100.000 §ole| vfttoi In nieuwe wijk van Haarlem-Oost wellicht plaats voor modern ziekenhuis Regenten St. Elisabeths gasthuis adviseerden, maar deden nog geen keuze Ve BOTTELIER AUTO'S zonder chauffeur J.J.v. Kooten Kort en bondig Tot straks in Royal Mr. Struijcken griffier van de Raad van Europa Delen van Den Haag van stroom verstoken DINSDAG 25 MEI 19 5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Kwestie van 20 millioen Vier plaatsen Geen algemene voorkeur voor Noord De 100.000 ste NEDERLANDSE wei te verstaan Dat bewijst 100.000 maal: VEILIGen I GOEDKOOP R. S. STOKVIS ZONEN N.V. OLEX ERVICE TATION OLEX TATION Haarlem levert water aan Bloemendaal Nieuwe hoofden Centrale scholen Cafébezoeker wierp met stoelen Haarlemse scholieren kampeerden in de duinen Geref. jeugdcentrale in Haarlem jubileerde Groningse vereniging Gruno jubileert Lezing in Concertgebouw, bezoek aan tunnelbouw Portret van Jo Vincent gisteren onthuld Burgerlijke Stand van Haarlem Bekroonde verhalen in radio-prijsvraag Chauffeur lichtte met schijnwerper chirurg bij TOT DE GROTE WERKEN welke op het komende Investeringsplan voor Haarlem hoog genoteerd zullen staan behoort ongetwijfeld ook de bouw van een nieuw ziekenhuis. Zoals gemeld is, behelst het Investeringsplan een opgave, in volgorde van urgentie, van die objecten welke in de eerstvolgende periode van tien jaar gereali seerd dienen te worden of waarvan de voorbereiding tenminste voltooid moet zijn. Dat reeds de opstelling van dit Investeringsplan een tijdrovende zaak is, blijkt wel uit het feit dat men er nu al bijna een jaar mee bezig is. Intussen is men het over de dringende behoefte aan een nieuw ziekenhuis ter ver vanging van het St. Elisabeths Gasthuis wel eens, ook al zullen er ongetwijfeld stem men opgaan die bijvoorbeeld de voltooiing van het centraal rioleringsplan voor de volksgezondheid tenminste zo belangrijk achten: voorkomen is nu een keer beter dan genezen. Maar aan de andere kant is het centraal rioleringsplan juist een object, dat geknipt is om als werkverruimingsgelegenheid gebruikt te worden, zoals dan ook enkele jaren geleden is gebeurd. Waarbij nog komt, dat de aanleg van het resterende gedeelte van het stamriool van Manègebrug via Parklaan, Friese Varkensmarkt en Spaarndamseweg tot de plek ter hoogte van de Bandoengstraat, waar het riool water onder het Spaarne door naar de te bouwen rioolwaterzuiveringsinrichting in de Waardcrpoldcr zal worden gepompt nauw samenhangt met de herbestrating, wijziging profielindeling en dergelijke van die straten en wegen. De bouw van een nieuwe ziekenhuis roept twee problemen op: dat van het geld en dat van de plaats. De financiële kant van de zaak is na tuurlijk nauw verweven met de grootte van het ziekenhuis en die grootte weer op haar beurt met de behoefte en de exploi tatiemogelijkheden. De gedachten van het College van Re genten van het St. Elisabeths Gasthuis zul len ook wel uitgegaan zijn naar een in richting met ongeveer 750 bedden. Op het ogenblik wordt door de ziekenhuisecono men een gemiddelde prijs van 25.000 per bed aangenomen (dat wil dan zeggen dat de gehele outillage van het ziekenhuis, van de operatiekamers en de Röntgenafde- ling tot en met de keuken, de verwarming en de wasserij toe in deze prijs is verdis conteerd), zodat men aanmerkelijk dicht bij de negentien, twintig millioen aan bouw- en inrichtingskosten komt. Het is intussen zeer de vraag of het rijk in financieel opzicht aan de totstandkoming van een ziekenhuis van deze afmatingen zou willen meewerken. Mag het financiële vraagstuk al van ge wicht zijn, men zal het ook nog eens moe ten worden over de