Hongaren wisten wat ze wilden en deden het ook Engels voetbalelftal roemloos verslagen in Boedapest: 7-1 Het Spaarne won de twee zonder stuurman bij Hollandiawedstrijden .Clowntje Riek Chaos in Berlijn Af en toe spel van kat en muis Stormvogels drukte overwicht in zes doelpunten uit Courses te Duindigt MAANDAG 24 MEI 1954 Zwitserland hield Uruguay in bedwang Kaartensmokkel Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? RCH-junioren-tournooi voor Aalsmeer TYBB-reseves naar eerste klasse HVB Zwemmen Nieuw wereldrecord 100 meter schoolslag Gasten die meetellen rekenen op Negen nieuwe baanrecords in Alphen aan de Rijn Baanrecord met 16 seconden verbeterd Voor de kinderen Zönetournooi schaken FEUILLETON In het grote, luxueuse „Nep-stadion" in Boedapest heeft het Hongaarse voetbalelftal het nationale Engelse team met een smadelijke zeven-een de grootste nederlaag uit de historie toegebracht. De grootste nederlagen van het Engels elftal tot nu toe waren de zeven twee vafk 1878 èn de zes-een van 1881, beide tegen Schotland. 92.000 geestdriftige Hongaren hebben hun elf landgenoten zien groeien naar een vorm, zoals zelfs de verwende Hongaarse voetballiefhebbers maar zelden hadden gezien van een verte genwoordigend elftal. Het is ondoenlijk en ook niet fair tegenover de anderen om een speler te noemen in het Hongaarse team, die heeft uitgeblonken. Want hier stonden niet alleen elf voetbalkunstenaars tegenover het roemruchte Engeland, hier was naast alle individuele kwaliteiten een homogene, prachtig ingespeelde ploeg aan het werk. Het elftal sloot in alle gelederen, het was overrompelend in de aanval en ongenaak baar in de verdediging. Nooit in de twee maal drie kwartier kregen de Engelseu ook maar een schyn van kans om de zes-drie van Londen te wreken. Het subtiele spel va<n voeten, hoofd en bal, dat de toeschouwers in het Amster damse stadion enkele weken geleden had verbaasd, ginig nu gepaaird met een formi dabele stootkracht, met soms een kruis vuur van schoten en venijnige kopballen. De zeven-een, waarmee de Engelsen het veld ruimden, was zwaar, maar nog erger had het resultaat voor de gasten kunnen zijn wanneer doelman Merrick niet in zo'n goede vorm was geweest. Menlek ranselde nog menige kogel uit de hoeken, die hij, zonder dat iemand het woord falen had mogen gebruiken, had kunnen laten gaan. De beide Honga arse binnen spelers Kocsis en Puskas scoorden ieder twee maal, rechtsbuiten Totfh, mitvoor Hidegkuti en linksback Lantos waren de makers van de overige doelpunten. Broadis, de Engelse linksbinnen, zorgde voor het enige tegen- pumt. Geen verband De Engelse voorhoede bracht er bitter weinig van terecht en vooral Tom Finney was volkomen uit vorm als linksbuiten. Midvoor Jezzard, die de aanval leidde als vervanger van Allen, heeft hard gewerkt, maar hij slaagde er geen moment in enige samenhang in de Engelse aanvaislinie te krijgen. De Hangaren dicteerden de wed strijd van de eerste tot de laatste minuut. Voor de verdediging van Engeland was de taak nog hopelozer-. Wanneer ooit een achterhoede in een in terlandwedstrijd van het kastje naar de muur is gestuurd, dan was dit wel het geval in deze strijd in Boedapest, waar in de backs Staniforth en Byrne, spil Owen en zelfs sterren als Wright en Dickinson telkens als in het luchtledige schopten, Het optreden van de Uruguese voetbal ploeg tegen Zwitserland ter gelegenheid van het nieuwe Olympische stadion in Lau sanne is in meer dan een opzicht teleur stellend geweest. Het spel van de gasten, die over enkele weken de in 1950 behaalde titel van wereldkampioen zullen moeten verdedigen, bleef onder de verwachtingen, En bovendien ontbrak het de