Vietminh in opmars naar de delta van de Rode Rivier Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Indochinese conferentie te Genève vastgelopen Interpellatie over verkorting van de dienstplichttijd „P.B.O. is géén beletsel voor economische integratie" Fransen staan tegenover grote overmacht Franse bombardementen langs de evacuatie-route hervat Prins bleef ongedeerd bij auto-ongeluk Mau Mau-bende dringt Tanganyika binnen Roosje Bol uit Utrecht is de honderdduizendste Acht gewonden bij treinbotsing Vietminh zal haar in vrijheid stellen Valuta's volgend jaar vrij omwisselbaar Het woord is aan Koud en enkele buitjes 68e JAARGANG No 263 WOENSDAG 19 MEI 1954 298e JAARGANG No 111 Noodtoestand afgekondigd Montreal wacht op immigrante Franse delegatie is niet optimistisch gestemd Oppositie in België vreest desorganisatie De „Engel van Dien Bien Phoe" Voorspelling van prof. Erhard Leider der Atjehse opstand gevangen Ministers antwoorden Tweede Kamer Waakhond-commissie voor de rechten van de mens Stal in prijs voor de Franse afgevaardigde Cot Minister Cals sprak op Het Muiderslot 1 JZ Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein37,Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HANOI (Reuter/AFP) Uit een bekendmaking van het Franse opperbevel in Indo china blijkt, dat een Vietminh-leger van 30.000 man oprukt naar de delta van de Rode Rivier, het laatste Franse steunpunt in Noord-Indochina. Het opperbevel maakte bekend, dat Franse bommenwerpers vrachtauto's met Vietminh-militairen hebben aangevallen, die reden langs de weg nr. 41 van Dien Bien Phoe in de richting van Toean Giao, 50 kilometer ten Noord-Oosten van deze voormalige Franse vesting. Van Toean Giao loopt de weg in Zuid-Oostelijke richting naar Son La, eveneens een af stand van 50 kilometer. De aanvallen op de weg werden hervat nadat het Franse opperbevel de evacuatieovereenkomst voor gewonden uit Dien Bien Phoe Zondag had opgezegd. Het is niet bekend, of de opstandelingen van plan zijn snel tot een offensief tegen de delta van de Rode Rivier over te gaan. Mogelijk keren de troepen, die Dien Bien Phoe belegerd hebben, terug naar bases aan de Noordelijke rand van de delta voor een rustpauze en reorganisatie. In de delta staan 80 Franse bataljons. Zij zijn reeds in de minderheid tegenover 70.000 Vietminh-rebellen en 30.000 man ge regelde troepen, die in dit gebied ope reren. In tegenstelling tot Dien Bien Phoe ech ter zijn de Fransen hier niet omringd door gebied onder controle van de opstande lingen. De troepen in de delta kunnen over zee en over land wapens en versterkingen ontvangen. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft op 16 Mei te Evian in Frankrijk, een aantal besluiten getekend, die ten gevolge zullen hebben, dat het Vietnamese natio nale leger 300.000 man sterk zal worden. Een wan deze besluiten was, dat binnen kort mannen, geboren tussen 1921 en 1929, gemobiliseerd zullen worden. Volgens een ander besluit zullen 1.050 reserve-officie ren van de landmacht onder de wapenen worden geroepen. Een Franse woord voorder heeft een be schuldiging van een Vietminli-woordvoer- der in Genève, dat de Fransen de evacu atie-overeenkomst hebben „getorpedeerd" en bij een bombardement van de weg nr. 41 15 Franse krijgsgevangenen hebben ge dood, beantwoord met de verklaring, dat de opstandelingen langs de weg vier di visies met artillerie verplaatsen naar de delta van de Rode Rivier. Franse bommenwerpers en jachtbom menwerpers hebben Dinsdag „gevoelige punten" in het gebied van Son La aange vallen. Van Franse zijde wordt het resul taat „bevredigend" genoemd. Het was dê eerste maal, dat een gedeelte van de weg nr. 41 werd bestookt sinds de Fransen en de Vietminh