De Voorjaarsteintooestellin van „Kunst zij ons Doel" Bosloop in de Haarlemmerhout tijdens elfde Haarlemse Sportweek H. Buytenhuys, gezagvoerder, zeeman van het goede hout Kerkdiensten Veertig jaar bij K.N.S.M.: Litteratuur op weg naar de mythe Geslaagde wandeltocht van speeltuin-jeugd SLOT DEFECT? ^3» Radio Moors Onregelmatigheden bij vleeswarenfabriek 10 Veertienhonderd kinderen liepen naar Santpoort Huisvlijttentoonstelling van KAB in Heemstede J. Straatsma overleden Dr. A. Dondorp 25 jaar predikant te Heemstede „Helpt elkander" Communist sprak over Geneefse conferentie Haarlemse recherche verricht twee arrestaties Belangrijke promotie van mr. H. M. Porrenga ZATERDAG 29 MEI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT OP 18 MEI werd er op het passagiersschip „Boskoop" van de K.N.S.M., dat van Zuid- Amerika onderweg was naar Nederland, min of meer feest gevierd. De kok van het schip had een omvangrijke taart gemaakt en de passagiers verzamelden zich voor een plechtigheid in de salon. Die dag namelijk was de gezagvoerder van de „Boskoop", de heer H. Buytenhuys, veertig jaar in dienst van de K.N.S.M. De heer Buytenhuys, die in Haarlem woont, is een tamelijk kleine, grijze man, die er in zijn burgerpak eerder uitziet als een sportieve zakenman, dan als een gezagvoerder wie het wel en wee van schip, bemanning en passagiers op de schouders drukt. Alleen aan zijn ogen, die af en toe scherp in de verte kunnen zien, zou men zijn eigenlijke beroep kunnen schatten. De hèer Buytenhuys werd in 1.895 gebo ren en heeft dus nog een jaar te goed voordat hij gepensionneerd wordt. In 1913 maakte hij z'n entree op de zeevaartschool aan de Kadijk te Amsterdam, maar hij had toen al een jaar varen achter de rug. Dat was de wens geweest van zijn vader, ook een zeeman, die vond dat zijn zoon eerst maar eens moest bewijzen dat het hem ernst was met zijn plannen. Nu, dat heeft de heer Buytenhuys in de loop der jaren wel enkele malen bewezen. In 1914 werd hij als vierde officier op de „Oranje-Nas- sau" geplaatst en sindsdien heeft hij zeker wel een kleine 30 schepen gediend, voordat hij als gezagvoerder op de „Boskoop", het grootste schip van de K.N.S.M., werd aan gesteld. Uiteraard heeft de heer Buytenhuys het nodige beleefd in die veertig jaren. Maar zijn belevenissen in de afgelopen oorlog spannen toch wel de kroon. Toen de oor log tussen Nederland en Duitsland uitbrak voer hij als eerste officier op de „Barne- veld", die toen onderweg was van Zuid- Amerika naar Nederland met een lading graan voor de regering. Het graan werd echter in een voorhaven van Bristol gelost, nadat het schip een „narrow escape'' had gehad in Le Havre, dat voortdurend door de Duitsers werd gebombardeerd en dat de Engelse troepen als laatste vaste punt had gediend bij hun terugtocht. In Bristol werd het schip oorlogsvaardig gemaakt, hoewel er nog geen geschut op werd ge plaatst. Dat kwam pas later. „Wat willen juÜie doen?" vroegen de Engelsen. „Varen", zei de bemanning. Al dus werd de „Barneveld" ingeschakeld voor het transporteren van strategische goederen. Een eerste reis naar Calcutta, rond de Kaap, die zonder convooi werd gemaakt, werd er goed afgebracht. De tweede reis, met bestemming Malta, ver- ADVERTENTIE MOTECHTHEID blijftóók na herhaald wasse. en chemisch reinigen Woensdagavond heeft de jonge Neder landse schrijver Harry Mulisch in de Haarlemse sociëteit Teisterbant een knap gebouwde en mede door de bijzonder oor spronkelijke wijze van benadering van het onderwerp zeer interessante lezing met een speculatief karakter gehouden over de toekomstige ontwikkeling van de littera tuur onder de titel „Op weg naar de mythe". Uitvoerig toonde spreker eerst het failliet van de psychologische roman aan, zijns inziens een feit geworden sinds de grote „ontdekking" van Dostojewski: de protoplasmatische structuur van de psyche. Mulisch deelt echter niet het geloof van Paul Rodenko, dat er een nieuw ethisch tijdperk a la het Franse classicisme zal aanbreken. Per intuïtie meende hij te mo gen stellen dat de litteratuur, met de ken nis die zij thans bezit van het persoonlijke en tevens met de kennis omtrent de gren zen van. die kennis, zal afzien van het uit sluitend individuele. Zij zal, aldus de inlei der, de mens weer als geheel omlijnen en hem hervinden „in de kosmos, die hem van binnen en van buiten omgeeft". Is de litte ratuur tot dusverre centripetaal geweest tot steeds kleiner eenheden analyserend, net zo lang tot zij in het protoplasmatisch slop belandde thans zal zij centrifugaal worden. Daarmede zouden wij ons dan in de sfeer van de