Zelfmoord van dokters vrouw is niet uitgesloten Inkomens in Velsen en Beverwijk ontwikkelden zich gunstig SANAT0,"Eh (JPANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN BIOLINE Wereldnieuws Stijgingen sinds1946 resp. 76en63pCt. %J -srjj ...hethaaltU er helemaal bovenop De radio geeft Woensdag Een goede o p e r behoeft niet duur te zijn!! 11.40 Drie vrouwen wensten volgens mr. Huygens de ondergang van verdachte VERMAGERINGSMIDDEL f 1.25 Sjoelt ió Uet zo RHODOS 2 Beverwijk Kerkelijk Nieuws Gratie voor Japanse oorlogsmisdadigers 7<90 Amsterdamse Rijtuig maatschappij 4 percent Verdediger van Berkeïse arts: Vrijstellingen voor dienstplichtige onderwijzers Dr. Jagan in de gevangenis te vriendelijk bejegend India moet nutteloosheid van oorlog aantonen DINSDAG 2 5 MEI 1954 ADVERTENTIE Onze artikelenreeks over de ont wikkeling van het volksinkomen in de gemeenten om Haarlem be sluiten wij heden met een beschou wing over Velsen en Beverwijk. Ook de voor dit artikel benodigde gegevens ontleenden wij aan enkele publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gebaseerd zijn op authentieke gegevens van de fiscale administratie. In 1946 telde Velsen ruim 16 duizend afzonderlijke inkomens, die een totaal volksinkomen opleverden van ruim 35 millioen gulden. Sedertdien is het aantal afzonderlijke inkomens in deze gemeente met 22 pet. toegenomen tot 19.600. Tezelf dertijd evenwel steeg het totale volksin komen met 76 pet. tot 62,2 millioen! In bedoelde periode daalde het aantal inkomens beneden duizend gulden van ruim 4300 tot 2580 en die tussen één en tweeduizend gulden van bijna 4400 tot 3850. Destijds omvatte deze groep van lage inkomens in Velsen dus 54 pet van het totaal terwijl het rijksgemiddelde toen 60 pet beliep. Thans omvat deze groep in Velsen niet meer dan 32 33 pet van het totaal terwijl het gemiddelde voor geheel Nederland 40 pet beloopt. Het aantal inkomens tussen twee en drieduizend gulden bleef vrijwel onver anderd, in 1946 omvatte deze groep 4275 inkomens, thans 4235, evenwel bij een 22 pet hoger totaal-aantal. Het aantal in komens tussen drie en vier mille steeg van slechts 1330 tot 4790 en dat tussen vier en vijf mille van 630 tot 1821, dus prac- tisch tot het drievoudige. De groep in komens tussen twee en vijf mille omvat nu 55 pet van het totaal en deze bevol kingsgroep verwerft 56 pet van het totale volksinkomen. Wat de hierop volgende bevolkingsgroep met inkomens tussen vijf en tien mille be treft, het volgende. Inkomens tussen vijf en zes mille, tussen zes en zeven mille enz. zijn er respectievelijk 833, 475, 253, 155 en 140, Tezamen dus tussen vijf en tienduizend gulden 1856 inkomens, die met elkander een inkomen vormen van ruim 12 millioen. Dat wil zeggen dat deze be volkingsgroep, die 9 a 10 pet van het ge heel omvat, 19 a 20 pet van het totale in komen verwerft. Daarboven liggen dan 262 inkomens tus sen tien en vijftien duizend gulden elk en 103 inkomens van vijftien tot twintig mille. En voorts 90 inkomens van twintig ADVERTENTIE Die duizelingen,dieonzeker» heid, al die hinderlijke be angstigende klachten, die pijnen dan hier, dan daar. Allemaal „zenuwen"Neem dadelijk Sanatogen. 't Doet Ugoed. Elkenieuwedagwint U aan kracht en energie. SanatogenhaaltUerhelemaal bovenop. Tob niet langer- begin er nog vandaag mee. Hei zenuwsterkende voedsel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoorspel. Bij Moeke Thuis. 12.00 Bari ton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Platen. 15.35 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Militaire causerie. 18.15 Kinderkoor. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liede ren. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest en solist. 21.10 Ondernemingsraad orgaan van samenwerking, causerie. 21.40 Meisjeskoor en kwintet. 22.00 Reportage. 22.15 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en hobo. 13.00 Nieuws. 13.18 Platen. 14.00 Platen. 14.10 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Orgelspel. 17.35 Gitaar ensemble en solist. 17.50 Regeringsuitzen ding: Nederland en de Wereld: Dr. J. Huls- ker: Holland Festival. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 13.30 Mirjam en de Profeet Elia, sprookje. 18.55 Gevarieerde muziek. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Een ton voor Triëst. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Metropole-orkest, koor en solist. 20.45 De Barbier van Sevilla, hoor spel. 22.00 Lichte muziek. 22.15 De oorsprong van het leven, causerie. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.15 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Alt en piano. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Alt en piano. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.05 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). tot vijftig duizend gulden. Tenslotte de plaatselijke top, die gevormd wordt door slechts 16 inkomens van meer dan een halve ton elk. Deze zijn gemiddeld 89 mille groot, maar het aantal dat boven de ton uitkomt is toch maar gering. Alle inkomens boven tienduizend gulden 's-jaars omvatten slechts 2,4 pet van de plaatselijke bevolking maar deze 2,4 pet verwerft 14 pet van het totale plaatselijke inkomen. Uit dit alles resulteert tenslotte een in komen per hoofd van de bevolking van f 1.315,hetgeen dus niet onbetekenend hoger is dan het rijksgemiddelde van f 1.197,—. Velsens bevolking betaalde van het ge zamenlijke inkomen aan loon en/of in komstenbelasting per jaar ruim acht mil lioen gulden. In Beverwijk ontwikkelde het volksin komen zich sedert 1946 bepaald gunstig. Het aantal afzonderlijke inkomens steeg van ruim 10.000 tot 11.500, dat wil zeggen met 13 pet doch het totale volksinkomen steeg van 20,4 millioen tot 33,4 millioen en dus met 63 pet! De stijgingen van de in dividuele inkomens moeten dus in vele ge vallen belangrijk zijn geweest. Het aantal lonen beneden duizend gul den daalde van ruim 3000 tot ruim 1900 en dat tussen één en tweeduizend van 2980 tot 2550. Destijds omvatte deze cate gorie van lage lonen derhalve 59 pet van het totaal, thans nog 39 pet. Deze beide percentages wijken slechts heel weinig af van de rijksgemiddelden, die respectieve lijk 60 en 40 pet belopen. Inkomens tussen twee en drie mille, drie en vier mille en vier en vijf mille zijn er thans respectievelijk 2417, 2570 en 930, tezamen dus 51 pet van het totaal. Alle voorgaande groepen tezamen omvatten derhalve 90 pet van de Beverwijker be volking en deze 90 pet verdient 69 pet van het totale volksinkomen, waaruit volgt dat de resterende 10 pet van de inwoners over 31 pet van het gezamenlijke inkomen kan beschikken. Wat deze tien pet betreft, daaronder zijn 390 inkomens tussen vijf en zes mille, 207 tussen zes en zeven mille, 149 tussen zeven en acht mille, 74 tussen acht en negen mille en 52 tussen negen en tien mille. Daarenboven zijn er dan in Beverwijk nog 130 inkomens tussen tien en vijftien duizend gulden en 50 tussen vijftien duizend en twintig duizend gulden. Daar boven komt de plaatselijke top, in dit ge val bestaande uit 62 inkomens boven twintigduizend gulden, waarvan er een paar zijn hoger dan een halve ton en zelfs een paar hoger dan een hele ton. Door el kaar genomen zijn deze 62 inkomens 36 duizend gulden groot. Zij vormen een half pet van de bevolking, dat evenwel 7 