op 13 Mei waren overeenge komen, dat de weg niet zou worden aan gevallen met het oog op het vervoer van gewonden van het garnizoen van Dien Bien Phoe. Het opperbevel van de Vietminh heeft achttien zwaar gewonden van Dien Bien Phoe naar Loeang Prabang laten vervoe ren. Dit besluit, dat werd genomen op de zelfde dag als waarop het Franse opper bevel de bombardementen van de weg' nr. 41 hervatte, wordt te Saigon beschouwd Dinsdagmiddag om kwart over vijf is Prins Bernhard een auto-ongeluk overko men, waarbij hij gelukkig geen lichamelijk letsel heeft opgelopen. De Prins reed op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht en bestuurde zelf zijn auto. Ongeveer 20 km. voor Utrecht wilde hij een voor hem rijdende vrachtauto pas seren, die echter juist op dat moment ook naar links uithaalde. Daardoor werd de auto van de Prins in de middenberm ge drukt. De auto kantelde. De Prins en de naast hem zittende chauffeur konden ge heel ongedeerd de auto verlaten. De Prins is daarop met een passerende automobilist meegereden naar Soestdijk. De auto van de Prins werd zwaar beschadigd. De chauffeur'van de vrachtauto heeft blijkbaar niets gemerkt en is doorgereden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. als een bewijs, dat de opstandelingen een nieuwe overeenkomst willen sluiten, hetzij om de openbare mening gunstig voor zich te stemmen, hetzij om het uitschakelen van genoemde bevoorradingsweg opnieuw te vertragen. Voor de tijd van de evacuatie is alle ac tiviteit van de Franse luchtmacht rondom Dien Bien Phoe en langs de weg nr. 41 ge staakt. Er zijn nu in totaal 29 gewonden geëvacueerd van de 500 man, die toegezegd waren. De bevelhebber van de Franse strijd krachten in Noord-Vietnam heeft in een radioboodschap het bevel van de opstan delingen bedankt voor de goede zorgen voor de Franse gewonden. (U.P.) Het Franse opperbevel heeft nieuwe voorstellen gedaan, onder andere het onverwachte aanbod om gewonden van de Vietminh van medische hulpmiddelen te voorzien en zelfs om hen in hospitalen te behandelen totdat zij zijn genezen. Het DAR ES SALAAM (United Press) In de Noord-Westelijke provincie van Tan ganyika is de noodtoestand afgekondigd in verband met het binnendringen van een 50 man sterke Mau Mau-bende, de eerste die deze Britse kolonie in Oost-Afrika is binnengekomen. Er werden onmiddellijk sterke politie- eenheden naar het infiltratiegebied ge stuurd. Bij een gevecht, dat daarop met de Mau Mau-Kikoejogs ontstond, werd een van de terroristen gedood en twee gewond en later gevangen genomen. De bende trok zich in de dichte jungle ten Westen van de met sneeuw bedekte Kilimanjaro, terug. De terroristen waren gewapend met ge weren en pistolen en waren dit gebied bin nengekomen uit Kenya, waar de uitgebrei de zuiveringsoperaties de Mau Mau steeds meer in het nauw drijven. Vietminh-opperbevel zal de voorstellen aan zijn regering voorleggen alvorens te antwoorden. In een van de nieuwe Franse voorstel len wordt gezegd dat route 41 nu onder toezicht moet worden geplaatst van een gemengde commissie, eventueel gedeelte lijk bestaande uit vertegenwoordigers van neutrale landen. Men verwacht dat de Vietminh tegen dit plan krachtig stelling zal nemen. In de delta van de Rode Rivier hebben de communisten duizenden propaganda- pamfletten gedistribueerd waarin de be volking wordt aangeraden niet meer over de vitale weg van Haiphong naar Hanoi te reizen en ook niet meer over de spoor weg tussen die twee plaatsen, omdat deze verbindingswegen „spoedig door het volksleger permanent zullen worden af gebroken". Een militaire autoriteit zeide dat dit het begin was van een campagne van bedreigingen en intimidatie. De Nederlandse emigratie-attaché in