Eden waarschuwt het Oosten voor Geneefse mislukking Weerbericht Hel behoud Militaire besprekingen te Washington met het oog op Aziatisch pact OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gouverneur van Georgia wil rassenscheiding handhaven Beide partijen geven iets toe in het Koreaanse geschil Nieuwe ontwikkelingen in Genève verwacht Van Acker bracht hulde aan koning Leopold Het woord is aan Uitgestoken hand kan niet teruggetrokken worden Eden houdt vol Commissies van onderzoek in Arkansas voorgesteld UNO-toezicht blijft het ernstigste struikelblok Japanse oorlogsmisdadiger Hayasji vrijgelaten Kanselier van de R.K. Kerk benoemd Weerrapport v O Ie JAARGANG No 267 MAANDAG 24 MEI 1954 298e JAARGANG No 115 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman WINT bij de altijd aanwezige spanning tussen expansie en behoud de kracht van het behoud in de West-Europese landen steeds meer terrein? Prof. G. Brouwers heeft verleden week betoogd, dat dit inder daad het geval schijnt te zijn. Hij heeft gewaarschuwd. Hij heeft geconstateerd dat bij het overleg over samenwerking op het gebied van het handelsverkeer duidelijk is gebleken, dat de vooroorlogse protectio nistische, beschermende geestesgesteldheid onverzwakt is gebleven. Dit brengt het grote gevaar mee, dat het gunstige gevolg van het herstel der vrije omwisselbaarheid van valuta teniet zal worden gedaan door een verscherping van het protectionisme in de handelspolitiek. De toestand zou bijzon der ernstig kunnen worden, als teruggang van enige betekenis in de wereldconjunc tuur zich gedurende langere tijd zou voor doen. Prof. Brouwers is de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Hij uitte deze waarschuwing in d<e jaar vergadering van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen. Hij herinnerde eraan dat pijnlijke ervaringen ons hebben geleerd, dat beschermende rechten in West- Europa een dodelijk gevaar vormen voor de economische en politieke stabiliteit van dit deel der wereld. Hij mocht voorwaar aan deze ervaring herinneren! Wij weten nu, zei hij, dat economisch nationalisme niet de juiste weg voor ons aangeeft. Niet temin zijn wij er, na al die jaren van over leg, niet in geslaagd een doeltreffende op lossing te vinden voor de vrijmaking van de internationale handel. Daarbij worden de bezwaren van toenemende afschaffing der handelsbelemmeringen sterk overschat. Levenskrachtige economieën stolden niet ineen, wanneer zij op de binnenlandse markt de concurrentie ontmoeten, die zij in de strijd om d'e buitenlandse markt voortdurend in veel moeilijker verhoudin gen moeten weerstaan. De feiten bewijzen, dat zij zelfs bij een geheel open grens zich aanpassen en dat verschuivingen vooral bij gunstige algemene conjunctuur bin nen redelijke grenzen blijven. Het lijkt evenwel alsof een volledige samenwerking tussen de Europese democratieën alleen mogelijk is wanneer zij zich in doodsge vaar bevinden. Als de Westerse landen, nu hun economisch overwicht zich in zo be langrijke mate heeft hersteld, op dit gebied de moed kunnen opbrengen die zij hebben getoond toen hun bestaan direct op het. spel stond dan is er kans om de econo mische en politieke stabiliteit van het Westen steviger te grondvesten dan tot dusver het geval is geweest. Gij ziet dat de inleider zijn waarschu wing aan een pleidooi voor moediger be leid heeft verbonden. Is daar uitzicht op? Men zou zeggen: weinig als men de ver onderstelling, dat volledige samenwerking tussen de Europese democratieën alleen mogelijk is wanneer zij zich in doodsge vaar bevinden, a's vaststaand feit aan vaardt. Prof. Brouwers