pet van het totale inkomen verwerft. Dit alles resulteert in Beverwijk in een inkomen per hoofd van de bevolking van f 1.205,hetgeen dus iets boven het rijksgemiddelde ligt. Aan loon- en/of in komstenbelasting betalen de Beverwijkers tezamen 4,1 millioen gulden. Haarlem, Bloemendaal en Heemstede In Haarlems Dagblad/Opiechte Haarlemsche Cou rant van 27 Mei; Haarlemmerïiede. Haarlemmer meer en Zandvoórt 19 Mei en de Bollenstreek 21 Mei. Geref. kerken Bedankt voor Middelburg (vac. H. Veld kamp), G. Vellenga te Alkmaar. Beroepen te Berlikum A. C. Kersten te Opperdoes; te Ferwerd L. H. Kwast te Wester lee (Gr.). Chr. Geref. kerken Tweetal te Harderwijk L. Floor te Op perdoes en R. Slofstra te Veenendaal. Bedankt voor Nieuwpoort W. F. Laman te Rotterdam-W. Beroepen te Deventer G. Bilkes te Mus sel en P. Op den Velde te Murmerwoude. Ned. Herv. kerk Beroepen te Kampen (vac. H. Hiensch) C. J. v. d. Broek te Est-Meeteren. Aangenomen naar Rijssen W. van Tuyl te Lopik. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Heerenveen R. Hofman te Workum, die dit beroep ook aannam. TOKIO (AFP-Reuter) De Neder landse ambassade te Tokio heeft het Ja panse ministerie van Buitenlandse Zaken in kennis gesteld van de gratieverlening voor vijftien Japanse oorlogsmisdadigers, die door Nederlandise tribunalen zijn ver oordeeld en in de Sugamo-gevangenis te Tokio vertoeven. In genoemde gevangenis bevinden zich in totaal nog 750 Japanse oorlogsmisdadigers, van wie er 187 door Nederlandse tribunalen zijn veroordeeld. Tot op heden is aan in totaal 21 Japanse veroordeelden van Nederlandse zijde gratie verleend. Prima BOUCLÉ LOPER m 75 in diverse strepen, p. m. Prima HAARBOUCLÉ LOPER met prachtig gekleurd streepdessin WILTON LOPER met fris bloempatroon Q 75 Elfen MOQUETTE LOPER in diverse linten Prima HAARVELOURS LOPER in moderne cf\ kleurstelling I KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 De bedrijfsresultaten der N.V. Amster- damsche Rijtuigmaatschappij over 1953 zijn, ondanks de grote verliezen in de ex ploitatie van het taxibedrijf, niet beneden de verwachtingen van de directie gebleven en bedroegen 536.460 tegen 476.863 in 1952. De exploitatie van het taxibedrijf te Amsterdam en later die van de dochter onderneming te Den Haag werd gestaakt. De uitkomsten van het verhuurbedrijf blijven zich in opgaande lijn bewegen. Het zelfde kan gezegd worden van de werk plaatsen. De afdeling magazijn heeft een belangrijk hogere omzet behaald. De om zet van de afdeling verkoop van personen- en vrachtauto's daalde door tijdelijke eco nomische maatregelen in een der landen van herkomst, waardoor de invoer naar ons land in het gedrang kwam. De dochtermaatschappij N.V. Nieuwe Automobiel Maatschappij heeft betere re sultaten behaald dan in 1952. De verkoop mogelijkheden der A.R.M. worden aan merkelijk vergroot door de productie van vrijwel geruisloze Dieselmotoren in een Duitse machinefabriek, die gemonteerd worden in chassis welke de A.R.M. assem bleert. Het filiaal Haarlem heeft wederom voor een belangrijk deel in de bedrijfsre sultaten bijgedragen. Voorgesteld wordt om vier percent aan de aandeelhouders uit te keren. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van ge meenteraden in zeven gemeenten in het watersnoodgebied als volgt zal geschieden: Duivendijke en Eikerzee 7 Juli, Kerkwerve 11 Augustus, Kruiningen 1 September, Noordwelle 30 Juni, Ouwerkerk 29 Septem ber en Serooskerke 29 Juni. Nadat de officier van justitie bij de Haagse rechtbank na een uitvoerig requisitoir levenslange gevangenisstraf had geëist tegen de arts O. uit Berkel is gistermiddag de verdediging aan het woord gekomen. Mr. Huygens heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat zelfmoord van mevrouw O. geenszins uitgesloten moet worden geacht. Het belangrijkste punt, dat hij in het requisitoir had gemist, was het motief. Zijns in ziens was de verhouding tussen de verdachte en het dienstmeisje geen motief. Ove rigens kan een motief nooit een bewijs zijn. zei mr. Huygens. Er waren volgens pleiter in deze zaak vier vragen: Gaf O het gif? Gaf hij het gif om te doden? Gaf hij het met voorbedachte rade? Was het gif de oorzaak van de dood? Pleiter meende, aan de hand van aan halingen van deskundigen, dat het gif ge ruime tijd eerder ingenomen had kunnen zijn. Vooringenomenheid en insinuaties vindt men in hinderlijke mate steeds weer in het dossier van deze zaak, aldus mr. Huy gens. Getuigen gaven een vertekend beeld van de situatie en de verbalisant nam deze uitlatingen van de getuigen op. De hou ding van enige getuigen is zo geweest dat men er schande van sprak. In het rapport van dr. Nelemans, aldus pleiter, zaten insinuaties. Mogelijk niet bewust, maar dr. Nelemans heeft, uit gaande van gifmoord, suggestief geschre ven over deze zaak. Drie getuigen hebben als kwade feeën rondom de stoel van de verdachte gestaan: de schoonmoeder, de dienstmeid en de apothekersassistente. „Een vreselijke schoonmoeder, zoals ze voorkomt in saty- rische weekbladen, die hier opgewonden en met grote haat tegen O. haar verkla ringen kwam afleggen", aldus mr. Huy gens. De wanorde in de apotheek die mej. Mostert zou hebben gevonden, leek plei ter niet veroorzaakt te kunnen zijn door iemand die alleen maar een beetje cyaan kali in een drankje wilde doen. „Complot van drie vrouwen" „Ik ben ervan overtuigd, dat de drie vrouwen, waarover ik zoeven sprak, Zoals reeds bekend is heeft de minister van Oorlog en Marine bepaald, dat aan al le dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen, voor zover zij een betrek king vervullen of gaan vervullen bij een school waarbij zij als onmisbaar worden aangemerkt, vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige zal worden verleend. Als onmisbaar bij de school zullen in ieder geval worden beschouwd zij, die als verplichte leerkracht aangesteld zijn of zullen worden in een vacature aan een school met twee leerkrachten of minder, het hoofd niet meegerekend. De overige gevallen zullen afzonderlijk worden beoor deeld. Vervanging van een zieke leer kracht gedurende korte tijd geldt niet als het vervullen van een vacature. De vrijstelling zal ophouden te gelden, zodra de onderwijzer de school verlaat ten behoeve waarvan hem vrijstelling is ver leend. Indien hij daarna een vacature gaat vervullen aan een andere school, waar hij eveneens als onmisbaar kan worden aan gemerkt, zal hem opnieuw vrijstelling worden verleend. Heeft een onderwijzer tot 1 Januari 1958 tijdelijk vrijstelling ge noten, dan zal hij definitief worden vrij gesteld, indien ook op dat tijdstip nog aan leiding bestaat tot het verlenen van vrij stelling. GEORGETOWN (AFP) Gouverneur Sir Alfred Savage van Brits-Guyana heeft na langdurig overleg met de Britse rege ring besloten de directeur van de gevan genis van Georgetown, Samuel Baker, en diens plaatsvervanger te schorsen, nadat een onderzoek had uitgewezen, dat deze autoriteiten een voorkeursbehandeling ga ven aan oud-premier Jagan en de talrijke leden van diens „vooruitstrevende volks partij" (PPP) die in de gevangenis zijn gedetineerd. Mevrouw Jagan zou haar echtgenoot va ker hebben kunnen bezoeken dan het regle ment toestand en ook andere overtredin gen van het reglement zouden door de vingers zijn gezien. Voorts zouden de ge- vangensfunctionarissen in geregeld contact hebben gestaan met de leiders van de volkspartij. Volgens welingelichte kringen is het schandaal aan het liieht gekomen door anonieme brieven aan de gouverneur. 