Journalisten versloegen Raad (3-2) Plebaan H. W zijn zilveren Agterof viert priesterfeest Kort en bondig Jb. Kijne 25 jaar hoofd Nic. Beetsschool Dreigend gebrek aan schoolruimte in Santpoort Onvergetelijke combinaties, onbegrijpelijk gegoochel Gouden huwelijksfeest in Eikenstraat Burgerlijke Stand van Haarlem Autobus in hotsing met personenauto „Caecilia" volgend jaar naar Oostenrijk Politie-ambtenaren slaags met cafébezoekers Meisje door bakfiets aangereden Stedelijk gymnasium officieel heropend Evangelist vrijgesproken Wachtmeester kreeg disciplinaire straf Voorjaarstentoonstelling K.Z.O.D. geopend Zes nieuwe jachten voor „De Watervrienden" A MAANDAG 24 MEI 1954 .ARLLMS DAGBLAD - ur RECHTE HAARLEMSCHE COURANT De toss. die de wedstrijd tussen de Haar lemse Gemeenteraad en de journalisten voorafging, werd bij gebrek aan een mum- stuk door de aanvoerders der beide elftal len en scheidsrechter Lou Bandy in de leterlijke zin des woords uitgeknobbeld. Foto: het geknobbel. (Van een zeer partijdige verslaggever) Dat alle kansen voor het Nederlandse voetbal nog niet zijn verkeken hebben de Haarlemse journalisten Zaterdagmiddag op het Haarlem-terrein gedemonstreerd. Met 3-2 versloegen zij de Gemeenteraad in een wedstrijd, welke door kenners een lust voor het oog. een verkwikking voor het voetbal-hart werd genoemd. Ze hadden gelijk. Vergeleken bij het vorig jaar is het spelpeil aanzienlijk omhoog gegaan. De combinaties waarop het duizendkoppige publiek werd vergast waren onvergetelijk. En al ging er wel eens een balletje naast of in een vrije positie hoog over. er werd zo meesterlijk met de bal gegoocheld, dat zelfs de tweeëntwintig voetballers op de grasmat, er niets van begrepen. Intelligent, gaaf voetbal was het met de jour nalisten voortdurend in de meerderheid. Hoe listig Voogd (P.v.d.A.) ook het doel verdedigde, welk een snelheid Spek (A.R.) ook ontwikkelde, de overwinning kon niet in gevaar worden gebracht. Slechts door het verwekken van een misverstand en het trappen in eigen doel stond de pers aan de raadsleden twee doelpunten toe, een sportieve geste, welke alom bijzonder werd gewaardeerd. Nu dient gezegd dat de i-aad door het niet meespelen van (de bekende voetbal ler) Proper (C.P.N.) op het middenveld aanzienlijk aan kracht inboette. Hoe de P.v.d.A. verdediging ook telkens stuwend naar voren trok., er bleef een gat, dai hoogstens door scheidsrechter Bandy werd gevuld. Dit gat heeft de raad voortdurend parten gespeeld. Men zag er op den duur geen gat meer in en gaf daardoor aan de journalisten een z.g. „geheide" positie prijs. Telkenmale reten zij met haarscher pe passes en kwikzilverig voetbal de mid denlijn van de raad uiteen. Daardoorheen snelden dan de beide wings, wierp het bin nen trio zich in het vuur van het spel en ging midvoor Kramer op mars. alle regis ters opentrekkend, niets aan het toeval overlatend. Het was werkelijk bijzonder klössewerk. Doch gelijk dat ook bij het normale voetbal het geval is, het eerste doelpunt viel waar men het niet verwacht te: aan de overkant. Een op het bolwerk dei" pers afgezonden bal, werd door de back voor de doelman en door de doelman voor de back gelaten. Ofschool men in zulke ge vallen altijd nog als derde mogelijkheid mag aannemen dat de bal naast gaat, ging de bal niet n-aast, maar er in. De raad stond met 1o voor. Maar zie! Onmiddellijk na de af strap maakte de pers zich meester van het leder. Het bruine monster werd naai de doelmond der tegenstanders gedreven en voor Voogd had kunnen ingrijpen trilde reeds het net 11! Scheidsrechter Bandy verlangde na dit doelpunt zo sterk naar de thee, dat het vrij wel gelijk rust was. Onder de opgewekte tonen van de boe- roenkapel der Gemeentereiniging ,.De H ooi bouwers" wierp men zich ook na de rust weer vol élan op het door HFC „Haarlem" belangeloos beschikbaar gestelde veld. En het dient gezegd, cat de raad nog over vol doende adem beschikte om flink van leer te trekken. (Men had hiervoor bij de be groting'«debatten geoefend). Van beide kan ten werd druk uitgeoefend, hoge druk. Een doelpunt hing in de lucht. Weer was het de middenvoor der journalisten, die met listige trekjes paniek zaaide in de gelede ren der tegenstanders. Eén zo'n trekje leidde tot het tweede doelpunt (21). Daarop volgde het sportieve ogenblik, reeds in de aanhef beschreven, waarin de pers zelf voor het doelpunt van de raad zorgde (22). Daar de raad hardnekkig weigerde dit voorbeeld te volgen waar voor toch alle gelegenheid was moesten de journalisten zelf nog eenmaal de in spanning opbrengen om tot een goal te ko men. Zij deden dit op de fijne wijze, die de kenners zo in verrukking brengt: ze for ceerden een hoekschop, zo noopten de te genstanders tot een wanhopige doel- worsteling en met een kalm schuivertje was de zaak bekeken (32). 