Dr. Stuyts' proefschrift lost Naundorff-mysterie niet op Tankauto kantelde en zette wegdek in brand Kleurenpracht in Zuid-Afrika Kinderzorg Noordholland raamt 70 mille tekort Vreemde valuta-reserve raakt uitgeput Heemstede Bloemendaal Amsterdamse Beurs 9 Ontbrekend vaccinatie-litteken als bewijs aangevoerd Hollandse Maatschappij der Wetenschappen Pensioenskwesties van gepasporteerd marinepersoneel Friese Staten namen het jacht Friso in ontvangst Redelijke belangstelling voor bus Heemstede-Zandvoort Grote verkeersstagnatie bij Dordrecht Prof. mr. dr. I. B. Cohen overleden JAN P. STRIJBOS Vrachtauto reed huis in Zaandam binnen Congres over de medische taken bij de B.B. Vraag naar jeugdleiders overtreft ver het aanbod Inflatiegevaar in Indonesië? Italiaans-Joegoslavisch visserij-incident Grote overwinning van H.H.C. op S.C. Haarlem Talrijke inschrijvingen voor sportwagenraces „Nut en Genoegen" met kluchtig blijspel Heemsteedse kinderen deden verkeersexamen Voetbaltournooi P.S.C. Bloemendaal MAANDAG 24 MEI 1954 H AARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f (Van onze correspondent in Parijs) Met de kwalificatie ..zeer verdienstelijk" is Zaterdag in de Sorbonne de Arnhemse chirurg dr. Stuyt gepromoveerd op een proefschrift over Napoléon en de genees kundige diensten tijdens de Egyptische veldtocht. Er bestond voor deze promotie vrij veel belangstelling en men zag zelfs de ongebruikelijke vertoning van opererende persfotografen in een collegezaal. De ver klaring daarvoor was, dat van tevoren met. enige ophef bekend was gemaakt, dat ds Stuyt het onomstotelijk bewijs zou over leggen dat Naundorff niet met Lodewijk de'XVII vereenzelvigd kan worden. Deze historische strijdvraag is juist enige weken geleden weer in volle hevigheid ontbrand tengevolge van een proces, dat de nakomelingen van Naundorff in Parijs aanhangig hebben grmaakt. Een der advo caten der Naundorff-partij, mr. René Es- caich. en verscheidene Franse en Neder landse historici, onder wie de Delftse ge meente-archivaris Oosterbaan, bevonden zich dan ook onder het auditorium. Of dr. Stuyt er echter in is geslaagd de geschiedkundige knoop te ontwarren of zelfs maar door te hakken, mag niettemin nog steeds betwijfeld wordèn. Dr. Stuyt baseerde zijn stelling op een document, dat de heer Oosterbaan hem ter inzage had gegeven doch dat overigens allang bekend was en waarin een nauw keurig verslag werd gegeven van een me disch onderzoek op het lijk van Naundorff, twee dagen na zijn sterven. In dit rapport wordt melding gemaakt van littekens op de rechterarm tengevolge van vaccinatie. Uit andere bronnen, namelijk uit een be richt in de „Journal de Paris" uit het jaar 1789, zou echter kunnen blijken dat de Dauphin, dus de jeugdige Lodewijk XVII indertijd op beide armen was ingeënt. Con clusie van dr. Stuyt: De Naundorff die in Delft ligt begraven, kan onmogelijk de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette zijn. Ofschoon een der drie promotors, prof. Vaucher, in dit geval van een actuele ont dekking sprak, werd de bewijskracht van deze vondst van dr. Stuyt over het alge meen niet zo heel hoog aangeslagen. De aanwezige Naundorff-aanhangers spraken hun twijfel uit over de betrouwbaarheid van het pokkenbriefje van de Dauphin. Verder werd de veronderstelling uitgespro ken dat de Dauphin op een der vaccinaties niet behoeft te hebben gereageerd. Hoe het zij, de nodige tegenargumenten zijn al in stelling gebracht en een doorslag gevend bewijs schijnt dr. Stuyt niet te heb ben geleverd. Na de circa 7000 werken, die sedert honderd jaar aan het probleem zijn gewijd, kan men bezwaarlijk aanvoeren dat de Arnhemse chirurg in bestek van tweeëneenhalve pagina het mvsterie-Naun- dorff uit de wereld heeft geholpen, zoals wat voorbarig was aangekondigd. Intussen was aan deze ontdekking maar een heel klein deel van het proefschrift, dat uit 115 pagina's bestaat en drie stellin gen omvat gewijd. Prof. Dunan, een der drie promotors, sprak er zijn waardering over uit dat een medicus tijd en gelegenheid gevonden had een zo veeleisend onderwerp als dr. Stuyt heeft behandeld, met de nodige ernst aan te snijden. Met Franse hoffélijkheid en Franse esprit verontschuldigde prof. Dunan zich dat Bespreking