Uruguezen, die blijkbaar nog niet voldoende geacclima tiseerd zijn aan de nodige zelfbeheersing, met het gevolg dat onze landgenoot Leo Horn, die de ontmoeting leidde, het in de tweede hefft gewenst achtte een van de grootste zondaren, de middenvoor Miguez, van het veld te zenden. In de eerste helft berustte het initiatief vrijwel doorlopend bij de Zwitsers, die tal van fraaie aanvallen opbouwden. Zij brachten het echter niet verder dan tot tien hoekschoppen, tegen de Uruguezen niet een. Tegen het spelverloop in nam Uruguay in de 36ste minuut de leiding door een schot van Borges op een pass van Abbadie. Een minuut later raakte een der Uruguese achterspelers de bal met de hand aan. Horn trok zich niets aan van de gesticulaties van de Uruguezen en wees naar de witte stip. Casali zorgde uit de strafschop voor de ge lijkmaker. Incidenten In de tweede helft vervingen de Urugue zen een van hun voorhoedespelers door Ambroise, en deze gaf zijn ploeg na acht minuten de leiding En nauwelijks waren er zestig seconden verstreken toen Antenen beide partijen op gelijke voet bracht. De Zwitsers bleven aanvallen, met succes want in de 21ste minuut schoot de linksbinnen Ballaman de bal uit een vrije schop recht streeks in de touwen. Het spel moest her haaldelijk onderbroken worden wegens on aangename incidenten, en op een gegeven moment kwam zelfs de politie in actie om een aantal toeschouwers te verwijderen, die het veld waren opgelopen. Na ongeveer een half uur maakte Uruguay gelijk door toe doen van Martinez, en in de stand drie drie kwam verder geen verandering. waarin zij het linkerbeen uitstaken wan neer Koseis langs de andere kant in een flits passeerde, waarin Puskas twee, drie man naar zich toe lokte om dan Hidegkuti of Csibor met de bal de vrije ruimte in te sturen. Geen kans Nadat de stand op twee-nul was gebracht deden de Hongaren wat zij wilden. En zij wisten wat zij wilden: Engeland geen kans geven een voet aan de grond te brengen. Merkwaardig erwij ze was het linksback Lantos, die de score na tien mi nuten opende. Een vrije scihop tegen Se- well, tien meter buiten het strafschopge bied, werd na een ferme aanloop door Lantos langs Merrick geschoten. Twaalf minuten later ving Puskas een na een hoekschop onvoldoende weggewerkte bal op en scoorde van korte afstand het tweede doelpunt. Er was nog geen half uur ge speeld, toen Kocsis de stand op drie-nul bracht. De Hongaarse druk nam iets af en tot aan de rust kon Engeland zich verder handhaven. Van een ommekeer in het spelbeeld was echter geen sprake. De Hongaarse doel- puntenmaohine kwam na rust weer spoe dig op volle toeren en in de twaalfde mi nuut van de tweede helft werd het vier- nul door Kocsis en een paar minuten later hadden de Hongaren, die nu speelden met hun tegenstanders als een kat met een muis, een zes-nul voorsprong door doel punten van Hidegkuti en Toth. Toen pas gelukte het Broadis een tegenpunt te sco ren na een vrije schop van Dickinson. De Hongaren wilden 'het laatste woord hebben en Puskas bracht de eindstand tenslotte op zeven-een. OOOOMCODCiOOCCOCOOOOOCCOOCWX^XOCaXWMOCOOCCOOOOOOOCO Ondanks de uiterst strenge maatregelen, die door controleurs en politie waren genomen om onbevoegden geen gele genheid te geven de wedstrijd Honga- garije-Engeland zonder toegangsbewijs bij te wonen, zijn enkele tientallen Hon garen er op even originele als geraffi neerde wijze in geslaagd het stadion in Boedapest binnen te komen. Sommige gelukkigen, die wel een kaartje hadden weten te bemachtigen, hadden postdui ven meegenomen en er op een of andere wijze voor gezorgd, dat het controle strookje niet van hun toegangsbewijs werd gescheurd. Eenmaal op hun