Gillette Gillette Kort en bondig Bouw twee model-gymnastiekzalen binnenkort in Haarlemse raad Hechte band houdt contact tussen gezellige „Grunnegers" gaande Laatste Beethoven-avond vecht tegen de duurte! II Santpoorts bruidspaar in het diamant Schuilkelder aan de Breestraat Bij P. H. van der Leijschool en Christiaan Huygensschool Veertig jaar Gruno Recordhoogte van goud deviezenvoorraad Heemstede Amsterdamse Beurs WOENSDAG 2 6 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Meesterlijk pianospel van Theo Bruins Katholieke amateurs vertonen mirakelspel in Bloemendaal Zilveren priesterjubileum pater B. Duvergé O.E.S.A, Raadslid Van der Giessen stelt zijn laatste vragen Visie van een Hollandse ingenieur op Canada Prijsstijgingen overalmaar Een „goeie morgenbegint met Gillette t Gewonden bij verkeersongevallen Vierendertig bruidsparen werden in echt verbonden Collectie Van Gogh terug Nachtdienst apotheken op Hemelvaartsdag Staten nemen afscheid van Commissaris der Koningin Opbrengst collecte voor Haarlemse speeltuinen Tram vogels wonnen in Den Haag Haarlemse wijnhandelaar nam initiatief Totaal crediet ruim vier ton Deense douches Burgerlijke Stand Advocaat verdacht van verduistering Meisje stichtte brand uit wraak Het carillon speelt De laatste avond van de beknopte Beet- hovenserie van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest was gewijd aan de Eg- mont-ouverture, het Derde Pianoconcert en de Zesde Symphonie een programma dat een drievoudig aspect van het artis tieke phenomeen Beethoven liet uitkomen: episeh-dramatiseh in de ouverture, virtu- oos-muzikantesk maar tevens zelfbelij dend in het concert, idyllisch in de sym phonie. Het schetsen van een realiteit is zowel in de „Egmont" als in de Pastorale evident. Wie in de ouverture voor het drama van Goethe de motiefwerking niet herkent als de tegenstelling Spanje-Ne- derland. wie het moment der onthoofding van de held niet. ervaart, alsmede de ont zetting die dit nationale drama teweeg brengt en wie ten slotte niet begrijpt dat daar de kern ligt waaruit het verzet groeit, dat tot een zegenrijke overwinning leidt, uitgedrukt in de finales, mag wel horende doof heten. Evenzo beleven we de Pastorale als een levende muzikale schildering, zelfs met vrij concrete gegevens, die niets te raden geven. Maar in beide gevallen is het toch de muzikale synthese die het laatste woord heeft. Wanneer wij bijvoorbeeld in Beet- hovens schetsboeken de eerste sporen vin den van het „toneel aan de beek" van de Pastorale, dan valt ons daarvan de nuch tere, wel beeldende maar weinig zeggen de tekening op. Maar wat werd het later bij de muzikale verwerking een brok sfeerrijke poëzie, vooral door de vorm kracht der compositie! Want uiteindelijk is het de „muzikant" Beethoven, die aan zijn primaire indrukken de gestalte geeft, die hij als kunst kan verantwoorden. Zo werd de kern van de Egmont- ouverture een hoofdvorm en vonden de landelijke indrukken voor de Pastorale hun bezinking in symphonische formules, waarvan de variatievorm niet de minst aangewende is. In beide gevallen is het „uitdrukking van indrukken", die de grondwet der muziek geen geweld aan doet. Wat niet wegneemt dat die impres sies, die de aanleiding vormden, sterk naar voren komen. Het Pianoconcert in c is geestelijk door innerlijke kracht gevoed, terwijl het vol komen beantwoordt aan de eisen van het virtuozenstuk. Wat het aan geweldige spanningen bezit en wat het voor een vir tuoos vertolken waard is, heeft men deze avond in hoge mate kunnen ervaren door de overtuigende