7. Het volgende werkje, dat loodgieter Panda te doen kreeg, was de reparatie van een lekkend gasfornuis. Jolliepop achtte in dit geval bijzondere voorzorgen nood zakelijk; daarom liet hij Panda ontsmette rubberhandschoenen aantrekken en bond hij hem bovendien nog een steriele lap voor neus en mond. „Wat moet dat?!", riep de klant, die al deze voorbereidingen met stijgende verbazing aanzag, „ik heb een loodgieter besteldgeen chirurg!" „Vriend", antwoorde Jolliepop koel, „ge hebt het lot van uw gasfornuis in mijnheer Panda's competente handen gelegd. Mijn heer Panda zal het op prijs stellen, indien ge hem niet met uw leken-opmerkingen hindert". „Maar Jolliepop", fluisterde Pan da, „is dit allemaal nu wel nodig?" „Zeker mijnheer Panda" antwoordde de knecht, „het masker voorkomt, dat wij door het pelde hij. te behandelen object bedwelmd zullen worden". Panda legde zich er maar bij neer en even later was hij ijverig bezig met de reparatie van het gasfornuis, terwijl Jol liepop hem de benodigde instrumenten een voor een aangaf. Dit alles leek zo sprekend op een operatie dat de toekijkende klant er kippenvel van kreeg. „Die twee begin nen op m'n zenuwen te werken", mom- de ondergang van O. gezworen heb ben", zo zei pleiter. „Eigenlijk zou de moeder van mevrouw O. een machtige haat over het graf heen tegen het dienstmeisje moeten koesteren. Wat zien we echter? Op de zitting is het koek en ei tussen die twee. Ër moet iets machtigers dan deze haat zijn, een complot dat deze vrouwen samen houdt". Mr. Huygens wilde zelfmoord van me vrouw O. geenszins uitsluiten. Hij somde een aantal punten op, die zijns inziens alle in deze richting wezen. Hij vroeg zich af wie op 23 September 1952 het pakje vergif van de postbode had aangenomen en wie in het gifkastje was geweest. Volgens de verklaring van mej. Mostert hadden zij en dr. O. beiden het gewoontegebaar het haakje weer op het kastje te doen. Het haakje was er op 24 September af. Het feit, dat mevrouw O. op 25 Septem ber de vijfde verjaardag van haar huwe lijk zou vieren, kon, psychologisch gerede neerd, in de situatie waarin zij verkeerde, ook een aanleiding zijn voor haar op 24 September zelfmoord te plegen. Voorts zou het psychologisch mogelijk kunnen zijn dat degene die zelfmoord pleegt een an der dodelijk heeft willen treffen. Mr. Huygens ging tenslotte slechts zeer kort in op de kwestie van de „zelfmoord briefjes". Niet omdat hij bang was, zoals hij zei, maar omdat mr. Van 't Hoff Stolk deze kwestie zou bespreken. Raad van Bertrand Russell NEW YORK (Reuter) De Britse filo soof Bertrand Russell heeft in een artikel in het maandblad „Pulpit Digest", een uit gave voor protestantse predikanten ver klaard, dat een onderzoek naar de waar schijnlijke gevolgen van een derde wereld oorlog door India mogelijk aan Oost en West de nuttelosheid. van een dergelijike oorlog zou kunnen bewijzen. Russell schreef, dat de wereld niet veilig zal zijn voor overal bekend is, dat alle grote mogendheden de nutteloosheid van oorlog oprecht beseffen. Een onpartijdig onderzoek door een neu traal land, als India, zou zowel de Sovjet- Russische als de Amerikaanse regering duidelijk kunnen maken, dat slechts ar moede, anarchie, vernietiging en dood op grote schaal voor elk oorlogvoerend land het gevolg van een nieuwe wereldoorlog zou zijn en dat waarschijnlijk geen geregel de regering de oorlog zou overleven, aldus Russell. ADVERTENTIE (BIOLAIN) Het nieuwe Biologische verzekert succes zonder risico. Vraagt Uw drogist. Verp. 