mythe bevinden. Het is onmogelijk in kort bestek het filo sofische, religieuze en natuurwetenschap pelijke betoog van Mulisch samen te vat ten, waarin hij de ontwikkeling sinds Aeschylos schetste. Tenslotte kwam hij te recht bij de paradoxale situatie, waarin Sartre en de zijnen zich bevinden: de ont dekking van lichaam en natuur in al hun transcendentie, hun losgesnedenheid. In de sfeer van de mythe echter zal de natuur als natuur en het lichaam als lichaam aan de orde komen. En dit is iets geheel nieuws, aldus spreker, die zijn bedoelingen aan de hand van een ingenieus schema toelichtte. In het uitsluitend-persoonlijke ligt vol gens hem alleen nog maar een taak voor de wetenschappelijke psychologie, desnoods voor de zogenaamde science-fiction. De ernstige litteratuur, zo betoogde Mulisch, heeft hier niets meer te zoeken. Het is trouwens opmerkelijk, dat da traditionele psychologische roman de thema's van deze tijd niet meer aan kan: de jongste oorlog is door geen enkel werk van litteratuur om- vademd. Men beschrijft psychologisch het lot van enkele personen, maar de oorlog blijft bij dit alles onzichtbaar. De littera tuur, zoals Mulisch die ziet ontstaan, zal zowel de delen als het geheel beschrijven. De psychologische roman, zo verduidelijk te hij zijn bedoelingen, beschreef altijd een geval, zij het vaak een algemeen geval. Maar het geval is iets dat in de realiteit thuishoort, niet in de kunst. De psycholo gische roman hoort zijns inziens dan ook gerekend te worden tot de gebieden van mensenkennis en schrijfvaardigheid. De post-psychologische mythische litte ratuur zal zich van het voorgaande onder scheiden door kracht en eenvoud. Van de oude mythen zal zij zich onderscheiden door de dubbele bodem van het weten en door het beeld van de volledige mens, dat zij geeft. Zij zal zich onderscheiden door haar allergrootste mate van elemen- tariteit en algemeenheid. De rest is litte ratuur die zidh ten dode rent en zichzelf verslindt. Aldus besloot Harry Mulisch zijn met grote aandacht gevolgde lezing waar voor veel aan Thomas Mann was ontleend en waarin „De oude man en de zee" van Hemingway als veelbelovend voorbeeld werd gestold. liep echter minder fortuinlijk. Aanvanke lijk werd in een convooi gevaren van zes tig schepen, waaronder de „Breda" en de „Tufa". In de convooihaven Oban in Schot land, werden deze beide schepen, die naast de „Barneveld" lagen, door een vijandelijk bombardement de grond ingeboord. Benoorden Schotland kreeg de „Barne veld" opdracht het convooi te verlaten en haar reis alleen te vervolgen. In de Afri kaanse haven Freetown werd het schip geadviseerd enkele dagen binnengaats te blijven. Na twee dagen werd de kust vrij gegeven en vervolgde zij haar route. Op een avond echter, nog voordat de Kaap was bereikt, werd de „Barneveld" tege moet gevaren door een oorlogsschip, dat men aanvankelijk aanzag voor een Engelse oorlogsbodem. Het bleek echter de Duitse kruiser „Admiral Scheer" te zijn. De be manning werd gevangen genomen en de „Barneveld" werd opgeblazen. Dank zij een klein zakcompasje, dat een der be manningsleden had weten te redden, kon men vast stellen dat een zuidelijke koers werd aangehouden. Na tien dagen kwam een schip in zicht, dat onder Amerikaanse vlag voer en de naam „Dixey" droeg. Het bleek echter de Duitse tanker „Ostmark" te zijn, die een buit gemaakte Noorse tan ker op sleeptouw had. Aan boord van de „Ostmark" bevonden zich 300 gevangenen, waaronder vele Engelsen, die allen werden overgebracht naar het Noorse schip, dat normaliter 'n accomodatie had voor veer tig personen. De gevangenen werden zelfs in een der tanks ope,sloten. Na een maand werden zij afgeleverd in een gevangenen kamp in de nabijheid van Bordeaux. De heer Buytenhuys liep hier dysenterie op en dat was de reden, waarom hij werd over geplaatst naar een ander kamp, dat uit sluitend bevolkt bleek te zijn door Marok kanen. Van hier uit werd hij na twee, drie maanden in een veewagen met 50 Brits-Indische koelie's, na een reis van 7 dagen, overgebracht naar een gevangenen kamp in de nabijheid van Bremen. In Oc tober 1942 wei-den, wonderlijk genoeg, alle Nederlanders uit het kamp gehaald en naar Amsterdam teruggebracht, waar zij werden vrijgelaten. De heer Buytenhuys werd daarop verzocht zijn diensten de Duitse marine aan te bieden, maar daar werd natuurlijk geen gehoor aan ge geven. Hij werd vervolgens belast met de inspectie der distributie in Gelderland, waar hij in aanraking kwam met de on dergrondse en waar hij behulpzaam was bij de zogenaamde „pilotenlijn", waarlangs neergekomen geallieerde piloten