Theo van Reijn zeventig Agenda voor Haarlem Koninklijke Shell groep rekent op scherpe concurrentie Voorlopige kennismaking met Symphonia van Van Lier Nachtelijke brand in Canisius-college te Nijmegen Daar had ik altijd naar uitgezien Wereldproductie overtreft vraag" „Gunstig prijspeil voor West-Europa door hoge verbruiksbelasting teniet gedaan" CPN wil een regering van P.v.d.A. en VVD Hoe is het ontstaan?^ Motorrijder liet zich door taxi aanrijden EEN EEUW GELEDEN 3 Torengebouw verwoest; grote waterschade LIKDOORNS Kunstmaand Amsterdam 1954 Billy Graham nam afscheid van duizenden Londenaars Londen spreekt bewering van McCarthy tegen GADESLAAN V Japanse dansgroep komt naar Nederland Ongeluk geënsceneerd om verzekeringssom te krijgen Groothandel bezorgd voor belastingwijzigingen Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 25 Mei 1854 DINSDAG 25 MEI 1954 Op Vrijdag 28 Mei hoopt de bekende Haarlemse beeldhouwer Theo van Reijn zijn zeventigste verjaardag te vieren. Een dezer dagen heb ik de aanstaande jubilaris in zijn atelierwoning bezocht en hem verzocht mij enige belangrijke feiten uit zijn kunstenaarsloopbaan te vertellen. De beeldhouwer wilde mij die gegevens van harte geven en spoedig zaten wij gebogen over allerhand illustrerend materiaal, als krantenknipsels, foto's, critieken, enzovoorts, die gezamenlijk een soort strip vorm den, die via de Prix-de-Rome, de eerste opdrachten, de evolutie naar de bouwbeeld- bovwkunst, de terugkeer naar het realisme, voerde tot het grote werk, het beeld bouwwerk aan de St. Eusebiuskerk te Arnhem, waaraan Theo van Reijn thans werkzaam is. Het behoeft wel geen betoog dat een dergelijke opname in vogelvlucht van een lang kunstenaarsleven slechts een heel vage impressie geeft van wat het in werkelijkheid geweest is. Om de beeldspraak nog even aan te houden: de voor stelling is niet alleen vaag, maar moet ook vertekend zijn. Want wie verzekert ons dat de, door officiële erkenning gemarkeerde hoogtepunten op dezelfde plaats lig gen als de door de kunstenaar zelf als beslissend gevoelde momenten? De op en neer gaande ontwikkelingscurve welke in ieder kunstenaarsleven getrokken kan worden, zal zelden parallel lopen met de lijn die de wisselvallige weg van het succes aangeeft. Wanneer ik mij hieronder toch in hoofdzaak zal bepalen tot de bekende feiten, dan is dat dus niet omdat ik deze het belangrijkste acht, maar omdat een poging tot het geven van een „levensecht portret" binnen het bestek van een krantenartikel niet mogelijk is en bovendien een veel ruimere kennis van werk en leven van deze kunstenaar vereist, dan die waarover ik beschik. Ik keer dus tot het plakboek terug en vind daarin als eerste plaatje een afbeel ding uit het blad „Panorama" van 1915, waarop men de 31-jarige beeldhouwer, met volle baard, neerhangende lokken en een donker, peinzend oog ziet staan naast het beeld van de zestiende-eeuwse kunst schilder Pieter Aertsen, vervaardigd voor het gebouw van Amsterdams Stedelijk Theo van Reijn Museum. Het was de eerste grote opdracht, die Van Reijn uitvoerde. Een niet alleen knap en enigszins traditioneel werkstuk, maar getuigend van een echt talent. Drie jaar eerder was het beeld: „Cain door de pijl van Lamech gedood" in de wedkamp in de Beeldhouwkunst met de goud-en mé daille (eerste prijs) bekroond. Van Reijn had daarmede de Prix de Rome gewonnen en vertrok naar Italië en Frankrijk. Het uitbreken van de oorlog in 1914 bracht hem in Nederland terug en hij ves tigde zich in Haarlem. Hij betrok een ate lier op het Phoenix-terrein, dat juist dooi de, beeldhouwer Brommer verlaten was, die tot professor aan de Amsterdamse Acade mie was benoemd. Na de eerste wereldoorlog had een merk waardige opbloei van de Nederlandse ar chitectuur