kost bare plaats aangeland bevestigden zij de kaartjes aan de poten van hun duiven, die dan met onschuldige kopjes weg- fladderden in de richting van hun bazen buiten de stadionmuren. Zo werd menig toegangsbewijs een tweede maal ge bruikt zonder dat er een haan naar kraaide. XIOOOOOOOOOTXJOXOOOOOOOOOCXXXDCOOOOOOOOOOOOOCXXOOCOCOCOOO EXCELSIOR VERSLOEG BRADFORD CITY In Rotterdam werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen Excelsior en de Engelse derde divisie club Bradford City. De Nederlanders wonnen met vijf-drie, na dat zij bij rust een twee-één voorsprong hadden. Kraak heeft gistermiddag wellicht willen bewijzen, dat hij in het Nederlands elftal in het doel behoort te staan. Maar hij heeft daartoe geen kans gekregen. De Zwolse voorhoede was dit keer zo machteloos, dat de Stormvogels-doelman zijn kwaliteiten slechts heeft kunnen tonen bij enkele snelle uitlopen en wat simpele vangballetjes. Hij deed dat met veel overtuiging. Trouwens de gehele IJmuider ploeg had er kennelijk zin in. Hoewel er niets meer op het spel stond werd er door de blauwhemden van de eer ste tot de laatste minuut met groot enthou siasme gespeeld. Het was voorts opmerke lijk, dat de met feestmutscn en vlaggetjes uitgedoste Stormvogels-supporters meer lawaai maakten dan de duizenden Zwolse toeschouwers. Wat animo betrof staken de IJmuider spelers dus verre boven hun tegenstanders uit en wanneer daaraan nog wordt toege voegd, dat zij in technisch en tactisch op zicht zeker een klasse beter speelden is de daverende zes-nul zege wel verklaard. Van de Zwolse prestaties van gistermid dag valt weinig goeds te zeggen. Bij de Stormvogels was rechtsbuiten Van der Meer wel een van de opvallendste spelers. Na een kwartier bekroonde hij het IJmui der overwicht terecht met een keurig doel punt (nul-één). Ook daarna bleek hij de gevaarlijkste schutter in de IJmuider aan vaislinie. Na deze eerste treffer werkten de gastheren zich wat los, maar het bleef toch bij rommelig heen en weer getrap. Kansen Na een klein half uur schoot Van der Meer voor de tweede maal raak (nul-twee). Er zaten in deze periode nog kansen in deze wedstrijd voor de boys, vooral toen Kraak bij een hoge bal misgreep en even later Filippini bij een doorbraak een kans kreeg, maar beide malen ontbrak de be heersing. Na de hervatting loste midvoor Luppens een onverwachte schuiver, waarop de Zwolse doelman misgreep (nul-drie) en na eer. half uur profiteerde dezelfde speler van verkeerd terugspelen van de Zwolse back Oordt (nul-vier) en twee minuten later kwam Van der Meer met een knappe solo door de verdediging heen en zijn col lega op de linkervleugel, Stelling, werkte cve voorzet met een tikje af (nul-vijf). Deze laatste, voor de rust onvoldoende, ging steeds beter spelen en dit laatste gold eigenlijk voor de gehele ploeg. Zo verwon derde het niemand, dat Luppens tien minu ten voor het einde na een doorbraak de stand op zes-nul bracht. ADVERTENTIE Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede ge woonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuur branden behoort weer tot het verleden. Zondag kwamen zestien junior-ploegen in het Heemsteedse sportpark in actie in de strijd om de fraaie wisselbeker van RCH. In deze strijd werd de ploeg van Aalsmeer zeer verrassend winnaar. De sterke ploegen van Heerenveen, Blauw Wit, Haarlem en vele anderen, werden vroegtijdig uitgeschakeld. In de vier poules waren Aalsmeer, EDO, UVS en ASC winnaar geworden. Aalsmeer schakelde in de demi-finale het sterke EDO uit met twee-nul, terwijl UVS en ASC, de beide Leidse deelnemers, tegen elkaar gelijk speelden (nul-nul). ASC won na het nemen van strafschoppen. EDO kon