over rapport omtrent aardstralen Zaterdagmiddag is te Haarlem onder lei ding van dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk de algemene vergadering gehouden van de Hollandse Maatschappij der Weten schappen. De voorzitter herdacht in zijn openingsrede de in het afgelopen jaar over leden directeuren en leden en in het bij zonder het erelid, prof. dr. A. F. Holleman te Bloemendaal, die bijna vijftig jaar lid van de maatschappij is geweest en een aan tal jaren secretaris. Spreker besprak uitvoerig het rapport, dat een commissie uit de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen onlangs heeft uitgebracht omtrent de wichelroede en de zogenaamde aardstralen en waarbij onom- j stotelijk is aangetoond, dat deze verschijn selen elke realiteit missen en de zogenaam de afschermapparaten volkomen waarde loos zijn. Hij verklaarde zich benieuwd of de wichelroede- en aardstraallopers, die door de commissie werden onderzocht en bij die gelegenheid alleen hun onvermogen hebben erkend, nu ook op zullen houden hun praktijken uit te oefenen en met name hun waardeloze apparaten niet meer tegen grof geld aan de man zullen trachten te brengen. Wanneer deze mensen zich op medisch gebied begeven mogen hun prak tijken met recht verderfelijk genoemd wor den. De secretaris, dr. J. A. Bierens de Haan, bracht zijn jaarverslag uit, waarin hij mededeelde, dat de tijdschriften in nor male opvolging zijn verschenen. Een afle vering van het tijdschrift „Physica" be vatte een verslag van de in Juni te Leiden gehouden Lorentz-Kamerlingh Onnes Me morial Conference. De Archives néerlan- daises de Zoologie gaven twee extra-num mers uit, waarvan een het verslag bevatte van het in Augustus te Utrecht gehouden symposium over „The biochemical and structural basis of morphogenesis" en het andere als „volume jubilaire" ter gelegen heid van de zeventigste verjaardag van dr. J. A. Bierens de Haan. In het afgelopen jaar is besloten in de toekomst tot buiten lands lid van de maatschappij slechts Ne derlanders te benoemen, die zich blijvend in het buitenland gevestigd hebben. Prof. dr. H. R. Kruyt hield een voordracht over „Ordening op het gebied van het we tenschappelijk onderzoek". Uit het verslag van de commissie van het Pieter Langerhuizen Lambertuszoon- fonds bleek, dat twee baten uit het fonds zijn uitgereikt. Een werd gedaan op che misch gebied aan prof. dr. J. P. Wibaut en een op physisch gebied aan prof. dr. C. J. Bakker, beiden te Amsterdam. De vergadering benoemde tot nieuwe leden de hoogleraren dr. J. M. W. Milatz, dr. J. Jongbloed en dr. G. H. R. von Kö- ningswald te Utrecht, dr. M. A. van Bouw dijk Bastiaanse, dr. R. Hooykaas en me vrouw dr. A. Charlotte Ruys te Amster dam en dr. H. J. Lam en dr. P. J. Gaillard te Leiden; tot buitenlands lid werd benoemd Prof. dr. F. W. Went te Pasadena (Califor- nië). l zijn taak meebracht ook critiek op het werk van de buitenlandse promovendus uit te oefenen. Naar Latijnse maatstaven vond hij de compositie van het proefschrift wat onevenwichtig en de Franse taal niet altijd even smetteloos. Ook had hij enige bezwaren tegen het moeilijk leesbare handschrift waarin dr. Stuyt zijn tekst had geschreven. Dat wilde hij hem niet al te kwalijk nemen, want, zo zeide prof. Du nan, de ervaring heeft geleerd dat het uit schrijven van recepten nu eenmaal een funeste invloed op de leesbaarheid van het handschrift van de arts heeft. Dr. Stuyt is 63 jaar oud. In 1922 behaal de hij de graad van doctor in de medicij nen. Hij is een geestdriftige Francophiel, die ieder jaar bezoeken aan Frankrijk brengt. Hij heeft een bibliotheeek van meer dan 4000 Franse boeken, waaronder vele pamfletten en documenten betrekking heb bend op de zaak-Naundorff. In de Zondag in Dreefzicht te Haarlem gehouden jaarvergadering van de Bond van Gepasporteerd Marinepersoneel bene den de rang van officier heeft de voorzit ter van de afdeling Haarlem, de heer A. D. Stöver, de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden welkom geheten, waar na de bondsvoorzitter, de heer J. Vermeu len in zijn openingsrede een overzicht gaf vn de werkzaamheden van de bond. De pensioenregelingen stonden daarbij in het middelpunt. Tot de gasten behoorde de heer Evert Vermeer, lid