doet dat niet: hij oppert haar slechts vragenderwijs. Wie haar ovérweegt zal dadelijk denken aan Frankrijk, waar inderdaad bij herhaling is gebleken dat men pas tot zijn grootste pres taties komt als men in dreigend gevaar verkeert en waar economische behoud zucht zich sinds de oorlog wel heel spre kend doet gelden. Maar als immer-blijvend verschijnsel kan men dit niet beschouwen. Een in dat land min of meer spreekwoor delijk'géworden uiting van de kardinaal De Retz in Frankrijk komt-alles voor klinkt na drie eeuwen nog even kernach- tig-juist. Prof. Brouwers heeft dan ook over West-Europa als geheel gesproken. En waarschijnlijk schuilt de menselijke verklaring in zijn feitelijke vaststelling: dat de vooroorlogse protectionistische gees tesgesteldheid onverzwakt is gebleken. „Vooroorlogs" wil immers zeggen: tussen de twee wereldoorlogen. Veertig jaar ge leden brak de eerste wereldoorlog uit. Rust en stabiliteit hebben sinds Juli 1914 in Europa ontbroken en niet alleen het ver trouwen van de toenmalige jonge generatie maar ook dat van de volgende, die nimmer rust en stabiliteit gekend heeft, beïnvloed. Daar is zeker de neiging uit ontstaan, zich op verdediging te concentreren. De ge dachte aan behoud van verworvenheden is gaan overwegen, de geest van avontuur, van het aandurven van risico's, verzwakt. Als wij naar Amerika zien, op welks ru moerig en wisselvallig staatsbeleid wij zo veel critiek hebben, dan dringt erkenning van zijn durvende ondernemingsgeest zich toch altijd weer aan ons op. Juist in dit opzicht doet Europa zijn groot verleden niet gestand, lijkt het nog maar een schim van dat verleden, terwijl het toch nog, als immer, zich door grote bekwaamheid en grote werkkracht onderscheidt. Maar het is een groot deel van zijn zelfvertrouwen kwijt en dat verbetert niet door het her kennen van eigen falen, om verouderd staatkundig bestel op nieuwe.breder grond slag te brengen. Het kan anderzijds bevor derd worden door het herstel van econo misch evenwicht. Ook hierin ziet men de altijd aanwezige spanning tussen expansie en behoud, waarover de econoom Brouwers te Londen heeft gesproken. Het is waarlijk een spannende ontwikkeling. Zij kan zich ten goede keren als mannen op belangrijke posten haar scherp onderscheiden, zoals prof. Brouwers dat doet, haar onomwonden in het licht stellen zoals hij dat heeft ge daan en er bovendien hetzij door hun invloed of door direct optreden naar handelen. Dat hangt niet alleen van Neder land af. Maar het kan er zich wel in be langrijke mate in doen gelden. R. P. Van der Goes over de Saarkwestie SAARBRUECKEN (A.F.P.) In een rede voering te Olzenhausen heeft jhr mr M. van der Goes van Naters gezegd, dat de bespreking tussen bondskanselier Adenauer en de Franse vice-president Teitgen over de Saarkwestie positieve resultaten heeft opgeleverd. „De hand die de Franse en de Duitse staatsman elkaar hebben toegesto ken, kan niet ,meer teruggetrokken wor den", zei hij. Zaterdag was het Vlaggetjesdag. Langs de versierde vloot trok in IJmuiden een grote optocht van sport- en jeugdvereni gingen. Welk een fleurige aanblik de haven bood toont deze foto. GENèVE, 24 Mei. (Reuter/United Press) Nu de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Engeland, Bidault en Eden, beiden met hun regering overleg hebben gepleegd over de Indochinese kwestie, staat een week van nieuwe ont wikkelingen in Genève te wachten. Eden sprak op doorreis naar Londen in Parijs met premier Laniel en de Indiase UNO- vertegenwoordiger Krisjna Menon. Men verwacht dat Eden vandaag weer in Genève zal terugkomen om de vergadering te presideren, en