plaats. Ook in dat op zicht is Haarlem een problemenstad, want de gemeente biedt nog maar weinig uit wijkmogelijkheden, zeker voor instellingen met een zeer bepaald karakter, welke dus niet op een willekeurige plaats kunnen verrijzen. Het is ons bekend, dat het College van Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis zich de laatste tijd nogal eens heeft bezig gehouden met de plaatsbepaling van de nieuwe inrichting. Men heeft die vraag zeker ook in wijder verband bekeken het ziekenhuis heeft immers de functie van een streekzieken huis en zich daarbij niet tot Haarlem alleen beperkt. Stellig_ zou bouw van het- ziekenhuis in een bosrijke, van nature ge zonde omgeving aanbeveling verdienen. De enige gemeente welke nog enige mogelijk heden daartoe biedt is ongetwijfeld Bloe- mendaal en het schijnt dat de Regenten van het gasthuis met name aan het buiten „Lindenheuvel" hebben gedacht bij hun overwegingen, zonder echter uit het oog te verliezen, dat het hier in wezen om een hypothetische mogelijkheid gaat. Men heeft zich zeer wel gerealiseerd, dat het aantal te overwinnen weerstanden bij ves tiging in Bloemendaal wel zo groot is, dat het in feite niet om een practisch realiseer bare mogelijkheid gaat. Desondanks heeft men aan de andere kant toch wel zo gehecht aan de gedachte, dat dit voor een ziekenhuis wel een ideale plaats moet heten vooral als men in aanmerking neemt dat het St. Elisabeths Gasthuis ook twee sanatoriumafdclingen omvat dat Regenten gemeend hebben „Lindenheuver' als eerste, op te nemen in een reeks van plaatsen welke in een on langs aan Burgemeester en Wethouders uit gebracht advies worden genoemd. Maar welke plaatsen komen dan wel re delijkerwijs in aanmerking? Het advies van het College van Regenten noemt er wel vier, maar geen der vier zijn zonder bedenkingen. Genoemd worden de Noordzijde van de Zijlweg bij de grens met Bloemendaal, de Zuidzijde van de Zijlweg ter hoogte van het Triniteitslyceum, Zinnevelt en het toe komstige Parkwijk Oostelijk van het Bur gemeester Reinaldapark. Bouw van het ziekenhuis Noordelijk van de Zijlweg zou de afbraak van ongeveer een dozijn huizen met zich brengen, terwijl het wellicht dan nog de vraag is of er vol doende ruimte voor uitbreidingsmogelijk heden zou blijven. Bouw ten Zuiden van de Zijlweg stuit op moeilijkheden door de nog steeds voort durende onderhandelingen tussen gemeente en provincie over het tracé van de nieuwe Noord-Zuidverbinding welke in de vorm van de Westelijke randweg tot stand moet komen. Zoals men weet gaan de gedachten van Bloemendaal en Haarlem die het in dit opzicht nu eens volkomen eens zijn uit naar een verbinding die zal bestaan uit Delftlaan, Kleverparkweg, Brederodestraat, Verspronckweg en vervolgens onder via duct linksaf langs de Delft met een door braak door Spoorweg en Delftstraat naai de Zijlweg. Westelijk van de Hyacinthen- laan zou dan een weg moeten worden aan gelegd die aansluit op de Lorentzkade. De provincie wil een geheel nieuwe weg van de Kleverlaan (op Bloemendaals ge bied), welke de Dompvloedslaan kruist, aansluit op de Willem de Zwijgerlaan, wel ke vervolgens wordt doorgetrokken met een viaduct onder de spoorlijn Haarlem- Zandvoort, Brouwersvaart en Vlaamse weg kruist om tenslotte op een verkeersplein bij ADVERTENTIE Aerdenhout uit te komen. Daar de provin cie zich deze verbinding geheel met onge lijkvloerse kruisingen heeft gedacht, komt zij veel duurder dan de eerstgenoemde ver binding, terwijl zij juist door dat viaduc tenstelsel voor het lokaal verkeer veel minder betekent. In elk geval: zolang er voor de Zijlweg- Zuid geen goedgekeurd uitbreidingsplan