Ziektekostenregeling gemeentepersoneel voor tweede keer verworpen Gillette vecht tegen de duurte Gillette Haarlemse raad accoord met braderie in Gen. Cronjéstraat Haarlemse gemeenteraad Taak en betekenis van Georganiseerd Overleg telegrafisch in het geding ^Russisch Ballet komt misschien in November naar Nederland DONDERDAG 13 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 DE HAARLEMSE RAAD heeft gistermiddag voor de tweede keer de voor gestelde aansluiting bij het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren (I.Z.A.) van de hand gewezen. De kaarten lagen net zo als op 1 Februari, toen ook Partij van de Arbeid, V.V.D., C.P.N. en de heer Wensing (C.H.U.) aan een andere regeling de voorkeur bleken te geven. In een onder de invloed van de temperatuur vrij lusteloos debat bleek een uur tevoren verzonden telegram van de plaatselijke Unie van samenwerkende amb- tenarenorganisaties overigens natuurlijk ook weer op de publieke tribune present de enige aanleiding tot nogal azijnige opmerkingen. De ambtenaren hadden de raad namelijk per draad meegedeeld, dat bij verwerping van de ziekte kostenregeling het georganiseerd overleg geen practische waarde meer zou hebben. Geen papegaai Motie niet uitgevoerd A. J. Hekkelman directeur van handelsavondschool Vondst Ondanks afwijzend advies van commissie: „Het college van B. en W. moedigt elke activiteit, die van de Haarlemse winke liers zelf uitgaat aan", zei burgemeester mr. P. O. F. M. C r e m e r s gisteren aan het slot van de vergadering van de gemeenteraad en de daad bij het woord voegend verdedigde hij tezamen met wethouder H a p p met vuur het voorstel van B. en W. om de winkeliers van de Gen. Cronjéstraat ten behoeve van de op 14, 15 en 16 Juni te houden braderie in deze straat voor de avonduren ontheffing te verlenen van de bepalingen van de Winkelsluitingswet. B. en W. gingen zelfs nog verder, want zij namen tevens in dit voorstel op de bepaling, dat ook de middagsluiting voor enkele betrokken winkeliers gedurende het feest zou komen te vervallen. De winkeliersvereniging had deze mogelijkheid namelijk over het hoofd gezien. Uitbreiding van schoolruimte met zes lokalen Goede dag voor onderwijs Heemstedezuinig met water! Speeltuinen en clubhuizen „Boeven en madeliefjes" Militaire kijker bracht redding bij vechtpartij Gepraat Prijsstijgingen overal, maar Een goeie morgenbegint met Gillette! Volwassenen lazen minder dan in het voorgaande jaar Jeugd veroorzaakte weer brand VIRO zal de activiteiten in de toekomst voortzetten Volgende week begint de zomeravond-competitie Vloot van Watervrienden met zes jachten uitgebreid mobylette Fa C. VAN MAREN Burgerlijke Stand van Haarlem Nu, dat was tegen het zere been. De heer Janssen (Arbeid) signaleerde aanstonds het gevaar van het georgani seerd overleg: werknemers en werkge vers roken samen de vredespijp en derden mogen voor de tabak zorgen. Waarmee hij maar wilde zeggen, dat ook de via het georganiseerd overleg verkregen adviezen aan het algemeen belang moeten worden getoetst. En zijn partijgenoot de heer Albreeht merkte later nog op, dat het politiek zeer normaal is dat de beslis singen van een instantie worden gecorri geerd door een anderé. Mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) vond dat van de raad niet geëist mocht worden, dat hij niet zou praten over dingen, die in het georganiseerd overleg niet eens principieel gesteld waren. „Het georganiseerd overleg matigt zich een besturende taak aan. De raad is geen papegaai van het georganiseerd overleg: laten de heren zich dat voor gezegd hou den", aldus de heer Proper (C.P.N.) met stemverheffing. De voorstanders van de ziektekosten regeling sloegen natuurlijk