plaats, een fenomeen dat aan vankelijk hoog geprezen en later diep ver guisd is. Dit deed de zogenaamde bouw- beeld'houwkunst ontstaan met zijn even merkwaardige styieringen en ornamentiek. Van Reijn heeft aa-n deze beweging voluit deelgenomen, al mag niet vergeten worden dat hij te zelfd-ertij-d ook verscheidene por tretten maakte, waaronder het krachtig monumentale van Charles Boissevain. An dere bekende tijdgenoten zijn in d-e loop der jaren door Van Reijn geportretteerd, onder andere dr. Ja-c. P.Thysse, Kamerlingh Onnes, dr. Bredius en mr. dr. A. baron Röell. De overzichtstentoonstelling van Van Reijn's beeldhouwwerk, die vijf jaar geled'en in het Frans Halsmuseum gehou den is, gaf duidelijk te zien hoe de beeld houwer zich in later jaren van de sterke stylering der vormen heeft losgemaakt en overging tot een meer realistische uitbeel ding, waaruit het idealisme der midden periode echter niet gebannen was. Het beeld „Inspiratie" vervaardigd voor het Haarlemse stadhuis in 1926 staat nog geheel in het teken der decoratieve sty lering. In 1937 maakte Van Reijn het beeld houwwerk voor de Gereformeerde kerk aan de Kloppersingel. Van weer later da tum zijn de grote beelden van het Amstel- station in Amsterdam. Het monument ter herinnering aan de drooglegging van het Wieringermeer kwam in 1942 gereed. Na tuurlijk mag in dit blad niet onvermeld blijven het beeld „de aankondiging van het nieuws" symboliserend, dat zich in de hall ADVERTENTIE van het gebouw van Haarlems Dagblad bevindt. De werkzaamheden aan de Eusebiuskerk te Arnhem, welke onder leiding van archi tect B. T. Boe ij inga herbouwd wordt, is zeer omvangrijk. Talloze kapitelen en zo genaamde „hogels" (dat zijn de kleine fi guurtjes welke de luchtbogen versieren) zijn reeds door Theo van Reijn ontworpen en door zijn uitvoerder in steen gehakt. Het is een opgave welke van de kunstenaar veel intentie en fantasie vraagt en wij ver heugen ons er over dat Theo van Reijn, wiens gezondheid de laatste jaren enigszins geleden heeft, in deze boeiende arbeid zijn talent en la-n/ge ervaring nog volkomen tot hun recht kan doen komen en daaruit nog zoveel levensvreugde kan puren. OTTO B. DE KAT. In de afgelopen nacht heeft een felle brand gewoed in het Canisius-college aan de Berg- en Dalseweg te Nijmegen. De brand is omstreeks halftwaalf ontstaan in een kast van een recreatiezaal. Het vuur had, voor het ontdekt werd, zich een weg gebaand naar een trap van een der onge veer 25 meter hoge geveltorens. Het vuur werd hier als in een schoorsteen omhoog gezogen. Weldra stond de toren in lichter laaie en sloegen de vlammen uit de spits. In het gebouw, waarin ruim 300 interne leerlingen verblijven en ongeveer 100 priesters, ontstond grote opschudding. Met tientallen bramdiblusapparaten poogde men aanvankelijk nog het vuur meester te wor den, maar dit bleek onmogelijk. De inmid dels gearriveerde brandweer bestreed van de hoog uitgeschoven Magirusladder het vuur in de toren en tastte in het gebouw de brandhaard aan. Het torengebouw brandde echter vrijwel geheel uit. Door de grote hoeveelheden water werd aanzien lijke schade aangericht in het gebouw. Tot in de morgenuren duurde de blussing voort. De oorzaak van de brand is nog on bekend. „Dossier Mussolini" vals Het Italiaanse blad „II Messagero" is tot de slotsom gekomen, dat het „Dossier Mus solini", Waaruit Guareschi, de schrijver van Don Camillo, voor Alcide de Gasperi bezwarende documenten had gepubliceerd, vals is. Het weekblad „Oggi" heeft aange kondigd de publicatie van de documenten van het dossier stop te zetten. ADVERTENTIE TT ET resultaat van Castella Pa- *--*-rels was eenvoudig verbluffend. Binnen 20 minuten had ik mijn was kraakhelder aan de lijn hangen. Dit is juist waar ik altijd naar heb uit gezien. Daarom wil ik U mijn blijd schap en dankbaarheid uiten. Voor mij staat het vast, dat dit het won dermiddel is voor deze tijd, waarin alles vlugger economischer willen. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het wa ter en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Deze nieuwe, veel kor- rjn,g 99 In het verslag van de Koninklijke Shell- groep over 1953 gewaagt deze van een gro tere concurrentie, die zich naar verwacht wordt nog zal verscherpen. De wereldpro ductie van olie is wederom gestegen. Het netto resultaat der groep is 130 mil- lioen ponden (vorig jaar 125 millioen). Na de voltooiing van het huidige bouwpro gramma zal de Shellvloot een draagvermo gen hebben van 3.5 millioen ton. Het jaar 1953 kenmerkte zich door een toenemende bedrijvigheid in de aardolie- indiustrie, die wederom haar aandeel in de voorziening in de energiebehoeften van de wereld verhoogde en thans ongeveer de helft van alle verbruikte energie levert. De stijging in het totale olieverbruik was ongeveer gelijk aan die gedurende 1952, doch varieerde voor de verschillende pro ducten. Zo steeg de vraag naar benzine, kerosine, gas- en dieselolie meer dan die naar stookolie. Zowel de capaciteit voor de winning van ruwe olie als voor de verwerking er van in raffinaderijen was groter dan de onmiddel lijke behoefte en dientengevolge bestond er neiging tot overproductie. Zelfs vlieg- benzine, waarvan de levering na het sluiten van de raffinaderij te Aba-dar. met moei lijkheden gepaard was gegaan, was tegen het einde van het jaar in voldoende hoe veelheden beschikbaar. De in de Verenigde Staten getroffen speciale maatregelen ter verhoging van de productie van vlieg- benzine konden worden ingetrokken. Daar het aanbod van olieproducten ster ker toenam dan de vraag, werd het ver slagjaar gekenmerkt door grotere concur rentie. Bovendien begon in 1953 het in de Sovjet-invloedssfeer gelegen gebied wederom als leverancier van olieproduc ten aan de Westerse landen op te treden, al waren de hoeveelheden betrekkelijk ge- we en Vvliegt nu door de was heen! tere wasbehandeling is ook veel beter voor alle textielweefsels: ondanks de geweldige waskracht van Castella Parels is er van slijtage-in-de-was geen sprake meer. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met dit wonder-wasmiddel. Volg de beste raad. die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! De uitbreiding van de wereldtanker- vloot met nieuwe schepen met een draag vermogen van in totaal 3X millioen ton was groter dan in enig vooral gaand jaar en verwacht mag worden dat zij zich in de komende twee jaar zal bestendigen. Dien tengevolge was de stemming op de tank- vrachtenmarkt in 1953 gedrukt. In het mid'den van het jaar bereikten de vrachten het laagste peil sedert 1949. In 1953 kwa men de gemiddelde tankvrachten circa 40 percent lager te liggen dan in 1952. Of schoon de tarieven eind 1953/begin 1954 VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in GO seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U veel ellende. DINSDAG 25 MEI Stadsschouwburg: „Maria Stuart", Haagse Comedie, 7.30 uur. Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Frans Hals: „Verzwegen Verleden", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Warenhuis op stelten", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9:15 uur. City: „Gekke toeristen", alle leeftijden, 7 en 9.is uur. Luxor: „BerlijnOost- zóne!" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vergeef mij!", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amsterdam bij nacht", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 26 MEI Minervatheater: „Kleurenpracht van Zuid- Afrika", Jan P. Strijbos, 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat: uitvoering door leerlingen van Cor Teves, 7 uur. Frans Hals: „Verzwegen Verleden", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uui'. Lido: „Warenhuis op stelten", alle leeftijden. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gekke toeristen", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „BerlijnOostzóne!", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeftijden. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vergeef mij!", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Joe Brown als de pechvogel", alle leeftijden, 2.30 uur. „Amsterdam bij nacht", 14 jaar, 8 uur. In een bijeenkomst van het partijbestuur van de Communistische Partij Nederland, ter bespreking van de uitslag van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten, heeft de algemeen secretaris van de partij, de heer P. de Groot, onder meer verklaard, dat de tijd begint te rijpen voor een actie vere rol van de C.P.N. in het Nederlandse politieke leven. De mogelijkheden beginnen te groeien, die de C.P.N. in staat stellen haar gewicht in de schaal te werpen ten gunste van een verandering' in de politieke machtsverhoudingen, zo zei hij. Hij achtte het niet te vroeg om te denken over een regering, die hoofdzakelijk zou steunen op de P. v. d. A. en de V.V.D., „zonder katho lieken van de richting-Romme". Hij ver klaarde, dat zulk een regering, indien haar buitenlandse politiek op internationale ont spanning zou zijn gericht, een stap vooruit zou zijn en dat de C.P.N. bereid is mede te werken aan het tot stand komen ervan. De heer De Groot stelde voor de commu nistische leden van de Provinciale Staten te adviseren om, waar dit mogelijk is, op te treden voor en hun medewerking te ver benen tot het samenstellen van colleges van 'Gedeputeerden uit P. v. d. A. en V.V.D., met uitsluiting van de K.V.P. Hij zei voorts dat de verkiezingsuitslag als geheel niet ongunstig is en een zeer goed uitgangspunt voor de vooruitgang van de C.P.N. in de naaste toekomst biedt. Voorts merkte hij op dat „de strijd tot het verwezenlijken van het onmiddellijke doel der C.P.N. het heroveren van de nationale zelfstan digheid in nauw verband staat met de uitkomst, van de grote strijd tussen het Amerikaanse imperialisme en het kamp van het socialisme onder aanvoering van de Sovjet-Unie". Hij verklaarde, dat de C.P.N. haar strijd voor de nationale zelfstandigheid tot nieu we terreinen moet uitbreiden: „tegen de bevoorrechting van Amerikaanse onder nemingen boven Nederlandse, tegen de West-Duitse concurrentie op het gebied van handel, transport en industrie, tegen de bedreiging van de Nederlandse markt en zijn buitenlandse afzetmarkten door de Amerikaanse landbouwoverschotten, voor de bescherming van de Nederlandse koop vaardij tegen Amerikaanse discriminatie". Hij sprak 'zich voorts uit voor een vriend schappelijke regeling van de verhouding met Indonesië, „tegen verscherping van het Nederlandse optreden tegen Indonesië onder druk van Amerika" en voor snelle overdracht van Nieuw Guinea aan Indo nesië. De heer De Groot zei, dat de oriëntering van de C.P.N. op een eenheid van actie tussen socialisten en communisten aller minst betekent dat de communisten zich zouden afkeren van gelovige werkers, het zij katholieken of protestanten. „Integen deel, wij zullen ons best doen om nader tot hen te komen en vooral om de absoluut verkeerde voorstelling uit de weg te rui men alsof onze partij zich de bestrijding van het geloof ten doel zou stellen". Na bespreking van enkele interne partij- zaken zei de heer De Groot, dat in de loop van de tijd een aantal agenten van de Binnenlandse Veiligheidsdienst in de C.P.N. zijn ontdekt en verwijderd en dat daarbij de ervaring is opgedaan „dat