Genève en Indochina vervullen Parijs met pessimisme Weerbericht OPRECHTE HA.ARLEMSCHE COURANT Mooi besluit Amerika bewapent buren van Guatemala Zijn Moskou en Peking bereid nog zaken te doen? Nieuw voorstel van Molotov afgewezen Het woord is aan. Washington bindt strijd met apartheid aan Eden waagt nog een poging in Genève WÊÊËM brf MÈÈ Onrust in Middeti-Amerika Duikproef onder water voor de Comet 1 68e JAARGANG No 268 DINSDAG 25 MEI 1954 298e JAARGANG No 116 het OPPERSTE GERECHTSHOF van de Verenigde Staten heeft een mooi besluit genomen en daarmee een schone mense lijke daad verricht: het heeft besloten dat een scheiding in afzonderlijike openbare scholen voor negers en blanken volgens de grondwet niet toelaatbaar is. Het heeft daarmee een nieuwe, een klaarder uitleg ging gegeven aan het reeds lang geleden aangenomen veertiende amendement op de Federale grondwet, dat ge^jkheid-voor-de- wet voor allen voorschrijft. Zoals onze correspondent te Washington in een be langwekkende beschouwing vandaag uit eenzet, achtte men tot dusver „apartheid" wel te verenigen met gelijkheid: een stel ling die het Hof nu definitief verworpen heeft. En waarlijk met red'en. Gedwongen afscheiding moet voor een minderheid im mer achterstelling betekenen, achterstel ling, die minachting inhoudt en dit zeker als de huidskleur in het geding is. In de beweging voor rassengelijkheid, die zich in de huidige wereld doet gelden, is deze Amerikaanse beslissing inderdaad een grote stap vooruit. Haar invloed zal zich niet alleen in de Verenigde Staten maar ook daarbuiten doen gelden. Ook in Europa, waar dergelijk probleem zich niet voor doet, maar waar niettemin heel wat men sen, die behept zijn met vooroordeel tegen mensen van andere huidskleur, er heilzaam door aan het denken zullen worden ge bracht. Een van de gezusters Van M. nu weer vrij Grens van opofferingen in - kwestie-Triëst bereikt Beslissing binnen twee weken? Geneviève op bevel naar Hanoi gekomen Warm zomerweer op komst Weerrapport B - Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman De opmerking van onze correspondent, dat de strijd voor de rassen-gelijkstelling in Amerika met d<it besluit nog niet vol tooid is, omdat de practische toepassing op velerlei verzet zal stuiten, is inmiddels al bevestigd door het luidruchtige protest van de gouverneur van de staat Georgia, een der zeventien Zuidelijke staten die (teza men rnet de hoofdstad Washington) het apartheids-beleid ten aanzien van d'e open bare scholen toepassen. Misschien zullen sommige van die staten er hun eigen wet geving voor moeten herzien. Het Opperste Gerechtshof der Verenigde Staten is een federale instelling, een instelling dus van de Unie der achtenveertig staten. Zijn be slissingen ten aanzien van uitlegging en toepassing der Grondwet zijn dus bindend voor alle. Georgia is een der Zuidatlantische sta ten en zo genoemd naar koning George II van Engeland: dit is dus een naam die dateert uit het. verre verleden van de En gelse koloniale overheersing. Het is een der dertien staten die in het laatst der achttiende eeuw de oorspronkelijke Unie vormden: in ruim een eeuw tijds groeide dat aantal door aansluiting van andere ge bieden tot achtenveertig aan. Georgia heeft zoals alle staten een eigen Kamer en Se naat en bezit een gouverneur. Het is in oppervlakte 4|/2 maal zo groot als Neder land en telt een bevolking van ongeveer vier millioen. Van die bevolking bestaat een zeer groot deel, ongeveer een derde, uit negers. En gouverneur Talmadge, vurig gelover in de superioriteit van het blanke ras, wil van opheffing der apartheid op de scholen niets weten. De negerkinderen mo gen niet met de blanke kinderen in het zelfde gebouw ter school gaan en met hen in één