Bedoelingen van Humanistisch Thuisfront veelal misverstaan Volautomatische hevorderings machine bij strijdkrachten" Kort en bondig AUTO'S zonder chauffeur Verdraagzaamheid wordt zeer consequent doorgevoerd „Jong Haarlem" zong een kinderoperette Cellorecital van Senta Benesch Critiek in Kamercommissie grieven aan de redactie j. d. k. Twee jaar wegens roofoverval Vereniging „De Tulp" besprak cultuur technische problemen Veertig gulden boete voor „joyriding" Standwerkersconcours op het Amstelveld Keukenhof verwacht 500.000ste bezoeker Nijmeegse raad bezoekt Haarlem Eénklassc-schcpen voor de vaart op West-Indië Echtpaar H. Rcnout-de Valk vijftig jaar getrouwd V.P.R.O. heeft bouwplannen Restuur Landhouwschap voor het eerst bijeen Een der 3 gearresteerde dames Van M. weer vrij Heemsteedse gemeente ontvanger aangehouden DINSDAG 11 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT j i (Van een medewerker) Op 13 Mei zal de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, in de on- middelijke omgeving van het nieuwe ka zernecomplex nabij Nunspeet het militaire tehuis ,,De Leem berg" van het Humanis tisch Thuisfront openen. De mededeling hiervan wekt de herinnering aan de dis cussies, welke in de Eerste en Tweede Kamer zijn gevoerd over de activiteiten van het Humanistisch Thuisfront. Het zal niet de laatste maal zijn, dat dit onderwerp in de Kamer ter sprake komt. Dat deze discussie tussen rooms-katholieke en pro testantse woordvoerders enerzijds en de verdedigers van het humanistische stand punt anderzijds tot een overeenstemmend inzicht zal leiden, althans wat betreft het recht voor humanisten op een aandeel in de geestelijke verzorging, is niet waar schijnlijk. Niet slechts, omdat de stand punten aan elkaar tegengesteld zijn, maar vooral, omdat men in de discussie vrijwel steeds aan elkaar voorbij redeneert. Het was ook de ervaring van de debatten bij de behandeling van de oorlogsbegroting'. Het zou dan ook geen verbazing behoeven te wekken, indien uit de omstandigheid, dat een nieuw humanistisch militair tehuis door de staatssecretaris wordt geopend, misverstand ontstaat, al erkent men dan ook, dat de functie van een militair tehuis van milieu-compensatie strikt geno men buiten het terrein van de geestelijke verzorging valt.. Maar het militair tehuis van het Humanistisch Thuisfront heeft on getwijfeld ook een verder reikende preten tie. Hij, die vanwege het thuisfront is aan gewezen voor wat wel is genoemd de ethi sche welzijnszorg, heeft in het militair te huis zijn spreekkamer. In de Eerste Kamer heeft mr. In 't Veld de vraag opgeworpen, of Christenmensen zich er niet over zouden moeten verblijden, indien door humanistische bearbeiding mensen, die anders aan het nihilisme ten prooi vallen en die aan de kerk ontgroeid zijn, voor een dergelijke afzakking worden behoed. Het antwoord werd in de Tweede Kamer gegeven dóór dr. Bruins Slot: een bevestigend antwoord betekent, dat de overheid de verantwoording op zich neemt, dat een militair in overheidstijd gevormd wordt in een sfeer van systematisch onge loof. Discussie Hier ligt eigenlijk de kern der tegenstel lingen en de diepere oorzaak van het voortdurende meningsverschil. In de dis cussie, zowel in woord ais m geschrift, gaan de tegenstanders van het humanisme el kander en de humanisten te lijf met theo logische argumenten, die opzichzelf belang wekkend en ongetwijfeld steekhoudend zijn. Daarbij wordt veelal en dat is in deze discussie wellicht het meest verbijs terend de kardinale fout gemaakt, dat mén de men's uit het oog verliest, voor Wie het humanisme zegt een boodschap te hebben. Men is er bepaald niet mede ge reed, het humanisme af te wijzen, het ais pri nc ipieel-niel-wetend te bestempelen en zijn betekenis af te meten naar het getal der leden en sympathiserenden. Wanneer van de zijde van de kerken wordt gecon stateerd, dat het probleem van het huma nisme, zoals zich dat iin de geestelijke ver zorging aandient, na de oorlog in omvang en betekenis is toegenomen, dan is deze constatering pijnlijker voor de kerken, dan voor het humanisme. Want wanneer er sprake is van een