naar En geland werden .teruggebracht. In Novem ber 1944 werd hij echter door de S.D. ge arresteerd, maar de heer Buytenhuys wist diezelfde dag echter nog te ontsnappen en dook onder in het krankzinnigengesticht te Warnsveld, waar hij enige tijd temid den der patiënten op een zaal verbleef. Toen de Canadezen hun zegetocht in het Oosten van ons land inzetten, meldde de heer Buytenhuys zich bij de Canadian Highlanders, die hij vergezelde en met in formaties behulpzaam was bij de bevrij ding 'van Zutphen. Vervolgens wist de heer Buytenhuys, nog voordat de oorlog beslecht was, over België weer in Enge land te komen, waar hij opnieuw zijn diensten aanbood. „Toen zaten we weer in het volle bedrijf gelukkig", zegt de heer Buytenhuys, min of meer gegeneerd voor zijn eigen spraakzaamheid. Voor zijn oorlogsverrichtingen werd de ze zeeman van het goede hout, het Bron zen Kruis en het Oorlogsherinneringskruis met de gespen verleend. Eigenlijk had hij al weer uit moeten va ren met de „Boskoop", maar op de laatste reis liep de heer Buytenhuys een interne kneuzing op, die eerst onderzocht dient te worden. „Nu gaan we dus eerst zelf maar eens in het droogdok", zegt hij en dan wat spijtig: „Het spijt me dat ik de „Boskoop" kwijt ben. Het is een mooi schip". Maar mevrouw Buytenhuys vindt het wel best zo en is dat te verwonderen als je je echt genoot eens in de twee maanden maar een paar dagen ziet? ADVERTENTIE Evenals zovele andere speeltuinorganisa ties in het land heeft het Verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen de wan delsport als onderdeel van het speeltuin werk in het zomerprogramma opgenomen en op Hemelvaartsdag werd de eerste grote wandeltocht gehouden, welke direct al een enorm succes opleverde. De organisatie van deze wandeling ge schiedde in nouwe samenwerking met de Nedei-landse Wandelsportbond en het Am sterdams Speeltuinverbond en iedereen was het er over eens, dat er niets aan de voor bereidingen voor de tocht ontbrak. Met een grote passagiersboot arriveerden in de morgen ongeveer duizend Amster damse kinderen, aangesloten bij het Am sterdams Speeltuinverbond en gezamenlijk trok men naar de speeltuin „Te Zaanen" aan de Anthony Fokkerlaan, waar de kin deren, na een glaasje limonade gedronken te hebben, in gezelschap van ongeveer vier honderd Haarlemse kinderen startten voor de tien kilometer lange tocht naar Bloemen- daal en Santpoort. Uiteraard trok vooral de ruïne van Brederode grote belangstelling en ook op het verdere gedeelte van het par cours vermaakten de wandelende kinderen zich buitengewoon. Alle kinderen liepen binnen de 'vastge stelde tijd de tocht uit en na afloop ont vingen zij een speciaal ontworpen herinne ringsmedaille, waarop de beeltenis van U. J. Klaren was aangebracht, de stichter en op richter van de Nederlandse Speeltuinbewe ging. De verenigingen, welke met een groep van tenminste twaalf kinderen de toch vol brachten kregen bovendien nog een herin neringsvaantje en B. en W. van Haarlem hadden tenslotte een extra-prijs beschikbaar gesteld voor de groep die de beste propa ganda voor het speeltuinwerk maakte. De prijzen werden na afloop van de tocht op de speeltuin „Te Zaanen" uitgereikt, waarna de Amsterdamse kinderen weer naar het Spaarne trokken om per boot de terug reis naar Amsterdam te maken. Het Verbond van Haarlemse speeltuinver enigingen heeft het plan om, gezien het grote succes van deze eerste wandeltocht, in de toekomst meer van dergelijke wande lingen te organiseren. De huisvlijttentoonstelling, welke dooi de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging wordt gehouden, mag zich reeds in een bijzonder grote belang stelling verheugen. Diverse ïeden hebben hun werkstukken op het gebied van schil deren, tekenen, hout- en metaalbewerking ingezonden, en ook de dames verleenden haar medewerking door het exposeren van handwerken van de meest uiteenlopende aard. Behalve deze inzending is er ook nog werk te zien van de jongens van de V.G.L.O. en van de jongensclub „St. Paschalis Baylon", onderafdeling van de Katholieke Jeugd Beweging in de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart. De jury, bestaande uit de dames A. J. Bossaert en M. Doodeman en de heren Jan Wiegman, H. A. van Wees en broeder Leo- nardus, heeft Vrijdagavond de inzendingen beoordeeld. Vandaag wordt de tentoon stelling dan des avonds om zeven uur officieel geopend, waarna deze tot tien uur te bezichtigen is. Ook Zondag 30 Mei is de tentoonstelling de gehele dag nog voor het publiek geopend. Des avonds om acht uur vindt dan de officiële sluiting plaats, waarbij de nieuwe