bestaat kan er van ziekenhuisbouw ter plaatste niets komen. Tenslotte zullen ook de belangen van de bollenkwekers in dat gedeelte van de gemeente voor zover mo gelijk in het oog moeten worden gehouden. Resten nog twee plaatsen: Zinnevelt en Parkwijk. Het schijnt dat er in het College van Re genten toch geen collectieve mening be staat over de voordelen van de bouw van het ziekenhuis in Zinnevelt. Met name schijnt men niet ervan over tuigd te zijn, dat het van beldhg is juist een ziekenhuis in Haarlem-Noord te heb ben. De statistieken wijzen uit, dat er net zoveel patiënten uit het Noorden als uit het Zuiden moeten worden opgenomen, zodat bouw van het nieuwe ziekenhuis in Noord slechts tengevolge zou hebben, dat in het vervolg niet degenen uit Noordelijke wij ken en gemeenten de stad door zouden moeten, maar die uit het Zuiden. Vervolgens zou het weer nodig zijn, dat het juist tot standgekomen uitbreidings plan voor Zinnevelt weer radicaal gewij zigd zou moeten worden, hetgeen ook niet aanbevelenswaardig is. Uit dat oogpunt zou inderdaad bouw van het ziekenhuis in Parkwijk, waarvoor het uitbreidingsplan nog bij de stedebouwkun- dige afdeling van Openbare Werken onder handen is, nog de beste mogelijkheden bie den. Men zou kunnen aanvoeren, dat de medische staf van het ziekenhuis er wel licht de voorkeur aan zal geven elders, op vrij grote afstand van het ziekenhuis te wonen, hetgeen ook zijn bezwaren heeft. Maar het is de vraag of dit doorslaggevend kan worden genoemd. Zeker is, dat men in Parkwijk, dat zeker een aantrekkelijk stadsdeel zal worden, gunstig gelegen bij j het Burgemeester Reinaldapark en de grote j verkeerswegen, ruimtelijk een uitstekende situatie kan scheppen, zonder dat te ver- wachten is, dat Haarlemmerliede, de enige j gemeente die wellicht nog betrokken is bij deze plaatsbepaling, hiertegen grote beden kingen kan hebben. Zoals de situatie thans is, zou men zich kunnen voorstellen, dat Haarlem-Oost straks nog de meeste kans heeft om als plaats van vestiging voor het nieuwe St. Elisabeths Gasthuis te worden uitverkoren. Slt Korte tijd geleden werd de 100.000 ste Solex aan zijn trotse eigenaar afgeleverd 'n van der Heem product ADVERTENTIE xxxxxxx»ooocxxocooooooocooocooocoooooocooooooooooooooocx Houtplein 20, Tel-12000 Gr. Houtstraat 140 Tel. 12349 Wij demonstreren de gehele dag op het Houtplein. oocxx>oóix)0ocooooooooo.3ooooocoooooooocaxxooociocoooooooca ADVERTENTIE XX>XXDCOOOOOOCODCOOCOOOOOOOOOOCOOOOOOO!X>OCOOOOCOOCOCCOOOO ADVERTENTIE GOOI TOCH GEEN MOOIE BLOEMEN WEGl Met CHRYSAL gaan Uw snijbloemen 2 x zo lang mee. Ze groeien dan also! ze nog op de plant staap. Zelfs in warme kamers. GenieI meer van Uw bloemen... koop CHRYSAL 'n Product van de POKON - fabriek te Naarden i ERVICE Zandvoortselaan 158 Telefoon 26113 Op het ogenblik is in de gemeente Bloe mendaal in aanbouw een nieuw filterge bouw van het waterbedrijf aldaar. Het is niet voor Juli of Augustus gereed. Daar door zal Bloemendaal niet in staat zijn het tot die tijd benodigde water aan haar in woners te leveren. Onder de huidige om- stamdigheden kan Bloemendaal ongeveer 2.500 kub. m. water per etmaal leveren, doch in de maanden Mei, Juni en Juli is nodig een hoeveelheid van ongeveer 5.000 kub. m. per etmaal. De gemeente Zand poort heeft zich bereid verklaard geduren de de aanstaande periode een hoeveelheid van 1.000 kub. m. per etmaal te leveren. Aan Haarlem is gevraagd de nog ont brekende hoeveelheid van 1.500 kub. m. per etmaal te verstrekken. B. en W. delen de gemeenteraad van Haarlem mee, dat zij hiertegen geen bezwaar hebben. Met Zand- voort is voor de levering een prijs van