ook de derde prijs niet bemachtigen, want het verloor de strijd tegen UVS met drie nul. Aalsmeer toonde zich in de finale de sterkste en klopte ASC met twee-nul. De totale uitslagen waren: A: Haarlem-Aalsmeer 1-1, Volewijckers- Stormvogels 0-0, Haarlem-Stormvogels 2-0, Volewijckers-Aalsmeer 1-1, Haarlem- Volewijckers 0-0, Aalsmeer-Stormvogels 1-0. B: EDO-VSV 2-0, Blauw Wit-Heeren- veen 3-2, Blauw Wt-VSV 2-0, EDO-Hee- renveen 0-0, VSV-Heerenveen 0-2, EDO- Blauw Wit 1-0. C: Schoten-Kennemers 0-1, UVS-Spar- taan 1-1, Spartaan-Schoten 0-1, 7<enne- mers-UVS 0-2, Schoten-UVS 0-1, Kcnne- mers- Spartaan 4-0. D: RCH-Zeeburgia 1-1, Alc. Victrix- ASC 0-0, Zeeburgia- Alc. Victrix 1-0, ASC -RCH 1-0, Zeebugria-ASC .0-0, Alc. Victrix -RCH 0-2. Demi-finale: Aalsmeer-EDO 2-0, USV- ASC 0-0 (ASC wint na strafschoppen). Om de derde en vierde prijs: EDO-UVS 0-3. Om de eerste en tweede prijs: Aalsmeer- ASC 2-0. Eindstand: 1. Aalsmeer; 2. ASC, 3. UVS, 4. EDO. In het kleine HVB-programma is het weer tot een belangrijke beslissing geko men. TYBB 2 promoveert namelijk naar de eerste klasse van de HVB omdat dit elftal de tweede promotie-wedstrijd tegen DEM 3 met één-nul won. De strijd om twee plaatsen in de eerste klasse is evenwel nog niet helemaal uitge vochten. Hoofddorpse Boys herstelde zich keurig van de nederlaag tegen TYBB 2 en versloeg ditmaal Ripperda 2 met vier-nul. De stand is thans: TYBB 2 2-4, Hoofd dorpse Boys 2-2, DEM 3 2-1, Ripperda 2 2-1. Zondag wordt gespeeld: TYBB 2-Rip- perda 2 en DEM 3-Hoofddorpse Boys. In de vierde klasse promotie vielen eveneens enkele beslissingen. In groep B luidt de eindstand: Ripperda 4 4-8, Schoten 5 4-6, DSS 5 4-4, WB 4 4-2, Halfweg 4 4-0. Alleen Halfweg 4 pro moveert niet. In de gewone competitie heeft IEV in 1 A met drie-één van Terrasvogels 2 gewon nen, terwijl Spaarndam een twee-één zege behaalde op VVD. In de eerste klasse B vond de laatste wedstrijd plaats. EDO 4 won met twee-nul van DEM 2 en hier luidt de eindstand: Beverwijk 2 RCH 5 Stormv. 4 DEM 2 Haarlem 3A HBC 3 22-36 22-29 22-26 22-23 22-23 22-21 EDO 3 22-20 ADO 2 22-19 EDO 4 22-19 Vel sen 2 22-19 HFC 3 22-18 OG 2 22-11 De uitslagen van de draverijen, welke op Duindigt zijn gehouden luiden: Iboya-prys (1900 meter) 1. Reseda 1.28.7. 2. Rudi Williams 1-29.8. 3. Sir Messidor 1-27-9. Winn. 2.60; pl. 1.10, 1.20, 1.20; gek. 7-40; cov. 5.- IUustrc Hanover-prys (2100 m) 1. O Ma rijke 1.25-6. 2. Pelikaan S 1.24.8. 3. Nico the Saint 1.26.7. Winn. 2-10; pl. 1.30, 1.20; gek. 2.60; cov. 2.60. Importeur-prys (2000 m.) 1- Roi d'Or 1.28.2. 2. Rita Rosa 1-31.6. 3. Rolandus 1.30.4. Winn. 2.40; pl. 1.70, 1.70, 16.—; gek. 2.70; cov. 4.40. Ipie Gregor-prys (2100 m.) 1. Monsieur Hollo 1.26.5. 2. Our Bonni 1.26.5. 3. Peter Scott 1.29.2. Winn. 2.—; pl. MO, 1.10; gek. 1.70; cov. 3.90. Irene Frances-prys (2100 m.) 1. Nooit Ge dacht 1.25.1. 2. Romeo Spencer 1.24.8. 3. Ru- dolf G 1.27.2. 4. Quicksilver S 1-26.8. Winn. 1.50; pl. 1.40, 3.20, 1-80; gek. 5.—; cov. 8.50. Intrepid-prUs (2500 m.) 1. Quick Hollandia G 1.25. 2. Olivier B 1.24.9. 3. Norton Williams 1.24.3. Winn. 1.80; pl. 1-60, 2.—; gek. 4.60; cov. 4.10. Olympius-prljs (900 m.) 1. Just for Joy 0.58.8. 2. Col di Campo. 3. Baccarat. Winn. 6.40; pl. 1.70, 2.—, 6-30; gek. 15.20; cov. 3.20. Admiraal Togo-prOs (2000 m 1. Britoly 2.11.3. 2. Gagita. 3. Sunrise. Winn. 5.50; pl. 2.30, 1.70; gek. 5.90; cov. 3.60. Rose Queen-prys (1800 m.) 1. Aquavit 2.00. 2. Frederique. 