dat hij daarbij een waar schuwing zal laten horen aan het adres van de Sovjet-Unie en China, dat Enge land in geval van mislukking der Geneefse besprekingen met Amerika samen een plan tot verdediging van Zuid-Oost-Azië zal opstellen. Een waarschuwing, die vol gens United Press reeds aan de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, kenbaar is gemaakt, toen Eden Zaterdag een bespreking met deze minister had. Autoriteiten in Washington hechtten het grootste belang aan deze waarschuwing van minister Eden. Zij zeiden dat het een aanwijzing was dat Engeland nu bereid is mee te werken aan de uitvoering van een plan voor „gezamenlijke actie" in Zuid- Oost-Azië als de besprekingen in Genève op niets uitlopen. Zij zijn ook van mening dat deze ver klaring misschien tot gevolg zal hebben dat Rusland druk gaat uitoefenen op com munistisch China om in Genève een zekere mate van overeenkomst te bereiken met het Westen. Naar verluidt is Rusland bang dat de Chinezen in Indochina te ver zullen gaan en daardoor een Amerikaanse vergelding zullen uitlokken tegen China of zelfs Rusland zelf. Vredesplannen Intussen doet de persoonlijke afgevaar digde van premier Nehroe, Krisjna Menon, pogingen om een formule te vinden die een snel einde zal kunnen maken aan de thans al bijna acht jaar durende oorlog in Indochina. Hij hoopt het hoofd van de Amerikaanse delegatie, onderminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith, te ont moeten en in de komende dagen Molotov en Bidault. Gisteren heeft Krisjna Menon een langdurig onderhoud gehad met Tsjoe En Lai en volgens communistische zegs lieden was het belangrijkste onderwerp van bespreking de vraag hoe men de be standbesprekingen zou kunnen bespoe digen. Ongetwijfeld is hierover ook ge sproken door Molotov en Bedell Smith tijdens het diner dat de Rus Zaterdag avond aan de Amerikaanse diplomaat en vier van zijn medewerkers heeft aange boden. Militaire plannen Intussen maakt Washington haast met militaire voorbereidingen van een even tuele interventie in Indochina. Militaire stafofficieren van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk. Australië en Nieuw-Zeeland zullen spoedig mis schien deze week in Washington bij eenkomen om te beslissen hoe groot de strijdmacht is die deze landen bijeen kun nen brengen in Zuid-Oost-Azië en waar de defensielijn moet lopen. Andere landen in het gebied van de West Pacific en Zuid- Oost-Azië zullen misschien later ook op deze besprekingen worden vertegenwoor digd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, is ook van plan een nieuwe serie besprekingen te houden met de diplomatieke vertegen woordigers van landen waarvan wordt verwacht dat zij aan het voorgestelde pact zullen deelnemen. Behalve de geallieerden uit de Pacific zijn deze landen de Philip- pijnen, Thailand en de drie Indochinese staten. Onze correspondent in Londen meiuv. Eden heeft gedurendè het weekeinde met Sir Winston Churchill op het landgoed Chequers geconfereerd. Zondagavond zijn beiden naar Londen teruggekeerd. Van daag zal Eden het kabinet inlichten over de stand van zaken in Genève, waarheen hij later op de dag zal terugkeren om de leiding van de geheime vergadering al daar op zich te nemen. Het kabinet zal in de eerste plaats de militaire situatie in Indochina bespreken, namelijk of de Fransen kunnen standhou den, zodat er tenminste nog een basis voor onderhandelingen is. De ministers Lord Salisbury en Duncan Sandys, beiden verantwoordelijk voor de atoomontwikkeling, alsmede Lord Cher- well, atoom-adviseur, namen eveneens aan de besprekingen op Chequers deel. Hierover