van de commissie van defen sie uit de Tweede Kamer, die hulde bracht aan het hoofdbestuur, dat bijzonder actief is en tracht de moeilijkheden, waarmee hun oud-kameraden te maken hebben, te helpen oplossen. Adjudant-telegrafist Hei denkamp vertegenwoordigde de Bond van Vrijwillig dienende militaire zeemacht. De afdeling Haarlem had een voorstel ingediend, waarin de vergadering het hoofdbestuur opdraagt met kracht te blij ven ijveren voor een uitkering aan hen, die op 1 Januari 1954 de leeftijd van zes tig jaar hadden bereikt, zeven dienstjaren hebben en de dienst met gunstig paspoort hebben verlaten. De Pensioenwet is ver anderd en de wijziging is alleen van toe passing op hen, die op 1 Januari j.l. nog geen 60 jaar oud waren. De voorzitter merkte op, dat het hoofd bestuur de aangelegenheid besproken heeft met de Staatssecretaris van Marine en spreker noemde het resultaat teleurstel lend. De Staatssecretaris bleek niet bereid te bevorderen, dat een wijziging werd aangebracht voor de groep, die ongeveer 110 personen omvat. Indien een uitkering verstrekt zou worden moet per jaar een bedragen van f 46.000 beschikbaar worden gesteld. De Staatssecretaris was wel bereid te bevorderen steun te verlenen aan be- hoeftigen uit de groep en verzocht het hoofdbestuur een lijst over te leggen. Hiertoe was het niet bereid. De uitkering moet een plicht zijn en geen gift. De vergadering nam een resolutie aan. waarin het hoofdbestuur verzocht wordt opnieuw contact op te nemen met de Staatssecretaris. Ook werd aandacht besteed aan de kwestie van recht pp weduwenpensioen. Aangedrongen werd om met kracht te blij ven ijveren voor het recht op uitgesteld weduwenpensioen. Van de zijde van het hoofdbestuur werd meegedeeid, dat de kwestie breedvoerig met de Staatssecreta ris is besproken. In overleg met hem is besloten een uitspraak uit te lokken over de interpretatie van een der artikelen uit de Pensioenwet, dat hiermee verband houdt. Het hoofdbestuur is hiermee doen de. Het door Otto B. de Kat geschilderde portret van de zangeres Jo Vincent, dat hedenmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam is onthuld. Een lange stoet auto's, motorrijwielen en bromfietsen is Zaterdag piet genodig den, gasten en sterritrijders Grouw bin nengereden, tot het bijwonen van de grote watersportschouw ter gelegenheid van de overdracht van het Statenjacht „Friso" aan de Provinciale Staten van Friesland. Langs een erehaag van kinderen met kleine zeilbootjes werden de gasten, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan en de Commandant Zeemacht Ne derland, schout bij nacht F. T. Burghard, naar het terras van het theehuis geleid. Daar aanvaarde mr. Linthorst Homan het geschenk. Hij was van oordeel dat het jacht aan vakmanschap niet onderdeed voor de oude statenjachten waarmee de stadhou ders in de 17e en 18e eeuw zeilden. Intussen was het Pikmeer geheel gevuld met motorboten en zeilschepen. In het midden lagen drie rijk gepavoiseerde mij nenvegers, de motorreddingboot van Den Helder, „Prins Hendrik" en een zestal grote salonboten, waartussen politiebootjes be drijvig heen en weer voeren. Direct na de overdracht begon het „caroussel-zeilen" van 65 wedstrijdjachtjes in dertien ver schillende klassen, waarvan het effect door de regen gedeeltelijk verloren ging. Impo sant was de ronde die de „Friso" over het Pikmeer en Wijde Ee maakte, gevolgd door honderdtallen motorbootjes, zeilsche pen enzovoort. De N.Z.H, is niet ontevreden over de belangstelling welke er gisteren voor haar nieuwe seizoendienst Heemstede-Zand voort bestond. De eei'ste bus werd op het Valken- burgerplcin door de directeur, de heer J. J. Jurrissen, en zijn naaste medewer kers, de heren Th. Iietem en H. J. Kap- teyn, uitgeleide gedaan. De chauffeur die de eerste helft van de dag voor zijn reke ning nam, had aan het einde van zijn diensttijd 150 plaatsbiljetten verkocht, het geen. ook gelet op het slechte weer, een niet onaardig resultaat genoemd kan wor den. De nieuwe verbinding biedt dan ook een aanzienlijke tijd- en geldbesparing. Hoe wel de dienstregeling een rijtijd van 26 minuten vermeldt, kan op een overtocht van twintig minuten worden gerekend, hetgeen ongeveer de helft is van de tijd die men nodig