Canada, de heer W. G. Tuinman, heeft gisteren in een telegram aan de commissa ris voor de emigratie te Den Haag medege deeld dat de honderdduizendste na de oor log in Canada aangekomen Nederlandse immigrant op Dinsdag, 18 Mei door de im migratie-autoriteiten van de haven van binnenkomst, Quebec, in Canada is toe gelaten. Deze honderdduizendste Neder landse immigrant is de 19-jarige Koosje Bol, afkomstig uit Utrecht en op weg naar Essex (Ontario). Koosje bevindt zich op de „Grote Beer", die gisteren op de Sint Laurens voer, onderweg naar Montreal, waar het schip vandaag, Woensdag 19 Mei, wordt verwacht. Voorbereidingen zijn ge troffen voor een feestelijke ontvangst. Be Hoge Raad heeft het cassatieberoep verworpen van de zakenman I. J. S. uit Oegstgeest, bestuurder van een beleggings maatschappij en 17 andere naamloze vennoot schappen, die door het gerechtshof in Den Haag was veroordeeld tot 1 jaar en 8 maan den gevangenisstraf wegens valsheid in ge schrifte en oplichting, meermalen gepleegd. GENèVE (United Press) De Indo chinese vredesconferentie geraakte giste ren op het dode punt toen het communisti sche blok een Westelijk voorstel van de hand wees te gaan werken aan een bestand in Laos en Cambodja, alvorens het inge wikkelder probleem Vietnam aan te vat ten. „Geen wezenlijke vordering", was de mening van gezaghebbende kringen na de tweede geheime zitting van de conferentie van negen. Echter kreeg de Britse minister van Buitenlandse Zaken volledige instemming toen hij er op aandrong een derde geheime zitting te houden, nadat zijn Russische collega had voorgesteld dat de Geneefse conferentie zou terugkeren tot de vastge lopen kwestie van Koreaanse hereniging. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault verklaarde dat de kwestie Laos en Cambodja een toets voor de goede wil der communisten is. Hij verlangde dat de Vietminh-rebellen zouden worden te ruggetrokken en hij herhaalde zijn aan bod de Franse troepen gelijktijdig terug te trekken. Pham Van Dong, minister van Buitenlandse Zaken van Vietminh, ant woordde dat hij niet kon spreken namens Khmer (Cambodja) en Pathet Lao (Laos) omdat die hun eigen regeringen hebben. Hij beweerde dat er geen Vietminh-troe- pen in beide staten zijn. De Franse delegatie was weinig optimis tisch over de vooruitzichten. (Reuter) Mr. A. W. C. baron Bentinck, leider van de Nederlandse delegatie naai de Geneefse conferentie, heeft Dinsdag een onderhoud gehad met de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, Be dell Smith. Uit Nederlandse bron wordt Zaterdag is het Vlaggetjesdag. Vele loggers, die van Katwijk naar IJmuiden varen, kiezen hun route via het Spaarne. Men ziet er hier twee op weg, de gebruikelijke verkeersopstoppingen bij het opendraaien der bruggen veroorzakend. BRUSSEL (ANP) Oud-minister Gas ton Eyskens (R.K.) heeft in de Belgische Kamer bij motie van orde de minister van Landsverdediging Spinoy (Soc.) vragen gesteld over de verkorting van de militaire diensttijd van 21 tot 18 maanden. Hij zei dat het hier om een zeer ernstige beslis sing ging, welke misschien de Europese veiligheid in gevaar zou brengen en vol gens sommigen zelfs het Belgische leger zou desorganiseren. Men spreekt reeds van partnerlanden, die het Belgische voorbeeld willen volgen, zo merkte hij op. Eyskens wilde weten wan neer het verslag zou worden gepubliceerd van de bijzondere commissie, die de ver korting van de duur van de militaire dienstplicht heeft bestudeerd. Paul van Zeeland, de oud-minister van Buitenlandse Zaken, zal Spinoy Dinsdag in 'de Senaat interpelleren over deze kwes tie. Minister Spinoy verklaarde in zijn ant woord, dat het rapport volledig bekend gemaakt zal worden. De verlaging van de