Uw antwoord belooft wat! HOOR BETER ■en aoedkooefi! GETAFLEX lijmt koud alle hout! X' MORRIS Iflpt^ GEERVLIET .Clowntje Rick Chaos in Berlijn Kampioenscompetitie begint op 5 Juni Ronde van Italië All-T ransistor Hoortoestellen Boksen Sijs zou tegen Valdes te vroeg opgegeven hebben Korfbal Nederlands B-twaalftal in Juni naar Engeland Waterpoloprogramma Voetbal Het Zwitsers elftal tegen Nederland België tegen Frankrijk Gewichtheffen Gharité verbetert drie Nederlandse records Athletiek Twee wereldrecords verbeterd Wielrennen W. van Brunschot won Ronde van St. Bavo Piet Steenvoorden won Ronde van Goirle - Sterk rennersveld voor Ronde Midden-Nederland Van Est vüfde, Nolten tiende in vierde étappe Sprintwedstrijden De Kampioen Volleyball ClOS-tournooi KONINGSTRAAT II HAARLEM Schaken Het zöne-schaaktournooi Voor de kinderen Dammen Finale clubkampioenschap begint op Hemelvaartsdag Bondentournooi van Haarlemse Korfbalbond Sport in 't kort FEUILLETON DINSDAG 25 MEI 1954 Belgische boksbond legde beslag op bears van verliezer In Brussel werd een bokswedstrijd ge houden tussen de Cubaanse zwaargewicht Valdes en de Belg Sys. Valdes won door op geven van Sys in de vierde ronde. Valdes komt nu in aanmerking voor een gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht. Het opgeven van Sys tegen zijn tien jaar jongere tegenstander heeft tot felle protes ten aanleiding gegeven van het publiek dat zeer hoge toegangsprijzen had betaald. De Cubaan was bijna voortdurend in de aanval geweest, want Sys ontweek het handgemeen zodat hij enige malen door de scheidsrechter tot grotere strijdlust werd aangemaand. In de vierde ronde plaatste Valdes een serie linksen en rechtsen tegen lichaam en gezicht van zijn tegenstander, waarop Sys zijn hand ophief als teken dat hij de strijd staakte. Ook de Belgische boksbond is van mening dat het opgeven van Sys, die niet eens neergeslagen was, ongerechtvaardigd moet heten, en heeft om die reden voorlopig be slag gelegd op de beurs van Sys. Sys zelf verklaarde na afloop: „De stoot van die Valdes is nog harder dan de trap van een paard. Wat had ik daartegen kunnen uitrichten? Ik ben veertig, ik ben nog niet door de bokssport gesloopt, en ik ben ook niet gek In België is men echter van mening, dat wanneer Sys bang was om door de sterke Valdes afgeranseld te worden, hij nooit het contract voor de wedstrijd had mogen tekenen. Het besluit van de Belgische boksbond om de beurs van Sys voorlopig te blok keren wordt door de Franse scheidsrechter van de partij, Maurice Schehman, onjuist geacht. Volgens de Fransman mag men de beurs van een bokser niet inhouden wan neer de bokser niet gediskwalificeerd werd. Schehman zeide, dat Sys zeer harde sla gen had moeten incasseren en dat hij aan het einde van zijn krachten was gekomen, toen hij de strijd staakte. De beurs van Sys bedroeg ongeveer 27.000 gulden, die van Valdes was 10.000 dollar. Het Nederlands B-twaalftal, dat van 4-12 Juni een tocht naar Engeland maakt, en op 6 Juni in Whitsum bij Londen tegen Engeland speelt, is als volgt samengesteld. Aanval: dames: M. T. Veenhoven (Swift), A. Kaspers (Rapiditas); heren: F. Veen- hoven (Swift), A. Hekkers Amsterdam - Zuid); midden: dames: A. Heebels (Noord- Oosten), W. J. Dam (Het Zuiden); heren: E. Lots (Olympia), J. J. Suchart (Gymna siasten); verdediging: dames: C. J. Jansen, T. v. cl. Laars; heren: W. Kes, C. Hubert (allen Blauw Wit). Reserves: dames: J. Goes, H. v. d. Wal: dames: A. Bilderbeek, J. de Rooy (allen Rapiditas). Als aanvoerder werd aangesteld de heer E. Lots. Naast de landen wedstrijd, zal dit twaalftal nog een viertal propagandawed- strijden spelen. Als officials zullen de heren K. Roggen (Groningen), bestuurslid van de K.N.KB., H. van Driel (Rotterdam), competitieleider K.N.K.B. en H. Arends (Haarlem), secre taris van de keuze-commissie de korfbal ploeg vergezellen. Vrijdagavond zijn in Stoop's bad de eerste wedstrijden voor de zomer waterpolocompe- titie van de Koninklijke Nederlandse Zwera- bond vastgesteld. Het programma luidt: Reserve hoofdklasse: HVGB 2-GZC 2. Eer ste klasse: HVGB 1-HPC 1. Reserve derde klasse: HVGB 5-Het IJ 3. In de zwemvijver G'roenendaal is vastge steld de wedstrijd, reserve eerste klasse: HPC 2-Het IJ 2. ADVERTENTIE Zó veel enthousiaste ro kers hebben meegedaan aan Nederlands grootste Opinie Onderzoek naar rookgewoonten, dat dit voor alle rokers een be lofte inhoudt! Vraag dus bij Uw winkelier steeds naar IBIS EXPORT 100o/0 Engelse shageen zachte en zuivere mélange van puur- blonde, zongerijpte Virginia. En... proef KING WILLIAM eensde „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost! Alle prijswinnaars in ons Ibis Opinie Onderzoek hebben in middels bericht ontvangen. DOBBELMANN LEKKER MAN! Het Zwitsers voetbal-elftal, dat Zondag in Zürich tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Stuber (Lausanne); Achter: Neury (Servette) en Bocquet (Lausanme) Midden: Kernen (Chaux de Fonds), Fro- sio (Grasshoppers) en Casali (Young Boys); Voor: Amtenen (Chaux de Fonds), Von- lanthen (Grasshoppers), Hagen (Grass hoppers), Ballaman (Grasshoppers) en Fatton (Servette). Dit elftal is voor het grootste deel gelijk aan het team dat Zondag 23 Mei een gelijk spel met Uruguay heeft bevochten. De middenlinie is geheel ongewijzigd, ter wijl in de voorhoede slechts de midvoor Huegi 2 vervangen is door Hagen en in de verdediging de rechtsback, Flueckiger, zijn plaats af heeft moeten staan aan Neury. De competitie om het voetbalkampioen schap van Nederland van de K.N.V.B. is als volgt vastgesteld, waarbij rekening mee moet wordten gehouden dat het kampioen schap in afdeling A af zal hangen van de beslissingswedstrijd tussen Ajax en DWS, welke Donderdag 27 Mei a.s. gespeeld wordt: Zaterdag 5 Juni: Ajax of DWSDOS, aanvang 19 uur; EindhovenPSV, aanvang 19 uur. Maandag 7 Juni: DOSEindhoven, aan vang 14 uur; PSVAjax of DWS, aanvang 14.30 uur. Zondag 13 Juni: DOSPSV. aanvang 14 uur: EindhovenAjax of DWS, aanvang 14.30 uur. Woensdag 16 Juni: Ajax of DWSEind1- hoven, aanvang 19 uur; PSVDOS, aan vang 19 uur. Zondag 20 Juni: PSVEindhoven, aan vang 14.30 uur; DOSAjax of DWS, aan vang 14 uur. Zondag 27 Juni: Ajax of DWS—PSV, aanvang 14 uur; EindhovenDOS, aan vang 14.30 uur. De samenstelling van het Belgische voet balelftal, dat op 30 Mei in Brussel tegen Frankrijk speelt, luidt: Doel: Gernaey; achter: Dries en Van Brandt; midden: Huysmans, Carré en Mees; voor: Van Steen, Anoul, Coppens, De Corte en Mei-mans. Reserves: Geerts, Diricx, Van Kerkhove en Houf. Het Franse elftal zal voor deze wedstrijd in de volgende opstelling uitkomen: Doel: Ruminski; achter: Pazur en Lemai- tre; midden: Marcel, Cuissard en Mahjoub; voor: Kopa, Dereuddre, Strappe, Leblond en Vincent. Reserves: Remetter, Eloy en Douis. Tijdens een wedstrijd in gewichtheffen tussen Den Haag en Oberhausen is de Ne derlandse kampioen zwaargewicht Bram Charité in de hoofdpartij tegen de Duitse kampioen Aaldering er in geslaagd drie Nederlandse records te verbeteren. Allereerst werd het Nederlands record tweehandig trekken, dat sedert 11 Augus tus 1948 (Olympische Spelen) met 125 kg. op zijn naam stond, gebracht op 129,1 kg. Dit record was ook reeds op 1 Mei door Charité verbeterd (128,2 kg.), doch kon nog niet officieel worden erkend, daar destijds slechts één officiële kamprechter aanwezig was. Het record tweehandig stoten dateerde eveneens van de Olympische Spelen 1948 en werd gebracht van 160 kg op 161,6 kg. Tenslotte werd door deze prestatie het