veldwinnend humanisme, dan ligt daarin ook een behoorlijk stuk schuld van de kerken opgesloten: een on betaalde rekening, welke aan d>e kerken wofdt' geprësenteert. Wie meent déze reke ning alleen maar weet te moeten honoreren door jiaar af te wijzen, miskent de eigen lijke probleemstelling. Men heeft er het Humanistisch Verbond en ook het Humanistisch Thuisfront een verwijt van gemaakt, dat er anti-gods dienstige propaganda wordt beoefend. De aanvallen richtten zich met name tegen de activiteit van het Humanistisch Thuisfront in het vormingscentrum „De Ark" te Nun speet. Per jaar hebben in dit centrum 12 tot 15 vier-daagse bezinningsbijeenkomsten plaats. Maximaal kunnen per jaar 360 mi litairen, die de wens te kennen geven zich op humanistische waarden te bezinnen en die daartoe, zo zij minderjarig zijn, de schriftelijke toestemming van hun ouders behoeven, vier dagen uitzonderingsverlof krijgen. Wat gebeurt er op „De Ark"? Geen beter middel om daar achter te komen dan er zelf heen te gaan. Het bezoek, dat wij onlangs aan dit hu manistische vormingscentrum brachten, heeft in ieder geval dit duidelijk gemaakt, dat de gesprekken eerlijk en openhartig zijn en dat er van een rechtstreekse huma nistische propaganda geen sprake is. Het was integendeel zo, dat de humanistische opvatting met zoveel omzichtigheid werd omschreven, dat zij maar nauwelijks uit de verf kwam. De eerste vraag, welke aan de deelne mers tijdens de eerste gezamenlijke bijeen komst werd voorgelegd: waarom ben je hier Zaterdagmiddag werd door het kinder zang- en operettekoor „Jong Haerlem" in het gebouw „St. Bavo" een kinderoperette in drie bedrijven: „Het gouden kroontje van de kabouters" voor een talrijk jeugdig publiek opgevoerd. De ijverige directrice van het gezelschap, Willy van Eldik, voerde de regie, zij had de zangnummerljes inge studeerd, verzorgde de pianobegeleiding, dirigeerde een groep jeugdige accordeonis ten, die tussen de bedrijven optraden, en zal ook wel verantwoordelijk geweest zijn voor de balletnummertjes die in de operette voorkwamen. Bovendien nam zij de taak op zich het publiek toe te spreken. Kort en goed, het was een middag voor de jeugd waarop mejuffrouw Van Eldik een per soonlijk stempel wist te zetten. Zij wist in ieder geval te bereiken dat het jeugdige publiek blijkbaar met spanning de avon turen volgde van de arme verstotelinge Jorinda, en een paar uurtjes meeleefde in de sprookjessfeer, die zich op het toneel ontwikkelde tussen feeën, elfjes en kabou ters en* gewone mensenkinderen. De personages zaten fris in de kleren en zongen hun wijsjes vrij beschaafd en zuiver op toon. Veel' zaaks is overigens deze ope rettemuziek van Dina Aüping niét. gekomen? De tweede: voor welk onderwerp heb je bijzondere belangstelling? De reacties op de eerste vraag waren merkwaardig: Wij voelen ons in de kazerne met onze vragen min of meer aan ons lot overgelaten en nu willen wij wel eens weten, wat het humanisme is. Of: er is de laatste tijd zoveel over gepraat en dat vaak in ongunstige zin, dat wij nu wel eens precies willen weten, wat er aam de hand is. Het antwoord op de tweede vraag: de zin van het leven, godsdienst en huma nisme, humanisme en politiek, humanisme en existentialisme. Geen propaganda De geestelijke verzorger vanwege het Humanistisch „Thuisfront" springt er nu niet bovenop om er zijn nummer propa ganda weg té geven, maar hij noteert al leen de vragen. Vervolgens wordt de groep van dertig man in vijf of zes secties ge splitst en onder elkaar gaan de jongens elkaar te lijf met hun eigen opvattingen. Met deze discussies bemoeit de conferentie- leiding zich niet. Zij komt alleen aan bod en dan nog maar in zeer bescheiden mate tijdens de'plenaire zittingen. Het woörd is aan de gasten, ook waar het gaat om vragen, welke aan het wezen van het humanisme raken. Het vierdaagse pro gramma bevat voorts: een lezing over Van Gogh, een excursie naar het Kroller-Mül- ler-museum, een wandeling door een ty pisch deel van de Veluwe, een muziek avond gewijd aan klassieke werken. Wij onthouden ons tfah een beoordeling van het gebodene. Wie als principieel be strijder van het humanisme een bezin ningsbijeenkomst bezoekt is reeds bij voor baat uitermate critisch gestemd en hij zou er maar al te gemakkelijk toe kunnen komen, aan deze critiek achteraf vrij baan te laten. Maar dat is nu niet aan de orde. Het ging ons niet om een beoordeling van het humanisme, maar om een antwoord te vinden op de vraag, of dé critiek op de methode gerechtvaardigd is. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dot deze critiek iedere grond mist. Vééleer is het zo, dat de verdraagzaamheid, welke hét huma nisme als leuze heeft, naar onze opvatting eerdér te consequent wordt betracht en dat de bezinning te weinig dialectisch is. Op 4 October van het vorige jaar is te Apeldoorn een roofoverval gepleegd. Waar een kellner met een ijzeren pen zo'n harde klap kreeg, dat dokters zich erover hebben verbaasd, dat de man nog lééft'. Bij deze aanranding waren twee personen betrok ken, Van H. en C„ die op zijn fiets vlucht ten toen hun slachtoffer begon te roepen. Voor de Zutphense rechtbank werd tegen Van H„ die de klap heeft gegeven, vier jaar geëist en tegen C., d-ie zich op de achtergrond heeft gehouden, drie jaar. Bij de uitspraak is Van H. thans veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. C. werd vrijgesproken bij gebrek aan be wijs. - Het bezoek aan de vergadering van de vereniging „De Tulp was zo klein, dat de leden, die wel waren gekomen, verspreid in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem zaten. De agenda was overigens interessant genoeg, want door het al of niet aanvaarden van de wijzigingen van de statuten kunnen zij zich uitspreken in de kwestie van de reorganisatie van de Ko ninklijke algemene vereniging voor Bloem- bollencultuui-. De heer Van Marei heeft het als voorzitter zeer gemakkelijk gehad, want behalve enkele onbetekenende op merkingen van een enkeling is er geen débat gevoerd. Bijna zonder slag of stoot heeft men de wijziging aangenomen. Over de hierdoor noodzakelijk geworden wijzi ging van het huishoudelijk reglement is bijna niét gesproken. Veel sterker was de interesse van de vergadering bij het bespreken van cultuur technische problemen. De voorzitter had er in zijn opening al aan herinnerd, dat de kwekers vooral moeten zorgen tulpen te kweken, waarvan in het voorjaar bloemen mogen worden verwacht. Wel is de pro ductie bijna verdubbeld, maar dit mag niet het doel zijn. Hij drong aan op een juiste behandeling van de partijen, speciaal in de schuren. Op een dergelijk terrein bewogen zich ook de jaarverslagen van de secretaris- penningmeester, de heer H. J. Voors, en van de directeur van de Keuringsdienst, de heer F. J. Limburg. Beiden herinnerden aan de mogelijkheid de zuiverheid van de par tijen te laten beoordelen aan de hand van monsters. De uitslag van de verleden jaar opgezette monsters is nog niet bekend, maar volgens de heer Limburg zullen vele kwekers er van kunnen leren. Verleden jaar werd nog geen advies tot uitbreiding gegeven, omdat nog 80 ha onbe- nlant Stond. Dit jaar staat de zaak anders. Het bestuur is van mening, dat een uit breiding verantwoord is. Op een vraag deelde de voorzitter mede, dat een pot voor het uitdelen van jonge kwekers zal worden gemaakt. Deze jonge kwekers zullen dit teeltrecht echter slechts zes jaar „in bruik leen" krijgen. De heer Limburg noemde de gezondheids toestand ten opzichte van het virusziek on verdeeld gunstig. Veel kwekers blijken de raadgevingen van de controleurs op te volgen. Minder gunstig was het oordeel over de raszuiverheid en de soort-echtheid. De kwekers zullen hierin verandering moéten brengen om hun partijen gezond te houden. Professor dir. E. van Slogteren heeft een aantal vragen beantwoord. In het bijzonder besprak hij het bestaan van de door de ver eniging uitgegeven brochures. Door het lezen hiervan kan men de klachten, zoals die dit jaar veel zijn voorgekomen, ver mijden. Ook zal men meer rekening moeten houden met het verloop in de temperatuur en met de regenval, waarvan de stand steeds te zien is op de borden op de beurs en in veilinghallen. Het afgelopen jaar is klimatologisch een bijzonder