het georgani seerd overleg heel wat hoger aan en ook de heer W e n s i n g gaf te kennen dat hij ter wille van het georganiseerd overleg wel over heel wat bezwaren heen zou wil len stappen, als ze maar niet zo groot wa ren. Wethouder Bakker laste een politiek kneepje in zijn betoog in, door eraan te herinneren dat het georganiseerd overleg indertijd er vooral ook op aandrang van de S.D.A.P. was gekomen. En was er wel licht toen overwaardering geweest, thans vreesde hij onderwaardering van dat in stituut, waaraan hij juist voor ambtena ren zoveel grotere waarde toekende, dan aan het overleg in het particuliere bedrijf, omdat de ambtenaren nu een keer het stakingsrecht missen. De heer De Landmeter, evenals de heren Loerakker (K.V.P.) en Sil- vis (A.R.) voorstander, nam de bij de installatie van het georganiseerd overleg in 1919 uitgesproken redevoeringen ais getuigenis voor het dienen van het alge meen belang door het georganiseerd over leg en vroeg zich af hoe een raadslid bij verwerping van het voorstel nog lid van de Commissie voor Arbeidszaken zou kunnen zijn. De algemene klacht van de tegenstanders van het I.Z.A. was, dat de in de vergade ring van 1 Februari aangenomen motie- Janssen niet was uitgevoerd. De motie nodigde B. en W. uit op korte termijn met een interim-regeling te komen (ook voor de reeds gepensionneer- den), waarbij de groep met salarissen be neden f 3750.ingebracht zou worden bij de algemene ziekenfondsen en er een col lectieve verzekering zou worden gesloten voor de groep met lonen van f 3750.tot f 5325.terwijl tenslotte voor de hoger bezoldigden een dekking der zware risico's moest komen. De heer Janssen en mevr. Schel- t e m a hadden daarover een eensluidend oordeel: de wethouder had een nagenoeg ongewijzigd voorstel ingediend, nadat alle mogelijkheden reeds voorhanden waren om met de ziekenfondsen tot overeenstem ming te komen, zoals ook de correspon dentie had uitgewezen. „De velden waren rijp om te oogsten", aldus mevrouw Schel- tema. De heer W e n s i n g vreesde discri minatie tussen I.Z.A.- en andere patiënten en vroeg daarom of er nog onderhande lingen met dokters en apothekers zouden worden gevoerd om die mogelijkheid te voorkomen. Verder had hij bezwaar, dat bij de onderhandelingen niet is uitgegaan van de gedachte dat het hier gaat om ver schillende groepen, die of boven of bene den de weistandsgrens liggen. Hij sloot Gistermiddag werd door de gemeenteraad van Haarlem de heer A. J. Hekkelman, Anslijnstraat 26, met ingang van 16 Mei 1954 benoemd tot directeur van de ge meentelijke handelsavondschool te Haar lem. De heer Hekkelman, die op 23 December 1894 in Haarlem werd geboren volgde na de lagere school de rijksnormaallessen. In 1913 deed hij examen, slaagde en werd als onderwijzer aangesteld in Noordholland: in Kolhorn en later in Velsen. In 1917 kwam hij weer terug in Haar lem, bij de school in de Haarlemmerliede- straat en nog geen tien jaar later, in 1926 slaagde hij voor M.O. boekhouden. In 1929 ging de heer Hekkelman over naar het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Eerst werd hij onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool en thans geeft hij les aan de leerlingen van de Th. M. Ketelaarschool. In 1923 deed de heer Hekkelman zijn intrede bij het avond-handelsonderwijs en verleden jaar vierde hij dus zijn zilveren jubileum. Geruime tijd was hij bij de avondschool waarnemend-directeur, maar in April 1953 werd deze functie pas effec tief tot de heer A. Hovenkamp met ziekte verlof ging. Thans is hij dus als directeur benoemd en ongetwijfeld zullen vele Haarlemmers, tezamen met de naaste familie- en kennis senkring, zich over dit besluit van de ge meenteraad verheugen. daarbij aan op een opmerking van mevr. Scheltema, die had gezegd, dat het wel niet mogelijk zou zijn om met een waterdichte regeling voor de drie categorieën te ko men, hetgeen zij geen, maar wethouder Bakker blijkbaar een groot bezwaar vond. De wethouder betoogde voorts, dat juist omdat de in artikel 30 van de I.Z.A.