Sterrit bezorgde duizenden onvergetelijke feestdag In IJmuiden lag de vloot gereed tot haringvangen Koning Haring koos zich in IJmuiden een Katwijkse gade Agenda voor Haarlem LOCOMOTIEF Fa. C. van Maren Manifestatie van naastenliefde Vlaggetjesdag werd een fleurig festijn MAANDAG 24 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 36.000 broodjes Nieuw planD.D.D. WASSERIJ DUYN Grediet van bijna twaalf mille voor nieuwe van Zeggelenschool THB vierde veertig-jaritf bestaan Avondorgelbespel ing in de Grote Kerk Goede „Haarlem"- resultaten in de jeugdcom petitie Voorjaarsmarkt met één avond verlengd Training van kernploeg KNSB in Overveen Uitstapje Bloemendaalse bejaarden Reeds 34 mille voor kerk in Aerdenhout Ministerieel woord 3 versnellingsnaaf met terugtraprem Drukke kijkdag Nieuw schip binnen Ontdekking Kwaliteit wint Directeurswisseling bij „Haarlems Bloei" Donderdag-markt op Woensdag De sterrit die de Bond zonder Naam Znndaff naar Zandvoort organiseerde, is een gebeurtenis geworden, die wat omvang en organisatie betreft, haar weerga in ons land tot nu toe nog niet gevonden heeft. Ruim 2250 auto's en ongeveer 30 autobus sen brachten uit alle delen van ons land bijna 12.000 personen naar de badplaats, die aile tussen 12 en 2 uur op de Noord- boulevard arriveerden. Een eindeloos lij kende file van auto's van zeven rijen dik stond van paviljoen Kiefer tot paviljoen Riche, over een afstand van bijna twee kilometer geparkeerd. Het initiatief van pater W. Loop bleek een enthousiaste weer klank te hebben gevonden. Hit alle randen en standen, van alle gezindten en uit de kleinste plaatsjes van ons land hadden autobezitters zich gemeld, om huisvaders en huismoeders die om allerlei oorzaken er zelden of nooit een dagje tussen uit kunnen, een gezellige dag te bereiden. Onder de wagenbestuurders waren bur gemeesters, groot-industriëlen, taxi-onder nemers, garagehouders en vele midden standers. Deze monster-sferrit die volgens pessimistische Insiders bijna onoplosbare problemen zou opleveren, verliep dank zij een voortreffelijke en vooraf tot in de puntjes uitgewerkte organisatie, zonder één enkele wanklank en zonder incidenten. De Zand'voortse politie had uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen en zich van de assistentie verzekerd van een aantal man schappen der plaatselijke reserve-politie. Dat men de dan- en afvoer van deze mas sale auto-invasie geheel met eigen perso neel wist te regelen, verdient ongetwijfeld epn comDlimeot. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis had aan het einde van rle Zeestraat, een post ingericht, waar lichte hulp behoevende gevallen werden be handeld, die zich in hoofdzaak beperkten tot wagenziekte. De motorclub ..Zandvoort" leverde ver dienstelijk werk bij de estafette-dienst en als ordonnans bij het afvoeren van de wa gens naar de feestzalen in Haarlem. Ruim duizend man waren de gehele dag i.n de weer. Padvinders uit Haarlem, IJmuiden en Zandvoort .zorgden voor de uitreiking van lunchpakketten. Ruim honderd ge dienstigen waarvan velen van de Haar lemse huishoudschool -hadden daartoe meer dan 36.000 broodjes in 't Patronaats gebouw gesmeerd en van belegging voor zien. Drie giro te feesttenten waren in Zand voort opgetrokken. In die aan het einde van de Zeestraat waren in de middaguren bijna 3000 personen aanwezig; in de tent cp het Zwarte veld 2200 en in die aan de Herenstraat ruim 1600; terwijl in theater Monopole nog 500 een plaats vonden. Voorts werden naar het concertgebouw in Haar lem 1800, naar het Krelagehuis 2200 en het Minerva-theater in Heemstede bijna 700 personen vervoerd. De met vlaggemasten feestelijk