'Waarlijk, een waardige beloning voor koen en afgemeten spel. De door B. eh W. beschikbaar gestelde bokaal werd onmiddellijk na de wedstrijd van de gemeenteraad afgenomen en door gemeentesecretaris Phaff in bewogen be woordingen aan de pers ter hand gesteld (wethouder Geluk, die de aftrap had ver richt, merkten wij bij deze plechtigheid niet meer op). De boerenkapel blies de af mars en de Italiaanse scout, die de wed strijd ha? bijgewoond, kon thans in het geweer komen met een aantal prof aan biedingen, die, naar wij vernemen, door alle journalisten en vermoedelijk ook door de raad zijn afgeslagen. „Zelden", zo zei de Italiaanse fijnproever, „heb ik zo'n wed strijd gezien. In Italië doèn ze het zo niet!" Met welke uitspraak ieder, die de strijd mee beleefde, Zich zal kunnen verenigen. Dc baten De entréegelden, die bij deze wedstrijd werden geheven, komen ten goede aan het jeugdwerk voor alle gezindten. Tweehon derdentwintig gulden in totaal! Op Woensdag 26 Mei is het echtpaar N. Hartog-J. Hartog-Portegijs, Eikenstraat 17 in Haarlem-Noord, vijftig jaar getrouwd. De heer Hartog, 78 jaar, heeft veertig jaar lang gewerkt op de werf Conrad en Stork Hijsch N.V., met alleen bij de scheeps bouw, maar ook als verbandmeester. De E.H.B.O.-sfeer moet hem wel zeer na aan het hart liggen, want hij is de thans nog enige in léven zijnde oprichter van de eer ste hulp-vereniging „Snelverband", waar van hij dan ook erelid is. Vanaf het tijdstip, waarop óe huizen in de Eikenstraat te betrekken waren nu ruim dertig jaar geleden woont het echt paar, dat vier kinderen, elf kleinkinderen en een achterkleinkind heeft, in het zelfde huis, waar Woensdag stellig velen bruid en bruidegom zullen komen gelukwensen Diefstal van fiets hekend Terzake van diefstal van een fiets is aange houden de dertigjarige P. M. uit Hillegom. M. heeft tegenover de politie bekend de fiets Zaterdagavond op de Botermarkt in Haarlem te hebben weggenomen. HAARLEM, 22 Mei GEHUWD: 22 Mei: R. Hagebout en A. Leonhart. BEVALLEN van een zoon: 20 Mei: E. C. Tol-Harren; D. Hooning-van Werven; 21 Mei: C. van Haaster-Massop; A. van Aken- van Leeuwen; G. Kcijser-Schol; J. M. W. de Mol-van Musscher. 22 Mei: A. P. IJlstra- Tulen; H. Baartse-van Langen. BEVALLEN van een dochter: 20 Mei: J. van Pütten-Voorwerk; G. Klungel-de Wind; C. P. Koek-Schijf: 21 Mei: H. van der Veen-Bekkema; M. C. M. Franse-Buijs; 22 Mei: C. Peters-Stam; H. A. M. van Dijk- Rijbroek; F. M. C. Visser-Laenen. OVERLEDEN: 20 Mei: W. H. J. J. Pas- stoors. 58 jaar, Lorentzplein; A. van Mus- scher-Meijer, 64 jaar, Sumatrastraat; G. Middeljans-Kuipers, 78 jaar, Barendsestraat; A. J. de Vaan, 65 jaar, Gasthuisvest; 21 Mei: F. Bos, 28 jaar, Haarlemmerliedestraat; J. Bakker, 41 jaar, Gasthuisvest. Zondagmiddag om half een is op de Ver- spronckweg, hoek Schotersingel, een aan rijding ontstaan tussen een autobus en een personenauto, die werd bestuurd door een 34-jarige melkhandelaar uit Utrecht. De botsing ontstond, doordat de bestuurder van de bus verzuimde voorrang te verle nen. Tengevolge van de aanrijding liep een 47-jarige dame uit Utrecht, die naast De G. in de personenauto zat, een gebroken rech terknieschijf en schaafwonden aan haar linkerbeen op. Zij werd door een passeren de arts behandeld, per ziekenauto naar het Grote Gosthuis en daarna naar Utrecht overgebracht. De melkhandelaar klaagde over pijn in de linkerschouder, doch heeft op eigen gelegenheid zijn reis vervolgd. De personenauto, die aan de voorzijde werd beschadigd, moest door een kraan wagen worden weggesleept. De rechter- voorzijde en het rechtervoorspatbord van de bus werden beschadigd. Het Koninklijk mannenkoor „Caecilia" heeft