record voor de drie Olympische oefeningen gebracht op 425 kg. Het oude record stond eveneens sinds Augustus 1948 op naam van Charité met 412kg. (drukken 127*72 kg, trekken 125 kg, stoten 160 kg) thans luiden de resultaten respectievelijk 132)4 kg, 130 kg en 162'/2 kg. Parry O'Brien verbeterde bij wedstrijden, die in Los Angeles zijn gehouden, het we reldrecord kogelstoten, door op dit nummer een afstand van 18.434 meter te behalen. Het officiële record staat sedert 1950 op naam van James Fuchs (V.S.) met 17.95 meter, do<?h O'Brien heeft in 1953 reeds tweemaal de 18 m gepasseerd. In. Mei 1953 behaalde hij de 18 m precies en in Juni van het zelfde jaar bereikte hij een afstand van 18.04 m. De laatste twee prestaties zijn echter nog niet als wereld record erkend. Het wereldrecord op de 4 x 880 yards es tafette, dat met 7 min. 29.2 sec. in 1952 door een Amerikaans nationaal team, in Londen is gevestigd, werd eveneens gebroken. Het team' van de Fordham Universiteit noteer de voor deze estafette een tijd van 7 min. 27.3 sec. De poging van Wes Santee om het record op de 830 yards te verbeteren, faalde. Met de tijd van 1 min. 51.8 sec. bleef hij ruim drie seconden boven de wereldrecordtijd van Mal Whitfield (1.48.6). Bij dezelfde wedstrijden stond ook de mijl op het pro gramma. Deze werd gewonnen door de Zweed Ericsson in 4 min. 31.1 sec. vóór Tid- well, Bonham en Whitfield. A. Vink kam pioen toerrijder van de bollenstreek De wielerronde van St. Bavo, die Zon dagmiddag op het terrein van de St. Bavo- stichting in Noordwijkerhout werd gehou den, is na een felle eindsprint van het hele peloton, gewonnen door de Haagse renner W. van Brunschot. Door de onophoudelijke demarrages van verschillende renners om een beslissende voorsprong te veroveren, werd er reeds direct na de start in. een hoog tempo ge reden. Het gelukte geen der renners om zich voorgoed van het peloton af te schei den.. De Halfwegse renner J. Tienstra, had in de voorlaatste ronde bijna succes, toen hij uit het peloton ontsnapte. Maar ook déze vluchteling werd weer ingelopen en in de eindsprint, die de beslissing moest brengen, toonde Van Brunschot zich slechts met banddikte verschil de meerdere van Wallet. De uitslag luidde: 1. W. van Brunschot (Den Haag) 100 kilometer in 2 uur, 28 mi nuten en 55 seconden; 2. D. Wallet (Lei- muiden); 3. M. Snijder (Halfweg); 10. H. de Koning (Hoofddorp). A. Vink kampioen Als voorwedstrijd van de Ravorande werd het kampioenschap van de Bollen streek op toerfietsen verreden, waarvoor circa veertig deelnemers aan de start ver schenen. Na een spannende strijd zagen de toeschouwers, de Noordwijker A. Vink als winnaar en kampioen over de eindstreep snellen. De uitslag luidde: 1. A. Vink, 2. A. Teeu- wen, 3. L. van Dam. 4. W. van Bohemen, 5. J. v. d. Berg, 6. W. Knoppert., 7. J. van Wetten, 8. L. Piasmeyer, 9. J. Kaptein, 10. K. Duivenvoorde. ADVERTENTIE BARTÉLJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FfcRD. BOLSTR. 48 A DAM -.TEL. 71716? [MOTOR VAIHELMEN 29.75 De Heemsteedse wieleramateur Piet Steenvoorden is er in geslaagd om de Ron de van Goirle, die door de deelname van vijftien buitenlanders een internationaal karakter droeg, op zijn naam te brengen. Hij versloeg hiertoe zijn vijf gezellen met wie hij in de eindphase van de strijd een kopgroep had gevormd. Naast tal van Hollandse favorieten, die in deze wedstrijd van start gingen, bevon den zich ook enkele Belgen, Duitsers en één Zwitser. Nadat eerst de Eindhovenaar J. Coone een tijd lang aan de leiding had' gereden, waren het na negentig kilometer de Brabanders Timmermans en v. d. Brand en de Beverwijker Jan Hofland, die een kopgroepje vormden. Steenvoorden en C. Zondag uit Delfzijl, zetten de achtervol ging in en wisten