jaar geweest, met een koude zomer en een warme herfst,. Vermoedelijk zijn daéraan de véle klachten toé té schrijven. De heren Z. Van den Burg en Uitlenbo- gaard moesten het bestuur verlaten; hun plaatsen worden ingenomen door de heren G. C. Tromp en Chr. Eggink Jr. De Engelse regering heeft twee Russische gedaan, dat zij vóór 17 Mei het land moe dig gemaakt aan spionnage. Het tweetal, André Goedkov (midden) met zijn chef, ontvangst assist ent-luchtvaart attaché's aanzegging ten hebben verlaten. Zij hebben zich schul- majoor Iwan Poepyshev (rechts) en majoor kolonel Marakazov, tijdens een recente in Londen. Haarlemse politierechter Drie Amsterdamse jongens van een jaar of twintig hadden zich gisteren voor de Haarlemse politierechter te verantwoorden wegens verduistering van een auto. Een van de jongens nodigde vorige maand twee vrienden uit een ritje met hem te maken in de auto van zijn vader. Een bepaald doel hadden zij niet en toen ze op de Amster- damsevaart een auto onbeheerd zagen staan, die van hetzelfde type en merk was als die waarin zij reden, kwamen zij op het idee om die auto mee te nemen. De contact sleuteltjes van hun ..eigen" auto pasten en in colonne keerden zij terug naar Amster dam, waar zij de verduisterde wagen ach terlieten in de Pieler Aartzstraat. Toen zij de volgende morgen door deze straat kwa men zagen zij dat de 'auto er nog stond en ze probeerden nog eens of hij wilde star ten. Op dat moment werd ingegrepen dooi de politie, die hel gemorrel verdacht vond. De vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen „Waarom hadden jullie met zijn drieën twee auto's nodig", werd door de jongens gezamenlijk met schouderophalen beantwoord. Zij ontkenden de bedoeling te hebben gehad de meegenomen auto te ver kopen. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman achtte diefstal niet bewezen maar vond dat de jongens zich aan een ernstig vergrijp hadden schuldig gemaakt en eiste een geldboete van Veertig gulden subs, vierentwintig dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Dé politierechter veroordeelde iédël- alléén tot een geldboete van veertig gulden sub. twaalf dagen hechtenis. De Oostenrijkse celliste Senta Benesch, die Zondagavond in het „Huis met de Sleu tels" met de Heemsteedse pianist Henk Bij - vanck een recital gaf, bezit het geheim van de ideale, oneindig genuanceerde en steeds zingende cellotoon. Dat zij, ten einde deze kwaliteiten, die bij haar muzikale aanleg, haar smaak en haar temperament passen, uit te buiten, een niet diepgaand maar dankbaar stuk van Richard Strauss op haar programma neemt, is tenslotte haar goed recht. Dé klankpoëzie die Senta Benesch aan het stuk meegaf, hief het boven zijn betrekkelijke waarde uit. De Suite in g van Ecclés leek ons wat te veel geromantiseerd, wat wij, in hoofdzaak wijten aan de zeer vrije bewerking, waar zelfs een vaardig pianist als Hans Bijvanck is, de handen aan vol bleek te hebben. Een gezonder effect bereikte het duo met die „Sonatine facile" van Hugo Godron, die wel verschillende stijlen door elkaar haspelt, doch aan het geheel niettemin een eigen opgewekt cachet geeft, dat eerlijk aandoet in zijn directheid. Subliem van klank, werd de „Air romantique" uit dit stuk eën juweel van muzikale voordrachtkunst; de oubol lige finale vormde hiermee een treffend contrast. Een uitgebreide vierdelige compositie van Henk Bijvanck trof ons enerzijds om zijn capricieus en anderzijds om zijn poëtisch karakter. Wij kunnen aannemen dat de vertolking volkomen aan de inzichten van de componist beantwoordde. Senta Benesch speelde met feilloze trefzekerheid en inner- lijk-bewogen uitdrukking en Henk Bij vanck toonde in zijn eigen werk volop wat hij als virtuoos pianist waard is. De finale van dit stuk heeft ons bijzonder aange naam verrast. De klankcharme van Fauré's „Après un rève" en de temperamentrijke vertol king van Cassado's „Requie-bros" beves tigden, ieder op hun wijze het niet alle daagse kunstenaarsschap van de celliste Senta Benesch. die er ons weer eens aan herinnerde, dat de cantabiele eigenschap pen van de cello in hoofdzaak het karakter van