3. Sakina. Winn. 9-20; pl. 5.20, 3.20; gek. 24.90; cov. 5.10. Totalisator omzet 84.925. De Poolse zwemmer Petrusewicz is er tij dens zwemwedstrijden in Warschau in ge slaagd het wereldrecord op de 100 meter schoolslag opnieuw op zijn naam te bren gen. Hij legde de afstand af in 1 min. 9.8 sec. Het oude record stond sedert 24 Fe bruari 1954 op naam van de Rus Wladimir Minaschkin met 1.10.5. De prestatie van Petrusewicz betekend tevens een verbetering van het Europese record. ADVERTENTIE No{\6j- Sixteen stands for Quality Ook op de tweede dag van de Hollandia- roeiwedstrijden in Alphen aan de Rijn waren de prestaties over het algemeen goed te noemen. Zelfs kregen de toe schouwers enkele zeer goede ploegen te aanschouwen, zoals de B-acht van Aegir, de vier zonder stuurman van Laga en de twee zonder stuurman van Het Spaarne. Aan de vier nieuwe baanrecords welke Vrijdag werden verbeterd, werden er nog vijf toegevoegd, namelijk in de twee en vier zonder stuurman, de jonge twee-A, de dames-acht en de dames-vier junio ren. De Hollandia-wedstrijden 1954 heb ben dus negen nieuwe records opge leverd en dat terwijl vooral Vrijdag de weersomstandigheden niet ideaal te noemen waren. Het hoofdnummer, de oude acht, werd vrijwel onbedreigd door de B-acht van Aegir gewonnen, een zeer fraai succes.voor de Groningers, die in hun lustrum-jaar met verrassend goede ploegen op het wa ter verschenen. Van start af nam Aegir een voorsprong, welke zij geleidelijk vergrootte tot ruim een lengte óp Het Spaarne en Willem III. Er ontspon zich tussen deze twee een verwoed gevecht om de tweede plaats. Op 1000 meter kreeg Het Spaarne een kleine in zinking, doch de Haarlemmers herstelden zich, verhoogden hun tempo en passeerden hierna Willem III, zodat zij als tweede finishten. In de finale dier oude skiff kwam de Njord-skiffeur Brants uit tegen Van Mes dag van Comelis Tromp. Hoewel de laat ste zeker sterker was, leidde Brants in het eerste gedeelte van de race, doch kon toen de ln een rustig tempo opjagende Van Mesdag niet meer houden; deze won met twee a drie lengten. In het sprintnummer van de vieren zon der stuurman kwamen als finalisten Laga en Nereus tegen elkaar uit. Nereus, dat Vrijdag tegen Het Spaarne zeer goed ge stuurd had, deed dit nu uitgesproken slecht. Doch al zou dit niet zo geweest ziin, dan was Laga toch de beste ploeg, zelfs een der beste welke wij op deze wedstrijden te zien kregen. Een harde zeer lange haal en een bijna perfecte gelijkheid en lichaamsbeheersing. Zo gingen ze dan naar de hut, die helemaal wit zag van de sneeuw, die er tegenaan was gewaaid; rondom lagen dikke hopen opgewaaide sneeuw. Met enige moeite lukte het, de deur open te maken, en toen stapten ze gauw naar binnen. „Hè!", zei Bunkie. „Nou zijn we tenminste uit die akelige wind, die maar om je oren loeide!" Zelf zagen ze er uit als levende sneeuwpoppen, want hun capes waren volgeplakt met sneeuw. „Laten we die maar gauw uitdoen", stelde Rick voor. „Dan kunnen ze drogen". Ze trokken hun capes uit en hingen die uitgespreid tegen de wand van de hut. „Wat vreemd is het nou hier, hè?", zei Bunkie. „Zo stil!" „Ja, heel wat anders dan van de zomer", gaf Rick toe. Oepoetie, die ook zijn cape had uitgetrokken, bibberde. „Nou!", zei hij. „Toen was het hier veel warmer... Brrr wat heb ik het koud!" Ja, dat was natuurlijk zo vreemd niet; Oepoetie was immers 'n negertje, en dus had hij meer last van de kou dan de anderen. Maar Bunkie wist daar raad. op. De door haar gemaakte tijd van 3.21.6 be tekende een nieuw baanrecord. In de twee zonder stuurman beantwoord den Gitz en Blom van Het Spaarne aan de verwachtingen door gemakkelijk van Tri ton te winnen; in zeer goede stijl verbeter den zij het baanrecord met liefst zestien seconden en brachten het op 3.44.4 min. De jonge nummers De jonige acht A was zoals gewoonlijk zeer sterk bezet. Van de tien ploegen zagen wij als finalisten