onwettige, ondergrondse spionnage- en provocateurs- arbeid in deC.P.N. georganiseerd wordt door officiële overheidsinstanties." Volgens de heer De Groot had een wegens crimi nele misdrijven veroordeelde de vrijheid verkregen op voorwaarde dat hij als provo cateur de C.P.N. zou binnendringen. „De C.P.N. zal overgaan tot het bekend maken van enige van deze praktijken van de ge heime politie en de vijfde colonne van Amerika in onze democratische rechtsstaat" I zo zei hü. De stichting „Kunstmaand Amsterdam'1 heeft ook voor dit jaar een reeks van kunstmanifestaties in de hoofdstad geor ganiseerd. Het is de vierde keer dat deze jaarlijkse kunstmaand gehouden wordt. Elk jaar is men tot óe verheugende ont dekking gekomen, dat de belangstelling voor deze kunstgebeurtenis groeiende is. De directeur van de stichting, de heer Jan Huckriedè, sprak hierover zijn grote vol doening uit in een woord van welkom, waarmede hij het openingsconcert van de Kunstmaand, dat gisteravond in de Bach- zaal van het Amsterdams Conservatorium gegeven werd, inleidde. De directeur gaf na zijn toespraak het woord aan de Am sterdamse wethouder mr. A. de Roos, die zijn tevredenheid uitte over het geestdrif tig ondernomen werk der stichting, dat hij van belang achtte voor de voorgenomen geleidelijke uitbreiding van het concert leven in Amsterdam. Dit eerste concert werd verzorgd door het Kunstmaand Kamerorkest, dat onder leiding van Anton Kersjes zijn optreden begon met de uitvoering van Haydn's Acht ste Symphonie (Le Soir). Er werd vrij verdienstelijk gemusiceerd, maar tot een waarlijk overtuigend spel kwam men niet. De muzikale bedoeling bleef in de opzet steken en zelfs kon men niet steeds van een voldoende intonatie-zuiverheid spre ken. Op eenzelfde plan bleven ook de uit voeringen van Schubert's balletmuziek uit „Rosamunde", waarvoor met te grote te rughoudingen en overdreven lange ferma- tes gepoogd werd een expressief accent te bereiken. In eerste uitvoering bracht het orkest de Symohonia voor twee groepen strijkinstru menten, hoorns en pauken van Bertus van Lier. Het werk, gecomponeerd in opdracht van de stichting Kunstmaand Amsterdam, kwam verleden week Vrijdag gereed. Om de uitvoering van de symphonia behoorlijk voor te bereiden, ontbrak dus de tijd en dat was merkbaar. Voor zover dit uit de vertolking op te maken was, had men hier LONDEN (Un. Press) Dr. Billy Gra ham, de Amerikaanse evangelist heeft zijn Londense kruistocht Zaterdag beëindigd met een bijeenkomst in het Wembley-sta- dion, waar meer dan 120.000 toeschouwers het grootste aantal mensen dat er sinds 1923 bijeen was geweest waren heen getrokken. Graham's sermoen werd uit gezonden. Via een net van telefoonlijnen waren vele steden van de Kanaalkust tot Schotland met Wembley verbonden. „Men zei mij," aldus Graham, „dat toen ik naar Engeland kwam, de zaken hier an ders lagen. Maar ik ben nu van gevoelen dat de Geest van God over Groot-Brittan- nië waart met een grotere snelheid dan ooit tijdens de 20ste eeuw het geval is ge weest." Des middags had Graham al een „af- scheidsdienst" gehouden in het athletiek- stadion „White City", waar 67.000 toehoor ders zaten samengepakt; 10.000 mensen die geen plaats konden vinden, dromden naar het naburige voetbal terrein van Queen's Park Rangers om daar via luidsprekers Graham's woorden te kunnen volgen. De laatste woorden van de openlucht- dienst werden gesproken door de aarts bisschop van Canterbury. In zijn gebed vroeg hij dat God „deze grootse Christe lijke poging" en zijn Amerikaanse initia tiefnemers zou zegenen. te doen met esn compositie, waaraan een volledige' vrijheid opeisende contrapunt- techniek ten grondslag ligt. Maar het stem- menweefscl lijkt te dicht geweven. Althans in de uitvoering doemde het