dit instrument bepalen. JOS. DE KLERK Ongeveer 60 standwerkers hebben op het Amstelveld te Amsterdam hun krachten ge meten in een concours van welbespraakt heid, dat georganiseerd was door de sectie standwerkers der Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel. De thans 59-jarige Meijer Porcelijn, cfe Amsterdammer, die zich vele jaren geleden in Antwerpen vestigde, doch die in zijn jeugd nog samen heeft gewerkt met de legendarisch geworden figuur van de ideale standwerker Cokadores, - won voor de tweede maal in successie op de Amster damse Bevrijd'ingsmarkt de eerste prijs in de individuele wedstrijd der welbespraakt heid. En dus mag hij de fraaie wisselbeker in zijn bezit houden; Hij brengt een tover middel aan de man: plaklint voor de plooi van de pantalon. Eenmaal er op, twee jaar lang gegarandeerd een messcherpe plooi, zonder te moeten strijken. Er stond op dé zonnige en vrolijke Bevrij dingsmarkt ook nog nationaal belang op het spel. Er was een Holl'and-Beïgië wed strijd. Elf Nederlandse standwerkers namen het op tegen elf collega's uit België. Zij lie ten deze rode duivels in het stof bijten, zij het dat de elf Belgen niet erg stoffig wer den, want het puntenverschil was slechts miniem. Nederland vergaarde in totaal 176 tegen België 173 punten. En sportief werd ér een voorbeeld gesteld. De overwinnaars gaven de overwonnenen de behaalde prijs mee: de legpenning van de stad Amsterdam. Het bezoek aan de Keukenhof te Lisse is groter dan verwacht werd. In de loop van deze week wordt de 500.000ste bezoe ker verwacht. Dit aantal is nog nooit be reikt. Vrijdag 14 Mei zullen de leden van de raad der gemeente Nijmegen een bezoek brengen aan Haarlem in het bijzonder om de herstel werkplaats van antieke textiel te bezichtigen. Het gezelschap zal om twaalf uur worden ontvangen in het Stad huis. waar in de ridderzaal een koffie maaltijd zal worden aangeboden. Vier passagiersschepen van de K.N.S.M. te Amsterdam zijn onlangs verbouwd tot éénklasseschepen. Dit wil zeggen dat alk- passagiers zonder onderscheid op deze vaartuigen de beschikking hebben over de gehele salon- en dekaccommodatie. Wel is er nog een prijsverschil, maar dit heeft uitsluitend betrekking op de hut. Het voorheen bestaande grote prijsverschil tus sen de toeristenklasse en de eerste klasse is vervallen. De op de schepen aangebrachte ver anderingen zijn vooral verbeteringen voor hen die in gezinsverband reizen. Er is een druk gezinsvervoer tussen Nederland en de West-Indische gebieden, waarop de vier verbouwde schepen, de „Boskoop", de „Cottica", de „Oranjestad" en de „Willem stad" varen. Hedenmiddag vaart het in 1927 gebouw de en onlangs geheel tot éénklasseschip verbouwde s.s. „Cottica" weer uit naar West-Indië. Evenals op de andere drie vaartuigen is aan boord een ruime plaats ingeruimd voor de kinderen. Er is een kinderkamer en een kinderdek, waar door de andere passagiers en ook de ouders een rustige overtocht hebben. De verbou wing van de eetsalon maakt het mogelijk, dat alle passagiers tegelijk de maaltijd kunnen gebruiken. Vandaag is het echtpaar H. R-enout-De Valk uit de Parkstraat 13 vijftig jaar ge trouwd. Beiden hebben een druk leven achter de rug, maar ook nu zitten zij nog niet stil. De heer H. Renout begon In het timmervak, maar later werd hij als plaat drukker bij de Grafische Inrichting' Joh. Enschedé en Zonen N.V. te werk gestéld, waar hij in die dagen ongeveer twee honderd biljetten van ƒ10 per dag met de hand drukte. Toen hij in de „slappe tijd" zonder werk was, begon zijn vrouw een winkeltje in schoonmaakartikelen, zodat men het hoofd boven water kon houdien. Dat was zo gemakkelijk nog niet, met vier kinderen in huis. Mevrouw Renout-De Valk is- er de vrouw- niet naar, om stil te zitten, vroeger niet en nu nog niet. Dat toonde zij vroeger al, door de toneelverenigingen „Herman Heijer- mans" en „Vooruitgang" te helpen oprich ten. Van de eerste vereniging beheerde zij jarenlang de financiën. En nu is zij een actief lid van het U.V.V.