versierde Noordboulevard bood een schouwspel, zo als Zandvoort dat zelfs op de drukste hoog tijdagen niet kent en toen de deelnemers zich kort na aankomst over het dorp 'ver spreidden, bracht deze sterrit ook in het dorpscentrum een grote drukte, die vele neringdoenden uiteraard hartelijk welkom was. De Zandvoortse handelsvereniging en R.K. Middenstandsvereniging ..De Hanze" hadden zich belast met de leiding van de uitreiking der lunchpakketten, terwijl de talrijke buffetten, die in tenten op ver scheidene plaatsen in het dorp wa.ren op gericht, werden verzorgd door de directie van hötel „De Sonnehoeek". In de middaguren werd de sierrit-rijders een cabaret- en variétéprogramma aange boden, samengesteld door de heer F. van Klingeren, directeur van het Anova-thea- ter en variété-bureau te Amsterdam, waar aan een keur van bekende radio-artisten hun medewerking verleenden. In de ontvangsttent aan de Noord-boule vard werden de genodigden ontvangen door het comité van voorbereiding: toen pater W. Loop arriveerde, werd hij uiteraard met een spontaan applaus verwelkomd. Ook waren hier onder meer aanwezig Zand- voorts burgemeester mr. H. M. van Fene- ma met zijn echtgenote, die de gehele dag van hun belangstelling blijk gaven, vele raadsleden, wethouder W. van der Werff, de gemeente-secretaris de heer W. M. B. Bosman en talrijke autoriteiten uit het maatschappelijk en kerkelijk leven. In e»n autobus werd dit gezelschap door Zand voort rondgereden om een beeld te krijgen van de omvang van deze gebeurtenis. Pater Loop, die tijdens de voorstellingen ADVERTENTIE het lichter lopende rijwiel vanaf ƒ141. OVERVEEN MAANDAG 24 MEI Vishal: Voorjaarsmarkt, Nederl. Jeugdge meenschap, 19.3023 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, Bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minerva theater: „In pyjama". Toneelgezel schap Johan Kaart, 8.15 uur. Ilötel „De Leeu werik", Kruisstraat: Vereniging Nederland- Canada; lezing van ir. Koeten, 8 uur. Frans Hals: „Verzwegen verleden". 14 jaar, 7 en 915 uur. Lido: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Gekke tourislen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Berlijn Oostzóne 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Rembrandt: ..Roman Holiday", alle leeft. 7 en 9.15 uur. l'alace: „Vergeef mij 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amsterdam bij nacht", 14 j., 8 uur. DINSDAG 25 MEI Stadsschouwburg: „Maria Stuart", Haagse Comedie, ".30 uur. Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Frans Hals: „Verzwegen Verleden", 14 jaar, 2.30 en 8 u. Lido: „Waren huis op stelten", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 915 uur. City: „Gekke toeristen", alle leeftijden, 215, 7 en 9 15 uur. Luxor: „BerlijnOost- zóne!" 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur Rembrandt: ••Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. ralace: „Vergeet mij 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amsterdam bij nacht", 14 jaar, 2-30 en 8 uur in alle gebouwen en tenten zich met een korte, enthousiaste toespraak tot de aan wezigen richtte, werd steeds met ovaties ontvangen. Hij herinnerde er in deze toespraken aan, hoe aanvankelijk zijn plannen voor deze sterrit door velen als een utopie werden beschouwd. Wat geen conferenties of on derhandelingen tot sta.nd kunnen brengen, werd hier verwezenlijkt dank zij een te rechte speculatie on de goedheid die in elk mensenhart aanwezig is. Deze dag werd een feestdag van onderlinge liefde en van de opofferingsgezindheid, zonder welke een wereld niet bestaan kan. Met geest drift memoreerde pater Loop, dat deze sterrit een zonnige