militaire diensttijd zal zich voltrekken zonder aan doeltreffendheid en samenhang van de strijdkrachten afbreuk te doen. De internationale verplichtingen zullen wor den nagekomen. Het percentage der Bel gische bezettingstroepen in Duitsland kan op grond van de bestaande overeenkomst lager zijn, dan tot nu toe werd aangeno men. In de toekomst zal men zich dan ook aan dit lagere percentage houden. De in terventiestrijdkrachten kunnen aangevuld worden uit de binnenlandse strijdkrachten. Wat de eigenlijke NAVO-efi'ectieven aan gaat, zal de datum waarop de dienstplich tigen in de interventiestrijdkrachten wor den opgenomen, vervroegd worden. De SHAPE is op de hoogte gebracht van deze beslissing, alsmede van de technische maat regelen die hiermee verband houden. Een delegatie van de SHAPE, zo zeide minister Spinoy tenslotte, heeft zich te Brussel rekenschap kunnen geven van de doeltref fendheid van deze maatregelen Dinsdagmiddag is bij de splitsing van de spoorlijn Zutphen-Apeldoorn en Zutphen- Dieren een Diesel-electrische locomotief in botsing gekomen met een van Dieren-Does- burg naar Zutphen onderweg zijnde elec- trische passagierstrein. Door de botsing ontspoorde de Diesel-electrische locomo tief. Van de passagierstrein ontspoorde het eerste draaistel. Acht personen werden gewond. De amb tenaar van de posterijen E. Jansen uit Zwolle liep een ernstige hoofdwonde op. Hij is per ziekenauto naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De heer J. Bruurs uit Tilburg en mej. A. de Lcoze uit Zierikzee liepen een lichte hersenschudding op. Zij zijn in een zieken huis te Zutphen opgenomen. De overige gewonden, die builen en schrammen oplie pen, konden na te zijn verbonden hun reis vervolgen. Het - treinverkeer ter plaatse was tot gisteravond laat gestremd. Autobussen hebben het vervoer van passagiers overge nomen. vernomen, dat baron Bentinck in dit on derhoud, dat op zijn initiatief plaats had, bijzonderheden over de besloten zitting van de Indochinese conferentie heeft gevraagd. Zij hadden „een algemene bespreking", al dus werd hieraan toegevoegd. Baron Ben tinck legde eveneens een kort informeel bezoek af bij de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson. GENèVE (A.F.P./U.P.) Het opperbe vel van de Vietminh heeft besloten de ver pleegster Geneviève de Galard Terraube in vrijheid te stellen, zo is van de zijde van de delegatie der Vietminh te Genève aan een Franse journalist telefonisch medege deeld. De journalist is een bloedverwant van Geneviève. Gekleed in geleend corvée-tenue, haar kastanjebruin haar onder een kwartiermuts weggestopt, zag luitenant Geneviève er niet bepaald engelachtig uit. maar toch wordt zij „de engel van Dien Bien Phoe" ge noemd. Voor vele gewonden in het onder grondse hospitaal van Dien Bien Phoe was zij de enige schakel met thuis en een normaal leven. Zij kwam bij toeval als enige vrouw bij de 11.000 verdedigers van dit bolwerk, maar toen zij dienst nam als „conveyeuse", verpleegster bij de Franse luchtmacht, wist zij dat zij haar leven ris keerde. Zij heeft de médaille' van het Legioen van Eer en het oorlogskruis met palmtakken daarvoor gekregen. Geneviève is 29 jaar. Ze is tamelijk lang, donker, met aardige blauwe ogen, een pret tige glimlach. Ze is erg onafhankelijk en opgevoed volgens de tradities der Franse aristocratie. Zij is een dochter van burggravin De Galard Terraube. Geneviève had in de eerste dagen van de grote aanval op Dien Bien Phoe 250 gewonde soldaten begeleid bij hun evacuatie. In Maart werd haar helicopter, die op het vliegveld stond, door een granaat getroffen. Geneviève besloot de nacht te Dien Bien Phoe door te brengen, terwijl het vliegtuig hersteld zou worden. Voor de