heeft om via Tempeliers straat naar de badplaats te reizen. En om dat men de stadsbus niet nodig heeft scheelt het op een retour een kwartje. De buS rijdt tot 1 Juli alleen op Zon- en feestdagen, zodat men tot Hemelvaartsdag moet wachten om er weer van te kunnen profiteren. Voorts zou het wellicht aan beveling verdienen als er wat meer stop plaatsen kwamen, bijvoorbeeld op het Wipperplein in Heemstede en tussen Zand- voort-Krocht en Bentveld bij Kostver- loren en de ingang van de Amsterdamse Waterleidingduinen. Voor het overige heeft de N.Z.H. het gisteren niet zo druk gehad door slecht weer. Vooral na het einde van de wedstrijd R.C.H.-Ajax in het Heemsteedse Sport park had men de handen en bussen vol, ondanks de twintig extra bussen die wa ren ingelegd. Omdat de opkomende on weersbui toen ook de wandelaars uit Groenendaal verdreef hebben de wachten den aan de tussengelegen halten nog wel eens een bus moeten laten passeren. Ook N.S.-bus drukker De eerste indruk is, dat de N.S.-bus- dienst Amsterdam-Den Haag, die door de N.Z.H. wordt uitgevoerd, door de wijzi ging van 't eindpunt in Amsterdam, waar door een langere route door de buiten wijken wordt gevolgd, voor meer passa giers aantrekkelijker is geworden. De tankauto met aanhangwagen van de Shellgroep België is in de afgelopen nacht op de Dordtse afrit van de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht uit de bocht gevlogen en in brand geraakt. De wagen had propaan- en butaangas geladen in Pernis en was op weg naar Brussel. Hij werd bestuurd door de 33-jarige K. van O., wonende in Brussel, die licht gewond werd. Wat de oorzaak is geweest van het on geval, dat, afgezien van de grote verkeers stagnatie, nog betrekkelijk goed is afge lopen, kon de. Dord'tse politie nog niet mededelen. De ohauffeur is in de bocht van de afrit de macht over zijn stuur kwijtge raakt. Hièrdóor reed de wagen tegen een lantaarnpaal aan, tengevolge waarvan hij kantelde. De auto en de aanhangwagen kwamen dwars over de weg te liggen. Doordat kortsluiting ontstond in de electrische installatie van de auto, raakte eerst het butaan- en daarna het propaangas dat in vloeibare vorm vervoerd wordt in brand. Het wegdek van de afrit was in een oog wenk in een vlammenzee herschapen, want de „vloeibare brand" stroomde overal heen. De Dordtse brnadweer kon aanvankelijk niet anders doen dan het wegdek bespuiten, omdat het door de grote hitte niet mogelijk was dicht bij de tankwagen te komen. Assistentie verleende ook de inmiddels gealarmeerde brandweer van de B.P.M. uit Pernis, doch ook deze kon niet veel doen. Het barsten van een der tanks had wonder boven wonder geen ernstige gevolgen. Wel sprongen hierdoor enkele ruiten van wo ningen in de directe omgeving van de brug. Hedenochtend om 9 uur brandde de tank auto nog. Het verkeer over de brug, dat vooral op Maandagochtend zeer druk is, werd gestagneerd. Er werden extra ponten in het Zwijndrechtse veer ingelegd om zo veel mogelijk verkeer van het Noorden naar het Zuiden en omgekeerd over te zet ten. Nadat de auto zal zijn weggesleept kan de weg nog niet direct worden vrijgegeven. Eerst namelijk zal rijkswaterstaat een on derzoek instellen naar de toestand van het wegdek. De chauffeur van de auto, die verpleegd wordt in het gemeenteziekenhuis van Dor drecht, maakt het redelijk wel. Hij heeft brandwonden gekregen. Op 86-jarige leeftijd is in Groningen overleden prof. mr. dr. I. B. Cohen. Hij werd 9 Augustus 1867 in Groningen gebo ren waar hij eerst het gymnasium bezocht en later aan de Rijksuniversiteit studeerde. Na zijn promotie tot doctor in de reehts- cn staatswetenschappen vestigde hij zich als advocaat en pi-ocureur in Groningen. Hij werd tevens leraar in de staatsweten schappen. In 1901 vertrok hij naar 's-Gra- venhage, waar hij met mr. BlaupotTen Cate een Adviesbureau voor Staatsadmi- nistratierecht oprichtte. In 1905 keerde hij naar Groningen terug, waar hij tot 1913 secretaris is geweest van de Vereniging voor Hoger Landbouwonderwijs. Het stre ven van de vereniging werd beloond met een buitengewone leerstoel voor agrarisch recht. In 1910 werd prof. Cohen buitenge woon hoogleraar in het agrarisch recht aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Van 1915 