klas zitten. Dat is zijn overtuiging en volgens hem kan macht er de mensen niet toe brengen, dingen te doen waar zij uit volle overtuiging tegen zijn. Een krasse stelling vooral als men zegt „te berusten in dingen waar zij tegen zijn." Want meer dan berusten wordt in feite niet gevraagd: het is niet gouverneur Talmadge die hier de gezagsdrager is, maar het Opperste Ge rechtshof, aan welks gezag hij zich wel zeer duidelijk onderworpen heeft door naar het gouverneurschap te streven en dat te aan vaarden. Kan hij dat niet langer met. zijn diepste overtuiging in overeenstemming brengen, dan is, zou men zo zeggen, de op lossing eenvoudig genoeg: hij kan meteen zijn ontslag indienen. In plaats van dat te doen is hij voor de microfoon gaan zwetsen over troepen, die men zou kunnen zenden en die de uitvoering van het apartheids verbod niet zouden kunnen afdwingen. Daar bedoelt hij dan blijkbaar mee: niet afdwingen van de blanke ouders. Maar die zullen heus niet in staat zijn, alle openbare scholen door particuliere onderwijs-instel- lingen te vervangen. En zij zullen er ten zeerste op gesteld zijn dat hun kinderen onderwijs blijven ontvangen. Intussen heeft een wijze neger-leider in de hoofdstad van Georgia, Atlanta, al gezegd, dat de niet- blanken zich niet moeten overhaasten en rustig de uitvoeringsmaatregelen van het Hof afwachten. Die zijn in de herfst te voorzien. In de staat Arkansas heeft men intussen rustiger gereageerd dan de opge wonden gouverneur van Georgia en reeds tot enkele voorlopige maatregelen beslo ten. Al moge de uitvoering van het besluit nog veel hindernissen ontmoeten, die zul len overwonnen worden. Het keerpunt is bereikt; de rest is alleen een kwestie van tijd. Niet eens lange tijd. Dat de aange legenheid de Amerikaanse openbare me ning een poos bezig zal houden lijkt een gelukkige bijkomstigheid. Veler aandacht kan zich nu op gezonder streven dan com munistenjacht, gekoppeld aan communis tenvrees, toespitsen. R. P. De verdwenen Joodse kinderen Een dezer dagen is ook mejuffrouw B. A. van M., die was gearresteerd in verband met de verdwijning van het Joodse oor logskind Anneke Beekman, op vrije voeten gesteld, zo is van de zijde van de justitie medegedeeld. Men zal zich herinneren, dat enige weken geleden mej. B. A. tezamen met haar zuster mej. G. J. van M. (beiden uit Hilversum) werd gedetineerd. De laatstgenoemde werd al enige dagen daarna vrijgelaten. De andere zuster is op instruc tie van de rechtercommissaris tweemaal zes dagen lang vastgehouden. Aan het einde van deze termijn achtte de officier van justitie geen termen aanwezig om haar nog langer in verzekerde bewaring te houden. Zij blijft echter verdachte, aldus de officier. De Nederlandse regering en de re geringen van Argentinië en Venezuela zijn overeengekomen, haar wederzijdse gezant schappen te verheffen tot de rang van am bassades (Van onze correspondent in Parijs) Nu voor de conferentie van Genève de vijfde week is aangebroken en minister Georges Bidault president Coty en zijn collegae van de Franse regering mondeling van de resultaten en de vooruitzichten op de hoogte heeft gebracht, blijkt wel duide lijk dat de balans nog altijd negatief is. En in Parijs wint ook in regeringskringen het pessimisme zienderogen veld. Dat in Genève een oplossing zou kunnen worden gevonden voor het probleem Indochina had vermoedelijk zelfs Bidault niet verwacht. Maar wel bestond er een voorzichtige hoop, dat er althans een voorlopige wapen stilstand zou kunnen worden gesloten. Waarna, in navolging van Korea, dan over een verdere politieke regeling zou kunnen worden overlegd. Er zijn altijd nog enige teke nen, die erop kunnen wijzen dat zowel Rusland als China niet afkerig is van zo'n wapenstilstand, omdat