wordt een volkomen stilzwij gen bewaard. De komende dagen zullen beslissend zijn, omdat de communisten zullen moe ten tonen of zij tot enig compromis bereid zijn of dat ze er alleen maar op uit zijn om tijd te winnen om profijt te trekken van de militaire ontwikkeling. Om te weten te komen hoe de vork in de steel zit, zal het waarschijnlijk nodig zijn om een tijdslimiet vast te stellen, bin nen welke de communisten kleur zullen moeten bekennen. Indien blijkt dat zij dp dingen alleen maar willen traineren, dan zal Engeland gereed moeten zijn met een nieuwe politiek, of beter gezegd zal er eindelijk een degelijk Brits-Amerikaans plan te voorschijn moeten komen, want door het ontbreken van politieke coördi natie tussen Engeland en de Verenigde Staten dreigen er ongelukken te gebeuren. Er zijn de afgelopen weken inderdaad momenten geweest, dat Britten en Ameri kanen verbitterd tegenover elkaar ston den. Men zal in eensgezindheid een prac- tische oplossing moeten trachten te vinden om de bestaande tegenstellingen uit dp weg te ruimen. Dit zal tenslotte niet zo moeilijk -zijn omdat beide landen het fun damenteel eens zijn over het einddoel, na melijk de communisten de voet dwars zetten. Sommigen m Londen zijn van mening dat alleen een gesprek tussen Eisenhower en Churchill een einde zou kunnen maKen aan de vertrouwenscrisis tussen beide landen. Eden laat zich ondanks alle tegenslag en de Amerikaanse wrevel in zijn bemidde lingsrol niet uit het veld slaan. Hij wil een basis, hoe smal ook, voor overeenstemming trachten te vinden. Bovendien zal het zon der een dergelijke poging, zo redeneert hij, moeilijk, zo niet onmogelijk zijn, de pu blieke opinie, zeker in Azië. mee te krijgen voor enigerlei actie. Eden schijnt van mening te ziin dat het ondanks alles nog te vroeg is om te zeg gen dat de communisten geen serieuze on derhandelingen willen. Engeland voelt er echter niets voor om zichzelf of Amerika te isoleren. Vandaar het Britse initiatief voor stafbesprekingen in Washington tus sen Engeland, Amerika, Frankrijk, Austra lië en Nieuw Zeeland. Deze mogen echter volgens Londen niet vooruitlopen op een eventueel Zuid-Oost-Aziatisch pact, dat pas na een definitieve mislukking van Ge nève aan de orde mag komen. ATLANTA (Reuter). De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Tal- madge, heeft in een radiorede verklaard, dat in Georgia blanken en negers niet de zelfde scholen zullen bezoeken, ook al zou den troepen worden gezonden om het ver bod van rassenscheiding van het opperge- rechtshof kracht bij te zetten. Er zouden verscheidene divisies nodig zijn om alle scholen in Georgia onder toezicht te zetten en dan nog zouden deze troepen de uit voering van het verbod niet kunnen af dwingen. Hij zeide: „Wij zullen in Georgia alles doen wat nodig is om blanke kinderen op scholen voor blanke kinderen te houden en kleurlingen op scholen voor kleurlin gen". De gouverneur is evenals zijn vader, wij len gouverneur Talmadge, een vurig voor stander van suprematie van het blanke ras. Talmadge's huidige termijn als gouverneur loopt in Januari af en volgens de wet kan hij zich niet herkiesbaar stellen. Talmadge zeide, dat macht de mensen er niet toe kan brengen dingen te doen waar zij uit volle overtuiging tegen zijn. Hij zeide: „Je kunt geen denkbeelden, gedachten en gewoonten van mensen ver anderen door beslissingen van het Opper- gerechtshof. Dat kan alleen als je ze tegen een muur zet en neerschiet. En ik geloof niet dat zij dat kunnen doen onder onze republikeinse regeringsvorm". De onderwijscommissie van de wetge vende vergadering van Arkansas heeft be