zich bij de koplopers te voegen. Ook de Brabander Haverkamp kreeg nog contact met de vijf leiders, zodat er een kopgroep van zes renners ontstond. Van dit zestal toonde Steenvoorden zich de snelste door bij het uitkomen van de laat ste bocht 400 meter voor de finish resoluut de leiding te nemen en deze niet meer af te staan. Haverkamp, die hem nog het meest bedreigde, kwam een halve fiets- lengte na Steenvoorden over de eindstreep. De uitslag luidde: 1. Piet Steenvoorden (Heemstede) 12D kilometer in 3 uur, 9 min. en 57 sec.; 2. T. Timmermans (Den Bosch); 3. L. v. d. Brand Sehijindel4. J. Hofland (Beverwijk); 5. C. Zondag (Delfzijl). r Aan de Ronde van Midden-Nederland, één der klassieke wegwedstrijden voor amateurs, zullen op 7 Juni niet minder dan 232 renners deelnemen, onder meer negen Fransen, zeven Belgen en 1 Zwitser. De negen Fransen zijn: Robert Andrey, Blais Bertolotti, Christian Gastoldi, Gilbert Hen ry, Jean-Marie Joubert, Jacques Kiffer, Gérard Simon, Gérard Vermeulin en Jean Bonneton, allen uit Parijs. Van Belgische zijde komen in deze 200 km lange wedstrijd uit: August Peters (Deurne), Frans Sneyers (Vorselaar), Jos Seis (Oelegem), Alphons van Roey (Bors- heek), Louis Proost (Halle), Jos Hoeve- naars (Antwerpen) en Paul van La er (Dulle). De enige Zwitser in het gezelschap is Dusi uit Zürich. De bekendste Nederlandse inschrijvers ziin: v. d. Broek (Breukelen), W. Rusman (Haarlem), M. Wolfs (Vlijmen), K. Post (Nieuw-Vennep), W. Snijders (Zwanen burg), M. Snijder (Halfweg), Lute ('s-Gra- veland), H. Wiese (Amsterdam), Timmer mans (Arnhem), Wijts Helmond), en Ver mast (Assendelft). De te rijden route is: Utrecht (veemarkt terrein), Veenendaal, Amersfoort, Hilver sum, Loenersloot, Woerden, IJsselstein, Beusichemse veer, Utrecht (stadion). De vierde étappe van de Ronde van Italië, Catamora-Barl (352 km) is gewonnen door de Italiaan Conterno in 11 uur 30 min. 7 sec. De verdere uitslagen luiden: 2. Barozzi (Italië) z.t. 3. Coletto (Italië) z.t. 4. Ponzini (Italië) z.t. 5. Van Est (Nederland) z.t. 6. Rossello (Italië) 11.31.38. 7. Pedronl (Italië) z.t. 8. Aureggi (Italië) z.t. 9. Volpi (Italië) z.t. 10. Nolten (Nederlan z.t. 11. Corrieri (It.) 11.33.51. 12. Koblet (Zwits.) z.t. 13. Grosso (Italië) z.t. 14. Scu- dellaro (Italië) z.t. 15. Muller (Duitsl.) z.t. 16. Rivola (It.) z.t. 17. Baronti (It.) z.t. 18. Favero (It.) z.t. 19. Monti (It.) z.t. 20. Fro- sini (It.) z.t. 21. een zeer grote groep, onder wie zich bevonden Bartalie (It.), Astrua (It.), Carrea (It.), Coppi (It.), Couvreur (Belg), De Santi (It.), I-Iuber (Zwits), Im- panis (Belg), Magni (It.), Minardi (It.), Thys Roks, (Ned.), Schaer (Zwits.), Van Br een en (Ned.), Van Steenber gen (Belg), Gerrit Voorting (Ned.) en Wout Wagtmans (Ned.), allen dezelfde tijd als Corrieri. 95. A d r i e Voor ting (N e d.) 11 uur 48 min. 15 sec. Opgegeven hebben: Crespi (It.) en Mes sina (It.). Het algemeen klassement na de vierde étappe luidt: 1. Minardi (It.) 26 uur 1 min. 7 sec. 2. Schaer (Zwits.) 26.04.58. 3. Koblet (Zwits) 26.05.34. 4. Magni (It.) 26.05.35. 5. Clerici (Zwits) 26.05.42. 6. De Filippis (It.) 26.06.09. 7. Gerrit Voorting (Ned.) 26.07.28. 8. Astrua (It.) 26.07.43. 9. Fornara (It.) 26.07.52. 10. Martini (It.) 26.10.01. 11. Coppi (It.) 26.10.26. 12. Huber (Zwits.) 26.10.37. 13. Albani (It.) 26.11.41. 14. Impanis (Belg) 26.11.58. 15. Conterno (It.) 26.12.32. 16. Coletto (It.) 26.13.23. 17. Barozzi (It.) 26.13.26. 18. Pellegrinni (It.) 26.13.33. 19. Nen- cini (It.) 26.13.55. 20. Scudellaro (It.) 26.14.06. 32. Wagtmans (Ned.) 26.17.30. 36. Roks (Ned.) 26.19.09. 54. Van Est (Ned.) 26.27.17. 68. Van Breenen (Ned.) 26.30.57. 77. Nolten (Ned.) 26.38.37. 