Njord 1, Laga 1 en de Amstel. Njord won evenals de twee voor gaande jaren dit nummer in de tijd van 6.42.0 min., tweede werd Laga. Op over tuigende wijze won Aegir de jonge vier A; een uitstekende jonge ploeg, welke in de finale Laga met ongeveer twee lengtes ver sloeg. Een zeer onfortuinlijke race had de A- skiffeur van Het Spaarne. Na een aanva ring met eën piket zag hij zijn aanvanke lijke voorsprong in een achterstand om gezet. De skiffeur van de Dordtsche kon door hem niet meer bedreigd worden. In de finale van de lichte vieren was er een aantrekkelijke strijd tussen Triton en Laga. welke in het voordeel van Triton beslist werd. Een verrassing was de overwinning van de wel zeer lichte overnaadse twee van Het Spaarne. Dank zij een hoog tempo sloeg zij de diverse aanvallen van de veel zwaardère Triton-twee met succes af. Dames De dames-acht van Willem III kon op overtuigende wijze haar beide medefinalis ten, Het Spaarne en R.Ï.C. de baas blijven. De Spaarne-ploeg, welke Vrijdag een ster kere indruk maakte dan R.I.C., kon haar vorm echter niet vinden en eindigde na een fel duel als derde. De Willem III-acht ves tigde een nieuw baanrecord, dat zij bracht op 3.48.0. min. Een spannende strijd lever den de Quadruples op. DDS ging na een enerverende boord-aan-boord race 0.8 se conde voor Willem III over de finish-lijn. De jonge dames vier bracht het baan record op 4.02.4. Uitslagen De volledige uitslagen van de Zaterdag verroerde wedstrijden luiden: Dames: Achten (1000 m) finale: 1. Wil lem III 3 min. 48 sec. (nieuw baanrecord), 2. R.IC 3 min. 51.2 sec., 3. Het Spaarne. Dubbelvier (1000 m) finale: 1. DDS 3 min. 59.6 sec., 2. Willem III 4 min. 1.4 sec., 3. Vliet. Heren: Jonge skif B (2000 m) finale: 1. Aegir (Tigchelaar) 8 min. 11 sec., 2. Nauti lus (Van der Kru'kl 8 min. 40 sec. Jonge twee A (2000 m) finale: 1. De Hoon 8 min. 17.6 sec. (nieuw baanrecord), 2. Viking 8 min. 20.4 sec., 3. Het Spaarne. Jonge vier A (2000 m) finale: 1. Aegir 7 min. 21 sec., 2. Laga 7 min. 28.6 sec., 3. Triton. Jonge acht A (2000 m) finale: 1. Njord 6 min. 42 sec., 2. Laga I 6 min. 49.8 sec., 3. Amstel. Jonge skif A (2000 m) finale: 1. Dort (De Rover) 8 min. 18.4 sec., 2. Het Spaarne (Britzei) 8 min. 29.6 sec. Vier zonder stuurman (1000 m) finale: 1. Laga 3 min. 21.6 sec. (baanrecord), 2. Nereus 3 min. 26 sec. Twee zonder stuurman (1000 m) finale: 1. Het Spaarne 3 min. 44.4 sec. (nieuw baanrecord). 2. Triton op 1 Va lengte. Lichte vier (2000 m) finale): 1. Triton 7 min. 37.6 sec. 2. Laga I 7 min. 38.2 sec. 3. Laga II. Jonge vier B (2000 m) finale: 1. Njord I 7 min. 30.4 sec. 2. Dudok 7 min. 32.2 sec. 3. Njord II. Oude skif (2000 m) finale: 1. Cornelis Tromp (Van Mesdag) 8 min. 5.4 sec. 2. Njord (Brants) 8 min. 9.8 sec. Oude acht (2000 m) finale: 1. Aegir 6 min. 31.2 sec. 2. Het Spaarne-Willem II- combinatie 6 min. 38.4 sec. 3. Willem III. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de tiende ronde van het zöne-tournooi voor het wereldkampioenschap dames lui den: KattingerLazarevic 0-1, Rinder— Bruce 1-0. De stand luidt thans: 1. Nedeljkovic (Joegoslavië) 8V2 punt; 2. Sunnucks (Groot Brittannië) 6'/2 punt; 3. Rinder (West- Duitsland) 6 punten; 4-5. Lazarevic (Joe goslavië) en Chaude de Silans (Frankrijk) ieder 5'/2 punt; 6. Nadj (Joegoslavië) 4 punten; 7-8-9. Bruce (Groot-Brittannië), Tranmer (Groot-Brittannië) en Kattinger (Oostenrijk) ieder 3'/> punt: 10. Roodzant (Nederland) 2>/2 punt; 11. Reischer (Oos tenrijk) 1 punt. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 37) Dit was dus het ogenblik om weg te gaan. Bijna was Sauvin er de vorige dag al vandoor gegaan, maar Fegelein had hem toen juist zijn plan toevertrouwd voor de vlucht per vliegtuig. En dat was verreweg het veiligste middel óm Berlijn te verlaten en het front te passeren. Uit een van de stalen buizen van zijn veldbed haalde Sauvin nu een nagelvijl, die hij van Fegelein had gestolen. In min der dan vijf minuten had hij op het ge deelte van de sleutel, dat aan zijn kant uit stak, twee platte gedeelten gevijld. Vervol gens nam hij zijn vork, klemde het nu vierkant geworden uiteinde van de sleutel tussen twee tanden van de vork en draaide die als een Engelse sleutel. De goed ge smeerde stalen deur opende zich zo ge makkelijk als hij maar wensen kon. Sauvin liep recht op de geweldige foto van Hitier toe, verwijderde de punaises aan de onderkant en stopte de gele enveloppe, die Fegelein daar verborgen had, in zijn zak. Vlug opende hij verder enkele laden. Hij vond echter niets interessants, op zijn revolver na, die hij met genoegdoening weer bij zich stak. En hij slaagde ei- niet in de identiteitspapieren van Hickmann noch diens portefeuille te vinden. Fegelein had ze waarschijnlijk verbrand. Of zou hij die bij zich dragen? Dat zag er dan slecht uit, als de SS-poli tie die vond! De deur van de schuilkelder-salon, die op de garage uitkwam, leverde geen moei lijkheden op, ondanks het veiligheidsslot. Een prachtige Zwitserse degen, die aan de muur hing, werd door Sauvin met succes als breekijzer gebruikt. De deur van de garage stond open. Fegelein was met zijn escorte in zijn eigen wagen vertrokken. De avond viel en het was al donker op straat. Sauvin ademde de frisse lucht met volle teugen in. De huizen in deze 'ouuxt waren bijna onbeschadigd. De Russische artillerie in de meer Noordelijke buiten wijken donderde zonder ophouden en de violette lichtschijnselen weerkaatsten voort durend op de nabije daken. Sauvin liep op goed geluk rechtuit de straat in. Als hij door een patrouille zou worden ondervraagd, zou hij zich natuurlijk nog altijd voor Hickmann kunnen laten door gaan. Alleen Fegelein en Carlo waren im mers tot dusverre op de hoogte van zijn bedrog. Carlo was onmiddellijk, nadat hij het ontdekt had, gestorven zó vlug dat dat iets anders moest zijn een samen loop van omstandigheden en Fegelein had zijn gijzelaar voor zich alleen willen behouden. Anders zou Himmler hem de Chinese Vis hebben ontrukt. Maar zonder papieren, zondier geld, op enkele marken na die hij in een la had ge vonden, en prijsgegeven aan een bekente nis van Fegelein die niet lang op zich zou laten wachten als zijn geduchte zwa ger hem aan Himmlers specialisten zou toevertrouwen! hoe kan hij zo het front passeren? Sauvin dacht aan Speel. Was de minister van Bewapening in Berlijn? Niet erg waarschijnlijk. Sauvin had Fegelein horen zeggen, dat Speer in de nacht van 23 op 24 April afscheid was komen nemen van Hitier. Hij moest toch naar eens gaan zien. Speer kon misschien zijn nieuwe vriend Hickmann helpen. Sauvin kwam op een brede weg, die hij herkende als de weg van Oud-Moabit. Speer woonde op Bismarckstrasse 72. Daar toe moest hij de Spree passeren, via de brug voorbij Oud-Moabit. Deze brug lag in de rivier, maar men had een houten noodbrug gemaakt. Ge helmde Sohupo's waarschuwden de wei nige voorbijgangers zich te haasten. De Russische artillerie scheen van tijd tot tijd een salvo te richten op dit strategische punt. Bismarckstrasse' Daar verborg Fegelein het vliegtuig, d'at zij omstreeks dit ogen blik samen hadden zullen nemen! Maar hij had er wel voor gepast hem de juiste plaats te noemen. In een bioscoop? Er wa ren misschien wel tien bioscopen in die straat! Sauvin zou trouwens dit vliegtuig nooit alleen op de straat krijgen. En als het juist de ontdekking van