interpretatie die Theo Bruins er met Toon Verhey van te horen gaf. De jonge Bruins toonde zich één en al gebalde kracht, maar ook één en al beheersing. Een zeldzaam geval van een Onder auspiciën van de Commissie ter voorbereiding van bijzondere gebeurtenis sen gedurende de viering van het Mariale jaar 1954 te Haarlem worden deze zomer vier voorstellingen in Bloemendaals Open luchttheater gegeven van het middeleeuws mirakelspel „Mariken van Nieuweghen (die meer dan seven jaren metten duvel woende en verkeerde"). De opvoeringen staan onder regie van Henk Schaer, die voor het spelersmateriaal een keuze heeft gedaan uit de Rooms-Katholieke amateur toneelverenigingen uit Haarlem en om streken. De première heeft plaats op Zaterdag 26 Juni voor de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap". Een der voor stellingen wordt door de KRO-televisie uitgezonden. De titelrol wordt vervuld door Ida Rooyers, die van de duivel door Guus Boersma. Verder werken mede: Ans Swart, Miep Nelis, Jan Icas van Dijk, Gé Hurkmans, Han van der Veldt, Chris Her berts en vele anderen. Zondag 30 Mei herdenkt de procurator van het Augustijner klooster aan de Zijl- weg. pater B. Duvergé, het feit, dat hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. De viering van dit jubileum moet echter voor onbepaalde tijd worden opgeschort, want pater Duvergé wordt door ziekte ge dwongen het bed te houden. De jubilaris is sinds 1946 in Haarlem. Zijn werkzaam heden als procurator staan hem niet toe zich bezig te houden met het onderwijs. Wel is hij leider van het s.choolkoor. Als godsdienstleraar en surveillant, later als prefect van het internaat der paters Augus tijnen, verbleef hij van 1929 tot 1942 te Eindhoven. Van 1942-1946 was hij als kapelaan ver bonden aan de parochie van Sint Augusti- nus te Utrecht. Over speeltuin Leidse buurt en subsidies voor muziekverenigingen Het Haarlemse raadslid H. W. van der Giessen (Partij van de Arbeid) heeft op de valreep nog over een tweetal kwesties, die hem na aan het hart liggen, schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. Zij hebben betrekking op het gebrek aan speelgele- genheid voor de jeugd in de Leidse buurt en de subsidie aan de amateurorkesten en zangverenigingen. Over de speeltuin in de Leidse buurt merkt de heer Van der Giessen op, dat het geen betoog behoeft dat die daar onont beerlijk is. Reeds enkele malen werd ver klaard, dat terzake maatregelen worden voorbereid. Het moet voor het bestuur en de leden van de speeltuinverenigingen ontmoedigend zijn, dat de kinderen in deze buurt het zo lang zonder een goede en ongevaarlijke speelgelegenheid moeten stellen. Kunnen Burgemeester en Wethouders mededelen binnen welke termijn aan de wens tot aanleg van een speeltuin kan worden tegemoet gekomen? Over de subsidies vraagt hij: 1. Heeft de verdeling van het subsidie voor het jaar 1953 ten behoeve van de Amateurmuziekgezelschappen en zangver enigingen reeds haar beslag gekregen? 2. Zo neen, kunnen Burgemeester en Wethouders dan mededelen waardoor de afdoening van deze aangelegenheid is ver traagd? 3. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid te bevorderen dat deze, voor de be trokken verenigingen zo belangrijke zaak, nu spoedig wordt afgedaan' zo jeugdig kunstenaar om het evenwicht te vinden, dat. van volmaakte opjective- ring en bezonkenheid getuigt. Ik hoef hier niets aan toe te voegen, deze Beethoven- herschepping was ïn één woord gezegd: magistraal. Wat Verhey met zijn orkest in de ouver ture en in de symphonie bereikte had evenzeer de meesterlijke karakteristiek van het bezielde maar objectieve musi ceren. Een prachtig besluit van de Beet- hovenreeks. JOS. DE KLERK Maandagavond heeft ir. Koeten in hotel „De Leeuwerik" voor de afdeling Haarlem van de vereniging Nederland-Canada ge sproken over ..Kennismaking met Canada". Die kennismaking is voor ir. Koeten niet in alle opzichten even prettig geweest, want toen hij, tijdens het verblijf in Canada, w-aar hij ijzerertslagen bestudeerde, met een watervliegtuigje naar het hoge Noor den was getrokken, moest de piloot op de terugtocht een noodlanding maken op een klein meertje, waarna men, zonder radio contact met de bewoonde wereld en terwijl het kompas niet bruikbaar was door de ijzerertslagen in de bodem, zes weken lang ronddoolde, vooraleer een ander vliegtuig de slachtoffers gewaar werd en zij gered konden worden, juist voor het op komen van de hevige winden, die het ge bied vrijwel onbewoonbaar maken. Ir Koeten heeft zich tijdens zijn. verblijf in Canada hoofdzakelijk opgehouden in La brador, het Noord-Oostelijk deel van de provincie Quebec en wel in de ijzerertsge- bieden van Ongava. Het Canadese land is nog maar half opengelegd, aldus ir. Koeten, het biedt daarom nog veel mogelijkheden tot men selijke en economische ontplooiing'. De na tionale taak van Canada is dan ook: de strijd tegen de natuur. Het dunbevolkte land kan nog veel emigranten gebruiken, maar die zullen zich dan moeten aanpas sen aan het ongedwongen, hardere leven daar. De Canadees heeft respect voor iemand, die iets presteert, niet voor iemand, die iets is. Hij is vrolijk, gastvrij en hartelijk, maar wil, dat een ieder ste vig aanpakt. In dit land is het vliegtuig het vervoer middel bij uitstek. Men gebruikt het niet alleen voor reizen, maar ook voor onder zoekingen en het openleggen van het hoge Noorden. Slee- kano- en voettochten beho ren nu grotendeels tot het verleden, want de kleine eenmotorige watervliegtuigjes, die men hoofdzakelijk gebruikt, kunnen op duizenden meren landen. Aanleg van vliegvelden is daar dus overbodig. Canada is een rijk land. Vroeger was vooral de goud- en nikkel-mijnbouw in tel, thans is de aardolie-industrie een voor name bron van inkomsten, terwijl de ijzer ertsindustrie in opkomst is. De rijkdom ligt evenwel niet voor het opscheppen. Daarom dient de Canadees zakelijk en hard te zijn en te gelovén in eigen kracht. De heer Koeten illustreerde zijn lezing met een tweetal prachtige kleurenfilms, een over het zeer belangrijke ijzerertsge- bied Ongava en een over het exploreren en verwerken van verscheidene mineralen in het „schild" van Canada. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN DONDERDAG 27 MEI 1954. HAARLEM. Doopsgezinde Gem. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk. Remonstrants-Geref. Gem. 10.30: Ds. J. J. van Hille. HAARLEM-NOORD. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9: Ds. J. A. van Arkel. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum geen dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. J. H. Stelma. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 9: Ds. D. Ringnalda. BENNEBROEK. Ned. Herv. Gem. 8.30 en 10: Ds. S. J. Kalf. Geref. Gem. 9.30: Ds. C. Klapwijk. ADVERTENTIE WÉ Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette prècisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f, 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.5Ó Een Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts O Doordat de 65-jarige Heemstedenaar C. B. Dinsdagmiddag op de hoek van de Kloostei-straat en President Steijnstraat te Haarlem geen voorrang verleende aan een autobestuurder ontstond een aanrijding, waardoor de Heemstedenaar een ernstige hoofdwonde opliep. Hij is naar het zieken huis Sint Joannes de Deo overgebracht. Om kwart over vijf zakte de vijftienja rige scholier W. N„ toen hij op de Lange- brug fietste, door dé voorvork van zijn rij wiel en viel. Hij bleef korte tijd bewuste loos liggen. Met een hoofdwonde is hij naar de Mariastichting overgebracht De vierjarige jongen Eddy W„ die in de Teding van Berkhoutstraat speelde, stak de weg over zonder op het verkeer te let- 4en. Hij liep tegen een motgr op en kreeg wonden aan zijn neus en rechteroog. De jongen is naar zijn huis vervoerd. De ambtenaren van de burgerlijke stand, de bodes en de fotografen van het stadhuis in Haarlem hadden vandaag een bijzonder drukke dag, want niet minder dan vieren dertig bruidsparen werden van vanmorgen vroeg af in het huwelijk verbonden en dit geschiedde in een dergelijk vlot tempo, dat geen enkel paar langer dan een paar mi nuten op zijn beurt moest wachten om voor de ambtenaar te verschijnen. Om elf uur precies richtte de aandacht van diegenen, die nu eenmaal altijd op een trouwpartij afkomen, zich op sergeant vlieger A. van der Sijde uit Haarlem en mejuffrouw Vink uit Vogelenzang, korpo raal bij de MILVA. Terwijl de ambtenaar van de burgerlijke stand traditie-getrouw aan de militairen, beiden 21 jaar oud, de voorwaarden tot net huwelijk voorlas, cir kelde hoog boven Haarlem een straaljager, wellicht als groet aan het jonge bruidspaar, dat om. half elf vriendelijk en gelukkig lachend het stadhuis weer uitstapte. Na gedurende maanden in de Verenigde Staten geëxposeerd te zijn geweest, is de collectie tekeningen en schilderijen van Vincent van Gogh in het Rijksmuseum Kröller Müller te Otterloo teruggekeerd. ADVERTENTIE Brandstoffen Door de maatregelen van de Kolen en Staalgemeenschap is per 1 Mei j.l. de subsidie op de huisbrandkolen, behalve voor de eierkolen komen te vervallen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat voor de vele soorten en kwaliteiten uit de verschillende landen, mede door de vrachten-verschillen, welke nog steeds wijzigen, een grote verscheidenheid in prijzen is ontstaan, waardoor het bezwaarlijk is een uitvoerige prijslijst te vermelden. Niettegenstaande is de kolenhandel er toch in geslaagd voor de maanden Mei en Juni. voor zover de aanvoer dit toelaat, tegen voorjaarsprijzen te leveren. Deze prijzen, welke slechts gelden voer levering in de maanden MEI en JUNI, kunt U voor zover deze U nog niet verstrekt werden, bij Uw leverancier vernemen. Dit zijn prijzen voor de soorten en kwaliteiten, welke in genoemd tijdvak geleverd kunnen worden. Om teleurstellingen te voorkomen adviseren wij U tijdig in overleg te treden met Uw leverancier, omdat slechts een beperkte hoeveelheid voor genoemde maanden beschikbaar is. Speciaal wordt Uw aandacht gevestigd op de lage prijs der EIERKOLEN, welke nu 3tot ƒ5.— per H.L. goedkoper zijn dan anthraciet. Wegens de grotere investering door de hoge kolenprijzen is de handel nog meer dan voorgaande jaren, gedwongen geworden UITBUITEND af te leveren tegen CONTANTE BETALING Federatie voor de Brandstoffenhandel in Haarlem en omstreken Tot 29 Mei 18 uur wordt de nachtdienst der apotheken te Haarlem als volgt waar genomen: apotheek Van Rijn, Kleine Hout weg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loo- meijer en Zoon. Zijlweg 34, telefoon 12495; apotheek Nolf, Kruisstraat 26, teief. 