dezer dagen in gebouw Cultura te Haarlem zijn jaarvergadering gehouden. Uit de uitgebrachte en goedgekeurde jaar verslagen bleken een gezond verenigings leven, een toenemend ledental en een zeer goede financiële positie. In het afgelopen verenigingsjaar werden acht concerten ge geven. Alle periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen. In de bestaande vacature van voorzitter is voorzien door de benoeming van de heer W. J. P. van Ham te Aerdenhout, die met een hartelijke rede door beschermheer j M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, werd geïnstalleerd. Besloten werd tot het houden van een concertreis naar Oostenrijk in 1955. Reeds zijn concerten in Feldkirch, Innsbruck en Salzburg in voorbereiding. De organisa tie daarvan wordt door zusterverenigingen ter hand genomen. Verder werd door de zeer druk bezochte vergadering besloten tot stichting van een fonds ter viering van het zestigjarig bestaan in 1957 en van een j spaarfonds ter financiering van dc Oosten rijkste tournée. Weinig priesters in het bisdom Haarlem 1 zullen zo lang en met zovele taken be- i last in één en dezelfde stad werkzaam zijn geweest als plebaan H. W. Agterof. Wanneer hij morgen de dag herdenkt, dat hij vijfentwintig jaar geleden tot priester werd gewijd, kan hij terugzien op een spanne tijds, waarvan hij slechts twee ja ren buiten Haarlem heeft doorgebracht. En dat dan nog in de onmiddellijke nabijheid, want toen kapelaan Agterof in 1929 zijn standplaats kreeg toegewezen, bleek het Lisse te zijn, onder de rook van de Spaar- nestad. Reeds in 1931 verliet hij het dorp in de bollenstreek om zich als secretaris van mgr. Aengenent te vestigen in het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht, waar hij negentien jaar lang vertoefd heeft. Menig Haarlemmer moet hem vroeg in de morgen hebben ont moet, wanneer de rijzige secretaris met kalme tred naar het Kinderhuis ging aan de Zijlsingel om er de Mis te lezen. Rector Agterof, zei men daar. En menig Haarlems katholiek zal hem ook hebben ontmoet in zijn functie van geestelijk raadsman aan het Katholiek bureau voor huwelijksvoor lichting, dat eigenlijk dank zij zijn initia tief tot stand is gekomen. Tot in 1950 zijn benoeming afkwam als plebaan van de kathedrale basiliek, een benoeming, die mocht gelden als een hoge onderscheiding. Het pastoraat immers van de basiliek is veelbegeerd, is ook een zeer verantwoor delijke post. Als om nog eens te bevesti gen hoeveel vertrouwen zijn kerkelijke overheid in plebaan Agterof stelde ont ving de thans jubilerende priester op 19 April van dit jaar, juist op zijn vijftigste verjaardag, de mededeling dat hij was be noemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel, het adviescollege dat de bisschop in zijn bestuur terzijde staat. Daarmee had plebaan Agterof een voor een priester wel zeer verassende en eervolle carrière ge maakt, waarbij men moet bedenken dat hij door zijn arbeid aan het secretariaat van de bisschop bijzonder goed in de pro blemen van het bisdom èn de stad Haar lem was ingewijd. Plebaan Agterof zal u daarover zelf in sobere bewoordingen vertellen, al verheelt hij niet, dat hem aan de zielzorg altijd veel gelegen is geweest en hij met zijn pasto raat op zijn zachtst gezegd zeer in zijn schik is. Wanneer men hem vraagt naar de situatie van het ogenblik, de geestelijke welstand van zijn parochie en de omstan digheden, waaronder gewerkt moet wor den, beginnen zijn ogen te schitteren, want er is, zo zegt hij, een grote kern van pa rochianen, die enthousiast deelnemen aan het religieuze leven. En dat is voor een parochie, die tussen de tien en elfduizend leden telt van het hoogste belang. Niet te onderschatten is daarbij de werkelijk apostolische taak, die voor het veelgepre zen kathedrale koor is weggelegd. De grote belangstelling voor de Hoogmis bijvoor beeld kan men daaraan toeschrijven. Het hoor trekt, stimuleert en verhevigt die be langstelling. Het vormt een luisterrijke bijdrage tot de eredienst, waarop altijd het accent valt. Plebaan Agterof heeft alle reden over de bloei van zijn parochie te vreden te zijn. Hoe groot zijn aandeel daarin is zal hij zelf niet vertellen. Men mag echter aannemen, flat het meeleven van zijn parochianen