95. Adrie Voorting (Ned.) 27.03.21. Zondag orga niseerde de H.S.V. De Kam- ioen de tweede wedstrijd om het spriwt- ampioenschap in de zomercompetitie van deze vereniging. Winnaar werd' in de A- en B-klasse v. d. Hulst vóór Hop<penbrouwer en Steenbakker. Bij de C-klassers won Koger voor Petersen en Zonneveld. ADVERTENTIE Donderdag wordt op de velden van Duin- lust in Overveen het jaarlijkse CIOS-vol- leybal tournooi gehouden. De deelname overtreft die van vorige jaren. Liefst 35 ploegen, ingedeeld in drte dames en vier heren poules, schreven in. Er wordt op zeven velden gespeeld en een wedstrijd bestaat uit twee sets (finales drie sets). Als sterkste deelnemers noemen wij RVC (dames) uit Rijswijk, Catapult (kamp. Alkmaar), KLM en HPSV (Den Haag), Forto (Amsterdam), Hofwijek (Voorburg), Concordia (Rotterdam) en Groen-Wit (Zaandam) en uit de afdeling Haarlem: HVS. Die Raeckse, Velox, Rapiditas, HBC en VCK. Het tournooi begint om half elf. Met de nieuwe die alléén batterijtjes van 20 cent nodig hebben. Daar de gebruikstijd hiervan ca. 3 weken is, zijn de batterijkosten slechts ca. 3.50 per jaar. Maarlaat U niet een bepaald merk opdringen! Wendt U tot een gesorteer de speciaalzaak. Ga naar GEERVLIET, waar U zonder verplichting Aditone, Multitone, Philips en Audium transis tor toestellen kunt proberen. Vraagt gratis brochure of vrijblijvende demonstratie thuis YOSHIO SHIRAI BEHOUDT ZIJN TITEL In een partij over 15 ronden heeft de Ja panner Yoshio Shirai, wereldkampioen vlieggewicht, zijn uitdager de Philippijn Leo Espinosa op punten verslagen, en In Belgrado werd het zónetournooi voor het wereldkampioenschap voor dames voortgezet met het spelen van de partijen uil de elfde en laatste ronde. De uitslagen v/aren: Lazarevic (Joegoslavië)Roodzant (Nederland) 10; Sunnucks (Groot-Brit- tannië)Reischer (Oostenrijk) >/2!4; Nadj (Joegoslavië)Kattinger (Oostenrijk) 1-0; Rinder (W.-Duitsland)Tranmer (Gr.- Erittannië) 01; Chaude de Silans (Frank rijk)Bruce (Groot-Brittannië) afgebro ken. Sunnucks eindigt op de tweede plaats achter Nedeljkovic. De bezetting van de derde plaats hangt af van de uitslag van de afgebroken partij Chaude de SilansBruce. De afgebroken partij uit de elfde en laat ste ronde van het zónetournooi tussen Chaude de Silans (Frankrijk) en Bruce (Groot-Brittannië) is zonder verder spelen door Bruce gewonnen gegeven. Chaude de Silans heeft hierdoor evenals Lazarevic (Joegoslavië) 6V2 punt. Beiden bezetten nu de derde plaats achter Nedeljkovic (Joego slavië) 8V1 punt en Sunnucks (Groot-Brit tannië) 7 punten. De drie bestgeklasseerden van dit zóne tournooi mogen in het internationale tour nooi om 't wereldkampioenschap, dat in 1955 wordt gehouden, uitkomen. Aangezien Chaude de Silans en Lazarevic tezamen de derde en de vierde plaats delen, zou nog een beslissingswedstrijd tussen deze twee dames nodig zijn voor het definitieve resul taat. Chaude de Silans verklaarde dat zij wegens gebrek aan tijd niet meer in de ge legenheid was om deze beslissingswedstrijd te spelen. Indien deze match niet gespeeld wordt, wordt aangenomen dat Lazarevic aan het internationale tournooi mag deel nemen. De beslissing hieromtrent moet „Ik weet er iets op", zei Bunkie. Hij wees op een hoek van de hut, waar een hele hoop stro lag. Dat. was er nog overgebleven van de zomer; toen hadden ze dat stro gebruikt om hun matrassen te vullen. „Wat bedoel je?", vroeg Rick. „Nou",, zei Bunkie, als we met zijn drietjes daar in die hoek gaan zitten, vlak bij elkaar, en we graven ons in die stro-hoop, dan zullen we 't best lekker warm krijgen, denk je niet?" „Ja, Bunkie heeft gelijk!", riep Rick. „Laten we dat doen, jongens. Dan krijgen we 't goed warm en rusten gelijk uit, want ik ben echt wel moe geworden van dat gesjouw tegen die harde storm in!" „Goed!", zei Oepoetie. „En