11174: Park-apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793. De leden van de Provinciale Staten van Noordholland zijn uitgenodigd voor een buitengewone vergadering op Dinsdag 15 Juni des middags om twee uur. Dan zal afscheid worden genomen van de commis saris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die zijn ambt on 1 Juli zal neerleggen. De collecte van het verbond van Haar lemse speeltuinverenigingen, welke in de week voor Fasen werd gehouden, heeft een bedrag van f 2.710,50 opgebracht. De Haarlemse Sportvereniging Tramvo- eels heeft het bliksem-voetbaltournooi van S.V. H.T.S.V. (Den Haag) gewonnen. De eindstand luidde: Tramvogels 3 2 1 5 HTSV 3 2—14 RET 3 1113 NZHTB 3—121 Wethouder Geluk zal inplaats van Don derdag Vrijdag van halftwaalf tot halfeen spreekuur houden Op eerste Pinksterdag viert het echtpaar H. FeijeKosten, Wüstelaan 26 te Sant poort, hét feit der diamanten echtvereni ging. Op de Heemsteedse schoolbanken leerden deze twee elkaar veel meer dan een halve eeuw geleden al kennen; op Iwaalfjarige leeftijd kwam de bruidegom van nu bij een baas in de bouwvakken, die hem zeven hele stuivers in de week liet verdienen en later verhuisde hij naar Haarlem, waar hij jaren in de Centrale Werkplaats werkte. Van de drie dochters, die dit nog uitermate krasse echtpaar kreeg, verzorgt de oudste het paar, maar dat wil niet zeggen, dat vader Feije zijn eigen boontjes niet goeddeels doppen kan; de tien roe tuingrond, die hem de dagelijk se groente opleveren, vinden hem ondanks de 83 jaren nog altijd paraat en 's middags springt hij moeder bij, die wat minder goed ter been is geworden. Hoewel: dat kon met Pinksteren best eens over zijn, meent zij (81) vol vertrouwen. De hele familie, inclusief de zes klein kinderen en het achterkleinkind, komt de zesde Juni op Santpoort aan en als ze een goede raad van vader willen aannemen, om ook gezond te blijven en oud te wor den: niet roken en de borrel laten staan. Dan kunnen ze terug komen over tien jaar, ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van dit huwelijk, zegt hij. Men is op het ogenblik druk in de weer met de bouw van de eerstescliuilkelder in Haarlem, die in de Breestraat, een zijstraat van de Gierstraat, zal verschijnen. Het initiatief tot de bouw van deze schuilkel der is uitgegaan van de heer H. F. A. Okhuysen, die een wijnhandel in de Gier straat heeft. Deze wijnhandel wordt op drastische wijze uitgebreid; de firma Okhuysen heeft hiertoe in December van het vorige jaar enige panden in de Breestraat laten slo pen, hetgeen de bouw van een wijnkelder mogelijk maakt. Tot nu toe heeft de firma enige kelders verspreid over de binnen stad liggen, zodat de nieuwe kelder zeer welkom zal zijn. De heer Okhuysen is met zijn plan, een gedeelte van deze kelder tot schuilkelder in te richten, J.v contact ge treden met de Bescherming Bevolking, die er onmiddellijk voor te vinden was. Sinds een week is men daar nu in de Breestraat aan het graven. De schuilkelder zal ongeveer een derde gedeelte van het gehele complex van ten naaste bij 250 vierkante meter beslaan. Zij komt aan de voorzijde en zal plaats bieden aan tenminste honderd mensen. Er komen drie HAARLEM EN OMGEVING De oud-leerlingen-verenigingen van de eerste HBS-B in Haarlem, „De Garde" houdt voor leden en introducés op Zaterdag 29 Mei, des avonds om acht uur in restau rant Brinkmann, Grote Markt, een cultu rele filmavond, waar onder meer worden vertoond enkele documentaires en films van Norman McLaren. Bij beschikking van de minister van Verkeer is de heer J. H. Kersten te Haarlem met ingang van 1 Mei benoemd tot inspec teur in algemene dienst. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal exa men Frans de heer B. M. C. F. Dijkzeul te Heemstede. uitgangen en er zullen gassluizen worden aangelegd, zodat men altijd verse lucht in de kelder kan laten binnenstromen. De schuilkelder, die met rijkssubsidie zal wor den gebouwd, krijgt een afmeting van 6 bij 81/2 meter, muren van veertig en een dak van dertig centimeter dik beton. Wanneer het gehele souterain, dat door de N.V. Hogerveka wordt aangelegd, ge reed is, zal een begin worden gemaakt met de bouw van het bovengrondse pand, dat zal bestaan uit een garage, de expeditie, magazijn en een modern woonhuis. In epn der volgende vergaderingen van de 'Haarlemse gemeenteraad zullen de voor stellen worden behandeld tot de bouw van twee gymnastieklokalen, een bij de P. H. var» der Leijschool aan de Vondelweg in Oud-Schoten, de andere bij de Christiaan Huygensschool in Zuid-West. Het betreft hier de eerste realisering van de nieuwste inzichten op het gebied van de gymnastieklokalenbouw, zoals die "bijvoorbeeld reeds in Denemarken een hoge graad van ontwikkeling hebben bereikt. Voor de bouw van het lokaal bij de P. II. van der Leijschool wordt een crediet van f 277.000.gevraagd, voor dat bij de Christiaan Huygenschool 130 mille. Het voor de P. H. van der Leijschool door architect D. H. Heiloo gemaakte ont werp voorziet in de bouw van een zaal van veertien bij vijfentwintig meter, die geheel voor de gymnastiekbeoefening beschikbaar zijn. De bergruimte voor de toestellen is uitgebouwd, evenals voor de piano die op rails verplaatsbaar is. Door middel van banken in de kleedruimten wordt duide lijk de grens getrokken tussen het gedeelte waar de leerlingen alleen op blote voeten mogen komen en het gedeelte waar zij zich nog in hun gewone kleding bevinden. De kleed- en douchelokalen bevinden zich zowel op de eerste als op de tweede ver dieping, hetgeen het gemakkelijk maakt jongens- en meisjeslesuren met elkaar te laten afwisselen. De douchelokalen bevatten zogenaamde Deense douches, waaronder de leerlingen „Gezelleger as 't bie ons is, ken 't bie '11 aander nait wezen." Deze woorden die door voorzitter Joustra in het feestprogramma tei gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Groninger Vereniging „Gruno" in dc opening wordt uitgesproken, zou ongetwij feld uitstekend als motto voor dit jubileum kunnen dienen, terwijl het tevens de bedoe lingen karakteriseert, waarmee deze ver eniging 27 Mei 1917 in Haarlem werd op gericht. Namelijk het contact tussen alle „Grunnegers" uit deze omgeving levendig te houden en hun er door het organiseren van speciale avonden en bijeenkomsten af en toe aan te herinneren, dat de mooie ge boortestreek in het Noorden van ons land zeker op hun voortdurende liefde en be langstelling aanspraak maakt. De heren Bloch, Wever erf Riepma, die veertig jaar geleden tot oprichting besloten, zijn nu niet meer in leven, anders zouden zij thans met een alleszins gerechtvaardig de trots op een bloeiend vereniginsleven kunnen terugzien. Want aan hun eerste op roep werd reeds door zeventig enthousiaste Groningers gevolg gegeven en de tweede feestavond,.in Februari 1915 in de Sociëteit „De Vereniging" aan de Zijlweg gehouden, telde toen meer dan het dubbele aantal be zoekers. En hoewe! uiteraai'd ook „Gruno" niet voor een terugloop kon worden ge spaard zo waren bijvoorbeeld in 1923 nog slechts vierenzeventig leden de ver eniging trouw gebleven wist het bestuur toch een verdere daling te voorkomen en 