demonstratie van naas tenliefde was geworden, waardoor, naar sprekers vaste overtuiging, ook zijn volgend plan: de vorming van een „duizend dienst- maanden divisie", de zo°enaamde D.D.D. waarbij op basis van vrijwilligheid huis moeders aan hulo zullen kunnen worden eeholpen, werkelijkheid kan worden. De financiële basis voor deze divisie werd reeds gelegd, terwijl voor meer dan 500 dienstmaanden reeds werd ingeschreven. Het ziet ernaar uit, aldus pater Lood, dat in Augustus de eerste lichting reeds ge dirigeerd kan worden naar de gezinnen, waar huismoeders in nood zijn, waarmee dan opnieuw een bewijs van onrechte naastenliefde zal zijn geleverd. „Ik dank niemand", eindigde pater Loop ontroerd, „ik dank slechts God, die zoveel goedheid behouden heeft in het zwakke mensenhart." Het was ruim half zeven toen de feest programma's waren afgewerkt en de ve'e honderden gasten dankbaar en voldaan over deze zorgeloze dag huiswaarts keer den. ADVERTENTIE AMSTERDAMSE VA ART 20 TEL.1105J MANGELWAS 55 CT. PER KG Onderwijsvoorsfellen aan de raad In de gemeenteraad van Haarlem op Woensdag 26 Mei zullen wederom enkele vraagstukken betreffende het onderwijs behandeld worden. Voor de aanschaffing van de boeken en leermiddelen voor de nieuwe Van Zegge lenschool II zal een bedrag van f 11.700. beschikbaar gesteld dienen te worden. B. en W. vragen voorts de raad, gezien het verzoek van het bestuur der R. K. Jongensscholen in Haarlem, voor de aan schaffing van een stofzuiger voor de St. Jeroenschool aan de Overtonstraat en voor de scholen aan de Nieuwe Gracht, een crediet van f 450.— uit te trekken. Voorts verzoeken B. en W. de raad, aan het R.K. kerkbestuur van de parochie van den H. Joannes den Dooper in Haarlem medewerking te verlenen tot het aanschaf fen van meubelen en leermiddelen met het oog op de vorming van een parallel-derde leerjaar aan de St. Franciscus Xaverius- school. Hiervoor zal een bedrag van f 5120.nodig zijn. B. en W. verzoeken verder de raad om een bedrag van f 1270.beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de instal latie van de centrale verwarming van de Marnixsehool, voor de aanschaffing van een tweede circulatiepomp en voor de aanschaffing van drie ruige matten. Tenslotte verzoeken B. en W. de raad om het college van B. en W. te machtigen om een beslissing te nemen inzake ver zoeken van besturen van inrichtingen voor land- en tuinbouw-onderwijs om een bij drage in de kosten van het onderwijs van leerlingen dezer inrichtingen, wier ouders of verzorgers in Haarlem woonachtig zijn, met dien verstande, dat deze bijdrage ten hoogste vijfentwintig gulden per leerling per jaar zal bedragen. T.H.B. heeft Zaterdag het veertigjarig bestaan gevierd met onder meer een re ceptie in ,,'t Heerenhek" en een grote feest avond in het Concertgebouw. De club van Spierdijk, zoals T.H.B. wordt genoemd, heeft het aan belangstelling niet ontbroken. Integendeel, de zaal was te klein om alle belangstellenden te herber gen want uit alle delen van het land kwam men de sympathieke Haarlemse vierde klasser gelukwensen. Namens de KNVB sprak de heer Geurts hartelijke woorden en reikte de bondsvlag uit. Bovendien kreeg de heer H. Spierdijk het zilveren bondsonderscheidingsteken. De heer A. van der Aart voerde namens de HVB het woord. Spierdijk mocht van hem een paar zilveren manchetknopen in ontvangst nemen alsmede de zilveren af- delingsspeld. De heren De Korte en Koel man kwamen namens de Haarlemse scheidsrechters hun gelukwensen aanbie den. Vooral uit district II waren diverse clubs aanwezig, zoals Concordia, VVSB, Graaf Willem. DOSR. Warmunda, ASC en verder natuurlijk de clubs uit de