officieren was dat een hele afwisseling en er werd haar een waar feest bereid. Maar 's nachts volgde een groot bombar dement en de helicopter werd buiten wer king gesteld. Geneviève bood haar diensten aan de hoofdchirurg aan. Zij assisteerde bii 25 operaties per dag. De rest van de tijd verzorgde zij gewonden en schreef maar al te vaak een afscheidsbriefje voor hen aan hun familie. Nooit hoorde men haar klagen en nooit vroeg zij tijd om te rusten. Zelfs moest haar bevolen worden elke dag enkele uren te slapen. Het was tegen haar moeders zin dat Geneviève naar Indochina ging. Op 15 Mei was haar tweede dienstverband daar afgelopen. BONN (Reuter) De West-Duitse mi nister van Economische Zaken, prof. L. Erhard. verwacht dat vóór de zomer van 1955 het pond sterling en de Duitse mark weer vrij omwisselbaar zullen worden ge maakt. Hii zeide te weten, wanneer onge veer tot herstel van de vrije omwissel- baarheid der voornaamste geldsoorten van West-Europa zal worden overgegaan, doch dat hij hieraan eeen bekendheid kon geven. Het was hem echter wel mogelijk te zeggen, dat hii er vrij zeker van was. dat de ver lenging van de bestaansduur der Europese Retalingsunie. waartoe deze maand is be sloten. de laatste zal zijn. Prof. Erhard deelde mede. dat in Sep tember op de bijeenkomst van het Inter nationale Monetaire Fonds duidelijk zal blijken, welke vorderingen de West-Euro- pese landfen hebben gemaakt bij hun stre ven naar herstel van de om wisselbaarheid der valuta's. De zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap zullen in de komende maanden moeten beraadslagen over de ge volgen. die herstel van de convertibiliteit op de gemeenschap kan hebben. Volgens prof. Erhard ziet het er naar uit, dat de Belgisch-Luxemburgse economische unie en Nederland, evenals Groot-Brittannië en West-Duitsland de convertibiliteit zullen herstellen Italië en Frankrijk zullen dit waarschijnlijk echter niet kunnen doen. 'odat.de K.S.G. regelingen zal moeten tref fen om mogelijke ongewenste gevolgen van een dergélijke ontwikkeling te voorkomen. DJAKARTA. (Aneta). Bij een zuive ringsactie in de omgeving van Seulimun, Ln het regentschap Groot-Atjeh is de voor malige resident-coördinator van Atjeh, Su- laiman Daud, gevangen genomen, benevens vijftien van zijn volgelingen. Sulaiman Daud, één van de leiders van de opstan dige beweging, wordt thans in Kotaradja vastgehouden. De leider van de opstande lingen, Daud Beureuh, voormalig gouver neur van Atjeh, bevindt zich nog op vrije voeten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Matthew Arnold Niets is in het algemeen naarder en eentoniger dan redevoeringen over de ijdelheid en vergankelijk heid van menselijk leven en aard se grootheid. (Essays; 1875). In de door de ministers voor de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken ondertekende Memorie van Antwoord op het Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot instelling van een aantal productschap pen onderschrijven de ministers de door vele leden uitgesproken waardering voor hetgeen door de organen van de oude be drijfschappen en door hun personeel is ver richt. Met betrekking tot het vraagstuk van de continuïteit welke deze zelfde leden niet meer dan beslist onvermijdelijk verbroken zouden willen zien merken de ministers op, dat deze ontwerpen gebaseerd zijn op de gedachte, dat de besturen der product schappen zich zelfstandig een oordeel zullen moeten vormen over de ter vervan ging van bedrijfsregelingen eventueel te treffen \'oorzieningen. Voor zover bedrijf schapsregelingen door de ontworpen wetten gehandhaafd zullen worden, gebeurt zulks slechts, omdat voorkomen moet worden, dat, in verband met de omstandigheid, dat het productschap veelal niet aanstonds in de gelegenheid zal zijn voorzieningen te treffen, door de opheffing van het bedrijf schap een vacuum zou ontstaan. Naar aanleiding van hetgeen door deze en door sommige andere leden is opge merkt met betrekking tot de kwestie der vertegenwoordiging van consumentenbe langen bij de productschappen, wijzen de ministers er op, dat bij de parlementaire behandeling van het ontwerp van de wet Prof. L. J. C. Beaufort waarnemer STRAATSBURG Van de A.N.P.