f 0.10 per kub. m. overeengekomen, een prijs, die B. en W. ook voor de Haarlemse levering aanvaardbaar voorkomt. Zij stel len de gemeenteraad voor een overeen komst met de gemeente Bloemendaal aan te gaan. In de morgen te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen voorstellen van B. en W. aan de orde ko men om schoolhoofden van de Cen trale scholen te benoemen. De voordracht ter benoeming van een hoofd aan de Centrale school nummer 1 (Weltevredenplein 1) luidt: 1. D. G. Hoek stra te Haarlem; 2. J. van Putten te Amers foort; 3. J. H. Eden te Wieringen. De voordracht ter benoeming van een hoofd aan de Centrale school 2 (Linscho- tenstraat 57a) luidt: 1. J. H. Eden te Wie- ringen: 2. J. vam Putten te Amersfoort; 3. D. G. Hoekstra i-: H&arxem. 0p 24 April bezocht de Haarlemse chauf feur J. K. een café in de binnenstad en gebruikte enkele consumpties Toen de kellner met hem wilde afrekenen weigerde hij; evenmin bleek hij bereid een oude schuld te betalen. De patroon werd er bij geroepen, waarna een woordenwisseling volgde. De bezoeker werd boos en gooide met een stoel, die de patroon opving. Op nieuw wierp de chauffeur een stoel, die het bufeft raakte, waardoor een ruit en een aantal glaasjes werden gebroken. De schade bedroeg, volgens de eigenaar, ruim f80. Maandagmorgen had de chauffeur zich voor de Haarlemse politierechter te ver antwoorden, verdacht van vernieling. Hij was echter niet verschenen. De politie rechter veroordeelde de man tot een voor waardelijke gevangenisstraf van tien da gen en tot betaling van de schade aan de benadeelde. In de Noord-Westhoek van de Kenne- merduinen bevindt zich een groot aantal bunkers, nare overblijfselen uit de oorlog. Onder de deskundige leiding van ir. E. C. M. Roderkerk en zijn medewerkers is van deze nare plek een ideaal vacantieoord ge maakt. De meisjes en jongens uit de hoogste klassen van de Prinses Marijkeschool, Christelijke School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Haarlem, hebben aan dit vacantie-oord „Schuitegat" zeer pretti ge herinneringen, want zij hebben daar de vorige week zeer plezierige dagen doorge bracht. Hoewel het weer maar matig mee werkte. zodat niet veel van het strand ge bruik gemaakt kon worden, hebben de meisjes en de jongens zich geen ogenblik verveeld. Excursies zijn gemaakt naar IJmuiden, Zandvoort en de ruïne van Brederode. Een bezoek aan net museum van de Kennemer- duinen in Parnassia leerde de kinderen op aanschouwelijke wijze, wat er in dit mooie natuurreservaat is te vinden en te zien. Een van de leden van de Oudercommis sie bezorgde dagelijks met zijn auto grote hoeveelheden brood en warm eten. zodat niemand iets te kort kwam. Het bleek, dat de jeugd flink trek kreeg van al het sjou wen in de duinen. Ook het vervoer van ba gage en inventaris werd door een van de ouders verzorgd. In de avonduren bleven de jongens en meisjes in de omgeving van het kamp en vermaakten zich met sport en spel. han denarbeid en volksdansen. De meisjes maakten allerlei leuke figuren van schel pen en de jongens hielden wedstrijden met hun zelf gemaakte vliegers. Ook was de gemeenschappelijke zang, begeleid door een accordeon, elke avond weer een feest. De kinderen hebben op deze wijze niet alleen geleerd op prettige wijze met elkaar om te gaan en samen iets aan te pakken, maar bovendien hebben zij hun eigen om geving ontdekt., zodat ze later ook kunnen weten, wat voor moois zij in de buurt van Haarlem kunnen vinden. cooooocoooocoooocoooooooooocoooooocooocoooooooocooooooocx Gezellige bijeenkomst in Kloppersingelkerk Maandagavond werd in de Kloppersin gelkerk te Haarlem het dertigjarig