten en tijdens de eerste wereldoorlog een korporaal in een onderzeeër, zal wel niet komen, hoewel ongeveer honderd man van de onderzee boten uit de eerste wereldoorlog worden verwacht. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse departement van Justitie heeft medegedeeld dat de vroegere kapitein van de Sovjet-Russische geheime dienst (MVD) Nikolai Chochlov, in het afgelopen week einde uit Londen in de Verenigde Staten is aangekomen. Hij zal achter gesloten deu ren mededelingen doen aan de senaats- ondercommissie voor de Amerikaanse bin nenlandse veiligheid. Een woordvoerder der onder-commissie verklaarde dat Chochlov waarschijnlijk als politiek vluchteling in de Verenigde Sta ten zal mogen blijven. „Dit ter aanmoedi ging van andere Russen, die naar het Wes ten willen uitwijken." LONDEN (U.P.) De bekendmaking van Chochlov's bezoek aan Londen heeft opnieuw voedsel gegeven aan de geruchten dat Chochlov de Britse regering inlichtin gen zou hebben gegeven over de diploma ten Burgess en MacLean die in 1950 achter het ijzeren gordijn zijn verdwenen. Van officiële zijde is hierover echter niets be kendgemaakt. LONDEN (AFP) In Engelse kringen heeft men met de resultaten van de econo mische besprekingen van de Engelise mi nister van Financiën, Richard Butler, te Bonn, met voldoening begroet. Enkele commentators zeggen ,clat de weg gebaand is naar een Engels-Duits economisch bond genootschap, althans in die zin, dat de regeringen van beide landen bereid zijn de nodige maatregelen te nemen om on eerlijke concurrentie te voorkomen en de grondslagen te leggen van een samenwer king in het grotere kader van de organi satie voor Europese economische samen werking. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Financiën heeft echter zeer beslist de geruchten tegengesproken, vol gens welke deze overeenstemming betrek king zou hebben op een verdeling van de internationale markten tussen Engeland en Duitsland. GENèVE. (ANP.). In een verslag aan de conferentie van de internationale arbeids organisatie (ILO), die Maandag in Genève is begonnen, wordt gezegd, dat er in de wereld een verontrustend tekort bestaat aan onderwijzend personeel, hetgeen voor een groot deel te wijten is aan de ongun stige arbeidsvoorwaarden voor onderwij zers. Het is nod'ig onderwijzers levens- en arbeidsvoorwaarden te verschaffen, die een vergelijking kunnen doorstaan met an dere beroepen, die eenzelfde mate van ont wikkeling en bekwaamheid vereisen. Het onderwijzend personeel dient in de ge meenschap een positie in te nemen, welke overeenkomt met zijn taak en culturele en sociale verplichtingen. In een tweede verslag werd verklaard, dat in de gehele wereld het aanbod van kantoorbedienden en ambtenaren groter is dan de vraag. In vele landen wordt het aantal werklozen in deze categorie slechts overtroffen door het aantal werkloze on geschoolde handarbeiders. In beginsel moet jonge mensen een betere kennis worden bijgebracht over de andere beroe pen. Ook is scholing van de categorie kan toorbedienden en ambtenaren nodig, aldus het verslag. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam deel aan de wedvlucht van Vilvoorde af, over een afstand van 161 km. De eerste vogel arriveerde om 10 uur, 32 min. 32 sec. De volgende resultaten werden geboekt: J. Koning 1-7-10; K. Draijer 2- 4-18; K. Driehuizen 3-31; A. Dorsman 5- 13-21-41; A. Molenaar 6-42: W. G. Koning 8-27-45-46; V. C. de Muinck 9-12-19-39- 43; K. Kramer 11-28-38; A. Paap 14-15; B. Lukkassen 16-27-23-29; C. Visser 20- 30; H. Lansdorp 22-32-34; C. Keur 24-33- 44; C. Koper 25; H. Bartens 26; G. Drie huizen 35; P. Peters 36-40; H. Vleeshou wers 37. De Christelijke Besturenbond te Zand- voort hield voor de leden de laatste bijeen komst van het winterseizoen, waarop de secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer B. Roolvink, sprak over „Het loonbeleid der laatste jaren". Hij zeide, dat tot de taken van de Chris telijke vakbeweging behoren het werken voor goede lonen en het toepassen van de juiste wijze, waarop dit tot stand dient te komen. Spreker schetste uitvoerig, hoe de strijd voor het verwerven van goede lonen was gevoerd, toen men aan het eind van de vorige eeuw ontdekte, dat de ar beid was gedegradeerd tot koopwaar, waar op de hierdoor ontstane actie voor het eerst succes had in 1894, toen de eerste collec tieve arbeidsovereenkomst in Amsterdam werd afgesloten, waarna alle nadien afge sloten overeenkomsten tot grondslag had den het vaststellen van een minimum loon bedrag. Na de oorlog kwam de overheids bemoeiing in de loonvorming. Het college van Rijksbemiddelaars kreeg het laatste woord. Hoewel het C.N.V. in de jaren vlak na de oorlog dit beleid wel kon goedkeu ren, is men thans van mening, dat een andere weg bewandeld dient te worden. Het gesprek over een nieuw te volgen loonpolitiek is in volle gang en het bedrijfs leven zal een dezer dagen uitspreken, hoe men deze wil toegepast zien. ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij Uw drogist. Prijs per verpakking1-23 Ruim twee uur lang hebben de Zand voortse oudjes Maandagavond in gebouw „Zomerlust" genoten van een cabaretpro gramma, dat hun werd aangeboden door de jubilerende „Parfumerie Hildering", die vandaag het 25-jarig bestaan herdenkt. Ruim 200 Zandvoortse ouden van dagen waren aanwezig, toen de voorzitter van het Zandvoortse comité „Ouden van da gen", de heer Joh. C. Jung Sr., het wel komstwoord tot de aanwezigen richtte. Hij deelde mee hoe de beide zoons, die thans de zaak in Zandvoort beheren, in alle op zichten de voetsporen van hun helaas in 1946 overleden vader, de heer Wim Hil dering, drukken. Deze was ruim 20 jaar voorzitter van het comité „Ouden van da gen" en het was alom bekend, dat hij de Zandvoortse oudies een warm hart toe droeg. De zoons hadden niet beter kun nen doen dan op deze wijze de nagedach tenis van hun vader te eren. Ook richtte spreker zich tot mevrouw Hildering. De heren Hildering hadden een met zorg gekozen cabaret-programma samengesteld. We hoorden en zagen het versterkte orkest „The Moonlight Serenaders" onder leiding van Jan Davids; Dick Smit als conferen cier; Eddy Michels, de van de Amerikaan se radio en televisie bekende zanger, die momenteel een tournee door Europa maakt; imitator Dick Engelbracht; de ac- cordeonnist Jan Davids; de zangeres Nelly Verschuur (mevrouw Englander) en de clown Tims met. muzikale nummers. De bezoekers genoten van begin tot einde van dit programma, dat zéér speciaal voor hen was samengesteld, zodat aan het slot een dankbare en uitgelaten stemming heerste. De dames ontvingen van de jubi- lerenden een flesje eau-de-cologne en de heren sigaren, het comité tracteerde op koffie en gebak. 99 Van hoe groot belang het engageren van een vakbekwame regisseur voor onze amateurtoneelverenigingen is, werd Zater dagavond weer eens bewezen tijdens de opvoering die de toneelvereniging „De Phoenix" bracht van J. B. Priestley's spel „De gevaarlijke bocht", een werk, dat in gesteld is op dialogen en waaraan zo goed als alle handeling vreemd is waardoor het aan de spelers de hoogste eisen stelt. Het was, als stond een herboren „Phoenix" op de planken, na de inzinking die deze ver eniging geruime tijd had doorgemaakt. Onder de voortreffelijke leiding van Jo hanna Obdam, thans voor het eerst als regisseuse geëngageerd gaf het zevental spelers en speelsters prestaties ten beste die van begin tot einde boeiden. Dat Johanna Obdam aan het eind van de voorstelling door voorzitter P. Stor extra gehuldigd werd, was dan ook alleszins verdiend. Wij willen bij de dames in de eerste plaats noemen het opmerkelijke debuut van Margreet Slaap, die deze avond voor het eerst op de planken stond en Betty Whitehouse creëerde op een wijze die grote bewondering wekte door mee slepend spel. Dré Paardebek als Frida Caplan en Ludy Weber als Olwen Peel deden zeker in dit alles niet voor haar onder. Het hei-en-trio was al even be wonderenswaardig. Sterk en bewogen spel bracht Joop Volder als Charles Stan ton, Jan Weber maakte van Robert Caplan een ontroerende figuur, waartegen Gerard Swildens, als de onevenwichtige Gordon Whitehouse sterk afstak. Eugenie Brossois tenslotte bracht de schrijfster Mockridge vlot en op overtuigende wijze. Zo voerde dit zevental dit spel van zielsconflicten, na een enigszins mat begin, naar een stralende climax in het tweede bedrijf, vol spanning en innerlijke geladenheid, waarmee het publiek ten volle meeleefde en tenslotte naar een bewogen slot in het derde bedrijf. „De Phoenix" maakte met deze „model opvoering" een zéér goede beurt en be sloot daarmede haar toneelseiszoen op een wijze, die de beste verwachtingen wekt voor de toekomst. Na afloop volgde het slotbal, dat met medewerking van het orkest „The Moon light Serenaders" op gezellige wijze ver liep. De heer J. A. van Dam uit Zandvoort was in April een kwart eeuw verbonden aan de zaak van de heer H. J. Gieske, wijnhande laar in Zandvoort. Het zilveren jubileum zal worden gevierd op Woensdag 12 Mei. De jubilaris wordt des morgens in de zaak van de heer Gieske gehuldigd. Des middags zal hij in zijn woning in de Haarlemmerstraat recipiëren. Ds. H. W. Eerland vierde Maandag de dag, dat hij twaalf en half jaar predikant is bij de Christelijk Gereformeerde Kerk, waarvan zes en half jaar te Dokkum en zes jaar te Lisse. Ook vieren de heer en mevrouw Eerland hun koperen huwelijks feest. De heer J. van Rossen sprak na mens de kerkeraad en herinnerde aan het herderlijk werk van de predikant. De evangelisatie nam daarbij een belangrijke plaats in. Mevrouw Vermeer-Nieuwen huis bracht de gelukwensen namens de Christen Vrou wenbond over, waarna mevrouw Van Aalst-Van der Laan namens de gemeente een kleed aanbood; de jeugdverenigingen schonken een klooster-tafel. Uit naam van de classis Haarlem der Christelijk Gerefor meerde Kerk dankte ds. H. Visser te Sas- semheim de jubilaris voor de prettige sa menwerking en bood boeken aan. Ds. J. C. Maris vertegenwoordigde de bond van Christelijk Gereformeerde Vrouwenvereni gingen, waai-van ds. Eerland adviseur is. De heer Van der Burg te Hillegom deelde mee, dat in deze gemeente, waarvan ds. Eerland consulent is, een collecte is gehou den en overhandigde die met verzoek het geld te bestemmen voor de evangelisatie- arbeid. Tenslotte sprak nog de heer E. van 't Voort, waarna ds. Eerland dank bracht aan de sprekers en voor de geschenken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10