tot 1931 is prof. Cohen raads lid van Groningen geweest voor de Vrij zinnig-democratische partij. In 1931 werd hij voorzitter van het College van Gronin gen ter uitvoering van het Reglement Me disch Tuchtrecht en Oplossing van Geschil len. Van 1935 tot 1939 was prof. Cohen lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. Van zijn hand verschenen enige publica ties, waaronder „De invloed van het fail lissement op de verplichtingen van hoofde lijke schuldenaren" (dissertatie), „Inlei ding tot het agrarisch recht" en „Hoofd lijnen der staatshuishoudkunde", waarvan in 1946 de twintigste druk verscheen. Prof. Cohen was ridder in de Orde "an de Ne derlandse Leeuw. ADVERTENTIE Dinsdagavond a.s. 8 uur le deel: Van Kaapstad naar Kruger-Wildpark Zondagmorgen 30 Mei. 2e deel: Van Kruger Wildpark naar Zoeloeland Zaterdagmiddag is een vrachtauto in volle vaart tegen-de pui van een huis aan de Westzijde te Zaandam gereden. De hou ten voorgevel week krakend achteruit. De vrachtauto schoot door en kwam in een steeg naast het huis tot stilstand. De chauffeur bleef ongedeerd evenals de be woners van het perceel, die op een meter afstand van de bezweken voorgevel hadden gestaan. De huizen aan de Zaandamse Westzijde blijken een bijzondere aantrekkingskracht op auto's te hebben, want dit was de vierde maal binnen twee jaar, dat in een der hui zen een auto een onverwacht en onge wenst bezoek kwam afleggen. De oorzaak was ditmaal een defect aan de stuurinrichting, waardoor de vrachtauto het trottoir aan de linkerzijde van de straat opreed. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is onder aus piciën van de Nederlandse Stichting tot Bevordering van de Chirurgische Weten schappen een congres gehouden ter be handeling van geneeskundige vraagstuk ken, die zich voordoen bij de organisatie van de Bescherming der Bevolking in oor logstijd en bij grote rampen. Van de zijde der regering waren aanwezig de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Bovendien hadden alle officiële instellin gen, die bij de Bescherming Bevolking een functie hebben, vertegenwoordigers gezon den. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid zette aan het begin van het congres in het kort uiteen, dat de organi satie van de Burgerlijke Bescherming in lijden van oorlog èn bii grate rampen, on der de verantwoordelijkheid van hem en van zijn ambtgenoot voor Binnenlandse Zaken tijdig tot stand moet komen. De mi nister sprak er zijn voldoening over uit, dat de Nederlandse artsen, zich bewust van hun verantwoordelijke taak bij de medi sche verzorging van gewonden en zieken in oorlogstijd en bij grote rampen, in zo grote getale waren bijeengekomen voor een bespreking van de daarmee samenhangen de vraagstukken. In een zevental voordrachten zijn de verschillende problemen, waarvoor de artsen bij de B.B. komen te staan, uitvoe rig uiteengezet. In het opleidingscentrum Middeloo te Amersfoort is het vraagstuk van de oplei ding van jeugdleiders en -leidsters ter Sprake gekomen. De vraag naar jeugdlei ders overtreft ver het aanbod. Het pro bleem van de jeugdnood is met deze situa tie allerminst gediend. Naar het inzichl van de heer D. Q. R. Mulock Houwer, directeur van de Maatschaopij „Zandber gen" en adviseur van de Nationale Fede ratie de Nederlandse Bond tot Kinderbe scherming, is het wenselijk dat er een cen traal orgaan zal worden gesticht, dat de problemen van de jeugdnood en het vraag stuk gelegen in het tekort aan jeugdleiders tot een oplossing kan brengen. Tot vandaag toe wordt aan de jeugdleiders geen behoor lijk bestaan geboden. Voorts is de oplei ding voor velen te kostbaar. Volgens de heer Mulock Houwer ligt hier een grote taak voor de overheid, die althans het par ticulier initiatief, dat in die richting werk zaam is, dient te steunen en te stimuleren. De Nederlands Hervormde Vereniging Kinderzorg Noordholland hield op Zater dagmiddag 22 Mei haar Jaarvergadering in „Brinkmann" te Haarlem. De voorzitter, de heer H. van de Bunt, heette de ongeveer honderd aanwezigen, leden en gasten, wel kom, inzonderheid de vertegenwoordigers van het Departement van Justitie en van de Voogdijraden. Hij wees er op. dat het aantal kinderen dat onder voogdij van de verenigihg staat