naaste om geving in en om Haarlem. Wij noemen onder meer RCH, EHS. DSK, TYBB, VVD, DSB en Halfweg. Talrijke bloemstukken hadden de zaal in een tuin herschapen en de vele cadeaux bestonden uit voetballen, vlaggen en bekertjes. Een uitstekend geslaagde feestavond in het Concertgebouw zal nog lang in de her innering blijven van de THB'ers. Zondag werd een grootse sportdag gehouden waar op voetbal en andere takken van sport in allerlei vorm werden bedreven. Het programma der orgelbespeling in de Grote kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur, door George Robert, luidt: Preludium en Fuga in g, D. Buxtehude; Balletto del Granduca J. P. Sweelinck: Cantilena ang- lica fortunae. S. Scheidt; Fantasie en Fuga c. kl. t.. J. S. Bach; Koraalbewerkingen: a. Wenn wir in höchsten nöthen sein: b. Schmücke dich, o liebe Seele; c. Wir glau- bcn all'an einen Gott, Schöpfer, J. S. Bach; Eerste gedeelte uit het Concert F gr. t., G. F. HandeL Tijdens de jcugdcompetitie voor jongens, die op de sintelbaan arm het Oiympia.plein in Amsterdam word gehouden, is de „Haar lem" jeugriploeg opnieuw tot goede resul taten gekomenT Steenbergen won de 60 meter in 7.7 sec. en het verspringen voor C-junioren (14 en 15 jaar) met 5.55 meter. Het hoogspringen in deze categorie was voor Meuwese met een goede sprong van 1.50 meter. Den Boer was ook nu weer heer en meester op de 80 meter, die hij in 9,2 sec. aflegde. Doombosch stelde bij het discuswerpen enigszins teleur door niet verder te komen dan een tweede plaats met 35.75 meter, doch bii het speerwerpen herstelde hij zich lafer door met 48.42 me ter te zegevieren. Draver verraste op de 600 meter door een t'jd te noteren van 1 min. 33.7 sec., waarmede hij de derde plaats innam achter zijn clubgenoot Joachim, die 1 min. 33.6 s°c. noteerde en d"'e de over winning on dit numme"- liet glipnen door een te langzame eerste 200 meter. CoMigmon kwam on de 3000 meter'tot een t'jd van 9 min. 55.3 sec. en toonde dia ar mede ziin onmiskenbare aanleg. De 4 x 60 meter was voor Hac-lem in 30.2 sec., doch zowel op de 4 x 80 meter als op de 4 x 100 meter moest Haarlem gfmo°?en nemen met een tweede plan's, heide keren achter AAC in respectievelijk 38.2 sec. en 47 sec. De Voorjaarsmarkt in de Vishal, die door de verschillende Haarlemse jeugdvereni gingen is georganiseerd op initiatief van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, is met één avond verlengd. Tot elf uur kan men dus hedenavond zijn geluk neg beproeven bij het rad van avontuur, zijn toekomst la ten voorspellen door de waarzegster en mooie prijzen winnen bij de diverse stalle tjes. Om half acht gaan de poorten open. Zaterdagmiddag is in de mooie omgeving van het Centraal Instituut Opleiding Sport leiders (CIOS) in Overveen, de vrijwel volledige kernploeg van de Koninklijke Nederland-se Schaatsenrijders Bond aan de training voor het nieuwe seizoen begonnen. Misschien wel wat vroeg in het jaar, maar ongetwijfeld hard nodig want verschillende leden van de ploeg toonden een gebrek aan de zo nodige soepelheid. Er werd op deze eerste training met volle overgave gewerkt en zowel de practische als de theoretische lessen van de heer Holle boom werden met aandacht gevolgd. Aan de oefeningen namen (Jee!: Maarse, De Graaf, Bestebreurtje, Van 't Oever, Roo sendaal, Paping, De Kreek, Hopman, Wer vers en de winnaar van de laatste elfste dentocht Jeen van der Berg. Wim van der Voort en Olsthoorn waren wel aanwezig maar voelden zich niet fit genoeg om deel te nemen. De heer H. Roos, voorzitter van de technische commissie van de KNSB. alsmede Klaas Schenk, de coach van de ploeg, waren eveneens aanwezig. De