die landen de omvang van de risico's van een mislukte con ferentie een gewapende interventie van Amerika zeker niet onderschatten. reiken. Indien er geen verandering zal komen in de communistische halsstarrig heid, zal Eden waarschijnlijk spoedig naar Londen terugkeren. Zijn vredesmissie zal dan, voor het ogenblik althans, als geëin digd moeten worden beschouwd. Uit Eden's verklaringen van de laatste dagen kan reeds worden opgemaakt, dat naarmate de communisten volharden in hun negatieve houding de Britse en Ame rikaanse stand-punten naar elkaar toe zullen groeien. Vandaag zal Churchill in antwoord op vragen in het Lagerhuis opnieuw een ver klaring over de situatie afleggen. PALERMO (Reuter/U.P.) De Itali aanse premier, Mario Scelba, heeft ver klaard, dat Italië onmogelijk verdere op offeringen in de kwestie-Triëst kon aan vaarden. Hij zei dit in commentaar op be richten, dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten binnenkort een compromis voorstel voor het Italiaans-Joegoslavische geschil over Triëst naar voren zouden brengen. „De huidige toestand is onrechtvaardig en bovenal schadelijk voor het vestigen van de noodzakelijke vriendschappelijke betrekkingen tussen twee buurlanden", zo zei hij. Hij verklaarde, dat de Westelijke bond genoten de terugkeer naar Italië van het gehele gebied van Triëst, met de nog door Joegoslavië bezette zóne, in het verleden hadden erkend als een rechtvaardige op lossing van het geschil. „Wij hebben geen 4 DIT NUMMIi'R BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S S i r i u s Op veel mensen maken alleen de ervaringen van hun portemonnaie indruk. reden om te betwijfelen, dat, wat in het verleden rechtvaardig werd geacht, nu niet meer rechtvaardig zou zijn", aldus de Italiaanse premier. Scelba gaf tevens uitdrukking aan de bezorgdheid van zijn land aangaande de plannen om het Bal kan-verdrag tussen Griekenland, Turkije en Joegoslavië om te zetten in een militair verbond voordat de kwestie-Triëst is opgelost. Maar de directe vijand, de Vietminh, geeft nog niet de minste krimp. Het lijkt erop of de overwinningsroes de rebellen naar het hoofd is gestegen en ze daarom niets voelen voor een compromis, waar door de buit voorlopig althans zou worden verkleind. In Parijs heeft men nu de indruk dat ook het geduld van Eden, die het jongste weekend in Parijs en in Londen heeft ge confereerd, uitgeput begint te raken. De Britse minister heeft, zijn traditie getrouw, in Genève de rol van bemiddelaar ge speeld tussen Oost' en West, maar het schijnt.dat Washington nu de nodige druk op Londen heeft uitgeoefend opdat verdere pogingen maar worden gestaakt om met de communisten tot een accoord te geraken. De man echter, die in Genève de zwaar ste taak heeft moeten torsen, is zonder twijfel wel de Franse minister Bidault. Wel zelden zal een diplomaat bij een zo beslis send overleg zo veel obstakels cp zijn wc-g hebben ontmoet. De kansen op slagen van zijn opdracht waren vanaf het begin al dubieus. Frankrijk wil vrede, zonder zijn nederlaag te erkennen. De val van Dien Bien Phoe die precies voor de conferentie werd geforceerd, heeft op opzienbarende wijze de militaire zwakte van Frankrijk aangetoond. Voor een demonstratie van zijn politieke verval heeft tot twee maal toe het parlement in Parijs zorg gedragen, dat hét kabiriet-Laniel in een onmogelijke positie bracht. En tenslotte heeft Foster Dulles de taak op zich genomen aan te tonen hoe netelig de diplomatieke basis van Bidault wel geworden was door tijdens de conferentie publiekelijk te verklaren dat Zuid-Oost Azië desnoods ook wel zonder Indochina kon werden verdedigd. Zo wer den Bidault met vereende krachten één voor één de toch al zo zwakke kaarten uit de