vaak voor mij op als een rookgordijn, waardoorheen vage thema-gestalten merkbaar werden, die te goed van gehalte leken om zo gecamou fleerd te worden. Het objectief muzikale element, dat soms de kans kreeg om zich met meer klaarheid, en dan voortreffelijk te laten gelden, kwam meermalen in con flict met een romantische nadrukkelijke geladenheid van Mahleriaans allure. Dit verschijnsel gaf, in de uitvoering al thans, de indruk van een psychische hete rogeniteit, die de kunstzinnige eenheid van de symphonia in de weg staat. Maar mo gelijk kan een werkelijk goede vertolking die indruk wijzigen. Bij deze gelegenheid kon men nog nauwelijks spreken van een generale repetitie. Het Kunstmaand-Orkest dat men eigenlijk niets verwijten kan, moet nog maar eens terugkomen met Van Lier's Symphonia. Tn plaats van Erna Spoorenberg, die vrij plotseling door ziekte verhinderd was. werkte de bas Guus Hoekman aan het concert mede. Hij vertolkte eerst Mozart's aria „Non so d'onde viene" (K.V. 512) met waardigheid en fraaie stemklank. En na de pauze kon hij zijn geestige voordracht- capaciteiten voortreffelijk in dienst stel ten van twee liederen, „Prüfung des Küs- sens" en „Mit Madeln sich vertragen" van Ludwig van Beethoven, waarbij het orkest hem met zorg begeleidde. P. ZWAANSWIJK. MISCHA ELMAN WEGENS ZIEKTE NIET NAAR NEDERLAND De violist Mischa Elman heeft wegens ziekte zijn concerten in België en Neder land moeten afzeggen. De recitals in Den Haag en Amsterdam op respectievelijk 28 en 31 Mei gaan dus niet dtoor. door seizoeninvloeden enigszins aantrok ken, zijn zij sedert dien weer gedaald en het is niet te verwachten, dat hierin in 1954 verbetering komt. Financiële positie De voortgaande daling van de tank- vrachten leidde tot een belangrijke vermin dering van de inkomsten. In normale om standigheden is de exploitatie van tank schepen behoorlijk winstgevend. In tegen stelling edhter tot 1951 en 1952, toen de vrachten uitzonderlijk hoog waren, werden in 1953 de kosten (inclusief afschrijvin gen) nauwelijks goed gemaakt. Aan de bijzondere olieverkopen, waar aan de groep vooral in 1952 had bijgedra gen oan de tekorten te helpen dekken, ont staan door het uitvallen van de leveringen uit Iran, kwam in het verslagjaar een einde. De stijging in de normale verkoop bleef echter ruimschoots gehandhaafd. De resultaten van de belangrijke Shell Oil Company in de Verenigde Staten ver toonden dit jaar een aanzienlijke verbete ring Uit het netto resultaat van de groep over 1953 is 22.136.010 ponden sterling als divi dend ter beschikking gesteld van de beide moedermaatschappijen, de Koninklijke en de Shell. „Belangrijke kapitaaluitgaven zijn on vermijdelijk, wil de groep haar posi tie handhaven. De kapitaaluitgaven gedurende de laatste drie jaar hebben in totaal meer dan 572 millioen ponden sterling bedragen en te verwachten is, dat zij in de naaste toekomst van de zelfde orde van grootte zullen zijn. Daar in de wereld de potentiële pro ductie- en verwerkingscapaciteit de vraag overtreft, moet worden ver wacht, dat de concurrentie scherper zal worden. Daar bovendien de kos ten nog steeds toenemen, worden de voordelen van de voortdurende groei in het wereldverbruik een stijging, waaraam ook de groep verwacht haar aandeel bij te dragen hierdoor ten dele teniet gedaan", aldus het verslag. „In dit licht bezien, is het van groot be lang dat de groep in de concuirentiemoge- lijkheid met andere internationale olie maatschappijen relatief niet wordt achter gesteld. In één opzicht is dit voor de groep helaas im sterke mate wel het geval, door dat men in Nederland en Engeland, waar de drie top-werkmaatschappijen zijn ge vestigd, geen fiscale tegenmoetkoming kent voor een extractieve industrie, die er door wordt