met zijn jubileum de zuiverste weerspiegeling zal vormen voor de erkentelijkheid, die men hem is ver schuldigd en de achting, die hij zich, ook vr.ochie", heeft verworven. Kloppartij voor café Zaterdagnacht omstreeks twee uur ver wijderde een caféhouder uit de binnenstad een klant-uit zijn zaak, aangezien „op zijn aanwezigheid niet langer prijs werd ge steld". De man was kennelijk niet tevre den met deze handelwijze van de café houder, want toen even later twee po litieambtenaren, die tegen sluitingstijd het café waren binnengegaan, weer naar bui ten kwamen, stapte hij onmiddellijk op hen toe en vroeg een verklaring voor zijn verwijdering. Terwijl men stond te discus siëren, kwam er een man uit het duister te voorschijn die een der politie-ambtena ren een stomp gaf, waarop deze zich in zijn kwaliteit van gezagsdrager liet gelden. Hetgeen de andere heren niet scheen te in timideren, want er ontstond een flink ge vecht, zodat een der politiemensen zich ge noodzaakt zag, van zijn gummistok gebruik te maken. Met behulp van een paar bur gers hebben de twee politieambtenaren de vechtersbazen overmeesterd en naar het politiebureau gebracht. Zij zijn ingesloten en er zal tegen hen procesverbaal worden opgemaakt. Het zijn de 29-jarige chauffeur E. v. d. B. uit Haarlem en de 26-jarige Haar lemse varensgezel C. G. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf is op het Drilsmaplein, hoek Hof dijkstraat, de zevenjarige A. M. door een driewielige motorbakfiets aangereden. Een arts, die haar ter plaatse behandelde, con stateerde een vermoedelijke beenbreuk. Hij heeft haar met zijn auto naar de Maria- stichting gebracht. Plebaan H. W. Agterof Reeds lange tijd is plebaan Agterof on der de Haarlemse katholieken gezien om zijn werk voor de katholieke huwelijks voorlichting zoals dat gegroeid is uit zijn werk aan de kerkelijke rechtbank, zijn bemoeienissen met de vele gevallen, waar in zijn advies de doorslag moest geven en tenslotte het oprichten van het bureau voor katholieke huwelijksvoorlichting zelf. De geschriften, die plebaan Agterof aan de problemen op dit terrein heeft gewijd zijn genoegzaam bekend om er hier over uit te weiden. Ze bereikten een grote oplaag: „Verloofd, getrouwd, een kind" en ..Wei en wee in het huwelijk". Zijn priesterlijke arbeid bracht hem menigmaal in contact met pro blemen en conflicten, waarover hij, ver ontrust door hun veelheid en tragiek, wel moest schrijven, omdat men ze zo vaak had kunnen voorkomen. Hij heeft er zich vele jaren van zijn secretarisschap mee bezig gehouden. Met de aanvaarding van zijn pastoraat legde hij dit werk neer. Maar hij deed het graag. Tussen de admi nistratieve werkzaamheden op de Nieuwe Gracht door was het een welkome en be langrijke vorm van zielzorg, ook al kostte het hem spoedig al zijn vrije tijd. Maar laten wij daarover geen sombere verhalen ophangen want degene, die daar het meest afkerig van is, is plebaan Ag terof zelf. Hij zal u met zijn lange olik aankijken en na een korte pauze zeggen, dat hij een mooie tijd achter zich heeft en, naar hij hoopt, een mooie tijd voor zich. Wat hem morgen nog wel eens in dezelfde bevestigende zin zal worden toegewenst en Donderdag bij de kerkelijke viering van zijn zilveren priesterjubileum. Ad j muitos annos! Dinsdag 1 Juni zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer Jb. Kijne als hoofd der Nicolaas Beetsschool aan de Bosboom Toussaintlaan werd benoemd. Geboren op 17 Januari 1898 te Oudega-W. bij Sneek, als zoon van het hoofd der Christelijke school aldaar, is het geenszins verwonderlijk dat ook de aanstaande jubilaris voor het onder wijs werd bestemd. Zijn jeugd bracht hij door in Hoogeveen, in welke stad de heer Kijne eveneens tot onderwijzer werd opge leid en waar hij in 1917 ook zijn eerste be trekking bij de Christelijke schood voor L-O. aanvaardde. De volgende jaren werden enige tijd door de militaire dienst en een studie in de Franse taal onderbroken en daarna vertrok de heer Kijne in 1922 naar Bloemen- daal, waar hij hier als onderwijzer bij de Christelijke school was aangesteld. In 1928 volgde zijn benoeming tot hoofd van de Christelijke school voor L. O. te Zwaagwest- einde, welke reeds een jaar later door een zelfde aanstelling bij