-cor- respondent: Professor L. J. C. Beaufort van de Nijmeegse universiteit is benoemd tot lid van een Europese commissie voor de rechten van de mens, die het comité der ministers van de Raad van Europa in Straatsburg gekozen heeft. De commissie zal de naleving van de onlangs van kracht geworden conventie van de rechten van de mens controleren. Daar Nerieidand en vier andere landen van de Raad van Europa de conventie nog niet hebben geratificeerd, zal het Neder landse lid vooreerst slechts als waarnemer in de commissie optreden. Denemarken. België en het Saargebied hebben een vrou welijk lid in de commissie afgevaardigd. Doordat Turkije de procedure voor rati ficatie heeft voltooid, is thans ook het aan vullende protocol van de conventie der mensenrechten waarbij het recht op eigen dom, op onderwijs en op vrije verkiezingen is neergelegd, van kracht geworden voor de landen die hebben geratificeerd. Aan de verkiezing van de commissie leden is een lange discussie voorafgegaan over de vraag of nok ambtenaren lid van de commissie zouden mogen zijn. De mi nisters vonden dit niet wenselijk, aange zien in de meeste gevallen een beroep op de commissie zou worden gedaan om de rechten van individuen tegen de regerin gen te verdedigen. Daarom achtte men het nodig de absolute onafhankelijkheid van de commissieleden tegenover de regerin gen te garanderen. Het hof voor mensenrechten zal vooreerst niet worden ingesteld, aangezien de ratifi cerende landen de bindende rechtspraak nog niet hebben aanvaard. PARIJS. (United Press). De 58-jarige Franse afgevaardigde Pierre Cot, een „meeloper" van de communisten, heeft gisteravond de Stalinprijs een soort te genhanger van de Nobelprijs ontvangen. Hij is de vierde Fransman, wie deze Sov jet-eer te beurt valt. Cot, die kort na de oorlog de post van minister van Luchtvaart bekleedde, is af gevaardigde van de kleine republikeinse progressieve partij, die ir, de Nationale Vergadering met de communisten mee stemt. Tijdens een plechtigheid in een luxueus Parijs hotel ontving hij de prijs uit handen van de bekende Sovjet-schrijver en journalist. IIja Ehrenburg. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. heeft gisteravond tijdens het banket ter ge legenheid van het 675-jarig bestaan van het Muiderslot een korte rede gehouden. „De belangstelling van het publiek, dat sinds 1909 toegang had tot het slot, waar van de inhoud niet veel te bieden had, was lange jaren zeer bescheiden, maar u bent het geweest", aldus de minister tot de hui dige slotvoogd, de heer Ton Koot, „die er in geslaagd zijt, ondanks uw zeer drukke werkzaamheden als secretaris van het Rijksmuseum, het gebouw op allerlei wij zen in de belangstelling van het publiek te brengen. De bezoekcijfers spreken voor zichzelf: voor de laatste oorlog enkele dui zenden per jaar, in 1946: 21Ö00, in 1952 ruim S5000 en vorig jaar liefst 75000". op de Bedrijfsorganisatie er van is uitge gaan, dat de opbouw van een productschap uit geledingen met onderling min of meer -uiteenlopende belangen in het algemeen genoegzame waarborgen biedt voor de be langen van derden, die niet in het product schap vertegenwoordigd zijn, onder meer van de consument. Dit neemt niet weg, dat net in sommige gevallen