gegroeid is tot ongeveer 450. Met het oog op de grote financiële zorgen deed hij een dringend beroep op de offervaardigheid der Kerk en pleitte hij voor een gunstiger regeling van de over heidssubsidie. Daarnaast wees hij op de goede ontwikkeling van deze arbeid en op de voortreffelijke teamgeest bij bestuur en staf. De secretaris, ds. G. W. van Deth, gaf hierop een utvoerig verslag over het jaar 1953. Door de aankoop van een huis werd een eigen centrum verkregen, van waaruit het werk gedaan wordt. De plannen tot de inrichting van het voormalige Oranje Weeshuis te Huizen tot een tehuis voor veertig debiele kinderen, zijn in een ver gevorderd stadium gekomen. Het kleine doorgangshuis te Bloemendaal, waar gere geld een zestiental kinderen tijdelijk wo nen, moet nodig door een betere huisves ting worden vervangen, waar vooral meer speelgelegenheid is voor de kinderen. Het inspectiewërk wordt gedaan door vijf maatschappelijke werksters, die een des kundige opleiding hebben ontvangen aan een der scholen van maatschappelijk werk. Jkvr. H. M. baronesse Mackay, psychia trisch maatschappelijk werkster, werd aan gesteld als staffunctionaris, heeft de super visie over de inspectie en onderhoudt de contacten met de bij Kinderzorg aangeslo ten weesinstellingen in Noordholland. Ten slotte wees hij nog op de verdieping van deze arbeid door een meer psychologisch verantwoorde aanpak. De penningmeester, de heer J. C. Stuart, gaf een financieel overzicht over het jaar 1953 en een begro ting voor 1954. Aan uitgaven werd een be drag beraamd van 525.000 en aan inkom sten van 455.000, zodat er een tekort van 70.000 valt te dekken. Tot bestuursleden werden herkozen mevrouw L. L. Voorhoe- ve-Bierens de Haan en de heren H. van de Bunt en dr. R. Vedder, terwijl tot nieuw bestuurslid werd gekozen mevrouw mr. A. H. van Nierop-Vermeulen. Vervolgens werd de film „Er kan nog meer bij" vertoond, die iets laat zien van de problematiek van de gezinsverpleging. DJAKARTA (United Press) Indone- sië's vreemde valuta-pot is dermate leeg geworden dat de wettelijke minimum-in houd bedenkelijk dicht is genaderd. Als de toestand verder blijft verslechteren, zou er een inflatie kunnen ontstaan waardoor de huidige regering waarschijnlijk gedwongen zou worden af te treden. Het is echter ook niet uitgesloten, dat de crisis voorbijgaat. Uit het overzicht van de Indonesische bank van 12 Mei blijkt dat goud en andere con verteerbare buitenlandse valuta niet meer dekte dan 20.35 percent van het in omloop zijnde geld. De week daarvoor bedroeg déze dekking nog 20.9 percent; het schijnt vrij wel zeker, dat deze binnen veertien dagen zal dalen beneden de 20 percent. Volgens het reglement van de Indonesische Bank, de circulatiebank, mag de dekking van goud en buitenlandse valuta niet lager zijn dan 20 percent. Maar dat minimum kan voor een tijdsduur van drie maanden ter zijde geschoven worden bij een decreet van de monetaire raad, die bestaat uit de mi nisters van Financiën en Economische Za ken en de directeur van de Indonesische Bank. Men vermoedt dat binnenkort hier toe zal worden overgegaan. Waarnemers zeggen dat de valuta- schaarste aan drie factoren kan worden toegeschreven: het verminderen van de Amerikaanse aankopen van rubber, het verlangen een nationale economie te hebben en de grotere behoefte van een grondstof fenland aan afgewerkte producten. Het Indonesische verlangen naar een nationale economie houdt ernstige hinder- nalen in voor het investeren van buiten lands kapitaal in Indonesië. Arbeidsmoei- lijkheden, ondoelmatigheid, bendewezen en andere factoren hebben de opbrengst uit de enorme ondernemingen die de rugge- graat vormen van de Indonesische econo mie doen teruglopen en in sommige geval len tot op een fractie van de mogelijke. Tegenstrijdige lezingen BELGRADO (Reuter). Italië en Joego slavië hebben elkaar Zaterdag nota's ge zonden, waarin zij protesteren naar aan leiding van een visserij-incident in de Adriatische Zee, waarbij vier Joegoslavi sche mariniers enige tijd door de Italianen werden vastgehouden. Volgens de Italiaanse lezing werd een Italiaans vissersvaartlig door een Joego slavische patrouilleboot aangehouden, toen het ruim btiiten de Joegoslavische terri toriale wateren