bestaan van de Gereformeerde jeugdcentrale ge vierd. Drie oud-leden, thans allen predi kant van de Gereformeerde kerk, ds. H. W. Wierda van 's-Gravenhage-Loosduinen, ds. J. M. Vlaming van Gouda en ds. J. L. Boeijenga van 's-Gravenzande, voerden in deze herdenkingssamenkomst het woord. Tevens werd medewerking verleend door bet Gereformeerd jeugdkoor onder leiding van Herman Sondorp, door Ricard Heide- ma (orgel) en door Arie Bulter (hobo). Na het openingswoord door de eerste voorzitter der jeugdcentrale, ds. J. A. van Arkel, die de geschiedenis van de centrale naging en daarbij tot de conclusie kwam, dat de jeugdbeweging slechts diende ter verdie ping in de schrift, haalde ds. Wierstra in een dikwijls geestige toespraak een groot aantal herinneringen op uit de tijd toen de jeugdcentrale nog in de kinderschoenen stond. Hij meende, dat de leden van de jeugdbeweging moeten blijven volhouden, hoewel zij dikwijls beschimpt worden en met talrijke moeilijkheden te kampen heb ben, want dan alleen zullen de Gerefor meerde jongeren in Haarlem steeds nieuwe leden tot zich blijven trekken. Ook ds. Boeijenga vertelde amusante en voor de hedendaagse jeugd interessante ervaringen uit de tijd toen hij nog aange sloten was bij de Gereformeerde jeugdcen trale. Aan het slot van zijn toespraak merkte hij op, dat het ernstig belijden van de jeugd het kennen van de Christelijke beginselen vereist. Hij hoopte, dat velen zich nog bij de Gereformeerde jeugdcen trale zouden aansluiten omdat dit werk vooral de jongeren innerlijk rijker maakt. Vervolgens vond de eerste uitvoering van het Haarlems jeugdcentrale-lied plaats en tenslotte -ging ook de laatste spreker, ds. Vlaming, na de collecte door de in de kerk aanwezige dominees, zijn ervaringen uit de jeugdcentrale na. Hij was van oordeel dat Jezus Christus door dit jeugdwerk beslag kon leggen op de harten der jongeren en hij sprak de wens uit, dat de jeugdvereni ging nog een lang leven beschoren zou zijn tot zegen van vele jongens en meisjes. Na de sluitingsrede door de tweede voor zitter, Hans Aalbers, kregen de aanwezigen de gelegenheid om het bestuur van de jubi lerende Gereformeerde jeugdcentrale per soonlijk geluk te wensen. Gruno, de vereniging van oud-Gronin- geas in Haarlem en omstreken herdenkt Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Mei haar veer tigjarig bestaan. Er is Vrijdagavond 7 uur een receptie in de foyer van de Stads schouwburg en daarna een voorstelling in de schouwburg van de cabaretclub „De Oaksters" van de zustervereniging te Utrecht. Zaterdag is er een gezamenlijk diner bij Brinkmann, waarna een bal de feestelijkheden zal besluiten. ZATOPEK OP 5.000 EN 10.000 METER IN BERN Het dagblad Pravda, dat in Brati slava verschijnt, meldde gisteren dat de Tsjechische athleet Emil Zatopek op de Europese athletiekkampioenschappen in Bern aan twee nummers zal deelnemen: de 5.000 en 10.000 meter. STRAATSBURG (Door de correspondent van het A.N.P.) Mr. A. J. II. Struijcken werd Maandagmiddag door de Raadgeven de Vergadering van de Raad van Europa gekozen tot plaatsvervangend secretaris generaal (griffier) van de Raad. Hij zal de leiding van de administratieve diensten van de raadgevende vergadering in handen nemen. Mr. Struijcken verwierf 74 van de 102 stemmen. Zijn enige tegencandidaat de Duitse afgevaardigde graaf Von Spreti, kreeg 28 stemmen. De derde, door het co mité van ministers op de voordracht ge stelde candidaat, een Italiaan, had zich teruggetrokken. Mr. Struijcken is sedert 1949 in het algemeen secretariaat van de Raad van Europa werkzaam als directeur van de politieke afdeling. De Raadgevende Vergadering