als dan de storm wat minder is en we zijn goed uitge rust, dan kunnen we naar Pilon gaan!" Toen deden ze de hoop stro wat opzij, zochten een plaatsje in het gat en dekten zich goed toeTot aan hun hals zaten ze in het stro weggedoken, dicht tegen elkaar aan. „Ziezo!", zei Bunkie tevreden. „Nou warmen we elkaar en het stro is onze deken!" „Word je nou al wat warmer, Oepoetie?" vroeg Rick. Oepoetie klappertandde niet meer. „Fijn, hoor!", zei hij. „Ik voel me al lekker warm worden!" ADVERTEN'l IE kunstharslijm zonder harder echter genomen worden door het F.I.D.E.- congres. De eindstand van het zónetournooi luidt: 1. Nedeljkovic (Joegoslavië) 8V2; 2. Sun nucks (Groot-Brittannië) 7; 3. en 4. Laza revic (Joegoslavië) en Chaude de Silans (Frankrijk), ieder 6V2; 5. Rinder (West- Duitsland) 6; 6. Nadj (Joegoslavië) 5; 7. Tranmer (Groot-Brittannië) 4V2; 8. en 9. Kattinger (Oostenrijk) en Bruce (Groot- Brittannië) ieder 3'/2; 10. Roodzant (Ne derland) 2V2; 11. Reischer (Oostenrijk) 1 lA. De eindstrijd om het hoofdklasse club- eindstrijd nemen deel de volgende provin ciale clubkampioenen: DIO ('s Gravenhage), De Randechiif (Bleijerheide), Goese Damclub (Goes), Damclub „Leeuwarden" (Leeuwarden), De Goede Zet (Groningen), Asser damclub (Assen), Damclub „IJmuiden" (IJmuiden), „Ors Genoegen" (Utrecht), „Exelsior" ('s Hertogenbosch), „Constant" (Rotter dam), Twente's Eerste (Hengelo) en „Vriendenkring" (Nijmegen). De provinciale Noordhollandse clubkam- gioene, Damclub „IJmuiden" speelt op hemelvaartsdag haar eerste wedstrijd in deze kampioenscompetitie in 's Hertogen bosch tegen „Excelsior" en op 29 Mei haar tweede wedstrijd in IJmuidien (Hötel Ken- nemerhof) tegen „Ons Genoegen" uit Utrecht, aanvang 16.uur. „IJmuiden" komt in deze kampioenscom petitie in de volgende opstelling uit: bord 1: P. Roozenburg (wereldkampioen), 2. A. Ligt hart, 3. B. Dukel, 4. H. Laros, 5 C. Suyck, 6. T. Postma, 7. Y. de Jong, 8. G. Postma, 9. P. v. d. Berg en 10. H. Swier. De HKB organiseert Hemelvaartsdag een bondenkorfbaltoumooi, dat plaats vindt op het terrein van Oosterkwartier. Aan dit tournooi nemen deel de LKB (Leiden), NHKB (Noordholland) en de HKB (Haar lem). Het programma luidt als volgt: 10.—11.10 HKB—LKB. 12.20—13.30 LKB—NHKB. 14.40 —15.50 NHKB—HKB. Voorts spelen ook de KNKB-junioren van deze bonden: daarvan is het wedstrijd- rooster: 11.10—12.20 HKB—LKB. 13.30—14.40 LKB—NHKB. 15.50—17. NHKB—HKB. Het HKB-twaalftal is als volgt samenge steld: Aanval: dames: J. Paap (Oosterkwartier); R. Kion-Wullens (Nieuw-Flora); heren. J. v. Andel (Animo Ready); B. Poelgeest (Oos terkwartier). Midden: dames: C. Smits (Aurora); E. Frijn (Sport Vereent); heren: Th. Kaart (Aurora); W. Vink (Sport Ver eens). Verdediging: dames: J. Reyns-Brou- wer; R. Poots (beiden „Haarlem"); heren: W. Jansma („Animo Ready"); J. Reyns (Haarlem). De samenstelling van de Haarlemse KNKB-junioren luidt als volgt: Aanval: dames: G. de Looper (Haarlem); A. Kaart (Aurora); heren: C. v. d. Pieter man (Oosterkwartier); T. Kaart (Aurora). Midden: dames: L. Herkemey (Animo Ready); G. Zwaay (Aurora); heren: J. Aus- ma (Sport Vereent); C. Schinkel (Sport Vereent) of H. Nijenhuis (Haarlem). Verdediging: dames: R. Leyenaar; J. Waagmeester (beiden „Watervliet"); heren: H. Otte (Sport Vereent); B. Uljie (Aurora). HET UTRECHTSE STADION UITGE BREID Bij het Utrechtse gemeentebe stuur zijn plannen in bewerking voor uit breiding van het stadion, dat thans ongeveer 10.000 toeschouwers kan bevatten. Het ligt in de bedoeling de accommodatie op te voe ren tot 35.000 plaatsen. BOKSMANAGER OVERLEED DOOR OP WINDING Leo Feuereisen, de manager van de bokser Joe Baksi, is gisteren naast de ring van opwinding overleden tijdens een gevecht tussen Baksi en de