voer. Vier Joegoslavische mariniers gingen aan boord van de Ita liaanse treiler. Op dat ogenblik verscheen echter een Italiaanse kanonneerboot. Het Joegoslavische patrouillevaartuig trok zich terug, met achterlating van de vier mari niers. Volgens de Italianen hadden de Joe- goslaven op een andere Italiaanse treiler in de omgeving geschoten. Een van de le den der bemanning werd gewond. De vier mariniers werden opgebracht naar Ancona, waar zij later aan vertegenwoordigers van de Joegoslavische ambassade te Rome wer den overgegeven. Zij keerden later per schip naar Fiume terug. In de Joegoslavische lezing wordt echter gezegd, dat elf Italiaanse treilers binnen Joegoslavische wateren hadden gevist. Toen gepoogd werd een der treilers op te bren gen, was plotseling een Italiaans oorlogs schip met gedoofde lichten komen aanva ren. Ten einde een ernstig gewapend inci dent te vermijden hadden de Joegoslaven zich teruggetrokken. Volgens het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" zijn sinds het begin van het vorige jaar 59 Italiaanse treilers betrapt bij het vissen binnen de Joegoslavische territoriale wateren. De softball-competitie Krachtsverschillen in derde klasse blijken te groot HHC had de afgelopen week in de soft- ballcompetitie in Haarlem weinig moeite om met 11-2 van SC Haarlem te winnen. Het loopt HHC wel mee. Juist nu er een vacature op het eerste honk ontstaan was, keerde mej. Andrea weer terug na lang durig verblijf in het buitenland. De goede werpster mej. Berendonk, kreeg slechts twee honkslagen tegen, die echter beide uitgroeiden tot verdiende tegenpunten. Gymnasion, dat voor het eerst in sterk ste opstelling zou spelen, miste op het laat ste ogenblik toch nog haar werpster. On danks dat werd het de mooiste wedstrijd tot nu toe gespeeld. WGA maakte direct een punt, kreeg in de volgende innings steeds weer speelsters op de honken, maar steeds was het weer mej. Olthoff, die door vangballen of zuivere aangooien naar de honken aan de Amsterdamse illusies een einde maakte. Tegen het einde raakte de werpster van WGA, die bijzonder goed begonnen was, vermoeid. Enkele malen vier-wijd maakten de honken vol, waarna een home-run de overwinning van de Heemsteedse meisjes veilig stelde. Mede doordat de achtervangster van HCK ontbrak (haar plaats werd ingeno men door een speelster van het vierde) kon DSB een grote voorsprong te nemen. Een innings van liefst 16 punten en dat in de eerste klasse! deed de balans afdoende omslaan. Het werd een waar slagfestijn, met verre slagen van de dames Hordijk en Dooyes en een home run van Bep van Bev- merwerdt, waardoor de uitslag 32-7 werd. In de tweede klasse deed EDO 1 goed werk door HCK 3 met 14-3 te kloppen. RCH deed het nog beter door met 18-5 het op papier wel sterke reserve-team van Gymnasion te verslaan. In de derde klasse, bestaande uit vier Haarlemse en twee Amsterdamse afdelin gen, lopen de krachten te veel uit elkaar. Uitslagen als 51-3, 51-4, 47-9, 41-8 komen regelmatig voor. Voor sterke teams als Cat chers, Rooswijk, TYBB en THB zijn der gelijke gemakkelijke overwinningen niet plezierig; bovendien ziet men een duide lijke achteruitgang van het spelpeil. Voor de verliezende partijen zijn dergelijke ne derlagen deprimerend. Voor de propaganda van softball zou het nuttig zijn, indien hier grondig werd ingegrepen. Plannen hiertoe zijn in voorbereiding. i Voor de sportwagenraces, welke op 7 Juni door de Nederlandse auto rensportver- eniging op het circuit van Zandvoor wor den gehouden, zijn reeds tal van inschrij vingen binnengekomen. Tot degenen, die zich hebben aangemeld, behoren onder meer J. Bos Eyssen met Ferram en met B. M. W., P. Bos Eyssen met Renault Special, Van der Lof en Gast, beiden met een M.G., waarbij Van der Lof in de 1500 c.c. klasse zal star ten, terwijl Gast in de 1300 klasse blijft rijden. Voorts zullen in Zandvoort aan de start verschijnen Roosdorp Antwerpen met Ferrari Mondial, Heydendahl met Alfa Ro meo F 1, Martens met Fiat T Y, Ouden met een eigen gebouwde Cidoro, en Nortier met Porsche 1500. In de kleine klasse zal zich weer een strijd ontwikkelen tussen de Renaults, Panhards en DKW's waarvoor Kreisel (Re nault). Langestraat (Dyna Panhard) Eschau- zier (DKW) en nog