de Nicolaas Beets school te Heemstede werd gevolgd. De heer Kijne kan hier op een vruchtbare ambtsperiode terugzien. Het was immers in deze tijd dat de school van zes tot acht klasselokalen werd uitgebreid, als gevolg van de algehele modernisering en frontver andering, welke in 1931 onder de bekwame leiding van architect H. Korringa werd vol tooid. Ook werd hij al spoedig verbonden aan de Stichting „Meer en Bosch" voor de opleiding van verplegend personeel; een taak, waar de heer Kijne zich trouwens nog steeds mee belast. Dit contact met de stichting leidde tijdens de bezettingsjaren tot de functie van secretaris-penningmeester van het comitté, dat zich onder leiding van de tegenwoordige wethouder Bakker van Haar lem het lot van het door de bezetter ont slagen personeel van „Meer en Bosch" heeft aangetrokken. Dit comité mocht hierbij op een ruime, zij het dan ook uiteraard clande stiene steun van de gehele omgeving rekenen. Tijdens de oorlog was de heer Kijne ook voorzitter van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Christelijke onderwijzers, terwijl hij eveneens enige jaren ouderling van de Ned. Hervormde kerk is geweest. Momen teel heeft de heer Kijne nog zi.tting in het Heemsteeds comité tot wering van school verzuim, waarnaast hij ook het voorzitter schap bekleedt van het contact voor Hoof den van scholen te Heemstede, waarin alle scholen zijn opgenomen en dat na de oorlog op zijn initiatief werd opgericht. Inmiddels heeft zich een comité gevormd, <lat voor het ook buiten onderwijskringen bijzonder gewaardeerde schoolhoofd een pas sende herdenking van zijn zilveren jubileum voorbereidt. Zo zal er Vrijdag 4 Juni, des morgens om half tien in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg een bijeenkomst worden gehouden voor bestuur, personeel en leerlingen van de Nicolaas Beetsschool, wel ke 'n verband met dit jubileum een feeste lijk karakter draagt. Ten slotte bestaat er tijdens een receptie, die Zaterdag 5 Juni des middags van 3.30 tot 5 uur in het gymnas tieklokaal van de Nicolaas Beetsschool ge houden wordt, gelegenheid voor alle belang stellenden de heer Kijne met dit zilveren jubileum geluk te wensen. Maandagmorgen vond in de nieuwe aula van het stedelijk gymnasium aan het Prin senhof te Haarlem de heropening plaats van de geheel gerestaureerde school en uiteraard werden daarbij talrijke vriende lijke woorden gesproken tot diegenen, die er aan hebben meegewerkt, dat de leerlin gen binnen een jaar in plaats van in oude, uitgewoonde lokalen in frisse, moderne klassen les zullen krijgen. De rector van het gymnasium, dr. K. Kuibregtse, dankt het college van B. en W. voor de betoonde belangstelling bij de ver bouwing en voor de medewerking, die hij steeds van de dienst Openbare Werken had ondervonden. De heer Huibregtse meende, dat er bij de verbouwing van zijn school sprake was ge weest van een financieel experiment, om dat men van het standpunt was uitgegaan, dat een verbouwd gymnasium beter zou voldoen dan een geheel nieuwe school. Voorts wees de rector er op, dat de ouders van de kinderen niet in de eerste plaats be- invloed mogen worden door de bouw van de school. Hij zeide echter er van overtuigd le zijn, dat de ouders die hun verantwoor delijkheid weten te dragen zeker hun keuze kunnen maken uit het grote aantal onder wijsinstellingen in Haarlem en omgeving. Tenslotte spoorde spreker zijn leerlingen aan om trots te zijn op hun stedelijk gym nasium. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, tevens waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, bracht de rector van de school zijn hulde, voor de activiteit, welke deze getoond heeft om de nieuwe omgeving te verkrijgen. Tevens dankte de wethouder de ambtenaren van Openbare Werken voor de snelheid, waarmee zij deze gehele res tauratie hebben voltooid. Hierna verklaarde de heer Geluk de school voor geopend. Aan het einde van deze officiële opening overhandigde de praeses van de schoolver eniging „Amicitia", H. Meesman, namens de ouders en de leerlingen een geluidsin stallatie. Hierna kregen de talrijke genodigden de gelegenheid om de school te bezichtigen. De politierechter bij de Haarlemse recht bank zette vanmorgen de zaak voort tegen de vierentwintigjarige