- regeling genoemde opzeggingstermijn van vijf jaren tot één jaar was verkort aan het voorstel het karakter van een interim- regeling was gegeven. De heer Bakker hechtte voorts ook grote waarde aan het argument dat de ambtenaren niet ver plicht kunnen worden zich bij een zieken fonds aan te sluiten, maar had wat dat betreft buiten de heer Albreeht ge rekend die onmiddellijk per interruptie op artikel 77 van het ambtenarenregle ment wees, waarin juist van de ambte naar wordt verlangd, dat hij zich op rede lijke wijze vrijwaart tegen de gevolgen van ziekte. Weliswaar moest de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid toegeven dat dit artikel meer het karakter van een sanctiebepaling heeft, maar dat het bestond wees toch op een niet zo dwingend zijn van de opvatting dat de ambtenaar op dit punt tot niets verplicht zou kunnen worden. Wethouder Bakker betoogde dat de wind bij de tegenstanders uit verschillende hoeken woei: bij de liberalen uit die van het particuliere verzekeringsbedrijf (de heer F i b b e had in een critiek op de inhoud van het I.Z.A.-ontwerp gezegd „dat er nu eens een regeling door werke lijk deskundigen gemaakt moest worden"), bij de communisten gold de zienswijze dat de regeling een verslechtering betekende voor de laagstbezoldigden en bij de socia listen was de drang naar een algemene landelijke ziekenfondswet volksverze kering dus de drijfveer. Maar dat ver hinderde toch niet dat ze eendrachtig wa ren in hun afwijzing (2016). Intussen had wethouder Bakker voor de ambtenaren toch wel deze geruststelling, dat deze verwerping niet betekent dat zij nu bij ziekte aan hun lot zijn overgelaten. De huidige interimregeling blijft bestaan, terwijl voorts het ambtenarenreglement kan worden aangevuld met de bepaling dat de gemeente de kosten van ziekte voor haar rekening kan nemen indien deze meer dan vijf procent van het salaris gaan bedragen. In feite betekent dit een herleving van het oude artikel 76 dat uit het Ambtenaren reglement, hangende dit voorstel, was ge schrapt. Bovendien deed wethouder Bak ker de toezegging, dat hij over de positie der ambtenaren met salarissen van f 3750 tot f 5325 nog eens met de Algemene Zie kenfondsen gaat spreken. Dit alles was im het geheel niet naar de zin van de heer Adelaar (K.V.Pdie meende, dat het niet redelijk is, wanneer een bepaalde straat voorgetrokken wordt boven andere buurten. Hij werd daarbij echter aangevallen door de heer Al breeht (Arb.), diie van oordeel was dat de Gen. Cronjéstraat in haar wensen tege moet dient te worden gekomen, daar zij op haar beurt geen profijt heeft van attrac ties in de binnenstad, door de heer Spek (A.R.), die als zijn wens uitsprak, dat er in Haarlem meer en meer attracties zouden komen, en door de heer Balm (K.V.P.), die tezamen met een groot deel van zijn fractie meende te moe ten ingaan tegen het afwijzend advies van de middenstandscentrale. In zijn antwoord verklaarde wethouder H a p p onder meer, dat volgens zijn me ning de adviescommissie voor de winkel sluiting, door de verkeerde samenstelling, geen goede adviezen kan geven. Immers, alle aspecten moeten daarbij tot uiting komen en de commissie mag in geen geval initiatief-dodend werken. Het voorstel werd tenslotte zander hoof delijke stemming aangenomen, waarbij de heer Adelaar (K.V.P.) geacht wenste te worden te hebben