toneelgroep van de Katholieke Arbeiders Beweging in Heem stede onder leiding van Bob Jansen zal debuteren met de opvoering van een vrolijk spel in twee bedrijven door Ben Heuer, „Rustpillen". In de ouderdom van 85 jaar is te Haar lem overleden de heer J. Straatsma, die een aantal jaren onderwijzer is geweest aan school nummer 5. Op 1 Mei 1899 werd hij aan deze school benoemd en toen de gemeenteraad in ,1921 besloot tot reorgani satie van het openbaar lager onderwijs, als gevolg van de wetswijziging, werd de heer Straatsma met ingang van 1 September 1921 op wachtgeld gesteld. In 1923 is de thans overledene nog een jaar onderwijzer geweest. Met ingang van 1 Januari Ï924 werd hem persioen verleend. De crematie is bepaald op Dinsdag 1 Juni na aankomst van trein 13.30 uur te Driehuis-W esterveld. ADVERTENTIE CAMELIA is iets duurder, maar véél beter! Het unieke voordeel van de ronde hoeken èn volmaakte absorptie door de zachte, witte CAMELIA- celstof. Made in England. V „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Verscheidene leden van „Kunst Zij Ons Doel" zijn gelukkig geweest in de keuze van een inzending voor de tentoonstelling, welke thans tot 22 Juni in museum „Het Huis Van Looy" gehouden wordt. Het pu bliek zal er vermoedelijk weinig notie van hebben dat het „inzenden" voor een expo sitie de meeste kunstschilders heel wat hoofdbrekens kost. Toch is dit zo. En men kan het verklaren, als men bedenkt dat haast niets zo moeilijk is als het beoor delen van eigen werk. Als na lang wikken en wegen de werken dan tenslotte zijn uit gezocht, begint het eigenlijke kansspel pas, want is de keus reeds moeilijk geweest, nog moeilijker is het zich voor te stellen hoe dit of dat werk het qua-kleur of com positie in de expositiezaal, temidden van ander werk, zal „doen". Tot de gelukkige inzendingen wil ik dan in de eerste plaats de twee schilderijen van B. C. Betzema rekenen. In hoeverre de keuze van de aantrekkelijke onderwerpen: het mooie buitenhuis „Woestduin" in Vo- gelenzang en het in de zelfde tijd gebouw- j de huis aan de Westzijde van Den Hout, mijn sympathie voor deze werken mede bepaalt, is niet helemaal na te gaan. Zeker is dat de schilder de atmosfeer van lichte melancholie mooi getroffen heeft. G. D. Gratama zond onder meer een bloemstilleventje met rode tulpen in, waarvan de warm-broeierige kleur ge waardeerd mag worden. H. F. Boot is echt geïnspireerd geraakt door een glas met witte rozen. Van Willem Rees vermelden we „Drogende artisjokken", en van F. A. van Velsen een tonig werkje „Stilleven met eieren". Picturaal misschien lang niet sterk, maar door een persoonlijke visie toch tref fend is het portret van een man met een ridderorde op de revers van zijn jasje, door mej. M. C. Verheus. Kloes maakte een forse pastel van een naakt, waarin sommige partijen zowel wat de kleur als de aanduiding der plastische vormen gelukkig zijn. De nagedachtenis van Roelf Gerbrands wordt geëerd met een tweetal landschapjes, waarvan speciaal de besneeuwde straat een fijne stemmig heid bezit. W. Bogtman maakte enige stu dies naar model in pastel, een techniek die niet zo veel meer wordt toegepast; hij be reikt er aantrekkelijke resultaten mee. Het stilleven met fruit van Spaling is bezonken van kleur. In het tekeningengangetje troffen mij in de eerste plaats de landschappen van S. H. de Roos. Hoe goed weet De Roos het papier als materiaal een functie te geven in de tekening. „Dal bij Sonvico" is wel één van de mooiste bladen, die ik ooit van hem zag. Van Cees Vis hangen er enige frisse aquarellen, in Frankrijk ontstaan. Huib de Ru maakte in klein bestek een inkttekening met drie naakten, v/aarbij op ingenieuze wijze een goed klinkende compositie ge construeerd werd. Met het vermelden van een smaakvol studietje „Witte rozen" door mej. Marcus en het bijzonder aardig landschapje „Ha ven van Monte Carlo" door A. Potgieter mag ik dan voor ditmaal volstaan. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE HET PROGRAMMA voor de Haarlemse Sportweek, die van 12 tot en met 19 Juni a.s. wordt gehouden, begint vaste vormen aan te nemen. Enige tijd geleden hebben we reeds een en ander omtrent de samenstelling van het programma vermeld, maar om trent enkele belangrijke gebeurtenissen tastte het uitvoerend comité nog in het duister. Het staat nu echter vast dat op de sluitingsavond een voetbalwedstrijd wordt gespeeld tussen de vertegenwoordigende elftallen van Haarlem en Utrecht. Op 16 Juni, de Woensdagavond, is er een honkbalwedstrijd, eveneens tussen vertegenwoordigende ploegen van Haarlem en Utrecht. Er is echter nog meer belangrijk nieuws. De traditionele Bosloop in de Haarlemmer- plaatsvinden op Zaterdag 19 Juni a.s. Deze Bosloop gaat over een afstand van 5 km. en staat open voor de zogenaamde E-klassers (niet KNAU-leden). Deelnemers aan deze Bosloop moeten 17 jaar en medisch gekeurd zijn. Het Sportweek-comité hoopt op grote deelname, vooral van de leden der voetbal verenigingen. De Bosloop draagt een natio naal karakter, zodat deelname ook van buiten Haarlem mogelijk is. Er wordt geen inschrijfgeld geheven. Verenigingen die met vijf leden deelnemen, dingen mee naar de verenigingsprijs. Honkbal op Woensdagavond Tweemaal achter elkaar hebben we in de Sportweek een steden-ontmoeting Haarlem Rotterdam gehad. Ditmaal wordt het HaarlemUtrecht. Ook is er goed nieuws te melden van de zwemmerij. Op Maandagavond 14 Juni zullen er in Stoops Bad zwemwedstrijden worden gehouden met als hoofdnummer hout^ is in ere ^hersteld en^ zal ditmaal, eer. waterpolo wedstrijd tussen het Haar lems Zevental en het Militair Zevental. Een kunstzwemdemonstratie zal deze zwem- avond besluiten. De krachtsportavond in het Concertge bouw belooft ditmaal iets zeer bijzonders te worden. Het uitvoerend comité heeft zich niet de Nederlandse Boksbond in verbin ding gesteld en deze instantie heeft een flink aantal uitstekende partijen in het vooruitzicht gesteld. Diverse A-klassers zullen in de ring verschijnen, waaronder enkele Nederlandse kampioenen. Het bil jartprogramma in de Vleeshal is thans definitief vastgesteld. Er wordt een partij 47/2 groot kader gespeeld tussen twee hoofdklassers, namelijk de Haarlemse Piet Kobus en de Zwollenaar H. de Kleine Jr. en een partij driebanden tussen de oud kampioen van Nederland, Jan Sweering, en de huidige kampioen in dit genre H. Popeyu. van ouds bekend - Tel 14608 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Woensdag 2 Juni hoopt dr. A. Dondorp zijn zilveren ambtsjubileum als predikant van de Gereformeerde Kerk van Heemstede te Vieren. Hij werd 10 Mei 1903 geboren te Leiderdorp, bezocht de gymnasia te Delft en te Den Haag en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij 30 November 1951 op het proef schrift „Verzoekingen van Jezus Christus in de woestijn" is gepromoveerd tot doctor in de Godsgeleerdheid. 31 October 1926 werd cand. Dondorp door zijn schoonvader, wijlen ds. J. P. Tazelaar van Weesp beves tigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Wagenborgen (Gr.); 2 Juni 1929 verwisselde de jubilaris deze plaats met die van Heemstede. Dr. Dondorp is mede-op richter en medewerker van „Enigheid des Geloofs" en van de „Witte Velden" (maan delijkse schetsen voor de Zondagsscholen). Tijdens de oorlog was dr. Dondorp actief lid van de Lunterse Kring en werd in 1943 en in 1944 door de bezetter gevangen ge nomen. Mevrouw Dondorp heeft naam ver worven als schrijfster van kinderboekjes. Verder werkt zij onder de naam „Tante Lies" mede aan het kinderkrantje „Bloe sem." In het gebouw van de Stichting Arbeids- inrichting voor Geestelijk Onvolwaardigen aan de Eerste Ringdijkstraat 45 te Amster dam-Oost wordt vandaag een algemene ledenvergadering en ouderbijeenkomst ge houden van „Helpt Elkander", vereniging van ouders en vrienden van geestelijk en lichamelijk misdeelden, waarop o.a. mr. P. J. Prinsen Geerligs te Aerdenhout zal spreken over het memorandum: „Verbetering van de sociale positie van geestelijk en lichamelijk invaliden". Het bestuur van de vereniging, waarvan mevrouw C. Prinsen GeerligsBonebakker te Aerdonhout secretaresse is, schrijft in een oproep tot ouders van kinderen, wier gees telijke gesteldheid moeilijkheden in de op voeding met zich meebrengt, dat het bezit van een dergelijk kind, hoe lief het de ouders ook is, de ouders voor grote zorgen en moei lijkheden plaatst. De vereniging wil trachten een band tussen de ouders te leggen, opdat zij elkaar met woord en daad terzijde kun nen staan. Het betreft niet alleen de licha melijke verzorging en verpleging, de behoef te aan speciale kleding e.d., maar ook voor zieningen van onderwijs en opvoeding en aanwijzingen hoe de kinderen in het gezin nuttig en verantwoord bezig te houden, zo, dat zij de anderen niet tot last zijn en zelf de nodige ontwikkeling en sociale aanpas sing verkrijgen. Ook zal de vereniging tot taak hebben het grote publiek een beter begrip bij te bren gen van de noden en behoeften van de af wijkende mens. Ook stelt de vereniging zich ten doel op het gebied van sociale voorzie ningen bii de bevoegde autoriteiten het begrip te versterken voor de speciale noden van <le beschermelingen. CPN—bijeenkomst