evangelist F. J. S. uit Haarlem, verdacht van dienstweige ring. Hij had geen gevolg gegeven aan de oproep om op 4 Februari in militaire dienst te treden. Verdachte deelde mee, dat hij bezwaren had ingediend en dat de Raad van State zijn zaak in behandeling heeft. De officier van justitie handhaafde zijn eis van f 25, subsidiair tien dagen hechte' nis, maar de politierechter sprak hem vrij, omdat het verzoek van verdachte om vrij stelling nog niet in hoogste instantie be slist is. Hij had Amsterdammer in pyjama opgebracht De procureur-generaal bij het hof te Amsterdam heeft de wachtmeester der rijkspolitie, die als lid van de executie- dienst op 7 Mei 's morgens kort na 8 uur een. Amsterdammer naar het. politiebureau aan het Leidseplein opbracht, hoewel deze slechts gekleed was in pyjama met daar over een badjas, onmiddellijk uit deze dienst verwijderd. Medegedeeld wordt, dat deze wachtmeester disciplinair zal worden gestraft. Deze Amsterdammer, de heer B. M., woonachtig aan de Lijnbaansgracht 281, was bekeurd, omdat hij een rood stoplicht was gepasseerd, maar hij betaalde de boe te niet tijdig, waarop de genoemde wacht meester het ging innen. Toen de bekeurde hem vroeg of hij niet een uur later kon komen, bracht de wachtmeester hem op. De voorjaarstentoonstelling van het ge nootschap „Kunst zij ons Doel" in het museum Het Huis van Looy is onder grote belangstelling Zaterdagmiddag geopend door dr. W. G. L. Wieringa, nadat voor zitter Leen Spierenburg de aanwezigen welkom had geheten, in het bijzonder de vertegenwoordigers van andere kunste naarsverenigingen. Dr. Wieringa vestigde in zijn rede de aandacht op de grote kloof, die in deze tijd tussen kunstenaars en publiek bestaat een publiek, dat in deze harde en ver scheurde tijd graag van goede kunst zou willen genieten, doch vele raadselachtige moderne uitingen niet kan begrijpen. Op het gebied van dë letterkunde, aldus spre ker, heeft dit gebrek aan begrip het ver dwijnen van het ene tijdschrift na het an dere als gevolg, tot schade van beide par tijen. Het grote euvel achtte de inleider ook hier, dat een kleine maar luidruchtige minderheid de naam en vaak slechte faam geeft aan het geheel. De vraag „Wat is kunst?" wilde spreker beantwoorden met een definitie van Tol stoi: „Kunst is dat wat een emotie geeft en gemaakt is met het doel die bepaalde emotie te geven". Er kunnen uiteraard verschillende emoties zijn, goede en slech te, van schoonheid en van afschuw door lelijkheid. Dr. Wieringa achtte zich de tolk van velen door te verklaren dat men er naar „snakt" de „oprechte moderne" kun stenaars te begrijpen, als dit mogelijk was. Op deze tentoonstelling had spreker veel gevonden dat ongecompliceerde, zuivere emoties oproept „goed werk" dat zeker de erkenning zal krijgen die het verdient. ,.De Watervrienden", een Haarlemse ver eniging van watersportliefhebbers, was Za terdagmiddag op veel voorbereid, maar de regen liet ditmaal verstek gaan en dat maakte alles veel genoegelijker. Op de hel ling van de jachthaven aan de Rietpol te Spaarndam lagen zes nieuwe Juno-jachten zeilree; zij wachtten slechts op het ceremo nieel dat hen voorgoed watterrótten maken zou. Wij zagen hier een geslaagd bewijs van vrijetijdsbesteding, want. zo vertelde ons de heer D. J. Zwerus, penningmeester der ver eniging, van September 1952 af heeft men hard aan de boten gewerkt. Op het ont werp na is alles eigen werk. Dat de nijvere arbeiders moeilijkheden hadden te verdu ren toonde de foto-reportage aan de muur van het verenigingslokaaltje. Ondanks alles heeft men echter toch een experiment ge waagd: de boten zijn n.l. niet van hechthout, zoals gebruikelijk, maar van staal vervaar digd. Hoewel de lijn van houten schepen sierlijker is en het gewicht geringer, heeft de stalen constructie het voordeel van aan zienlijk langere levensduur. En dat is een niet te verwaarlozen factor, want een be hoorlijke zeilboot is tegenwoordig duur: zelf-vervaardiging betekent vijf maal min der geld kwijt. En zo is het plezier dat men aan deze arbeid in vrije tijd beleeft dubbel. De heer A. G. de Brie, voorzitter der feest commissie, zeide in een korte toespraak, be wondering te hebben voor het tot stand ge brachte. Deze tijd met zijn