bedoeling is, dat in de maand Juni tweemaal en in Juli driemaal getraind wordt. Het uitstapje voor de ouden van dagen in de gemeente Bloemendaal van zeventig jaar en ouder zal niet op 17 Juni worden gehouden, doch op Dinsdag 15 Juni. Tot 1 Juni kunnen de bejaarde ingezetenen, die anders niet in de gelegenheid zijn er eens uit te gaan, zich nog opgeven bij het secre tariaat van het comité, Bloemendaalseweg 188 te Overveen. Mevrouw A. C. den Tex baronesse Bentinck stelt haar girorekening 213434 nog steeds open voor het ontvangen van onontbeerlijke bijdragen om het uit stapje voor de ouden van dagen zo goed mogelijk te kunnen laten slagen. Vatn verscheidene zijden zijn er de laat ste tijd toezeggingen gedaan en giften ontvangen voor de binmenikiort te verwe zen! ij ke kerkbou w der Heiworm de wij k- gemeente te Aerdenhout. De laatste ont vangsten bedroegen f 1565, waaronder een belangrijke gift van buiten de wi.jkge- meente. De financiële actie voor de kerk bouw aan de Leeuwerikenlaan heeft nu reeds f 34.065 opgebracht. Mei het uitwer ken der plannen is een werkcommissie be last. HET ZAL NIMMER UITGEMAAKT WORDEN, wat het mooiste was van deze grootse Vlaggetjesdag in IJmuiden: de stralende middag met zijn twintig-minuten lange optocht van 2500 deelnemers of het vochtige, maar onblusbare plezier tijdens de lange avond, beheerst door Zijne Majesteit Koning Haring I. Die voor het eerst in IJmuiden voet aan wal zette en enige misverstanden uit de weg ruimde over de verstandhouding tussen haringeters en haringvolken. In een vorstelijke toespraak bracht hij bovendien een saluut aan de vangers, die zich Dinsdag te middernacht naar zijn rijk gaan begeven om weer ettelijke honderdduizenden van zijn volgelingen mee te nemen tot groter glorie der Nederlandse economie. Het is in elk geval een goed en voedzaam feest geworden in dit IJmuiden, dat de vlaggen vol van stok liet wapperen in zijn lanen en straten, dat een kermisje had aangeschaft aan de Kennemerlaan, waar het tot Iaat gezellig toeven was en dat zich als voorhaven van Katwijk een jonge blom zag ontnemen door de Haringkoning (waarop ongezouten commentaar is gekomen). De tweede gast naar rang was de minister van Visserij, Landbouw en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt. De dag werd beheeerst door het schip. Het schip, dat in dertigvoud aan de Nieuwe Tégeltjesmarkt paraat en bevlagd lag voor het begin van een nieuwe teelt, dat mee voer in de optocht onder vol zeil en dat het vuurwerk besloot, waarover eenieder op de kop van de haver, diep tevreden is geweest. Het was toen zachtjes-aan droog gewor den en het effect van dit vurige sluitstuk van een fleurige vlaggetjesdag is dank zij de gekozen plaats de landtong, die de De bedrijfswimpel voor de best verzorgde haring, wordt door de voorzitter-directeur van het bedrijfschap voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, in het bijzijn van minister Mansholt op de KW. 123 gehesen. Vrolijks nieuwe aanwinst, de „Onderne ming UI" (SCH 117) binnengelopen. Deze trawler kwam op het juiste moment, ook al heeft hij met de haringvisserij voorlopig niet veel te maken en een praaitje van de havenmeester maakte de schipper duide lijk, dat hij maar het best aan de Zuidzij een plaatsje kon uitzoeken. De heer J. Kolkman, de onvermoeibarf voorzitter van het Vlaggetjesdagcomité, die met zijn medeleden de ganse dag de han den vol heeft gehad aan de glad-lopende organisatie, heeft van het stuurhuis van de Robert William af zijn in meer dan één opzicht hoge gasten verwelkomd. Minister Mansholt nam vervolgens het woord, zeggende, dat hij het heel natuur lijk vond vandaag in IJmuiden