dit clandestiene toestel was, die Fegelein had doen arreste ren als „deserteur", zou hij in een valstrik lopen. Niets te beginnen! Hij vond no 72, een klein onbeschadigd herenhuis, achter in een tuintje, waarvan het hek langs de straat liep. Hij duwde het hek open. Bij het openen klonk er een belletje. Hij deed het hek weer dicht, liep recht naar de voordeur en drukte op de deurbel. Alles bleef stil in het huis. Maar de bel werkte. De electrische stroom was dus niet afgesneden. En de voorschrif ten schreven voor, dat die afgesneden moest worden als men een huis leeg liet, zulks in verband met kortsluitingen en bombardementen. Dus Hij belde nog eens en schopte eens hard met ziin hakken tegen de deur. Toen piep te er een luikje, dat even boven zijn hoofd half openging. De stem van een onzichtbare vrouw vroeg: „Wat wilt u?" „Is excellentie Speer aanwezig?" „Neen! Hij is vertrokken". „Goed! Zegt u tegen hem, dat zijn vriend Hickmann hem wil spreken". „Ik herhaal, dat hij eergisteren naar Lü- beck is vertrokken". „Zeg hem vooral dat het Hickmann is". Deze vreemde dialoog had tot gevolg dat het luikje weer dicht ging. Een ogenblik later was er weer een geluid achter de deur, een geluid van grendels, en de deur ging open. Sauvin trad het volkomen duister iin en bleef staan. Achter hem deed men de deur weer dicht. Toen flitste het licht aan en zag hij een vestibule en een trap voor zich. Hangend over de leu ning van de trap keek minister Speer, ge kleed in een kamerjas, hem met een onge rust gezicht aan: „Bent u het werkelijk, Hickmann? Toch geen slecht nieuws, hoop ik?" Sauvin apprecieerde de onvrijwillige ironie van dit „geen slecht nieuws" op het ogenblik, waarop Berlijn, verwoest door granaten en bommen, door de Russen werd overweldigd. Hij antwoordde: „Helemaal niet, mijnheer Speer. Geen enkel slecht nieuwtje!" „Kom boven, Hickmann!" Speer drukte hem de hand en voerde hem naar een klein bureau. „U hebt de oude Gerda, mijn huishoud ster, behoorlijk angst aangejaagd! Toen zij een SS-kolonel aan mijn deur zag kloppen, dacht zij dat Himmler me een capsule met cyanide liet brengen, zoals vroeger de Turkse pasja's die in ongenade gevallen waren, van de Sultan een band van gele zijde ontvingen met het verzoek zich in bijzijn van de brenger op te hangen!" „Bent u dus in ongenade?" „Weet men dat ooit, amice, weet men dat ooit in deze tijd? Vandaag Rijksmaar schalk en tweede man in het Rijk, zoals Goering, en morgen in een onderaardse kerker, overgeleverd aan de genade van een Bormann! Maar neen, ik geloof niet, dat ik om zo te zeggen in ongenade ben. Ik ben niet ontslagen, in theorie ben ik nog altijd minister van Bewapening. En ik hoop alleen maar, dat men me blijft verge ten". „Hm!" zei Sauvin. „Dat lukt niet ieder een". Hij vertelde wat Fegelein was overko men op het ogenblik dat zij samen dineer den. Hij verborg natuurlijk de reden van zijn aanwezigheid daar, en besloot: „Die geschiedenis is onaangenaam voor mij. Fe gelein zal wel van iets verdacht worden. En de politie heeft mi-i bij hem aangetrof fen! Ik geef er dus de voorkeur aan Himmler niet terug te zien. Is er nog iemand anders die er ook zo over denkt?" „Iemand anders?" vroeg Speer. „Ja, ik ga Berlijn zo vlug mogelijk ver laten. Ik wil niet door de Russen gevangen genomen worden". „Gaat u zich aan de Amerikanen over geven?" „Nou en of! Zolang er nog een kans was om te slagen, kon men blijven vechten. Er is nu geen enkele kans meer! Dus. „Natuurlijk!" zei Speer met een zucht. „Maar u?" zei Sauvin brutaal. „Waar wacht u nog op, excellentie?" Speer slaakte opnieuw een zucht. i IVf/rwr nervolgcL).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6