tegengestemd, evenals de heer Fibbe (V.V.D.die dit echter niet motiveerde. Voor het onderwijs was het gisteren voor Haarlem een bijzonder goede dag. De Theo Thyssenschool krijgt er twee houten loka len bij en ook besloot de raad het school gebouw aan de Van Zeggelenstraat met twee lokalen uit te breiden, waarvoor een bedrag van 44.680 beschikbaar werd ge steld. Voorts stemde de raad in met het plan om indien dit in de loop van het jaar nodig blijkt te zijn, twee lokalen te bou wen. Men vermoedt diat dit zal dienen te Het parool Zuinig met water", dat al van kracht is voor Amsterdam en Bloe- mendaal, wordt nu ook voor Heemstede afgekondgd, aangezien deze gemeente eveneens water betrekt van het Amster damse waterleidingbedrijf. De Heemste denaren wordt daarom verzocht om het sproeien van de tuinen achterwege te laten, en verder bij het watergebruik de nodige economie te betrachten, al zouden wij niet zover durven gaan als de mededeling in „Het Vaderland": „Toen het een paar graden vroor, zaten de Amsterdammers in de koude, opidat het gasbedrijf niet aan de gestegen be hoefte kon voldoen. Nu het twee dagen warm is, riskeert een Amsterdammer die zijn auto af spuit of de tuin besproeit heel wat, want nu is er watergebrek". Het blad merkt verder op dat als de Amsterdamse burger een douche neemt, hij bijna zijn kinderen op de uitkijk zet naar politie-agenten. Ondanks de nood zakelijkheid van een en ander, komt ons dit toch wat al te kras voor. Voor de kinderen en de agenten, om nog maar niet te denken aan de consequenties voor de bader, als er werkelijk een agent zou komen opdagen geschieden ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart of ten .Oosten van het Spaame. Ten aanzien van het verbeteren van de verlichting in de Linschotenschooi en de Centrale School II ging het aanmerkelijk minder vlot. De heer Van der Giessen (Arbeid) vroeg zich af waarom er slechts 2400 be schikbaar moest zijn. Voor dit bedrag kan men namelijk voor deze scholen geen vol doende verlichting aanbrengen. En hoewel deze scholen in de verre toekomst gesloopt zuilen worden, zal er, aldus spreker, toch een behoorlijke verlichting moeten worden aangebracht. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, was dit volkomen met de heer Van der Giessen eens en hij stelde de raad dan ook voor het ontbrekende bedirag alsnog uit te trekken. Het merendeel van de raad achtte het echter wenselijker, dat de gehele kwestie nog eens in de commissie wordt bekeken. Met het oog op de plannen voor de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie besloot de raad zonder hoofdelijke stem ming de percelen aan die Drossestraat no. 15 en aan de Zuiderstraat 9zwart en rood voor een totaal van 12.200 aan te kopen. Het voorstel tot grond'transacties en uit voering van openbare werken in verband met de bouw van het Mendelcollege werd daarentegen van de agenda afgevoerd het geen zeker een uur vergaderen scheelde. Uiteraard werden ook de schenkingen aan de gemeente Haarlem, bestaande uit een aantal schilderijen, tekeningen, kunstvoor werpen en een piano, waarbij de wethouder van Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zijn dank jegens de schenkers uitdrukte en op vragen van de heren Van der Giessen (Arbeiden Van Velsen (K.V.P.) antwoordde, dat het saldo van de gerealiseerde bezittingen uit de liquida tie van de Vereniging tot uitbreiding der verzameling van Kunst en Oudheden, ge stort zal worden in het fonds voor Kunsten en Wetenschappen. Over de vraag of de Haarlemse speel tuinen al dan niet verhard dienden te wor den, hielden vooral de heren Mens ink (Arbeid), Schippers (K.V.P.) en Ge- I u k zich bezig. De heer Mensink was van oordeel, dat gras de