te zijn het Nederlandse volk kijkt immers van daag naar de visserij. Dat deze visserij vroeger niet de plaats innam, die zij ver diende, is de laatste jaren naar het zeggen van de minister goed gemaakt door het feit, dat zij steeds meer in het centrum der be langstelling is gekomen, mede dank zij haar eigen prestaties. De vlaggende jeugd, die zojuist aan hem voorbij was getrokken, had zijn verheugenis gaande gemaakt ett al moet de slag om de haring dan ook nog beginnen, de vissers van Hollands West kust hebben zich reeds paraat, getoond een fikse bijdrage te leveren in de Nederlandse volkswelvaart. Met de oude wens; behou den vaart en goede thuiskomst" sloot de heer Mansholt zijn korte speech af. ADVERTENTIE Haringhaven afsluit even daverend ge weest als zijn vuurpijlen, zijn zonnen en sterren. Het schip heeft ook (les Zondags een be langrijke rol gespeeld. Want gisteren was het kijkdag aan de haven en vele duizenden hebben genoten van het schouwspel der breed-uitwaaiende wimpels en vlaggen aan het woud van masten waarna in de avond nog eens vele andere duizenden het spel der schijnwerpers over de opgetuigde en gepavoiseerde vloot hebben bewonderd. Het was vier uur. Minister Mansholt had het dek van de Robert William, de Katwijkse haringwim- pelwinnaar van vorige seizoen, betreden en alles wachtte op de dingen die komen gin gen. Met een forse stoot op de fluit is toen DE HEMEL WEENDE dikke tranen, toen Koning Haring de Eerste Zaterdagavond het dorst bestaan zijn gebieden rond de zestigste breedtegraad te verlaten voor een bezoek aan het levensgevaarlijke IJmuiden. Dat deze heerser over haringen en wijtingen, kabeljauw en tongen niet alleen onge deerd weer met zijn jacht buitengaats is gekomen, maar bovendien ook nog een blom van een bruid aan zijn zijde meevoerde benevens twee bloeiende hofdames, mag een wonder heten. Want over een paar dagen was deze vorst ongetwijfeld, via de warrebak in een kantje terecht gekomen. De tranen van moeder natuur waren dus enigermate mis plaatst bij dit vorstelijk bezoek, maar voor het overige was het patent in orde: een hooggchoed comité van ontvangst, een eerbiedige burgervader van de gemeente Vclscn, die glimlachend zijn opwachting kwam maken, een escorte van stramme zeckadettcn, een radioverslag en een verzameling persfotografen, waar een landelijker koning het mee had kunnen doen. Na een lange, lange stoom op een klein, maar proper jacht heeft zijne Majesteit Za terdagavond le kwart voor ne gen voet aan wal gezet in IJmuiden: een rijzig, hoewel niet groot persoon van naar schatting vijftig jaren, gehuld in een blauw-met-gouden on derkleed. waar de blanke been-bekleedselen ferm onder uit slaken. In de rechterhand de drietand, blijkbaar niet het privilege van Neptunus, in de linker de Rijksharing en te gen de neerstromende regen een waterdicht stuk haring- want, waarin enige opofferen de zonen van zijn oude volk zich bereidwillig verhangen hadden. Een vriendelijk gezicht, een bekend gezicht zouden wij bij na willen zeggen, dat eniger mate rode gelaat onder de gou den kroon. Het gezicht van een vorst, die veel met zijn eigen volk omgaat en daar wel bij vaart. Dat vriendelijke gezicht heelt zich tijdens de staatsie wandeling langs de scharen juichende Lage Landers meer malen tot een glimlach ge plooid en toen Zijne Majesteit op het podium nabij het ha venkantoortje was aangeko men was daar de verwach tingsvolle stilte van de be vriende mogendheid, die een vorst van een andere bevrien de mogendheid begroet. Want de stilte kan op zulke hoogge stemde momenten indrukwek kend zijn. Met de s'ippendra- gers achter zijn regenmantel en de heren