wenselijk kan zijn, te voorzien in een vertegenwoordiging van zodanige belangen, bijvoorbeeld door toe kenning van zetels in commissies, die door het productschap kunnen worden ingesteld. De door leden opgeworpen vraag, of de instelling van publiekrechtelijke bedrijfs- lichamen een beletsel kan vormen voor een integratie van de Nederlandse volkshuis houding met andere volkshuishoudingen, is met het oog op de in het kader van de Benelux geprojecteerde Economische Unie met België en Luxemburg reeds voorwerp van beschouwing geweest bij de parlemen taire behandeling van het ontwerp van de Wet op de Bedrijfsorganisaties. Deze vraag is toen ontkennend beantwoord. Naar de mening van de ministers hebben zich nóch met betrekking tot de bedrijfsorganisatie in het algemeen, nóch met betrekking tot de onderhavige productschappen sindsdien aspecten voorgedaan, die er toe zouden kunnen leiden bedoelde vraag, hetzij voor wat betreft de integratie in Benelux-ver- band, hetzij voor wat betreft een integratie in ruimer verband, thans in andere zin te beantwoorden. Voor vrees, dat de productschappen zich zouden gaan bezighouden met belangen op het horizontale vlak in geledingen, waar nog geen bedrijfschappen zijn tot stand ge komen, bestaat naar de mening van de ministers geen grond. Immers biedt de be- veegdheidsomschrijving van de product schappen voor dergelijke bemoeiingen geen grondslag. Het K.NM.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft het weer ir. ons land onder invloed gestaan van een Noordelijke luchtstroom, die in stand werd gehouden tussen een gebied van hoge barometerstanden ten Westen van Ierland en een gecompliceerd lage druksysteem over Centraal-Europa. Met deze luchtstroom werd koude en betrekkelijk vochtige Noordzeelucht aan gevoerd, waarin vrij veel bewolking mee dreef. Er vielen hier en daar wat lichte regenbuitjes die van weinig betekenis wa ren. De lucht kon boven land niet vol doende worden verwarmd, zodat de maxi mumtemperaturen laag bloven. Gisteren en eergisteren kwam de temperatuur in het gehele land nergens hoger dan 14 gr. Intussen begint een in Denemarken aan wezige storing in Zuidelijke richting te be wegen. Dit zal tot gevolg hebben, dat het weer ook morgen door de koude Noorde lijke luchtstroom zal worden beheerst, waarbij enkele verspreid optredende buien kunnen optreden. Weerrapport (van hedenmorgen 7 uur) weers- tu, c tl QJ CC V- E c O O C CC A tnestand Z O S C S* tfj -Tr E Stockholm geheel hew O 2 12 7 Oslo regen NNO 6 14 0,1 Kopenhagen licnt bew. ZZW 3 16 0 Amsterdam half bew N 8 11 0,1 Londen onbewolkt NW 3 11 0 Luxemburg motregen NW 3 14 0.1 Parijs zwaar bew. NNW 5 12 0 Bordeaux geheel bew NNO 3 13 0 Grenoble geheel bew NW 8 10 0,1 Nice zwaar bew. windstil 17 4 Genève geheel bew NO 5 12 3 Züricb regen NW 4 16 1 Locarno zwaar bew ZW 2 16 0 Berlijn half bew. WNW 5 15 1 Frankfort geheel bew NW 5 13 0,1 München regen WNW 6 12 2 Wenen regen WëW 6 18 8 Innsbruck regen windstil 14 10 Rome zwaar bew Z 5 17 2 Ajaccio half bew. ONO 3 17 3 Mallorca onbewolkt windstil 20 0 Neerslag laatste 24 uui ENKELE BUIEN Verwachting medegedeeld door het K.N M.I in De Bilt geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met enkele verspreid optredende buien Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. 20 Mei 7on op 4.40 uur nrtder 20 24 uur Maan op 23.2" uur onder 5.58 uur. Maanstanden 25 Met 14.49 uur: Laatsle kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 Mei Hoog water: 4.30 en 16 53 uur. Laag water: 0.17 en 12 34 uur Donderdag 2(1 Mei Hoog water: 5 04 en 17 28 uur. Laag water: 0 49 en 13.08 uur. OOOQOCOOOOOOOCOQOOOQOCO^ A «WCOOUOOU aXXXXJZ

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1