ideale gronidbelegging van een speeltuin vormde. De heer Geluk daarentegen meende, dat men in Haarlem evenals in andere steden en in andere lan den tot de verharde bodem over diient te gaan. De heer Schippers vroeg zich af waartoe de 3500 die beschik laar gesteld zouden worden voor het matbriaal wel zouden dlienen. De Dienst van Hout, de Plantsoenen en de Begraafpla-ittsen had, volgens spreker, toch wel genoeg materiaal. Wethouder Geluk verklaarde echter, dat voor dit bedrag materiaal aan,geschaft zal worden, dat,permanent op de terreinen aanwezig dient te zijn. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Eveneens ging de raad accoord met het verlenen van een subsidie, groot 18.000 voor 1954 aan de stichting bijzondere so ciale zorg en maatschappelijk buurtwerk „Haarlem", waarbij mevrouw Schel te rn a-C o n r a d i aller instemming vertolkte. Bij monde van de heer Albreeht (Arbeid) drukte die raad zijn erkentelijk heid uit jegens het initiatief van B. en W. om met een voorstel te komen tot de ver hoging van de presentiegelden van de raadsleden van acht tot twaalf gulden. De voorzitter wees er daarbij nog op, dat Amateurtoneel De toneelschrijver George Balson is in ons land bekend geworden door zijn succes- stuik „Fluffy neemt de leiding". Dezelfde Fluffy, lerares aan een meisjespensionaat, vervult de hoofdrol in „Boeven en made liefjes". Gaat men het stuk op zijn toneel- waarde bekijken, dan is het maar een heel goedkoop samenraapsel van alle bekende motieven en trucjes, die schrijvers van thrillers zich veroorloven, zij het dan dat de grappige schildering van de hoofdfiguur net diie originaliteit bezit, die ons de ge beurtenissen met spanning doen volgen. Juffrouw Fluffy is inderdaad alleraardigst getekend.. Ze behoudt in alle schokkende en dramatische omstandigheden waarin ze komt de verkeren een natuurlijke zin voor betrekkelijkheden, die in komisch contrast staat met de opwinding, die zich ook van haar meester maakt, doch welke haar het hoofd niet doet verliezen. Ze neemt de dingen zoals ze zijn. Ze gaat haar gewone gangetje en het toeval wil, dat zij daarmee voortdurend regelrecht de gevaren tege moet loopt, maar er gelukkig telkens het vege lijf in behoudt, ja zelfs de ontmas kering van een stel schurken op haar naam brengt. Allemaal nogal buitenissige zaken, waaraan men zijn plezier wel kan beleven. De opvoering, d'ie de R.K. toneelgroep „Berkenrode" er gisteravond in het Mi nerva-theater van verzorgde, deed aan dat plezier geen afbreuk. Het was een voor stelling, die het pleit won door de vertol king der hoofdfiguur, een gezellige en onderhoudende typering van Lon v. d. Voort-v. d. Kleij. Met haar valt of staat het stuk. Het stond, het kreeg cachet en sfeer. Haar verschijning maakte de inten ties van de auteur zeker waar, al had ze gerust haar rol nog een tikje mogen uit spelen en vooral spelen met de stilte. De vrouwelijke rollen waren het best bezet. Een paar leuk gespeelde bakvissen van Joke Roozen en Tineke van den Berg met van de eerste heel .goede accenten, een aan hankelijke Jean Caldwell, die haar ver loofde beschermt in de persoon van Riet van Rooden en miss Van Loon, een dame die zich als een bendeleidster ontpopt, van onsympathieke allure door Jet Aiders voor zien. Van de heren bevielen mij Bob Kos termans als opgejaagd „misdadiger" en André de Rosé Spierings, schurk van een butler, het best. Zij spreidden een aange name vlotheid ten toon, die ik bij de andere rollen, de veldwachter uitgezonderd., miste. Regisseur Kraay is voor de toekomst dus nog een taak weggelegd. Hij volbracht zijn taak van gisteravond naar behoren. Fr. Wild-West in Haarlem-West Gisteravond omstreeks half elf werd er