-toneelgroepje van ouden van dagen; verder werkt zij bij de U.V.V. op het stadhuis. Haar mau wasvroeger enige jaren pen ningmeester van de afdeling 3 van de S.D.A.P. Zaterdag is het bruiloftsfeest met de kin deren en kleinkinderen in het Johezhuis in de Jansstraat gevierd. Een van hun doch ters had voor deze gelegenheid een caba retgezelschap uit Hilversum meegebracht. Het bestuur van de V.P.R.O. heeft be sloten tot aankoop van een drietal villa's aan de 's Gravelandseweg in Hilversum, gelegen naast het complex van drie grote villa's, waarin deze omroepvereniging thans haar studio en administratie-afde lingen heeft. Deze aankoop is voorname lijk geschied met het oog op reeds gerui me tijd bestaande bouwplannen. Architect prof. F. A. Eschauzier te Bussum heeft de opdracht aanvaard plannen te ontwerpen voor een nieuw studiogebouw en voorts voor een gebouw, waarin de administra tieve afdelingen gevestigd zullen worden. Het ligt in de bedoeling, zo deelde de di- recteur van de V.P.R.O., dr. E. D. Spel berg mede, deze bouwplannen in omstreeks vijf jaar te realiseren. Het bestuur van het nieuwe Landbouw schap is voor de eerste keer bijeen ge weest. In deze vergadering werd voor de eerste zittingsduur van het bestuur de heer H. D. Lauwes te Ulrum, thans voor zitter van de Stichting voor de Landbouw, met algemene stemmen benoemd tot voor zitter van het Landbouwschap. Tol plaatsvervangende voorzifters wer den voor dezelfde periode gekozen de he ren Chr. van der Heuvel en C. J. van dei- Ploeg. Besloten werd het aantal leden van het dagelijks bestuur te bepalen op zes. Het Landbouwschap is het eerste be drijfsorgaan dat krachtens de Wét op de Bedrijfsorganisatie is ingesteld. In het Voorlopig Verslag van de vaste commissie voor Oorlog en Marine uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp ter herziening dér wettelijke bepalingen ten aanzien onder meer van de bevordering en van het ontslag van de beroepsofficieren der krijgsmacht, maakt een deel van de commissie aanmerkingen op de nieuwe be- vorderingswetten. Er werd gevraagd waar om de regering de nieuwe bevorderings- wetten baseert op haar oordeel, dat de uit eindelijke samenstelling der strijdkrachten thans een voldoende duidelijk beeld ver toont. Al mag dan de opbouw van de zeemacht een redelijke stabiliteit vertonen, de toekomstige samenstelling van land- en luchtmacht is nog problematisch en afhan kelijk van velerlei binnen- en buiten landse factoren. Enige leden waren van oordeel, dat men in deze wet te veel heeft voortgebouwd op liet oude systeem. Zij hadden verwacht, dat deze nieuwe bevor dert ngswet meer rekening zou hebben ge houden met de nieuwe ideeën, welke op het gebied van de legeropbouw zijn ontstaan. Met betrekking tot het bevorderingssysteem brengt deze wet echter niets nieuws. In het wetsontwerp wordt aldus een deel der commissie een welhaast abso lute invloed toegekend aan de ranglijst, waarin elke officier is opgenomen. In vrij wel alle artikelen van dit ontwerp speelt deze ranglijst een overwegende rol. Voor dit systeem pleit weliswaar, dat de officie ren weten, waar zij aan t.oe zijn, doch daar tegenover staat, dat tegen dit systeem ern stige bezwaren zijn aan te voeren. Is im mers bij een tot in détails vasthouden aan de ranglijst niet het grote gevaar aanwezig, dat de middelmaat maatstaf wordt? Het ge- perfeetionneerde ranglijstsysteem kan naar het oordeel van dit deel der commis- bevorderd kan worden. De Memorie van Toelichting geeft niet aan, waarom dit nu precies één-zesde moet zijn. Welke is de redén, dat men zich hier aan een bepaalde limiet bindt? Een ander artikel bepaalt, dat buitengewone bevordering alleen mogelijk is ter beloning van militaire daden. Het zou wenselijk zijn de mogelijkheid open te laten ook specialistische of uitstekende beleids- organisatorische of technische kwaliteiten door een bevordering te belonen. Primair stelt het wetsontwerp de auto matische bevordering. Hierdoor wordt een personeelsbeleid, dat gericht is op de kwaliteit van onze defensie en dat derhalve risico's durft te nemen, geheel geweerd. De leden, hier aan het woord, konden zich dan ook niet aan de in druk onttrekken, dat dit wetsontwerp de bedoeling heeft te komen tot een