Levenslang geëist tegen Berkelse arts O. Vijf Mei moet nationale feestdag zijn JEUK D.D.D. BICABPAKÜy PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws Officier acht wettig en overtuigend bewijs geleverd 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen De radio geeft Dinsdag Botsing op het Larense kruispunt, 7 gewonden Motie van N.F.R.-congres: Jongeren parlement bijeen in Eerste Kamer Tobt U met Uw maag? De uitlatingen van generaal Dürst Britt '^Brieven aan de redactie Mooi behang ^Uoclx ió liet zo J 2 waarschuwen tegen Heringa Wathrich Bus tegen auto met bru iloftsga tigers Groot verlof voor luchtmachtpersoneel Kerkelijk Nieuws Bussum biedt grond aan voor televisie-studio Kabouters houden districtsmiddag in Kennemerduinen Uit andere bladen BAKKER SBEHANG Zalmen en forellen MAANDAG 24 MEI 1954 Aan het slot van zijn requisitoir heeft de substituut-officier van justitie bü de Haagse rechtbank hedenmorgen levenslange gevan genisstraf geëist tegen de 37-jarige arts J. F. A. M. O. uit Berkel, die er van wordt verdacht zijn 28-jarige vrouw door vergif tiging van het leven te hebben beroofd. Na tien zittingen waarvan er enkele door een gespannen verloop werden gekenschetst, heeft dan de openbare aanklager deze straf gevraagd voor een verdachte, die nog steeds blijft verklaren onschuldig te zijn. Bijna drie uur lang duurde het uitspreken van het requisitoir. Geen détail verwaarloosde de officier. Punt voor punt ging hij het onderzoek van rijkspolitie en rijksrecherche na, weerlegde het door dokter O. en zijn verdedigers ge voerde verweer en gaf een persoonsbe schrijving van de verdachte, waarin hij de Berkelse arts als een demonische figuur tekende. De be wijsconstructie van de officier was van een drievoudig karakter. Het „kernbe- wijs" achtte hij te berusten op de waar nemingen van drie getuigen. Zij waren tegenwoordig bij de toediening van de kinine-poeder door de verdachte O., die de poeder, welke een vrijwel direct dodelijk effect had, zelf had aangemaakt. De cyaan kali, welke volgens de deskundigen de dood heeft veroorzaakt (de sectie heeft dit even eens uitgewezen) moet in de poeder heb ben gezeten. Het afgeleide bewijs, is, naar hij zeide, gebaseerd op het gerechtelijk laboratorium onderzoek, waarbij men tot de conclusie is gekomen, dat alléén de verdachte O. de cyaankali, zowel in de voorraadfles als in de voor mevrouw O. bestemde tonicum, moet hebben gedaan. Het bewijs, waarover hij in derde instan tie sprak achtte de officier gegrond op on geveer- 20 aanwijzingen, welke in onder ling verband staan. Hierbij kwamen in het geding de herhaaldelijke frontverandering van verdachte, die dan weer dit, dan weer dat beweert. Een andere, zeer belangrijke aanwijzing voor de schuld van de verdachte achtte de officier de geproduceerde briefjes, welke de aanklager ziet als een wanhopige poging van de verdediging. De officier achtte de onechtheid dezer briefjes ook buiten het schriftkundig onderzoek, genoegzaam aan getoond. Het „suicidebriefje" wordt al door zijn inhoud onaanvaardbaar geacht. Be paalde zinsneden zijn in flagrante strijd ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een taanier om er van af te komen, S3 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwüt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Strijkkwartet. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert, causerie. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Ge varieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Piano-recital. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederland en India, door Drs. F. J. Terwisscha van Scheltinga. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Beschavingswerk in Nieuw Guinea is over brugging van 4000 jaren, door G. D. Neu mann. 19.00 Nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Pelléas et Mélisande, opera. (20.30—20.45 Ken een haan een ei liggen. 22.0022.15 Ouders en kinderen, causerie). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Violen, gamba en clavecimbel. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hawaiïanklanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.30 Lichte mu ziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Pianospel. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire causerite. 18.30 Koor concert. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Amusements muziek. 22.00 De Conferentie in Genève. 22.05 Tiroler muziek. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Film impressies uit Indonesië. 20.50 Gospel en Gospelsongs. 21.20 De Nederlandse inzen ding naar de XXIIe Biennale van Venetië. 21.35—21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 12,53 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgelspel. 16.00 Platen. 16.15 Orgelspel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vioolrecital. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekprogram ma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Omroepkoor en solist. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES met de werkelijke verhouding tussen ver dachte en zijn vrouw. De officier gaat uit van de veronderstelling, dat de briefjes ge schreven moeten zijn ten tijde van het onderzoek. Uitermate verdacht wordt het geacht dat de briefjes in drukletters zijn geschre ven. Noch O-, noch zijn verdedigers zijn ex- op verdacht geweest, dat de justitie be schikte over het originele blokschrift van de overleden vrouw. Op het beruchte kruispunt te Laren is Zaterdagmiddag een autobus van de Ne derlandse Buurtvervoer Maatschappij tegen een auto, afkomstig uit Zwolle, gereden, waarin zeven personen waren gezeten. De chauffeur van de bus, die met zijn wagen uit de richting Laren kwam, verleende geen voorrang aan de Zwolse auto, die over de rijksweg reed en juist het kruispunt pas seerde. Er ontstond veel materiële schade. De inzittenden van de Zwolse auto werden allen gewond. Vier van hen kregen een hersenschudding. Zij werden naar het zie kenhuis te Laren vervoerd, evenals de overige drie inzittenden, die slechts lichte schaafwonden hadden en ter observatie werden opgenomen. Volgens verklaringen van de buschauf feur slipten de remmen door, waardoor hij de autobus bij het kruispunt niet tijdig tot stilstand heeft kunnen brengen. De zeven inzittenden van de auto waren op weg van Zwolle naar een bruiloft in Zandvoort. De proeven, die de politie met de autobus heeft genomen, hebben uitgewezen, dat de remmen in orde 'waren, zodat de bewering van de buschauffeur, dat de remmen doorgeslipt waren, niet houdbaar bleek. De autobus, die aanvan kelijk in beslag was genomen, is weer vrij gegeven. Van de zeven gewonden zijn de 21-jarige mejuffrouw G. van de B. en de 20-jarige J. van D., na verbonden te zijn uit het ziekenhuis ontslagen. Er worden nog vijf personen in het St. Jansziekenhuis te Laren verpleegd, waarvan vier een her senschudding kregen. Overigens helpben alle vijf verschillende verwondingen, onder meer een bekkenfractuur en een ontwricht been. Levensgevaar is er bij geen van alfen. Doodskoppen Teneinde de aandacht te vestigen op de gevaarlijke toestand bij het kruispunt van de Rijksweg te Laren, hebben enige per sonen in de nacht van Zaterdag op Zondag' gepoogd het wegdek bij het kruispunt met doodskoppen te beschilderen. De politie heeft dat echter verhinderd. De volgende nacht hebben zij hun poging herhaald en dit maal met meer succes, want het don kere wegdek is thans voorzien van 18 witte doodskoppen, elk met een doorsnede van ongeveer een halve meter. Blijkens een ministeriële beschikking van 18 Mei zullen de dienstplichtigen van de Koninklijke Luchtmacht, behorende tot de eerste, tweede, derde en vierde ploeg van de lichting 1953 - voorzover zij de eerste oefening in de eerste maand van een kwar taal zijn begonnen - met groot verlof ver trekken uiterlijk op de hierna te noemen data: Groep A: korporaals en soldaten der 1ste klas van de 1ste lichtingsploeg 1953: 30 Sep