gebeld aan een huis in Haarlem-West. Toen de dochter des huizes, die zich evenals de rest van de familie, reeds ter ruste had begeven, slaperig uit het raam keek, zag zij voor de deur de 35-jarige H. Th. K. staan, een chauffeur uit Haarlem, met wie zij verloofd was geweest. De verloving was evenwel na verloop van tijd verbroken, hetgeen niet naar de zin van K. was. Hij had nadien zijn vroegere verloofde en haar ouders herhaaldelijk lastig gevallen. En nu stond hij dus weer voor de deur, met het verzoek, haar te mogen spreken, daar hij de volgende dag „heel ver van haar weg zou gaan". De dochter, die terstond door had, dat hij teveel aan Bacchus had geof ferd, gaf hem te verstaan, dat hij dan maar 's morgens moest terugkomen. Hetgeen hem blijkbaar niet zinde, want met een forse beenbeweging trapte hij de deur in en stond in de vestibule. Inmiddels was de heer des huizes wakker geworden. Hij had zich opgesteld vlakbij de vestibule, achter een glas-in-looddeur. Deze deur scheen voor de indringer geen beletsel te zijn, want hij gaf de vader een slag in het gezicht, dwars door de ruit heen. Dit liet de be laagde niet op zich zitten. Hij nam een militaire kijker in de hand en sloeg er mee op het hoofd van K., die met een bloedende hoofdwond op de grond zakte. Inmiddels was de politie gearriveerd, die K. eerst naar het Grote Gasthuis bracht, waar zijn hoofdwond werd behandeld. Daarna is hij opgesloten in het politie bureau. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR- HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Falcon Tweedjassen 59,50 in Nijmegen dit bedirag op vijftien gulden is gesteld, zodat Haarlem zeker niet te hoog heeft gegrepen. Tenslotte benoemde de raad een groot aantal leerkrachten bij het onderwijs con form de reeds door ons gepubliceerde voor drachten en verleende eervol ontslag aan dr. J. G. Dijkman als leraar aan het Coorn- hertlyceum en aan de heer P. de Zomer als onderwijzer aairi de Linnaeusschool, waar bij de voorzitter namens de gemeente aan beide heren zijn dank betuigde voor de langdurig bewezen diensten. Men had gistermiddag enige moeite te geloven, dat de gemeenteraad van een stad van 165.000 inwoners vergaderde, zo lang en breedsprakig werd er geredeneerd over zaken welke normaliter tot de competentie van B. en W. behoren. Nadat al heel wat woorden gebruikt wa ren door verscheidene raadsleden over een verzoek van iemand die schade hersteld wilde hebben, welke veroorzaakt zou zijn door de rioleringswerken wethouder H a p p zegde overigens toe dat er een onderzoek komt naar alle aanhangig ge maakte verzoeken van die aard, ook als zij inmiddels al afgedaan zijn en de heer II en nevelt (C.P.N.) nog eens stevig van leer was getrokken tegen „revolutie bouw", sprong de heer Adelaar (K.V.P.) in de bres voor een automatiek welke ver bolgen was over de plaats van een naburig ijscokarretje. Dit werd zelfs burgemeester Cremers, dlie anders die raadsleden de volle maat geeft, te machtig en hij wilde kort en goed stemming over het al of niet in handen van B. en W. geven van dit beroep. Waarop de wonderlijke situatie ontstond, dat de heer Proper (C.P.N.), die de heer Adelaar te hulp was gesneld, alleen met zijn vriend Hennevelt tegen de delegatie stemde. Intussen had men een klein uur nodig gehad! voor de ingekomen stukken. ADVERTENTIE Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.5Ó ^-2 Een Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts R.K. Leeszaal in 1953 In het jaarverslag van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Haarlem wordt herinnerd aan het werk van de directrice, mevrouw M. K. Th. Boeren-Versteegh, die in 1948 op verzoek van het bestuur haar functie