in het Concertgebouw In de tuinzaal van het Concertgebouw heeft de algemeen secretaris van de Com munistische Partij Nederland, de heer Paul de Groot, voor een vrij talrijk gehoor Woensdagavond zijn visie gegeven op de strijd in Azië en de conferentie van Genève Daarin beschuldigde hij Amerika er van, al sinds 1944 met pro-fascistische elementen overal ter wereld samengespannen te heb ben met het doel, een derde wereldoorlog tegen de Sovjet-Unie voor te bereiden. Als voorbeelden daarvan noemde hij de com plotten der Amerikaanse kapitalisten met admiraal Darlan, Adenauer, Tsjang Kai Sjek, Syngman Rhee en vele anderen om de wereldvrede om zeep te brengen; eerst in Berlijn, dat een casus belli had moeten worden, toen in Praag waar een putsch tegen de volksdemocratie was voorbereid en later ook in China en Korea, waar de oorlogsdrijvers eveneens met hangende pootjes hadden moeien afdruipen dank zij de heroïsche tegenstand van de aangevallen volken. Toen al deze pogingen mislukt weren, had Washington de strategie van de „New Look" ontworpen om haar begeerte naar wereldheerschappij kracht bij te zet ten met als stok achter de deur de atoom bom. Maar ook deze aanslag op de vrede was door de Sovjet-Unie verijdeld. „De Russen begrijpen namelijk, dat men ver scheurende dieren niet kan temmen door hun de Tien Geboden voor te lezen en hebben daarom wapens ontwikkeld die verre superieur aan de Amerikaanse zijn daarbij inbegrepen de waterstofbom. De Sovjet-Unie wenst nog altijd in wede met de rest van de wereld te leven, maar zij heeft zich thans sterk genoeg gemaakt om die vrede af te kunnen dwingen," zo zei de heer De Groot. De gevolgen van die politiek zijn volgens hem nu duidelijk aan het licht getreden ter Geneefse conferentie, waar Engeland zich eindelijk vrijwel openlijk van de Ameri kaanse voogdij heeft losgemaakt. „Londen heeft ingezien dat het alles te winnen en niets te verliezen heeft bij vriendschappe lijke betrekkingen met de Chinese Volks republiek en dus confereert Eden nu vro lijk met Tsjoe En Lai en moest Foster Dul les die zonder twijfel opdracht had om Genève te torpederen onverrichterzake naar Washington terugkeren. Amerika wenst slechts de vernietiging van het Sov jet-blok en zal daaraan al zijn bondge noten opofferen liever dan hun vriendschap te zien sluiten met de communistische lan den." Maar in de gewijzigde Britse houding ziet de heer De Groot een bemoedigend verschijnsel, dat volgens hem ook Neder land ten voorbeeld kan strekken. „Ook wij moeten ons vrij maken van dé Amerikaanse voogdij, anders zal ons het lot treffen dat nu Indochina teistert: het lot om slagveld te worden van de machtswellust der Ame rikaanse kapitalisten en hun nazi-vrien den." Na de toespraak van de heer De Groot was er gelegenheid tot debat en tot het stellen van schriftelijke vragen, waarvan door verschillende aanwezigen gebruik ge maakt werd. Naar wij vernemen zijn een expeditie- chef en een vertegenwoordiger door de Haarlemse recherche gearresteerd onder verdenking van verduistering en heling. Beide verdachten waren werkzaam bij een vleeswarenfabriek, waar zij geruime tijd blikken vlees aan de voorraad zouden hebben onttrokken en de opbrengst ten eigen bate hebben gebruikt. Volgens een voorlopige schatting zouden zij in totaal voor vele duizenden guldens hebben verduisterd, welk bedrag door hen zou zijn gedeeld. ZONDAG 30 MEI 1854 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Dr. A. J. Rasker, Afscheidsdienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zon dag 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Av. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenes- serkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. E. van Eper.. 10.30: Jeugddienst Ds. W. Nijen'nuis, van Loosduinen. Geb. Vrijz. Her vormden, Jacobstraat. 10.30: Mej. Dr. N. A .Bruining, den Haag. Kapel Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie. 10.45: Ds. J. A. de Klerk. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. A. Oskamp, Heem stede. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade. 10: Dhr. G. H. Kreijenbroek. West, Leidse- straat 10: Dhr. R. Hengstmangers. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. J. P. Arnold. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pas teur J. F. Baudraz. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Ron- detafelbespreking, Broederkerk, Parklaan 34 Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. 30 en 4.30: Dhr. K. Asmus. Woensdag. Parklaan 21 7.30: Ds. Tukker. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Br. W. F. Kloos, uit Gouda. Met Solozang van br. Adr. Pape, Haarlem. Woensdag 8: Ds. Jac. Buiten, Hrl. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Pred. W. Dubbeldam, Rotterdam. 4.30: Doopdienst in het Sportfondsenpark, Frederikspark, o.l.v. Pred. W. Dubbeldam. 8: Jeugdsamenkomst 0.1.v. Gerrit Abbink. Zaterdag 7.30: Open luchtsamenkomst aan de Dreef bij het Houtplein. Opwekkingssamenkomsten, Zui derkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. 1. Vasseur, Kampen. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag Geen dienst. 12.30: Zon dagsschool. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, H. Doop. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. J. v. d. Sluis, van Alkmaar. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. G. J. Hoenderdaal, Amsterdam. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds. B. Schol ten, van Bergen N.H. 5: Dr. A. Dondorp. Maandag 8 n.m.: Ds. A. M. Boeyinga en Ds. C. Goeman. Bevestiging en intrede van Ds. Goeman. Lyceum-Aula, ingang van Mex-- lenstraat. 9: Ds. .T. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. C. Kap- teyn, van Amsterdam. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Rijksen, uit Middelburg. Ger. Gem., L. Margarethastraat 13. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk. Kinder huissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: Hi Mis. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Tempeliersstraat 55 rd. 3: Samenkomst, Pas tor C. J. H. Theys, den Haag. le en 3e Zon dag H. Avondmaal. Woensdag 7: Bidstond. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamenkomst Dinsdag 8: Bidstond. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. 10; Heiligingsdienst. 7: Open- Von agent tot personeelsdirecteur De Amsterdamse gemeenteraad heeft mr H. M. Porrenga, wonende te Zaïndvoorl' lid van de Zamdvoortse gemeenteraad voor de P.v.d.A., benoemd tot directeur van de dienst personeelszaken te Amsterdam met ingang van 1 Juli. De heer Porrenga is thans chef van de afdeling perron eel- en arbeidszaken b:j het gemeentevervoerbe drijf te Amsterdam. Zoals indertijd reedis uitvoerig -weid medegedeeld, vestigde de heer Porrenga in een der eerste na-oorlcgse jaren reeds de bijzondere aandacht op zich, doordat hij als politie-agent in Amsterdam kans zag in zijn vriie tijd zijn studie voor Meester in de rechten tot een goed einde te bren gen. Zandvoorts burgemeester heeft in de besloten raadszitting van Vrijdagavond mr Porrenga met deze prachtige promotie ge lukgewenst mede namens de gemeenteraad van Zamdvoort. luchtsamenk. Ged. Oude Gracht. 8: Verlos- singssamenkomst.o.l.v. Kommandant A. c Beekhuis. 12: Kindersamenkomst. Dinsdag 2.30: Gezinsbond. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Samenkomst Dhr. J. Ver woerd, Rhenen. N.m. Bijzondere samen komst met medew. Jeugdgroep „Gideon" 10: Zondagsschool Donderdag 7.45: Gebedsi kring. Vrijdag 7.30: .Jeugdavond. Vergade ring van gelovigen, Park'laan 21. 10,30: Sa- menkomst (Broodbreken) Ned. Chr. Ge meenschapshond, Jac. v. Ruysdaellaan 7 Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Ge-' meente des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente Gods 10: Cultureel geb. IJmuiden. 7.30: Parklaan 21, H'lem. J. Jeninga. Zevende-Dags Adven tisten. Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmor gen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre. diging. Zevendedags-Baptisten Gemeente Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking' Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der I aatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10 30- Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Volle Evangei liegemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dhr J. H. Schat. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwek kingssamenkomst. Versch. sprekers. Bij goed weer openluchtdienst op de Dreef bij Houtplein. Donderdag 8: Bidstond. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11,15; Eng. taal. Woensdagavondbiieenkomst 8 u Lange Veerstraat 16. Hersteld Apost. Zen- dingkerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Anostolische Gemeente, Ja- cobijnestraat 15, 10 en 5: Godsdienstoefening Soefibeweging. Nassauplein 8, 11: Univer sele Eredienst. Ned. Ver. v. Sofritisten „Har- monia". Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen Dhr. Ds. W. J. F. Meiners, Soestdijk. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst (met H. Av. en Preek). Kinderbijbelklassen tegelijkertijd. 19.30: Onderlinge Bijbelstudie en discussie Woensdag 20: English service (F. Worganj from Hindley, Eng., speaker) 16.30: Kinder- bijbelklasen. Donderdag 20: Samenkomst. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. M. van der Voet, H. Avondmaal. Immanuëlkerk. 10: Ds. R. H. Oldeman, vanZandvoort. Jeugdkapel Schoterweg (12—16 jaar). 10: Dhr. F. G. L. Botti. I cgerdes Heils, Ceramstraat 4. Zater dag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang Haarlem-N. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 7: Open luchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlos singssamenkomst. 12: Zondagsschool. 4.30: Kindersaméhkomst Zaanenbos. Maandag 7: Straatzang Overveen (Stoop's bad) Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Donderdag 8: Heiligings samenkomst. Leiders: Kapiteins Joh. C. N. A. van Huizen-van Ede. Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10 Geen dienst Stichting ..Petra", Kapel (einde Minahas- sastraat) Woensdag 8: Ds. I. Vasseur. Vrij Evang. pred. te Kampen. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. Kloppersingel 55—57. 10: Ds. C. Kapteyn, van A'dam. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig 3.30: Ds. B. Scholten, van Bergen (N.H.) Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. B. Scholten. Chr. Geref Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. v. d. Loos, Haarlem-N. Jeugddienst. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem. Em., Den Haag. Kapel Irene, Meer en Bosch, 10: Ds. D. Broers, van Amsterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. J. A. van Arkel. Camplaan 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel.. 10.30: Ch. de Beus. 10.30: Jeugdkapel 1215 jaar in „De Stal". 10.30: Zondagsschool. Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. C. Sou- tendijk Dg. Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds, H. S. J. Kalf. 7: Dezelfde. Avondstilte*. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. P. Klijn, van Driebergen. 9: Jeugdkapel 12-15 jaar in Maranatha. 10.15: Jeugdkerk 16—20 jaar in Maranatha. Ds. B. van Gelder. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j. Kleuterschool Boslaan. 7—12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond. Potgieter- weg 4. 10.30: Mr. M. J. A. Moltzer, Rem. Bloemendaal. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole, v. Bloemendaal. 15.30 en 19.30: Ds. G. Toornvliet, van Leiden. Vriie Kath. Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Ge sproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. H. J. Voors, van Haarlem. 10: Jeugdkapel 12—15 jaar in „Irene". Dhr. J. C. van dei- Leek. 10.15: Zondagsschool Julianakwartier Kon. Wilhelminaschool, Domo,vloedslaan. 1213: Zondagsschool Ramnlaankwartier Irene, Elswoutslaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringanalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 17: Ds. A. v. Leeuwen, uit De Kaag. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 18: Ds. Visser, uit Sassenheim. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda; 7: Ds. A. J. Flink, van Den Haag. Jeugddienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30 Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 Ds. J. A. van Boven. 6.30: Ds. M. C. Don. Abbenes 9.30: Ds. M. C Don 6.30: Ds. J. A. van boven. Bethelkapel. 10: Ds. H. Aalbers, van Amsterdam. 7: Ds. S. S. M. Aertsen. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. I-J. v. d Zee VIJFHUIZEN Ned. Herv. Kerk. 10: Vicaris L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10: Dr. G. E. Meuleman. 3.30: Dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege. H. Dooo. „De Toorts". 9: Ds. D .Ter Steege. „De Kapel". 7: Ds. D. Ter Steege. Jeugdhuis. Jonge Jeugd Kerk. 10.30: Dhr. W. Wessel, Santpoort. SPAARNDAM. Ned. Her-. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Kroon. W—'. Sionskerk. 10.30: Ds. v. d. Woord. 7: Ds. Kroon ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Dhr. H. v. d. Ouw. 10.30: Ds. F. R. A. Hcnkels, pred. te Heem stede 7: Geen dienst Ned. Prot. Bond, Brug straat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haar lem. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5- Ds. W. Fijn van Draat. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. in „Ons Huis". Dinsdag 8: Joh. H. Van Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Ds. J. van Limburg, Em. Pred. te Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K Krabbe, Openbare Belijdenis en H. Avondmaal. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9 30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4- Ds H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10