tember; 2de lichtingsploeg: 31 December; 3de lichtingsploeg 31 Maart; 4de lichtingsploeg 30 Juni. Groep B: sei-geanten en korporaals der 1ste klas van de 1ste lichtingsploeg 1953: 31 December; 2de lichtingsploeg 31 Maart; 3de lichtingsploeg 30 Juni; 4de lichtingsploeg 30 September. Groep C: sergeanten, korporaals en solda ten der 1ste klas van de 1ste lichtingsploeg 1953 van alle dienstgroepen van de techni sche diensten, die gerekend kunnen worden een technische opleiding te hebben ont vangen: 31 December; 2de lichtingsploeg 31 Maart; 3de lichtingsploeg 30 Juni; 4de lich tingsploeg 30 September. Het technisch pex-soneel, dat geen vakop leiding heeft genoten vertrekt met groot verlof na precies 21 maanden werkelijke dienst voor eerste oefening. De dienstplichtigen behorende tot de hier voor genoemde ploegen, die in de tweede of derde maand van een kwartaal de eerste oefening zijn begonnen, zullen uiterlijk een, respectievelijk twee maanden later met groot verlof vertrekken dan de hiervoor genoemde data. De dienstplichtigen, die zijn opgeleid of in opleiding zijn genomen tot reserve-offi cier komen voor groot verlof in aanmerking met ingang van de datum, waarop zij in to taal 24 maanden werkelijke dienst voor eer ste oefening zullen hebben volbx-acht. Ned. Herv1. Kerk Beroepen te Meppel (vac. F. J. Zuider- duijn) (toez.) J. van den Berg teIJmuiden. Benoemd tot vicaris te IJsselmonÖe W. den Toom, cand. te Amsterdam, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Harderwijk (e pred.pl.) J. Slok te Dordrecht; te Veenedaal (vac. J. Bakker), A. Wisgerhof te Oldebroek. Bedankt voor Amsterdam-C. (wijkgem. Oude-kerk) W. A. Smit te Dordrecht. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam (vac. F. C. Meijs- ter): W. van Boeijn te Eindhoven en A. Brouwer te Barneveld. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Grootegast-Gerkensklooster- Stroobos G. Muldex-s, cand. te Kampen. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Artesia-Pellflower (Californië) G. A. Zijderveld te Grand Rapids (voorheen te Zwijndrecht). Geref. gemeenten in Nederland Beroepen te Ederveen D. L. Aangeen- brug te Terneuzen. Chr. Geref. gemeenten Beroepen te Hoofddorp G. Salomons te Bussum. Geref. gemeenten Tweetal te Gouda F. J. Dieleman te Yerseke en A. van Stuyvenberg te Nun- speet. De vijfenveertigjarige dichter Vo Tanh Minh uit Indochina is na zeventien dagen vasten overgebracht naar een ziekenhuis te Genève, ivaar hij voor het eerst weer heeft gegeten. Vo in het ziekenhuisbed. Het in Hilvei-sum gehouden driedaagse lustrumcongres van de Nationale Federa tieve Raad van het Voox-malig Verzet Ne derland is Zaterdagmiddag besloten met een rede van het hoofdbestuurslid de heer J. R. P. Crasboxm uit Heerlen. In het her denken van de gevallenen zag hij de hoog ste taak, mits aan de stille tochten naar de herdenkingsplaatsen ook wex-kelijk zwij gende mensen deelnemen. Het congres noemde hij een manifestatie van de schra gen waarop deze vereniging staat: vertrou wen en vriendschap. Op aandringen van enige afdelingen werd het aantal bestuursleden gehandhaafd op dextien. Bij acclamatie werd mr. B. W. Stomps te Aerdenhout hei-kozen als voor zitter van de N.F.R., welke functie hij reeds anderhalf jaar vervult. Van de overige twaalf bestuux-sleden waren er drie niet herkiesbaar. In deze vacatures werden ge kozen de heer G. Ritmeester uit Den Haag, W. Mulder uit Velsen en H. Cox uit Heem stede, voorzitter van de BOIW Haarlem. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN „Gij bevindt u hier op staatkundig gewij de grond. Deze zaal is een historisch mo nument en deze overwegingen hebben de huishoudelijke commisise van de Eerste Kamer, er toe gebracht zich ernstig te bera den over de vraag of aan het nationaal jongeren parlement wel gastvrijheid moest worden verleend." Deze woorden sprak de president van de Eerste Kamer, mr. Jonk man Zaterdagmorgen toen hij dit jongeren parlement, dat voor de eerste maal verga derde, een welkom toeriep. Dat de vergaderzaal van de Eerste Ka mer voor dit doel wei'd afgestaan, is ove rigens wel een bewijs hoeveel waarde er wordt gehecht aan de groeiende belangstel ling van de jongeren voor het politieke le ven en voor de vragen van nationale en internationale aard. De jongeren zullen eerlang worden gei-oepen de plaatsen der ouderen in te nemen en men vroeg zich bij het aanschouwen van deze schare afge vaardigden onwillekeui-ig af wie van deze jongeren binnen wellicht afzienbare tijd een volwaardige plaats in het Nederlandse pax-lement zullen innemen. De Katholieke Jongeren, de „Nieuwe Koers", de A.R.J.O.S., de C.H.-Jongeren en de jongeren organisatie „Vrijheid en De mocratie" hebben een politieke jongeren contactraad gevormd en onder auspiciën van deze raad werd de eerste vergadering van het nationaal jongeren parlement ge houden. Iedei-e fractie telde tien leden, ne gen mannen en één vrouw. Bij het Nationaal Jongeren Parlement was het niet het spel-element, dat de situa tie kenmerkte, zoals destijds in het studen- tenparlement, neen, hier werden de eigen overtuiging en het eigen politieke argu ment geformuleerd. Dat daarbij nu bepaald verrassende dingen aan het licht kwamen, kan zeker niet gezegd worden. Men weet wel hoe de kaarten liggen en men kent ook de argumentatie om de wederzijdse over bodigheid aan te tonen. De negen ovei-ige hoofdbestuursleden wer den met algemene stemmen hei-kozen. Het hoofdbestuur schaarde zich achter de voorstellen van enige afdelingen om te komen tot een goede verstandhouding en samenwerking met de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd en met het hoofdbestuur van de Stichting 19401945. Gebleken is, dat de belangen van al deze drie oi-ganisaties in vele gevallen parallel lopen en er plaatselijk meestal reeds een goede samenwerking aanwezig is. Deze goede samenwerking moet ziclx tot de hoofdbesturen uitbreiden. Hierbij werd opgemerkt, dat de verstand houding tussen de hoofdbesturen van NFR en Expogé zeker niet vijandig is, doch dat er een meningsverschil bestaat tussen NFR er. de heer K. R. van Staal persoonlijk. De heer Ritmeester, die thans zowel hoofdbestuurslid van de NFR als van de Expogé is, achtte het onjuist, dat de Natio nale Federatieve Raad geen vertegenwoor digers in de Stichting 19401945 heeft en wees op het grote gevaar van splitsing van de verzetsorganisaties. Er werden twee moties aangenomen, die aan de regering zullen worden toegezonden. De ene motie is gericht tegen handhaving van artikel 20 in de wet Buitengewoon Fensioen; de andere getuigt van de mening der congresvergadering, dat de vijfde Mei als nationale feestdag in geheel Nederland gevierd moet worden. Het volgende con gres zal in de voorzomer van 1955 in Val kenburg (L.) worden gehouden. De burgemeester van Bussum heeft on langs besprekingen gevoerd met een ver tegenwoordiger van de Nedei-landse Tele visie Stichting over een terrein voor het stichten van een studio en bijbehorende gebouwen. Het terrein is geschikt voor het stichten van alle nodige gebouwen. Men gaat ervan uit dat dit terrein met een op pervlakte van 81.300 vierkante meter voor ten hoogste een derde gedeelte bebouwd zal moeten worden en voor het overige als park zal worden gehandhaafd. De gemeen te is bereid toegangswegen aan te leggen. Sinds enkele jaren houden de kabouters, meisjes van 8-12 jaar van het Nederlandse Padvindsters Gilde, in het district Haarlem hun districtsmiddag in de Kennemerduinen. Op Zaterdagmiddag 29 Mei zullen ruim 250 kabouters het gedeelte „Rietvlak" in dit Nationale park bevolken, om er onder leiding van oehoe mejuffrouw H. de Ko ning, assistent-districtscommissai-esse van het district Haarlem-Zuid, een spelmiddag te houden. Het motto van deze bijeenkomst is „Een avontuui-tocht over de maan". Me juffrouw de Koning wordt geassisteerd door de padvindsterleidster mejuffrouw H. Haspels. ADVERTENTIE Dat vergeet U gauw met^-a^ 6. „De pijp is genezen, goede man", zei