gekenmerkt, dat haai- reserves aan olie of andere mineralen uitgeput raken. De regeringen van de Verenigde Staten en Canada hebben reeds vele jaren de rede lijkheid van een belastingvrije reserve voor dit doel ingezien en deze bepalingen zoda nig gehanteerd, dat de in deze landen ge vestigde maatschappijen bij de bestaande concurrentie een belangrijke voorsprong hebben verkregen. In de 'laatste tijd zijn ook in sommige andere landen dergelijke regelingen van kracht geworden, doch el ders heeft de groep tot nu toe vergeefs hierop aangedrongen". Dit acht de groep te meer teleurstellend omdat, hoewel de wereldprijzen voor olie producten in verhouding tot die van andere goederen laag zijn gebleven, dit voordeel voor de consument in enkele landen, met name in West-Europa, volkomen teniet is gedaan door de enorme verhogingen van de verbruiksbelastingen. Door de zeer grote betekenis van het verkeer heeft dit een kostprijsverhogende werking in alle geledingen van het economische leven tot gevolg. De olie-industrie ondervindt het nadeel dat door deze zware belastingen het ver bruik wordt belemmerd. Nog ernstiger is, dat de kosten van het -levensonderhoud hierdoor worden opgedreven, hetgeen weer zijn terugslag heeft op de concurrentie positie van de betrokken landen in de we reldhandel. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft de beschuldiging van McCarthy, dat Groot-Brittannië voornemens zou zijn wa pens naar communistisch China te ver schepen, tegengesproken. De parlementaire staatssecretaris van defensie, Nigel Bii-ch, verklaarde, desge vraagd in het Lagerhuis, dat het weliswaar ae politiek der regering is de uitvoer van conventionele wapens naar landen van het Gemenebest en andere bevriende staten toe te staan, maar dat er een verbod rust op de verkoop van wapens van alle typen naar het Sovjet-blok en China. r Er zijn twee woorden gade: het ene betekent echtgenoot, het tweede aan dacht. Zou gade in het bovenstaande woord echtgenoot betekenen, dan zou men moeten denken aan het mis handelen van de huwelijkspartner. Wij zullen het dus maar houden op de be tekenis: aandacht, opmerkzaamheid, acht (denkt u maar aan: acht slaan op). Het werkwoord wordt alleen ge bruikt voor een waarneming die niet kortstondig of vluchtig is en daaruit is te verklaren dat het langzamerhand de bijbetekenis heeft gekregen van: een wakend oog over iemand laten gaan, iemand beschermen. Men gebruikt het in die zin speciaal van Hemelse mach ten. Bekend is het gedichtje van De Génestet dat begint met de woorden: U volgen op uw levenspaên Twee Eng- len, die u gade slaan. Om de aandacht te vestigen op de gevaarlijke toestand bij het kruispunt van de Rijksweg te Laren (N.H.), waar Zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk zeven personen loerden gewond, hebben enige personen in de nacht van Zaterdag op Zondag geprobeerd, het wegdek bij het kruispunt met doodskoppen te beschilderen. De politie heeft dit toen echter verhinderd, maar kon niet voorkomen dat in de nacht van Zondag op. Maandag toch achttien grote witte doodskoppen op de weg verschenen. De schilders aan het werk. PARIJS (U.P.) Een Japanse dans groep die ook in Nederland voorstellingen zal geven, treedt vandaag voor het eerst op in het Theater Marigny in Parijs. De groep, die elf leden telt, staat onder leiding van mevrouw Miho Hanayagui en wordt gevormd door zes danseressen, een danser en drie musici. De voorstellingen worden gegeven in nationale costuums en omvatten de Japanse Mai en Odori dan sen en folkloristische liederen. De muziek voor de begeleiding zal typisch Japans zijn. Nu hun optreden in Parijs zullen de dan sers en musici voorstellingen geven in Scandinavië, Nederland en Zuid-Amerika. De 39-jarige bouwvakarbeider