handen geslagen, terwijl de tegen standers erin slaagden een vermoedelijk ongerechtvaardigde indruk van eensge zindheid op de wereld te maken. Bidault ging aanvankelijk van het stand punt uit dat in beginsel zeker niet onjuist was: dat zonder herstel van militair even wicht nimmer een deugdelijke politieke overeenkomst valt te sluiten. Dat stand punt hield echter in dat Bidault moest dreigen met een macht, waarover hij zelf niet meer beschikte: de militaire macht van Amerika. Een dreigement dat hoge risico's behelsde. Bij mislukking van dit spel zou uitbreiding van de oorlog onvermijdelijk zijn geworden, tenzij men bereid is het ge zicht te verliezen. Men weet echter welke voorwaarden Amerika aan een actieve medewerking aan de strijd in Indochina heeft gesteld. De voorwaarde dat ook Groot-Brittannië mee zou doen, heeft Churchill niet willen ver vullen. Daarmee was in feite de politieke opzet van Bidault al op losse schroeven geplaatst. En daarna heeft Dulles toen nog eens het scherm omvergeworpen, waarach ter Bidault nog een schijn van onafhanke lijkheid en eigen houding trachtte öp te houden. Wat nu? De militaire missie van gene raal Ely keert terug naar Parijs en over de strekking van zijn rapport kan al moei lijk twijfel meer bestaan.. Zonder zware versterkingen men spreekt al van zes divisies zal Frankrijk zich dienen te be palen tot de verdediging van enkele steun- WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse federale Oppergerechtshof heeft aan verscheidene staatsgerechtshoven opdracht gegeven uitspraken inzake de scheiding tussen negers en blanken te herzien „in het licht" van zijn onlangs gedane uitspraak, dat apartheid op openbare scholen in strijd is met de grondwet. Deze uitspraak heeft rechtstreeks slechts betrekking op het lager en middelbaar on derwijs, doch het Oppergerechtshof zal haar, naar men algemeen verwacht, van toepassing verklaren op alle scholen, die staatssubsidie ontvangen. De jongste stap van het Oppergerechts hof heeft betrekking op uitspraken inzake het weren van negers van universiteiten in Louisiana en Florida en uit openbare instellingen, zoals theaters en sportvelden, in Louisville (Kentucky) en Houston (Texas). Ook een verzoek van de stedelijke auto riteiten van San Francisco ter goedkeuring van een plan om een apartheidspolitiek bij de bouw van goedkope huurhuizen te vol gen, werd door Washington afgewezen. De procureur-generaal van Georgia heeft gezegd, dat de beslissing van het Opper gerechtshof de weg opent voor een aanval op de wetten van Georgia, die huwelijken tussen blanken en negers verbieden. „Wan neer kan worden aangetoond, dat negers aan een minderwaardigheidscomplex lijden, omdat zij niet met blanken kunnen trou wen, zou het hof volgens dezelfde redene ring deze wetten ongeldig moeten verkla ren", aldus de procureur-generaal. punten en Hanoi zou zonder verdere strijd moeten worden opgegeven. Het lijkt wel uitgesloten dat het parle ment zal instemmen met een dergelijke militaire krachtsinspanning. De financiële kant nog daargelaten. Zal Amerika dan inspringen? In Wash ington zijn zeker invloedrijke kringen die op zo'n interventie aan pogen te sturen. Maar daarmee zullen in ieder geval ver scheidene maanden zijn gemoeid. Op dit moment echter bedriegt de Vietminh de Rode delta met zijn rijstvelden. Een capitulatie doemt voor Frankrijk steeds dreigender op in het nabije verschiet. Zal de kleine slimme Bidault in de tweede maand van de conferentie dit schrikbeeld nog af kunnen wenden? Parijs vreest het ergste.... GENèVE (Reuter). De Geneefse con ferentie heeft zich Maandag voor de vijfde maal in geheime vergadering bezig gehou den met Indochina en vandaag wordt het beraad over deze kwestie voortgezet. Een