50 dragées Voorschrift. In de omgeving van Kingston (Jamaica) heeft de politie een voor raad marihuana ter waarde van ruim 50.000 gulden in beslag genomen. Hon derd leden van de „Tafax-ian"-secte, die zegt dat de bijbel het gebruik van verdovende middelen voorschrijft, zijn in verband hiermee gearresteerd. Ook zijn wapens en munitie in beslag ge nomen. Niet gevaarlijk. In Sydney is Maandag radio-actieve regen gevallen, waar schijnlijk als gevolg van de Ameri kaanse waterstofbomproeven in de Stille Oceaan. De waargenomen hoe veelheid radio-activiteit in het regen water was echter niet gevaarlijk. Onafhankelijk. In Vientiane (Laos) heb ben Zaterdag verscheidene duizenden mensen gedemonstreerd tegen de Viet- minh-eis om de „regering van Pathet Laos" toe te laten tot de besprekingen in Genève. Mén droeg spandoeken mee met opschriften als „Wij hebben onze onafhankelijkheid". Niet nodig. De Verenigde Staten hebben Tsjechoslowakije bij nota laten weten, dat de Amerikaanse regering niet tus sen beide kan komen als een particu liere instelling ballons naar Tsjecho slowakije laat zweven. De Amerikaan se regering geeft Tsjechoslowakije de raad de grenzen open te stellen „opdat dergelijke ballons niet meer nodig zijn". De nota was een antwoord op een Tsje- choslowaakse klacht tegen het zenden van propagandaballons door het Comité „Kruistocht voor de vrijheid". Onbekend. In Matadi in de Belgische Con go is in het afgelopen weekeinde het stamhoofd Loetoenoe, die bekendheid verwierf als gids van Stanley op diens expeditie naar de watervallen van de Beneden-Congo in 1882, overleden. Zijn juiste leeftijd is onbekend. Hij was rid der in de orde van Leopold II. Onafgebroken. Een Amerikaans luchtschip heeft het wereldrecord gebroken door onafgebroken 177 uur in de lucht te blijven, aldus een bekendmaking van de Amerikaanse luchtmacht te Lake- hurst, (New Jersey). De laatste. In de Amerikaanse zóne van Oostenrijk zijn de vijf laatste oorlogs misdadigers door de Amerikaanse auto riteiten vrijgelaten. Het zijn twee Hon gaarse leden van de Duits-Hongaarse S.S.-troepen en drie Oostenrijkers. Zij waren veroordeeld wegens het doden van Amerikaanse vliegers en krijgsge vangenen. Verzamelaar. John Nevin, een 58-jarige suppoost van het „Victoria and Albert museum" te Londen wordt ervan be schuldigd in de loop van 23 jaar 2000 voorwerpen uit het museum gestolen te hebben. Zijn vrouw, Mary, wordt er van beschuldigd een belangrijk aantal van deze voorwerpen als geschenk aan vaard te hebben. Vrijwel alles, wat in het huis van verdachte werd aange troffen moet van diefstal uit het mu seum afkomstig zijn. Van 1400 voor werpen is reeds vastgesteld, dat zij eigendom van het museum waren. Wereldrecord. Op het internationale kik ker-springconcours te Angels Camp in Californië heeft de Amerikaanse kik ker „Lucky Lager" met een sprong van bijna vier meter gewonnen en voor het tweede jaar het wereld-record ge vestigd. Het bekende verhaal van Mark Twain, „The jumping frog of Calaveras heeft de stoot tot het houden een kikker-springconcours ge- County' van geven. Gearresteerd. De vice-voorzitter van de West-Duitse communistische partij, Fritz Rische, is Zondag gearresteerd op beschuldiging van bedreiging van de binnenlandse veiligheid van West- Duitsland. Op grond van dezelfde be schuldiging bevonden zich reeds ver scheidene communistische leiders in de gevangenis. Van de bekendste leden van het centrale comité van de partij bevinden zich nog alleen Max Rei- mann, voorzitter van de partij, en de voormalige afgevaardigde Heinz Ren ner in vrijheid. Reimann verblijft thans in Oost-Duitsland. Speelse bui. In Victoria (Australië) is