aanvaardde, onder voorwaarde dat deze functie een tijdelijke zou zijn, en op 31 Juli 1953 ontslag nam. Tot opvolgster werd benoemd mejuffrouw C. J. M. J. Vin- kenberg uit Sittard. Het boekenbezit bedroeg aan het eind van het afgelopen jaar 23.231 banden (22.160). Uitgeleend werden 37.231 ban den (22.160), waarvan 18.006 (19.074) ro mans en 10.269 studiewerken. Aan de jeugd werd uitgeleend aan ontspanningswerken 5330 (4632) en aan ontwikkelingsboeken 3626 (2448), in totaal 8956 (7080). De verhoging van het jaartotaal is te danken aan de cijfers der jeugdafdeling. Het jaar bracht enige terugslag in de af deling volwassenen, een terugslag die over het gehele land is geconstateerd. Het be stuur vermoedt dat de landelijke daling vooral moet worden toegeschreven aan de verkoop van het pocket-boek. Dit is een aanwijzing voor de bibliotheek, dat zij zich er op dient toe te leggen, om het meer kostbare studie boek, dat hoe langer hoe minder, binnen het financieel bereik van particulieren komt, te versterken. Aan de leeszaal werden 5010 (4617) be zoeken gebracht en aan de studiezaal 660 (874). Dinsdagmiddag is de vrijwillige Sant- poortse brandweer tot driemaal toe uitge rukt voor het blussen van bosbrandjes, welke naar alle waarschijnlijkheid weer door de jeugd zijn aangestoken. Om ongeveer half twee werd voor de eerste maal alarm geslagen voor brand op Santpoort-station, waar aan de Oostzijde van de spoorlijn Haarlem-Velsen een vier honderdtal meters bosterrein in vlammen op ging. Het droge hout vatte makkelijk vlam en de Noordenwind joeg het vuur voor zich uit. Dank zij het spoedig.ingrij pen van Maarschalk en zijn mannen kon erger worden voorkomen. Nauwelijks terug in de garage werd brand gemeld in het Terrasbos waar door een brandglaasje en schoenveter weer een stukje natuurschoon verloren ging. Om tien voor zes tenslotte nogmaals, bosbrand op Santpoort-Station: iets ten Noorden van de plaats, waar in de voormiddag brand geweest was, gingen opnieuw hon derden meters bossage verloren. Welgeteld was dit de vierentwintigste keer dat de Santpoortse brandweer dit voorjaar moest uitrukken en bijna steeds voor het blussen van door de jeugd ver oorzaakte branden. De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.) hield een ledenvergadering. Besloten werd dat de activiteiten van de afdeling zich zullen richten op voorlichting aan de leden omtrent belangrijke bijeen komsten, voorbereiding van de viering van de Dag der Verenigde Naties, en het uit schrijven van een aantal huiskamerbijeen komsten over internationale vraagstukken. Onderzocht zal worden of er een moge lijkheid bestaat ook in Haarlem weer te komen tot een van de in alle landen be staande gesprekcentfa over internationale vraagstukken, bekend staande onder de naam „People's Section", waarin de stem van de volkeren zelf wordt gehoord. De activiteiten van de afdeling zullen zoveel mogelijk in samenwerking met andere hetzelfde doel nastrevende organi saties geschieden. Het bestuur van de afdeling bestaat uit: mevrouw J. van NispenVan Wely, pen- ningmeesteresse; F. S. Noordhof f, voorzit ter; drs. J. J. Voogd, secretaris; mr. L. V. Ledeboer, C. T. M. Rikkers en D. A. J. Spek, commissarissen. Op Maandag 17 Mei begint in Haarlem de voetbalcompetitie voor bedrijfselftallen. Het programma voor de komende week is als volgt: Maandag 17 Mei (Slaperdijk 7 uur) Vermaat 1—Vermaat 2, (DSK 7 uur) HSM't Westen. Dinsdag 13 Mei: Slaperdijk 7 uur) S VOW—Nederland. Woensdag 19 Mei (Zeeweg 7 uur) MHSV Heeremans en v.L. Naar professor M. Tsjoelaki, de directeur van de nog steeds in Parijs vertoevende en zich best amuserende Sovjet-balletten, mij kort voor mijn terugkeer naar Nederland