Westelijke afgevaardigde noemde de bij eenkomst „bemoedigend". Bidault diende een nieuw, uit zeven punten bestaand „vredesplan" in, waarvan men echter in conferentiekringen vreest, dat het het voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen niet wegneemt. Ook vol gens dit plan 'moet Vietnam los van Laos en Cambodja worden behandeld. De commu nisten hebioen er tot op heden echter op gestaan de kwestie-Indochina als geheel te behandelen. Bidaults nieuwe plan zou wor den gesteund door Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de drie verbonden Indochinese staten. Het zou overeenkomen met Bidaults plan van 8 Mei en voorts de vijf beginse len, die Molotov naar voren heeft gebracht, omvatten. Deze punten zijn: staken van de strijd, hergroepering der strijdkrachten in zones, verhindering van militaire verster king, bestandscontröle en internationale garanties tegen bestandsschendinger,. Bi- daült zou suggesties hebben gedaan voor de toepassing van deze beginselen. I De eerder ingediende Franse en Viet- minh-plannén voorzien beide in hergroepe ring der strijdkrachten. Later stelde Molo tov toezicht door een neutrale commissie voor er. Frankrijk stemde in met gemengde bestandscommissies, met vertegenwoordi gers van beide partijen, die zouden werken onder een neutrale commissie. Nadat Bidault zijn nieuwe plan naar vo ren had gebracht, stelde Molotov voor, dat de „beide partijen" onderling de militaire aspecten van beëindiging der vijandelijk heden zouden bespreken, hetzij in Indochina of in Genève, terwijl in Genève de onder handelingen over een politieke regeling voor Indochina zouden worden voortgezet, aldus verluidt in conferentiekringen. De Westelijke mogendheden verzetten zich tegen dit voorstel. Bidault zei, dat de Geneefse conferentie bijeen was geroepen om een einde aan de oorlog te maken en dat daarom de onder handelingen door de negen landen, die aan deze besprekingen deelnemen, in Genève moeten worden voortgezet. Eden verklaarde niet in te zien, welke voordelen een bespreking van de gecom pliceerde politieke vraagstukken kon op leveren voor de militaire problemen wa ren behandeld, die op zichzelf moeilijk ge noeg waren. Als men geen vorderingen zou maken met de militaire aspecten van het Indochinese vraagstuk zou men altijd nog over kunnen gaan op de politieke zijde van het probleem. De Amerikaanse delegatieleider Bedell Smith hield er aan vast, dat de drie ver bonden Indochinese staten volledig ver tegenwoordigd zouden zijn bij alle bespre kingen, militaire of politieke. Toen Bidault na de geheime bespreking de conferentiezaal verliet, passeerde hij ge lijk met de Vietminh-afgevaardigde de uit gang. Fotografen snelden naar voren om de heren tezamen op een plaatje te krij gen, doch Bidault was hun te vlug af. Hij draaide zich snel om en ging in een hoek staan wachten tot de Vietminh-vertegen- woordigers vertrokken waren. (Van onze correspondent in Londen) Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren met nieuwe instructies naar Genève teruggekeerd, na dat hij verslag had uitgebracht aan het kabinet in een zitting, welke twee uur duurde. Sir Winston Churchill bracht Eden hulde voor de moedige wijze waarop hij getracht had de brede kloof tussen de beide standpunten te Genève te overbruggen. Voordat Eden in het vliegtuig stapte ver klaarde hij dat de besprekingen waar-1 schijn lijk gedurende de komende twee j weken een beslissend karakter zullen dra- j gen. Hij beloofde dat hij voort zou gaan zijn j best te doen een aanvaardbare en vreed zame regeling in het Verre Oosten te be- I gü WmÊmÊmmm m f ;iMw De laatste schakel tussen het door de Fransen beheerste deel van Vietnam en communistisch China is de brug bij Moncay. Links begint het rijk van Mao Tse Toeng, rechts ligt het Vietnamese grondgebied. De rivier vormt een natuurlijke scheidingslijn. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten lichte wapens voor de in fanterie per vliegtuig naar Nicaragua en Honduras zenden „overeenkomstig de be palingen der overeenkomsten tot weder zijdse hulpverlening, die'de Verenigde Sta ten kortgeleden met beide landen hebben gesloten". Woordvoerder White van het departe ment zeide dat meer van dergelijke zen dingen wapens naar Nicaragua en Hondu ras zullen volgen. „Wij zullen, met het oog op het feit dat Guatemala kortgeleden voor een bedrag van tien millioen dollar wapens (uit communistische landen) heeft inge voerd, de uitrusting zo spoedig mogelijk verzenden", verklaarde hij. Honduras ligt ten Oosten en Nicaragua ten Zuiden van Guatemala, HAVANNA (Reuter) President Ba tista van Cuba heeft op een persconferentie verklaard, dat er krachtige maatregelen tegen het communisme zullen worden ge nomen, omdat „agenten van het interna tionale communisme de laatste tijd hun ac tiviteit op dit halfrond hebben vergroot". LA PAZ (A.F.P./Reuter) De Boli viaanse minister van Defensie en zijn col lega van Buitenlandse Zaken hebben in een communiqué een verklaring van de Boliviaanse militaire attaché in Washing ton afgekeurd. De attaché had gezegd, dat Amerika een luchtbasis in Bolivia zou kun nen vestigen, teneinde ieder Zuid-Ameri kaans land, dat door infiltratie zou worden bedreigd te hulp te kunnen snellen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Zweedse eigenaars van het schip, dat de wapens naar Guatemala had gebracht, het vaartuig teruggeroepen hebben. Volgens de LONDEN (United Press) Britse tech nici zijn van plan een compleet Cornet toe stel in een watertank te plaatsen en lucht in de romp te persen totdat het bewijs wordt geleverd dat het toestel een fantas tische druk kan weerstaan. De proefne ming onder water betekent dat er ver moedens zijn dat het luchtdruksysteem de oorzaak zou kunnen zijn van de serie on gelukken, waardoor het toestel thans aan de grond moet blijven. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Bevoorrading bevestigde dat de proef om veiligheidsredenen onder water zal worden genomen op het koninklijke luchtvaartétablissement van de regering in Farnborough, De „British Overseas Air ways Corporation" heeft voor de proef neming een van de toestellen van haar Cornet vloot beschikbaar gesteld. De Co- met heeft de B.O.A.C. ongeveer 900.000 pond gekost, maar de maatschappij heeft het toestel beschikbaar gesteld om te we ten te komen hoe de vliegrampen zijn veroorzaakt. j eigenaars hadden de Britse charteragenten van het vaartuig zich niet aan de charter- bepalingen gehouden. Wapens behoorden namelijk tot de goederen, die niet vervoerd mochten worden. NEW YORK A.F.P./Reuter) De Gua- temalaanse minister van Buitenlandse Za ken, Toriello, heeft op een persconferentie gezegd te hopen, dat de kwesties, die tus sen de Verenigde Staten en Guatemala zijn gerezen op vriendschappelijke wijze opge lost kunnen worden. Hij zeide een lang en vriendschappelijk onderhoud met de Ame rikaanse ambassadeur, Peurifoy, gehad te hebben. Volgens de „New York Times" was de verhouding tussen beide landen reeds ge ruime tijd gespannen. Minister Toriello zou geëist hebben, dat de Amerikaanse regering ophoudt steun te geven aan de „ongewettigde eisen van de maatschappij „United Fruit" en haar fi liaal". Guatemala zag hierin een inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden. HANOI (Reuf.er-AFP) Geneviève de Galard-Terraube, de 29-jarige Franse ver pleegster, die bekend is geworden door haar verzorging van de gewonden van het in gesloten Dien Bien Phoe, is Maandag te