sloten op tal van plaatsen in de staat com missies uit de burgerij te belasten met een onderzoek naar de wijze waarop de uit spraak van het Oppergerechtshof het best in praktijk kan worden gebracht. In die commissie zullen figuren uit de landbouw, de industrie, het zakenleven, het onderwijs en andere bevolkingsgroepen vertegen woordigd moeten zijn. De onderwijsraad te Sheridan in Arkan sas heeft besloten, dat in overeenstemming met de uitspraak van het Oppergerechts hof in September 21 neger-leerlingen moe ten worden toegelaten tot de ..Grant High School". De negerschool voor lager onder wijs zal echter gehandhaafd blijven op ver zoek van de negerbevolking, omdat de school voor blanke kinderen te ver van de negerwijk verwijderd is. De raad van toezicht van de twee scho len voor doofstommen en blinden in Ar kansas heeft besloten tof gedeeltelijke op heffing van hef rassenonderscheid tussen de 378 blanke en 75 zwarte leerlingen van beide instituten. Een politieke negerleider uit Atlanta, Walden, heeft verklaard, dat niet-blanken niet moesten trachten tot een plotselinge beëindiging van de scheiding van blanken en niet-blanken bij het openbare onder wijs te komen. Volgens hem dienden de niet-blanken te wachten op verdere bepa lingen van het hof, in de komende herfst, over de opheffing van de rassenscheiding bij openbare onderwijsinstellingen in een aantal -staten. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn heeft Zondag te Kort- rijk in West-Vlaanderen de eerste steen gelegd van het nationale monument, dat de weerstand van het Belgische leger aan de Leierivier zal vereeuwigen. Het wordt een reusachtig ruiterbeeld van koning Leo pold II, omringd door soldaten. Eerste-minister Van Acker en alle Belgi sche ministers waren hierbij aanwezig. Een grote menigte juichte „Leopold, Leopold". Koning Leopold, die het Belgische leger in Mei 1940 aanvoerde, was echter niet aan wezig. Van Acker, die zo'n grote rol heeft gespeeld in de koningskwestie, zeide dat de regering trots en eerbiedig buigt voor de nagedachtenis van al degenen die onder het bevel van koning Leopold met een be wonderenswaardige moed het recht en de vrijheid hebben verdedigd. Koning Boudewijn herinnerde in' zijn rede aan de slag aan de Leie, welke het. Duitse leger vier dagen lang voor Kortrijk tegenhield. De Duitse doorbraak naai Duinkerken werd aldus vertraagd wat de DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Berkeley: Eerst, hebben wij een stofwolk op geworpen en dan klagen wij dat wij niet kunnen zien. inscheping van het Britse expeditieleger mogelijk maakte. Reserves van het Belgi sche leger kregen bevel tot elke prijs aan sluiting te zoeken bij het Britse leger en de havens van Noord-Frankrijk te bescher men, zoals koning Albert het in 1914 aan de IJzer had gedaan. Diep ontroerd bracht de jonge koning opnieuw hulde aan zijn vader. Dat Van Acker in aanwezigheid van dui zenden leden van de ex-Leopold-vereni- ging hulde bracht aan de koning, is het beste bewijs van de verzoening rondom de nieuwe vorst, aldus het oordeel van poli tieke waarnemers. GENèVE (Reuter) Het communistische kamp en de Westelijke partij schijnen Za terdag op hun elfde plenaire vergadering te Genève over de toekomst van Korea tenminste enige punten van overeenkomst te hebben gevonden. Voorstellen van com munistisch China en van Zuid-Korea ver tegenwoordigden de eerste nieuwe denk beelden sinds de besprekingen over Korea, waaraan 19 landen deelnemen, op 26 April begonnen. Doch hoewel Zuid-Korea bij monde van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Ppoeng Joen Taj, tenslotte