volautomatische bevorderingsmachine, welke zich zelf bedient. BINNENLAND In tie nacht van 7 op 8 Mei werd om 2 minuten- na middernacht door de sterrewacht te Leiden een zeer heldere vuurbol waar genomen, die in Westelijke richting zichtbaar- was. De vuurbol bewoog, zich vrijwel lood recht van het zenith in de richting van de horizon. De sterrewacht verzoekt ieder, die deze vuurbol ook heeft waargenomen, een berichtje te zenden naar de afdeling meteo ren-onderzoek van de sterrewacht en daarbij op te geven in welke richting de vuurbol wei'd waargenomen; zo mogelijk in welk sterrenbeeld hij zichtbaar was en daarbij ook noteren de hoogte van het begin eri eindpunt alsmede de duur van de zichtbaar heid. Tijdens een plechtigheid in het gebouw van de Stichting 1940—'45 te Amsterdam heeft de heer David M. Ehrenfeldt, directeur in Nederland van de Metro Goldwyn Mayer filmmaatschappij een chèque voor een be drag van f4000 overgedragen aan het hoofd bestuur van de Stichting. Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" zal op 20 Mei in Halifax aankomen voor een bezoek van twee dagen, aldus een. mededeling van de Canadese marine. Het geldt hier een tegenbezoek voor dat van het Canadese vliegdekschip „Magnificent" aan Nederland in 1950. De grootste snijkopzuiger, ooit in Europa gebouwd, zal op Woensdag 12 Mei om 14.00 uur worden tewatergelaten door de Industrieële Handelscombintie Holland bij werf Gusto te Schiedam. Het is een werktuig met een vèrmogen van 4000 pk., de aandrij ving. geschiedt door een stoomturbine-instal latie. een novum voor baggerwerktuigen. Bij de tewaterlating zullen top-functkma- rissen van de Suezkanaal-maatschsppij aan wezig zijn. Het 7065 ton metende m.s. ..Tosari", vna de Koninklijke Rotterdamse Lloyd., is voor de sloop verkocht aan Frank Rijsdijk's Industrieële ondernemingen N.V. te Hendrik- Ido-Ambacht. In Pulchri Studio in Den Haag is de voorjaarstentoonstelling van werken door leden van Pulchri Studio, geopend. Daarbij zijn voor de derde maal de Jacob Hartog- prijzen uitgereikt. De eerste prijs van f 500 werd toegekend aan de Haagse schilder Kees Andrea en detweede, groot f250 aan de beeldhouwer Theo van der Nahmer even eens uit Den Haag. Nadat de vorige week de gezagvoerder en de bemanning van het m.s. „Mentor", die in de Middellandse Zee 348 man gered hebben van de brandende ..Empire Wind rush", door de directie van de K.N.S.M. bij aankomst in Rotterdam waren gehuldigd, heeft de vereniging „De Amsterdamse Haven" de aankomst in Amsterdam van het schip aldaar om harerzijds de bemanning te begroeten. De officiële opening van het Centrum voor de Verpleging van Asthmatische kin deren „Bos en Heide" te Blaricum werd gis teren verricht. „Bos en Heide" is het tweede een tin m voor verpleging van asthmtische kinderen in Nederland en een dépendance van „Heideheuvel" te Hilversum. In een rapport verklaart de Internatio nale Arbeidersorganisatie, dat het vrij zeker is, dat het wereldtekort aan bevoegde onder wijzers en leraren voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan de arbeidsvoorwaar den en de levensomstandigheden van deze groep van werkers. In vele landen zijn vol gens de organisatie deze onvoldoende voor waarden een gevolg van het feit, dat er te weinig middelen voor het onderwijs be schikbaar zijn. Het rapport is opgesteld voor de besprekingen te Genève van een subcom missie der Internationale Arbeidsorganisatie. „Enkele reis Werkhavcn Knardïjk", kon de heer A. M. Sulkers, kok bij de. Zuider zeewerken vragen aan de chauffeur van de V.A.D.-bus, die des morgens 7.57 uur van het Marktplein te Harderwijk vertrok. De eerste geregelde verbinding voor burger passagiers met Oostelijk-Flevoland was hiermee een feit. Over enige tijd zal de lijn worden doorgetrokken tot Lelystad. Op advies van een jury, bestaande uit Eduard van Beinum, Sem Dresden en Hans Henkemans, hebben B. en W. van Amster dam aan Karei Mengelberg en Herman Stra tegy er opdracht verleend tot het compone ren van een suite voor amateur-symphonie- orkesten. Deze werken worden gehonoreerd elk. met f650. Een der werken zal met een muziekprijs ten bedrage van f300 worden bekroond. Voorts is aan Jurriaan Andries- sen, Geza Frid en Anton van der Horst op dracht verleend tot het componeren van concert-études voor groot orkest in drie delen.' Voor een dezer werken, die elk ge- honoraerd worden met f 850, is een muziek prijs, ten bedragen van f450 beschikbaar. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen Frans mej. M. Barto Haarlem). Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de dertienjarige Johanna van der Eem tijdens het spelen zo ongelukkig gevallen, dwat zij vermoedelijk haar linker knieschijf brak. Zij is naar de Maria-stichting ver voerd. Ten bate van de voorgdijverenigine „Tot Steun", afdeling Haarlem en omstreken wordt Woensdagavond 19 Mei in het Minerva-theater te Heemstede een bijeen komst gehouden, waarop de film „Een nieuwe morgen" (het Ptstalozzi-dorp) ver toond wordt. ADVERTENTIE OPEL REKORD CHEVROLET - HILLMAN Herhalingsoefeningen AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. N.V. Een belangrijke wijziging, welke dit nieuwe ontwerp met zich brengt, is het ver richten van werkelijke dienst door het reservepersoneel in tijd van vrede. Een op komst van ten hoogste 60 dagen in een periode van drie jaren achtte men vrij al gemeen redelijk. Nauwkeurig zal er voorts toch op toegezien dienen te worden, dat het reservepersoneel, dat onder de wapenen is, zijn tijd efficiënt besteedt. In de afgelopen jaren zijn er dienaangaande vele klachten ingekomen. Aangedrongen werd dan ook op een doelmatiger indeling van het werk programma. Gaarne zou men van de minis ter vernemen, welke sociale voorzieningen er met betrekking tot herhalingsoefeningen voor reserve-officieren zijn getroffen, sie dan ook niet anders dan een rem-1 Betreffende de vrijstellingen van her mende en nadelige invloed hebben op de halingsoefeningen merkte men op. dat ge- toepassing der primaire richtlijnen voor hele of gedeeltelijke vrijstelling geschiedt een goed personeelsbeleid. Dit klemt te meer, omdat de mogelijkheden van bijzon dere bevordering in het ontwerp zoveel mogelijk worden afgeremd. Een artikel be paalt dat ten hoogste één-zesde van het aantal te bevorderen officieren bij keuze De ontvoerde Joodse meisjes Een dezer dagen is mejuffrouw G. J. van M., die gearresteerd was in verband met de verdwijning van Anneke Beek man, op vrije voeten gesteld aldus door de politie te Heemstede is aangehou- wordt thans officieel van de zijde der i den. Er zou een tekort zijn van ruim tien- justitie medegedeeld. I duizend gulden. „krachtens door ons te stellen regelen". Gaarne zou men vernemen, op welke richt lijnen deze regelingen zullen worden ge baseerd. In aansluiting op de mededeling in ons blad van Maandag over de gemeente-ont vanger van Heemstede, die door het ge meentebestuur geschorst is in verband met het feit, dat bij een onderzoek is gebleken, dat uitgaven waren geboekt waarvoor geen bewijsstukken konden worden overgelegd, vernemen wij, dat de gemeente-ontvanger (Verkort weergegeven) Processie-bezwaren. Met leedwezen las ik het bericht van een door leden van de Centr. Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Haarlem ingediend bezwaar schrift. Naar aanleiding hiervan moet mij aan deze ambtsdragers der kerk een vraag van het hart, namelijk „Is dit de juiste wijze om het gesprek met Rome in een goede sfeer te brengen?" Dient gij aldus de zaak van uw Heer en Hoofd, Jezus Christus, door anderen te willen beletten of door de overheid te doen beletten, dit zelfde naar hun wijze en inzicht te doen? Ik kan mij voorstellen, dat ge uw argu menten en motieven liever zo lang mogelijk voor u houdt en ben met u bang, dat ze bij het licht van Gods Geest er zeer armoedig uit zien. Ik had mij van ambtsdragers der kerk, die zo in de weer is voor oecumene en eenheid van Christus kerk een stijlvol ler en christelijker houding gedacht en ik hoop dat meerderen met mij hiertegen zul len protesteren. Een protestants christen W. F. H. BRIEVEN. DIE NIET DE NAAM EN HET ADRES VAN DE INZENDER DRA GEN. WORDEN NIET IN BEHANDELING GENOMEN. RED.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9