1 Januari 1954 stonden bij de secretaris weer 203 leden ingeschreven. Bijna van de oprichting af mocht de ver eniging over een actieve toneelclub be schikken, die zich uitsluitend toelegt op het spelen van stukken in het Groninger dia lect. Aan geschikt materiaal heel't het deze vereniging nimmer ontbroken; een groot gedeelte van het répertoire werd geschre ven door mevrouw HamstraVos uit Hil versum, een schoonzuster van de tegen woordige voorzitter, die niet minder dan ruim twintig streektoneelspelen op haar naam heeft gebracht, welke allen ook door andere verenigingen van gelijke strekking met hetzelfde enthousiasme voor het voet licht worden gebracht. Zelfs is „Gruno" enige jaren een zangclub rijk geweest, waardoor bijvoorbeeld de opvoering van de operette „As de hoagedoarn bluit" eenmaal mogelijk was, doch bij gebrek aan een be kwame dirigent is deze afdeling helaas geen lang leven beschoren geweest. Wel beschikt men nog over een bridgeclub, waar dit po pulaire kaartspel iedere laatste Zaterdag van de maand met grote animo beoefend wordt. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit: A. M. Joustra, veurzitter; R. H. Bouwer, siktoares (met zeventien trouwe dienst jaren); T. R. Jonker, puutholder en de com missarissen mevrouw C. LodderBolman. W. Eerelman, J. Molema en R. Fruitema. Daarbij is men er niet weinig trots op dat minister Slingenberg eenmaal ere-voorzit- ter is geweest, terwijl de Haarlemse wet houder Van der Wal van 1945 tot 1947 het voorzitterschap heeft bekleed. Het bestuur verzuimde nimmer de op richtingsdatum te herdenken en deze ge legenheid te benutten voor een daverende festiviteit. Het tienjarig bestaan werd nog in gebouw „Bloemhof" in de Bloemhof- straat gevierd met de opvoering van een revue, waarna elk volgend lustrum weer een andere feestvorm vond. De herdenking van het veertigjarig bestaan begint Vrijdag 28 Mei met een receptie in de foyer van de Stadsschouwburg van kwart voor zeven tot acht uur 's namiddags, gevolgd door een cabaretuitvoering door de cabaretclub „De Oaksters" uit Utrecht. Opgevoerd wordt de eabaret-reveu „Van Louwerszee tot Dollard Ton". Zaterdagmiddag om vijf uur begint in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt een gezellig samenzijn, gevolgd door een feestdiner, welke bijeenkomst dan met een bal in de Kroonzaal besloten wordt. Een nieuwe belangrijke stijging van de deviezenreserve is het voornaamste ken merk van de verkorte balans der Neder- landsehe Bank per 24 Mei. De netto devie zenvoorraad is aangegroeid met niet min der dan 54 millioen gulden tot 1600 mil- lioen gulden. Goud en deviezen, samen heb ben nu een nieuwe recordhoogte bereikt van 4524 millioen gulden. De geldcirculatie is met 36 millioen ge stegen tot 3276 millioen gulden. DOKTERSDIENSTEN OP HEMELVAARTSDAG De artsendienst van de doktoren op He melvaartsdag wordt in Overveen waarge nomen door de arts R. Holthuis, Rollands laan 35, Haarlem, telefoon 10367. In Bloemendaal-dorp zijn alle artsen be reikbaar. De dienstdoende wijkverpleegster is zus ter M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78. Bloemendaal, telefoon 22528. De dienst voor de apotheken wordt in spoedgevallen verzorgd door de Bloemen- daalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 22181 en apotheek de Wilde, Broek- bergen laan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560-8284. HAARLEM, 25 Mei 1954 ONDERTROUWD: 25 M«j: J. J. Radema ker en 1. M. A. Henning: W. Huijboom en C. J. Bottelier; Th. A. Hoogland en J. G. Mathot; J. J. Zeijlemaker en J. G. de