bekendmaakte, dat het accoord gaat met verkiezingen in geheel Korea onder toezicht van de UNO. had China het plan reeds een uur, voordat het officieel werd ingediend, verworpen. Premier Tsjoe En Lai, die als eerste spre ker in het debat optrad, verklaarde, dat zijn land nooit zal instemmen met het toe zicht, omdat de UNO in het Koreaanse conflict oorlogvoerende partij is geweest. Tsjoe diende een nieuw voorstel in. in houdend dat landen, welke niet aan de strijd hebben deelgenomen, controle moeten uitoefenen op verkiezingen in beide delen van Korea, die moeten worden voorbereid door de commissie van vertegenwoordigers uit Noord- en Zuid-Korea. zoals Noord- Korea aan het begin der conferentie voor stelde. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, had vorige week geopperd, dat wellicht overeenstemming mogelijk zou ziin over een lijst van léden-staten van de UNO, die niet aan de oorlog hebben deel genomen. De jongste concessie van Zuid-Korea betekent echter waarschijnlijk de uiterste grens, waartoe president Rhee bereid is te gaan hij het streven naar een accoord met de communisten. Slechts na langdurige en moeilijke onderhandelingen met Ameri kaanse vertegenwoordigers is Rhee tenslot te afgestapt van zijn tot dusver ingenomen standpunt, dat alleen in Noord-Korea ver kiezingen noodzakeliik zijn. Tsjoe En Lai steunde wederom het Noord-Koreaanse voorstel om ter voor bereiding van de verkiezingen een com missie in het leven te roenen, waarin, niet tegenstaande het feit dat Noord-Korea min der inwoners dan het Zuiden telt. de twee delen gelijkelijk zouden moeten zijn ver tegenwoordigd. Generaal Nam II, de Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, steunde op zijn beurt het Chinese voorstel inzake een neutrale commissie van toezicht. Hij herhaalde, dat Noord-Korea niet het Zui den zal toestaan „ziin wil op te leggen" aan de commissie voor geheel Korea door hierin eer. meerderheid te hebben. Hij ma tigde echter zijn tot dusver gehuldigde op vatting ten aanzien van een gelijke ver tegenwoordiging van Noord en Zuid in een Nationale Vergadering voor het gehele land. De communisten stelden voor, dat het vraagstuk van evenredige vertegenwoor diging in dit lichaam moet worden opge lost bij het opstellen van een kieswet en generaal Nam II liet doorschemeren, dat hij wellicht bereid zal zijn een verhouding van één zetel per 50.000 inwoners te aan vaarden. Het Westen beschouwt het uit 14 punter» bestaande Zuid-Koreaanse plan als een grote stap voorwaarts, hoewel het niet in ieder opzicht overeenkomt met hetgeen men had gehoopt. Men had gaarne gezien dat uit dit plan zou blijken, dat de partij van de UNO zover mogelijk was gegaan met haar pogingen om tot een overeen komst te komen. Een Chinese woordvoerder verklaarde, dat het plan „vrijwel niets nieuws" bevat Het merendeel van de Westelijke afgevaar digden acht het overigens ondenkbaar, dat de communisten accoord zullen gaan met de Zuid-Koreaanse eis, dat de Chinese troepen het land verlaten vóór de verkie zingen, terwijl de troepen van de UNO zouden blijven. Westelijke woordvoerders toonden zich ten aanzien van het voorstel van Tsjoe En Lai gereserveerd. Hoewel de Franse spre ker het een „stap voorwaarts" noemde, daar de suggestie voor een neutrale com missie van toezicht op de conferentie te Berlijn niet met betrekking tot Duitsland was gedaan, sprak de Amerikaanse woord voerder van een „veto voor twee-derde" Volgens hem hadden de communisten eerst met het oorspronkelijk plan van Nam II voor een kiescommissie, samen te stellen door de parlementen van Noord en Zuid, beoogd het recht van