vele anderen hebben ingeschreven. Zaterdagavond heeft de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" in hotel „Het Wapen van Heemstede" op haar beurt het winterseizoen besloten met de opvoering van Will, van den Bergs blijspel „Storing in het Lunapark". Hiermede heeft zij eerst tijdens een matinee de Heem steedse Ouden van Dagen enige vrolijke uren bezorgd. Het is een blijspel, waarvan er ten minste dertien in een dozijn gaan. Het is gebaseerd op de traditionele verwar ring welke ontstaat na het fatale leugentje om bestwil de aanloop waarmee reeds talloze auteurs voor een tamelijk gezochte intrige zijn gestart. „Nut en Genoegen" heeft dit alles zeer verdienstelijk weergegeven. Dankbaar gre pen de spelers de gelegenheid een aantal typische kluchtfiguren op de planken te zetten. Bovendien bleek de werkende kring met enige jonge dames te zijn uitgebreid Janny van der Werff, Adri Carpentier en Lyda van der Werff die zich voor deze vereniging ongetwijfeld nog bijzonder nut tig kunnen maken. Van de oudere garde zagen wij een vermakelijk gespeeld Am sterdams echtpaar van Rita Beck en Piet Leuven benevens een verrassende typering van de „overjarige" zuster Martha door Nelly Klootwijk. Martin en Hanny Beek lieten zich als het echtpaar Neutelaar evenmin onbetuigd en ook Jan Bank gaf opnieuw van zijn komische talenten blijk. Alleen Herman Booms en Adolf Beck ble ven wat beneden hun gebruikelijke vorm. Het publiek was door deze voorstelling in een plezierige stemming gebracht, zodat ook het traditionele bal na afloop bijzonder geanimeerd verlopen is. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag hebben weer ongeveer vierhonderd leerlingen van de vijfde klassen van de Heemsteedse scho len deelgenomen aan het jaarlijkse verkeers examen, dat bestond uit een rijwiel- en loop route voor fietsers en voetgangers. Hiervoor waren zeven leden van het Heemsteedse politiecorps ingeschakeld, die onder leiding van hoofdinspecteur A. Berentsen de ver schillende aanwijzingen verstrekten en er op toe zagen, dat het gehele examen een nor maal verloop kon hebben. Er heeft zich dan ook geen enkel ongeval of incident voor gedaan. Vrijdag 28 Mei, des middags om twee uur, zal in het Minerva theater, waarschijnlijk door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, aan de ge slaagde leerlingen het diploma worden uit gereikt. Daarbij mogen zij als attractie de vertoning van „De Spoorzoekers", een kin derfilm, bijwonen. Ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig bestaan van de Politie Sport Club Bloemen daal, houdt deze sportclub op Dinsdag 25 Mei op de drie velden van de B. V. C. „Bloemendaal" aan de Brederodelaan een voetbaltournooi, waaraan twaalf politie- elftallen uit verschillende steden zullen deel nemen. Dinsdagmorgen om kwart over negen zal de opening geschieden door de voorzitter van de P. S. C. B., de heer H. L. A. van de Pavert. Van half tien tot tien minuten voor één zullen de politie-elftallen van de zoge naamde tweede klassers: Gouda, Delft, Zand voort, P.S.C.B., R.T.W.A. (Rijkspolitie te wa ter Amsterdam) en R.S.D.A. (Rijkspolitie, district Amsterdam) tegen elkaar in het veld treden. De elftallen moeten elk vijf wedstrij den spelen van een half uur. Om één uur volgt dan in het clubhuis van de B. V. C. Bloemendaal de prijsuitreiking door de korps chef van politie en erevoorzitter van de P S. C. B. de heer J. Voerman. Na de lunch zullen om twee uur de politie- elftallen van de eerste klassers om de eer gaan strijden. Hieraan nemen deel elftallen van de politie uit Haarlem, Heemsede, Rot terdam (Hermandad), Velsen, Schiedam en Utrecht. Ook na dit tournooi zal de heer J. Voerman de prijzen uitreiken. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3)4 Nederl.'47 995/,* 993/ie A.K.U 216)4 215 Unilever 338)4 co I*- Philips Gloeil. 322 327 Kon. Petroleum 505K 510 A'dam Rubber 95K 95)4 Holl. Amer. Lijn 145 144 N. Scheepv. Unie 138)4 136 H.V.A 126 125K 118)4 118 Amsterd. Bank 191 'A 192 Ned. Handel Mij. 187 186)4 Rotterd. Bank my2 182 Twentsche Bank 186 186 Anaconda Copper 3 5% 35 H Bethlehem Steel 66% 67)4 Republic Steel 57% 57% Shell Union 95)4 95)4 Tidewater 21% 21)4 481/is 48

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3