J. van H. uit Den Haag was in November van het vorige jaar de trotse eigenaar van een nieuwe motorfiets. Hij kreeg er echter een ongeluk mee, waardoor zijn motor nogal veel schade opliep, die niet door ver zekering gedekt werd. Hij bedacht een lis tig plan. Met een vriend, de 31-jarige expe diteur A. K. M. zocht hij een taxi-chauf feur, de 46-jarige H. J. E. op, en samen ontwierpen ze een fraai ongelukje. In de Cornelis Jolstraat in Scheveningen werd 's avonds in het duister een aanrijding ge- ensceneerd. De politie werd erbij gehaald. Er werd proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar van de taxi-onderneming, waar de chauffeur werkte, was verzekerd. De poli tierechter veroordeelde de taxichauffeur, die „ruiterlijk" alle schuld op zich nam tot 25,boete. Zeker van zijn zaak claimde de motor eigenaar 500.bij de verzekeringsmaat schappij voor de schade aan zijn motorfiets. Maar de verzekeringsmaatschappij ging inmiddels failliet. De taxi-onderneming weigerde de vordering, die inmiddels wegens loonderving en dergelijke tot 1700 was opgelopen, te betalen. Vorige week kwam de Haagse politie achter het snode plan. De drie samenzweer ders zitten nu in het gevang. H. wordt nu ten laste gelegd, dat hij ge poogd heeft oplichting te plegen en dat hij een meineed heeft afgelegd voor de politie rechter. M. en E. wordt verweten dat zij medeplichtig zijn aan deze poging tot op lichting en dat zij een valse verklaring in een authentieke acte hebben doen opnemen. Ze zijn alle drie oude bekenden bij de politie. ADVERTENTIE Door het Verbond van de Nederlandse Groothandel ingediende bezwaren tegen het oorspronkelijke ontwerp van wet Om zetbelasting 1952 zijn voor de regering aan leiding geweest een aantal wijzigingen in het wetsontwerp aan te brengen, waardoor hetzij ten volle, hetzij in belangrijke mate aan deze bezwaren wordt tegemoet ge komen. Ongerustheid is evenwel bij de groot handel ontstaan over het in de nota van wijziging vervatte voorstel van de rege ring om de Omzetbelasting op groothan delsleveringen aan andere ondernemers dan kleinhandelaren te verhogen van op X percent, aangezien men meent, dat hier door de bestaansmogelijkheid van een groot deel van de groothandel in het gedrang zal komen. Voor dit punt heeft thans ook het Verbond van de Nederlandse Groot handel de aandacht van de Tweede Kamer gevraagd. Lagerhuisletlen krijgen opslag De leden van het Britse Lagerhuis heb ben Maandag, met 280 tegen 166 stemmen, besloten hun salarissen met 50 procent te verhogen tot 15.000 gulden per jaar. De re gering had een jaarlijkse onkostenvergoe ding van 5000 gulden voorgesteld, omdat de salarisverhoging wellicht niet zou worden begrepen. PARIJS. De Fransche regering heeft eene depêche naar Athene gezonden, waarin bij het bewind van den Koning Otto met kracht wordt aangedrongen, de renten te betalen van de in 1828 ver strekte geldleening van honderd millioenen francs. Ingeval het Grieksche bewind in gebreke mogt blijven om aan deze vor dering te voldoen, zullen Athene, de Pyraeus en andere gewigtige plaatsen in dat land door de Fransche krijgsmagt worden bezet, dewelke dan tevens een einde zou kunnen maken aan de zee roverij in den Griekschen archipel, welke door het Grieksche bewind aangemoedigd schijnt te worden. Tot de zeerovers be- hooren vele gelukszoekers, waarvan er onlangs 2000 in Macedonië zijn aangeko men, onder aanvoering van zekeren Chamikaratasso, een gewezen adjudant \an Koning Otto. Men spreekt van verregaande wreed heden, door die lieden gepleegd, die 150 Turken, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, in eene kerk bijeendrevsn en het bouwwerk in brand staken» zoodat allen levend verbrandden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5