commissieleden in zijn kielzog heeft Koning Ha ring I, Burggraaf van Sint Kantje en hertog ter Breê- veertien, plaats genomen ach ter de microfoon, die listig voor hem was opgesteld en waarvan hij niet eens zicht baar schrok. Zulk een Koning moet een ijzeren zelfbeheersing bezit ten, dachten wij op dat mo ment eerbiedig. In een carré van zeekadetten en fleurige, doch natte jonge dames leden der gymna stiekverenigingen heeft de vorst daarna een welkomst woord aaqgehoord van de voorzitter van he* comité van ontvangst, haringambasadeur Jacobus Kolkman. Dat was een gedragen en meeslepend woord, zoals de Lage Landen dat van hun ambassadeur in Haringland zijn gewend. Vervolgens heeft de Koning zijn stem verheven en hij sprak: „Het is niet zonder schroom, dat ik thans aan de oevers van de lage landen het woord tot u richt, want de beslising om van mijn héérlijke, zilte resi dentie naar hier te komen viel pas na veel wikken en wegen. Mijn volk zei: Majes teit. de ival: wij hebben er vele van ons heen zien gaan; hebt gij er ooit één terug zien keren? Ik ging toch." Zijne Majesteit heeft de his torische gronden van deze vrees teruggebracht tot ivat hij noemde „ontzette, de slachter van Biervliet'', maar hij toon de zich niettemin getroffen door de ontvangst: verbijsterd zag hij alles aan, wetend, dat de volgetuigde vloot ter ere van Zijn volk daar lag. ..En dat is het", aldus riep de Ko ning uit, ,,wat mij noopte hier heen te komen: Gij hebt hart voor ons. gij weet, wat een ha ring toekomt." De hoge gast heeft voorts het goede recht van zijn vol ken verdedigd, de netten der Hollanders te ontvlieden, maar hijmoest toegeven, dat als dit volk verslagen is, het sportief het meesterschap der vissers erkent. De wimpel op de Robert Wiliam was daar één der be wijze" van. Kees Dubbelaar, die hem veroverde, ontving het Ko ninklijk saluut. Met een strofe uit het oude lied „waar ook 't vaderland op boog.." besloot Zijne Ma- lesteit zijn waarlijk vorstelij ke rede. Maar daarmee was dit bezoek nog niet ten einde. O nee. Het heeft Zijne Majesteit be haagd met een druk op een achter een joon verborgen schakelaar de schijnwerpers op de vlaggende vloot te doen ontbranden. Waarop het ontroerend mo ment was aangebroken, dat het Zijne Majesteit nómaals behaagde. Thans echter was dit een behagen van gans ander ka rakter, meer in het eenvoudig, menselijke. Zijn residentie was hem namelijk wat zwaar, maar vooral wat eenzaam ge vallen de laatste tijd en dies had hij zich naar IJmuiden begeven, mede om zich een echtgenote te kiezen uit de gi-acieuze schoonheden, die zijn erepodium blozend omringden' Het is Wilhelmina Verloop, een negentienjarige schoon heid uit Katwijk, in schouder mantel en sierlijk dorpsgewaad tenslotte geweest, die het Ma jesteitelijke hart dermate heeft doen ontvlammen, dat Hij heur voorbestemde om na een kortstondige verloving, tij dens welke het jonge paar een reis met een binnenvisser zal maken, met hem in de echt te treden. Wilhelmina Verloop, tot voor kort een eenvoudig edoch zeer beschaafd schoolmeisje uit he: Katwijkse, echtgenote-in-spe van Konig Haring I. De zes andere, beslist niel minder boeiende schoonheden' rond zijn podium zullen de wee moed om hun verloren ko ninkrijk waarschijnlijk snel te boven komen, denkend aan het groot geluk van hun vriendin Bovendien hebben zij het vuurwerk kunnen zien.... Zijne Majesteit heeft zich vervolgens nog twee hofdames gekozen en de overblijvende gratiën hebben zich aaneen- gerijd tot een schone ronde dans om zijn gelukkige per soon. Dat de commissie van ont vangst tot in haar wellevend hart getroffen was door de keuze van de Koning is lutte le ogenblikken later gebleken, toen de jeugdige, de stralende Haringkoningin een eerbiedi ge bloemenkrans om de smal le schouders werd gelegd. Onder de tonen van „Wie gaat er mee over zee".... heeft de vorst zich met zijn jonge liefde ingescheept: IJmuiden heeft bijkans we nend afscheid genomen. IJmuiden zal dit nimmer vergeten. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft vervolgens de verzamelde burgerij toege sproken gauw even van de gelegenheid gebruik makend de portefeuille van de aanwezige ambtsdrager „om te keren" en er van te maken „Visserij en Landbouw". Mr. Kwint zei het joyeuze gezicht van de vlaggende vloot uitermate te kunnen waar deren. Teruggrijpend in IJmuidens historie herinnerde hij er aan. dat de visserij de eer toekomt deze invalspoort het eerst te hebben ontdekt: tenslotte waren het vis sersscheepjes. die in de begindagen van de doorgraving van Holland op zijn Smalst de insteekhaven IJmuiden als een veilige ligplaats gingen waarderen. Nu Katwijk al bij ons te gast is en ook Vlaardingen naar hier komt om zijn ach terstand op Scheveningen bij voorbaat te niet te doen, heeft dat IJmuiden een nog groter klank gekregen als vissershaven. Voorts meende hij te mogen constateren, dat de harten der IJmuidense schonen snel ler zullen kloppen in het vooruitzicht van de aanstaande komst van Koning Haring, die zich hier immers een gade gaat kiezen. Ook wenste hij de vissers een goede reis en een edele race, waaraan de wens werd vastgeknoopt, dat IJmuiden de allereerste Hollandse Nieuwe mag zien binnenkomen. Als voorzitter-directeur van het bedrijf schap voor Visserijproducten heeft drs. D. J. van Dijk tenslotte eveneens het woord gericht tot visserij en belangstellenden. Al is IJmuiden dan niet de eerste „zoute" ha ringhaven. het heeft bewezen een manifes tatie bij het begin der nieuwe teelt op touw te kunnen zetten, die het bedrijf tot dank baarheid mag stemmen. Voorts wees de heer Van Dijk er op. dat de visserij als onderdeel van het ministerie van L., V. en V. de eerste zal zijn, die met een „nieuwe oogst" komt aandragen en dan nog niet eens gekweekt in kassen of waren huizen, maar met veel moeite en de blote handen aan de natuur ontwrongen. De heer Van Dijk noemde het een compliment waard, dat dit bedrijf ondanks zijn vele en grote moeilijkheden de kracht van zulk een vloot kan opbrengen, waarbij hij de voortreffelijkheden van de aanverwante bedrijfstakken zeker niet uit het oog wilde verliezen. Tenslotte is het visserijaandeel in de voedselvoorziening belangrijk ge noeg, om de visserij wat minder beschei den te doen worden, meende spreker om voorts de hoop te uiten, dat zowel het bin nenlands verbruik als de export nng meer zullen toenemen. „Dat kan echter alleen bij een- goed product" meende de heer Van Dijk, daarmee op de Bedrijfschapswimpel komend, die dit jaar gewonnen is door het schip, waarop de genodigden zich be vonden. Ten teken van het begin der haringvis serij heeft de heer Van Dijk daarop deze wimpel gehesen terwijl „Wilhelmina" het Wilhelmus speelde en velen de hoed maar ophielden. De Stichting Haarlems Bloei houdt op Maandagmiddag 31 Mei in restaurant Brinkmann een bijeenkomst ter gelegen heid van de officiële directeurswisseling van de stichting. Daar de heer W. G. A. M. van Willige eveneens benoemd is tot direc teur van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kenne- merland, zullen ook de besturen van de verenigingen voor vreemdelingenverkeer uit deze omgeving aanwezig zijn. In verband met Hemelvaartsdag zal de Donderdagmarkt in de Floresstraat thans Woensdag 26 Mei worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9