zwaargewicht Bob Baker. door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 38) „Op het volgende", zei hij. „Ik ben nog minister. En de Führer nog altijd de Füh- rer. Ik wacht tot hij iets besluit. Let wel, ik verdedig mijn besluiteloosheid niet, lo gisch gesproken, is die dwaas. Ik heb met alle middelen, zoals u weet, getracht die methodische verwoesting te voorkomen van wat er van Duitsland over is, evenals die absurde en verfoeilijke strijd tot-de-laat- ste-main.Maar zolang mijn Führer nog hier is, blijf ik. Ik zou het gevoel hebben te deserteren". „Maar hij weet niet, dat u nog hier bent!" „Neen! Hij zal wel denken, dat ik dood of verdwenen ben. Na tijdens een bombar dement acht uur met hem te hebben door gebracht, heb ik op de 24e afscheid van hem genomen en ben ik bij het aanbreken van de dag per vliegtuig naar Lübeck ver trokken. We zijn opgestegen van de Oost- West-as onder een ware regen van gra naatscherven. Dat ging nog goed, maar op het ogenblik, dat wij wat hoger kwamen, schoot een Russisch escadrille op ons af! Nogmaals bracht ik het er goed af, maar het toestel was zwaar beschadigd en mijn beide piloten doodOp mijn woord, ik heb me niet in staat gevoeld dat nog eens te proberen. Men moet de duivel niet te veel verzoeken! Ik ben dus gewoon weer naar Berlijn te ruggekeerd. En sedertdien ben ik hier on dergedoken, achter gesloten luiken. Ik ben niet meer in de schuilkeLder van de Kan selarij geweest, ik ben bang, dat „hij" me daar vasthoudt! En ik ben ook bang voor Bormann". „Daar heeft u geen ongelijk aan", zei Sauvin. „De geschiedenissen met Goering en Fegelein zijn geen aanmoedigende voorbeelden. Maar u moet vertrekken, mijnheer Speer! Weldra zal niemand Ber lijn meer kunnen verlaten". „Als ik kan, zal ik dat doen, zodra de Führer uit de stad weg is. Dat zal dan zijn om me regelrecht aan de Amerikanen te gaan overgeven. Er zijn dingen die zij moeten weten om over een week een ver schrikkelijke hongersnood te voorkomen. Bepaalde voorraden moeten ten koste van alles behouden blijven! Zij deniken er niet aan, dat men die onder hun oog kan ver nietigen. „Vertrek dan! Hitier kan zich iedere dag van kant maken". „Wie heeft u dat verteld?" „Fegelein!" „Hij vergist zich. Hitier gaat naar het Alpenfort. Generaal Greif is gisteren op de Oost-West-as geland, bijna vlak voor het huis. Hij volgt Goering op als chef van de luchtmacht en zal de Führer meene men. Die Greif is een harde, een echte held, en heeft beloofd de Luftwaffe te ge bruiken voor een gigantische verwoesting van Duitsland. De opslagplaatsen van le vensmiddelen en kolen zullen in brand ge stoken worden en de laatste bruggen ge bombardeerd. Daarna, zo veronderstel ik, zal men zich met de laatste mannen in het Alpenfort van kant maken, met een gerust geweten. Sauvin luisterde ontzet. „Dat is alles!" zei Speer. „De vorige keer heb ik u in die keider een geheim verteld, waarvan ik meende, dat ik het al leen wist. Wat een ramp, dat ik Hitier niet tijdig heb kunnen laten verdwijnen! Hij zal geen zelfmoord plegen zolang die ver woestingen niet hebben plaats gevonden!" „U had me verteld, dat u hem die poging om hem te doden zou bekennen. Hebt u dat gedaan?" Het gezicht van de minister kreeg een vreemde uitdrukking van ironische bitter heid: „Neen. Ik was bang". Hij stond op uit zijn stoel en voegde er met een grijns aan toe: „Ja, ik was bang. Niet zozeer voor mezelf als wel voor hem. Maar hoe had ik dit kunnen voor zienMoet u zich indenken, ik was bang, dat die bekentenis de oorzaak van zijn zelfmoord zou zijn!" Sauvin haalde zijn schouders op: „Och, koim!" „U kent hem niet", zei Speer ernstig. Hij legde zijn hand op de arm van de pseudo-Hiokmann. En vervolgde na enkele seconden: „Ik ken hem goed. Al