heeft voorts in deze zitting een eerste aanval ge daan op de grensformaliteiten'voor auto mobilisten. Zij heeft na korte bespreking een resolutie aongenomen, waarin van de ministers verlangd wordt, dat deze een conferentie bijeen zullen roepen om zo snel mogelijk te trachten tot opheffing van carnet- en triptiekformaliteiten te komen. Behalve de 15 landen van de Raad van Europa zouden tot deze conferentie moe ten worden uitgenodigd Oostenrijk. Fin land, Portugal, Spanje, Zwitserland en Joegoslavië. Het einddoel moet, volgens de vergadering, zijn de volledige afschaffing van de douanepapieren voor automobilis ten. Nationale autopapieren dienen vol doende te worden geacht. In de vergadering van Maandag, die slechts een tamme voorloopster was van het voor Dinsdag aangekondigde politieke debat, heeft de speciale vertegenwoordiger van de Raad voor Europa voor vluchtelin gen en overbevolking, de Fransman P. Schneiter, over zijn taak gesproken. Hij heeft daarbij zijn erkentelijkheid uitge sproken voor de Nederlandse voorstellen tot het instellen van vluchtelingenfondsen. .Schneiter liet uitkomen, dat het vluch telingenvraagstuk nauw verbonden is met dat van de overbevolking. Zo kan een land als Nederland onmogelijk nog vluchtelin gen opnemen en het is, naar Schneiter voor de pers verklaarde, wenselijk, meer Neder landers naar andere Europese landen, bij voorbeeld Noorwegen en Frankrijk, te doen emigreren. Meer migratie van bevolking tussen de Europese landen is volgens Schneiter absoluut noodzakelijk. Daar naast zal voortgang van de emigratie naar overzeese gebieden evenwel nodig blijven. De vergadering aanvaardde ook een aan beveling ter bevordering van onderlinge consultatie van Europese delegaties in in ternationale organisaties. Deze dienen, zo als mej. Klompé uitstippelde, meer tot overeenstemming in de buitenlandse poli tiek der 15 landen te komen. Ingenieurs in Haarlem bijeen Dinsdagmorgen zijn leden van de afde ling voor bouw- en waterbouwkunde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Den Haag in de tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw in Haarlem bijeen geweest ter bespreking van de tunnelbouw in Velsen. De sprekers waren ir. A. Eggink, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat en ir. G. Vooys van de Amsterdamse Ballast- maatschappij. Het gesprokene werd met lichtbeelden verduidelijkt. Het gezelschap heeft de lunch gebruikt in de grote zaal van het Concertgebouw, 's Middags werd een excursie gemaakt naar de in aanbouw zijnde tunnels in Vel sen. BINNENLAND Een honderdtal autoriteiten heeft aan gezeten aan een diner, dat ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel te Maastricht in de Redoute zaal aldaar werd gegeven. Prins Bernhard heeft een deel van de feestviering bijge woond. Verscheidene Maastrichtse muziek gezelschappen brachten serenades. De „Maas trichter Staar" en het operette-ensemble „zaank en klaank" zorgden voor een vocale huldiging. De „International Council for Christian Leadership" begint zijn wereldconferentie met 250 personen van meer dan 20 landen op Donderdagavond 27 Mei. Prinses Wilhel- mina, de ere-voorzitster van de council, zal de bijeenkomst openen en Koningin Juliana introduceren, die een rede zal uitspreken. De conferentie wordt gehouden in het hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee, tot Maandag 31 Mei. Aan de Rijksuniversiteit van Groningen is voor het doctoraal examen geneeskunde geslaagd: mejuffrouw J. van Dam te Aer denhout. Voor de tweede maal sinds korte tijd is in een Haagse bioscoop ingebroken. De inbrekers vonden blijkbaar niets wat de moeite van het meenemen waard was. Zij hebben wel een kratje bier naar de bios coopzaal gesleept en daar negen flesjes leeg gedronken. Voorts aten ze enige snoepjes op. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een bedrag van f 1.800 be schikbaar te stellen voor het aanschaffen en vernieuwen van kampmateriaal, ten be hoeve van het kamp van de door de Cen trale Commissie Kindervacantiezorg uit te zenden kinderen. Het beheer over het kamp materiaal zal van de dienst van Sociale Zaken worden overgebracht naar de ge meentelijke dienst voor de Lichamelijke Opvoeding, de sport en de jeugdzaken. Om vijf uur gistermiddag wilde de 51- jarige voetgangster P. S. uit Haarlem de Spaarnwouderstraat oversteken, doch op het laatste ogenblik weifelde zij, waardoor zij werd aangereden door een motorfiets. Met een enkelfractuur en een bloeduitstorting aan het rechterbeen is zij naar het Grote Gasthuis vervoerd, waarop zij, na behandeld te zijn, naar huis is gebracht. Voor de Archaelogische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland zal dr. H. Brunsting. conservator van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden op Woensdagavond 2 Juni in Brinkmann een lezing houden over „Tijdsbepaling in de arehaeologie". ADVERTENTIE Gisteren is in aanwezigheid van talrijke autoriteiten het geheel gerestaureerde stedelijk gymnasium aan het Prinsenhof in Haarlem heropend. De volledige ver bouwing heeft nauwelijks een jaar in beslag genomen. Uiteraard toonde de rector, dr. K. Huibregtse, zich bijzonder verheugd over zijn nieuwe schoolgebouw en deze feestste7nming werd nog verhoogd door het voortreffelijke leerlingenorkest van het stedelijk gymnasium „Linos", dat bewees, dat de accoustiek in de nieuwe aula, die gisteren geheel gevuld was, niets te wensen overlaat. De zangeres Jo Vincent, die onlangs het concertpodium vaarwel heeft gezegd, heeft gisteren de zilveren penning van de stad Amsterdam aangeboden gekregen in de Juliana-foyer van het Concertgebouw, waar zij de overdracht bijwoonde van haar ge schilderd portret. De zilveren penning werd haar overhandigd door de wethouder voor de financiën, mr. F. H. C. van Wijck, die gewaagde van de liefde en bewondering van de hoofdstad voor deze van geboorte Amsterdamse kunstenares. Tevoren had de voorzitter van het co mité huldeblijk Jo Vincent, mr. J. W. de Jong-Schouwenburg, vele woorden van hulde aan het adres van de zangeres ge sproken. Hij haalde vele herinneringen op en verklaarde te hopen, dat de naam van Jo Vincent onsterfelijk zal worden gemaakt door de opdracht van een onvergankelijk toondicht. Door het wegtrekken van een doek onthulde hij het door Otto B. de Kat vervaardigde portret voor de ogen van honderden collega's, leerlingen en bewon deraars, die de plechtigheid bijwoonden. Namens het bestuur van het Concert gebouw sprak jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland een woord van dank. Het schilderij zal op een in het oog vallende plaats worden gehangen. Het is uog niet precies bekend waar. ADVERTENTIE OPEL REKORD CHEVROLET - HILLMAN AMSTERDAMSCIIE RIJTUIG MIJ. N.V HAARLEM, 24 MEI 1954 ONDERTROUWD: 24 Mei: J. Hilders en G. J. M. Schuurmans; C. A. van Zoest en A. M. Muller. BEVALLEN van een zoon: 22 Mei G. P. Hagen-Peulen: B. F. de Jong-de Rooij; 23 Mei: J. M. Noordanus-Wigman; A. M. van Roermund-Oudejans; J. C. van der Lubbe- Maerten; 24 Mei M. M. Roosdorp-ten Bosch; M. J. Vos-Hilterman; M. J. Groot-Koppen. BEVALLEN van een dochter: 22 Mei: II. C. Buren-Stam; J. Elferink-Szymanska; 23 Mei: M. J. van Weel-de Koninck; E. M. Heijerman-Dorland; J. J. Meester-Ballast; D. Dolieslager-Hagen; 24 Mei: H. Leis-Ver loop; J. Hendriks-vanBentem; G. E. Haijema- Vroom. OVERLEDEN: 20 Mei: G. Dollé, 41 jaar Rijnstraat; 22 Mei: J. Blei, 76 jaar Westerhout- park; G. J Janssen. 