Hanoi aangekomen. De Vietminh had haar na de val van de vesting toestemming ge geven te vertrekken, wanneer zij dit wilde. Aanvankelijk gaf zij er echter de voorkeur aan bij de gewonden te blijven. Geëva- cueerden vertelden ook dat zuster Gene viève, die door de gevangenen „mamzelle" wordt genoemd, zo mager is geworden dat zij de bijnaam „Ketam" heeft gekregen het Vietnamese woord voor tandenstoker. Nu kwam zij naar Hanoi ingevolge een verzoek van haar superieur, de bevelheb ber der Franse luchtmacht in Noord-Indo- china, generabl Dechaux. Met het vliegtuig, waarmee zij naar Hanoi kwam werden ook Franse gewonden vervoerd. De ..heldin var. Dien Bien Phoe" was gekleed in een grijs groen camouflage-uniform, zoals parachu tisten dragen, en linnen laarzen zonder sokken. Opnieuw hebben vijf ontsnapten uit Dien Bien Phoe kans gezien, na een ver moeiende tocht door de wildernis, een Franse post te bereiken. Het zijn weer Thai's. Twee van hen zijn afkomstig uit de vesting „Isabelle" en drie uit het eigen lijke Dien Bien Phoe. De Vietminh heeft het beleg van de post Nam Tba in Noord-Laos, dat op 13 Maart begon, opgebroken. Verkenningspatrouilles van het garnizoen, dat door de lucht werd bevoorraad, hebben het verdwijnen van de belegeraars vastgesteld. Maandag zijn in het totaal 141 gewonden uit Dien Bien Phoe geëvacueerd. Behalve de verpleegster Geneviève, zijn vier offi cieren teruggezonden. Geneviève dineerde Maandagavond bij generaal René Cogny en generaal Dechaux. •Het K.N.M.I. deélt mede: De luchtdruk verdeling heeft de laatste dagen belangrijke wijzigingen ondergaan. Het hoge drukgebied bij Ierland, dat einde vorige week oorzaak was van Noordelijke winden boven het Noordzee-gebied, is ge heel verdwenen. In de plaats daarvan ligt nu een diepe depressie welke over geheel West-Europa Zuidelijke winden veroor zaakt. Er ontwikkelde zich daarbij tege lijkertijd een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk van het Alpenge bied naar Scandinavië. Zuidelijke winden voeren nu steeds warmere lucht over Frankrijk naar het Noorden, zodat de tem peraturen de komende dagen in ons land steeds hoger zullen worden. Er mag dan ook op enkele dagen warm zomerweer worden gerekend. De kans op vorming van warmte-onweders in de namiddag is aan vankelijk nog zeer gering, maar neemt toe naarmate de verwarming boven West- Europa doorgaat. (van hedenmorgen 7 uur) weers- no C t 01- (5 n f3 3 toestand r "S"5 S€ SS 5f se SÜ S ör Stockholm half bew. N 1 19 0 Oslo half bew. NNW 1 21 0.6 Kopenhagen half bew. ZO 2 16 0 Amsterdam onbewolkt ZZO 4 17 0 Londen zwaar bew Z 4 16 0 Luxemburg onbewolkt ONO 2 15 0 Parijs licht bew. windstil 17 0 Bordeaux half bew ZO 3 22 0 Greno'ole licht bew. windstil 18 0 Nice onbewolkt NW 3 19 0 Genève onbewolkt windstil 13 0 Zürich mist NO 1 16 0 Locarno onbewolkt windstil 29 0 Berlijn onbewolkt O 2 23 0 Frankfort onbewolkt NNO 2 19 0 Miinchen onbewolkt ZZW 1 14 4 Wenen zwaar bew. W 4 21 0 Innsbruck onbewolkt windstil 14 0 Rome half bew. windstil - - Ajaccio licht bew. ONO 2 20 0 Mallorca onbewolkt windstil - 0 Neerslag laatste 24 uur «x*xxocoTor>-\ v v V V v V YY VXY> IfVyyXVTl -,-o-vv x o»rxyy YYYYX Y-coce O i WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met weinig bewolking. Matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid Opnieuw warmer 26 Mei Zon op 4.32 uur. onder 20.42 uur. Maan op 1 29 uur. onder 13.26 uur. Maanstanden 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 Mei Hoog water: 8 46 en 21 17 uur. Laag water- 4 05 en 16 33 uur. Woensdag 26 Mei Hoog water- 9.47 en 22.22 uur. Laag water: 5.02 en 17.39 uur. 3C000000002C0000000CO00cco.-> ooooooc** looooooocooooooeoo

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1