Jolliepop, „veroorloof ons thans nog even gebruik te maken van uw kleedkamer". Terwijl Panda in het aangrenzende vertrek zijn werkpakje aflegde, bekeek de klant met verbazing de verbonden pijpleiding. „Ik heb nog nooit zo'n raar loodgieters- werk gezien", mompelde hij, „maar de loodgieter zelf is trouwens ook raar. En wat zijn knecht betreft.,., brrr, die vent geeft me hetzelfde gevoel, dat ik krijg, als ik bij de baas moet komen! Een raar stel letje, die twee; ik wil ze nooit meer heb ben!" Eindelijk was Panda klaar en verliet met Jolliepop het huis. Met een gebaar, als was het een voorwerp, dat hij liever niet aanraakte, gaf Jolliepop de klant in het voorbijgaan de rekening. „Hierop is het honorarium van mijnheer Panda gespeci ficeerd", zei hij, „wees zo goed dit bedrag op mijnheer Panda's bankrekening over te maken". Met de rekening in de hand bleef de klant de twee nastaren. „De opschep pers", mompelde hij, geërgerd omdat hem nu pas de rake antwoorden invielen, die hij Jolliepop had kunnen geven. „Dit is de eerste en de laatste keerdat ze bij mij een werkje mogen opknappen!" En met een nijdige klap smeet hij de deur dicht. In een naschrift over het bericht betref fende de uitlatingen van de voormalige commandant van de 7 December-divisie, generaal b. d. H. J. J. W. Dürst Britt, op een bijeenkomst van het „Veteranen- legioen" in Amsterdam schrijft de Nieuwe Rotterdamse Courant dat deze uitlatingen haar verbazing hebben opgewekt, omdat hier het goed recht van militaire rebellie tegen de wettige beslis singen van de hoogste uitvoerende macht in de staat wordt verdedigd. (De generaal had over de eerste politionele actie in In donesië gezegd: „Als er ooit een moment is geweest, dat het leger niet had moeten gehoorzamen, was het op de dag, dat deze eerste actie moest worden gestaakt".) De N.R.C. acht dit verwerpelijk in de meest volstrekte zin. „In de hiërachie, wel ke in een geordende staat gehandhaafd moet worden is en blijft het militaire op perbevel ondergeschikt aan de regering, die de laatste verantwoordelijkheid draagt voor het gebruik van militaire machtsmid delen", aldus het blad, „daarom moest ook generaal MacArthur wijken voor de poli tieke beslissing van president Truman, dat de militaire operatiën in Korea bin nen bepaalde grenzen moesten worden ge houden. Elke andere zienswijze zet de gezagsverhoudingen op hun kop en on dermijnt de handhaving van de staat". De generaal bezigde als argument de in de ki-ijgstucht omschx-even plicht van mili tairen om tegenover gegeven bevelen zo nodig eigen initiatief te ontplooien indien zij menen, dat men in hoogste kringen niet goed is ingelicht. Het is echter volgens de N.R.C. „volkomen duidelijk, dat dit voorschrift van het Reglement op de Krijgstucht alléén gelding kan hebben bin nen de zuiver militaire sfeer. „Bij de eerste politiële actie kon dit ex- bijvoorbeeld toe leiden, dat op bepaalde plaatsen militaire commandanten, in af wijking van gegeven bevelen, een andere stelling innamen, aangezien de bevolene militair gezien onhoudbaar was. Maar de grote beslissingen als wapenstilstand, capi tulatie voor het geheel en dergelijke zijn van politieke betekenis en elke militair ook de opperbevelhebber, heeft zich bij de besluiten van de regering neer te leggen. Doet hij dit niet, dan pleegt hij insubor dinatie waarvoor hij naar de krijgsraad dient te worden verwezen". De N.R.C. betreurt de genoemde uit latingen in hoge mate, „juist omdat zij af komstig zijn van een zo hooggeplaatste, ge wezen militair. Dat zij zo gx-ote bijval konden verwerven, onderstreept het ge vaar van zulk een standpunt, dat de grond slagen van de staat aantast". (Verkort weergegeven) „Wilhelmina" in uniform. Zaterdag heeft IJmuiden weer eens zijn Vlaggetjes dag gehouden, en ook ondergetekende mocht een wijle genieten van het voorbij trekken van de keurig geklede en ver sierde optocht. Het viel mij echter op dat het ons zo welbekende fanfarekorps „Wil helmina" uit Santpoort