69 jaar Jan Haringstraat: J. P. Teekens, 74 jaar Julianalaan; 23 Mei: P. C. Otten, 31 jaar Bleekenbergplein; II. Kappert, 65 jaar Jan van Galenstraat: D. van der Weide, 60 jaar Garenkokerskade. „Met en zonder schoolslag" De redactie van de Vara-rubriek „Met en zonder omslag" heeft verleden jaar een poëzie-wedstrijd gehouden, waarvan de bekroonde resultaten onder de titel „De Stijgbeugel" in boekvorm zijn verschenen. Aangemoedigd door het succes werd dit jaar een prijsvraag voor korte verhalen uitgeschreven. Er kwamen daarop 635 in zendingen binnen. De uit prof. dr. Garmt Stuiveling, Max Dendermonde en Reinold Kuipers bestaande jury heeft twintig ver halen gekozen, die in de herfst onder de titel „Met en zonder schoolslag" zullen worden uitgegeven. Vijf verhalen werden bekroond. De eerste prijs is bestemd voor Nel Noordzij te Amsterdam, de tweede voor Marcel Polvliet te Evere in België, de der de voor Henk Hovinga te Amsterdam, de vierde wordt gedeeld door L. Singraven te Utrecht, én Willem van Houten te Hilver sum. Twee van de verder gekozen verha len zijn geschreven door Haarlemmers, te weten Pszisko Jacobs en Jos van Duynen. In vergelijking met de inzendingen voor „De Stijgbeugel" lag het peil der verhalen over het algemeen aanzienlijk lager. Dit komt waarschijnlijk, zo meent de jury, doordat het schrijven van proza veelal ge makkelijker wordt geacht dan dat van ver zen en dus meer lieden zonder talent aan trekt. Zij, die „zoveel meegemaakt" heb ben en het beleefde met een ontwapenend onvermogen opschrijven, vormen een be langrijke categorie van de mededingers. Vele verhalen hadden betrekking op de oorlog of de watersnood. Door een inwendige storing in de cen trale van het gemeentelijk electrisch be drijf te Den Haag, zo heeft de gemeente lijke voorlichtingsdienst des nachts om kwart over twaalf medegedeeld, is een der twee draaiende turbo-generatoren uitge vallen, waardoor tevens de koppeling met het net van de electriciteitsmaatschappij Zuid-Holland werd verbroken. De tweede turbo-generator kon het vereiste vermogen, niet leveren, waardoor een aantal stads delen van de stroomlevering uitgeschakeld moest worden. Alleen de gebieden Be noordenhout en het Laakkwartier, alsme de de Nederlandse Spoorwegen en de H.T.M. (Haagse Tramweg Maatschappij) konden van spanning voorzien blijven. Successievelijk konden stadsgroepen weer ingeschakeld worden op het net van de electriciteitsmaatschappij Zuid-Holland, waardoor circa een half uur later deze storing tot het verleden behoorde. De Haagse radiocentrale die uit was ge vallen. begon even voor twaalf uur weer te werken, zodat de luisteraars rog juist het Wilhelmus konden horen. Een Haagse taxichauffeur heeft assisten tie verleend bij een bevalling in de kraamkliniek van „De Volharding". Hij stond namelijk juist met zijn wagen voor de kliniek, toen het electrische licht in Den Haag uitviel. Hij liet daarop even zijn schijnwerper langs het in duisternis ge hulde gebouw spelen. Enkele ogenblikken later kwam een verpleegster op hem toe- rennen met het verzoek zijn schijnwerper op de operatiekamer te willen richten, waar men juist bezig was met een beval- ling. Gedurende, al de tijd dat de lichtsto- ring duurde, heeft de chauffeur trouw voor licht, gezorgd. Mede dank zij zijn hulp is de bevalling goed verlopen. Korte tijd nadat het electrische licht weer was aan gegaan werd de baby geboren. Het was een meisje.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9