twaalf jaar! Ik was zijn vriend, voordat hij gek geworden is. Het is een volkomen abnormale man. Medisch. Even goed als hij zijn hele leven nooit een sigaret heeft gerookt, een glas wijn heeft gedronken of een stuk vlees heeft gegeten, zo heeft hij ook nooit van een of andere vrouw gehouden. Hij heeft het gezelschap van Eva Braun geaccepteerd om net te doen als iedereen, geloof ik. Zijn hele leven wordt beheerst door twee harts tochten. de macht en de vriendschap. De vriendschap vervangt bij hem de liefde. Hij verstaat daaronder de kameraadschap van strijdmakkers, wat een absoluut vertrou wen inhoudt. Allen, die hem benaderen spreken over zijn aantrekkingskracht, zijn macht tot bekoring. Maar daarentegen moet hij volkomen op zijn toehoorder kun nen vertrouwen. Dat is onontbeerlijk voor hem, hij steunt daarop, hij voedt er zijn eigen vertrouwen mee. Ik ben er bijvoor beeld zeker van Hij kneep Hickmarm opnieuw in zijn arm. „Ik ben er zeker vaal, dat als ik vandaag naar de schuilkelder van de Kanselarij ging en zou zeggen: „Führer, ik heb u ver raden. Ik, uw vriend, heb uw bevelen ge saboteerd en heb u willen vergiftigen, en het spijt me dat het me niet gelukt is!", dat hij dan niet zou opvliegen! Negentig pro cent kans, dat hij me zou laten fusilleren, maar dat hij zich daarna zelf van kant zou maken! In de toestand, waarin hij zich be vindt, zou hij die bekentenis niet kunnen verdragen". Speer maakte een beweging, alsof hij wilde zeggen: „Waar is dat alles goed voor!", legde de plooien van zijn kamerjas goed en leunde tegen de schoorsteen: „Wat kan i'k voor u doen, Hickmann? Ik veronderstel, dat u me iets kwam vragon?" „Een klein plekje om de nacht door te brengen, mijnheer Speer. Ik rekende er op vannacht uit Berlijn te ontsnappen, maarWaarom zouden we morgen niet samen vertrekken?" „Ik herhaal u, ik kan geen besluit ne men. Maar ik zal er over nadenken. Kom, ik zal u een bed geven". HOOFDSTUK XVIII Zodra Sauvin de volgende ochtend meende dat het huis ontwaakt was, verliet hij zijn kamer en ging hij de trap af. In de eetkamer vond hij Speer, die hem ver rukt een bedrukt papier gaf. „Kijk eens! Alle hoop is nog niet ver loren! Ik heb in mijn tuin dit pamflet ge vonden, uitgeworpen door een vliegtuig!" Het was een heel dun velletje papier, dat inderdaad leek op een door een vlieg tuig uitgegooid pamflet. De volgende pro clamatie was daarop te lezen: „Soldaten van het leger-Wenck. Wij, Berlijners, weten, dat u Potsdam hebt be vrijd. Hoera! Wij verwachten u met onge duld!" „Inderdaad interessant", zei Sauvin. Hij bedwong zich nog net om te zeggen: „Ik ben erg bang dat het leger-Wenck alleen nog maar een broeksknoop is! Een knoop op de kaart van de Führer!" Dit pamflet zal wel over het tuinhek gegooid zijn en op straat rondgestrooid om de rade loze Berlijners door een onjuist bericht het vertrouwen terug te geven. Maar hij wilde Speer niet teleurstellen. Waartoe zou hij dat doen? „Zoudt u me een schëermes kunnen lenen, excellentie?" „Natuurlijk. Neem hier alles wat u maar wilt. Mijn huis is het uwe. Maar open de luiken niet. Men moet denken, dat het leeg staat. Sauvin schoor zich. streek zo goed moge lijk zijn uniform van SS-kclonel glad. Daarna opende hij de gele enveloppe, die hij bij Fegelein had gevonden. Behalve de fameuze verhandeling voor Eisenhower en het voorzichtige en geheimzinnige ant woord, bevond er zich nog iets anders in de enveloppe, waarover de zwager van de Führer niet gesproken hadHet was de fotocopie van een brief van Bormann, ge adresseerd aan maarschalk Zhoekov, waar in werd gevraagd onder welke voorwaar den de Russen zijn persoonlijke capitulatie zouden accepteren. „Dat spant de kroon!"'vond Sauvin. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6