een jager in het ziekenhuis overleden, die door zijn jachthond neergeschoten was. De jager, een zekere Victor Jencké, was met enkele vrienden op jacht. Hij bestuurde een vrachtauto waarin hij zijn hond en zijn geweer vervoerde. Dè hond raakte in een speelse bui de trek ker van het jachtgeweer aan dat af ging. De kogel doorboorde de cabine- wand en verwondde de jager dodelijk in de rug. RHODOS ligt in het Oostelijke deel van de Middellandse Zee, ten Z.W. van het Turkse vasteland. Hoewel de bevolking van Rhodos grotendeels uit Grieken be slaat en het eiland na de laatste wereld oorlog ook weer aan Griekenland is toe gewezen, heeft het sedert de oudheid vele verschillende heersers gekend. We zullen de avonturen die het onder de Phoeniciërs, Doriërs, Perzen of Macedoniërs beleefde, niet ophalen, maar vermelden slechts dat het thans zo weinig belangrijke eiland in de laatste eeuwen vóór onze jaartelling een grote rol speelde in het tran- sitoverkeer tussen Egypte, De Syrische kust, de landen om de Zwarte Zee en Griekenland. Het eiland Rhodos en de gelijk namige hoofdstad maakten toen een bloeitijd door, de vloot be heerste de Aegaeïsche Zee en de rijkdom was spreekwoorde lijk. Het was toen een koopmansrepubliek, vol energie en zin voor kunsten en weten schappen. Deze verkorte opsomming is noodzake lijk om de lezer te doen beseffen, dat het werkelijk niet zo buitensporig is het zesde wereldwonder uit de oudheid op Rhodos te zoeken, ook al is het eiland sinds de bloeitijd lelijk in vergetelheid geraakt. Maar goed, ook al kunnen we ons met de plaats dan wel verenigen, nog steeds blijft de vraag open, waarom hier een we reldwonderlijk monument moest worden opgericht. Dat zat zo: Op het eind van de 4de eeuw v. Chr. waren de heersers over Egypte en Macedonië (gewezen generaals van Alexander de Grote) elkaar in de ha ren gevlogen, en Rhodos had in dit conflict de zijde van Egypte gekozen, daarbij in be langrijke mate bijdragend tot de nederlaag der Macedoniërs. Dit vergaten de Macedo niërs^ niet, en 5 jaar later zonden zij De metrius met 370 schepen en een krijgsmacht van 40.000 man, benevens ontzagwekkend belegeringsmateriaal naar het eiland Rho dos om de rekening te vereffenen. Onver saagd brachten de burgers van Rhodos de stad voor een beleg in gereedheid. De sla ven werden van wapenen voorzien, vrou wen werkten dag en nacht voor de ver vaardiging van munitie en offerden zelfs haarvlechten en haarlokken voor het maken van boogpezen. Tempels werden omver gehaald, zodat de stenen voor ver sterking van de wallen en het dichten van de bressen konden worden gebruikt, kortom, het werd een totale Krieg naar het bekende recept. Een jaar lang hield Rho dos de belegering vol, maar de Macedoniërs bleven de ene aanval na de andere uitvoeren en naderden lang- zaam, maar met beklemmende zekerheid het doel, zodat het voor de hand lag dat de ingesloten veste het zonder hulp van buiten niet lang zou kunnen uithouden. Gelukkig leed de Egyptische heerser Ptolemaeus ook niet aan geheugenzwakte en, gedachtig aan de hulp die Rhodos hem destijds had verleend, zond hij uiteindelijk een vloot om de stad en het eiland te ont zetten. De Macedoniërs trokken zich te leurgesteld terug en Ptolemaeus ontving van het dankbare Rhodos de bijnaam Soter (d.i. redder), als hoedanig hij nog steeds in de geschiedenis bekend staat. Maar dit laatste is niet het belangrijk ste. Van veel meer gewicht is het voor ons, dat de burgers van Rhodos ter herdenking van hun bevrijding de beroemde Kolos hebben opgericht, ter ere van de zonnegod, die tevens de beschermgod van stad en eiland was. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2