het enige muziek korps was hetwelk niet in xiniform was, wat ik erg jammer vond, want als het er op aankomt een stukje muziek weg te ge ven, dan mag dit korps er zijn, hetgeen trouwens meermalen is gebleken uit de prijzen die dit korps zich eigen wist te maken bij concoursen. Verder het mij ook opgevallen dat als er iets te doen is in IJmuiden, dit korps altijd zijn welwillende en zeer gewaardeer de medewerking verleent. Is het nu niet mogelijk te maken dat dit fanfarekorps (hetwelk enkel is aangewe zen op de financiële hulp van Santpoort) ook eens kon profiteren van financiële hulp van een grote stad als IJmond? Ze ver dienen het zeer zeker. TH. SOUER. ADVERTENTIE reeds vanaf 55 ct. per rol. Opvouwb. plaktafel en borstels in bruikleen. Gen. Cronjéstr. 135, Haarl., Tel. 11657 Gasten. Eeax gezin in Hythe in het Engelse graafschap Kent, heeft zijn tebuis van vliegenzwermen bevrijd met de hulp van spinnen. De spinnen zijn gekocht bij een plaatselijke geleerde. Het ge zinshoofd zei „.niemand van de familie heeft bezwaren tegen de spinnen Zij zijn zindelijk en veroorzaken geen last Zij zijn in ons huis als geëerde en ge- eerbiedigde gasten" Vlug Een Hongaarse „held van de socia- listisohe arbeid" heeft nu reeds zijn werkplan voor 1960 voltooid, aldus meldt het officiële Hongaarse pers bureau. Mening. Op de conferentie van de interna tionale arbeidsorganisatie in Genève, die twee weken heeft geduurd, is een resolutie aangenomen, waax-in het recht van onderwijzers om er een politieke mening op na te houden wordt erkend. Onderwijzers dienen niet onderworpen te warden aan een oxiderzoek naar hun opvattingen of particuliere leven of discriminatie te ondergaan als gevolg van „sekse, ras, kleur, opvattingen of overtuigingen", aldus de resolutie. Verlaten. De Amerikaanse luchtmacht heeft het IJseilamd Fletcher, dat, ter hoogte van de Canadese kust, in de Noordelijke IJszee ronddrijft, verlaten. Op het eiland bevonden zich sinds 1952 negen Amerikaanse weerkundigen. Sovjet vliegtuigen vlogen enkele dagen voor de ontruiming op geringe hoogte over het eiland. Postzegels. De posterijen van het Vaticaan zullen binnenkort nieuwe postzegels uit geven met de beeltenis van wijlen Paus Pius X. De zegels zullen waarden heb ben van 10, 25 en 35 lire Uitbreiding. Het Japanse nationale veilig heidsagentschap maakt bekend dat er plannen zijn om de Japanse strijdkrach ten uit te breiden tot 71.000 man voor Maart 1955. Volgens de plannen zal de marine worden uitgebreid met 5.700 man per jaar en zal de luchtmacht in Januari volgend jaar zijn uitgebreid met 5.700 man. In het leger zullen naar ver wachting tussen nu en October nog 31.000 man worden opgenomen. Uitwisseling. De nationale Amerikaanse bond van moeders van drielingen is een actie begonnen om fabrikanten te bewe gen dirie-verdiepdmgen-bedjes te ma ken en drie pakjes kleding voor de prijs van twee. De moeders hebben besloten een ruildienst op de richten .zowel ter uitwisseling van px-aetische tips als het vergroten van het nuttige rendement van kleren en bedden waar de eigenaars uitgegroeid zijn. Ellebogen. Handelingen van functionaris sen van de Russische communistische partij hebben dienstbaarheid, vleierij en het werken met de ellebogen in de hand gewerkt in het Russische ministerie voor de bouwvakken, zo constateert het orgaan „Partijleven" van het centrale coxxiité van de Russische communisti sche partij. Het zegt dat minister Niko lai A. Dygai een schrobbering heeft ge had na de ontdekking dat hij niet scheutig was met de salarissen van par tijfunctionarissen, waardoor hij lxeh de handen bond. Samengaan. Het snelste paard van Ka zakhstan, mpt tuig en zadel van met zil ver beslagen leerwei-k, is door het volk van Kazakhstan aan het volk van de Oekraïne ten geschenke gegeven ter ge legenheid van de 300ste verjaaixlag van het samengaan van de Oekraïne met Rusland, zo meldt „Tass". Tot de ge schenken behoort ook een met goud, zilver en zijde geweven tapijt