steeds hogere snelheidseisen, maakt dat de mens zich wel wil, maar niet meer kan. concentreren; de geduldwerkjes schieten ei" meestal bij in. Maar de met vlaggen vergierde zeilschepen bewezen dat er voor algeheel pessimisme geen reden is; uitzonderingen bevestigen de regel meer dan eens en zullen hier on getwijfeld een goede stimulans voor de zeil- sport betekenen. Want navolgers heeft men reeds: er wordt druk aan exemplaren van groter afmeting gebouwd. Ook voorzitter Venekei", die de bouwers vertegenwoordigde, had enkele dingen op het hart. Allereerst zijn dank aan de Spaarndammers in de omgeving van de Rietpol. Zij hebben wel eens gezucht onder het luide hamerkloppen, maar de goede verstandhouding is toch niet geschaad. Hierna ging men over tot de daad: het vijfjarig zoontje van de heer J. Verharen maakte een touw los waarop de echtgeno ten van de gelukkige bezitters hun scheep jes met champagne Egir, Njad, Laga, Ne- reus, Triton en Argo doopten. „Op goed geluk" nam deze zes zonen van Neptunus op sleeptouw voor een rondvaart die door veel Spaarndammers met belang stelling werd gadegeslagen. Vanmorgen hebben wij een brief gekregen van Bernhard Wagenaar, waarin deze populaire dorpsomroeper van Spaarndam ons meedeelt met nauw-verholen spijt dat hij binnenkort zijn baantje gaat neerleggen. „Ik kan er maar moeilijk af stand van doen", schrijft hij, „maar nu de benen niet zo best meer meewillen, moest het er wel van komen". Bernhard, die onlangs 84 jaar geworden is en bijna 44 jaar wandelend nieuwsblad" geweest is, met de attributen van zijn waardigheid. BINNENLAND Te Amsterdam is op 68-jarige leeftijd overleden de heer W. J. R. Dreesmann, voorzitter van de Coöperatieve Handelsver eniging Vroom en Dreesmann. Het Haagse Jongerenparlement zal op 2 Juni in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een bijeenkomst houden tergelegen heid van zijn eerste lustrum. In deze avond vergadering zal de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. dr. L. G. Kortenhorst, spre ken over problemen der parlementaire de mocratie. In de jaarlijkse bijeenkomst van cura toren, raad van Beheer en Senaat der Eco nomische Hogeschool te Rotterdam heeft de rector magnificus medegedeeld, dat het aantal volledig ingeschreven studenten aan de Nederlandse Economische Hogeschool op vier Mei 1954 10.93 bedroeg (het vorige jaar omstreeks dezelfde tijd 1090). Van die 1093 waren 1056 mannelijke studenten (1953 vijf minder) en 36 vrouwelijke (1953 twee meer). Ter gelegenheid van de tachtigste ver jaardag van dr. D. F. Malan, minister-pre sident van de Unie van Zuid-Afrika, heeft de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, een gei lukwens uitgesproken in het Afrikaanse programma van Radio Nederland Wereld omroep. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het candidaats-examen ge neeskunde de heer H. J. Koch te Haarlem en voor het artsexamen eerste gedeelte de heer P. A. J. van der Kaaden te Hillegom. De dertienjarige Pieter Arie Boot uit Delft, die sinds Donderdag werd vermist, is terecht. Toen Zaterdagmiddag zijn signale ment door de radio werd bekend gemaakt, keek iemand in Rotterdam, die had geluis terd, naar buiten en zag aan de overkant in het portiek van een woning een jongen zit ten, wiens signalement met hel zo juist be kend gemaakte overeen kwam. Hij ging naar buiten, en vroeg de knaap of hij Piet Boot uit Delft was. De jongen antwoordde be vestigend, waarna de politie werd gewaar schuwd, die hem op transport naar Delft stelde. Luitenant-kolonel M. T. Harjono, mili tair attaché aan het Hoge Commissariaat van Indonesië, is tot een andere bestem ming geroepen en zal Nederland in Juni verlaten. Harjono was de man op wie des tijds de inmiddels veroordeelde groep Meize Pot en c.s.-een moordaanslag pleegde. De kerkvoogdij der Nederlands Her vormde Gemeente te Delft heeft een plan ingediend voor de totale restauratie van de historische oude kerk, die in bouwvallige staat verkeert. De kosten van herstel wor den geraamd op f 2.490.000. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft reeds aan de kerkvoogdij medege deeld, dat een rijkssubsidie van 65 percent zal worden verleend. Prinses Armgard heeft Zaterdag een onofficieel bezoek gebracht aan de kweke rijen van de firma Vuyk Vannes te Bos koop. De prinses werd op de kwekerij rond geleid door de heer A. J. Vuyk. Met bijzon dere belangstelling nam zij de collectie aza lea's in ogenschouw. Vervolgens begaf men zich naar de proeftuin voor de boomkwe kerijen te Boskoop. De Nederlandse Tafelronde hield haar jaarvergadering Zaterdag in de in Franse stijl versierde markthal te Amersfoort. Zij werd in 1946 te Utrecht opgericht in navol ging van de in 1927 in Engeland gestichte „Round Table". De organisatie bestaat in vele Europese landen, in Afrika en Indone sië. Leden kunnen zijn zij die leiding ge ven aan een oedrijf of tak van overheids dienst of zij die een zelfstandig beroep uit oefenen. Een plaatselijke tafel bestaat uit niet meer dan dertig leden en de leeftijds grens is 40 jaar. De politie in Smallingerland heeft, in samenwerking met collega's uit omliggende gemeenten, een uitgebreid onderzoek inge steld naar een zeer groot aantal diefstallen van landbouwgereedschappen van boeren erven. Als resultaat van dit onderzoek zit ten nu een zekere De H. en di'ie van zijn zoons, wonende te Drachten en te Boelens- laan. in Leeuwarden opgesloten. Daar ver toefde al een vierde zoon wegens een'ander delict, maar ook hij bleek volgens de poli tie bij de diefstallen betrokken te z,ijn. Uit het jaarverslag van het Algemeen Nederlands Verbond, dat de geestelijke waarden in stand tracht te houden, die van betekenis zijn voor allen van Nederlandsen bloede, wordt gezegd dat het verbond on voldoende middelen heeft om al diegenen, die in de wereld zijn uitgezwermd in haar zorgen te blijven betrekken zoals de Afrika ners, de bewoners van Vlaanderen, de Ne derlanders in Indonesië, de emigranten en zij, die in Zuid-Amerika, de Verenigde Sta ten en Midden-Afrika wonen. Ook de wel haast 15.000 Nederlandse inwoners van Nieuw Guinea vragen de aandacht van het A.N.V. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Bierman, technisch opzich ter B meterafdeling bij het Provinciaal Electricileitsbedrijf van Noordholland hoopt op Donderdag 10 Juni zijn zilveren ambts jubileum bij dit bedrijf te vieren. In de ochtenduren zal hij door de directie wor den ontvangen. De toneelgroep „Het Voetlicht" heeft Zaterdagavond met veel succes een opvoe ring gegeven van het blijspel „Robbedoes" van Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker onder regie van Wim Gardien in de grote zaal van hótel De Leeuwerik. De avond werd met een gezellig bal besloten. De door ds. II. A. Visser te leiden kerk dienst uit de Grote Kerk op de op Donder dag, Hemelvaartsdag, te houden Toogdag van de sectie Jonge Kerk van de Her vormde Jeugdraad zal om tien uur begin nen en worden, uitgezonden door Radio Ne derland Wereldomroep. De kerkdienst wordt voorafgegaan döor een zangdienst. Na afloop van de dienst worden de deelne mers naar het Openluchttheater in Bloe- mendaal vervoerd, waar de Toogdagrede wordt uitgesproken door prof. dr. G. C. van Niftrik en een spel wordt opgevoerd. Op de druk bezochte ouderavond van de Brederodeschool, werd het probleem van het toekomstig gebrek aan openbare scho len voor Santpoort ter sprake gebracht door een der aanwezige ouders. Hij be rekende dat over twee a drie jaar het leer lingental, door het aanbouwen van de ge projecteerde honderdtachtig huizen, als mede de nieuwbouw in Philipspark en Neethof, met tweehonderd a driehonderd vermeerderd zal zijn. De Brederodeschool, welke momenteel reeds met overvolle klassen werkt, kan deze kinderen niet opvangen. Ook zal af vloeiing naar Santpoort-dorp niet moge lijk zijn, daar ook de openbare school aan de Burg. Enschedélaan overvol is. De Brederodeschool zou eventueel met een lokaal kunnen worden uitgebreid. Toch zal dit geen afdoende maatregel blij ken bij een dergelijke grote uitbreiding van het leerlingental. Ook het streven naar verdere individualisering bij het on derwijs, hetwelk door de leerkrachten van deze school nagestreefd wordt, zal veel moeilijkheden ondervinden, zo niet on mogelijk worden. Aan de oudercommissie is verzocht een rapport samen te stellen over dit hoogst- belangrijke 'onderwerp, waarna het ter kennis van het gemeentebestuur gebracht zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10