Keij- ser. GEHUWD: 25 Mei: D. C. Niemann en M. C. A. Dijkstra; A. Bast en M. Martineau; P. op de Kelder en W. A. Hartman; J. J. Birk- hoff en D. D. Runhaar; G. M. van Oijen en B. Stoker. BEVALLEN van een zoon: 24 Mei: J. F. Hagen-van der Splinter; J. Heere-van Strien; 25 Mei: N. Oosterveld-de Vries. BEVALLEN van een dochter: 22 Mei: J. de Graaf-van der Bijl: 24 Mei: C. M. H. Twisk-Essenberg; M. Pijlman-Robijn; 25 Mei: A. Zwart-Hoogsteen; E. M. Persson- Klerk. OVERLEDEN: 23 Mei: H. Strijker, 83 j„ Grote Houtstraat; 24 Mei: N. de Rijk-van Poelgeest, 66 j., Duvenvoordestraat. in de looppas kunnen circuleren, enkele afzonderlijke douches voor hen, die om be paalde redenen niet aan een gezamenlijk douchen zouden kunnen deelnemen en een groot aantal voetbaden en wasbakken. De uiterste zorg is besteed aan de stof- wering, onder meer door niet de gebrui kelijke verwarmingsradiatoren langs de wanden te plaatsen, doch de verwarmings apparatuur in het plafond aan te brengen. De circulatie van stof wordt namelijk be vorderd door laag-bij-de-grondse warmte bronnen. Uiteraard kan het nieuwe gymnastiek lokaal ook worden dienstbaar gemaakt aan de zaalsporten. Daartoe is zij afzonderlijk toegankelijk ontworpen, hoewel de zaal aan de P. H. van der Leijschool wordt gebouwd. Plet ontwerp van de gymnastiekzaal bij de Christiaan Huygensschool welke aan de kant van de Kamerling'n Onnesstraat zal verrijzen is eenvoudiger van opzet, onder meer omdat de kleed- en wasgelegenheden niet in twee verdiepingen, maar alleen ge lijkvloers zijn geprojecteerd in de vorm van een uitbouw. Ook wordt de zaal kleiner van afmetingen, namelijk tien bij achttien meter. Intussen worden ook gymnastiekzalen gebouwd bij het R.K. scholencomplex aan de Geusevesperstraat in Oud-Schoten en bij de Prinses Marijkeschool voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Dinkel- straat. De advocaat en procureur mr. H. W., lid van een advocaten-kantoor te 's-Hertogen- bosch, is, verdacht van verduistering van een aanzienlijk bedrag ten nadele van het advocaten-kantoor, aan de officier van justitie te 's-Hertogenbosch voorgeleid en in bewaring gesteld. De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft een gevangenisstraf van tien maanden geest tegen de 22-jarige dienstbode H. S. uit Ede wegens brand stichting. Het meisje had bekend op 17 November 1953 brand te hebben gesticht in de wo ning van haar ex-verloofde uit wraakne ming jegens diens moeder. Zij weet het aan het ingrijpen van'de moeder dat de verlo ving was verbroken. De brand kon tijdig worden geblust. De stadsbeiaardier. Arie Peters zal Vrij dag van twaalf uur tot halfeen op het caril lon der Grote Kerk het volgende program ma ten gehore brengen: 1. Improvisatie; 2. Sonatine voor beiaard. P. Gilson; 3. a. Springtanz. E. Grieg, b. Solfegs Lied, E. Grieg; 4. Drei kleine Tanze. J. Haydn; 5. Oud Ned. liederen: a. Als hier een pot met bonen staat; b. De kadultetjes; c. Daar kwam enen boer (bew. Arie Peters). DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Donderdag (He melvaartsdag) worden te Heemstede waar genomen door dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, tel. 39875 en dr. J. Laijendecker Raadhuisplein 9, tel. 38103. Wijkverpleeg ster: zr. B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99 »/ie 212% 338% 323 502)4 94 141)4 136 122)4 121 193 186)4 183% 186% 377/'ifl 66% 57% 96% 21% 48 Openings koersen 99% 208% 332 318 493% 92% 141% 136 122 121 193 186% 183 186 37% 67% 57% 96% 22 47% L

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10