uit Oezbekkistan. De Oekraïne en haar hoofdstad Kiew hebben de orde van Lenin ontvangen. Protest. Arabische handelaren hebben Za terdag hun winkels in Tunis gesloten, zulks als protest tegen het overbren gen van de voorzitter der Neo Gestoer- partij, Habib Bounguiba die een eiland ter hoogte van de Tunesische kust als verblijfplaats was aangewezen naar 't eiland Cxxiix voor de Breton se kust. Verworpen. De Amerikaanse Senaat heeft president Eisenhowers verzoek om ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar verworpen. Er wer den weliswaar 34 stemmen voor en 24 tegen uitgebracht, maar voor de be trokken wijziging van de grondwet wa ren twee derden der stemmen vereist. Terechtgesteld. Drie voormalige Franse le den van de Gestapo zijn Zaterdag te- rechtgesteld in het Chateau de Vin- cennes buiten Parijs. WAAROM ZOEKEN zalmen en forellen steeds dezelfde rivieren op om te paaien, of anders gesteld waarom trekken deze vissen die in beken en rivieren gebo ren worden naar zee, teneinde in volgende jaren hun broed uit te zetten op de plaats hunner geboorte? In de Hierdense beek op de Veluwe waren nooit zalmen aangetrof fen, maar toen prof. Nierslrasz daarin ge merkte jonge zalmpjes uitzette, bleken de gemerkte dieren na drie jaar in dezelfde beek te zijn teruggekeerd om hun eieren daar te deponeren. Dergelijke proeven zijn in vele andere landen met hetzelfde resultaat genomen. De meest koddige theorie ter verklaring van de zalmtrek luidt, dat deze vis wanneer hij geslachtsrijp wordt, veel vet gaat afzeten, als gevolg waarvan hij lich ter wordt en neiging krijgt in zee te gaan drijven. Om dit tegen te gaan zou het dier het lichtere zoetwater opzoeken, in welk milieu hij zich beter op de gewenste hoog te zou kunnen handhaven! Een andere veronderstelling luidt, dat de jonge zalm pjes, wanneer zij hun zilveren schubben uitrusting krijgen, bijzonder gevoelig wor den voor licht, zodat zij om deze reden de donkere oceaan opzoeken. Een derde hypothese vertelt ons, dat zalmen en fo rellen vóór het aanbreken van de ijstijd in een zoetwatergebied bij de Pool thuis hoorden. Toen de vorst daar steeds grim miger om zich heen greep, werden zij vol gens deze veronderstelling gedwongen naar het Zuiden te emigreren en kwamen zo doende in zee terecht. De overgang van het zoetwater- naar het zoutwatermilieu zou hun daarbij zijn vergemakkelijkt door- dat het zeewater in de kustgebieden waar schijnlijk sterk verzoet is geweest door het smeltwater. Zo zouden de zalmen dan langzamerhand tot zeebewoners zijn ge worden, maar voor de voortplanting dienen zij regelmatig terug te teren naar de plaat sen waar de omstandigheden gelijk zijn aan die van hun oorspronkelijke vader land, dus naar het zoete water. Zo zou zich dan de gewoonte hebben gevormd op be paalde tijden de rivieren op te trekken en tot in de koude bergwate ren door te dringen om te paaien. Vóór deze aanpassings theorie pleit het merkwaar dige feit, dat bijvoorbeeld een schotzalm die door een verandering van een water loop of door afdamming van de rivier verhinderd wordt naar zee te trekken, zijn hele leven in het zoete water kan blijvenevenals een beek forel. Waaruit dus blijkt dat het reisje naar zee niet beslist noodzakelijk is en eventueel best gemist kan worden. Maar erg bevredigend is toch geen van deze theoriën, waarvan we de indruk heb ben dat zij speciaal voor zalm en forel zijn pasklaar gemaakt. Want het mysterie van de vissentrek is een fonomeen dat niet uitsluitend tot zalmen en forellen beperkt is, maar dat zich op grote schaal voltrekt bij de meest uiteenlopende soorten. En theoriënover smeltend ijswater, lichtge voeligheid en wat er allemaal verder wordt bijgesleept, is op zichzelf onvoldoende dit verschijnsel te verklaren. Het geheim daar van blijft vooralsnog voor ons verborgen. Nu moeien we nog spreken over de kolos van Rhodos. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H, WóTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2