meedeelde, heeft men inderdaad ernstig overwogen de terugreis naar Moskou en Leningrad, waarvan de datum intussen nog steeds niet vaststaat, enige tijd te on derbreken voor het geven van enkele voor stellingen in Nederland. Daartoe heeft een Haagse impresario iin de Franse hoofdstad onderhandelingen met hem gevoerd op een zuiver zakelijke basis, waarbij echter is komen vast te staan, dat geen van de beschikbare schouwburgen een zo groot gezelschap met zulke omvangrijke décors als dit Russische voldoende speel ruimte zou kunnen bieden. Wel heeft men plannen gemaakt voor een bezoek aan Nederland door een klei ner ensemble, van ongeveer dertig dan sers,' dat eventueel in November van dit jaar zou kunnen plaats hebben. Voor het treffen van de noddige voorbereidingen zal contact met de Russische autoriteiten wor den opgenomen. „Tot ziens in Holland zuilen we hopen!" zo besloot professor Tsjoelaki het korte onderhoud, bij welke wens die solisten Ga- lina Oelanova en Natalia Doedinskaja be nevens de bal'letmeester-choreograaf Kon- stantin Semjonof zich hartelijk aansloten. D. K. Zes amateurs-zeilliefhebbers allen lid van de Haarlemse Jaohtvereniging „De Watervrienden" zijn in September 1952 begonnen aan de bouw van zes zeiljachten, volgens het ontwerp en de adviezen van de heer E. G. van der Stadt uit Zaandam. Deze .lachten zijn nu klaar gekomen en zul len Zaterdag 22 Mei aanstaande om vier uur te water worden gelaten op de scheeps werf De Rietpol in Spaarndam. Een onge twijfeld zeer bijzond-ere gebeurtenis voor een jacht vereniging. ADVERTENTIE de bromfiets die zijn betrouwbaarheid bewezen heeft. O'V ERVEEN HAARLEM, 12 Mei 1954 ONDERTROUWD: 12 Mei, J. G. Damave en i?" der KamP: G. J. van der fn°r w Y' V m gistra; G. J. W. Sloos f (irW??tr?: C' N" Jonk en w- M- C. Ken ter; W. Bank en M. F. H. Ligthart; G. M. Dijkstra en Th. C. G. M. Wielders; H. Goe- bert en M E. Pitcher; J. J. Birkhoff en D. D Runhaar; J. Beens en H. K. ter Smitten; J. oé MS4h,er A-Tiggelman; A. van der Sijde en M. A. Vink; G. F. van der Laag en H. Th. mU J" Heesemans en M. W. Visser; Th C. Nelissen en A. de Vendt; J. J. Ver- straten en N. Huis; H. Heesemans—M. C. Bijnsdorp; K. Chr. Stoetzer en E. A. San ders; C. Kaart en H .H. Koelewijn; C. G. Broekhof en A. H. E. Tollenaar; F. P. Dekker en E. Chr. J. Hauer; G. M. van Oijen en B. Stoker; W. Verlaan en E. C. van Egmond; J. J. Zwaardemaker en K. A. Kuperus; J. W. van Dijkhuizen en M. C. Toorenent. t ^HUW?: Mei. L- H. van Emmerik en J. M. van der Wal; M. de Vries en A. M. Th Ken ter; J. P. Bogaard en C. C. Q. M. Th Z wij sen; J. Cops en B. D. Bijl; W. J. van der Brugge en M. J. Krijntjes; F. J. Koks en M. B. looi; P. L. van Krimpen en A. E. Krui denberg; C. Does en A. J. P. de Mooij; J M van der Horst en C. M. F. van Horick; J. h! Gladpootjes en H. C. Janssen; W. F. Opdam H" Sieraad; P. C. Laan en G. C. M. Dijkzeul; A. Nederhand en E. A. van Brugge; G. H. M. Hageman en H. J. M. Tur kenburg; J. Bontekoe en R. J. van der Veldt; S. Priester en J. Venema; M. J. Koese en C. M van der Splinter; J. Chr. Hoed en M. C. Dekker; L. P. A. Niggebrugge en J. A. J. Visser. BEVALLEN van een zoon: 7 Mei, M E Bertholee—Jacobs; 11 Mei, A. Visser—Brand A. Born—de Mon; 12 Mei, A. A. G. van Delft Bruins. BEVALLEN van een dochter: 11 Mei, H. HA. NoordeloosKroon; M. G. Lammers Adema; C. J. Nederstigt—Heemskerk; 12 Mei D. van der Mark—Kamphuis; G. A. GoedkoopTheel. OVERLEDEN: i0 Mei, J. Meijvogel- Guijt, 50 Gasthuisvest; F. J. Tibboel, 72 Iordensstraat; 11 Mei, C. M. Buning, 78 j.t Kleverparkweg; D. C. Nieuwenhuis, 62 L P^LeUdsstraat; C. J. Mulder-Woudenberg, 62 j., Rijksstraatweg.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8