veto te krijgen door de twee delen van Korea in deze commissie gelijkelijk te laten vertegenwoordigen. Nu wilde zij hetzelfde hereiken in een tweede 'ichaam dat bedoeld was om de kiescom missie te helpen, aldus de Amerikaanse woordvoerder. Nieuwe ontwikkeling in Genève PARIJS (Reuter) Het verluidt, dat de Franse premier over een Amerikaans plan beschikt voor hulpverlening in Indochina. Dit plan zou het volgende inhouden: Een Amerikaan zou opperbevelhebber moeten zijn. De Verenigde Staten zouden met ma rine- en luchtmachteenheden aan de strijd deelnemen. Ook Thailand en de Philippij- nen zouden helpen. Als politieke voorwaar de zou gesteld zijn, dat Vietnam, Laos en Cambodja algehele onafhankelijkheid moe ten hebben en het recht hebben buiten de Franse Unie te blijven. Als de conferentie van Genève geen op lossing brengt, aldus waarnemers te Parijs, heeft Frankrijk weinig keus. Rechtstreeks onderhandelen met de Vietminhleider Ho Tsji Minh is niet meer mogelijk, daar zijn machtige beschermers te Moskou en Peking hem alle macht om zelfstandig te handelen hebben ontnomen. Aan de andere kant, steeds volgens de waarnemers, is het de Fransen ook niet mogelijk hun troepen een voudig uit Indochina terug te nemen, ook al zouden zij dat willen. Aanvaarding van het Amerikaanse plan zou dan als enige mogelijkheid overblijven. Het was al een keer per ongeluk gebeurd TOKIO. (United Press). De oorlogs misdadiger Ketsoeo Hayasji. die verle den jaar bij vergissing op vrije voeten werd gesteld en naar de gevangenis moest te rugkeren. is thans officieel na een besluit van de Nederlandse regering vrijgelaten. De Nederlandse ambassade in Tokio heeft het Japanse ministerie van Euitenlandse Zaken in kennis gesteld met de desbetref fende mededeling van de regering in Den Haag. Hayasji moest indertijd een functie bij een radiostation in Osaka opgeven en werd weer naar de gevangenis van Soegama te ruggezonden, omdat zijn naam absusieve- lijk voorkwam tussen een groep van vijf tien personen, die gratie'hadden gekregen nadat de Nederlandse regering daaraan haar goedkeuring had gehecht. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII heeft kardinaal Celso Constantini be noemd tot kanselier van de Heilige Room se kerk, een post die reeds meer dan twaalf jaar vacant was. (van hedenmorgen 7 uur) 06 Sfi Se weers- c s 8 - toestand ■o-d "go *2 i- fa «c Sr Si S Sr 2- Stockholm licht bew. ZO 2 17 9 Oslo motregen N 1 15 16 Kopenhagen zwaar bew. NNW 4 17 0 Amsterdam mist windstil 14 4 Londen geheel bew. ZO 4 15 0 Luxemburg mist windstil 14 2 Parijs zwaar bew ZO 2 14 0 Bordeaux zwaar bew windstil 16 0,1 Grenoble mist windstil 16 0 Nice zwaar bew. windstil 19 0 Genève zwaar bew windstil 15 1 Zürich zwaar bew windstil 15 3 Locarno zwaar bew W 4 14 30 Berlijn 'licht bew O 2 22 0 Frankfort nevel ZW 4 17 0 Miinchen regen WZW 4 16 5 Wenen onbewolkt W 1 21 3 Innsbruck regen W 9 17 0,2 Rome zwaar bew ZZO 5 20 1 Ajaccio geheel bew ONO 1 19 0,1 Mallorea zwaar bew 22 0 Neerslae laatste 24 uur WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Iin De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Ooste- ü.ike wind. Hogere temperaturen vooral in de nacht 25 Mei Zon op 4 34 uur onder 20.40 uur. Maan op 1 12 uur onder 12.05 uur. Maanstanden 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoos en laag water in IJmuiden Maandag 24 Mei Hoog water 7.45 en 20 IR uur Laag water 3.17 en 15 40 uur Dinsdag 25 Mei Hoog water: R 46 en 21.17 uur Laag water: 4.05 en 16.33 uur »coocoixoocx»ooccooooocoooax»t^Tri->-o.-.-.-.-.>T, 8 nOOO

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1